Telegrammen. ttemengd .Nieuws. Uttato Btfkhtca. Door Burgemeesteren Wethouders is tgdens den duur van de mobilisatie, tot amb tenaar aan de afdeeling Financiën en Belastingen, benoemd de heer J. W. Voorhuizen alhier. Hoogwater te Schiedam Zondag 6 Februari 5.55 vm. 6.02 n.m. Maandag 7 Februari 6.55 v.m., 6.46 n.m. UIT VL AARD IN GEN De nieuwbenoemde giemeente-seoieta'is mr O F.'Evelein uit Assen, zal 1 Maart a.si in func tie treden. De heer C. Cr, Roos, te Vlaardingen, heeft hij de betrokken besturen een verzoek ingediend om •- eervol ontslag als secretaris van de Vlaardingsche R.eedersvereiemging en als algemeen secretaris van de R eedersvereeniging voor de Nederlandsche Ha- ringvisseherij, UIT 's-GRAVENZANDE. De gemeente Delft heeft de vergunning van den polder Het Noordland tot kabellegging tegen een jaarlijksche recognitie van f 215.50 niet aanvaard. Stroomlevering door de E. W. E, M. wordt hier- door belangrijk vertraagd, sommigen meemen van wel zes maanden. Over Hoek van Holland had 15 dezer gemakkelijk de kabel tot in deze ge meente kunnen liggen. Overal langs den weg liggen de haspels opgeslagen. Nu zal van Delft over Hoek van Holland, Mon ster naar Delft een open ring worden gelegd, waarin dan later het gedeelte Noordlandscha weg kan worden opgenomen. Van uit de Zeestraat dezer gemeente gaat nu het leggen naar Delft door. Inmiddels zal men toch trachten een oplos sing te vinden, waardoor-aanleg in Het Noord- land spoediger wordt verkregen. De daling van den Mark.c o-k,pe ;r s. Men sol rijft uit Vaals 't Aantal arbeiders, die eiken dag; hier passeeeren om in Duiischlanl te gaan wer ken, bedraagt zoowat 2500. De meeste zijn wevers, hoewel ook het aantal metaalbewer ker tamelijk groot is. De wevers weiken hoogstens 5 dagen, velen nog maai 4 dagen. Hun loon is verschillend. Er zijh er van 4 maar ook van 5 tot 8 Mark per dag'. Daar- tusscihen varieert ook het .oon der1 andere ar beiders, die echter de geheene week a.>g; werk hehhen De schade voor zoo'n werkman die in 'gewonfen tijd, vóór den wnoig, 6 X 4 10.60 of f 14.40 per week verdiende tegen ruu 4 X 4 X f0.40 of f6.40, is dus nog; n groot. Mei kan men hier 't Duitsch geld nog uit geven, maar alle waar wordt .voortdurend duurder, zoo b.v. petroleum. Door 't voort durend Jager worden van den markenkoers is de (prijs van dit artikel langzamerhand gestegen van 14 pfenning; op 28 pfenning. En zoo is 't met de overig© artikelen ook. De brand te Ottawa. Nader meldt men aangaande de brand in het Parlementsge bouw te Ottawa Twee vrouwen zijn bij den brand in het par lementsgebouw omgekomen, twee anderen zijn met moeite gered. Reeds aanstonds was de verdenking gerezen, dat de brand is gesticht en het onderzoek heeft deze verdenking versterkt. Toen de brand uit brak was alleen een vrouw, die de nieuwsbladen rangschikte, in de leeszaal. Zij verklaart, dat zij plotseling een fel licht zag en meteen stonden de nieuwsbladen in brand. Het licht ging slechts met een zwakken knal gepaard, maar door de klacht van de ontploffing vlogen de vleugeldeu- ren aan de beide einden van de zaal open, welke deuren toegang gaven tot de gangen van Senaat en Kamer. Een parlementslid liep juist naar de leeszaal °P t oogenblik dat de brand ontstond het ging zoo snel, dat hij overtuigd is dat het vuur is aangekomen door een ontvlambaar voorwerp, dat opzettelijk in de leeszaal is gelegd om het par lementsgebouw te verwoesten. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar raar bogingen schenen vruchteloos, daar de vlammen, door een sterken wind aangewakkerd, zich snel door het gebouw verspreidden V oor het officieele onderzoek is afgeloopen zal de oorzaak van den brand wel onbekend blijven, maar de algemeene indrnk is dat de brand is gesticht. Twee werklieden en twee soldaten zijn om gekomen. Een later telegram uit Ottawa meldt: Het gansohe parlementsgebouw is vernield, be halve de bibliotheek en een gedeelte van den kortgeleden gebouwden westelijken vleugel. Het parlementsgebouw is nu een massa roo iend puin, waarop de brandweer nog aan het spuiten is. Men spreekt over niets anders dan °ver de vermoedelijke oorzaak van den brand. Menschen, die in de nabijheid van de leeszaal waren, verklaren, dat zij den indruk hebben ge kregen, dat do brand was aangestoken. Er zijn geen menschen omgekomen. Het Huis vergadert nu in de leeszaal van bet Victoria Memorial-Museum. He economische gevolgen van den oorlog. Prof. dr. C. A. Verrjjn Stuart schryft in uOnze Eeuw' over economische gevolgen van den oorlog. 9 rohetst daarin den oorlog als economisch ver- schynsel, om de ontwikkeling begrijpelijk te makem welke wy op dit gebied zich om ons heen zien voltrekken. O.m. zet de Groningsche hoogleeraar zijn bekeBde bezwaren uiteen tegen de bestryding van de duurte door rechtstreeksche leveriDg van regeeringswege tot betrekkelijk lage prijzen van levensbenoodigdheden en de toekenning van duurte-bijslagen. Over hetgeen ons na den vrede te wachten staat het volgende »Met alle voorbehoud tegenover mogelijke ver rassingen ook op dit gebied, meen ik, dat in het algemeen een periode van langdurige inzinking en malaise te duchten valt. ODgelwijfeld zal het einde van den oorlog, het wegvallen dientenge volge van den ontzettenden psychtscheD druk, waaronder de menschheid nu reeds anderhalf jaar lang leeft, en welke den ondernemingsgeest ver lamt, het verdwijnen ook van de velerlei thans geldende verkeersbelemmeringen, een gevoel van groote ontspanning brengen. En zulks te meer naarmate op grond eenerzijds van de ervaringen jn dezen oorlog verkregen, anderzijds van den mhoud der vredesvoorwaarden, op een langoren duur van het dan aanbrekend tijdperk van vrede zal mogen worden gerekend. Maar hoeveel staat daar niet tegenover Ook hier, zou ik meeneD, moet de vraag nopens de economische nawerking van den oorlog zoowel van staathuishoudkundig als van volkshuishoud kundig standpunt worden bezien. Wat de naaste toekomst van de staatsfioantiën betreft, zal er wel niemand zijn, die zich illusies maakt. De reus achtige vermeerdering der staaisschulden, welke, wegens den geweldigen pensioenlast welke op de stateD, die in den oorlog betrokken zyn, komt te rusten, nog zeer veel grooter is dan uit het cijfer der oorlogsleeningen blijkt, zal de regeeringeD, zoo zij een staatsbankroet willen verhinderen, op het terrein der belastingpolitiek plaatsen voor pro blemen zóó moeilijk, als de geschiedenis ze tot dusver nog Diet heeft gek<-nd. Mogelyk dat een oorlogsschatting voor eene der strijdende groepen het vraagstuk aanstonds in meerdere of mindere mate oplost. Doch dan zal het voor de andere slechts in beteekenis toenemen. De daling welke in de koersen van de staatsschuld der oorlogvoe rende landen plaats had is, behalve van stijgirg van den rentestand, dan ook het teeken van wan trouwen in het vermogen der regeeringen om eerlaDg deze moeilijkheden te boven te komen. Echter niet enkel voor de staatsfioaDCiëo, ook voor de volkshuishouding ziet de toekomst er donker uit. Ik denk nu niet aan de afwikkeling van de allerwege voor een goed deel nog geblok keerde credietposities uit de dagen vóór den oorlog dagteekeuende. Deze afwikkeling geeft slechts een tijdelijke moeilijkheid, welke door den duur van den oorlog zelfs reeds aanmerkelijk heeft verloren in beteekenis, in zooverre de in allerlei bedrijven behaalde oorlogswinsten, die afwikkeling vooreen niet onbelangrijk deel reeds tijdens den oorlog mogelijk hebben gemaakt. Ook dat by het sluiten van den vrede allerlei sterk speculatieve posities, welke in en door den oorlog ontstonden, zullen inzinken, vermeldt ik slechts ter loops. Dit moge voor sommige specu lanten ruïneus blijken, van algemeen standpunt bezien heeft het geen meerder belang, dan dat een tijdelijke, onnatuurlijke bron van verrijking voor sommigen, welke natuurlijk voor anderen een even groote benadeeiing tengevolge had, nu op houdt te vloeien. Evenzoo zijn de bezwaren welke de demobilisatie der millioenen, die thans aan hun gewone werk zijn onttrokken, en niet aanstonds als volwaardige krachten daarin zullen kunnen terugkeeren, slechts van tijdelijken aard zij behoeven niet zwaarder te wegen, dan die welke bij het uitbreken van den oorlog het onttrekken hunner medewerking van het bedrijfsleven moest veroorzaken. En eindelijk zie ik in dit verband af van de lasten welke de dienst der staatsschulden op de volkshuishouding legt. Zij zijn ongetwijfeld voor deze niet zonder beteekenis. De versterking der staatsfinantiën zal het aandeel hetwelk de over heid aan de ontwikkeling van het bedrijfsleven neemt (door het bekostigen van allerlei arbeid op het gebied van de cultuur in ruimeren zin, van het verkeerswezen, van de volksgezondheid) zeker in hooge mate beperken, Ook kan de wijze waarop in den dienst der leeningen door belastingheffing zal worden voorzien, oorzaak zyn van productie-belemmering En voor zoover een deel der leeningen in het buitenland werd geplaatst, ligt daarin, evenals in den verkoop van fondsen aan het buitenland, gelijk bleek, een oorzaak waardoor de internationale ver schuiving van volksrijkdom, tijdens den oorl g ontstaan, ook na den vrede zal doorwerken. Evenz o zullen de rente en aflossing de wel vaart-verplaatsing binnen de grenzen van het eigen land welke door de tijdelijke omlegging van voortbrenging en verbruik via de geheel gewijzigde prijsverhoudingen van goederen en diensten werd teweeg gebracht tot een nog lang na den vrede voortdurende definitieve af wikkeling brengen. De regeling van de belas tingen kan hier wellicht een tegenwicht schep penzij kan echter ook de beweging verscher pen". Op sociaal economisch gebied voorziet sch.i benauwde tijden. De aanpassing van het be drijfsleven ha den vrede zal onder zeer veel moeilijker omstandighe en moeten plaats hebben dan die. welke op het begin van den oorlog volgden. Hij vreest een krachtigen opbloei van het protectionisme, dat op zijn beurt de pro ductiekosten van het volksinkomen verzwaart maar allerwege in de oorlogvoerende landen een bodem zal vinden, waarin het welig tiert. Er zal gro .t kapitaalgebrek bestaan en de rente zal stijgen. Over verhouding van kapitaal en arbeid lezen wij nog „Zoo zullen, naast het kapitaal ook goede, economisch volwaardige arbeidskrachten na den oorlog schaarsch zijn Zijn kapitaal en arbeid het in gelijke verhouding geworden, dan zal ditbetee- kenen, dat minder productieve energiën be schikbaar zijn dan voorheen, en dat de aanwezige dus slechts in de meest loonende bedrijfstakken economisch zullen kunnen worden gebruikt. De verdeelingsvoet der bedryfsuitkomsten tusschen kapitaal en arbeid zal dan ongewijzigd blijven, maar door hoogen prijsstand zal het reëel in komen van allen zijn verminderd. Mogelijk i3 echter ook, dat de rentestijging, welke goed deels ontstond uit oorzaken, geheel liggend bui ten de uitkomsten van het eigenlijk bedrijfs leven (de behoeften der staten) grooter zal blijken dan de van die uitkomsten rechtsreeks afhankelijke bereikbare loonstijging. In dat geval zal de druk van de economische inzinking in zonderheid de arbeiders treffen. Houden dezen aan den vóór den oorlog veroverden loonstan daard vast, dan zoude daardoor het cijfer der werkloozen sterk toenemen. En zoo men deze uit de werkloozenfondsen zou blijven onderhou den wat dan wel alleen mogelijk zou wezen, indien zij van overheidswege worden in staat gesteld tot het voortzetten er uitkeeringen dan zou men daarmede slechts bereiken, dat zeker deel van het volksinkomen werd beschik baar gesteld voor valiede werkkrachten, die tot de vorming daarvan niet medewerkten. Aller minst dus een oplossing van de moeilijkheid I De werkloosheid-verzekering is een heilzame instelling, welke bij een tijdelijke inzinking van de arbeidsmarkt, het loon op peil kan houden, mits die inzinking van korten duur zij Is zij dit niet. dan is loondaling onvermijdelijk en kan slechts nieuwe kapitaalvorminggeleideliik herstel van den ouden toestand te weeg bren gen. Het socialisme moge meenen, dat het instituut der collectieve contracten, en der vaststelling van standaardloonen, waar beneden de arbeiders ook in den tijd van groote slapt, op de arbeidsmarkt niet bereid zijn te werkene de economische krachten, welke de loonvorming beheerschen, hebben buiten werking gesteld. Dit is een naïeve dwaling, welke den schijn neemt voor het wezen Die krachten werken in niet mindere mate dan vroeger. Alleen ziin de genoemde instituten oorzaak, dat zij hun wer king in andere vormen openbaren. Voorheen daalde, bij economische depressie, het loon over nagenoeg de geheele linie. Thans blijft het loon op peil, maar klimt het aantal der werkloozen. En het is a priori geenszins zeker, dat het verdiende arbeidsinkomen in den nieuwen toe stand grooter is dan het bij handhaving van den ouden zoude geweest zijn." Amerika en Duitschland. WASHINGTON, 5 Fefor. De ambassadeur Bern- storff heeft minister Lansing de jongste1 nota van Duitschland over de „Lusitania "-kwestie overhan digd. PARIJS, 5 (Fetor. De Paris-edition van de „New- York-Herald" meldt, dat de betrekkingen tus schen de Ver. Staten en Duitschland uiterst ge spannen zijn. Duitschland weigert aan den eiseh van Amerika, om het in den grond boren van de „Lusitania" te verloochenen, te voldoen. Een breuk tusschen beide landen schijnt on vermijdelijk. Het land is, ofschoon nog niets officieel open baar is gemaakt, op een definitieve stap voorber reid. De Duikbootenoorlog. KEULEN, 5 Febr. De „Köln. Ztg." schrijft naar aanleiding van het feit dat het gister een jaar ge leden was dat de duikbootenoorlog weri afgekon digd; Engeland doet wanhopige pogingen om ons hot wapen uit de handen te wringen. Alles wat Amerika doet en waarvoor de Engelsehe diploma tie dag en naoht werkt, komt voort uit het stre ven, om Duitschland den duikbootoorlog onmo gelijk te maken. Dat zal Engeland thans min der dan ooit gelukken. Daarvoor zullen de eerst volgende dagen de wereld reeds het sterkste be- W'ijs leveren. Het Duitse he volk steunt nog steeds den duikbootoorlog met dezelfde geestdrift en dezelfde vastberadenheid De Zeppelin-aanval op Engeland. LONDEN, 5 Febr. Door het Engelsehe ministe rie van oorlog wordt in een officieel communiqué gezegd, dat de schade aan fabrieksgebouwen en militaire opslagplaatsen uiterst gering is. Onge veer 15 huizen van menschen uit den werkenden stand zijn vernield en een groot aantal winkels en woonhuizen beliepen schade, enkele ernstige, vele lichte. Gedood zijn 26 mannen, 28 vrouwen en 7 kinderen, gewond 48 mannen, 46 vrouwen, 6 kinderen. In verband met den laatsten tocht, waarbij het grootste aantal luchtschepen totdus ver ge bruikt is, wordt de aandacht gevestigd op het feit., dat er geen sprake van is, dat net econo mische leven van Engeland of zijn militaire toe bereidselen merkbaar benadeeld kunnen worden door deze expedities. Bij de 29 tochten, groote en kleine, die bo ven Engeland ondernomen zijn sedert bet begin den den oorlog zijn 133 mannen, o. w. 17 soldaten 90 vrouwen en 43 kinderen gedood. Wanneer men zich echter herinnert, dat met de „Lusitania" alleen 1198 menschen zijn verdronken, moeten Zeppelin-tochten als middelen om onschuldige burgers te vermoorden, een teleurstelling zijn voor hen. die ze organiseeren. Westmyk front. PARIJS, 5 Februari. Het is betrekkelijk rustig' ■■weest. De zware kanonnen van de Fraoschen hebben een vijandelijke kolonne en konvooien, die Roy© binnenkwamen, beschoten. In Cham pagne, Argonne en Lotharingen arlilleriegevec.a- ten. Oostelijk front. ST. PETERSBURG, 5 Februari. In de buurt van Platanen, ten Oosten van den we? naar Milan, hebbent afdeeiingen, van onze verkenning^ troepen met behujpi van handgranaten Duitscfters verstrooid. Zij zijn zonder verliezen teruggekeerd Ten Zuiden van Ixkoel hebben de Duitachers beproefd werken over de Diana aan tc leggen, maar zij werden door ons vuur verstrooi. Tij dens een luchtverkenning ten Noorden van het Narosjmeer hebben onze vliegers, trots het he vig© vuur, dat de vijandelijke artillerie op hen opende, de 'Dtuitscbe linies gebombardeerd, als mede zijn oonvooien, die op den weg naar Widzv weiden opgemerkt. Zij ontkwamen aan het vuur van de zware en lichte «ujandalijka artillerie. Ten Zuiden, van Doebn© hebben de Oostenrijkers bij het afslaan van aanvallen toe stellen gebruikt, die over een afstand vaa 30 tot '10 meter vlammen uitwerpen. Aau de mid- del-Strypa heeft een Russisch vliegtuig bommen geworpCn op het station Ezeroa en het rol lend materieel, dat in dat station stond. Aan den Dnjestr zet de vijand het bombardement van onze stellingen met artillerie van irlein en groot kaliber voort. Ten Noordoosten van Czer- nowitz heeft onze zware artillerie met mede werking' van vliegtuigen de rijandelijke batterijen in de buurt van de dorpen Topoi ouiz en Ra- zraneze gebombardeerd. Ten Noordwesten van Bojan hebben eenige van onze verkenners een door den vijand bezetten mimkrater bereikt en de Oostenrijkers er me>. benulp van handgra naten uitgejaagd. Zij lieten daarna twee mijn gangen springen^ die onder onze loopgraven leid den en wierpen den vijandelijken krater vol. Duitsche garnizoenen. Men schrijft ons van de Rijnlandsohe* gren-, dat het aantal Dtuitsclhe garnizoensplaatsen langs de NederHandsch-Diuitsche» grens, nog maar oteeds ir. aantal toeneemt. Had Kleef reedr lang gar nizoen, dat nu nog weer versterkt is, ook de gemeenten Geidem en Emmerik hebben garni zoen gekregen, terwijl ook in de grensplaats Bochalt troepen zullen komen. Nederland en Duitschland. (De „Timfcs''-correspondent meldt: Naar aanleiding van den aankoop van Rijn- schepen door de Holland Amerika-tyn vraac .m ik, dat die lijn voornemens is, een geregelde vrachtdienst te onderhouden op denzelfden grondslag a]s die bij de „Nederlandsche stoom vaart Mij" te Amsterdam geldt. F.en g'roote maatschappij, die met vraent-stoom- booten diensten onderhoudt op den Rijn, is in onderhandeling met"de Holland-Amerika lijn, die brieft ingezien, dat sleepdiensten van geen be teekenis zijn. t De zaak schijnt hierdoor van belang, dat zij de vraag d,oet rijzen, of D|uitschland en Neder land bet oogenblik gekomen achten, een oi an der overeenkomst te sluiten met betrekking tot hel vraagstuk van de Rijnvaart. Met belangstelling meet worden nagegaan hoe het verloop zal zijn van dit nieuw© middel om Duitschland in ver binding te stellen met neutrale landen, meer in het bijzonder met Amerika, in weerwil van onze pogingen, om den Duitschcn handei te vernietigen. i 1 SCHIEDAM, 5 Febr. Vertrokken zeetjalk i>Ge- ziena" kapt. J. Koopman, ledig naar werf Kra- liogsche Veer ter reparatie. IJMUIDEN, 5 Febr. Vertrokken stoomtrawler- schip »Ida" kapt. C. Wielema van Londen naar Schiedam. IJMUIDEN, 5 Febr. Vertrokken motorschip nCornelia Clasina" ledig naar Schiedam. GRAVESAND, 4 Febr. Aangekomen zeetjalk ^Elisabeth", kapt. H. Brinkman, met ledige fles- schen naar Schiedam. LONDEN, 4 Febr. Aangekomen zeetjalken »Hendrika", kapt. R. Wuisman en nAlpha" kapt- W. Holwerda, beide met ledige flesschen van Schiedam. f A au dtf'*ha Spoeling. SCHIEDAM, 5 Februari. Noteering op heden f 2.10. Granen. NEW YORK No. 2 Mixed loco 4 Febr 85V» 3 Febr 85-. CHI' \'i Ma is Febr. Mei. Juli. 4 F-br. - 79Vs 79% 3 Febr. 78s/4 79

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 3