Fiji fit- en «tam TanM. 1 run 1 1 1 I I I 1 I VAM dc MUjotEXPLvah kHED.PLANTU1 BOTEQfAB& AMSTERDAM 1 Firma F. J. JS.VIIT, W WS/MïmlMA In onze Vroedschap. Land- en Tuinbouw. Advertentiën. &IIEDP& Zaandamsche Tafelbeschuit, meï eens Worden. (Jij wilt hem dulden, mits ihij zoel zij en zich stil hqpde, wij willen hem daar, waar zjjn natuurlijke plaats Is', pp den troon." Het is. igood deze uitspraak Ui 6ewaren, niet slechts omdat zij merkwaardig is vjoo: de te genspraak tusschen de vroegere houding en het huidige 'Optreden dezer socialistische nrppwan diste, maar ook om de juiste opvatting van het wer,en van den godsdienst die er ia doorstraalt Omdat zij de koninklijke, de absolute hetee- kenis van de religie wilde vasthouden, daarom weigerde Enka in 1908 toe !o treden tot. de 5. Dl A. P. En dat was juist gezien. Nederlandsche huizen (verkoopers) Verhooging van loopende contracten. De VereenigSng vah Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen heeft, zoo meldt men ons, tengevolge van de verhoogtng van de kleurstof- ten de loopende contracten met hun afnemers vf ihoogd. De Vereeniging ter bescherming van de belangen van den Manuiacturenhandei, ge vestigd te Amsterdam, heeft nu, in een vergade ring met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin' die maatregel als onrechtmatig wordt afgekeurd, en gezegd wordt, .lat op die wijze bestaande wederkeerige verplichtingen pp zulke losse schroeven worden gesteld, dat een. behoorlijk handelsverkeer onmogelijk wordt ge maakt en tot gevolg zou kunuen hebben, dat bij een dalende markt de afnemers in aenzelf- den gedaehtengang dit voorbeeld, doch dan ten nadeele der fabrikanten zouden volgen. Regeeringsvarkeus. De Viokensvleesbhvereeniging heeft, naar de „Avondp." meldt, uitgebreide maairegelen van «yontnole genomen. Binnen enkele dagen wordt ook de maatregel verwacht, dat het spek van de i(.geerin °sv arkens' niet meer aan aerden mag worden verkocht voor den groothandel, liet met henoodigde spek zat dan tegen een, vastgestelden prijs moeten worden ingeleverd cij de inkoop combinatie, die voor de distributie in net land zorgt. Voor Den Raag heeft de vereeniging een in specteur benoemd voor speciale controle in de stad, en door of namens den burgemeester rijn zeer scherpe maatregelen genomen aan het abattoir. Zoo is bijvoorbeeld het z.g, tuilen onderling" ten* strengste verboden. De verzilvering van Amerikaansche coupons. Het Fin. W. v. d. Fondsenhandel heeft geïnfor meerd, waarom de Amerikaan,--che Maartcoupons hier te lande niet worden betaald. Het blad schrijft omtrent de verkregen inlichtingen o.a. De Engelsche regeering, die de Hollandsche mail naar Amerika tot nog toe ongerept liet, is sedert korten tyd begonnen ook onze postzakken in beslag te nemen, te doorzoeken en al, wat haar voorkomt contrabande te zyn, voor het prijs- gerecht te brengen. Daaronder blijken ook te vallen Amerikaansche obligaliën, die met het oude Nederlandsche zegel dragen, alsmede alle coupons, zelfs die, welke door de betaalkantoren in Nederland reeds gean nuleerd («cancelled*) zijn. Engeland gaat hierbij uit van de veronderstelling, dat de niet-Hoüandsch- gezegelde Amerikaansche waarden uit vijandelijk (Duitsch) bezit afkomstig zijn, terwyl de coupons, welke natuurlijk geenerlei teeken van herkomst dragen, alle zonder onderscheid over den contra bande-kam worden geschoren. Deze wyze van doen is even onverwacht als ongerechtvaardigd. Onverwacht, omdat sedert het begin van den oorlog de Nederlandsche postzen- dingen naar Amerika steeds ongemoeid werden gelaten, terwjjl de plotselinge wijziging dezer ge dragslijn door geenerlei waarschuwing werd voor afgegaan. Ongerechtvaardigd, omdat volgens de bestaande tractaten het postverkeer tusschen neu trale staten door de belligerenten gerespecteerd moet worden. Van de laatste met de Noordam en de Rot terdam verscheepte postzendingen van obligaties en coupons, kwamen te New-York alléén de enveloppen aan, inhoudende een strookje papier met de opmerkingdSecurities will be brought before the Pnzecourt". Onze regeering heeft tegen deze schending van de rechten der neutralen geprotesteerd, doch hare nota is tot dusver zonder uitwerking gebleven. Engeland vermeent het recht van recherche te hebben wanneer neutrale schepen hare territoriale wateren bevaren. Daarbij laat Engeland echter buiten beschouwing, dat bet gemelde schepen dwingt om de Engelsche wateren te doorkruisen, aangezien tusschen de Engelsche mijnenvelden geen andere doorgang vrijgelaten wordt. Het spreekt vanzelf, dat Engeland's zoo bruusk ver anderde houding in bankierskringen groete ver ontwaardiging heeft gewekt. Tot groot nadeel der betrokkenen liggen te Londen enorme bedragen effecten en coupons op de uitspraak van het prjjsgerecht te wachten, neutraal bezit met neu trale bestemming, door Nederlandsche firma's, in vertrouwen op de veiligheid van het postverkeer tusschen neutrale mogendheden, gekocht betaald en verzonden. Daar de stukkea te New-York binnen beperkten tjjd moeten worden afgeleverd, zijn sommige firma's (koopers) aldaar reeds tot dekking overgegaan, waarvan de kosten en koers verliezen voor rekening der buiten hun schuld i nalatige komen. Het ligt voor de hand, dat onze Amerikaansche arbitragehuizen en couponkantoren zich niet aan verder verlies wenschen bloot te stellen en een voudig alle aankoopen en uitbetalingen voorsbands hebben stopgezet. Maart-coupons kunnen daardoor op dit oogenblik te Amsterdam niet worden ver zilverd. Deze toestand is dat spreekt vanzelf on houdbaar. Het bezit van ons land aan Amerikaan sche obligaties wordt op anderhalf miljard dollars geschatdat hierop gedurende den oorlog geen rente meer zou kunnen worden geïnd rente door neutrale debiteuren aan neutrale crediteuren verschuldigd ware een schreeuwend onrecht. Engeland zal, zoodra men het de volle beteekenis zijner obstructie zal hebben doen beseffen, niet bij zyn jongste houding kunnen volharden, In tegendeel houden wij ons overtuigd, dat het, indien dezerzijds slechts voor de zuiver-Nederlandsche origine der coupons worde ingestaan, zich mee gaande zal betoonen. Dat zou te doen zijn door bemiddeling eener commissie van onpartijdige en onafhankelijke Nederlanders, welke bet ver trouwen der Engelsche regeering geniet en die iedere coupon na zich de bijbehoorende mantels en alle gewenschte bescheiden te hebben doen voorleggen van een fiat voorziet. Wellicht zou de bestaande N. O. T., naast hare vele Duttige werkzaamheden, ook deze bemoeienis nog op zich kunnen nemen. Misschien zou het dan terzelfdertijd mogelijk zyn om de medewerking der Nederlandsche Back te erlangen in dien zm, dat deze de gefiatteerde coupons hier tegen de goudpariteit zou uitbetalen en daartegen te New-York een goudsaldo accu- muleereD. Naar wij vernemen heeft de Ned. Bank zich daartoe, voor zoover het de dividenden- chèques der Nederlandsche administratiekantoren betreft, reeds bereid verklaard de houders van Ned. certificaten (voor Amerikaansche aandeelen) zullen de voordeeleo dezer regeling spoedig be speuren. Een onderonsje. Over kleinigheden. Conflict met de Gezondheidscom missie. Leeraarstractem enten. Werkloosheidsverzekering. Crediet van l'/4 ton voor een g»sreservoir. Ditmaal was er eerst nog een onderonsje in de Raadszaal en het duurde vry lang voor de bode kon aankondigen, dat de openbare vergadering van Schiedams' vroede vaderen een aanvang ging nemen. Nog vóór het eerste agenda-punt in be handeling kwam, hadden wij een serie mededee- 'ingen aan te hooren, waaronder, naar Schie- damsch gebruik, gelijktijdig weer een paar voor stellen van B. en W. waren, die feitelyk op de agenda thuis behoorden of zeer goed daarna in behandeling konden worden gebracht. De bekende breedsprakigheid onzer vroeden over futiliteiten kon alom worden waargenomen. Allereerst kwamen uit den rooden hoek eenige bedenkingen tegen een voorstel, om den stads drukker een alleszins gemotiveerde tegemoetko ming te geven wegens de buitengewoon hooge papierprijzen. De heer v. d. Hoek, die het schrij ven blijkbaar niet al te best gelezen had, wilde het in verband brengen met loonsverhooging en sputterde er wat tegen. Hij wilde evenwel geen stemming vragen, want de opmerkingen waren meer bedoeld als een waarschuwing voor anderen om toch vooral niet het voorbeeld van den stads drukker te volgen. Toen er ten slotte toch over gestemd werd, waren alle socialisten, v. Pelt uitgezonderd, plus de heeren Koopmans en Hout man er tegen. Een voorstel om een crediet van f1500 toe te staan voor herstelling van een kade aan de rivier gleed onder den voorzittershamer door, zonder dat er iemand wist waar dit werkje eigenljjk verricht moest worden. Tot in minutieuss bizonderheden afdalend, is men een voorstel, om een overeenkomst aan te gaan met S. V. V. (verhuring van een sportter rein) gaan uitrafelen. Het ging om een bedrag van f350. maar daarbij kwamen tegeljjk vraag stukken als dezekan de omrastering van het terrein al dan niet 10 jaren mee De heer mr. Kavelaars merkte toen oolyk op, dat wanneer het ijzerdraad door een boefje gekaapt wordt, het er zeker geen 10 jaar bevestigd zal blijven. Aan het einde der reeks ingekomen stukken nog een zeer gewichtige mededeeling van den voorzitter 1 Onze vroeden spitsten de ooren en daar ver namen zij zoo waar, dat de Ziekenhuisbouw nog niet in behandeling kon komen wegenseen conflict met de Gezondheidscommissie. De Gezondheidscommissie, wier advies de vo rige maal verzuimd was in te winnen, had het dossier, betreffende den bouw van het Stads ziekenhuis, thans thuis gekregen. Maar de com missie had alles weer, netjes ingepakt, ten Stad- huize doen terugbezorgen met de boodschap er bij, dat de teekeningen zóó onvolledig waren, dat het haar niet wel mogelijk was om een, goed oordeel. over het bouwplan te vormen. Er werd bovendien een heele reeks detailteekeningen ge vraagd. Groote sensatie ten Raadhuize Correspondenties en conferenties volgden, maar 't hielp niets. De commissie bleef halstarrig voet by stuk houden. Den architect Stuivenga werd verzocht zyn licht in deze te ontsteken. Deze meende precies aan de hem gegeven opdracht te hebben voldaan indien evenwel de heeren al de gevraagde tee keningen wilden hebben, dan zou dat wel kun nen, maar ook veel geld en... tjjd kosten. Bij ons zuiDig gemeentebestuur woog de geldkwestie natuurlyk zwaar en zelfs zóó zwaar, dat het den Raad met het coaflict in kennis meende te moeten stellen. Niemand had natuurlijk kunnen vermoeden» dat de Gezondheidscommissie de zoo vele jaren in voorbereiding geweest zijnde plannen botweg zou terug zenden. Ia den Raad lokte de mededeeling des voor zitters eenige discussie uit, waarbij de heer v. d. Schalk de houding der Gezondheidscommissie verdedigde en zoo goed zelfs, dat de heer Evers, lid der betrokken commissie, slechts weinig er aan had toe te voegen. De beeren v. d. Hoek en Houtman wilden de Gezondheidscommissie eenvoudig negeereu Meen den zij inderdaad daarmee nu een stap verder te komen Dan was de houding van den altyd welwillen- den voorzitter anders. Deze vond blykbaar de argumenten van de heeren v. d. Schalk en Evers niet zonder grond en beloofde nog eens een krachtige poging te zullen doen, om de kloof tusschen de Gezondheidscommissie en B. en W. te overbruggen. Het was byna kwart voor vieren, toen punt 1 van de agenda aan de orde kon worden gesteld. Het eene voorstel na het andere passeerde nu vlot de revue, tot ten slotte de leeraarstracte- menten eën schier eindeloos debat uitlokten. Ook dit voorstel, zy het dan eenigszius gewijzigd, werd aangenomen, ongetwjjfeld in de verwachting, dat deze categorie ambtenaren voor geruimen tijd tevreden zullen zyn gesteld. Zonder er een enkel woord aan te verspillen machtigde de Raad het college, de niea.we rege ling betreffende de omzetting van de nooiiregeling inzake de werkloosheidsverzekering in een defi nitieve regeling, welke door de regeering nader zal worden uitgewerkt, te aanvaarden. De regeling, waartoe de Raad door het aan nemen van het voorstel van B. en W. zyn mede werking toezegde, zal komt zij tot stand van grooten invloed zyn op de werkloozenverze kering. Waren de werkloozenkassen, zoowe' particuliere- als gemeentefondsen voor 1914 geheel op eigen middelen aangewezen, door de noodregeliDg van minister Tieub worden voor dezen abnormalen tyd de kassen door ruime te gemoetkoming van rykswege geholpen. Met de nieuwe regeling zullen Ryk en Gemeente blyvenil de helpende hand reiken aan de werkloozenkassen en dan niet door tegemoetkoming in de uitkee- ring, maar door een toeslag in den regel 100 °P door de verzekerden te storten con- tributiën. Van dezen toeslag komt 50% ten laste van het Rijk. Het voorstel van B. en W. in zake het niet verleenen van subsidie aan het bureau voor ar beidsrecht van den Bestuurdersbond, werd aan gehouden tot de volgende vergadering. De tyd was begrijpelijk te beperkt om hierover nog dis cussie te openen. Last not least een verrassingcredietaanvrage van l'/4 ton voor den bouw van een nieuwen gashouder voor de Gasfabriek. De heer Evers protesteerde tegen de wyee, waarop dit voorstel (het had noch op de agenda gestaan noch ter visie gelegen) in den Raad werd behandeld. Ongetwyfeld zullen velen het roet hem eens zyn dat dit weer een allerzonderlingste wyze van behandeling van een tamelijk belangrijk voorstel 's geweest. Klinkt het niet vreemd te moeten hooren, dat met het voorstel zoo'n haast is, omdat de yzer- pryzen stijgende zyn Men mag toch wel aannemen, dat de directie van de Gasfabriek maanden van te voren had kunnen weten, dat de twee gasreservoirs te klein waren. Of is zy eerst een paar dagen voor de Raadszitting tot die conclusie gekomen De voorzitter beloofde, dat de plannen alsnog ter kennis van de Raadsleden zallen worden gebracht. In de gemeente Vlaaxdingen is wederom een geval van mond- en klauwzeer vastgesteld en wel op een boerderij grenzende aan de reeds afgesloten hoeve, waarop het vee doorziekt. Ooik dit terrein is afgesloten en melkuitv oer vei boden. De Rotterdamsche veemarkt verboden. De minister vah landbouw, nijverheid en han del heeft: A. met, ingang van 4 dezer verboden, de weke- lijksicihe veemarkten te Rotterdam te houden; B bepaald, dat wanneer brj'zondere redenen afwijking van het sub A bedoelde verbod nood zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester van Rotter dam, onder de door den distiictsveeari» te Rot terdam aan te geven voorwaarden (St.et) (14) Lange en Platte Zoete. Dagelijks versche Beschuitbollen El ctiische Brood- en Beschuitbakkerij BROERS VELD 15. 1284 99 1 -M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 6