men. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Fin. en Econ. Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Boiektoa. Bulgarye, Nederland en Zweden, en dat van het begin af aan. Waar zijn odzb wanregeerders bang voor Als het Britsche Rijk, Frankrijk, Rusland, Italië, Servië en Japan, die vereeniging van strijd krachten niet in den modder kunnen gooieB, dan verdienen zij en wij verpletterd te worden." Het slot is een aansporing aan het Engelsche volk, om de regeering er toe te dry ven, nu eens in ernst oorlog te gaan voeren. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Feb., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.5 te Skagen. Laagste barometerstand 755.04 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dag Matige tot zwakken veranderlijken wind. Later uit wes telijke richting, tijdelijk opklarend. Aanvankelijk weinig of geen neerslag, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Gevonden voorwerpen. Aanwezig' aan het Commissariaat vijn PoÜlie: jongensjasje, schooAtascihje met inhoud, paai1 kou sen, inlichtingen te bekomen over gouden ring, waarin letters, (opgegraven). Terug, te bekomen aan de vólgende adressen, kinderschoentje, wed. N. M. Kolmeyer, Raam 23; zwart dameshandtascihje, De Gooyer, Bcier- landscbestr. 2; port mi onna ie met inhoud, v. Kampen, Raam 38; griffe'koker, H oogend am, Sin- aet 8G; zilveren broche, de Munnik, Nieuwst raat 12; kinderbontje, Ligthari, Br.omveretr. 12"; lad der, v. d. Berg, N. Haven 1C33; landstocmmuts, v. Gerven, Hagastr. 70; zilveren broche met portie!:, Vrauwdeunt, Pr. Fr. Hendrik sir. 18; hond, Wiegel, L. Costerstri 28; rozenkrans in étui, De minderheid vindt geen reden tot uitstel. Zij acht het een groot voordeel, dat de admini stratieve omslag, verbonden aan den aanslag van de kleine inkomens, vervalt en dat men geen kohier opmaakt met een zoo groot aan tal nonvaleurs als thans het geval is. De ge vallen, dat de verschuldigde belasting niet kan worden ingevorderd, zijn bovendien legio. De minderheid is van oordeel, dat dit bezwaar, gevoegd bij de omstandigheid, dat men aan het kohier van de rijksinkomstenbelasting zoo goed als niets heeft, speciaal ter bepaling van de grootere inkomsten, zoolang de verordening omtrent de schatting principieel afwijkt van de rijkswet, ruimschoots wordt opgewogen door een latere uitreiking der aanslagbijetten. v. d Kraan, Doelestr. I2 Lijk", Vriendschap-straat 3b. zilveren broche, v. Bevolking. Het maandelijksch bevolkingsoverzicht geeft aan: 31 December 19l5 aantal zielen 35978 Geboorten Vestiging Overlijden Vertrek 79 214 37 172 293 209 Alzoo een vermeerdering van Bevolking op 31 Januari 1916 84 36062 Voltrokken werden in de afgeloopen maand 21 huwelijken. Kiezerskweek. Zij, die in aanmerking komen om op de kie zerslijst geplaatst te worden en het formulier daarvoor nog niet hebben geteekend, worden verzocht zich te vei voegen Zondag a.s. tusschen 12 en 2 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven 71. Vrijdag 18 Februari, 'savonds 8 uur, zal een groote propagandavergadering ge houden worden in den R. K. Volksbond, uit gaande van den Ned. R. K. Fabrieks-, Haven en Transportarbeidersbond, afdeeling Schiedam, hoofdzakelijk voor distillateurs en brandersknechts en hun vrouwen. Tegelijk zijn de stakende kistenmakers van de firma Melchers uitgenoodigd met hun vrou wen deze vergadering bij te wonen. Spreker is de heer W. Mooijman, propagandist der ge noemde vereeniging. Hedenmorgen omstreeks 10 uur zag de caféhuishoudster J. C. V., dat een man het café aan den Dam verliet. Aanstonds bemerkte men, dat drie billardballen verdwenen waren. De eigenaar van het café ging den man achterop en sprak hem op de Lange Haven aan. Bij het brug wachtershuisje heeft de verdachte vermoedelijk de ballen te water geworpen. De man is door de politie aangehouden. Naar de ballen wordt gedregd. Nader vernemen wij, dat hedenmiddag een der biljartballen uit het watei* aan de L. Haven is opgehaald. De dader is heden, na verhoor, naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Hoogwater te Schiedam: Zondag 13 Februari 11.34 v.m. n.m. Maandag 14 Februari .26 v.m., .2 n.m. Ned. Gist- en Spiritusfabriek. Op 17 Februari a.s zal ten kantore der ven nootschap te Delft een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandscbe Gist- en Spiritusfabriek plaats hebben. De agenda vermeldt o.a. een voorstel van directie en commissarissen om een zoodanig bedrag ten laste der winst en verliesrekening ter verdeeling te brengen, dat over het boekjaar 1914 nog eene uitkeering van 10 pet. (dus in totaal 30 pet.) op de aandeelen zal kunnen geschiedenbedoelde uitkeering te doen plaats vinden tegen inlevering van dividendbewijs No. 44, dat daardoor als bewys van winstuitdeeling komt te vervallen. Voorts machtiging te verleenen aan de directie om over te gaan tot verkoop aan de naamlooze vennoot schap Gemeenschappelijk Eigendom vaneen strook gronds, groot 1.4570 H A. grenzende aan het Agnetapark. De directie deelt voorts mede dat het haar nog niet mogelijk is de boeken over het jaar 1914 definitief af te sluiten en eene balans en winst en verliesrekening over dat jaar op te maken. In ieder geval zal de directie, indien door voort during van den oorlogstoestand het systeem der voorloopige uitkeering ook in het vervolg besten digd moet worden, de eerstvolgende uitkeering waartoe mocht worden besloten, rekenen als te zijn geschied uit de uitkomsten van het jaar 1915. Voor wordt medegedeeld dat in de fabriek te Brugge, na korten tijd van geheelen stilstand, het bedrijf weder in zeer beperkte mate kon worden voortgezet, terwijl de resultaten in de Delftsche fabriek reden tot tevredenheid geven. Aardappelen. Naar men meldt, heeft de inventarisatie uitgewezen, dat er in ons land meer dan 4.000.000 hectoliter aardappelen aan wezig zijn. Onweer. Gisteren ontlastte zich een hevige onweersbui boven het eiland Texel Door schrik geraakte vele schapen van verschillende vee houders in en door sloten. Eenige dezer dieren werden dood gevonden. DIT DELFT. B. en W. hebben naar aanleiding van de bemerkingen van Ged Staten een nieuwe ver ordening op de heffing van den hoofdeliiken omslag ontworpen en aan den raad toegezonden. Het bedrag der opbrengst van deze belasting zal de som van f300 000 niet overschrijden. Ged. Staten voeren o.m. aan. dat, naar onlangs gebleken is, bij de regeering bezwaar bestaat tegen een verwijzing naar de wet op de Rjjks- inkomstenbelasting. B. en W. deelen in hun toelichting mede, dat zij op een uitzondering na getracht hebben aan de bedenkingen van Ged. Staten tegemoet te komen. De meerder heid van B. en W. stelt den raad voor de invoering van de verordening te verdagen tot 1 Jan. 1917, omdat de toepassing nog geruimen tfid op zich zal laten wachten. Wegens het verband van deze verordening met die op de straatbelasting zal daaromtrent dan hetzelfde bepaald moeten worden. Baggermolen gezonken. Gistermid dag vertrok een sleepboot van Amsterdam, op weg naar Amersfoort. Ten Zuiden van het fort Pampus, nabij Muiden, kwam er water in den baggermolen, die spoedig geheel volliep en zonk. Van alles wat er van de bemanning in de boot aanwezig was, als kleeren en verschillende gouden en zilveren voorwerpen, heeft men niets kunnen redden. De machine was slechts drie maanden oud en, naar men zegt niet verzekerd. Het grootste dok in het oosten. Uit Tokio verneemt de »Rjetsj«, dat te Joko' zuka het grootste drk in het Verre Oosten is geopend. Het kan groote Oceaanvaarders van meer dan 30 000 ion opnemen. De bouw heeft vier jaar geduurdde kosten waren 2.000.000 Yen. De Go rinchemsche Doelen. De 22 portretten van de leden van de vroegere Gorin- chemsche Schutteraconfrerieën, die in het gebouw „De Doelen" (dat volgende week onder den hamer komt) hingen en het eigendom waren van de familie Van Oosterwijk, zijn door verkoop in handen overgegaan van den heer P. van Bijsterveld, te Arnhem. Deze zal ze nu doen restaureeren. De portretten zijn geschilderd tusschen het einde der 16e en 't laatst der 18e eeuw. er zijn er by van H. Serin (1735) en A. Marquart (1761). Verhooging prijzen gedistil leerd. In een gisteravond te 's Gravenhage gehouden drukbezochte vergadering van hande laren in gedistilleerd, enz., is met algemeene stemmen besloten, de prijzen van het gedistil leerd, ten gevolge van de enorme stijging der grondstoffen, met ingang van Maandag 14 Februari a.s., met 10 cent per liter te verhoogen. Diefstal. In" de infanteriekazerne te Amers foort is hij de 2ie Comp. van depot VIII een paar dagen jgteleden 's nachts' op hrulaje wijze gestólenOngieever 150 Gld. is ontvreemd uit de zakten van onderofficieren, Eene telooning1 van f20.is gesteld voor aanwijzingen daar omtrent. i 'De reden hiervan moet zeer eenvoudig: zijn, vijl de jongeling! zich van te voren niet aan teuring vilde onderwerpen. Nieuwsgierigheid naiar het soldatenleven deed hem besluiten op rijkskosten een reisje te ondernemen. j De één-iairmige landsverdediger is tot schade van zijne moeder tot heden nog niet naar huis gezonden, F* I Zeppelins boven ons land. Gister passeerde Vlieland een Zeppelin Noordoostelijke richting. Uit Ameland d.d. 11 Felir. Hedenmiddag passeerde ten Noe.den van het eiland een Zeppelin in Oostelijke richting. Ver moedelijk dezelfde die vanmorgen Westelijk ging. Oplichting!. Een looper .yan een lirma te Amsterdam bracht gistermorgen een aantal effec ten ter waarde van ruim f5000 op het kantoor van een Ctommissionnairsfirma. Hij zou even la ter terugkomen om het bedrag voor den geleverden post te innen. Kort na rijn vertrek verscheen een jongmonsch, aldus verl.eit het „Hbl.", die zeide namens eerstbedoelde firma te komen om het geld voor de etfecten te incusseeren. Daar hij precies het verschuldigde bedrag) kon opgeven, werd geen bezwaar gemaakt hem dit uit te betaien. Te laat bleek, dat men met een op lichter te doen had, die niet bevoegd was het geld in ontvangst te nemen. T r ag i soh-komisoh. Het volgende heeft zich volgens de „Gr. Ct." te Eip voorgedaan: Voor drie weken deed -laar het ,g|, rucht de rónde, dat 's avonds met het lossen een knecht van „De Batavier" bij het aan wal stappen achterover viel, in het kanaal te. evihtkwam en verdronk. Het was de kostwinner zijner moe- Ier, die in Amsterdam woont. Direct ging de pod tie aan het afdreglgen, doch tevergeefs. Ook was dadelijk aan de moeder geseind, die spoe dig te Erp op het raadhuis verscheen om iets van haar1 zoon te vernemen, wellicht om zijn lijk te zien. maar het was een vergeefsche reis: hei lijk werd niet gevonden: En daar komt dezer dagen op eens het be richt, dat bedoelde knecht gezond en welva rend vertoeft in Amsterdam. Wat toch was het géval, zooals men zegt? Bij een twist aan boord was hij in het water gewonen. Goed zwemmer zijnde, was hij spoedig aan wal, keer de niet weer naar de boot. terug', doch zocht eer. gloed heenkomen naar Amsterdam. De ontplotta lonrpedo, De toestand aan het station en de buitenhaven te Vlissingten, waar Woensdag1 het1 torpedo-ongeluk plaats» had, is' nog steeds die van een ïuïne. De ponton z-uf niet verder meer weg; met pompen is men opgebon den Te Vlissingen en te Midöelnurg liep het hardnekkig gerucht, dat ook nog een op sc-iijd- wacht staande infanterist, --lacht ./for van het ongeluk zou zijn geworden Na onderzoek kun nen wij gelukkig dit gerucht beslist tegenspre ken. i De „PrinsesJulian a". Over den toestand der mailboot „Prinses Juliana" van de maat- 4 at pij „Zeeland", die bij Felixtown op een klip is gezet, vernemen wij, dat bij hoog water het geheele sloependek onder staat, terwijl door de overslaande g'olven aan velschillende dee len van het schip a] meer en meer schade wordt toegebracht. i ziekte voortdurend voorkomen en worden voort durend lijders aan vlektyphus van het oostelijke front aangevoerd. Scheepsbrand. In den afgeloopen nacht werd te Enkhuizen in de richting Urk brand op zee gezien. Hedenmorgen rapporteerde de bemanning van het ss. »Jhr. van Geusau"hier dat men tusschen Urk en Enkhuizen een ver moedelijk verlaten vaartuig gepasseerd was dat in brand stond. Na aankomst te Enkhuizen is de »Jhr. van Geusau" naar het brandend schip teruggekeerd en kwam daarmede te lij uur te Enkhuizen binnen. Op het geheel uitgebrande ijzeren vaar tuig staat ^Speculant" In het ruim ligt vol ijzeren banden zoodat waarschijnlijk de lading bestaan heeft uit een partij vaten olie. Van de bemanning heeft men niets gezien. Het geheimzinnige schip. Een cor respondent van de v World® bepft aan luitenant Berg gevraagd denkt u, dat de Engelsche vloot de j>Möwe« zal vinden en vernietigen? Zjj zullen haar niet herkenneD, zeide Berg. Zjj is al meer Engelsche schepen gepasseerd, terwijl ze zelf on der de Briische vlag voer. Zij heeft op hun sig nalen geantwoord, zij heeft hun verteld, dat er geen Duitsche schepeD in de buurt waren. Zij kan iederen naam aannemen, dien zij wenscht. Jagen ze haar op, dat kan dat een mooie wed strijd geven, want zij is snel. We zouden de »Appam" hebben kunnen te pakken krygen, ook als wy van tien mijlen ver hadden gewaarschuwd dat wy naderden. Een taai leven. By den veehouder de Boer, in de Beimemeer (Ransdirp) ontdekte men bn het weghajen van dood vee, 2 levende kallen teven in den hooiberg1. De dieren had den daar sedert de overs troeming 25 dagen zonder voedsel doorgebracht en werden thuis gered. G e b tr e k a a n v e t. Daar de margarinefabrie- ken te Emmerik niet meer dan 50 «/o van de gewone hoeveelheid vet van de Duitsche ïegee- ring kunnen (krijgen, is het 'te verwachten, dat binnenkort een aantal Neder]andsche arbeiders, welke aan die fabrieken werken, wegens gebrek aar. werk, ontslagen zullen worden. Een dienstplïohtig»e met één arm, Te CuHemhorg is een dienstplichtige met één arm naar Arnhem vertrokken, om aldaar te wonden ingedeeld. Sequah leeft nog. De „Daily News'' ontving een brief van Mr. Hannaway Rowe, den echten Sequah, waaruit blijkt, dat deze nog springlevend is. Mijn aandacht werd getrokken aldus de echte Sequah door een bericht in uw blad meldend den dood van Sequah. Wie ook die' in behoeftige omstandigheden te Johannesburg gestorven man mag zijn, Sequah was hij zeker niet. De stichter van „The Sequah Medicine Company" in Engeland en ik zelf „The Original Sequah" zijn beide in blakenden welstand. Ook ben ik niet geboren in Cornwal, zooals het bericht meldde, maar in Hampshire en ik heb mijne heele leven mij bezig gehouden me1 medicijnen en tandheelkunde, behalve de wei nige jaren dat ik op het tooneel van de „Music hall" vertoefde hetgeen ik uit nood moest doen, toen ik mijn geld verloren had. Ik ben nu 75 jaar, gezond en sterk en het mijne doende door zeer dikwijls voor onze ge wonde soldaten op te treden met dramatische en patriottische voordrachten. Ik denk, dat de man, die te Johannesburg stierf, agent is geweest van de Sequah Limited. De oorlogswinstbelasting. In verband met loop en de geruchten als zou ie rut worpen Oorlogswinst-belasting ook wor den geheven van de waaidevem>ee."J<mng en van cezittingien en voorraden tengevolge van den oorlogstoestand, vernemen wij, dat in de Led reling ligt, alleen de werk Jijke inkomsten in de belasting te betrekken. Onder het meeste voorbehoud fan melding worden gemaakt van een gerucht volgens het welk het beffingsp recent 25 o/o zou bedragen. De watersnood H. M. de Koningin-Moeder heelt aan het Wa tersnood-comité te Amsterdam, een gilt van tlOOO.doen toekomen. De regeering heeft aan de Eerste Kamer mede gedeeld dat de voorziening in den nood van de gemeenten, die oijzrnder leden tengevolge van den huidigen toestand niet behostt te wach ten op de algemeene wettelijke regeling, en voorts dat de huidige tijdsomstandigheden geen bezwaar schijnen te kunnen opleveren voor de uitvoering van de afsluiting! en droogmaking van de Zuiderzee. Hef getorpedeerde Fransche slagschip. (De „Suffren" werd gebouwd in 1899. Het schip vas gewapend met 4 kanonnen van 30.5 c.M.; 10 van 16.4 c.M en 8 van 10 c.M. Het schip had een snelheid van 18 knoop. De „Suffren" nam den 19en Februari 1915 deel aan het bombardemett op de Dardanelles) Vlektyphus. In Duitschland, waar de vlektyphus zoo goed als verdwenen was, zijn volgens officieele mededeelingen in Januari wederom verscheidene gevallen waargenomen, zoowel bij krijgsgevangenen in de kampen als bij van het oostelijk oorlogsterrein teruggekeerde Duitsche soldaten. Ook in Oostenrijk blijft de PARIJS, 11 Febr. Avondcommuniqué. In België beschadigde het Fransche veldgeschut zeer ern stig een vijandelijk fort en deed bij het kanaal van Passchendaele een munitiedepot in de lucht vliegen. In Artois dicht bij den weg naar Rijs- sel bij tusschenpoozen kanonvuur. Ten zuiden van de Sochme heroverden de Franschen op 8 en 9 Februari een groot gedeelte van de loop graven ten zuiden van Frise en sloegen een hevigen tegenaanval. Aan de hoogten van de Maas en ten noorden van de Aisne vernielde de Fransche artillerie versterkingen van den vijand. ROME, 11 Febr Officieel. In den sector bo ven Chiarso Santa Maria hadden kleine gevechten plaats met een gunstig verloop voor de Italianen. In de Görz zone beschoten de Italianen krach tig de kampementen van den vijand. BOEDAPEST. 11 Febr. Uit Jassy wordt aan de „Pester Lloyd" geseindDe Russische trein verbinding met Roemenië is tengevolge van troepenbewegingen in Bessarabië weer gestoord. De post is eveneens uitgebleven. De treinen loopen tot Russisch Ungheni, waar de weinige passagiers, die naar het binnenland van Rusland willen reizen, moeten achterblijven, daar in Bi-ssarabië alleen militaire treinen rijden, die geen burgers vervoeren De Roemeensche spoorwegen zijn nog niet officieel in kennis gesteld met deze stremming van het verkeer. in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2