Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Ml in» flfi De Oorlog. WRAAK. Gratis Ongevallen verzekering I |UUUln?Sedtit;IZUU™"«% 39ste Jaargang. Dinslasj 15 Februari 1916 No. 11460 mrenkouti! op Se polis vernette voorwaarden, Bnitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Biimenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50. per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentie na Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. |1 fj fl fl levensïange 0 f| (1 verlies van De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene bij verlies van een duim; Verzekeringsbank te Schiedam. I UU wijsvinger; |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. OP DEN BALKAN. In Albanië. Uit Weenen wordt gemold: i..^n Albamö bereikten de keizerlijke en konink- Uke troepen de Beneden-Arzen. De vijand trok °P den Zuidelijken oever terug. De uitwijzing der consuls te Monastir. Dlgkens telegrammen uit Salomki bestaat er geen twijfel meer, dat de Grieksche en Roe- Kieensche consuls te Monastir gedwongen zouden 'jjo geworden ne stad te verlaten, m a. w. dat *ij zyn uitgezet. Te Saloniki heeft men er dit over vernomen Benige dagen geleden deelde de Bulgaarsche pre- fekt te Monastir den consuls mede, dat zy over eenkomstig de orders van den Bulgaarschen stat de stad op eerste aanzegging zouden moeten verlaten. De consuls vroegen orders aan hun tegeering en kregen bevel op hun post te blijven Beiden beklaagden zteh by den bevelhebber der Duitsche troepen te Monastir, doch deze verklaarde dat de zaak hem niet aanging, daar Monastir aan de Bulgaren was afgestaan. Daar de consuls er op aandrongen te mogen blijven, liet de prefekt hen in rijtuigen wegvoeren, onder geleide van twee Bulgaarsche officieren. Zy kregen twee uur om de kofiers te pakken. De uitzetting, die een week geleden plaats greep, (aldus Reuter) vormt een zonderlinge tegen stelling met de aanhouding en wegvoering der consuls te Saloniki. Dit waren vijandelijke con suls in een onzijdig land, dat tegelijk door de wederpartij is bezet. Hun wegvoering was in de gegeven omstandigheden ten volle gerecht vaardigd. De consuls te Monastir, daarentegen, Waren vertegenwoordigers van staten, die tetdus- ver in vriendschappelijke betrekking staan tot de mogendheden, die de plaats bezet houden. Er is aldus een geschil ontstaan tusschen Griekenland eu Roemenië eenerzijds en Bnlgarye anderzijds, een geschil, dat wellicht belangryke gevolgen zal hebben. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit St. Petersburg wordt gemeld: Aan het Oostelijk front duurde het levendige artillerie-duel voort tusschen Olay en het eiland Dalenu. Wy constateerden de gelukkige uitwer king van ons artillerievuur in de streek van Dwinsk. De vijand maakt gebruik van bommen met verstikkende gassen. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Patijls wordt gemeld: In Artois heten wy een mijn springen ten zuiden van den weg vau Neuville naar La Folie. Ten zuiden van de Somme zijo de Fransche troepen er gisteren tegen het vallen van den 174) Die stem werd door Jean en Pierre onmid dellijk erkend: ze was van den geheimzinnigen aanvoerder, die, in het verborgene, den veld tocht leidde tegen 't Schrikbewind, de Nationale Conventie en tegen de woesteligen van de Com mune en het Comiteit van Openbaar Welzijn. In de rue Saint Honoré maakten Lydie Manon en Annette Lange zich gereed om dokter Nollan te verlaten. Zij hadden haar hoed reeds opgelet, toen de deur van de salon werd geopend. Sicard trad binnen. Wien het te Parijs slecht ging in die dagen, biet Sicard want hij steeg met snelle schreden de maatschappelijke ladder op. Hij was al een Persoon van gewight geworden. Aan geheel zyn voorkomen was dat merkbaar. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken bekleedde hy thans een post van vertrouwen hy stond in de gunst van de onomkoopbare, maar voorzichtig als hij was, zorgde hij er wel voor, diens vijanden niet tegen zich in te nemen. avond door een aanval óp de Duitsche werken ten zuiden van Frise in geslaagd eenige gedeelten van vijandelijke loopgraven te bezetten. Bij een tegenaanval is de vijand door ons vuur teruggedreven. Een Duitsche compagnie, die door de Franschen werd omsingeld, is in de pan gehakt. Zeventig overlevenden werden gevangen genomen. Wij hebben een honderdtal gevangenen ge maakt. Ook hebben wij verscheidene machinege weren vermeesterd. In Cnampague hebben wij by een aanval, dien de Duuscbers gisteren uitvoerden ten oosten van den weg van Tahure naar Sotnme py, drie mijn- ovens doen ontploffen, die tevoren in gereedheid waren gebracht onder de vooruitgeschoven stuk ken loopgraaf, waarin het den Duitschers gelukt was vasten voet te krygen. Pogingen om in den hulploopgraaf door te dringen mislukten ten eenenmale. Ondanks de zware verliezen, door de ontploffing van onze mijnen en ons geschutvuur veroorzaakt, handhaven de Duitschers zich in de voorste stukken loopgraaf. In den Boven-Elzas zijn de Duitschers door een nieuwen iutanierieaanval, ten oosten van Seppois, voorafgegaan door een verwoede beschieting, in het bezit geraakt van ongeveer 200 meter loop graaf. De Franschen hebben door een onmiddel- lyken tegenaanval het grootste deel van het ter rein herwonnen. Er blijft in deze streek een hevig artilleriegevecht woeden. Avondcommuniqué In België heeft onze artillerie een munitiedepot ten noorden van Boesinghe in de lucht doen vliegen. De vyandelijke infanterie ten noorden van Soissons heeft gisteravond na een zware beschie ting een poging gedaan om storm te loopen, doch is onmiddellijk door ons geschut- en geweervuur tot staan gebracht. Zwaar geschutvuur in Champagne. De vijand heeft in den Boven-Elzas de vooruit geschoven loopgraven ten oosten van Seppois, die wij 's nachts heroverd hadden, zwaar beschoten, Wij hadden de stellingen, die volkomen stukge schoten waren, ontruimd. Onze artillerie heeft in dezelfde streek vijande lijke versterkingen, die in kleine groepen tracht ten vooruit te dringen, met granaten beschoten. Het Engelsche legerberioht luidt: Gisteren zijn er 17 luchtgevechten geleverd. Een groot vyandelijk vliegtuig met 2 motoren is binnen de vijandelijke linies tot landen gedwongen. Ia het laatste etmaal heeft de vyand 7 mijnen doen ontploffen, ten zuiden van Fosse 8. De ont ploffingen, voorafgegaan door een hevige beschie ting, werden gevolgd door een zwakken aanval van infanterie. Slechts weinig vijandelijke soldaten bereikten onze loopgraven, waaruit zij dadelijk weer met handgranaten werden verdreven. Het Duitsche hoofdkwartier deelt rnedo: De levendige artilleriegevechten duren op een groot gedeelte tan het front voort. Gedurende den nacht heeft de vijand zyn vuur weer op Lens en Lieven gericht. Ten Z. van de Somme ontwikkelden zich leven dige gevechten om het vooruitspringende en uitgebreide sappenhoofd van onze stelling. Wy hébben deze loopgraaf, die aan omvattende aan vallen bloot stond, opgegeven. In Champagne zyn twee vijandelyke tegenaan vallen ten Z. van St. Marie d Py afgeslagen. Ten N.W. van Tahure hebben wij den Franschen door een stormloop meer dan 700 M van hun stelling afgenomen. De vijand liet 7 officieren en ruim 300 man als gevangenen in onze handen en verloor 1 machinegeweer en vijf mynwerpers. De handgranaatgevechten ten O. van Maison de Champagne zijn tot stilstand gekomen. Ten Z. van Lusse, ten O. van St. Dié, hebben wij door ontplolfiogen een gedeelte van de vyan delijke stelling vernield- By Obersept in de nabijheid van de Fransche grens ten N.W. van Pfirt hebben onze troepen een Fransche loopgraaf over een uitgestrektneid van 400 M. genomen en hebben wij nachtelijke tegenaanvallen van den vyand afgeslagen. Ennige dozijnen gevangenen, 2 machinegeweren en 3 mynwerpers vielen in onze handen. Duitsche vliegtuigeskaders hebben de spoorweg emplacementen en kampen van den vijand aan het noordelijk gedeelte van het front aangevallen AAN HET ZUIDELIJK FRONT Uit Weenen De geschutgevechten op het front in de kust streek zijn gisteren op eenige punten zeer hevig geweest. Wij hebben onze pas vermeesterde Stelling in het gebied van den Rombon tegen verscheidene vyandelijke aanvallen behouden. Uit Milaan wordt d.d. 14 Februari geseind Hedenmorgen omstreeks 9 uur verscheneu eenige vijandelyke vliegtuigen boven de stad zij werden door de afweerkanonnen hevig beschoten en aangevallen door onze vliegereskaders. Dé vijandelijke vliegtuigen verwyderden zich, ca eenige bommen geworpen te hebben, die slechts onbeteekenende materieele schade aanrichtten van de burgerlijke bevolking werden zes personen gedood en eenige gewond. Nader wordt gemeld, dat acht persouep ge dood en 90 gewond werden. TER ZEE. Een Engelsche kruiser op een myn geloopen. De kruiser »Arethusa« is by de Oostkust op een mijn geloopen. Men vreest, dat het schip to'aal verloren is. Ongeveer tien der opvarenden zijn verdronken. De »Amiral Charnier<r. Reuter seint uit Parijs: Het verlies van den kruiser »Amiral Charnier« wordt bevestigd. By de kust van Syrië trof men een vlot aan met 15 matrozen, waarvan er nog maar één in leven was, die verklaarde, dat het torpedeeren op den 8en -Febr. j.l. plaats had om zeven uur in den morgen. De kruiser zonk bin nen enkele minuten zonder dat men in staat was booten uit te zetten. Voor de beide dames maakte hij een buiging en zeide Ik had het genoegen u op het balcon te zien en ik wilde deze gelegenheid niet laten voorbij gaan om u mijn opwachting te maken. Dokter Nollan stond in somber gepeins verd'ept. Sicard vroeg verwonderd: Wat scheelt u, dokter Ik geloof toch, dat gij niet voor uw rust en veiligheid hebt te vreezen. Alles lacht u toe, gij hebt hetgeen zoovelen vruchteloos najagenhet fortuin. Lydie antwoordde: Gij overdrijft,mijn waar de, de dokter is niet zoo gelukkig, als hij schijnt. Toen de kar voorbijreed, werd hij eensklaps doodsbleek, alsof hij zelf daarmee vervoerd moest worden. Wanneer er plotseling een spookge stalte voor hem was opgerezen, had hij niet méér kunnen ontstellen. Komaan 1 nep Sicard uit, een verlicht en wetenschappelijk onderlegd man als de dokter gelooft toch niet aan spoken. En dan. men zegt dat de spoken alleen bij middernacht ver schijnen en op eenzame plaatsen, maar niet op klaarlichten dag en te midden van een volks menigte. Sombere aardigheid I Goed, goed, gij hebt gelijk 1 riep hij uit. Om u weer in goede stemming te brengen, dok ter, zal ik eens wat nieuws vertellen, wat u zeker wel zal interesseeren. En dat is? Rose de Trémazan die indertijd een beeld schoon meisje was en dat nog wel ziin zal heeft de gevangenis verlaten, al eenigen tijd geleden. Ik zou het u wel vroeger gezegd hebben, maar ik had nog niet het genoegen u te ontmoeten. Wiet zegt ge vroeg Annette Lange. Burgeres Trémazan. Wie is dat? Een Bretomche, een landgenoote van den dokter, de dochier van een ci devant. die op 'n kasteel woonde in den omtrek van Lamballe. Was zij gevangen genomen Met haar vader en haar moeder, die sa menzweerders waren en dezelfden gang gedaan hebben als Danton heden deed. De dochter had het geluk te worden vrijgesproken, maar zü moest voorloopig in de gevangenis 1 Abbaye blijven. Kende de dokter haar Wel zeker, al van haar prillejeugdaf.dat kan niet anders, want hij stond in nauwe be trekking tot de familie de Trémazan. Hoe dan De oude burger Nollan. zijn vadei was beheerder der goederen van een groot aantal familién in den omtrek van Lamballe en 1 ian- coét en daarbij behoorde ook de familie cte Trémazan. Waarlijk Eenigszins knorrig riep Hubert, Nollan uit Waar is het voor noodig allerlei bijzon dol heden mee te deelen, waarin de dames toch geen belang stellen? ALLERLEI NIEUWS. Het sBerliner Tageblat" zegt zeker te weten, dat de »Arabis," het Engelsche schip dat in het zeegevecht by de Doggersbank is gezonken, een van Engeland's nieuwste schepen was, die gebouwd werden voor den dienst van afweer van mynleg- gers en luchtschepen. De schepen zyn van het type van kleiDe kruisers, hebben een snelheid van 16 zeemijlen en een bemanning van 78 man. Zij zijn eerst sede t Januari in dienst gesteld Te Rome hebben, kardinaal Mercier en de Fransche minister-president een onderhoud gehad. De ontmoeting geschiedde in het atelier van den schilder Besnard. Het Belgische kamerlid Otto Vermeersch was ook bij een gedeelte van het onderhoud, of althans in de buurt. Briand en Mercier hebben drie kwartiei met elkaar gesproken. De Romeinsche correspondent van iDe Tijdi meldt j Kardinaal Mercier is van den aanval van in fluenza en de vermoeienis hersteld en heeft we derom zijn intrek genomen in het Belgisch Col lege. Zijn vertrek uit Rome kan binnenkort wor den verwacht Kardinaal Amette heeft in een brief aan Kardinaal Mercier zijn spijt betuivd, dat diens terugkeer niet over Frankrijk zal kuu- neDgeschieden. Blijkens de Eogelsche verlieslijsten van 12 en 13 Febr. zijn 30 officieren, gesneuveld, 74 ge wond, 87 vermist. Bovendien worden dd. 3 en 4 Febr. 1077 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven. CHINA. Volgen een telegram uit Peking aan de nNo- woje Wremja« wees de Engelsche gezant aldaar het verzoek van Yuanshikkai, om als bemiddelaar tusscben hem en het hoofd der opstandelingen op te treden van de hand. De onafhankelijksheidsverklaring van de pro vincie Futschau is thans officieel bevestigd. De rebellen hebben Singefu in de provincie Schensi be zet en organiseeren thans den opstand in de pro vincie Houan. Eerste Kamer. Het antwoord der regeering op het afdeelings- verslag der Eerste Kamer nopens de algemeene beschouwingen der staatsbesgrooting, wordt heden verwacht. Het schijnt zeker, dat de Regeering tegen een comité-generaal, ook in de Eerste Kamer, geen bezwaar zal maken. Daar er nog tal van door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen zyn, waaronder spoed- eischende, die voor afdeelingsonderzoek door de Eerste Kamer reeds thans in aanmerking komen, s het hoogst waarschijnlijk dst de Eerste Kamer, die hedenavond ter hervatting der werkzaamhe den bijeenkomt, a.s. Woensdag nog geen open bare vergadering zal houden, doch dien dag zal bestemmen voor sectie-onderzoek. Sicard keek den dokter recht in het gelaat en zeide op een toon. alsof hij zijn verontschul diging wide maken Wanneer ik onbescheiden ben, myn waarde dokter. Maar Annette Lange viel hem op ongekun stelde toon in de rede - Hoe zoudt gij dat kunnen zyn Het ge weten van onzen waarden dokter is zoo zuiver als de lucht op dezen schoonen lentedag. Ga voort Sicard, wanneer gij ons groot genoegen wilt doen. Het is een hoogst eerbaar ambt, dat van rentmeester, en zeer winstgevend ook, zooals men achter dé coulissen van het Théatre ^Met^bedriegelijke goedhartigheid zeide Sicard daarop: Ik dacht met anders, of gy waart op de hoogte van het geluk dat onze vriend Nollan heeft gehad! v\aaarom zou hy het voor u heb ben verborgen P Er steekt toch niets in wan neer men toetast, als men het fortuin maar voor het grijpen heeft Op dit oogenblik is Set gebeurde reeds algemeen beke >d ue Bre- tagners, die eenige maanden geleden zijn te rechtgesteld. Trémazan en anderen: Balazé Kéroual. d'Achat, om slechts de hoofdschuldigen te noemen hadden atnengezworeu tegen de natie en tegen de egeering, die volge; s den wil van het volk was ingesteld. OSatii vtrvoitü-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1