Stads- ©n Gewestelyk Nieuw*. Ingezonden Mededeelingen. Haemorrhoiden. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. minister in overweging het amendement over j te nemen of het wetsontwerp op andere wijze in boven aangeduiclen zin te verbeteren. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Feb., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765te Zuid-Duitschland. Laagste barometerstand 735 7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtigen tijdeljjk wellicht stormachtigen zuidelijken tot zuid westelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur, Gemeenteraad. Heeren leden von den Gemeenteraad wordt medegedeeld, dat' alsn-og het advies der Ge/cn.j- heidscommiissie isf gevraagd omtrent het voordel van B en W. tott eind vaststelling van de plan nen en ibesehikbaaistellilig van een crediet voor het nieuwe Stads-Ziekenhuis, zoodat dit van de aiglenda van de vergadering, te houden op Dins dag 8 Februari as. wordt afgevoerd en in de daarop volgende vergadering in behandeling zal komen. Tevens Wordt medegedeeld, dat een voorstel is ingekomen van het raadslid, den heer J. N. Post, londenstteaind door de raadsleden, de hee- ren A. J. Sidhreuder en J. H. M. de Gir&df, strekkende om de minima en maxima van de traktementen van de hoofdagenten en de agenten Ie en 2e klasse te willen bepalen als vjlgt: b. voor de Hoofdagenten het minimum op f1050.—, het maximum op £1200.— ld. voor de agenten le xlas»e het minimum op f900.—, het maximum op flOOO.— te. voor de agenten 2e klasse het minimum op f775.--, het maximum op f825.—. Water sn oodco 11 ecte. Djoor de directie van de Flora-Bioscoop is aan den Burgemeester alhier afgedragen Voor de slachtoffers van den watersnood f41.23i/2, zijnde de opbrengst van de collecte tijdens de bioscoopvoorstelling, alhier en le Vlaardingten. Steuncomité 19U Schiedam. Behalve de op kwitantie geïnde wekelijksche en maandelijksche'bijdragen zijn in den loop der maand Januari j.l. giffen ontvangen vaneenige sluis- en brugWlaichLers f2.56;: S. M. N. VV. f200.de Werklieden der firma Ingi&lse en Co. 1 o/c van hun loon over drie weken; A. v. N. f 0.05J. H. M. ,d- G 12.--. Aangenomen werd het voorstel van B en W tot afwijzende beschikking1 cp het verzoek van de afdeeling' Vlaardingen v d. Bond van Ned Onderwijzers betreffende het toekennen van meer invloed aan het personeel cp do regeling der school zaken Besloten werd tot het vaststellen van het uit breidingsplan der gemeente, geS'scht in art 28 der Gemeentewet Bij de rondvraag1 bleek ten shotte, dal na 4 maanden wachtens zich geen voldoende solli citanten hadden aangemeld voor een vacature voor een onderwijzer met verplichte hoofdakte, wat geweten werd aan de bestaande salaris- reg..ingen van het onderwijzend personeel UIT ROTTERDAM. Aanigtemotedigd door het succes, dat de op- lichting van Belgische scholen in verschillen de steden hier te lande heeft gehad, is men thans hier ter stede overgegaan tot de oprich ting eener middelbare schooi Waar de lagere scholen, vooral ten behoeve van Belgische volkskinderen, zijn opgericht, he'eft men hier speciaal gelet op de ontwikke lingsgraad, den leeftijd en den gegoeden stand van nog een aantal ingeschrevenen. Het is een middelbare school met driejarigen leergang, waaraan tevens een voorbereidende afdeeling is vertoonden. Niet minder dan 176 leerlingen volgen Lier de cursussen, die er dagelijks door Belgische leeraren en onderwijzers woiden gegeven. De school wordt gehouden in de moderne instelling van de St. Jozefs GezeF.envereeni- ging, op het Stationsplein Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levens wijze, zwangerschap, sterk prikkelende purgeer middelen, enz., en zij werken door de vreeselijke Jeuk en stekende pijn zeer nadeelig op liet hu meur van den lijder. Dikwijls worden zij veron achtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot. sterke bloedingen, verzwering enz. Foster's Zalf heeft vanaf de eerste aanwending een wonderlijk verzachtenden en heeleuden in vloed. Een geschikt dieet en nauwkeurige opvol ging van de gebruiksaanwijzing, welke iedere Soos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren Kappalhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a 1.75 per doos. wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. versche eieren, waarvoor ingevolge art. 3 sub 2; en art. 4 sub 2, zjjner voormelde gewijzigde beschikking consent tot uitvoer wordt afgegeven, voor zoover volversche kipeieren betreft, voor de dagen 6 tot en met 12 Februari 1916 eene hoe veelheid van 10 volversche kipeieren beschikbaar moet worden gesteld, overeenkomstig het bepaalde in voornoemde artikelen 2o. dat van volversche eendeieren, waarvoor consent van uitvoer wordt verleend, voor de dagen 6 tot en met 12 Februari 1916 geene eieren voor binnenlandsch verbruik beschikbaar behoeven te worden gesteld. Maïs. Dp Minister Van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt, ingevolge zijne circulaire 8327'8 bis van 9 Augustus 1915 bekend, dat van Maan dag 7 Februari e.k. tot en met Zaterdag 12 Februari d.a.v. de prjjs van La Plata mais, uit sluitend bestemd om aan de gemeentebesturen te wordeu verstrekt voor ruiling tegen rogge, be draagt f215 per last van 2090 kg. of f7.52J per 70 kg., -te Amsterdam of te Rotterdam te ont vangen. Boter. Naar wij vernemen zullen gedurende de week van 6 tot 13 Februari 1916 voor 35% der boter- productie certificaten van uitvoer worden verleend en zal 65 voor het binnenlandsch verbruik moeten worden beschikbaar gesteld. De bewjjzen van toelating tot uitvoer van boter, afgegeven door de Rijkscommissie vao Toezicht op de Bolervereeniging, zullen, op grond van die certificaten, gelden tot Dinsdag 22 Februari a.s.< des voormiddags 12 uur. Vleesch Gedurende het tjjdvak van 7 tot 12 Februari in hel gewichtspercentage voor rundvleesch be paald op 30 en voor schapenvleesch op 25, terwjjl het slacbtgewicht op 70 ets. per kg. voor varkens van 90 kg. en hooger en op 70 ets. per kg. voor varkens van 70 tot 90 kg., wanneer op verzoek van de gemeentebesturen varkens van dit gewicht worden geleverd. Het gewichtspercentage varkensvleesch is voor hetzelfde tijdvak bepaald voor worst op 50 en voor alle andere soorten varkensvleesch en bereide vleesch waren op 100 is bepaald. De jTelegraaf". Naar aanleiding van de verklaringen in de pers verschenen nopens de zaak van de »Telegraaf" hebben de Britsche en Fransche gezanten den minister van Buitendsche Zaken een bezoek ge bracht en hem de volgende verklaring gedaan Ia tegenspraak met de verdachtmakingen van zekere organen is het volstrekt onjuist, dat de Britsche en Fransche gezantschappen eenigerlei aandeel zouden hebben gehad in de totstandko ming, de organisatie en de werking van het Anti-smokkel bureau", dat aan de ^Telegraaf' zou hebben bestaan. Indien de Britsche en Fran sche gezantschappen inlichtingen van dat bureau gekregen hebben, kan zulks niet anders beschouwd worden dan als een volstrekt normaal feit, aan gezien het niet op den weg van vreemde zendin gen ligt om berichten te weigeren, die haar spontaan worden toegezonden. »De Artemis". Naar wjj vernemen heeft het ambteljjk onder zoek vanwege de manneautoriteiten ingesteld naar het gebeurde met de sArtemis", welke en- quete heeft plaats gehad alvorens het vaartuig in het gemeentedok te Rotterdam werd drooggelegd, weinig andere feiten aan het iicht gebracht dan reeds bekend werden uit de verhalen in de pers en uit de gepubliceerde mededeeling der directie van de Ned.-Indische Tank Stoom boot-Maat schappij. Schorsing Raadslid. De gemeenteraad van Breda heeft Zaterdag, nadat in de vorige vergadering de stemmen ge staakt hebben met 10 tegen 9 stemmen den wethouder Gh. Stulemeyer (R. K.) geschorst als raadslid, wegens overtreding van art. 24 Gemeen tewet. De stemming was links tegen rechts. De Rijnvaart. Reuter seint uit Londen aan de „N. R. Crt.'": Een bijzonder^ correspondent van de „Time.;" schrijft: J „Met betrekking; tot den aankoop van Rijn- schepen doorl de HollandAmerika-lijn verneem ik, da,tl deze maatschappij voornemens is, een ge- regelden vrarhtdiensti met scihroefetoombooten ;e organiseeren, pp jgielijksoortigen grondslag als de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschap pij te Amsterdam heeft gedaan. Een greote maat schappij, die een nachtdienst met schr.jefstoom- booten op den Rijn onderhoudt, onderhandelt met tie HollandAmerika lijn, die vin oordeel is, dat een sleepdienst niet voldoende ze- zijn. De zaak schijnt belangrijk, omdat zij de vraag doet rijzen, of D<uitscih]and en Nederland zullen komen of overwegen te komen iot het een of andere vergelijk over net vraagstuk van o.e scheepvaart op den Rijn. De ontwikkeling yfiu deze nieuwe middelen, om1 Dultschiand in verbinding te bren gen met onzijdige randen, in het bij zon dei met Amerika, in weerwil van onze pogingen om "den Buitschen handel te vernietigen, moet met aan dacht gevolgd worden." Naar aanleiding van dit bericht in de Times" vernemen wij, dat van aankoop van Lijnschepen door de HollandAmerikalijn geen sprake is,doch het bedrijf van de firma J. H, Koenig'sfeld té Rot terdam is gereorganiseerd in een naamlooze vennootschap, met een kapitaal van 1.5 millioen gulden, waarin de HollandAmerika-tijn aandee- ien heeft. Het bedrijf omvat 13 stoombooten, wraronaer dubbeischroef s Jtepenen 4 lichters. Het doe! is, een sneldienst op den Rijn te orgianiseeren. Het behoeft geen betoog, dat op deze wijze geen uitbreiding kan worden gegeven aan den handel var. Duitschiand over Nederland met andere .on zijdige landen, daar de omvang daarvan van an dere omstandigheden, als de N. O T.-voa.waar- den of den eisch van een acf.3 van oorsprong, afhankelijk is. De veronderstelling, dat „Duitsdh- lard en Nederland zullen komen of overwegen te komen tot het een of andere vergelijk over het vraagstuk van de scheepvaart op den Rijn", kan niet anders dan gezocht he-cen Het komt ons voor, 'djat men hier te doen heeft met een mantiegtel van de HollandAmerixaiijii, tot be- s' Vnuing van Nederlandsche belaazen, met het oog op toestanden, welke ri"h na de totstand koming van een vrede kunnen ontwikkelen. Uitwisseling van gewonden. Men meldt uit Vlissingen. dd. 6 Febr. Met de mailboot „Oranje Nassau" zijn heden avond medegekomen 115 Duitsche invalide oude burgers uit Engeland, die aldaar geruimen tijd geïnterneerd zijn geweest. Voor de eerste maal verleende de transportcolonne van het Roode Kruis haar medewerking om een vijftap zieke geïnterneerde burgers van boord te dragen en naar den trein te brengen per brancard. De burgers werden door het Roode Kruis onthaald op broodjes en andere ververschingen. Te 5.12 reed de Duitsche Roode Kruis trein het station binnep. Er waren 104 invalide Engelsche krijgers, waaronder geen officieren en slechts dén onder officier in den trein. Zeer velen misten een been of hadden beenwonden en deze alle werden door de beide transportcolonnes van boord vau de „Oranje Nassau" gedragen, na in den trein ververschingen te hebben ontvangen. De onge- lukkigen waren uit verschillende Duitsche kampen afkomstig. De meesten waren bij Yperen gewond één was reeds in September 1914 gewond geraakteen ander was op drie plaatsen gewondéén was blind. In Aken kwamen allen bij elkander en reisden tot Brussel samen met 87 Belgische invalide soldaten. Hedenavond ongeveer 11 uur komt een trein met 80 geinterneerde Duitschers iiit Ruhleben, by Berlijn, die ook met de »Oranje Nassau" naar Tilbury gaan. Dinsdag brengt dezelfde mailboot 61 invalide Duitsche militairen uit Engeland. In verband met de uitwisseling van Engelsche en Duitsche zwaar gewonde krijgsgevangenen, is Zondagochtend te 8 uur 50 m. per Holland- sche Spoor van 's Gravenhage vertrokken om zich via Vlissingen naar Engeland te begeven» jhr. E. van Loon, lid van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis. Dr. R. Roemer te 's Gravenhage heeft zich welwillend bereid verklaard de reis mede te maken. TWEEDE KAMTCR Tijdelijke nadere voorziening be treffende het eedsvraagstuk. De heer Van Idsinga heeft het volgende amendement voorgesteld In plaats van de artikelen 1, 2, en 3, te le zen Artikel 1. In elk geval, waarin een wettelijk voorschrift van iemand het afleggen, van een eed hetzij naar de wijzen der godsdienstige ge zindheid van een eed of een belofte of bevesti ging vordert of aan zijne aflegging daarvan rechts gevolgen verbindt, is die personen, ook indien hij niet tot eene godsdienstige gezindheid be hoort, verplicht den eed at te leggen, tenzij hij verlange daarvan ontslagen te worden op grond dat zijne godsdienstige gezindheid hem het afleg gen van eeden verbiedt, of wegens gewichtige gemoedsbezwaren, die hij verklaart tegen het afleggen van eeden te hebben. In beide laatst- vermelde gevallen treedt de belofte of bevesti ging in de plaats van den eed Ter toelichting zegt de voorsteller De voorgestelde wijziging is hoofdzakelijk van redactioneelen aard. Natuurlijk begrijpt men wel, wat in art. 1. zooals het in het ontwerp luidt bedoeld word maar mag dit eene reden zijn voor de Kamer om toe te laten, dat in een wetsartikel zal wor den gezegd, dat wanneer het geval, als art. 1 aanduidt zich voordoet iedereen aan het eeds- afleggen moet gaan Dit staat toch in art. 1 van het ontwerp te lezen 1 Niet alleen in de bedoeling van den minister, maar ook in den tekst der wet behoort de verplichting beperkt te worden tot hem van wien de wet haar vor dert. De fout van art. 2 ligt niet alleen in de re dactie (geheel in het onbepaalde wordt daar, even als in art. 3. gezegd „eene belofte enz. wordt afgelegd", zonder te vermelden, wie de belofte aflegt), het voorschrift zelfs gaat te ver Wan neer iemand tegen het verbod zijner godsdiens tige gezindheid in den eed wil afleggen, moet dit niet worden belet. Derhalve geen vooraf gaand onderzoek naar de godsdiendstige"gezind heid van den te beëedigen persoon, gelijk art. 2, zooals het nu luidt, zou vereischen. Om deze redenen is het amendement ont- j worpen, geheel op het standpunt van den minis ter, ofschoon de heer Van Idsinga gekant blijft tegen de voorgstelde regeling. Hij geeft den Jaarfeest R. K. Volksbond. (Der g'ewoonte (getrouw verecnigde de aftl. Schiedam ook dit jaar haar leden op een bijeen komst uitsluitend gewijd aan ontspanning. Met een toepasselijk woord van den voorzitter, den heer Mouwens, werd de feestavond geopend Het Harmoniegezelschap „St. Ambtosius" bracht verdienstelijk een aantal nummers ten gjehopre. De zangvereeniging „St. Caeeilia" zong, onder leiding van den heer Veugtejers, „Bbpulus Sion", van Meyer; Hallman en „Hymne aan den Vrede", van Nieuwenhoven. Boor een samenloop van omstandigheden, kon het vastgestelde programma, wal betreft de too- neeivereenjging „Aiberding Thvm", niet worden uitgevoerd. -, j Dank zij de welwillende medewerking van eenige leden van de zustervereeniging uit Rot terdam, was nog: voor een afwisselend program ma gezorgd. Gisteravond bleek van eenpand aan de Kethelstraat de dakgoot verstopt zoodat het regenwater over zolder, voorverdieping en winkel heenstroomde waardoor veel schade werd aangericht. Met behulp van ladders moest de goot van buiten af worden schoongemaakt. Gisteravond werd ia een café aan de Hoogstraat de hulp van de politie ingeroepen omdat een beschonken persoon voorgaf, dat hem aldaar zyn portemonnaie met .geld ontstolen was. De man werd meegenomen naar het politiebureau waar by fouilleering bleek dat hy de portemon naie nog in zyn bezit had. Hy werd ter ontnuch tering opgesloten. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 8 Februari 7.16 vm. 7.26 n.m. UIT KETHEL EN SPALAND. De gemeenteraad heeft met aigemeene stem men besloten tot aankoop van twee perceel en land, gelegen aan de Schiedam.sche Schie en zich over een lengte van ongeveer 325 meter langs dte rivier uitstrekkende, ler uitbreiding van de aangrenzende gemeente eigendommen, be hoerende tot de. brug1 en het veer aan het Huis Te Rivier. UIT VLAARDINGEN. In de laatstgehouden raadsvergadering werd besloten tot den bouw van een pompstation in het westelijke oude-stadsdeei, waardoor onafhan kelijk van „Delfland" loozing; van liet rioolwater uit dit stadsdeel zal kunnen geschieden in de Oude Haven Hel gevraagde crediet, begroot of> £9616 en staande de vergadering' verhoogd tot f 15 250 als gevolg van prijsstijging der materia len, weid toegestaan 10 M ij n e n. Gisteren spoelde op de reede van Ameland een grys geschilderde myn aan van onbekende nationaliteit. De collecte in Wormerveer. Naai wij vernemen, heeft de collecte- ten behoeve van de slach tollers van den watersnood te Wormerveer ruim f 24.000 opgebracht. Vechtpartij. Bij een vechtpartij Zaterdag avond in een kroeg in de Willemstraat te Utrecht, zijn twee personen ernstig gestoken een zekere G werd in den halsslagader geraakt, en de ander, H in den schouder. Eerstgenoemde werd in de Rijksklinieken opgenomenzijn toestand was gisteravond vrij bevredigend. Twee personen zijn als de vermoedelijke da ders aangehouden. Brand. Gistermorgen is, terwijl de bewoners naar de kerk waren, een felle brand uitgebroken in de boerenplaats van den heer G. de W., aan den Achterweg te Voorburg De woning is ge heel in asch gelegd. Verzekering dekt de schade. Inbraak. Gisternacht is te Vlissingen weder inbraak gepleegd, thans in het kantoor van den Provincialen Stoombootdienst. Er is geen spoor van daders ontdekt. Dat is de zesde inbraak in korten tijd. Ongelukken. In de Bato-rywielenfabriek had Vrydag bij het aanzetten van een motor een ontploffing plaats, waardoor de jongen J.S. een eind weggeslingerd werd en ernstige brandwonden in het aangezicht bekwam. Zijn oogen hebben ge lukkig niet geleden, wat aanvankelijk gevreesd werd. Vergaderingen van burgemees ters der overstroomde gemeenten. De burgemeesters der gemeenten in bet over stroomde gebied van Noord-Holland hebben Vrij dagmiddag op het stadhuis te Amsterdam verga derd, ter bespreking van maatregelen van admini- stratiteven aard, waarin door den toestand fea

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2