Binnenland. y&u de Plaine, die totaal mteluJcté, Hedenochtend leverde de bedrijvigheid onzer l Uerijen tegen de Duitsche ravitailleeringsde- pf-i, ten Noorden van Md ns ter, een gunstigen v it,dag (op. Zondagavond: Ten Noorden van Verdun wordt ei', na de hevige acties van de laaide dagen een zekere verflauwing in de pogingen van cle Dvitsehers in den loop van den dag gemeld, Pc 1 alve tusscihen den heuvel van Bouaumoul eu het plateau ten Noorden van Vans, (ten Zuid- netten van Douaumont). Da at ter plaatse is een sterke aanval op onze stelling afgeslagen. Onze troepen ten Westen en ten Qonen valt Douaumont (de hellingen van onze positie al daar zijn met lijken van Diuitschers overdekt) omvatten van nabij de afdeeljiigen des vijands, dia erin zijn geslaagd daar ter plaatse vasten voet te krijgen en zich met moeite staande T.udeo i De laatste berichten melden, dal do vijand den Bielheuvel heelt bezet, welke door het ar- trJer.evuur aan beide zijden onhoudtaar was geworden. In Woevre hebben de Diuitschers zich opseste.d in contact met onze vooruitgeschoven pos-ten in" de richting; van Blauzée en Morauville. ;Ten Oosten van Verdun op 2 K.M, afstand van de ftrlenlinie.) Pogingen om van daaruit; naar' heuvel 256 door te (dringen, mislukten. fn weerwil der, ernstige, gebeurtenissen lij Ver dun en de pessimistische geruchten, die uit ongenoemde bronnen waren verspreid, is Parijs neg nooit zoo optimistisch geweest seint Reu ter. Er is niets te bespeuren, wat naar een spoor van twijfel zweemt in den guntigen uit sïag van de tegenwoordige opecali 's. Kenschet send is, dat de beurs sedert hat begin van Jen stag trapsgewijs gestegen ,'s Milt',pre krin gen zijn gerust en vertrouwend en zeis ver heugd, dat de aanval, die lang had gedreigd, gekomen is. Zij zeggen, dat ue Fran when in ?tcat en gereed zijn met kanonnen en munitie alle bewegingen van den vijand ie weerstaan. Havas voegt hieraan nog toe: Pc heele Fransche pers ziet met flinkheid ckn uitslag van de worsteling, die ten Noor den van Verdun plaats heelt, legemoe;. Alge meen is het vertrouwen in de dapperheid van de troepen en in de kalmte en het inzicht van de aanvoerders. De hoeveelheid Duitsche troepen, die reeds aan den strijd deelnemen, en het aantal mee. schenlevens, da,t zijd reeds! hebben geofceid, scliy- oen het vertrouwen van het publiek te wet- f-'ger, De Duitsche lezing. De oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt" meldt over den stryd rondom het door de Duitschers veroverde fort Doaumont: Vrijdagmiddag bestormden de Brandenburgsche troepen Doaumont, het geheel moderne en sterkste fort van de versterkte legerplaats Verdun. De Fransche militaire schrijvers hebben Verdun de best aangelegde, onneembare vestiDg genoemd. Eerstdaags zal men echter misschien kunnen lezen, dat Verdun verouderd en van geringe be- teekenis was. Donaumont is altijd als het sterkste deel van de vesting beschouwd en is door zyn ligging inderdaad de hoeksteen van het Noorder front. Van het middelpunt van de stad Verdun is het juist een Duitsche miji verwijderd. Het staat op het hoogste punt van een heuvelrug, die zich van de Maas af in noordoostelijke richting uitstrekt, zich daar ter plaatse bijna 200 meter over den omtrek verheft en dezen over grooten afstand beheerscht. Het reusachtige blok van pantserstaai en beton ligt in puin. Een tweede fort, niet ver van Boaumont ver wijderd, ging door één zwaar projectiel, dat het van boven af door alle verdiepingen heen tot in de munitiekamsr doorboorde, evenals indertyd het fort Loncin bij Luik, de lucht in. De organisatie van den aanval op het Noorder front van Verdun was op zich zelf een meester- gtuk. Arbeid van ongehoorden omvang moest eerst in volslagen verborgenheid worden verricht als de str\jd tegen de Bonneembare® stellingen zou ge lukken. Afstanden, die de zware artillerie buiten de spoorwegen om moest afleggen, waren door het aanhoudend slechte weer en den toestand, waarin dientengevolge de wegen verteerden, tot een groote moeilijkheid. Honderden menschen moesten eerst de noodige verbeteringen aan de wegen ten uitvoer leggen. Verder was het moei lijk om goede fundeeringen te maken, waarvan de nauwkeurigheid van het geheel afhangt. Hoe fabelachtig juist daarop werd geschoten, is thans bekend. Het gelukte blijkbaar ook te telefoonver bindingen van verschillende waarnemers voor de artillerie te vernielen, want de artillerie van Verdun bleef dikwyls op zeer gewichtige oogen- blikken zwijgen en kwam soms te laat. Vrijdag was geen vuur van artillerie te hooren. De ge vangenen waren het er over eens, dat het in het vuur van de Duitsche artilferie niet om uit te houden was, ze waren blijkbaar verheugd uit die hel verlost te zyn. Uit de »Köln. Ztg.« Door de bestorming van Doaumont is de heele Noordoostelijke vestingstelling van Verdun sterk bedreigd. Door het succes, dat in de vlakte van Woevre is behaald, is het Fransche front over een buitengewoon grooten afstand aan het wan- kelen gebracht. De Duitschers zyn daardoor in de gelegenheid gesteld de Maasheuvels ook van den Zuidwestkant aaD te vallen. Officieel Duitsch communiqué van 26 Febr. Naar nog gemeldt wordt, is in den nacht van den 25en ten Oosten van Armentières een aan val van een Engelsche afdeeling afgeslagen. In Champagne vielen de Fi anschen ten Zuiden van St. Marie a Py den 12en Febr. de door ons gewonnen stelling aan. Het gelukte hun de eerste loopgraaf over een breedte van 250 M. binnen te dringen. Ten Oosten van de Maas werden in tegen, woordigheid des keizers aan het gevechtsfront belangrijke vorderingen gemaakt. De dappere troepen maakten zich meester van de hoogte ten Zuid Westen van Louvermont en de ten Oosten daarvan gelegen versterkingswerken. In hun ouden drang om vooruit te komen, dron gen do Brandenburgsche regimenten door tot het dorp en het pantserfort Douaumont, welke zrj stormenderhand namen. In de Woevre vlakte nam de tegenstand van den vijand over het geheele front tot aan Mar- cheville ten Zuiden van den straatweg Metz —Parijs, een einde. Onze troepen volgen den terugtrekkenden vijand. Het bericht van gis teren over de verovering van Champneuville be rust op een vergissing. Officieel Duitsche communiqué van 27 Febr, Op den hoogten aan den rechter Maasoever probeerden de Franschen vijfmaal achtereen met versche troepen het pantserfort Douaumont te rug te veroveren. Zij werden bloedig terugge slagen. Ten westen van dit fort hebben onze troepen thans ook Champneuville en den Hak- heuvel veroverd. Zij baanden zich een doortocht tot aan den zuidrand van het bosch, noordoos telijk van Bras. Ten oosten van het fort na men zij met een stormaanval de uitgesterkte versterkingswerken van Hardaumont. In de Woëve-vlakte komt het Duitsche front al vechtende vooruit in de richting van den voet der Lotharingsche heuvelen. Voor zoover er thans berichten zijn ingeko men, bedraagt het aantal gevangenen bijna vijftien duizend. In Metz zijn door vliegers van den vijand met bommen acht burgers en zeven soldaten gek west of gedoodook een paar huizen zij n beschadigd. Bij een gevecht in de lucht werd, en door ons anti vliegtuiggeschut ook, een Fransch viegiuig binnen het gebied der vesting naar beneden ge schoten. Zij die er inzaten o.w. twee kapiteins zijn gevangen genomen. IN ALBANIË. Volgens een telegram uit Weenen is Duiazzo door de Oostenrijkers bezet. De val van Durazzo schijnt nog te spoediger te hebben plaats gehad, dan de Oostenrijkers zelf verwachtten. Zaterdag werd nog uit het ooriogs- perskwartier gemeld, dat de haven van Durazzo nauw ingesloten was en uit Noordelijke en Ooste lijke richting onder het vuur van de Oostenrijksche batterijen stond. De laatste sterkere stellingen van de Italaanscbe troepen en van de benden van Essad Pasja bevon den zich bij den ingang van de smalle landengten Doors. Hier hadden zich de afdeeliDgen genesteld, wier taak het was de inscheping van de in een halven cirkel ingesloten troepen te dekken. Mén verwachtte daar een vertwijlelden stryd tegen de oprukkende Oostenrijkschen troepen. De toegang tot de haven en de stad Durrazzo wordt n.l. in het Noorden uit de richting van Kaap Pala en ia het Zuid-Osten op den straatweg van Basar Sj ik naar Durazzo gevormd, door moeilijk begaan bare en voor de verdediging bijzonder geschikte passen, die het oprukken van groote trocpenmas- sa's verhinderen. De toestand van de Italianen en van Essad Pasja's troepen in de haven van Durazzo werd iu dit bericht reeds zeer kritiek genoemd. Medegedeeld weidt, dat de Servische, Montse- negrijnsche en Albaansche troepen Albanië ont ruimd hebben. De Albaneesche legeering is vertrokken. De Bulgaarsdie soldaten, in Macedonië z(jn in de streek van Monastic op bail rantsoen ge- c-teidhet leven is er buitengewoon duur; meel is niet meer te krijgen. In den 1-oop van zijh onderhoud met gene raal San ail gaf koning, Constantijn zijn vvensch to kennen om de verdedigingswerken te toaloniki te bezichtigen. Generaal Sarrail antwoordde ter stond, dat dit bezoek een groote eer voor hem zou zijn en dat de geallieerden hei als een waarborg voor hunne overwinning zouden be schouwen, indien een zoo bekwaam generaal als Zijne Majesteit zijn goedkeuring over de sieJingen uitspreken zou. ERZEROEM. Officieel Russisch communiqué. Als resultaat van den strijd bij Erzexoem, waar lij wij slechts onbeteekenende verliezen lédén in verhouding tot het behaalde groote succes, lebben wij 235 Turksche offic ieren en 12 753 Po.daten gevangengenomen en 9 vaandels, 323 kt nonnen buitgemaakt; bovendien bebbeh wij ih Erve mem een buitengewoon sterke Turkic he ves ting van groote wapen- en munitie- en ievehs- middelendepüts in bezit genomen, vender gereéd- tctappen, die voor den verbinding dienst noo- dig zijn, wagenparken enz Wij vervolgen onop houdelijk het overblijfsel vain het Turksche le ger, dat zich op een wanordelijken terugtocht bevindt Vijftig werst ten Westen van Erzemem op den weg' naar Trebizonde hebben wij do achter hoede van den vijand teruggedreven en he* dorp Asjkaja bezet. DE DUIKBOOTEN- OORLOG. De «Norddeutsche Allgemeine Zeitung« schrijft over den duikbootoorlog Er ia, ondanks de duidelijke uiteenzetting van staatssecretaris von Jagow, twijfel gerezen, of dd. 10 Februari gepubliceerde memorie over de bewapening van koopvaardijschepen nageleefd zal worden. Deze twijfel is onbegrijpelijk en ongegrond, Nooit heeft de bedoeling bestaan van de in de memorie aangekondigde maatre gelen af te wijken. Her, krachtig voeren van onzen duikbootoorlog zal op het aangewezen tijdstip beginnen. Reuter seint uit Washington Lansing heeft medegedeeld, dat één van de Entente mogendheden geantwoord heeft op Amerika's mededeeling, in zake de ontwapening van koopvaardijschepen. Hij zeide niet, welke mogendheid en evenmin van welken aard het antwoord was. De sAssociated Press® verneemt dat Italië een antwoord heeft gezonden, waarin het er op wijst, dat Italiaansche schepen, als zij Ameri- kaansche havens verlaten, waarborgen dat de bewapening slechts voor verdediging zal worden gebruikt. ALLERLEI NIEUWS. Bij keizerlijke oekaze is generaal-adjudant Koe- ïopatkiu benoemd tot opperbevelhebber van de legers aan het Noordelijk front. Volgens de „Temps" heeft Rusland vier pantserschepen, door de Japansche vloot in don oorlog, tegen Rusland, buit gemaakt, teruggekocht. Te Genève is een nieuw verspiede soomplot, dat voor Duitsthland werkt, ontdekt. Het huis de in Hotel Beau Rivage, een dei' voornaamste hotels van de stad. De secretaris 'van hét ho tel en twee botteliers zijn door de politie aan gehouden en zitten thans in de gevangenis. De „Roesknje Slowo" meldt, dat de Russi sche gezant te Tokio, Modiwstó, teruggeroepen is Hij wordt vervangen door den tegenwoor- digen gezant te Peking, Krupenski, die op zjjh beun opgevolgd wordt door den gezantschaps- raad Tojekin, thans verbonden aan het Russisch ge zantschap te Tokio, Het is de Duitsche nijverheid gelukt een surrogaat te maken voor de vroeger in groote hoeveelheid uit Engeland betrokken jute, en wel uit van cellulose gemaakt papier en weefgacen. De uit bet nieuwe product vervaardigde de- lens tapijten en gordijnen hebben hun bruikbaar- leid reeds bewezen. De Servische kroonprins, vergezeld door den premier Pasjitsz en verscheidene ministers; zat dezer dagen te Parijs aankomen om overleg te plegen met de Fransche regeering betréfféndë de regeling der bestaande militaire operatief van het Servische leger. Naar uit Saloniki aan de „Echo de Parist Hordt gemeld, is eir een paniek uitgebr.fcen ouder de bevolking' van Aivali (Aziatisch Tur kije). ten gevolge van het bericht, dat de ge heele Grieksche bevolking! van, 25,000 zielen naar .'«t binnenland van Klein-Azië zal warden over gebracht, lenzif de Grieksche deserteur, terug- koeren en zich bij het Turksche jegei aanmel den. Een gioot aantal gezinnen is aan boord van schepen bij Myfilene gevlucht De Grieksche egec-ring heeft een krachtig' protest ingediend iPgen het besluit der Turksfch© regeering. De Engelsche stoomschepen »Denaby« en BTummel® zijn tot zinken gebracht. Van de BTummek zijn 5 overledenen gered, terwijl 7 opvarenden vermist worden. De Engelsche mailboot „Maloja", groot 12 800 ten is op de hoogte van Dover gezonken waar. scJijnlijk door het stoeten op een mijn. De „Maloja", vuu de „Peninsular and Grien- tal Sleam-Navigation Co." te Londen, was op weg naar Bombay en had 57 passagiers en de marl aan boord. De plaats van de ramp is op twee mijl van Diovti De vreesejijke ontploffing deed do hui zen d.;r «tad beven. F.tn inter telegram meldt: Drie lijken van de „Maloja" zijn te Dover aan wal gébracht. Gewonden moeten aan boord van een h.spi;aalschip zijn. De EngeUcbe waterboot, die l.i gesneld was om aan de redding van de pvaienden van de „Maloja" mee te helpen, is een half nur daarna zelf gez uwn. Ook deze hor t was op een myn gelooper. De bemanning is gered Gkier avond zijn er 44 lijken, afkomstig van de „Maloja", aangespoeld. Elj Diover is het Zweed3öhe stoomschip Ei'git" gezonken. Er zyn zevenden overleven den Het Fransche stoomschip „Frignac" is in de Noordzee tot zinken gebracht Vijf opvarenden rijn gered, zes-en-twintig worden er vermist. Kardinaal Mercier is1 te Lucern gearriveerd. Zondagmorgen heeft hy dé mis in oen kapel gecelebreerd. Het is nog niet vastgesteld, wan neer de kardinaal zyh reis zal voortzetten. DE bMECKLENBURG" OP EEN MIJN GELOOPEN. Gistermorgen omstreeks half elf isl hel sloom- •ch'p „Mecklenburg" van de maatschappij Zee land van Tilbury naar Vlissingen nabij het vuur schip Galloper op een mijn geloope.n en gezon ken Het s.s. „Westerdijk" van de Hoiland'-Amerika- ï'o heeft 46 opvarenden aan boord genomen. Het s.s. „Samarinde" van den Üott. Lloyd, dat in de nabijheid was, nam eveneens schip breukelingen aan boord. I.ster wordt gemerd, dat de bemanning en allé passagiers van dé „Mecklenburg" gered zijn. De mail is ook gered en bevindt zien aan boord V:n de „Westerdijk". 46 passagiers en 19 van de bemanning, waar onder de kapitein van de „Meck.enburg", bevin den zich aan boord van de „Westerdijk" De overigen zijn aan booed van de „Sama rinde" en de „Pr. der Nederlanden." Het s.s. „Westerdijk" zet zijn reis naar Balti more voort. Fen gedeelte van de bemanning en vah dé passagiers is aan boord van de „Wintersdijk", die op weg is naar Rotterdam. Heden vertrekt geen boot naar Enge-and. Bij de familie van de opvarenden beerscht groote onrust, ondanks het geruststellend bericht over' redding van de opvarenden. Volgens bericht, aangeplakt aan het kantoor van de Maatschappij Zeeland, zijn de geredden naar Engeland teruggekeerd. He! s.s. „Mecklenburg", groot bruto 2885 en netto 1133 register ton, in 1909 te Glasgow door dc firma Fairfield and Go. Ltd. gebouwd, was een dubbelschioefstaomsohip, voorzien -van draadloze telegrafie en ondeiwarer kloksignaal. Mail aangehouden De brievenpost, welke zich aan boord bevond van het 12 dezer van Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip »Orar je" is met uitzonde ring van de zakken, bestemd voor Kaapstad en Singapore, in Engeland ontscheept moeten wor- worden. Naar wij vernemen is van het gisteren te IJmuiden binnengekomen ss. »Koningin der Ne derlanden", van de Mij. Nederland, de post, be stemd voor de centrale mogendheden en voor Frankryk, in beslag genomen. De Hollandscbe post is medegekomen. Ook de geheele pakketpost is in Engeland ach tergebleven. De verscherping dor blokkade. WegeDS het groote aaotal ladingen van zekere voortbrenselen, met verdachte bestemming, heb ben de Fransche bewakingskruisers bevel ontvan gen, zendingen kurk, hennep, vlas, asbest en gly cerine aan te houden. Deze maatregel zal pas worden toegepast op koopwaren, die na 25 Februari zyn ingescheept- Onze economische belangen in Engeland. Het Haagsche Correspondentie bureau meldt Tijdens 't verblijf in Londen van den heer Van Vollenhoven zullen ook besprekingen plaats heb ben met eenige Nederlandsche regeerings-ambte- naren of adviseurs over verschillende economische belangen. Met dit doel vertrekken dezer dagen of zyn reeds vertrokken naar Londen de directeur der rykskolendistributie, mr. dr. Frowein, de rijksad viseur voor de lederindustrie, de heer Van Gyn, en de voorzitter der Dyverheidscommissie, de heer Delphrat, terwyl in den loop van de volgende week ook de heer Mansholt, rijkstand bouwieeraar in algemeenen dienst van het departement van Landbouw Nijverheid en Handel zich daarheen zal begeven. Gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Reuter seint uit Kaapstad Graaf van Limburg Stirum, de gouverneur- generaal van Nederlandsch Oost-Indië, is hier aangekomen. Hy zal morgen het tweede ontbyt met Botha gebruiken, de Hollandscbe gemeente bezoeken en met andere hooggeplaatste autori teiten het middagmaal gebruikeD. De brug over het Hollandsch Diep. Omtrent bet plan de Muralt is nader bekend, dat de tweede spoorovergaDg over de bestaande spoorbrug niet wordt verkregen door een tweede brug over de bestaande brug, maar zoodanig, dat door versterking der bestaande boogbruggen ook de overgang boven mogelijk zal zyn. De be staande spanningen zullen als boogbruggen wer ken voor het verkeer beneden en als balkbruggen voor het verkeer boven. De aansluitende banen voor het bovenverkeer zijn eenvoudig ontworpen. Mochten tegen den spoorovergang van boven al te veel technische bezwaren worden gemaakt, tegen een overgang van boven voor gewoon ver keer over het Hollandsch Diep kunnen volgens den ontwerper weinig ernstige technische bezwa ren bestaan. Ook heeft de ontwerper een regeling van het verkoer ontworpen met het oog op de belasting van pylers en bruggen. Verlof tot deelneming aan verkiezingen. Aan kiesgerechtingde militairen behoorende to*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2