tads- en fctewesteljjk Nieuw-, III. De Katholiek en zijn ontspanning. De namen der sprekers zullen later worden bekend gemaakt. Tot lid van het hoofdbestuur is benoemd in de plaats van mr. J. M. J. F. Andreoli, die be dankt heeft, de heer mr Th L. van Berckel, te Scheveningen, die tevens als secretaris zal op tieden. („St. Bavo". De gevaren van geldruimte. In j>De Vrjjrinnig-Democraat" schrjjft (Dr. D.) B(os) een artikel, getiteld: Geldruimte, waarin hij op de gevaren wijst van het vasthouden door de Nederlandsche Bank van een goudvoorraad, grooter dan welke in de geschiedenis dezer in stelling is aan te wijzen. De schrijver constateert, dat men goedkoop geld krijgen kan op betrekke lijk korten termjjn, doch dat de rente voor lee ningen op langen termijn, hoog blijft. Dit is het geval met staats- en gemeenteleenin- gen en ook met hypotheken Ondernemingslust is er genoeg, maar de belemmeringen en onzekerheid in den internationalen handel, de moeilijkheid om grondstoffen te verkrijgen, de willekeurige ver breking van overeenkomsten in het buitenland aangegaan en ook de oeconomische maatregelen hier te lande, maken berekeningen op den langen duur viijwel onmogelijk. Maar, zoo vervolgt nu de schrjjver, het is wel eens gezegd, dat John Buil alles kan verdragen, behalve een lage rente die toestand biedt ge varen, ze bereikt een voedingsbodem voor gezon den, maar ook voor zeer ongezonden onderne mingsgeest. Ziet men dat de getdleeningen van gemeenten sterk worden overteekend, straks wel licht ook die van den staat, dan wordt de neiging groot het te beproeven met obligaties van de ondernemingen, die haar kapitaal willen uit breiden. Op zichzelt vaak een heuglijk verschijnsel Maar als dan steeds de gemakkelijkheid groot blijft om geld te krijgen, dan komt die gevaarlijke stem ming, welke in de jaren 1871 en '72 zoo sterk is geweest in Duitschland, waarin men de gelegen heid aangrijpt tot hetoprichten (eründeu) van allerlei ondernemingen, overbrengen in naamlooze vennootschappen van bestaande zaken en dat zonder te letten op de deugdelijkheid noch op de juiste waarde. Ofschoon er nog geen aanwijzingen schijnen te zijn van een dergelijke stemming hier te lande, is hetgeen men ziet op de maikt van de scheep- vaartaandeelen toch niet zonder bedenking. Even als in Denemarken schijnt ook hier de speculatie zucht in het publiek weer levendig ie worden. Het kwaad nu is voornamelijk dit, dat de Nederlandsche Bank door de overvloed van mid delen haar controle kwijt raakt Zij houdt haar rente hoog, ofschoon in normale tijden zij al lang deze zou hebben verminderd en doet dit zonder twijfel met het oog op de zoo zeer benoodigde kracht der centrale instelling, wanneer aan het eiDde van den oorlog de toestand zoo gansch anders wordt. Meer kan zij niet doen. Zij kan papier weigeren, waarvan de herkomst haar niet bevalt en scherper toezien dan vroeger, maar in den tegen woordigen toestand baat haar dat weinig. Daarom is het van het grootste belaDg dat in de pers deze toestand voortdurend de volle aan dacht behoudt. Of er middelen zijn om de geld ruimte door enkele maatregelen te beperken en toch op het oogenblik, dat onze handel en nijver heid de gelden behoeven, deze volledig tot haar beschikking te hebben, valt te betwijfelen. De gedachten wisseling daarover is ter nauwernood aangevangen. Voorshands zal dat wel uiterst moeilijk zijn. Zelfbeheersching bij onze bankiers, aldus besluit de schrijver zijn artikel, openbaarheid van de prospectussen bij het vestigen van ondernemingen en vooral een kalme critisch beoordeelende persi zijn thans de beste waarborgen. Oorlogsleening en heffing in-eens. Gisteravond zijn de wetsontwerpen versche nen, tUe, in zake de dekking der crisis-uitgaven, de voorstellen bevatten van minister Van (rijn. Zij zjn: le. een ontwerp tot bet aangaan van c-en geldleening van 125 millioen gulden, en 2e. twee ontwerpen tot hetfen van buitengewone be lastingen (heffing ineens), gedurende het jaar Mei 1916 tot Mei 1917, die gezamenjjk onge veer 80 a 85 miilioen gulden zullen opbrengen. De minister heeft deze voorstellen blijkt aar onge wijzigd van zijn voorganger overgenomen. Laat ons er direct bijvoegen, dat hij, volgens de Me morie van Toelichting, rekent, dat een oorlogs winst-belasting hem bovendien nqg 40 a 50 mil lioen zal opbrengen. Hieromtrent worden echter geen nadere mededeelingen gedaan Thans de bijzonderheden van de ontwerpen, die wij hier slechts in enkele gpooie lijnen aan geven. Eeist de leening;. Zij bed raagt 125 millioen, tegen een rente var. 41/2 °,o (de eerste leening was 5 0/0). Wan neer de inschrijvingen minder bedragen dan 100 millioen, zal de vrijwillige leening in een gedwongen ieenins worden veranderd, waaraan de veimogens van f75,000 en hooger moeten deelnemen. De gedwongen leening ge? slechts 31/2 °/o rente. Het is hetzelfde systeem dus als in de eerste leeningwet. Nu de heffing ineens. Deze draagt den naam „verdedigingsbelasting" en loopt in net jaar van 1 Mei 1916 tot 30 April 1917. Zij wórdt geheven: Ton eerste: van allen, die in de vermogens belasting zijn aangeslagen, en is geiijk aan het bedrag der vermogensbelasting van t oogenblik zij is dus eenvoudig een verdubbeling der be staarde vermogensbelasting Ten tweede: van allen, wier vermogen hoo- getr is dan f50.000, en Bedraagt een progres sief bedrag van minstens 0.2 o/0 en hoogstens 6 0/0 van het vermogen; deze belasting wordt geheven naast en behalve die onder punt 1 genoemd Ten derde: van allen, die aangeslagen zijn in de bestaande rijksinkomstenbelasting1, dus be ginnende met een belastbaar ink men van f 650, en bedraagt een uiteenloopend bedrag; ste k pro gressief naar de gr ootte van het inkomen Zoo moet over f650 belastbaar inkomen worden be taald f 1, voor f 1000 bedraagt zij f 8, voor 12000 bedraagt zij f 22.50, voor f 4000 bedraagt zij f 100, -r [8000 bedraagt zij f255 en zoo voorts. Men ziet hieruit, dat de voorstellen niet al ken zijn een heffing ineens van de verm, gens, maar ook van de inkomens. De minister schat de opbrengst van deze drie belasting ;n op 80 a 85 millioen gulden (waarvan 50 miU'oen al leen van de belasting' onder punt 2 genoemd). Thans nog enkele algemeen© zaken. Be crisis-uitgaven zijn tot bijna 350 millioen gulden gestegen. De minister schaf, dat ze ojp f. .Augustus a.s. zullen bedragen 450 millioen. Voor de dekking: hiervan zijn beschikbaar 275 millioen van de eerste leening. Blijft over een bedrag van 175 millioen, dat nog' gedekt moet worden. Hiervoor zal de heffing' ineens brengen 8f: millioen en de oorlogiswinstijelasiing 45 luil aken, samen 125 millioen. Blijft over 50 millioen gulden. Hiervoor nu stelt de minister een lee ning van 125 millioen voor. Met liet restant daarvan (75 millioen) zal hij. dan de vlottende schuld consolideeren over de jaren 1911, 1915 en 1.916. Intusschen mag' er de nadruk op Worden ge legd, dat deze becijfering slechts slaat op de dekking' der crisis-uitgaven tot 1 Augustus a.s. Als deze uitgaven ooik na dien datum blijven beslaan (wat vrij zeker schijnt), dan zal de 75 millioen, die van de' tweede leening1 overh]ijft( I), wel voor de dekking van die verdere uitgaven bestemd dienen ie wenden in plaats van voor de consolidatie der vlottende schuld. Laai ons maar hopen op een verrassing me. de opbrengst dei ooïlogs winst belas ting. Eerste Kamer. Het moet in de bedoeling liegen, dat de Eerste Kamer, wanneer het comité-generaal, dat beden- middag een aanvang neemt, heden nog tijdig mocht afloopen, nog een begin zal maken met de behandeling van de staatsbegrooting. Mr. Troelstra Mr. P. J. Troelstra zal einde April naar Neder land terugkeeren en is voornemens, al zijn functies te hervatten. Watersnood. De algemeene vereeaiude commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland bad gisteren in totaal f2.080 890.14 ontvangen. Watersnood in Oost-Indië. Gisteren was voor het Watersnood Comité voor Ned. Oost-Indië bijeengebracht te Amsterdam f76 801.50, te Rotterdam f50.180, in Den Haag f40.000. Totaal 1166.981.50. Aanhonding Nederlandsche mail. De mail van het stoomschip »Noordam" dat gisteren uit New York te Rotterdam binnenkwam is te Falmouth op last van de Engelsche autori teiten gelost. De post, welke zich aan boord bevond van het 15 dezer uit Rotterdam naar New-York vertrokken stoomschip sOosterdjjk" is te Deal ontscheept. In antwoord op de vraag van Joseph King, of de briefwisseling met de Nederlandsche regeering inzake het aanhouden van de Nederlandsche mails spoedig zou worden openbaar gemaakt, heeft Cecil in het Engelsehe Lagerhuis geantwoord, dat die briefwisseling nog voortduurde en dat openbaarmaking moest wachten, tot die beëindigd was. Op een tweede vraag, of de Britsche regeering bereid zou zijn de kwestie aan arbitrage te onder werpen, werd geantwoord, dat zulks zou worden overwogen met de bondgenooten. Majoor Hunt vroeg, of het departement van buitenlandsche zaken eenig bericht had ontvan gen over het aantal schepen met dubbelen bodem, die op Rotterdam varen en voornamelijk voor rekening van Duitsche kooplieden en of goederen voor Duitschland bestemd met deze schepen ver voerd werdeD, onder den dubbelen bodem ver borgen, waardoor de blokkade ontdoken wordt. Cecil antwoordde, van een zoodanigen handel geen bericht te hebben, maar als majoor Hunt eenige feiten te dier zake kon meedeelen, zon een volle dig onderzoek worden ingesteld. De onderstaats secretaris legde er den nadruk op, dat, wanneer zulke berichten gegeven konden worden, het lands belang beter gediend zou zjjn, wanneer zij aan het departement werden gegeven dan wanneer zij in den vorm van een vraag werden meegedeeld- Ingetrokken. Ingevolge machtiging van de Koningin heeft de Minister van Financiën ingetrokken de wets ontwerpen betreffende de grondslagen van het stelsel van 'sRijks belastingen en tot verhooging van den accijns op den w(jn en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Gemeenteraad. De gemeenteraad is in openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 22 Februari, des na middags ten 2 ure. Kamers van Arbeid. De nieuwe saamgestelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid te dezer stede bevat voor die van de Kamer van de Bouwbedrijven de namen van 110 patroons kiezers en 1011 werklieden, eD voor die van Kamer voor de Voedings- en Genot middelen patroons 92, werklieden 695. Volksbadhuis. In de week van 13—19 Februari 1916 werden genomen 524 baden. le klas kuipbaden 32, regenbaden 452e klas kuipbaden 97, regenbaden 339; 5 ets. kinder baden 11. De Viaamsche Beweging. Voor de Literair-Historisch Pbysische vereeni- ging sprak gisteravond professor Frans van Cau- welaert over »De Viaamsche Beweging voor den oorlog." De Viaamsche Beweging heeft ten doel, aldus professor van Cauwelaert, niet voornamelijk het herstel van de Viaamsche taal, maar voornamelijk de herleving van het Viaamsche volksbewustzijn, het verschaffen van de levensmogelijkheid aan het Viaamsche Volk, tot uiting brengen de schep pingskrachten, die in het Viaamsche Volk slui meren. De gelegenheid scheppen tot zelfontwik keling van ons volk is het directe doel van de Viaamsche Beweging. Het noodzakelijke middel tot verheffing van het Viaamsche Volk is het onderwijs. De Vlamingen willen niet een intel- lecjueele afzondering, zij willen slechts het onder wijs van het volk in zjjn eigen taal. Spr. schetst de treurige gevolgen van het tweetalige onderwijs, waardoor het volk zjjn eigen ,taal slecht leert. Voor gewone alledaagsche gesprekken kunnen zij zich uitdrukken in slecht Vlaamsch, maar voor wetenschappelijke voor hoogstaande gesprek ken moet men zich bedienen van een vreemde taal. Hoe is het mogelijk vraagt spr. een volk te ontwikkelen als zijn leiders op politiek, sociaal en godsdienstig gebied zijn taal niet verstaan- Sinds 1830, zegt spr. is het lager onderwijs in België met anders geweest dan een geestelijke misvorming. Tot voor weinige jaren had Vlaan deren geen enkele middelbare school, met een gymnasium waar het Nederlandsch de voertaa' was. Een land dat 4| millioen Vlaamsch spre kende Belgen telt, had tot 1840 geen enkele school waar het Nederlandsch behoorljjk werd onderwezen. In 1891 werden aan de hoogescholen te Gent en te Leuven leergangen in de Nederl. Letteren gesticht, die een grooten invloed heb hen gehad op de ontwikkeling van de Viaamsche Beweging Hoe konden de hoogergeplaatsten be langstelling voelen voor de Nederlandsche taal, daar zij dien niet kenden Het onderwijs heeft Vlaanderen gebracht aan boord van den afgrond, het onderwjjs moet Vlaanderen weer opheffen. Spr toont vervolgens aan hoe na 1830 de Fran- sche vloed over Vlaanderen kwam, hoe van hoogerhand op alle manieren getracht werd het Vlaamsch tot in den grond uit te roeien. Doch eeuwen van verdrukking vermochten niet het Vlaamsch gevoel te dooden omdat een volk niet gedood kan worden. De volksgeest kan sluimeren maar niet sterven. Uit de verdrukking zou juist geboren worden de groote kracht, die het volks bewustzijn weer zou wakker schudden. Vlaanderen kan niet gered worden door politieke maatregelen, Vlaanderen kan slechts gered worden door een herleving van zich zelf. Spr. zegt hoe door de korte vereeniging van Vlaanderen met Nederland de Viaamsche beweging zeer is bevor- derderd, omdat de grondleggers van deze be we ging leerlingen waren van de Hollandsche pro fessoren aan de Belgische universiteiten. Eenmaal het bewustzijn opgewekt liet de Viaamsche be weging zich ook spoedig gelden in de politiek. Dit kon met uitblijven, al moet in de politiek niet bet hoofdbelang der Viaamsche beweging worden gezocht. Heel het Viaamsche volk werd onrecht aangedaan. In de rechtspraak, waar rech ters over hen moesten oordeelen, die hun taal niet verstonden, in het leger waar de Viaamsche jon gens zelfs nu in dezen vreeseljjken tjjd nog staan onder commando van officieren, die hun taal niet kennen. De onbillijke behandeling in het openbare be stuur. De grievende^ behandeling door de amb tenaren, die Vlamingen wier taal zjj niet ver staan, als paria's behandelen. De hoogere amb- t*>D, die niet bereikbaar zjjn voor den Vlaming, die geen Fransch verstaat maar wel voor den Waal, die de Viaamsche taal niet kent. Spr. wijst op den economischen achterstand, die daardoor in Vlaanderen ontstond. In 1840 stelde Jan Frans Willems het volkspetitionnement op, dat onderteekend werd door 142 gemeenten en waarin werd gevraagd om de Viaamsche taal verplichtend te stellen in de Viaamsche gemeen ten en provinciën. Het verzoek werd evenwel af- eewezen. Alleen de provincie Antwerpen stelde uit eigen beweging het Vlaamsch verplichtend. Maar langzamerhand begon de Viaamsche beweging meer veld te winnen. Jules de Dekker de eerste Vlaamsch gezinde minister siehie een commissie in om de zaak te bestudeeren. Maar toen deze com missie in 1856 verslag uitbracht werd dit door den intusschen opgetreden Walen minister terzjjde ge legd met de woorden»Er zijn geen Viaamsche grieven meer." Tot in 1870 Eduard Gooremans, de voorvechter der Viaamsche beweging op politiek gebied, mi nister werd. Dra werd het Nederlandsch in de rechtspraak verplichtend gesteld, in 1880 werd de wetCooremans op het middelbaar onderwjjs uitgevaardigd waarin werd bepaald, dat op de middelbare scholen 2 vakken in bet Nederlandsch moesten worden onderwezen in 1890 volgde de wet op deVlaamscfee bevelvoering voor de schutterij; en eindelijk in 1898 de gelykheidswet. Maar helaas de wetten waren er maar we had den er niets aan. Er waren niet voldoende rech ters die onze taal verstonden, noch officieren, noch ambtenaren, noch leeraren. Van hoogerhand werd de hand niet gehouden aan die wetten. En bo vendien was het Viaamsche volk nog niet rijp. Het volk had nog niet de ernstige wil zich zelf te zjjn. Eerst moest men nog het volk leeren, dat het niet alleen em zjjn taal maar ook om zyn welvaart ging. De Viaamsche beweging is een beweging naar het leven. Uit het zaad ontkiemt de stam en daaruit de takken, de bladeren, de bloesem en de vruchten. In het tweede deel vaa zijn voordraebt zet spr. uiteen boe de studenten beweging de oorzaak kon worden van de alge meene opleving van het Vlaauascbe bewustzijn van den oorlog. Professor van Cauwelaert sprak met den gloed der overtuiging en met enthousiasme over dien strjjd der studenten, dien by een kinderkruistocht noemde. Eea kinderkruistocht van groote idealen, onder leiding van den gemalen organisator Roden- bach. Van den beginne onderdrukt groeide die beweging in stilte. Daar weiden de mannen gevormd, die hun taal liet hadden, de taal die zjj nog moesten gaan beluisteren by het volk. Van de studentenvereenigingeu kwamen de studenten- gilden en van deze weer de organisaties der ge- neesheeren, rechtsgeleerden, letterkundigen enz. Zoo verspreidde zich geleidelyk over Vlaanderen een groot aantal weteuschappelyke mannen die ieder in bun eigen kring de Viaamsche beweging bevorderden. Zoo zien we dan ook onder dien invloed scholen verrijzen waar net Nederlandsch de voertaal is. Maar nog tientallen van jaren zullen noodig zyn om de atmosfeer te zuiveren van vreemde invloeden. Eenmaal net volk ont waakt Voor hei beset dat het moet hebben een eigen geestesleven, dan is de Viaamsche kwestie geen kwestie meer. Zal deze rampzalige tijd onze Viaamsche beweging met hebben,vermengd? Spr, heeft vertrouwen in de Viaamsche toekomst. Alleen wanneer de sehoone kraent, van het volks gevoel zich tegen ons zou keeren zegt spr. zou de Viaamsche beweging voor lange jaren machteloos zijn. Maar SLerveu zal de Viaamsche beweging niet, omdat een volk met sterft. De oorlog heelt in ous volk meuwe krachten wakker geroepen. Het nationaliteitsgevoel is sterker dan ooit ontwaakt. En bedroevend is het, dat men nu vau sommige zyde het Viamiug zyn wil stel len tegenover het Belg zyn, terwyl onze beweging juist ten doel heeft het volk te leeren Viaamsche Belgen te zyn. België is mets zonder Waalsch en Vlaamsch gedeelte. Waarom zou dan een goede Vlaming met een goede Belg zyn? Als wjj werken aan de verheffing van Vlaanderen, dan werken wjj aan de verheffing van België. De Viaamsche beweging zou m strijd met de nationale beweging zjjn als zjj opstond tegen de regeering. Maar hoe is dat mogeljjk zegt spr., daar wy zelf onze re geering kiezen. De Viaamsche zaak is een nationale zaak. Het is daarom zoo treurig dat de Duitsche bezetting onze Viaamsche beweging gaat compro- mineeren. Ook van uit Nederland is in den laat- sten tjjd een zeer eenzijdige belangstelling getoond voor België. Nederlanders zegt spr. neemt ook in uw belangstelling op het Waalscbe ge deelte van België, voedt niet dat misverstand, dat onze toekomst dreigt te verwoesten. Haalt met uw sympathie heel België naar u toe. Wjj zullen ons na den oorlog laten gelden, maar laten vreemden zich dan niet bemoeien met onze taal kwestie. Dat is een zuiver interne strjjd, die niet door hulp van vreemden maar slechts door het volk zelf kan worden beslecht. Steunt ons zegt spr. door uw voorbeeld, door in Vlaanderen Nederlandsch te spreken; bewjjst ons volk, dat er een krachtige Nederlandsche stam bestaat. Helpt ons tot wederopbouw van het Viaamsche volk, maar meent niet, dat wjj de Viaamsche belangen ten koste van de Belgische willen dienen. De heer Horn dankt den spr. voor zjjn onder houdende rede en spreekt den wensch uit, dat professor van Cauwelaert spoedig moge terug keeren in een geheel vrjj België. Bjj Kon. Besluit van 12 Fe br. 1916 zjjn goedgekeurd de statuten van de vereeniging «Roomsch-Katholieke Bouwvereeniging »St. Jozef', gevestigd te Schiedam. Naar wjj vernemen, zal de directie der P. ov. Crediet en Spaarbank alhier, aan aan deelhouders voorstellen, het dividend over 1915 te bepalen op 12°/0.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2