Binnenland. Btads- en Gewestelijk Nieuws. DE DUIKBOOTEN- OORLOG. D e A ra e rikaanache nota. De Washingtonsche correspondent van de «Asso- ciated Press« meldt, dat de nota van Lansing aan de oorlogvoerenden met betrekking tot den duik bootenoorlog de volgende formule voorstelt lo. Niet-strijders hebben het recht de zee over te steken in koopvaardijschepen, die de vlag van de oorlogvoerenden voeren en te vertrouwen dat de voorschriften van het volkenrecht en de men- schelijkheid hen zullen beschermen. 2o. Een koopvaardijschip, van welke nationa- teit ook, is niet blootgesteld aan een aanval zon der voorafgaande waarschuwing. 3o. Een koopvaardijschip van oorlogvoerenden behoort dadelijk de bevelen van de duikboot te gehoorzamen. 4o. Op een koopvaardijschip moet niet worden gevuurd, tenzij het beproeft weerstand te bieden en zelfs dan moet de aanval ophouden, zoodra de vlucht en het verzet eindigt. 5o. Slechts indien het onmogelijk is voor de prijsmanscbap het schip op te brengen, is het in den grond boren van het schip gerechtvaardigd, In dit geval moeten de passagiers en de beman ning, eerst in veiligheid worden gebracht. «Central Newsn verneemt uit New-York, dat men daar verklaart, dat Bernstorff aanzegging zou hebben gekregen, dat de Ver. Staten tot ernstige maatregelen zullen overgaan, indien het optreden VBn den duikboot-commandant in zake de «Lusi- tania" niet word gedésavoueerd. Bernstorff ver wacht, dat de volgende nota der Duitsche regee ring net definitieve antwoord zal bevatten, i Volgens berichten van Spaanscbe schepen heeft een onderzeeër mijnen in de g olf vau Biskaje gelegd. Twee Spaansche schepen werden er het slachtoffer van en zonken. Te Vigo heersch1 groote verontwaardiging over het gebeurde. Uil Berlijn wordt gemeld: Een onzer duikbooten heeft den 18en Jan. het gewapende Engelsche transportschip «Mareren in de Middellandsche Zee en den 23en Jan. een En- gelsch troepentransportschip in den Golf van Saloniki in den grond geboord. Den 17en Jan. om 10 uur 's ochtends hield de duikboot 150 zeemijl ten westen van Malta een s.s. aan, dat de Nederlandsche vlag voerde en aan den boeg den naam »Melamie« droeg. Het s.s. stopte, gaf daarvan door een sein kennis en zette een boot uit. Toen daarop de duikboot voor het onderzoek der scheepspapieren het s.s. naderde, opende dit, onder Nederlandsche vlag, uit verschei dene kanonnen en machinegeweren een hevig vuur en trachtte de duikboot te rammen. Het is de duik boot slechts door snel onder te duiken gelukt zich aan .dezen tegen het volkenrecht indruischenden aanval te onttrekken. ALLERLEI NIEUWS. Naar de Diuitsdie btadjen raeedeelen, wioir* den aan het front Rigja—-Dwinsk nieuwe Duit- scihe gepantserde auto's in gebruik genomen, die 50 a 60 man kunnen ..evatten en behalve met machinegeweren,ook met richt geschut bewapend zjjai. -- Ui; Kalkum (bij' Düsseldorf) wordt gemeld, da; vroeg in den voormiddag: bij! dichten ne vel een sneltrein op een i.iein met gewenden liep. Ybor zoover tot nu toe kon worden nage gaan, werd van den sneltrein één reiziger ge dood, de machinist wijl zwaar gewond en de stol. r en vier reizigers werden lichter gewond. Uit de beschadigde wagens van den gewonden- trein werden één doode en 47 gewonden te voorschijn gehaard. Ui; Rosenheim wordt gemeid, d?,t in een pnrliruliore kruitfabriek een lichte ontploffing piaais had, die oogenschijnlijk geringe materi- tfie schade veroorzaakte, doch waaraan helaas '•enige menschenlevens ten offer vielen. Naar de „Times" verneemt, wivdt te Bir mingham het aanmeldingsbureau geve-tigd voor ben, die 2ich voor het vliegercorps be- srlr baar willen stellen. Voor dezen dienst wo der, nog 10.000 man noodig geacht. De „Daily Express" deelt mede, dat het Stoomschip „Appam" dat ongetw^eld vergaan is, Duitsche krijgsgevangenen uit Kameroen naar Europa vervoerde. Sedert eenige dagen is Wilna in vlammen gehuld, die de houten wijke n in as oh leggen. Boter. Naar wij vernemen is bepaald/dat gedurende de week van 30 Januari tot 6 Februari voor 35 der boterproductie certificaten van uitvoer zullen worden verleend en 05 voor het bin- nenlandsch verbruik zal moeten worden beschik baar gesteld, alsmede dat de bewijzen van toela ting tot uitvoer van boter, afgegeven door de rijkscommissie van toezicht op de Botervereeniging op grond «van die certificaten, zullen gelden tot Dinsdag 15 Februari a.s. des voormiddags te 12 uur. Varkensvleesch Naar wij vernemen, is voor het tijdvak van 31 Januari tot en met 5 Februari het gewichtspèr- centage varkensvleesch bepaald voor worst op 50 en voor alle andere soorten varkensvleesch en bereide vleeschwaren op 100. Een gestolen dossier van «De Toekomst". Het weekblad »De Toekomst" deelde in zijn voorlaatste nummer mede, dat eenigen tijd gele den op het redactiebureau verdwenen zijn eenige documenten, welke later aan de redactie wèer te koop zijn aangeboden, terwijl, toen dit niet lukte, met publicatie is gedreigd. De redactie verklaarde te weten, dat de stuk ken nu in fatsoenlijke journalistische handen zijn. In het weekblad «De Amsterdammer" verklaart nu prof. mr. J. A. van Hamel, dat die gestolen stukken in zijn handen zijn, bem ongevraagd zijn geschouken en dat hij nog overweegt, hoe in het algemeen belaDg met die stukken te handelen, welke bewijzen, dat de leiders van «De Toekomst" zijn opgetreden als een geheele haard van Duit sche propaganda in Nederland en België. Maïs. De Minister ven Landbouw maakt bekend, dat van 31 Januari e.k. tot 5 Februari d.a.v. de prijs van La Plata mais, uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge, bedraagt f 2<5 per last van 2000 K G. of f 7,52^ per 70 K.G., te Amsterdam, of te Rotterdam te ontvangen. Eieren. De Minister van Landbouw enz., gelet op zijn beschikking van 14 Oct. 1915, laatstelijk gewijzigd bij zijn beschikking van 24 Nov. 1915 heeft be paald, dat voor iedere hoeveelheid van 100 vol- versche eieren, waarvoor ingevolge art. 3, sub 2 en art. 4, sub. 2 zijner voormelde gewijzigde be schikking consent voor uitvoer wordt afgegeven voor de dagen 30 Januari 1916 t/rn. 5 Februari 1916, eeu hoeveelheid van 20 volversche eieren beschikbaar moet worden gesteld overeenkomstig het bepaalde in voornoemde artikelen. Uitvoer van tabak naar Nederland. Blijkens «The Indian Trade Journal" is be paald, dat tabak uit Britsch-Indië naar Nederland mag worden uitgevoerd zonder aan de Neder landsche Overzee-Trust-Maatschappij te zijn ge* consigneerd. H. M. de Koningin. Alen meldt 003, dat bij II. M. do Koningin zich verschijnselen van influenza hebben yotor- gedaan. Tweede Kamer. De agenda voor de vergaderingen der Tweede Kamer meldt, dat na de behandeling in openbare vergadering van het wetsontwerp tot tijdelijke nadere voorziening betreffende het eedsvraagstuk zal plaats hebben het onderzoek in de afdeelingen van de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen van verandering m de Hoofdstukken II, III en IV en in de Additioneele Artikelen der Grondwet. Daarna is aan de orde de openbare behandeling van het wetsontwerp betreflende verleening van ouderdomsrenten aan behoeftigen. Op een mjjn geloopen. De gezagvoeder van het Nederlandsche Stoom schip „Maas," gisteren van Huelva te IJmuiden aangekomen, bericht, dat Zaterdagmiddag op 5 mijl ten Noorden van de Elbo Buoy (omge ving Ramsgate) het stoomschip „Thuban" (van de firma Nievelt Goudriaan en Co te Rotter dam, van New York naar Rotterdam bestemd" op een mijn is geloopen. De „Thuban" ver langde geen assistentie en bleef drijvende. De „Gelria" aangehouden. Volgens hetBraziliaansche blad Junal de Alagoas is het stoomschip „Gelria" van de Kon;. Holl. Lloyd in de nabijheid van Abrolhos tus- schen BaSia en Rio de Janeito door den Engel- schen kruiser „Vindictive" aangehouden en doorzocht. ongeluk, hetwelk men thans veronderstelt te hebben plaats gehad, kort na het uitvaren moet zjjn geschied, blijkt o.a. hieruit, dat het lijk gekleed was in de kleeding, waarmee Willem 't Hart was aan boord gegaan, niet in de zee- kleedij. Naar alle waarschijnlijkheid is het voorwerp, waartegen de kabels van het net der «Elie Che- nivière" vast geraakten, het wrak van de «Ple jaden" geweest. De «Plejaden" had 11 man aan boord. llollandsche schoener vergaan. Uit Havre wordt, zonder opgave'van verdere bijzonderheden, gemeld, dat een Nederlandsche schoener 21 dezer terecht is gekomen in het Duitsche mijnveld bij Dragor en met man en muis vergaan is. (N. R. Crt.) Een verklaring van Minister Posthuma. Reuter meld uit New York Een telegram uit Den Haag aan de „Asso ciated Press" behelst een verklaring van den Nederiandschen minister van Landbouw. Nij verheid en Handel, hetwelk een antwoord is op de beschuldiging, dat granen uit Amerika 0 m via Nederland naar Duitschland worden vervoerd, hetgeen afgeleid werd uit den groote toeneming van A merikaanschen uitvoer. De minister zeide: „Terwijl slechts 2270 van den totalen Ne- derlanschen invoer van de voornaamste granen en voederartikelen in 1912 uit Amerika kwamen- 38% in 1913 en 27% in 1914 en de rest uit Rusland. Roemenië, Britsch Indië Australië en andere landen, kwamen er in 1915 92% uit Amerika, namelijk 2,129 048 ton van een totaa1 van 2 313,648 ton. De oorzaak hiervan is ge legen in het sluiten van de Dardanellen en an dere oorlogsomstandigheden. Daardoor was het heel natuurlijk, dat de invoer van voedings middelen en voer uit Amerika toenam en de veronderstelling van oppervlakkige beoordeelaars» dat dit weder-uitvoer naar Duitschland beteeken- de, is geheel onjuist. Niet alleen is de iuvoer in Nederland niet toegenomen, maar hij is zelfs in aanzienlijke mate verminderd. Van den totaal invoer dei- genoemde artikelen in 1915, bedragende 2,313.648 ton, werden 37.732 ton weder uitgevoerd, waar van 72.171 naar België gingen en bestemd wa ren voor de Relief Commission, zoodat er voor Nederland 2,239,913 ton overschoot". De huidenkwestie. Zaterdagmiddag had een onderhoud plaats tus schen minister Posthuma sn de vertegenwooirdi- gws der Vereeniging van Nod. lederfabrik,anten, Ret schijnt, dat de lededahrikanten in een 01 anderen vorm aan der minister een -ulti xnatum willen stellen, waarbij van de regie ring, verlangd wordt, dat zij de Kwameit en de leveringscondities der huiden garndeert. (Tel Op een mjjn geloopen. De stoomtreiler «Elie Cbeniviere Y M 161" heeft het ljjk aangebracht van een zeeman, óp den arm getatoueerd met H en dame met vlag. Het lijk werd Vrijdagmorgen te half elf opge- vischt 30 gr. N.N.-VV. van IJmuiden. Door een opvarende van de «Elie Chenivière", wordt het volgende meegedeeld Omstreeks 30 mjjlen van IJmüiden (d.i. plm 4 uren varen) stootten de kabels Van de netten der «Elie Chenivière op iets, dat zich onder water bevond. Toen hierna de netten werden opgehaald, vond men daarin het lijk van een zeeman, waar mede naar IJmuiden werd teruggekeerd. Daar werd het lijk herkend als dat van den omstreeks 18-jarigen, ongehuwden, te IJmuiden woonachti gen Willem 'tHart, kok aan boord van den Woensdagmorgen van IJmniden uitgevaren stoom trawler «Plejaden" van de maatschappij Practisch te IJmuiden. Met vrij groote zekerheid wordt thans veron dersteld, dat de «Plejaden" Woensdag, kort na het uitvaren, op een mjjn is geloopen en met man en muis is vergaan Immers, wanneer alleen de kok door een nood lottig toeval zou zjjn verongelukt (het lyk ver toonde een gapende wond aan het voorhoofd), zou ongetwijfeld de «Plejaden" naar IJmuiden zjjn teruggekeerd, daar (blijkens de plaats, waar het lijk werd gevischt), dit ongeval slechts 4 uren varens van de haven zou zjjn geschied. Dat het Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Bolland. Gisteren werd de wintervergadering van boven- genoemden bond te Leiden gehouden onder voor zitterschap van Mgr. dr. mr. W. H. Nolens. De opkomst was buitengewoon groot. De R. K. Kies- vereeoiging «Recht, Plicht en Orde" van hier was vertegenwoordigd door den Voorzitter den heer Lagerweij en den tweeden secretaris, den heer Post. Mr. A. B. ron van Wijnbergen hield een rede, over den politieken toestand. Spr. herinnert aan de eensgezindheid waarmede juist de rechtsche partijen het ministerie hebben gesteund. Ver volgens behandelt spr. het verbreken van het verband door de Regeeriog en de kwestie Treub. De rechterzijde vei keerde in een moeilijk geval. Zjj erkende, dat minister Treub is een man van buiteogewone gaven en werkkracht, terwijl echter ook van den anderen kant vaststaat, dat hij deze mede zou gebruiken om het werk van het vorig ministerie af te breken. Ook waren er voor de rechterzijde nog andere motieven, die hare houding in deze bepaalden, als de vraag, of in ons Neder land een man als de heer Treub moest gehand haafd worden. 'tWas en bleef echter een zaak tusschen den heer Treub en de linkerzijde, en deze laatste heeft hem doen vallen. Spr. spoort aan tot inspanning van alle krachten bjj de a.s. verkiezingen. De eenheid, zoo noodig, om te regeeren, mist de linkerzijde. Wjj kunnen bewijzen, dat rechts de nationale belangen het best behartigt. De voorzitter geeft hierna nog eenige wenken voor de a.s. verkiezingen. De afgevaardigde van Nieuwkamp deelt mede, dat zijn vereeniging 25 gld. afstond aan de ver- kiezingskas. I De vergadering wordt gesloten. lig tot zwaarbewolkt weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De Voorzitter opent de maandvergadering met gebed. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering welke ongewijzigd worden goedge keurd. De voorzitter deelde mede, dat sedert de vorige vergadering 8 leden toegetreden en 5 leden uitgetreden zijn. De overleden leden worden in de gebeden der leden aanbevolen. Omtrent de bezorging van de «Banier" is de reorganisatie bij na geheel tot stand gekomen. Van deze reorga nisatie wordt veel verbetering verwacht in de bezorging van de courant. Spr. wekt nog eens op tot het bijwonen van den Apologetischen Cursus. Spr. wijst nog eens op de a.s. Huisvlijttentoon- stelling Op verzoek van de timmerliedenvereeni- ging «St. Jozef" wordt ter sprake gebracht een voorstel om tej bewerken, dat het bedrag van f 400, voor aftrek voor levensonderhoud op de Inkomstenbelasting verhoogd worde. De omstandigheden zijn dusdanig gewijzigd dat een verhooging van deze aftrek beslist noodzake lijk is Na eenige discussie wordt besloten een adres tot den Raad te richten om het bedrag van aftrekt voor eerste levensbehoeften te verhoogen. Spr. deelt mede dat het ondersteuningsfonds, een vergadering zal houden waarop in twee vacatures in het bestuur moet worden voorzien. Candidaten voor het bestuur moeten worden ingediend voor Zondag 13 Februari: Voorts wordt megedeeld, dat de jaarfeesten worden gehouden op de Zondagen 6, 14 en 27 Februari. De voorzitter geeft verslag van de werkzaam heden van het informatiebureau over het jaar 1915 Door eenige leden woidt de wenscheljjk- heid uitgesproken, meer publiciteit te gevea aan de werkzaamheden van dit bureau. Nadat nóg eenige huishoudelijke zaken ter sprake waren gebracht werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in dan morgen van 31 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 780 te Oostduitschland. Laagste barometerstand 763 9 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, neve- Belooning. Hedenmiddag wapperde van het Noorsche vice- consulaat aan de Overschiesche straat de Noorscbe vlag. Om twee uur heden-middag waren daar op uitnoodiging van den vice-consul van Noorwegen, den heer Th. J. J. Zoetmulder bijeengekomen de kapitein en de bemanning van de Vlaardingsche logger «Insulinde". Op den 8n Augustus 1915 had de bemanning van dezen logger van het veron gelukte Noorsche stoomschip «Geiranger" van Stavanger gered, de kapitein, diens vrouw en de heele bemanning en in een Noorsche haven aan land gezet. De bemanning van de «Insulinde" bestond uit den kapitein J. Roest, den stuurman G. den Bre mer de matrozen: M. Poot, J. Manneken, W. Roest, J. Vink, N. v. Veen, H. Spanjersberg, T. Wijker, den lichtmatroos T. Trooster en de jongens N. Harte, deze allen van Vlaardingen, G. Verhejje van bchiedam en A. J. Pietersen van Rotterdam. Van deze waren de matrozen Spanjersberg en Trooster die weer op zee waren, afwezig. De heer Zoetmulder hield een toespraak waarin hij herinnerde aan hun menschlievende daad en hun den dank overbracht der Noorsche regee- ring, die hein had opgedragen de bemanning van de «Insulinde" een belooning te overhanaDdigen. De kapitein ontving een fraaie zilveren beker met inscriptie, de bemanning een belooning in geld naar hun rang. De heer Zoetmulder bracht ook dank aan de reederij van de «Insulinde" de Holland- sche Visscherijmaatschappjj Jan Schippers, die de zaak loyaal nad behandeld, Spr. hoopt, dat het allen wel moge gaan in hun volgend leven en dat Gods zegen hun beloo ning moge zijn voor hun menschlievende daad. Nadat ieder het hem toegedachte in ontvangst had genomen, werd de eerewijn rondgediend en stelde de heer Zoetmulder een dronk in op het welzijo van Koningin Wilhelmina, haar gemaal, Koning Haakou en gemalin tot heil van beide dynastiën en prak hij den wensch uit, dat Neder land en Noorwegen mogen gespaard bljjven van de gruwelen van den oorlog. „Utile Dulci". Ten bate der Schiedamscbe Gezondheidskolonies gaf de Schiedamsche Tooneelvereeniging «Utile Dulci" Zaterdagavond een uitvoering in Odéon, welke door een talrjjk en belangstellend publiek' werd bijgewoond. «Utile Dulci" gaf een over het geheel zeer te prjjzen vertolking van het blijspel in 4 bedrjjven van Ludwig Fulda «Boezemvrienden". Het spel stond op voor dilettanten zeer hoog peil. Er werd gespeeld met een vlotheid, die men weinig aan treft. Aan aankleeding en decor was bjjzondere zorg besteed en de regie bleek in goede handen. «Bruno Martens" en «Tonie Leitenberger" een woord van lof voor hun uitstekend doordacht spel waarbij dat van de andere acteurs en actrices waardig aansloot. Dankbaar applaus betoonde de spelers na ieder bedrjjf voor hun aantrekkelijk spel. Eenige acteurs kregen kransen en mej. Toos de Groot, werd onder daverend applaus een bloemstuk aangeboden voor haar bemoeiingen om dezen avond te organiseeren. Een strijkje gaf tusschen de bedryven populaire muziek. Een geanimeerd bal besloot de welgeslaagde uitvoering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2