Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 'tst f200flOD flODbii 7" f ffil) bivtr flfi De Oorlog. WRAAK. Gratis Ongevallenverzekering 398te Jaargang. Maandag 7 Februari 1916. No. 11453 öTereesiofflstji od is polis femelde voorwaarden. Huitenlaiidscb Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1,50. per week 12 cent, per maand 50 ct„ franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarbóven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct, p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De invaliditeit1UU voet of oog 1 f IJ O I U U sen ^uim verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. 1 Uü wijsvinger; (J hy verlies van eiken ande ren vinger. OP DEN BALKAN. Uit Athene aan de «Temps«Fransehe vlieg tuigen hebben twintig minuten boveD Petrits ge ologen en 200 bommen geworpen. Volgens een officieel Bulgaarsch bericht zijn 470 man in de ampen gedood. De totale verliezen bedragen omstreeks 1000 man. aan het oostelijk front. Uit St. Petersburg wordt gemeld: Het legerorgaan de »Roe>ki Invalid", consta teert, dat de werkzaamheid van de Duitschers in de streek van de Duna bjj voortduring ongeregeld s> Er <3 geen spoor van stelsel in. Het blad ver klaart die omstandigheid uit gebrek aan strijd- kiachten en den slechten toestand van de wegen Hindenburg kan daardoor geen operaties op groote schaal op touw zetten. Officieel wordt van Russische zjjde gemeld De Duitsche vliegers gaan voort met hun vluch ten over de streek bij Riga en ten Zuiden van Uxkul. Onze vliegers hebben bommen geworpen op het station van Miau en op de brug, die aldaar over de Aa voert. Op een van de sectoren van het front van generaal Iwanof heeft eeu aft-I eel ing Russische verkenners, door een geleiding te maken van een Stelsel Duitsche floddermijnen naar hun eigèn loopgraven, 40 van die mijnen tot ontploffing gebracht. Op den weg naar Brzezany beletten wij door ons vuur den vijand, onze versterkingen te na deren. In de buurt van Bojana deed de vijand vergeefsche pogingen om met behulp van bommen en. handgranaten het terrein te herwinnen, dat wij hem in den nacht van 3 Februari hadden ontnomen. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: Het officieele communiqué deelt mede, dat de artillerie op het Westelijk front tegen den nacht eenige bedrijvigheid ontwikkelde. In Champagne hebben wij, op het einde van den dag, met suc ces de vijandelijke loopgraven in de streek van Maisous de Champagne beschoten. In den loop van den dag heeft gisteren een van onze, met oen mitrailleur bewapende vliegmachines, ten Zuiden van Peronne, een vijandelijke «Draken" aangevallen, die in brand geraakte, ter aarde stortte. Het Engielscihe Jegerberidht luidt: De vijaudelijke artilleiie ontwikkelde vandaag activiteiteit ten Noorden en ten Zuiden van het La-Basseé-kanaal. Onze artillerie bombardeerde e vjjandelijke loopgraven tusschen de Incre en oe Somme. V|jandel|jke vliegtuigen waren werk zaam in de buurt van Yperen. Elverdingbe werd opnieuw gebombardeerd. 167) Binnen enkele minuten had zij het hujs van Uuurett© bereikt, dat zij nu voor de 'laatste niaal zou betreden De uitdraagster was in haar winkel toen Hese binnenkwam Zij ging het meisje eenige schreden tegemoet, maar Rose maakte een gebaar van afkeer, toen zij deze vrouw zag, hetgeen aan Laurette niet ontging en haar den moed benam het meisje aan te spreken Heen klacht, geen vraag kwam over de lip- - Pen van Rose, zij liep de vrouw voorbij, donder haar zelfs met een blik te verwaar den en klom de trap op naar haar kamer Daar gekomen, pakte zij haar kleerleren en de enkele voorwerpen, die zij haar eigendom mocht noemen, bijeen en maakte zich aldus gm-eed dit huis Je verlaten, waar zij heit slachtoffer van zulk een lagen list was ge worden Weer beneden gekomen, begaf zij zich naar het kantoortje, waar Laurette zat en vroeg kortafHoeveel hen ik u schuldig? De uitdraagster keek verlegen en waagde liet Duitsehé hoofdkwartier deelt ir.edo: Een aaava.1 der Engelscbeu met geringe strijd krachten ten Zuiden van het kanaal van La Bassée werd afgeslagen. Een door het werpen van landtorpedo's geleide aanval met handgranaten der Franschen ten Zui den van de Somme mislukte door ons artillerie, vuur. In Campagne en tegen een gedeelte van ods front in de Argonne onderhield de vijandelijke artillerie des middags een heftig vuur. De Fran schen lieten mijnen springen op de hoogte van Vauquois (In het Oosten der Argonne) die geringe schade aan onze sappen toebrachten. Onze artillerie beschoot overbodig de vijandelij ke stelleingen op het frant in de Vogezen, tusschen Diedelshausen en Suikerk. AAN HET ZUIDELIJK FRONT De Italiaansche generale staf deelt mede: In het gebied van Tolmino deed de vijand den 4en Februari bij het aanbreken van den dag een aapval op de stellingen bij Santa Maria. De dichte mist belemmerde den snellen aanvoer van ver sterkingen. Wij dreven den vijand roet aanzien- 'ijke verliezen terug. De vijand deed den 4en Februari ook twee nachtelijke aanvallen op de Podgorahoogte, ten westen van Görz, maar werd op de vlucht ge dreven. Wij maakten een aantal gevangenen. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Zimmerman, de Duitsche onderminister van bditenlandsche zaken, heeft te üerljjn een gesprek gevoerd met een vertegenwoordiger van de Asso ciated Pres" over de huidige verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. Hij sprak de verwachting uit, dat de nieuwe formule, die pas was voorgelegd aan de Amerikaanscbe regeering, een basis voor een schikking zal bieden, doch trachtte den ernst van den toestand niet te ver bloemen. Hij was .zeer beslist in ziju verklaringen. Duitschland heeft zoover toegegeven als mogelijk was en zal onder geen beding de onwettigheid van den duikbootoorlog in de oorlogszone toegeven. De regeering, zei hij, is bereid alles te doen, heeft alles gedaan wat ze kon, om aan Amerika's wen- schen te gemoet te komen, doch er zijn grenzen waar zelfs de vriendschap afbreekt. Ik begrijp Amerika's gedragslijn niet, zei Zim- mermann. Wij dachten dat het duik bootgeschil geregeld was en dat de »Lusitania«-zaak tot een schikking raakte. Wij stemden toe, scha devergoeding enz. te betalen. En nu stelt Ame rika plotseling nieuwe eischen, die door ons onmogelijk kunnen worden aanvaard. Ge moet uw eischen niet te ver drijven. Ge moet Duitsch land niet trachten te vernederen. Zimmermann weigerde de nieuwe eischen of de nieuwe instructies aan graaf Bernstorff te bespre ken, doch liet geen twijfel bestaan dat de crisis uitgaat van minister Lansing's eisch dat Duitsch- (ands het in den grond boren van de »Lusitania« zal verloochenen als een daad in stfijd met het volkenrecht. Herhaaldelijk verklaarde h|j, dat Duitschland het te vragen: Mijn kind, wilt go mij- zóó eensklaps verlaten? Waar znlt gij Doch de stroeve, minachtende blik, dien Ro se haar toewierp-, deed de woorden op haar lippen besterven Op bijna gebiedende toon herhaalde het meis je Hoeveel De uitdraagster noemde het bedrag, zeer matig, en Rose legde het geld voor haar neer Daarna verliet Zij het huis weer, zonder een woord verder te spreken Zij ging een warnet van smalle straten door, waarin zij al zeer goed den weg geleerd had, herpakte de Sekt-kade, stak ten der bruggen over en kwam zoo in de rue du Bac Bij het betreden van deze straat voelde zij zich angstig te moede In deze straat had de Tiude barones de Prevent, die zich steeds zoo goed jegens haar had getoond, haar een adres opgegeven, maar zou zij haar daar vinden? Da was haar laatste hoop Weldra had zij het huis gevonden Zij trad binnen en zag een vrouw van om streeks 50 jaar in d,e portiersloge-, aan wie zij vioegBurgeres Louise? v Dat Tien ik De portierster keek het meisje a,an en waarschijnlijk had het droefgeestige voorko men van Rose haar getroffen, want zij vroeg zeer vriendelijk: Wat is er van uw dienst, mijn kind? met geen mogelijkheid zijn handelwijze als onwet tig kon beschouwen of tegemoetkomingen doen, waardoor het feitelijk het wapen der duikbooten uit handen zou geven. Telkens opnieuw herhaalde hij zijn verzekering, dat wanneer de Vereenigde Staten het tot een breuk wilden laten komen, Duitschland niet verder kon gaan om dit te ver mijden en het dan maar tot een breuk met al baar betreurenswaardige gevolgen moest komen. Het meest betreurenswaardige van den toestand is, dat er geen diepere oorzaken zijn voor een breuk. Er is geen strjjd van belangen tusschen Duitschland en Amerika. Duitschland hoopt ten zeerste op wederzijdsche ontwikkeling van het handelsverkeer met Amerika na den oorlog. Deze hoop zou worden te niet gedaan, althans de ont wikkeling van dit ha delsverkeer grooteljjks wor den- belemmerd, indien bet thans tot een breuk kwam. Duitschland kan echter niet meer doen. Zimmerman gelooft blijkbaar dat Duitschland thans in de duikboot een machtig wapen bezit tegen Engeland. Toen bij er aan herinnerd werd) dat zelfs deskundigen vroeger hieromtrent van meening verschilden, antwoordde hij Ja, zoo heb ik er eerst ook over gedacht, maar ik ben van gedachte veranderd. Het nieuwsagentschap Associated Press" ver neemt uit Washington, dat de onderhandelingen over de «Lusitania" kwestie een gunstiger wending nemen of-choon het woord «onwettig", waartegen Duitschland bezwaar heeft, niet gebezigd is in de mededeeling, die gezant Bernstorfi aan minister Lansing heeft doen toekomen Men neemt echter aan, dat in die mededeeling betoogd wordt, dat de bedoeling om door het torpedeeren van de «Lusitania" ook Amerikanen te dooden, niet aan wezig is geweest, omdat het in den grond boren van dat schip een daad van represaille was geweest. En Duitschland geeft toe dat represailles niet gericht mogen z|jn tegen neutralen. Daarom betreurt Duitschland het, dat by het vergaan van de «Lusitania" Amerikanen zjjn omgekomen en biedt het vergoeding aan in den vorm eener schadeloosstelling. ALLERLEI NIEUWS. Jacqumain, schepen van Brussel, dieteCelle bij Hanover een bezoek aan burgemeester Max heeft gebracht, is te Brussel teruggekeerd Hij had den heer Max iu uitstekende gezondheid gevondeD. Zijn baard was een beetje grijs geworden. Max klaagt niet over de wijze, waarop hij behandeld is. Zijn moreele toestand is uitstekend. Jacque- tnain heeft twee uur laDg met hem kunnen pra ten. De munitiefabriek van Jardine te Hespeier in Ontario, moet in brand staan. Uit Montreal wordt gemeld dat de wachten aan de Victoria-brug, de belangrijkste brug in Canada, vannacht tot tweemaal toe hebben geschoten op een verdacht persoon, die de brug trachtte te naderen, vermoedelijk met het doel haar te ver nietigen. Men meldt, dat de bekende fabriek van De baronesstamelde Rose Ah Gij zijt? Rose de Trémazan, haar gezellin in de gevangenschap. De barones is hier; zij verwacht u. Waar om zijt gij niet vroeger gekomen? Helaas! Rose loosde een diepen zucht. De portierster kwam uit haar loge en zei- de Kom I Zij ging de binnenplaats óver, die de Af scheiding vormde tusschen het huis, dat door verscheidene gezinnen w-e-rd bewoond en een klein hotel, waarvan men den ingang over een bordes, dat eenige treden hoog was, be reiken moest. Na het bordes te zijn opgeklommen, kwam zij in ©en ruime vestibule, van waar een eikenhouten "trap naar de bovenverdieping leidde. Gevolgd door Rose, ging do portierster die trap op en boven gekomen, ontmoette zij een vrouw van denzelfdan leeftijd als zij, die haar vroeg: Is er iemand voor de barones? Ja, jnejuffrouw de Trémazan. De barones, die waarschijnlijk de voetstap pen had gehoord of misschien wel door het raam reeds de bezoekster de binnenplaats had zien oversteken, snelde toe en riep met een kreet van vreugde Eindelijk! Waar waart gij toch, lieve? Skoda door een ontploffing gedeeltelijk is vernield. DeuLl 9". Over het gedrag van. de bemanning van den «King Stephens" schrijft de «Köln. Ztg." Deze handelwijze tegenover hulpelooze tegenstanders is te Engelsch, dan dat hier verdere critiek van noode is Wij denken aan het Baralong-geval, dat voldoende is om alle verdere illusie ovsr Britsche menschelijkheid overbodig te doen zijn. Uit Parijs wordt gemeld: Het wordt thans bevestigd, dat de Zeppelin «L. 19" door Nederlandsche kanonnen naar om laag geschoten is, op het moment dat bet Duitsche luctabchip boven Nederlandsch gebied vloog. PORTUGAL. De bijzondere correspondent van de «Temps' schrijft: De toestand te Lissabon is verre van kalm. In sommige stadskwartieren werden ge regelde plundertochten georganiseerd.door agitators v«n beroep, De republikeinsche garde moest van de wapens ge' ruik maken, om de orde te her stellen en toen dit gelukt was werden er bommen geworpen bij het station, in het centrum der stad, w-tardoor een aantal soldaten en burgers gewond Werd. 75 personen werden in hechtenis genomen en aan boord van een oorlogsschip gebracht. Te Carcavellos, bij Lissabon, en Elvora vonden even eens ongeregeldheden plaats. CHINA. Volgen te Petersburg iDgekomen berichten is de toestand zeer ernstig in de provincie Koucit- cbeon. De gouverneurs van Koncnjang zouden ban post verlaten hebben om zich bij de opstandelin gen te voegen. In zekere streken van de provincie weigert meD de keizerlijke bankbiljetten. Een nieuwe samenzwering is ontdekt tegen het leven van Yuan Shikai. De samenzwering, aan wier hoofd zich bevonden de secretaris van den president, twee oud-ministers en de hofmaarschalk van de onttroonde dynastie waren van plan het gezag in handen te geven van de agenten uit Yunnan, die in de hoofdstad zijn aangekomen. LANDWEERLICHTING 1911 NAAR HUIS. Dienstplichtige onderofficieren, korporaals en manschappen van de Landweerlichting 1911 zul len op 10 Maart met voorloopig klein verlof gezonden worden. Bij een groot aantal onderdeden alwaar de belangen van den dienst dit veroorloven zullen de dienstplichtigen reeds op 18 Februari met voorloopig klein verlof gaan. Eieren, De minister van Landbouw, gelet op zijne be schikking van 14 October 1915, laatstelijk gewij zigd bij z|jne beschikking van 24 November 1915, heeft goedgevonden te bepalen lo. dat voor iedere hoeveelheid van 100 vol- O, jnevrouw, mompelde jij. ik bear zoo ongelukkig. Zacht voerde de barones haar mee, terwijl zij haar bij het gaan steunde, De kamer van mevrouw do Frévent d'Aul- noyo was, gelijk trouwens haar geheele huis, als een herinnering aan de dagen van de Revolutie. In dit. kleine hotel, verborgen achter het groot© huurhuis, dat aan He straat grensde en waarbij een tuin met prachtige oude hoo rnen beplant, het overblijfsel van een park, dat grootendeels verslonden was door de uitbreiding der stad. üeed alles het oog aan genaam aan en getuigde van welgesteldheid en goeden smaak. Een vredige rust heorschte er in deze ge heele omgeving. De wanden van de kamer der barones wa ren bedekt met, kostbare oude gobelins, ge vat in paneelen van wit geschilderd hout, met mooie vergulde biezen; de meubelen wa ren sierlijk gevormd en met satijn bekleed. fWordt vèrvohS)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1