Binnenland. Htads* es fiewestelijk Nieuws. ning- yoor het. eind van 1916 kan verwachten. De Britsche infanterist was de beste soldaat tor wereld; zijn geweervuur was bijzonder nauwkeu rig gericht, terwijl de machinaal geoefende Ten toon op het commando op goed geluk vuurde. Ninomiya noemde de Fransche „soixantequin- ze" gewoonweg een wonder. Hij voorspelde, dat de oorlog even onverwacht als hij was uitgebro ken, zou eindigen ten gevolge van de uitputting van Duitsohlands reserve en munitie. De correspondent van do „Timeste Boe karest meldt dat er inderdaad een overeenkomst tot stand gebracht is tusschen de Roemeenscbe ïegeering en een Oostenrijksch-Duitsch syndicaat voor den verkoop van een millioen ton mais, 350 000 ton tarwe, 150.000 ton gerst en 100.000 ton haver. De prijs van de tarwe is dezelfde1 als die, welke onlangs is vastgesteld bij den ver koop aan de Engelsche regeering. Er is nu over den geheelen voor uitvoer besdiik.fiaien graan voorraad van Roemenië beschikt. Z. Em. Kardinaal Merrier heeft zich naar de Romeinsche correspondent van „de Tijd" seint voor een paar dagen uit net Belgische college teruggetrokken naar een hem vertrouwd klooster, alvorens hij naar België zal terugkeer,en. Z. Em.. had behoefte aan rust na de dagen v.an inspanning, welke hem bovenmate hadden ver moeid Op 31 Januari en 1 Februari heeft een Duit- sche duikboot in de Theems-monding een bewa pend Engelsch bewakingsschip, een Belgische' en drie Engelsche treilers, die voor bewaking, dien den, in den grond geboord. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt aan de „Frankfurter Ztg." nopens het dreigende arbeidsconflict getele grafeerd, dat ook de arbeiders in de ijzer-, ko per- en papierindustrie de staking tegen 8 of 10 Februari hebben aangekondigd. J De vereeniging van werkgevers zal een beslis sing nemen nopens het afkondigen ecner alge- meene uitsluiting. De scheepstimmerlieden heb ben het voorstel van de rijkscommissie, die moet trachten een vergelijk te bowers te lligen, strekken de tot het uitstellen van de staking, verworpen. Daarentegen hebben de textielarbeiders besloten den aanvangstermijn der staking tot 10 Februari uit te stellen. Minister Treub. Door een groot aantal personen uit handels-, scheepvaart- en ünancieele kringen zal het vol gende adres aan de Tweede Kamer worden verzonden »De ondergeteekenden voelen zich gedror*. en achten zich verplicht, aan de Tweede Kamer te doen weten, dat zij pijnlijk zyn getroffen en voor de toekomst van land en volk in hooge maté zijn verontrust door de aanneming op Vrijdag 28 Januari van een motie, waarvan het gevolg is, dat mr. Treub, minister van financiën, als zoodanig zijn ontslag heeft aangevraagd. Onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de grootste economische vraagstukken oóder de oogen moeten worden gezien, waar nog de hoog ste eischen op het gebied der geheele politiek gesteld zullen moeten worden aan degenen, die deel uitmaken der regeering achten zij het in hooge maie betreurenswaardig, indien mr. Treub als minister zal aftreden. Zij dringen er op aan, toch niet te vergeten, dat hij mede een der mannen is geweest, die in de Augustus dagen van 1914 ons het ver trouwen hebben gegeven, dat het landsbelang in krachtige handen was, en dat het voor een veilige toekomst noodzakelijk zal zijn, dat de personen, die ons toen dat vertrouwen hebben gegeven, gedurende de huidige wereldcrisis ge handhaafd blijven. Zij zijn overtuigd, dat Nederland thans dezen man van energie en werkkracht niet kan missen en. stellen er prijs op, van deze hun overtuiging aan de Tweede Kamer te doen blijken." Het is wel bizonder opmerkelijk, dat dit adres uitgaat van de grootste stoomvaartmaatschap pijen, bankiers enz, die juist in deze crisis periode de grootste winsten hebben behaald. Verwachten deze belanghebbenden alleen van minister Treub een voor hen billijke regeling der oorlogswinstbelastiug en zijn zy soms be vreesd dat een andere minister van financiën wat al te veel van de oorlogswinsten voor 's Rijks schatkist zal willen binnen halen? Het is een zonderling adresl Eerste Kamer. Uit het voorloopig verslag Hoofdstuk V (BinneDl. zaken Niettegenstaande het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke voorschriften welke regeling van gemeenschappelijke belangen tusschen gemeenten beoogen, bij de Staten- Generaal aanhangig is, heeft de minister geen termen kunnen vinden om te adviseeren de koninklijke bewilliging te weigeren op ontwerp statuten van akten van oprichting van naaml. vennootschappen tot behartiging van die belangen door gemeenten ingediend. Aangezien door de oprichting dezer vennoot schappen ongewenschte toestanden in het leven worden geroepen, verklaarde men 's ministers beshssiDg te betreuren, al moet men ze billyken- De spoedige behandeling van voorzegd wetsont werp wordt naar de meening der leden, die deze aangelegenheid ter sprake brachten, er te nood zakelijker om. Hoog opgedreven directe belastingen. Ook al gaat Minister Treub heen toch blijven zijn belastingplannen bewaard en meer dan ééne gedachte daarvan zal door zijn opvolger worden overgenomen. Het blijft dus van belang aan de leidende gedachten uit dit belasting-complex opmerk zaamheid te schenken, zegt de „Rotterdammer" terecht, en het blad vervolgt „Eén der overheerschende principes, hetwelk in het lioker-kamp met groote instemming werd begroet was de verheffing van de directe belas tingen ten koste van de indirecte. Tot in het ongelooflijke werd het .percentage dier directe belastingen, van de inkomstenbelas ting vooral opgedreven. Welnu, het lijkt ons dat de rechterzijde zich wel ernstig de vraag mag stellen of die weg moet worden gevolgd. Niets grijpt zoo sterk aan en maakt zoo for schen indruk, als een hoog opgedreven directe belasting. Niet alleen de hooge inkomens worden daar door bedreigd, maar vooral ook de middenstand raakt aldus in het gedrang Nauwkeurig moet daarom worden toegezien of niet door andere heffingen 's Rijks schatkist kan worden gestijfd. En het lijkt ons een ernstige bedenking tegen de belastingplannen van dit Kabinet, dat aan dien anderen weg niet voldoende aandacht is gewijd." We gelooven, dat, als het meer tot het volk gaat doordringen, welk een enorme verhooging der directe belastingen zal opgelegd werden, de indirecte, ja, zelfs verhoogd tarief, meer kans zullen krijgen. Want men meene maar niet. dat alleen hoo gere inkomens door die directe belastingen zullen getroffen worden. Alle moeten er aan. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht paar waai nemingen, verrit) t jn den morgen van 5 Feb., medegedeeld deer het Kon. Ned Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 759.8 te Wisby. Laagste barometerstand 746 3 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dag Matige later wellicht weer krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, meest zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Aaovullingsagenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 8 FebruariJ 8. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Laurens Knappertstraat, hoek Veenlantstraat, aan A. P. P. Roovers qq., voor den prijs van f 8.25 per M2. Wjjziging verordening op de heffing belasting gebouwde eigendommen. Bij de vaststelling der Gemeente Begrooting. werd de belasting op de gebouwde eigendommen van 3 op 4 van de belastbare opbrengst van het gebouwd eigendom volgens den kadastralen legger gebracht. In verband daarmede moet echter ook art. 3, eerste lid, van de verordening op de he'fing dier belasting (Gemeentebladen nos. 5 van 1909 en 6 van 1911), waar het percentage van heffing op 3 is gesteld, worden gewyzigd. Om ook in het vervolg niet meer gebonden te zijn aan een bepaald vastgesteld percentage, kom* het B. en W. het meest gewenscht voor, eeo maximum greDS van heffing op 5 0 o van de be lastbare opbrengst te zien gesteld. B. en W. stellen derhalve voor, daartoe te nemen het besluit, dat in ontwerp is overgelegd Herziening Politietraktementen. Bij het inkomen van het verzoek der hoofd agenten van potitie om salarisverbetering in de raadsvergadering van 21 December 11., werd door den Voorzitter toegezegd, dat bij het plan tot reorganisatie van de Politie in het College van B. en W. zou ter sprake brengen. Dit is geschied, en heeft geleid tot voorsteden die den Raad thans worden aangeboden. Gelijk door den Voorzitter reeds werd mede gedeeld, bestaat het plan uit twee deelen nl: uitbreiding van het aantal agenten en herzie ning der traktementen van het politiecorps. Aanvangende met het tweede deel, moet worden toegestemd, dat inderdaad de tracte- menten verbetering behoeven. Door den Burgemeester is nu het volgende voorgesteld, waarmede B. en W. zich vereenigeu Agenten 2e kl. tegenwoordig traktement min. f 65Ó. max. f 675.voorgesteld trakte ment min f 725. max. f 750. agenten le klasse thans min. f700. max. f800 - voorgesteld wordtf 800 min f 900 max. hoofdagenten thans f850.min. f 1000 maxq voorgesteld wordt *i 950 min. f 1100 max., inspecteur thans f 1100 min., f 1500 max., voor gesteld wordtf 1300 min. f 1600 max h o o f d inspecteur thans f 1600 min. f 1700 max., voorgesteld wordtf 1600 min. f 1800 max. en klerk thans-, f500. voorgesteld: f500 min. f700 max. B. en W. zeggen verder in hun toelichting „Op deze wijze zullen o.i. de traktementen behoorlijk geregeld zijn". Volgens dit voorstel zullen dus de agenten 2e klasse (dat zijn zij, die nog geen zes jaar in dienst zijn en die dus geacht kunnen worden de kleinste gezinnen te hebben) verhoogd wor den met 75.—, terwijl de traktementen van de agenten le klasse en die van de hootdagen ten met ƒ100 - worden verbeterd. Het tegenwoordig minimum van ƒ1100.— voor den Inspecteur is ontegenzeggelijk niet in overeenstemming met hetgeen van zulk een ambtenaar wordt geëischt. Voorgesteld wordt dit te verhoogen met 200.— en het maximum met 100. Ook het maximum van den Hoofdinspecteur werd met ƒ100.- verhoogd. Voor den klerk, wiens traktement tot nog toe op een vast bedrag werd bepaald, worden 2 tweejaarlijksche verhoogingen van 103 inge voerd. De belooningen van de agenten 3e klasse komen ons na de verhooging die zij met ingang van 1 Januari 1914 ondergingen, voldoende voor. Wat de reorganisatie van den dienst betreft, na het plan van 1908 werd het corps met 5 agenten vermeerdeid. Het nieuwe plan strekt om de Gemeente, thans verdeeld in 11 dag - en 6 nachtwyken, in te deelen in 13 dag en 8 nachtwijken. Voor een behoorlijke bezetting daarvan, welke thans reeds vooi het minder aantal wijken te wenschen overlaat, zouden 16 agenten meer noodig zijn. Alsdan zou het mo gelijk zijn ook meer Zondagsrust te geven. Dit zou de volgende meerdere uitgaaf mede brengen belooning van 16 agenten 2de klasse a f 725 f 11.600, kleeding en uitrusting van 16 agen ten 2de klasse hf 70.— f 1.120, totaal f 12 720. Niemand zal voor onze zich snel uitbreidende Gemeente de gegrondheid van een dergelijken maatregel kunnen ontkennen. Evenwel komt het ons voor, dat deze niet in eens kan worden doorgevoerd. Wel zouden wij dit jaar reeds een begin wil len zien gemaakt. Wanneer het aantal agenten met 4 wordt vermeerderd, kan althans een behoorlijke bezet ting van de tegenwoordige wijken, welke thans dikwijls lijdt onder uitvallenden, voor wie niet voldoende reserve aanwezig is, verkregen worden. De kosten daarvan zouden dan zijn f3180.-. Het komt ons voor van zelf te spreken, dat, wanneer de boven aangegeven algeheele her ziening der politietraktementen wordt ingevoerd hetgeen wij zouden willen doen ingaan met 1 Maart a.s. Yoor dit corps de duurtetoeslag moet ophouden. Verder, waar dan met deze traktementen een begin wordt gemaakt met de omzetting van den duurtetoeslag in een verbetering van het gewone loon, stellen wij ons voor, dat zoodanige her ziening ook voor de andere loonen, die daarvoor in aanmerking komen, zal geschieden, opdat de duurtetoeslag tijdig kan worden opgeheven. Een Politieke Rondblik. Gisteravond trad voor de Anti-Rev. Kiesver- eeniging sNedeiland en OraDje" op de heer v. d. Voort van Zijp, voorzitter van de Anti-Rev. Ka merclub. Spr. vangt zijn rede aan met een be schouwing over den algemeenen politieken toe stand in Europa. Het uitbreken van den wereld oorlog bracht een groote wyziging in de houding der politieke partijen in de oorlogvoerende lan den. Ook in ons land trad een stilstand in, in den pohtieken strijd. Zonder afspraak of onderling overleg schaarde alle partijen zich om het mini sterie. Het politiek bestand had voor het extra parlementaire kabinet zyn voor- en uadeelen. Door de partijen werd geen politieke winst behaald. Spr. herinnert aan de welwillendheid van de rechtsche partijen tegenover deze minis ters. Spr. vraagt of een rechtsch mmister, optredende als deze minister van Landbouw, Handel en Nyverheid thans nog achter de groene tafel zou zitten Zou de linkerzijde hem zoo gesteund hebben? De ministers van Oorlog en van Marine worden slechts door de welwillendheid der rechtsche partyen onder den drang der omstandigheden, op de been gehouden. De regeering maakte zelf een eind aan het bestand. De regeering had verstandiger gedaan in Augustus 1914 eenige zwakke broeders op te ruimen om ze te vervangen door mannen van rechts. Het zou beter zyn geweest hadde Colyn thans de plaats bezet van Bosboom. Want onze weermacht mogen we in geen geval verzwakken. Het gevaar is nog geenszins geweken. Zelfs by het sluiten van den vrede kan het nog noodig zijn dat onze weermacht zoo sterk mogelijk zy. Spr. acht het opzeggen" van het bestand een onverant woordelijke daad van deze regeering. Het ministerie heeft zich hierdoor zeer ver zwakt. Het optreden van minister Loudon is niet zoo krachtig als men mocht wenschen. Voor de kracht van dit ministerie is ook van weinig waarde de minister van koloniën, Pleyte. De linkerzijde heeft dezen minister reeds duidelyk genoeg laten blyken hoe zy over zijn beleid denkt. Spr. wyst op de slappe houding van den minister president inzake de lijkverbranding. Ook ten opzichte van het middelbaar bijzonder onderwijs blijft deze minister in gebreke. Spr. wyst erop, dat de minister van Binnenlandsche Zaken toege zegd had dat de kieswetwijziging zou behandeld worden tegelyk met het onderwijsartikel. Toch zit deze minister erbjj en doet geen poging om te voorkomen, dat de Kamer met links tegen rechts een voorstel aanneemt om de uitbreiding van het kiesrecht ter hand te nemen nog voor het rapport van de bevredigingscommissie is verschenen. Een dergelijk optreden bevordert niet het vertrouwen in dezen minister. Spr. bespreekt vervolgens den val van minister Treub. Het is een bewijs van de zwakheid van dit kabinet, dat een hoogst bekwaam minister door zijn eigen partij wordt losgelaten bij de regeling van werkzaamheden. Spr. wijstop het gedraai en gewurm van de liberalen, die ten slotte moesten bukken voor de soCialisteD. De sociaal-democraten, die in 1913 weigerden zitting te nemen in het kabinet, eischen nu in plaats van Treub een volbloed voorstander van staats pensioen. Spr. is van meening, dat er van bet concentra tie program niet veel meer terecht zal komen. Al tracht men nu een jakker systeem te volgen, het zal hun niet baten. Door politieke berekening zal men niet kunnen ongedaan maken het groote werk van Talma. Dat men het politiek bestand heeft opgezegd is tot daar aan toe maar dat men in dezen tijd een zoo laag bij den grondsche politiek durft voeren teekent de concentratie in donkere kleuren. Met een woord van opwekking tot allen, om te strjjden tot handhaving van het christelijk begin sel in de politiek tot heil van ons volk, eindigt Spr. zijn rede. Hoe Schiedams Mannenkoor »0rpheus" aan zjjn naam kwam. Reeds in het jaar 1855 bestond hier ter stede een tweetal kwartet-zangvereenigingen. In het begin van het jaar 1866 had een bjjeen- komst dezer vereenigingen plaats met het doel, te komen tot de oprichting van een ZaDggezelschap. Op deze samenkomst werd tot de stichting overgegaan en ontving de vereeniging den naam Liedertafel »Orpheus". Tot de oprichters dezer Liedertafel behoorde o.a. de Heer M. L Honnerlage Grete, thans het hoofd onzer gemeente. Ging het in de eerste jaren van haar bestaan de vereeniging zeer voorspoedig, na het oorlogs jaar 1870 trad een tijdperk van malaise in en slonk het aantal werkende leden tot een tiental. Naast de Liedertafel ïOrpheus" was intusschen een andere Mannen-Zangvereeniging ongericht, die den naam Schiedams Mannenkoor voerde. In die dagen waren er, evenals nu, mannen, die begrepen, dat verdeeldheid onder een betrek kelijk klein getal zangers tot ieders nadeel strek ken moest. Daardoor giDgen in de vereeniging »Orpheus" stemmen op, om pogingen aan te wenden, ten einde te komen tot aaneensluiting der beide Man nenkoren. De noodige stappen tot uitvoering van dit denkbeeld werden gedaan. En, ofschoon men van weerszijden aansluiting zeer wenscbelyk vond, bet bleek spoedig, dat er niets van komen kon. Als eerste voorwaarde toch stelde Schiedagjs Mannenkoor, dat de Liedertafel ïOrpheus", welke de oudste was, van haren naam afstand zou doen. De leden van sOipheus" weigerden dit zeer beslist. Zij noemden dit een dwazen en aanmati genden eisch en verklaarden, dat ze wel naar een middel zochten om de Liedertafel te verheffen, maar geenszins naar eene aanleiding om haar te dooden. De onderhandelingen sprongen af. Doch zietDen 31en Maart 1875 werd eene vergadering van de besturen der beide zangver- eenigingen gehouden onder voorzitterschap van den Heer M. A. Caspers van Amsterdam, den president van het Nederl. Nationaal Zangersver bond. Eu deze vergadering bracht de zoo zeer gewenschte fusie. Geen der vereenigingen zou haren naam be hoeven te verliezen. Er werd besloten, dat de Liedertafel »Orpheus" en de Zangvereeniging »Schiedams Mannenkoor" zouden samensmelten en dat het nieuwe gezelschap zou heeten Schie dams Mannenkoor nOrpheus". Uit de gecombineerde besturen koos men den 17en September 1875 een nieuw bestuur, dat zyn taak den 24sten d.a.v. aanvaardde. Als vooïzitter werd toen aangewezen de Heer M. L. Honnerlage Grete, die dus reeds meer dan 40 jaren onafgebroken, eerst als Voorzitter, en later, na de hooge onderscheiding hem van de zijde der RegeeriDg te beurt gevallen, als Eere- Voorzitter aan »Orpheus" verbonden is. Ned. R. K. Volksbond. Zooals reeds is medegedeeld, zullen de jaar feesten van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond gehouden worden op 6, 13 en 27 Februari. Morgenavond is het voor de letters R.—Z. Op deze feestvergadering werken mede, het Harmo nie-gezelschap »St. Ambrosius," de zangvereeni ging »St. Cecilia" en de Tooneelvereeniging »A1- berdinck Thijtn." Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevra gen kinderbroche. By vinderspaar handschoenen, Gunneweg. Laan ons Genoegen 6; bont schort r. d. Bos, Dwasstr, 16schort Wed. Harte, Kreupelstr. 31 kinerarmbandje met gouden slot, v. Yperen, Vriend- schapstr. 12bov.paardendek, Koevermans, Kort- 'andstr. 4; schaar met ketting, Wed. de Koning, Grofbaan 33b.; witte gemerkte zakdoek, Hingman, Oostsingel 42.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2