Staten-Gr ener aal. Htads- m Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. minI Gemengd Nieuws. Te drie uur reed H. M. de Koningin, nogmaals uit, nu zonder de Prinses. Het gold het brengen van een bezoek aan de gemeente-woningen in de Javastraat, Benkoelenstraat en Balistraat waar 171 vluchtelingengezinnen zijn onderge bracht. In enkele dezer gemeentewoningen werd een bezoek gebracht en de Koninklijke bezoekter onderhield zich minzaam met de uit hun wo ningen verdrevenen. Zij waren verheugd dat zij dank zij het gemeentebestuur tijdelijk zoo'n goed onderkomen had gevonden. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kanoer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot vaststelling van maatregelen, die waarborgen, dat Nederland in voldoende mate de beschikking bljjft behouden over schepen, de heeren Knobel, Dolk, Rink, Nierstrasz en Ter Laan (Rotterdam). Inwisseling van zilverbons. Het Stbl. no. 65 bevat een Kon. besluit van den 9den dezer, houdende wcderopenstelling van de gelegenheid tot inwisseling van zilverbons van fl, van f2.50 (ouden vorm) en van f5 Hierbij is bepaald, dat tot en met 31 Decem ber 1916 de Kon. besluiten van 20 Maart 1915, (Stbl. no. 158) en van 31 Maart 1915 (Stbl. no. 174) ingetrokken, zilverbons van fl, van f2 50 (ouden vorm) en van f 5 ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam tegen wettig betaalmiddel kunnen worden ingewisseld. Middenstandscrediet. De regeeringscommissie inzake het midden standscrediet heeft herhaaldelijk opgemerkt, dat betrokkenen vaak onjuist worden ingelicht wat betreft de rente, terugbetaling en borgstelling van voorschotten. Er zou nl. hier en daar be kend zijn gemaakt, dat borgstelling niet noodig is; dat de voorschotten renteloos zijn of de rente uiterst gering is, en dat de aflossingen over een groot aantal jaren kunnen verdeeld worden. Dit nu is onjuist en geeft aanleiding tot veel misverstand. De staatsgarantie wordt voorloopig slechts voor de» tijd van 2 jaren verleender wordt een billijke rente, geëischt (thans 5 pet.), en de belanghebbende.heeft voor een borgstelling van ten minste 45 pet. van het aangevraagde be drag zorg te dragen. Slechts b(j zeer hooge uitzondering wordt van dien regel afgeweken. Arbeidersverzekering. Het Stbl. no. 67 bevat een Kon. besluit van den 12den dezer, tot overbrenging, behoudens wettelijke voorziening, met ingang van 15 dezer van de zorg voor de uitvoering van de Onge vallenwet 1901, de Radenwet, de Ziektewet en de Invaliditeitswet, alsmede van de uit die wetten voortgevloeide Kon. besluiten, voor zoo veel het departement van financiën bij die uit voering betrokken is, van dat departement naar dat van waterstaat; met dien verstande, dat de zorg voor de uit voering van de begrootingswetten voor de dienstjaren 1914, 1915 en 1916. voor zoover deze op bovengenoemde wetten en besluiten hetrek- king hebben, voorloopig blijft berusten bij het departement van financiën. Het ontwerp-Ouderdomsrente. De Vereeniging van Nederl. Gemeenten heeft aan de Tweede Kamer een nader adres gezon den ten aanzien van het ontwerp Ouderdoms rente. Adr. heeft aan de bij de vereeniging aange sloten gemeenten gevraagd of de in het eerste adres geuite bedenkingen na de aangebrachte wijzigingen zijn blijven bestaan. Het blijkt, dat slechts 5 gemeenten geen aan leiding vinden, bezwaren tegen het wetsontwerp in te brengen. Behoudens ééne uitzondering blijven ook alle gemeenten ernstig bezwaren maken tegen het ontwerp, voor zoover daarbij wordt bepaald, dat de kosten van uitvoering der wet ten laste der gemeenten komen. Uit de in het adres meege deelde bijzonderheden wordt betoogd, dat vele gemeenten aanmerkelijke schade zullen lijden, waaronder juist die, welke reeds zwaar onder geldelijke zorgen gebukt gaan. Oorlogswinstbelasting. De «Rotterdammer" schrijft Bij alle respect dat men moet koesteren voor Minister Treub's economische maatregelen in ver band met den krjjg met betrekking tot de oorlogswiostbelasting stelde hij teleur. Veel coodiger dan een te onpas en ontijdig ontworpen nieuw belastingstelsel was geweest eene heffiDg op de oorlogswinst. Het juiste moment gaat voorbij. Dag aan dag leest men in de bladen van hooge dividenden, tot 100% toe, die aan aandeelhou ders van verschiillende maatschappijen worden uitgekeerd. Die winst kan men niet achterhalen, ten ontzent ontbreekt een bepaliBg als in Hongarije, waar het aan maatschappijen verboden is over 1915 een hooger dividend uit te keeren dan in een der laaste drie jaren. De bedoeliog hiervan is die ondernemingen te dwingen een deel vao de winst als reserve te be houden, teneinde als basis te kunnen dienen voor de belasting op de oorlogswinst. Nu bij ons zulk een gebod niet bestaat, zal eene heffing in onderscheidene gevallen niet het ge- wenschte doel hebben. Onverantwoordelijk lang is bij ons met een oorlogswinstbelasting getreuzeld. Vliegongeluk op Java. Reuter seint nader Het vliegongeluk, waarbij luitenant-generaal Michielsen het leven heeft verloren, heeft heel Nederlandsch-Indië ontsteld. Nadat het vliegtuig vijf minuten had gevlogeD, i8 het van een hoogte van honderd meter lood recht naar beneden gevallen. Generaal Michielsen zat verward in de draden van het vliegtuig en had zijn ledematen op ver scheidene plaatsen gebroken. De toestand van luitenant Ter Poorten is niet ongunstig. Luitenant-Generaal Michielsen. -j- Luitenan i-generaal J. P. Michielsen, die bij het vliegongeluk om het leven kwam werd in 1862 geboren en ontving zijn opleiding tot officier aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Na de verschillende rangen van het leger in Indië te hebben doorloopen, volgde hjj luitenant generaal Van Daalen als commandant op. Voor zijne militaire verdiensten werd hem de Militaire Willemsorde verleend, in welke orde hij later lot de 3e klasse werd bevorderd, Tevens werd hem het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. Eet Indische leger verliest in luitenant generaa' Michielsen een bekwam chef. Stoomschip „Trompenberg". De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de procureur- generaal bij het Londensche Prijzenhof een eisch heeft ingediend tot verbeurdverklaring van 2325 ton phosphorzure kalk, geladen in het stoomschip «Trompenberg." G. J. K. Van Aalst. Volgens het «Hbld." is de heer van Aalst, president van de Ned. Handelmaatschappij en voorzitter van de uitvoerende commissie der N, O. T. sedert eenige dagen ernstig ongesteld. De heer Van Aalst, van wiens krachten sedert het begin van den oorlog zoo veel werd gevorderd, is genoodzaakt, voorloopig het bed te houden. Het ss. «Vondei"_. Men seint ons uit IJmuiden, dd. 16 Febr. Het ss. «Vondel" van de Maatschappij «Neder land", dat als eerste stoomschip de thuisweg lond de Kaap aflegde, is hedennacht hier binnengeko men, na gedurende vijf dagen ia het Engelsche kanaal te zijn vastgehouden. De «Daily Mail" over den Nederlandsch- Duitschen Handel. De buitengewone correspondent van de «Daily Mail" in Nederland vervolgt de publicatie van zijn statistieken, die gebaseerd zijn op ofücieele Nederlandsche opgaven, en schrjjft Groot Briiannië ontving in November 1914 31 ton lijozaad olie tegen 1316 ton in November 1912, Pruisen daarentegen 7800 ton tegen 487 ton. Engeland voerde in 1915 naar Nederland uit 14.679 too cacaoboonen tegen slechts 9460 in 1913 en voerde uit JSederland in 484 ton cacao boter tegen 873 ton. Duitscbland importeerde 5670 ton in 1915 tegen 1487 ton in 1913 Engeland importeerde 9265 ton cacaopoeder in 1913 tegen 5041 ton in 1915; Duitschland 1755 ton tegen 11.845 ton. In het jaar 1915 importeerde Piuisen 106.613 ton coprah tegen 26.728 ton in 1913. Toen de Engelsche /regeering dezen toestand trachtte te verbeteren, lieten zich dadelqk pro testen hooren in het belang van den Nederland schen handel luidende, dat iedere afdoende actie van de vloot, welke beoogde de Duitschers te beletten zich nieuwe voorraden te verschaffen, den wettigen handel van Nederland zou fnuiken. Deze meening werd zeer krachtig verdedigd door belanghebbende partijen in Nederland en wanneer de Eogelsche regeering haar onaanvecht baar recht uitoefende, om den aanvoer van voor raden naar den vijand af te snijden, dan zou zij de vriendschappelijke verhouding met Nederland in gevaar brengen. (Tel.) Eerste kamer. Vergadering van Dinsdag 45 Februari. De Voorzitter deelt mede, dat de alge- meene afdeeling heeft besloten, de van de Twee de Kamer ontvangen wetsontwerpen morgen ochtend om 11 uur in de afdeelingen te onder zoeken en Donderdag om 11 uur in openbare zitting bijeen te komen tot behandeling van de overeenkomst met den Kon. Holl. Lloyd, de aanvullingsbegrooting voor Curasao 1915 en het rapport van den minister van koloniën, dat deze heeft ingezonden naar aanleiding van het eindverslag door de commissie van rapporteurs over de Indische begrooting uitgebracht op 30 December. De heer Van K o 1 is hoogst onaangenaam getroffen door het besluit, reeds zóó snel te be handelen wat eigenlijk de Indische begrooting zou zijn. De heer Van den Berg steunt het verzoek. De Voorzitter herinnert aan de geschie denis van de zaak. Toen besloten werd, de Indische begrooting zonder beraadslaging aan te nemen, besloot men tegelijk met hoofdstuk XI de nota te behandelen Evenwel, nu twee leden Verzoeken, eerst in de volgende week de nota te behandelen, stelt hij voor. dienovereenkomstig te besluiten en Donderdag te bepalen, wanneer de nota zal worden behandeld. Dienovereenkomstig wordt besloten. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 15 Februari. Het eedsvraagstuk. Voortgezet wordt de behandeling van het eedsvraagstuk. De heer Limburg staat geheel aan de zijde van de regeering en wil ook geen afschaffing of algeheele facultatiefstelling van den eed. Spr. verdedigt het ontwerp wijst o a. op het tijdelijke karakter daarvan en bestrijdt sprekers van de rechterzijde, als de heeren Rutgers en van Wijn bergen. In de practjjk zal de verandering door het wetsontwerp, meent spr. niet zoo groot zijn. Hij acht het een schande vooi een beschaafd volk dat er een rechtsonzekerheid heerscht. als sedert het arrest van den Hoogen Raad het ge val is. De heer de Visser behandelt de kwestie, of het waar is, dat de eed een heidensche in stelling is en tegen den christelijken godsdienst in wordt gehandhaafd door de christenen zelf. Spr. verklaart het amendementde Geer den besten uitweg, met welk amendement hij zich dan ook vereenigt. De heer Eerdmans verklaart zich voor het ontwerp, al zou hij liever de afschaffing van den eed hebben gezien. De heer A a 1 b e r s e ziet dat de Minister tot tegemoetkoming bereid is. Hij wil wel eeni ge uitzonderingen toelaten doch niet meer dan strikt noodzakelijk is Het voorgelegde ontwerp schept gemoedsbezwaren die nog niet bestonden. Het is n 1. de vraag of de katholieken nu nog wel verplicht zijn een eed af te leggen omdat hun leer hun zegt dat zij dit alleen mogen doen als de overheid het eischt. En de over heid eischt het niet meer. Spr kan zijn stem niet geven aan dit ont werp, zooals het ligt. De heer v. Doorn voelt weinig voor al die gemoedsbezwaren. Hij hecht weinig waarde aan den vorm en kan niet begrijpen dat iemand, die niet aan een God gelooft, gemoedsbezwaren heeft om om formule uit te spreken. Spr. vreest dat men het facultatiefstellen van den eed bij de successie, de succesiebelasting zeer veel schade zal lijden en daarmede onze geheele belasting. De heer Nolens hoorde graag eens hoe ver men aan de linkerzijde meent te kunnen gaan met zijn principes. Deed de rechterzijde dat ook dan kan men zoeken om tot toenadering te komen. Spr. komt op tegen de gelijkstelling van den eed en de belofte. De eed is niet een formaliteit, doch wel de gelijk-een waarborg die goddelijke waarde moet hebben voor dengene, die den eed aflegt. Hij licht nader toe wat de heer Aalberse reeds zei- de over de katholieke leer en den eed. Spr- is niet voor uitbreiding van het aantal eeden, doch, wil evenmin den eed missen waar deze goede diensten bewijst. De heer L o e f f beperkt zich tot staatkundi ge en staatsrechtelijke quaestiès. Spr. formuleert de volgende stellingen De Staat heeft den gods dienst noodig voor de handhaving van de rechts orde. Ook in het oog van den Staat is de ver plichting om een eed af te leggen een zwaardere verplichting dan een belofte. De Staat mag, waar de eed niet noodig is, dien eed niet eischen. De Staat zorge bij de regeling van de eeds quaestie geen rechtsongelijkheid te scheppen tusepen de burgers. De' Minister van Justutie. de heer Ort, is aan het woord. Hij geeft nog eens aan dat het eerste ontwerp precies paste in het kader van de tijden. Hij breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag halfiwaalf, WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in 4en morgen van 16 Feb., medegedeeld door het Kun. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 755 te Zuid -Duitschland. Laagste barometerstand 738.8 te Helder. Verwachting tot den volgenden dag Storm achtige, later tijdelijk afnemende westelijke tot zuidelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijn lijk regenbuien, aanvankelijk kouder. Gistermiddag omstreeks half drie is van het pakhuispand Nieuwe Haven 93 de achterzolder, waarop 300 zakken tapiocameel waren opgeslagen, ingestort- De zakkendrager W. v. Noort wonende Hoflaanstraat, die zich op den zolder bevond, viel met de zakken naar beneden. Hij greep in zijn val een balk waaraan hij bleet hangen, tot men hem uit zijn benarde positie bevrijdde. Hij klaagde over pijn in armen en lenden. Gistermiddag is omstreeks kwart voor zes is een heerenrijwiel, dat een oogenblik onbeheerd voor een kantoor aan de Nieuwe Haven stond, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Bij de p oli t i e is aa n g i f t e g e da a n, dat uit een muntgasmeter, staande in een wo ning aan de St. Liduinastraat, eenig geld is ontvreemd. De bewoners vermoeden, dat zulks Zaterdagmiddag kan zijn geschied. Hedenmorgen omstreeks 11 uur sloeg een paard, gespannen voor een vracht wagen, bij den overweg aan de Overschiesche- straat, op hol. Bij de Overschiesche dwarsstraat werd het paard gegrepen en tot staan ge bracht. Hoogwater te Sphiedam: Donderdag 17 Februari 3.30 v.ra. 3.38 n.m. UIT ROTTERDAM. Naar wij vernemen, is de schrijver ter ge meente secretarie Honnef naar aanleiding van zijn optreden als voorzitter in de laatste verga dering van dienstweigeraars door Burgemeester en Wethouders ontslagen met toekennig van zes weken salaris. UIT VLAARDINGEN. Bij de te Rotterdam gehouden examens voor de nuttige handwerken slaagde mej. M. A. Schrier, van hier. wordt door 21.000 artsen erkend als het-beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. 1101 10 Verdronken. Gistermiddag is te Nieuwen- dam een 4 jarig meisje verdronken. Het kind liep de huisdeur uit en viel in het water van den overstroomden polder. De SCïl 192 vergaan. Uit Scheveningen wat dl gemeld: -Et zijn nu berichten ingekom.V'i, waaruit men met zekerheid kan opmaken, dat de logger SCH 592 Jac. Groen, van de N. V. Merwede, is ver gaan. 1 A a ri gevaren. Gisternamiddag is de Eem- bine onder de gemeente Raam door een van Amersfoort gekomen sleepboot aangevaren en ernstig beschadigd. Een der kleppen van de ophaalbrug' werd losgerukt en viel op het vaar tuig, dat gesleept werd. De doorvaart.is dien- engevolge gestremd. Stranding «Leonor a". Volgens een Lloyds telegram van Londen, d.d. 14 Februari is het s.s. »Leonora«, op reis van Sundsvall naar Rotterdam, ten Noorden van Frederikshaven ge strand. Aangereden. Maandagavond omstreeks 11 nur werd een 36-jarige man, op den Loosdain- schenweg, bij Den Haag. door de stoomtram aan gereden, ten gevolge waarvan hy een schedelbreuk en een zware verwonding aan den rechterarm bekwam. Na door den Eerste-Hulp-Dienst verbonden te zijn, werd de verwonde naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht. Geen slecht baantje. «Politikend schrijft dat elk lid van de afvaardiging uit de verschil lende landen, die tezamen >de vaste vredescon ferentie van Ford vormen, zoolang de conferentie duurt, 500 dollar in de maand krijgt, waarvoor hij zich verbindt de vergaderingen bij te wonen. Vliegongeluk. George Rainham, een be kend Engelsch vlieger die by den vliegdienst van het leger was ingedeeld, is Zondag te Brooklands, na een Spaar maal met goed gevolg geduikeld te zyn, van een hoogte van 600 M. komen te vallen. Hij werd bewusteloos opgenomen. Men vreest voor zyn leven. Pokken. Er heeft zich te Amsterdam we derom een geval van pokken voorgedaan bij een bewoner uit de oude stad. Deze patiënt had omgang gehad met een der lijders, die reeds was opgenomen. De huisgenooten van den nieuwen patient, zijn vrouw en twee dochters, zijn in- observatie genomen. Behalve dezen pa tient worden nu nog twee patiënten in het gasthuis verpleegd Hun toestand is bevredigend. De S c h. «3 7 9". Men seim, ons Stellendam Bij hoogen vloed zijn gisteren door het bergings stoomschip «Buffel" van de Nieuwe Bergings maatschappij pogingen aangewend om den gestran- den logger Sch. 379, welke gisteren vlot kwam en met kop om Oost is gedraad, met kop om Noord at te brengen: pogingen, welke echter niet gelukten. Het bewakingsstoomschip «Sphinx" heeft den logger gistermiddag verlaten. Door smokkelaars aangevallen. Nadat men eerst gepoogd had een schildwacht, staande aan de grens te Glanerburg om te koo- koopen, werd deze plotseling door twee smokke laars aangegrepen, bewusteloos geslagen en van zijn geweer beroofd. Als verdacht van zich hier aan schuldig te hebben gemaakt, zijn door politie te Enschedé de personen Oi S. en F. twee be kende smokkelaars aangehouden. De »S pecu 1 an t«. Over de scheepsbrand op de Zuiderzee en bet leegbranden van het mo torschip de »Speculant«, waarnaar door een recherche-vaartuig gezocht werd en dat geladen zou zijn met rubber en ljjnolie, verneemt het «Hdblo; nog de volgende bijzonderheden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2