Binnenland. Staten-Generaal. -tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het 8.s. „Prinses Juliana." Blykens een telegram van den gezagvoerder van de gistermorgen van Vlissingen vertrokken mail boot s>Prinses Juliana,® op reis naar Tibury, heeft dit stoomschip gisternamiddag 1 uur ten Zuid- westen van den Sunk vuurschip waarschijnlijk op een onder water dravend voorwerp gestooten. Ook is het, naar het schijnt niet uitgesloten, dat het schip op een mijn geloopen is. Het achterruim maakt water, doch er bestaat geen gevaar, waarom assistentie van de «Mecklen burg® en van andere schepen werd geweigerd- Veiligheidshalve is de «Prinses Juliana® onder eigen stoom voorloopig naar Harwich vertrokken om de schade op te nemen. Reuter seintDe «Prinses Juliana® is by Felix- towe aan den grond gezet. De Holland-Amerika-liyn. Naar wij vernemen, heeft de Holland-Amerika- lijn de geheele Rijnvloot aangekocht van de firma J. H. Koenigsfeld. Deze vloot, bestaande uit 16 a 18 schroefstoom- booten, waaronder enkelen van 1000 pond in houd, zal dienen tot het vervoeren van goederen uit Duitschland bestemd voor de Holland-Amerika- lijn. De «Thuban". De firma van Nievelt Goudriaan Sc Co. alhier heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat de ge heele bemanning van het stoomschip «Tbuban", dat Zaterdagnamiddag op een mijn is geloopen, doch drijvende bleef, ongedeerd is. Pluimgedierte. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat van 1 tot 7 dezer door de Rijkscommissie van Toezicht op de Etervereeni- ging consenten kunnen worden verstrekt voor den uitvoer van pluimgedierte, zoowel levend als ge slacht, mits ter beoordeeling van de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging afdoende kan worden aangetoond dat de dieren afkomstig zijn uit de door overstrooming geteisterde streken. De uitvoer kan slechts geschieden van de sta- tions Amsterdam af, volgens bepalingen, voor zoo ver de contróle op dien uitvoer en de verpakking betreft, als door voornoemde Rijkscommissie zijn vastgesteld. De aanvragen om consenten als bovenbedoeld te richten tot de Rijkscommissie voornoemd. Huiszoeking by de „Telegraaf." De huiszoekingen bepaaldan zich voornamelijk tot de privé-kantoren. Alle lessenaars en brand kasten werden onderzocht en een groot aantal brieven, teekeningen en andere bescheiden is in beslag genomen. By de huiszoeking in de Loman- straat was de heer H. M. C. Holdert aanwezig, bij die in het administratiegebouw van de «Tele graaf® de directeur, de heer F. H. J, Holdert en diens vader. De «Nieuwe Ct.« meldt, dat nog een vierde huiszoeking is gedaan door mr. Jorissen en den rechtercommissaris Sassen in het perceel Loman- straat 44, waar een leider van het antismokkel- bureau, de Eogelschman j_ong woont. Deze bleek reeds vertrokken. Zij woning was nagenoeg ge heel ontruimd. Post op Java. Bij het departement van koloniën is het vol gende telegram van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 28 Januari, betreflende pestgevallen op Java van 31 December t.m. 13 Januari ontvangen Kediri 27 nieuwe gevallen, 26 dooden Paree 33 nieuwe gevallen, 29 doodeD Berbek 15 nieuwe gevallen, 16 dooden; Soerabaja (stad) 16 nieuwe gevallen, 15 dooden Soerakarta 194 nieuwe ge vallen, 188 dooden Kaïanganjar 2 nieuwe gevallen, 3 dooden Pasaroean 11, ToeloegagoeDg 7, Soe koardjo 2, Klaten 2 en Bojolali 1 doodelijk geval. Hierbij wordt aangeteekend, dat de totaalcijfers over bovenbedoeld tijdvak zyn310 gevallen, 300 doodeD, 6D dat zy over het nagenoeg overeen komstige veertiendaagsche tijdvak van het vorige jaar (30 December 1914 t.m. 11 Januari 1915) bedroegen 516 gevallen en 458 dooden. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. De heer Juten heeft de vragen gesteld be treffende vergoeding van schade, geleden na het inenten van varkens met rijkswege versterkte entstof en omtrent sera en entstoffen van Ryks- aeruminrichting, (Ingezonden 5 Januari le In de vergadering der Tweede Kamer van 5 Maart j.l. heeft de minister van Landbouw, enz. aan de Kamer nadere inlichtingen toege zegd in zake .het adres van G. C. Moors ea te Steenbergen, betreffende de hun toekomende vergadering van schade, geleden na de inenting van varkens met Rijkswege versterkte enstof; mogen die inlichtingen alsnog van den minister worden verwacht? 2e Is het den minister bekend, dat door de Rijksseruminrichting te Rotterdam gedurende het afgeloopen jaar herhaaldelijk aan veeartsen vlek ziekte-entstof is afgeleverd, die bij inenten geen resultaat gafen waardoor het vertrouwen in de door deze inrichting afgeleverde sera ernstig heeft geleden? 3e Is de minister bereid om tijdig en spoe dig maatregelen te nemen, opdat dit geschokte vertrouwen worde hersteld? 4e Is de minister bereid het serum, dat de veeartsen hebben moeten toedienen aan varkens, welke na een en twee maanden na die inenting ziek werden, niet in rekening te doen brengen? De miniate r vanlannbo u w, nijv er- hei d enhandel heeft op deze vragen den Sisten, Januari het volgende antwoord ingezon den: Ad lumA an G. C. Moors e.a., te Steenber gen, werd de helft der waarde van de gestorven varkens vergoed, omdat eenerzijds niet was ge bleken, dat deze dieren gestorven waren tenge volge van de aanwending van de prophylactine, anderzijds het bewijs van het tegendeel niet kon worden geleverd. Was gebleken, dat de prophylactine niet de oorzaak van het bezwijken van de varkens was geweest, dan zoude geen vergoeding zijn toegekend. Had het daarentegen vastgestaan, dat die entstof wol de schuld droeg van het geleden nadeel, dan zou er aanleiding zijn geweest om het verleenen van een volledige schadeloosstelling in overweging te nemen. In overeenstemming hiermede kon ter zake van het adres van M de Greef e.a. (zie Gedrukte Stukken zitting 1913-1914 120 no 1) dezerzijds worden gezegd, dat „steeds een billijke vergoe ding wordt tegeven in die gevallen, waarin de schade aan de gebezigde stof is toe te schrijven. Ad 2um en 3umInderdaad is door eenige veeartsen te kennen gegeven, dat varkens, in Juni en Juli 1915 ingeënt, slechts betrekkelijk korten tijd onvatbaar zijn gebleven voor de vlek ziekte, zoodat eenige weken later vlekte onder die dieren optrad en herenting moest geschieden. Echter is de meening, dat de inenting geen re- resultaat gaf onjuist al was de teweeggebrachte immuniteit van korten duur. Bij een speciaal onderzoek n»ar het ziekmakend vermogen van den vlekziektestam waarvan destijds de entstof gemaakt werd, bleek, dat deze voor duiven wei nig virulent was. maar dat muizen er door ge dood werden, een voorwaarde, die door prof Loreriz wordt voorgeschreven. Nochthans is be doelde vlekziektestam reeds den 23sten Juli 1915 door een anderen vervangen. Van een geschokt vertrouwen in de afgele verde sera en entstoffen kan, waar de vraag naar deze stoffen voortdurend blijft toenemen, moeilijk sprake zijn. Verder is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in sommige gevallen de geringe immuniteit niet in de entstof moet worden gezocht, maar in het niet stipt opvolgen van de gegeven voorschriften ter zake van de hoeveelheid in te spuiten stof enz. Ad 4um Ik kan mij niet bereid verklaren in het algemeen het serum, dat de veeartsen heb ben moeten toedienen aan varkens, welke na een of twee maanden na de inenting ziek wer den, niet in rekening te doen brengen Aange zien naast de kwaliteit van de entstof verschil lende andere factoren het resultaat van de inenting bepalen, zal ieder bijzonder geval op zich zelf moeten worden onderzocht en beoor deeld. WEERBERICHT. Telografisch bericht naar waarnemingen, verrit ht in den morgen van 2 Feb., medegedeeld door h» t Kon, Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775 te Zuid-Duitschland. Laagste barometerstand 751 2 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtigen zuidelijken tot westelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring» waarschijnlijk eenige regen of sneeuw, zachter. Gemeentelijke Vischverkoop. Morgen (Donderdag)avond zal aan de tentjes Broersvest en Wilhelminaplein worden ver kocht Wijting 11 ets. p. pond. KI. kabeljauw a 16 Schelvischij a 14 De verkoop zal te ongeveer 5 uur aanvangen. Het tentje van het Oostmolenplein zal geplaatst worden op de Broersvest tegenover het Evangeli- satielokaal. Aanbesteding. Het verbouwen en inrichten voor gemeeDte- bureaux van het pand Nieuwstraat 26 is door B. en W. toegewezen aan N. Krabbendam, alhier, voor f6125. laagste inschrijver was P. F. Snuit Den Haag, voor f5665. Gemeenteraad. Agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 8 Fe bruari 1916, des namiddags 2 uur. 1. Benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim (vacature J P. Luxen). (Categorie van meerderjarige onderwijzers, die aan eene bijzondere lagere school in de gemeente werkzaam zijn art. 22, 2e lid, 3o der Leer plichtwet). Aanbevolen worden de heeren 1. J. A. Bakers, hoofd der St. Josephschool der St. Willibrordusstichting 2. D. Flapper, hoofd der herhalingsschool in de St. Thomasschool der St. Willibrordusstichting. 2. Wijziging der gemeentebegrootiog, dienst 1915. 3. Behandeling bezwaarschriften inkomstenbe lasting, dienst 1915/16. 4. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de onbewoonbaarverklaring van het pand Zwaan- steeg 5* wegens verbouwing. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing eener plaatselijke be lasting op de gebouwde eigendommen in de gemeente Schiedam, welke zelve of welker aan- hoorigheden belenden aan de openbare straten of wegen in de gemeente (zg. straatbelasting), ten aanzien van het percentage van heffing. 6. Voorstel van B. en W. tot eind vaststelling der plannen van en tot beschikbaarstelling van een crediet voor het nieuwe Stads Ziekenhuis 7. Voorstellen van B. en W. tot herziening dgr politie-traktementen en tot uitbreiding van het aantal agenten. R. K. Vrouwenbond. Zeer velen hadden gehoor gegeven aan den oproep van de voorbereidende commissie tot oprichting van een afd. Schiedam van den R. K. Vrouwenbond. De adviseur, de weleerw. heer Paulussen, opent de vergadering met gebed en heet de zeer veel aanwezige dames welkom. Kapelaan Paulussen deelt mede, dat de commissie van oprichting was samengesteld in overleg met de zeereerw. heeren pastoors dezer stad. Spr. dankt de dames, die zich aanstonds bereid verklaarden in de commissie zitting te nemen. Vervolgens zet spr. uiteen wat de R. K. Vrouwenbond niet is en niet wil. Na aldus tal van vooroordeelen opgeruimd te hebben, be spreekt kapelaan Paulussen in korte trekken het doel van den R. K. Vrouwenbond. Op de aansporing van den eerw. spreker om zich aan te sluiten bij deze organisatie gaven zich niet minder dan 260 dames als lid op. De nieuwe afdeeling besloot het algemeen reglement van den R. K. Vrouwenbond onge wijzigd te aanvaarden. Tot bestuursleden wer den gekozen de dames van de voorbereidings commissie. Op de eerstvolgende vergadering zullen, hieraan nog 3 leden worden toegevoegd. Het bestuur heeft zich als volgt geconsti tueerd Mevr. Koene, presidente; mevr. Melchers, vice presidentemej. Kleipool, le secretaresse mevr. v. d. Sman, 2e secretaressemevr. Nolet, penningmeesteressemevr. Evers en mevr. Geerdes. De arbeider J. v. d. Laan wonende Baan die hedenmorgen op een sleeperswagen mee reed kwam in de Hoofdstraat by het afspringen te vallen, waardoor hij een ernstige wonde aan het achterhoofd bekwam. Na aan de politiepost aan de 'hoofdstraat voorloopig verbonden te zijn, kon hij weer naar zijn werk gaan. Hoogwater te Schiedam: Donderdag3 Februari 8.36 vm. 3.50 n.m. Verdronken. Te Bergambacht is de 64- jarige vrouw van A. O. by haar woning te wa ter geraakt en verdronken. De vrouw leed aan toevallen. Een interpellatie. De heer Lindeman, lid van den raad te Dordrecht, interpelleerde den burgemeester ever het optreden det politie, die de werkwilligen, werkzaam tij de N V. v/d H. J. Koopman, naar huis had geleid, en die de stakers het volgen had wdlea beletten of althans tegengaan. Interpellant was er zelf bij geweest en had ook actie gjelhad met een politie man, maar hij moest erkennen, dat dit het nog1 al schikkelijk had aangepakt Har, inj gteslagen, dan Ziofu, zei spreker, hij stellig1 een slag] terug hebben gegeven. De Inugemeestozeide, dat de politie moest zorgen voor orde en veiligheid en hij deed een waarschuwend woord hoi ren, lOpdat de stakers voorkomen, dut zij onaange name ervaringen opdoen, die ze aan zichzel- ■ven zouden te wijten hebuen. Wat inteipeliant aanging, hem, zeide de voorzitter, heb ik ver lof gegeven tot deze intciptilatte, maar als hij geslagen zou hebben, dan zuu nij het ook zich- zelven te wijten hebben gehad, dat hij' geen vragen had kunnen stellen. Belletje in een .v 1 ue h t e 1 i n g eu- kamp. Maandagmiddag ontstond in de conver satie? aal van het woonwagenkamp te Bergen op Zoom, waarin nog ongeveer GOD Belgische vluchtelingen zidh bevinden, twist -tusschen eenige (gezinnen, die het kamp ..ouden moeten verlaten en andere, die dooi ntn wie wan be ticht als zijnde de oorzaak van hunne verwij dering. 'De kamp-commandant weid te hulp geroepen en deze deed de twistenden naar builen gaan. Op het rumoer, dat doordrong tot Ie bewoners van de woonwagens, kwamen dezen, ten getale van ongeveer 200 ook te voorschijn, vormden een kring, rondom de twistenden en namen eeh uitdagende houding aan. 'De militaire wacht, verste ikt door de Rijks- en gemeentepolitie, werd te hulp geroepen, en irvtusschen sommeerde men het volk uiteen te gaan. Aanvankelijk weid daaraan geen gehoor' ge geven, zoodat een der schildwachten een schot in de lucht loste. Inmiddels had de lijksveld wachter Van de Bol, gestationneerd le Feijenoord doch gede tacheerd in het kamp !e Bergen op Zoom, ge kleed in burger, en vooiVien van zijn revolver in een ander gedeelte van het kamp eenige twistenden gescheiden en wilde zich, toen hij het schot hoorde vaden, b'j zijn collega's voe gen. Een der schildwachten, ia dezen burger niet den rijksveldwachter herkennende en mennen de, dat deze hem met zijn revolve- wilde be dreigen, legde op hem aan on trof den veld wachter in den buik. Hij viel neder en meest per brancard naar het Stedelijk Gasthuis wer den vervoerd, waar hij hedennacht een opera tie lieeft ondergaan. Zijn toestand is zeer ern stig Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. [De justitie Van Breda kwam hedenmorgen ter plaatse, en stelt ondei leiding: van de re- g'eerings-commissaris een onderzoek in. De dader is in vojorloopige bewaring gesteld en betreurt zeer zijn noodlottige daad Nader wordt gemeld, dat v. d. P aan zijn verwondingen is overleden Onvoorzichtig. Hel zoontje van don gemeente-veldwachter H. Idema te Fmmei-Cam- pascuum speelde met een revolver en richtte het wapen op zijn 4-jarig zusje met liet gevolg, dat het kind door de wang werd geschoten. Het meisje is onmiddellijk naar Groningen ver voerd Inbraak. Ten huize van mej. tie wed. H. te Munstergeleen (L.) hebben 7 oud a specht dieven hun slag' geslagen. Door inklimming' wisten zij in een der kamers te komen, waar uit een paar kasten een groot aantal gouden en zilveren voor werpen werden gestolen. Het gestolene is van vrij groote waarde. De daders zijn nog onbekend. Verdronken. Men meldt uit Ottersuir. (L Onder de gemeente Gennep is op een door de Niers overstroomd weiland het lijk gevon den van den heer F. van W., die Zaterdag voor zaken was uitgegaan en niet in zijn w-> ning' terug was gekeerd. W. schijnt in t duider den weg1 bijster te zijn gewerden en is jammer lijk om het leven gekomen. De verdronkene laat een huisgezin met een groot aantal kin- deaen achter. F.en nieuw1 e smokkelmethode. De „Tel schrijftDe heeren smokkelaars leggen nog steeds een groote vindingrijkheid aan den dag, om hun verboden waar over de grens te krij gen Na de „rubber in blieven", zijn wij thans weer een andere methode -op het spoor ge komen, n.t. „vet in heipalen". Een verborgen meubel fabriekje in de buurt van de Egelan tiers gracht, beheerd door oen Duitscher, heeft óp last van twee Duitsche heeren ni' Rotter dam, een groote partij" heipalen .uitgehold. Iedere paal is 75 centimeter grep Zij worden -ui!gehold, daarna met vet gevuld en vervol gens komt er een prop op. zoodat aan het. uiterlijk der palen niets veranderd is en men den indruk heeft, eenvoudig! met afgezaagde pa.en te maken te hebben. Tn den afgeioopen nacht zijn ongeveer 400 pa.en met vet ge vuld. Iedere paai kan ongeveer 10 pond vet bevatten. Lukt deze manoeuvre, dan zullen laier nog' vele palen op dezelfde wijze behan deld wórden. Het was menigeen reeds ongevallen, dat 't meubelfabriekje een zoo groot aantal heipalen van 75 c.M. noodig' had. Meestal toch werd er met groote boomstammen of reeds gezaag de planken gewerkt. Te gro,ofcer' was de ver bazing, toen onlangs een groote partij' hei palen van uit het fabriekje op een dekschuit geladen wierden, palen, waaraan niets mjzon- ders was te zien. In werkelijkheid dienden zy echter, om het aantal „vetlooze" dagen bij onze buren te verminderen. Een Grioksoh schip aangevaren, Volgens een Lloyd's bericht uit Deal is het Gi iekscbe stoomschip „Pontoporos", op weg' van New-York naar Rotterdam, bij' de Downs in aan- Varing' (geweest. Het voorschip werd aanzien lijk beschadigd- 1 Eng else he mode. Men schrijft aan de Jsb.'i' Een Belgische boer uit Vlaanderen, met zijn hebben en houwen met het 1 Belgische leger naar de Fransdie grenzen teruggetrokken voor it Duitsche legier, nadat hij alles te getde had gemaakt, men begrijp wel, hoe inziende, dat de oorlog langer duurde dan eerst ge dacht was, meende via Engeland weer naai' zijn oude woonplaats terug te keeren, om weer te gaan werken en zoodoende 'zijn sch imel| spaarpotje niet gansch en al op te teren, waar door hij tot den bedelstaf ;zou zijn gebracht. In Engeland nejeml het .„gezag" hem alles ai, tegen een bon. Den volgenden dag woei' willende jvjerder reizen (hij had net doel zijner reis direct bij aankomst uitvoerig opgegeven) kon hij zijn geld niet weer terug bekomen, slechts hij alleen zonder geld, mocht weer weg, of wel hij! kon per dag vijf shillings circa van zijn geld in Engeland opteren. Eigenaardige manier van „compagnon" spe len I i BelasHimfe' op... vreemde v.rjje.rs. Te llaveltenberg' is het gewoonte, dat een jongeling uit een ander dorp, die het waagt een meisje uit Haveltenberg naar huis fe geleiden, daarvoor schatting betaalt aan de jongelingschap aldhai. Anders krijgt hij een pak slaag. De belasting is één gulden per man. Voor de rechtbank te Heerenveen stvaden nu J 0. en G. H., te Haveatehberg terecht, beschul digd van afpersing van H. Bakker, te Gieihoonh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2