StatenGeneraal. Binnenland. 'ads- en westelijk Nieuws. Officieel Oöstenrïjkseb communiqué; Aan het Isonzoiront zijn de artillerietfevecluen over het algemeen, maar vooral bij PI ara, jee: levendig'. Fen onzer vliegeskaders heeft een aanval op fabrieksgebouwen in Lomhardije gedaan. Twee vliegtuigen gingen op dien tocht om te verken nen. tot aan Miiaan. Een eskader heeft een aar,var gedaan op het Italiaansche vliegterrein ei: de havenwerken van Desenzano aah het Gar- ia meer; op beide tochten werd 'lerhja' lelijk waargenomen, dat de neergeworpen bommen doel troffen. Ondanks het hevig: artillerievuur van den vijand keerden alle vliegtuigen behouden terug. ZEPPELINS IN ACTIE. Uil Parijis wordt gemeld: Een ZeppeliD, die gisteravond boven Lunéville vloog wierp, eenige bommen uit, die slechts stof felijke schade van weiDig belang veroorzaakten Door onze vliegers achtervolgd, richtte de Zeppe lin zich naar Metz. De Zeppelin, die bij Braband-le Roi omlaag is geschoten, was de Z 77, en van de nieuwste con structie. Een onzer brandbommen stak baar in brand. Bij het neerkomen op den grond ont ploften de bommen, welke het luchtschip aan boord had. De geheel naakte lijken der officieren en sol daten die het bemand hadden, werden in de gon dels gevonden. Uit Berlijn wordt gemeld: 5> Een Duitsch luchtschip is hedennacht by Revigny het slachtoffer geworden van het vijan delijke vuur." De Fransche pers geeft haar voldoening te ken. nen over de Fransche luchtoverwinning. De «Matin" zegtIndien het ons betaamt met eerbied een ridderlijken vijand te begroeten, kun nen wy met het minste medelijden gevoelen voor de monsters, die zich reeds sedert lang niet meer om alle wetten van menscheljjkheid en bescha ving hebben bekommerd. Zy hebben met hun ellendige leven voor hun menigvuldige misdaden geboet. Zij verdienen geen andere lijkrede dan de uitbarsting van vreugde, waarmede thans hun daad begroet wordt. De «Figaro" schryftDeze gebeurtenissen op den morgen van wat men een crisis in de aviatiek heeft genoemd, zijn een sterk sprekend symbool. Er blijkt uit, dat in dezen oorlog het genie van ons ras niet uitgedoofd is en dat wy met organi satie en methode wonderen van energie kunnen verwachten. Het «Journal" verklaart, dat de zeven vlieg tuigen en de Zepppelin ons meest volkomen beeld geven van den tegenwooj digen luchtooilog. «Heb ben wij zegt tiet blad hier met een tref fende demonstratie van de resultaten, die van een goedgeslaagde samenwerking te verwaenten zyu." ALLERLEI NIEUWS. De parlementaire medewerker van de „Daily Telegraph" voorspelt hij de eerstvolgende En- geisohe begroeting een belangrijke uitbreiding van bet tarief van invoerrechten, z,aud it ta,i van artikelen, die tot dusver vrij van re. Men zijn, zullen worden belast. Vooral zullen weeldearti kelen worden getroffen. Er zal echter rekening worden genouden met de toekomstige han.dol.s- Lc-irexKingen met de bondgenooU,n en de over zee sche gewesten. Engelsche oorlogsschepen, bijgestaan door Fr arische vliegtuigen, bomuard eerden den 83ten Februari de buitenste verdedigingswerken van Smyrna en het hoofdkwartier van de troepen in Syrië De nieuwe gezant van Japan, die te Mar seille is aangekomen, deelt mede, dat sedert den val van Tsingtao en de verdwijning der Duitsche kruisers, Japan met ade kracht arbeidt aan de voorziening' van Rusiand, dat reeds al lerlei materiaal uit Japan ontvangt. Een Turksoh leger, onder hevel van Enver pasja, zou naar Erzeroem vertrokken zijn. Te Petersburg wordt generaal Paget ver. wacht, die aan den Tsaar, m naam van kirnng George, den maarschalksstaf van het Engelsche „eger zal uitreiken --Be Fransche Kamer heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij een buitengewone belasting op de oorlogswin sten wordt ingesteldde wet zal tot de twaalfde maand na de beëindiging van de vijandelijk heden van kracht zijn. De Duitsche wisselkoers daalde Maandag' op de beurs te Zurich tot 93 centimes (per mark). De Oostenrijksche kronenkoers viel tot <33 cen times. -- Op de laatste vergadering van de Mittelrhei- nisdhe labrikantenvereinigung en de - Zuid- duilscb.e groep van Duitsche ijzer- en staal- indnrtrieelen werd een resolutie aangenomen waarin zij de maatregelen tot verbetering der valuta goedkeurt, 'maar «tevens als haar mee- ning te kennén geeft, dat het beste middel hiertoe is, den uitvoer te bevorueren, voor zoover dit overeen te brengen is met de mili taire en sociale belangen van het rijk. De vereeniging van Duitsche nktiabr ik an ten besloot tot een verdere verhooging van de beslaande duurtebijslag en tot de vaststelling van nieuwe winkelprijzen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 22 Februari. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsontwerp houdende een tijdelijke nadere voorziening betreffende het eedsvraagstuk. De discussie woidt voortgezet over de art. 2 en 3 en de daarop ingediende amendementen De Minister van Justitie, de heer 0 r t, vervolet zijn rede. Spr. is bereid aan dj geopperde be zwaren tegemoet te komen en stelt voor art. 2 te lezen als volgt «Een belofte of bevestiging wordt echter afge legd, indien de te beë^digen persoon verzoekt daarvan te worden vrijgesteld omdat hij behooit tot een godsdienstige gezindheid, welke hët afleg gen vao eeden verbiedt." De heer de Savornin Lohman acht het niet rationeel de doopsgezinden als zoodanig van den eed vrij te stellen. Spr. beklaagt zich erover, dat aan de linkerzijde voortdurend wardt gepraat. De Voorzitter zegt, dat aan de rechterzijde ook gepraat wordt. Spr. zegt dat de heer Loh man te lang spreekt. U hebt mij in uw blad beschuldigd, dat door mijn schuld de debatten ^00 lang duren. Daartegen kom ik met kracht op en ik verzoek u dergelijke aanmerkingen op mijn beleid niet meer te makeu. De heer Lohman vervolgt zijn rede en betoogt, dat niet voor ééne groep uitzonderingen moeten worden gemaakt. De heer Eerdmans zal tegen de amende menten stemmen. Spr. hoopt dat één algemeene regeling zal worden ingevoerd. De heer De Visser steunt het gewjjzigde amendement-Rutgers en hij verklaart zich tegen het betoog van den heer Lohman. De bepaling van art. 2 betreft niet alleen de Doopsgezinden, doch ook de Hernhutter en de Zevendedags adventisten. De heer Scheurer zegt,dat niettegenstaande het amendement- Rutgers de facultatiefstelling bljjt bestaan, En daaraan doet hij niet mede. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt méde, dat de centrale sectie besloot morgenmiddag half twee het af- deelingsonderzoek te doen plaats hebben van het nieuwe LeeDingsontwerp en voorts de ontwerpen betreffende de heffing in eens van de Regeering en van den heer Bos c.s te plaatsen vooraan op de lijst voor het afdeelingsonderzoek, zoodat dit onderzoek dus een week na de afdoening der Eedswet zal aanvangen. Voorts stelt de voorzitter voor morgenavond te vergaderen als heden de behandeling der Eeds wet niet afloopt. De heer Nolens heeft overwegende bezwaren tegen het afdeelingsonderzoek op morgen. De heer Kooien merkt op, dat de leden buiten Den Haag het Leeningsontwerp nog niet eens in handen hebben. De heer Bos wil het Leeningsontwerp vooraan op de lijst plaatsen. De heer de Meester stelt voor het afdeelings onderzoek op Donderdag te houden. De heer Nolens stelt voor het afdeelings onderzoek over 14 dagen te doen aanvaogen. De heer Bos wil het leeningsontwerp en heffing ineens gelijktijdig behandelen De heer Visser v a n IJ z e n d 0 0 r n wil het leeningsontwerp beschouwd zien als een afzonderlijk object. De Voorzitter deelt mede dat de Regee ring op bijzonderen spoed heeft aangedrongen De heer Bos verklaart dat een samenkoppe ling als waarvan de heer Visser van IJzendoorn sprak, niet door hem wordt bedoeld. He heer Nolens repliceert. Hij trekt zijn voorstel in. Het voorstel Bos wordt aangenomen met 39 tegen '21 stemmen Tegen zijn de Unie Liberalen en de Vrij Liberalen. De voorzitier wijzigt zijn voorstel betreffende de avondvergadering zoodanig, dat deze verga dering zal worden gehouden indien morgen op den dag de behandeling der Eedswet niet af loopt. Dit voorstel wordt zonder stemming aange nomen. Voortgezet wordt de behandeling van de Eedswet. De heer Gerhard zegt. dat het amende ment Sasse van IJ-selt voor hem onaannemelijk is Tegen het amendement de Geer heeft hij niet zoozeer bezwaar. He heer de Geer brengt een paar redactie verbeteringen aan in zijn amendement en fiat voorts den eisch vallen dat «onder alleomstan digheden" bezwaren tegen het afleggen van den eed zouden moeten bestaan. Spr zal het gewyzigde amendement Rutgers steunen, doch het zijne er naast handhaven, om in geval van verwerping van het eerste een bevredigende overeenkomst mogelijk te maken. De Minister van Justitie, de heer O r t ant woordt en verdedigt nog nader zijn nieuwe arti kei 2. Art. 2 wordt aangenomen met 69 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen de heeren v. Idsinga, v. Veen Scheurer. De Savornin, Lohman, Breumer. Het amendement Rutgers wordt verwopen met 42 tegen 83 stemmen. Rechts tegen links Alleen de heer Bichon yan IJsselmonde. stemde met links mede. De amendement De Geer wordt aangenomen met 65 tegen 11 stemmen. Tegen de heeren: De Beaufort, Hugenholtz, Rink. Kleerekoper, Ter Laan. (Den Haag). Lief- tinck. Mendels, Spiekman, Helsdingen, Sannes, Ter Laan. (Rott.) Art. 3 wordt hierna goedgekeurd. Het amen dement Sasse v. IJssrtt is vervallen. De heer Rutgers trekt zijn amendement in op art. 4 nadat dit door den minister betreden is. Art 4 (vrije keuze voor den ambtseed) wordt aangenomen met 53 tegen 22 stemmen. De heer Van Sasse Van IJsselt ver dedigt een amendement om op artikel 5 te doen volgen Tndien de persoon, aan wien in een burgelijk geding den beslissenden eed is opgedragen, ge- biuik wil maken van de bevoegdheid hem in artikel 3 gegeven, dan moet hij zijn voornemen daartoe tegelijk met zijn antwoord op de op dracht of terugwijzing van den eed kenbaar maken. Is zulk3 geschied dan hèeft hij. die den eed opgevorderd heefthet recht die opdracht of terugwijzing te trekken". De heer L i n b u r g bestrijdt dit amendement Het amendement wordt verworpen met 38 te gen 34 stemmen Aan de orde is thans het amendement van den heer De Savornin L ohman strekken de om te doen vervallen de bepaling dat deze wet van kracht is tot 1 Januari 1919 De Minister zegt dat de overgansbepaling op 1 Januari 1919 niet mag komen te verval len Vandaar dat hij een kleine wijziging voor stelt, die daarin voorziet. De heer De Savornin Lohman licht zijn amendement toe. Z. i. heeft de tijdelijk heid geen zin meer na de aanneming van het amendement-De Geer. Hij meent dat het eeds vraagstuk uitvoerig is besproken en dat dus herhaling niet meer noodig is. Het amendement wordt aangenomen met 53 tegen 15 stemmen. De heer Brummelkamp verklaart dat'de Minister er niet ingeslaagd is tegemoet te komen aan spr's bezwaren en dat hij dus zijn stem niet aan het voorstel kan geven. De hooge waarde van den eed is niet voldoende uitgeko men en de eed is in vele gevallen vervangen door een surrogaat. Het wetsontwerp wordt aangenom en met 57 tegen 12 stemmen. Tegen de heeren: Van Wijnbergen. Beumer, Rutgers. Brummelkamp De Monté VerLoren v. d. Molen Scheurer, Arts v. d. Voort, van Zijp, y, Vliet, Duynstee, v. d. Velde. De vergadering wordt tot nadere bijeenroeping verdaagd. Comité-generaal van de Eerste Kamer. Het comné generaal, gistermiddag door de Eerste Kamer gehouden, werd bijgewoond door alle ministers, met uilzondering van den minister van Justitie, mr. Ort, wiens tegenwoordigheid in de Tweede Kamer noodig was by de behandeling van het wetsontwerp betreffende het eedsvraag- stuk. Het comité-generaal in de Eerste Kamer der Staten-Generaal is gisternamiddag legen half zes voorloopig geëindigd. Hedenvoormiddag 11 uur zal aan de orde worden gesteld de openbare behandeling van het wetsontwerp tot tjjdeljjke afwijking van de Kieswet en daarna voortzetting van het comité generaal. K. W. V. Naar wij vernemen, zal de jaarvergadering der Vereeniging tot Bevordering der Wetenschap on der de Katholieken dit jaar gehouden te Utrecht en wel op 4 Jhni a.s. St. Raphaël. De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel St Raphaël heeft gedurende dezen winter zjjne eerste plaats in de vakbeweging bij spoor en tram weer heroverd en thans de 6000 gepasseerd. Op 21 Februari werd een totaal be reikt van 6008. In vier maanden werd 1089 leden zuivere winst gemaakt. Het aantal afdee ÜDgen bedraagt thans 104. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om in April a.s. tot sluiting van het »seizoen« n-g eene propaganda maand te houden. Wjj twijfelen niet ot in die maand zal het ledental weer fliuk worden ungebreid. De gestrande Engelsche onderzeeboot. Naar wij uit goede bron vernemen, is de bij Schiermonnikoog gestrande Engelsche onderzee boot H 6, na herhaalde mislukte pogingen, Maan dag vlot gebracht en gister onder geleide onzer oorlogsschepen naar Terschelling gesleept, vanwaar zy verder naar Nieuwediep zal worden overge bracht. Ouderdomswet. De Vereeniging van Nederlaadsche Werkgevers zegt in een adres aan de Tweede Kamer, dat voor haar adres van thans nog meer reden is dan vroeger. Immers, by nota van wijziging h«eft de regeering, sedert een nieuw artikel 5a aan haar wetsvoorstel toegevoegd, waarin het door adr. voor alle vrijwillige verzekerden en voor de door hun werkgevers gepensionneerde arbeiders verlangd voorrecht, bij aansluiting wordt toegekend aan diegenen onder hen, welke een zoogenaamde «vrye" rente volgens de Invaliditeitswet, d.i. een uitsluitend door de Rijksverzekeringsbank uit te keeren overheidsrente genieten. Na de invoering van de Invaliditeitswet zal derhalve door de gemeentebesturen aan de 70- jarige arbeiders, die zulk eene «vrye" overheids- rente trekken, bovendien nog het staatspensioen moeten worden uitgekeerd, terwjjl voor arbeiders, ais byv. van het meerendeel der leden van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, die zichzelven bij hun fabrieksfonds een ouderdoms- uitkeering hebben verzekerd of die van hun vroegere werkgevers een pensioen ontvangen, in de wet geen regeling is getroffen, zoodat deze aan de vrye beoordeeling hunner gemeentebesturen overgelaten een groote kans loopen de voor deelen van het staatspensioen te zullen moeten derven, vooral na door de opneming van het beperkt art. 5a de mogelijkheid van een a-con- trario-redeneering te hunnen nadeele word' geschapen. Deze onbillijkheid tegenover deze arbeiders en dit gevaar voor de toekomst van het ten deze reeds bestaande, welke door de regeering niet kunnen zyn bedoeld, zyn slechts door een uit breiding van het nieuw voorgesteld artikel 5a tot «alle vrywillig verzekerde ouderdomsuitkeeringen en de door werkgevers aan hunne arbeiders toe gekende pensioenen" met inachtneming overigens van de door de regeering voorgestelde grens van vijf gulden per week, te ondervangen. Militaire Rondvlucht. Men seint ons uit Soesterberg: De militaire rondvlucht is wegens de sneeuw buien afgelast en v.oorloopig uitgesteld tot mor- gen Opcenten Leeningswet 1914 Bij het groote plan-Treub werden de opcenten ingevolge de Leeningswet 1914 met eenige wij zigingen verwerkt in de hoofdsommen zelf der belastingen, gelijk die volgens het plan zouden worden gewijzigd. De nieuw opgetreden minister van financiën kan zich. blijkens een mededeeling in de toe lichting van het door hem ingediende Leenings ontwerp. daarmede niet vereenigen en is voor nemens de hoofd-ommen der betrokken belas tingen wederom te verlagen en de heffing van de opcenten der Leeningswet voort te zetten. Verkochte schepen. Het „Hbld". meldt dat verlof is afgekomen tot uitvoer van de drie schepen der firma Pont te Zaandam, die. hoewel reeds eenigen tjjd ge leden naar Noorwegen verkocht, tot dusver waren vastgehouden. Uit de Kaap. Volgens de „Burger een te Kaapstad verschijnend blad, zal graaf van Limburg Stirum. de nieuwe goeverneur generaal van Nederlandsch Indië, van Kaapstad over Pretoria naar Durban en daar weer aan boord gaan. Huldiging F. B Löhnis. Gisteren heeft te 's-Gravenhage namens den landbouw, de aanbieding plaats gehad van het huldeblijk van den afgetreden inspecteur van den landbouw, den heer F. B. Löhnis. Regeeringssteun inzake het middenstands- crediet. De regeeringscommissie inzake het midden- standscrediet heeft 1 Mei 1915 haar taak aan vaard. Van dezen datum af tot 31 December 1915 kwamen in totaal 1058 aanvragen binnen als volgt over de verschillende provinciën ver deeld: Zuid-Holland 397 (37 42), Noord Holland 240 (22 68 pet.), Gelderland 80 (7.56 pet.). Fries land 66 (6 23 pet.). Utrecht 56 (5 29 pet.), Noord- Brabant 52 (,4.91 pet.), Groningen 45 (4 25 pet.), Overijssel 37 (3.48 pet.), Drenthe 82 (3 02 pet Zeeland 28 (2 ö4 peten Limburg 25 (2 36 pet.), Hieronder bevonüen zich uit Amsterdam 101 (9 54 pet.), 's Gravenhage 98 (9.26 pet.) en Rotterdam 94 (8»8 pet.) aanvragen Van de 437 aanvragen, die in behandeling werden genomen kwamen er 310 tot afdoening, terwijl 127 aan vragen om veracnilleiide redenen niet in aan merking kwamen. Bij de banken zijn dus nog in behandeling 621 aanvragen, grootendeels in de laatste weken van het jaar 1915 ontvangen, doordien de oudste landweerlichtingen met klein verlof gezonden weiden. Van de aanvragen, waarop de commissie een beslissing heeft ge nomen, werden er 130 tot een gezamenluk be drag van f121 593.78 afgewezen en 180 tot een gezamenlijk bedrag van f142 135 toegostaan. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 29 Februari, des nam. 2 uur, staan o.m. de volgende voor stellen 1. Voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer A. Drop, ijjdelijk opzichter bij de Ge meentewerken tot hoofdopzichter by dien tak van dienst. 2. Voorstel van B. en W. om aan dr. W. Steenhuis, overeenkomstig zyn verzoek, met in gang van 1 Septem ber a s., eervol ontslag te verleenen als leeraar in scheikunde en natuurlyke historie aan het Gymnasium en de Middelbare Scholen. 3. Wijziging der gemeentebegrooting, dienst 19! 5. 4. Wyziging der begrooting voor het Grond- bedijjf, dienst 1915. 5. Vaststelling van kohier no. 6 der Inkom stenbelasting, dienst 1915(1916. 6. Behandeling bezwaarschriften Inkomsten belasting, dienst 1915''16. 7. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de onbewoonbaarverklaring van het pand Zwaan- steeg 5*. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van het tweede'gedeelte van het crediet voor de voltooiing van den boschaanleg op den persput in het Fraokeland, ten bedrage van f7500. 9. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van klassen aan de scholen H en J en tot in gebruik neming van het gebouw van school A voor school J. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop vaO een perceel bouwgrond aan de St Liduinastraat, hoek Brugmanstraat aan J. Bokhorst, voor den prys van f9 per M2. 11. Voorstel van B. en W. tot afwijzing vao

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2