Staten-Generaal. Binnenland. ^tads- en Gewestelijk Nieuw*. Ingezonden. Gemeenteraad. anee'" en „Harold", die, naar gemeld wordt, rot rioifen gebracht zijn op. de Noordzee. Ook het Italiaansbhe zeilschip „Eliss" is' naar verleidt, getorpedeerd. Het Russische stoomschip „Alexander Went- zei" is tot zinken ge-bracht. Achttien der :>pva renden zijn verdronken en ed gered. De Duitschers hebben de grenzen voor de scheepvaart over de Zuid-Willemsvaar; we derom opengesteld. Belgische en Nederland- sche arbeiders, wien ©enerzijds was toege zegd, dat zij Woensdag' naar hunne gezinnen in België, en anderzijds, dat zij naar Neder land zouden kunnen vertrekken, worden nog streng van de grens geweerd. Niemand wordt doorgelaten. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 2 Maart. De behandeling van de begrooting van binnenlandse he zaken wordt voortgezet. De heer Polak bespreekt den sleurgang, door het departement gevolgd bij de keuze van ontwerpen van landsgebouwen. Voorts betreurt spr. het dat er zooveel vakscholen, waarvan de kosten voor 75 pet. door de overheid gedekt worden, door vereenigingen worden opgericht. Hij vraagt een overzicht van de particuliere vak en teekenscholen en van de daaraan dooi den staat besteede kosten. De heer Woltjer wijst er op, dat het onder wijs in een toestand van onzekerheid verkeert en oppert bedenkingen tegen het door den heer Polak gesprokene over de vakscholen. Spr. behandelt dan eenige detailpunten en vraagt ten slotte hoe de minister met het rapport der bevredigingscommissie zal handelen. De heer d'Aumale v. Hardenbroek meent, dat burgemeesters geen reserve-luite nant kunnen zijn, daar hun afwezigheid zich ten plattfclande zeer heeft laten voelen. Voorts klaagt spr. er over, dat de kinderen op som mige scholen zfio weinig orde en tucht leeren. De minister van binnenlandsche zaken bespreekt de vervroegde uitkeering van het subsidie voor het bizouder L. O en de salarissen der hoogleeraren van de T H. S en rijksveldwachters. Voorts o.m. het onderwijs in 1 het Japansch aan de Leidsche universiteit, welke zaak in onderzoek is. Wat den bouw van lands gebouwen betreft, ten eerste moet men rekening houden met de kostendan zijn er op kunst gebied verschillende richtingen. Ten aanzien van de vakscholen meent sprdat men niet te veel banden moet aanleggenoverlegging van een overzicht zal hy in overweging nemen. Van de bevredigingscommissie heeft spr. geen zekerheid, maar wel de stellige verwachting dat zy spoedig tot een resultaat zal komen, hij verklaart zich nader op andere punten, het onder- wys betreffende. De toelating tot de universi teiten zal z i, op meer vrijzinnige wijze geregeld moeten worden. Ook de vragen van den heer van Hardenbroek beantwoordt spr. Hy komt dan tot de lijkverbranding. De po litieke constellatie maakt een regeling onmogelijk, De heer Bosch v. Oud-Amelisweerd en Polak repliceeren. De beraadslaging wordt daarna gesloten, de begrooting z.h.st aangenomen en de vergadering tot Vrijdag avond verdaagd. Vlissingen en Terneuzen kunnen worden inge diend. Cacaoboonen. Naar wij vernemen, heeft de N. O. T. beslo ten, voorloopig geen consenten af te geven voor den aanvoer van cacaoboonen. De maildienst van de Zeeland. De mailboot Prins Henderik zal naar Rotter dam vertrekken om te dokken. Vermoelijk zal deze boot ook bestemd worden om binnenkort den maildienst van de maatschappij Zeeland te hervatten. Vliegongeluk op Java. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvan gen telegram is de toestand van den bij het ongeval met een vliegmachine gewonden 1ste- luitenantefler artillerie H. ter Poorten uitstekend en zal deze officier biunen 14 dagen weer in staat zijn om dienst te doen. (St. ct.) De Uaarlemsche winkelsluiting. De Haarlemsche Raad besloot tot invoering van de verplichte 9 uur-winkelsluiting op 1 April, nadat met 16 tegen 15 stemmen een voorstel-Bruch verworpen was, om de sluiting gelijk met Schoten, op 13 Maart, in te voeren. Buitenlandsche coupons. Naar men verneemt, worden op het oogen blik door eenige groote bankinstellingen te Am sterdam besprekingen gevoerd met de Neder landsche Bank, ten einde de moeilijkheden by het overzenden van de coupons uit den weg te ruimen. Gistermorgen hebben eenige jon-' gens-indragers aan de glasfabriek van de firma Melchers elkander zoodanig met tangen bewerkt) dat een bij de politie en de ander by een dokter verbonden moest worden. Hedenmorgen is ter beschiking van de justitie gesteld een 11 jarige jongen, die zes maanden tuchtschoolstraf moest ondergaan. De glasblazers van de firma Van Deventer hebben in een gisteren gehouden ver gadering besloten weer aan het werk te gaan, of schoon de eischen van de dagploeg niet inge willigd zijn. Aan de besturen der vakvereeni- gingen werd opgedragen met de firma overleg te plegen en te trachten inwilliging der eischen te verkrygen Hoogwaterte Schiedam: Zaterdag 4 Maart 4.15 v.m. 4.24 n.m. Sigaren prijzen. Naar de N. Gr. Cr" van welingedichte zijde verneemt, hebben eenige groote.sigarenfabrikan- ten hier te lande besloten de prijzen van ver schillende merken sigaren, die onlangs verhoogd zijn, weer tot den ouden prijs terug te brengen Zij zullen bovendien aan hunne afnemers die reeds het verhoogde tarief betaalden, deze gel den restitueeren. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in openbare vergade ring bijeengeroepen tegen morgen (Vrijdag) des namiddags te half vier. Aan de orde isRegeling van werkzaamhe den. De Leening- en belasting-ontwerpen. Naar wij vernemen, is het Leeningsontwerp reeds door alle afdeelingen der Tweede Kamer afgehandeld. De uitgebreide besprekingen der belasting- ontwerpen zijn aangevangen. Door de verdeeling van die wetsontwerpen over zeven commissies van rapporteurs, die zich dimaal ook reeds dadelijk konden consti- tueeren, verwacht men een bespoediging van de verschijning der afdeelingsverslagen, terwijl, zyn wjj wel ingelicht, ditmaal ook den griffier en den commiezen griffier der Kamer door ver schillende Kamerleden de behulpzame hand zal worden geboden bij de thans zoo omvangrijke werkzaamheden voor de samenstelling der se- tie-verslagen. Verzekering Prov. Staten van Z.-Holland De dag der verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten van Zuid Holland in het kiesdi strict 's Gravenhage, ter voorziening in de va cature ontstaan door de aanvaardig van het ambt van minister van financiën, door den heer mr. A. van Gyn, die in 1916 als lid dor Staten aan de beurt van aftreding zou zijn geweest is bepaald op Vrijdag 7 Aprilde stemming zoo noodig op Donderdag 20 April d.a.v. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 3 Me' d.a.v. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 3 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 755.4 te Haparanda. Laagste barometerstand 739.6 tte Maastricht. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit oostelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk regenbuien, iets kouder, vooral in het Noorden. Gezanten. De Duitsche gezant, de heer von Kühlmann, werd gisteravond van zijn verblijf in Duitsch- land te 's Gravenhage terugverwacht. De gezant van Italië bij het Nederlandsche hof, de hertog de Calvello, die met een verlof van verscheidene weken naar zijn land was vertrokken, wordt dezer dagen op zy'n post te 's - Gravenhage terugverwacht Reizen in Belgie. Het keizerlijk Duitsche gezantschap, te 's Gra venhage, bericht in aansluiten aan een dezer dagen in de pers gepubliceerde mededeeling, dat in hoogste uitzonderingsgevallen aanvragen om te mogen reizen in het etappe en operatie, gebied in België (Oost-en-West-Vlaanderen) on der nauwkeurige opgave door den aanvrager van naam- woonplaats, leeftijd, nationaliteit en, ten aanzien van de reis, van doel, streking, weg en duur, bij de Keizerlijke consulaire ambtena ren te Amsterdam, Rotterdam, Maastricht, Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Februari f63768.- 115 nieuwe deelnemers. Terugbetaald in de maand Februari f 29280.05; 31 deelnemers geheel afgeschreven. Gisterenmiddag werd ten Raad- huize aanbesteed het uitvoeren van het verf- werk enz. van het huis Nieuwstraat 26 bestemd voor gemeente-buaeux. Ingekomen waren 15 biljetten, n.l. D. de Kloe Wz., alhier, ƒ1148; B. G. Hoogendam, alhier, 1867; A. Scholte Jz., alhier, 1920; B. Maltha Cz., alhi-r, ƒ1939; S. Holtsteen, Haar l<jm, ƒ1967; F. 'R. Naring, alhier, ƒ1981; Th. v'd Stelt, Sliedrecht, 2070; J. Polderman, al hier, ƒ2145; G. van Meurs, alhier, 2371; H v/d Burgh, alhier, ƒ2380; N. J. Marks, alhier] 2450; J. Schreuder, alhier, 2569; J. v'd Ham men, alhier, ƒ2583; M. Sluijters, alhier, 2746; P. J. Hickendorff, alhier, ƒ2800; De gunning werd nog aangehouden. Door B. en W. is 11 an s, het v e r n i e u- wen van een gedeelte kaaimuur laags ds west zijde van de Voorhaven aan de UooCdsjraat en het uitvoeren van daarmede in v,.., ;od sftaunde werken, dit werk werd 10 Februari j.l. aan besteed opgedragen aan .den laagsten in schrijver de heer E. Wienlwm, te Utrecht, voor f 49.930. Door de Zangvereeniging sG e - mengd Koor" alhier zal begin April a.s. in het Kerkgebouw van de Afdeeling Schiedam van den Ned. Prot. Bond worden uitgevoerd het Oratorium «Messias", van Handel. Het orgel in het Kerkgebouw zal daarbij wor den gebruikt en een klein strijkorkest zal mee werken. Deze uitvoering zal worden gegeven onder lei ding van den heer Bernard Diamant van Rotter dam, wiens naam als dirigent een waarborg is dat «Gemengd Koor" een goedverzorgde uitvoering tegemoet kan zien. DIT ROTTERDAM. Gistermiddag te 3 uur is de in het pand Van Hogendorpsplein 16 ingerichte tentoon stelling voor ouders en opvoeders geopend. De tentoonstelling, welke is georganiseerd door de vereeniging «Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders", omvat vele afdeelingen, betrekking hebbende op de opvoeding en de verzorging van het kind. Een afdeeling bevat de Montessori leermiddelen met de toepassing ook voor minder zware beurzen, voorts wordt gedemonstreerd het Fröbelonderwijs, vlechtwerk, klei- en car- tonarbeid. Op de eerste verdieping bevindt zich een afdeeling, Bpeciaal gewyd aan de verzorging van het kind. Aangetoond worden eenige na- deelige gewoonten en de gevolgen daarvan. Voorts worden hier vele wenken gegeven om trent de behandeling en voeding van zuigelingen. In een ander lokaal worden de meest doelmatige kleederen voor kinderen van alle leeftijden tentoongesteld. Ook is er een afdeeling voor muziekonderricht. Op de bovenste verdieping vindt men inzen dingen van stichtingen voor doofstomme, blinde en achterlijke kinderen, gevende een overzicht hoe ook deze misdeelden door doelmatig onder wijs tot nuttige leden van de maatschappij kunnen worden opgevoed. Op deze verdieping bevindt zich ook een huiskamer en keuken (Amerikaansch model). De bedoeling van deze afdeeling is te laten zien, hoe de ontwikkelde werkman en de kleine burger hun huis doel matig, goedkoop en toch hygiënisch kunnen inrichten. Ouders en opvoeders zullen op deze tentoonstelling veel leerzaams aantreffen. DIT VLAARDENGKN. In de gisterenavond gehouden raad «vei gade- ring kwam in behandeling een verzoek van de vereeniging de Werkmanswoning cm een. per ceel grond in erfpacht te krijgen aan de 2de Van Leijden Gaelstraat voor den beuw van ar beiders woningen. Aangezien dit perceel oorspronkelijk bestemd was voor industrieele doeleinden, verzochten B. en W. den raad in beginsel te besluiten oi hij die bestemming voor den aangevraagd en grond vvfcnschte te behouden dan wel dien grond te willen uitgeven voor woningbouw. B. en W. werden uitgenood ijd na, to gaan, •of ter tegem oetkom Lag niet een ander penceel gemeentegrond voor de veteenigjag bets, lijkbaar is. DIT DELFT. In hef in de vergadering! van gisteravond vast gestelde verslag van de Gezondheidscommissie wordt nogmaals geklaagd over het niet aanstel len door de gemeente van een inspecteur van het Rouw. en Woningtoezicht, nadat in 1910 de toenmalige inspecteur, de heer Schaad, naar Zwolle vertrokken is'. De gemeente-architect,! bijgestaan dooi een der opzichters, aan wie door den gemeenteraad de arbeid van den heer Schaad werd opgou ragen, zijn reeds met zoovele werkzaamheden beiast, dat deze maatregel van den raad In hoofdzaak beteekende, het stopzetten van den nuttigen ar beid, door den ontslagen inspecteur verricht. De 461,2 Wioningstaten, door de commissie bij het systematisch woningonderzoek opgemaakt, bevattende een schat van gegevens aangaande de gebreken, die de onderzochte woningen aan kleven, zijp op de bureelen der gemeentewerken ingeleverd. Zij liggen daar ongebruikt, het geld, ad f 4580, door de commissie aan het onderzoek besteed, is grootendeels nutteloos uitgegeven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven. Schiedam, 1 Maart 1916. Myoheer de Redacteur gaarne zagen wy onder staand stuk in uw geëerd blad geplaatst, bij voor baat onzen hartelyken dank. Schiedamsche Arbeiders en Arbeiders-Vrouwen Nogmaals gevoelen de in staking zynde arbeiders va° de fi'ma J. J. Melchers zich verplicht deze staking onder uw welwillende aandacht te brengen, een staking die thans reeds de vytde week is ingetreden, maar die nog met evenveel moed en optimisme van den eersten tot den laatsten man wordt volgehouden en zal worden en kan worden volgehouden totdat hy is gewonnen. Maar om te winnen daarvoor is noodig uwe help, uwe welwillende medewerking. Bedenk toch vooral dat het ernstige middel de staking eerst door ons is aanvaard nadat alle andere middelen om tot de zoo noodzakelyke verbeteringen te komen waren gebruikt. Eerst nadat na een vier wekenlange cor respondentie en een persoonlijk bezoek der afge vaardigden van de drie samenwerkende organi saties aan de Patroons gebracht door de firma was geantwoordik kan niets doen en ik wil ook niets doen. Bedenk dat het ging om een kleine verhooging te brengen in het loon voor de zagers, vaklieden die reeds jaren lang in dienst waren der firma voor een loon van 15 of 16 cent per uur. Deze categorie dit is nu gebleken werd door andere Patroons met 23 of 24 ceot per uur be taald. Het ging tegen een loonsvermindering voor de kistenmakers van f 2.of f 2.5U per week, ten gevolge van de verandering in de werkzaam heden. Wanneer men nu ziet dat iemand tien uren daags arbeidt tegen 16 cent per uur wordt dit een weekloon van 60 X 16 f 9.60 per week. Welnu, hieraan wilde de firma niets ver beteren, welke man durft nu na een week arbeid met zulk een loon thuis komen? Welke moedor is nu in staat van zulk een loon haar kinderen naar behooren te voeden, te kleeden en te huis vesten En wat is nu waar gebleken te zijn van het antwoord der firma, n.l. dat hy niets kon doen? Dit: dat nu de arbeiders (ongeveer een kleine vijftig) in staking zijn gegaan juist het loon voor de thans nog aan het werk zyoden is verhoogd, ja, zelfs nog meer is gegeven dan door ons is gevraagd, dus het loon kan wel be taald worden. Ook heeft de firma beweerd dat er lang is nagedacht om de fabriek geheel stop te zetten, maar dat dit niet is gedaan omdat men uit menschlievend oogpunt, de bij haar in dienst zijnde arbeiders niet op straat wilden zetten. Zulks kan waar zijn en dan strekt dit tot eer van de firma, indien dan ook door haar een be hoorlijk loon werd betaald. Maar wat blijkt, nu Dat nu er meer reden is tot stopzetten dan ooit te voren en zij geen degelijke houtbewerkers meer aan het werk heeft, dat juist nu de firma alle mogelijke moeite doet haar bedrijf gaande te houden, zuoals blykt uit de verhooging der loouen en ook omdat hy andere krachten tracht terug te halen voor ongeveer 27 ct. per uur. Wan neer ons de loooen waren gegeven waarom door ons is gevraagd, dan was dn minder dan zy thans betaalt en nooit zouden wy aan siakiog hebben gedacht 11 Arbeiders en Arbeidersvrouwen, denkt aan de stijging der noodzakelijke levensbehoeften, denk aan de genoge looneo door ons verdiend, aan den onwil vau de firma om eenige verbetering in te voeren, bedenkt dat wij den stryd niet heboen gewild, maar hem nood gedwongen bebben aan vaard, dat wij strijden voor onze vrouwen en kinderen om haar de noodzakelyke levensbehoeften te' kunnen verschaffen. Ra weet wel dat indien de firma maar eenigs- zms blijk ge ft met de organisaties te willen on derhandelen zoodat wij tot overeenstemming kun nen komen wij met allen goeden wil den arbeid weer zullen hervatten, en onze plichten tegenover de firma weer trouw zullen vervullen. Maar zoolang de firma van geen onderhandeling wil weten m eten wij strijden en zullen wy strij den. Wij beschouwen het als onze plicht en het is een plicht dien wij als Mannen tegenover de Maatschappij, als Vaders legeno-er ouze kinderen hebben te Jvervulien. Enkele zijn aan het werk gebleven. Wij zullen daarover niet oordeelen, het Publiek zal zelf wel hun handel wy ze uei'ooideelen. En wij zullen haar daartoe in gelegenheid stellen door hun namen te publiceeren. Thans plukken zii reeds de vruchten door onzen strijd verkregen. Wel moge het hun bekomen, maar laten zij, "auneer ze hun kinderen er van voeden, zich dan wel bedenken dat zij door hun handelwijze het dagelijk>ch brood aan de kinderen der strijdende mannen onthouden! Arbeiders en arbeidersviouwen, in dezen stryd worden wij gesteund door alle organisanes, omdat zij met ons overtuigd zijn van de noodzakelijkheid en de rechtvaardigheid van den strijd, steunt ook gij ons; dn is het doel van dit schryven iaat niemand zich bij deze firma gaan aanbieden. Arbeiders en arbeidersvrouwen, laat niet toe dat ook uw kinderen zich bij deze firma gaan presen teeren vooraleer de bestaande geschillen zijn opgelost, en waartoe wij ieder oogenblik van den dag bereid zijn. Dan brengen wij u den dank namens alle strijdende mannen en namens ade arbeidersorganisaties, die met ons dezen stryd bekend zijn. En U, Mynheer de Redacteur, nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte. Teekenen wij, Het Bestuur der Houtbewerkers- vereemging «St. Bruno", Vakafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Vergadering van Dinsdag 29 Februari. (Slot), Wethouder G o s l i n g a zegt, dat B. en W. by de samenstelling van dit voorstel getracht hebben alle mogelijke conflicten te vermyden en rekening te houden met de meening in den Raad. In 1912 hebben B en W. voorgesteld het salaris van den directeur en van den rector te verhoogen, maar de Raad heeft dat voorstel toeo verworpen. In 1913 is een dercelijk voorstel eveneens afgestemd en onder de tegenstemmers was de heer Hout man. B. en W meenden niet hooger te mogen gaan nu de Raad zich daartegen uitgesproken had, Spr. meent dat het salaris, zooals het nu is als voldoende mag worden beschouwd. Het is zeker niet te veel maar ook niet te weinig. Waar nu reeds aanmerking wordt gemaakt, dat het salaris van sommigen met 250 gld wordt ver hoogd, wil men dat nu voor deze personen met 500 gld. ineens doen. Spr. zegt dat zy dan met hun salaris boven dat van den burgemeester uitkomen. Spr. zegt, dat men niet moet over vragen, anders koo men wel eens niets krygen. De heer R i s zegt, dat in deze gemeente al een ambtenaar is, wiens salaris hooger is dan dat van den burgemeester. Spr. vindt zulks niet erg, want voor directeur van de gasfabriek en der gelijke betrekkingen moet men ook bekwame menscben hebben en men moet de menschen geven wat ze waard zijo. Spr. zegt, dat we voor den directeur en den rector met het salaris wel wat aan den lagen kant zyn. Spr. acht het aan vangssalaris voldoende maar hy wil de verbooginge»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2