Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering f en irar fis WRAAK. De Oorlog. 39ste Jaargang- Woensdag 8 Maart 1916. No. 11477. mrattnini op üc polis renueide yoorwaardei Qflkfaab Wrichten. FEUILLETON. MuitenJaiidscii JNieuws. De strijd rondom Verdun. ZrTr de dto S, Bureau: Boteratraat 50. Telef. 85. Postbus 39. bon nemen ten per 3 maanden f 1.5(1 per week 12 cent, per maand 50 et., franco p, post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f 0 fl f| verlies van geheele 11|| een hand, i www invaliditeit; I U U voet 0| oog; |UU UW De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van een duim; I U U wijsvinger; (J by verlies van eiken ande ren vinger. kennisgeving. lTITifhtinfler welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Buboemkester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van lo. M. J. Vlug, om vergunning tot het uit breiden zyner banketbakkerij aan den Singel 222, kadaster Sectie I no. 381, gedreven door deu bestaauden electromotor van 1 P.K. 2o. de N. V. Nederlandsche Distilleerderij en fiesschenfabriek, voorheen de firma lierman Jansen, om vergunning tot net uitöreiden barer glasfabriek aan den Noordvestsingel 37, kadaster Sectie H no. 754, door verplaatsing van deu be-, staanden warmoven en het maken van eene nieu we gemengkamer. Gelet o$> de bepalingen der Hinderwet; 'Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zyn ter visie gelegd dat op Woensdag, deu 22 Maart a.s., des voor- middags ten 11 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drxe dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zyn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur j en. meer zyner leden zyn verschenen, ten e "un bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8en Maart 191b. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, De Burgemeester, .V, 34CKENGA M. L. HONNEGLAGE GRETE KENNISGEVING. Belasting op het houden van honden. Burgemeesték en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12j de 1ste lyst voor het dienstjaar 1916. bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er san herinnerd dat overeenkomstig art. 5 der Ver- °rdening de belasting moet zyn voldaan veertien 'en na de dagteekening van het aanslagbiljet °P straffe van vervolging, volgens de wet. Schiedam, 8 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Secretaris, De Burgemeester, V SICKENGA. M. L. HONNERLAGE GRETE. 191) Barras en zijn vrienden vereenigen zich iede ten avond, soms tot diep in den naeht, in het s&fé Corazza, in het paleis Egalité of overdag by Doyen in de Champs Elysées en bereiden daar den beslissenden strijd voor tegen hem. dien zy den dictator noemden - en dat was Robespierre inderdaad en tegen zijn rechter band, Saint Just. Pierre en Jean woonden al die bijeenkomsten by- Nog nooit was het verzet tegen het schrik bewind zoo hevig en zoo openlijk geweest. Men zou zeggen, dat menschen van alle rangen en standen, zelfs de meest tegenstrijdige samen- spanden tegen de ontzettende macht van den Onomkoopbare en het stelsel, waarvan hij de verpersoonlijking was, het Schrikbewind, gereed elkander weer te bestrijden, zoodra de over winning behaald zou zijn op hem, dien zij voor het cogenblik al3 hun gemeenschappelyken vyand beschouwden. Overal herkende men de hand van den onbe- Ksnde uit het jachthuis van Bagnolet, overal PS on hoorde nqen hem; maar wanneer men Fransch communiqué van gistermiddag In de Argonne bij Haute Chevanchée beproef den de Duitscbers de kuil te bezetten, die door een mynontploffing ontstaan was zij werden echter teruggeworpen. De verbindingswegen der Uuitschers werden opnieuw beschoten door de Fransche artillerie. Ten gevolge van een hevig bombaidement kon den de Duitscbers terrein winnen ten Westen van de Maas en laDgzaam doordringen langs den spoorweg tot de de omstreken van RegnerviUe üp heizt ltde oog. nbiik deden de Duitschers met een divisie een krachtigen aanval op hoogte 265 waarvan zij zich tot zware verliezen, hun door het Fransche artillerie- en mitrailleurvuur toe gebracht, konden meester maken. De Franschen bezetten het dorp Bét.hincourt, de streek ten Oosten van Bois de Corbeaux, Cumières en de có'.e Oie. Ten Oosten van de Maas in de streek van Bras Hondremont, als mede in Woevre in den sector vau Fresness en de dorpen aan den voet van de cóte Soiraine duurde de artillerie- strijd den geheelen nacht op zeer levendige wyze voort. Een Duitsche correspondent meldt: Eer-gister heb ik het slagveld bi- Verdun, in het bijzonder bij Omes, het Kois" do Chaune en Douaumont bezocht. De toestand heeft zich daar voorshands gestabiliseerd. Het garische land \vhs bezaaid met zware kanonnen, die de Fran- sche stellingen beschoten. De opeenhooping van artillerie wi Gahciië bij de doorbraak bij Tanww meet, volgens de verklaringen van neutrale oog getuigen, met wie ik heb gedoken, gewoonweg bndempel -zyn geweest, in vergelijking met het- geen, daarvan thans voor. Verdun te aanschouwen is. Een eindeloos aantal batterijen is. het open veld ingjeneden. Overal, waar wij ons begaven - per as of te voet. - knalde het om ons heen Overal zagen wy kabelballons, eenmaal een dozijn tegelijk, en voortdurend kruisten Drit sdie vliegers in de lucht, blijkbaar de Fransche vliegers op een ais tand houd end, die zich ge durende den ganschen dag niet hoven de Duit- siche stellingen vertoonden. Roven het Fraasdhe front Vaux hing den ge heelen middag rook, afkomstig van de tallooze bamtende granaten, terwijl de Fransch en in het Lijzonder met zware kanonnen het dwo en het fort Dtouaumont beschoten. Het dorp Dniuaument is totaal verwoest en mets meer dan een hoop. wit pum. De Fransche hadden daar stellingen in holen, waarin zij zich van de Duitsche beschieting! niets behoefden aan te trekken. Tengevolge daarvan was de infon- terieaanval bijzonder moeilijk. Wanneer men hem' wilde grypen, dan was hy, plotseling ver dwenen, zonder eemg spoor of bewys val zyn aanwezigheid achter te laten. De politie kende hem, zyn signalement was in aller handen en toch lachte hij met alle vervol - gingen, evenals de markies deChalav eenviiner luitenants, evenals allen, die hij leidde en die zyn bevelen overbrachten. Men moest wel ge- looien. dat hy met zyn goud alles had overge haald, alles had omgekochtdat hii ziin hand waren hem over te leveren aan Fouquier Tin vrlle en den meester te ontlasten van den man, die hem den slaap roofde Deze aanvallen brachten het Schrikbewinden zyn aanhangers tot razerny en het gevolg was, dat _zy nog bloeddorstiger te werk gingen maar zonder hun ergste vijanden te treffen. Het comitert van Openbaar Welzijn zond eiken dag aan Fouqier Tinville een lijst van verdachten, die on verwyld aangehouden moesten worden. In alle hoeken van de stad werden gevan genen gemaakt, maar niet onder hen, die men het meest te vreezen had. De dei tig gevangenissen van Parijs waren stampvol. Zoo groot was de overvloed van ge vangenen, dat men vaak hen, die voor de re vo- lutionnaire rechtbank verschijnen moesten, niet meer vinden kon. Dat sombere college zat dag aan dag, een onafzienbare ry van menschen bewoog zich er heen en werd van daar naar de place Tróne echter den toestand beschouwt, begrijpt men dat het dorp moest worden genomen, wilde het fort behouden blijven. Toch was de Duitsche bezetting, "van het fort Douaumont niet zoo érg in het nauw gjebracht, dat de toevoer van le vensmiddelen onmogelijk wias. Men had jbjet fort onmiddellijk met machine geweren bunnen bewapenen. De kazematten had) men onbeschadigd aangetroffen, waardoor het vee! gemakkelijker was het fjoirt te behouden^ Verbazingwekkend moeilijk isi het terrein, waar op, ten noorden van Douaumont, de aanval deb Doitscbeis1 gevorderd is. Hel) roffelvuur, dat dien aanval voorbereidde, Was echter ook zeer nauwt- keurig en niet een beschieting op goed geluk Djé steile en gladde, dicht met kreupelhout be wassen hellingen, gelegen achter1 moerassen, zijn stormenderhand genomen; en men is er niet meer lOiver verbaasd dat de aanval op het tor, Dnoaumont voor de Fransjdhen een verrassing was, daar het fort door zulk terrein was be schermd. 'De stormloop was zoo verrassend, dat het 54ste regiment Brandenburgers, die hem ten uitvoer 'brachten, weinig] 'heeft,geleden, veel min der b.v. dan het regiment dat danop volgde. Men krijgt dien indruk dat het w x>rü voorloopig aan de artillerie isi en dat de voornemens hoogst ernstig' zijn- Aan de stemming onder ue troepen zou men niet zeggen dat zulke ermtige gebeur tenissen z,oo kort tevoren hadden plaatsgevonden. Mijn indruk is, dat de artilleristisehe inspan ning de hoofdzaak was, en aai men in het bui tenland de inspanning van de infanterie heed overschat. DE DUITSCHE VLOOT. De correspondent van »üe Tijd« te Londen be richt In hooge maritieme kringen schijnt men aan wijzingen te bezitten, die een spoedige actie der Duitsche vloot in het voorjaar doen voorzien. Niet enkel werden voor den verscherpten duikbooten oorlog nieuwe en zeer scherpzinnige vindingen van de Duitschers geconstateerd, maar ook zijn herhaaldelijk door bemanningen van neutrale en andere vaartuigen luchtschepen en vliegtuigen waargenomen, die op oefentochten op verbluffende wijze samenwerkten met kleine flottilles vijande lijke oorlogsschepen. By den jongsten Duitschen luchtraid ging een luchtschip vooruit, om drie pantserkruisers te oriënteeren en verkenningsdiensten te verrichten, daar deze kruisers, waarbij torpedojagers en duik- booten behoorden, een aanval op den Engelsche kust in den zin hadden. Deze aanval mislukte door het ontdekken van zekere maatregelen, door de Engelsche marine genomen, en die onmiddellijk door het luchtschip aan de vijandelijke vloot werden overgebracht. Maandag tusschen halftwaalf en twaalf u. is de logger Sch. 235 35 mijlen W. Noord-West van IJmuiden gepraaid door een Dnitsch slag- gezonden, om onthoofd te worden. Be bewoners der wijk van de rue Royale hadden een verzoekschrift gezonden om de guil lotine van de place de la Ré volution te ver plaatsen en dat was geschied. Robespierre, zenuwachtig geworden getergd, door den tegenstand, dien hij ondervond, als een stier, die in het strijdperk door de bande - rillos wordt opgehist, wilde een grooten slag slaan Hy liet door zijn agenten het jachthuis van Bagnolet omsingelen. Men nam alles gevangen wat men daai vond, hoofdzakelijk vrouwen: de oud-tooneelspeelster Grandmesnil, mevr de Sainte Amerantbe haar dochter de schoone Emile, en Nicole, een meisje van 16 jaar, haar broeder, nog een jaar jonger, den echtgenoot van Emile, De Sartines en nog eenige andere, die noch te vreezen, noch wer kelijk schuldig aan een of ander complot waren. Aan hen werd nog een zeker aantal cidevants en verdachten toegevoegd die uit de verschillende gevangenissen bijeengezocht waren en dit alles werd in massa naar de Revolutionaire Recht bank gezonden als een monster samenzwenng, tegen de Republiek gericht. Een nieuwe wet had het recht van verded - ging opgeheven. Be processen waren daardoor veel bekoit de uitslag was niet twijfelachtig. Voor de rechters verschenen vier en vyitig beschuldigden, die op staanden voet ondervraagd schip, behoorende tot een flottille van 29 Duitsche oorlogsschepen (torpedojagers, kleine kruiseis en slagschepen). Nadat men de schipper gevraagd had, of hij geen Engelschen had gezien, verdween de Buitsche vloot in Noord-Noordoostelijke richting. Te 2 uur zag de logger, nog op dezelfde plaats vjsschende, een Engelsche flottille van 15 schepen (kruisers, geen slagschepen). ALBANIË Blijkens een half ambtelijke mededeeling is luitenant-generaal Piacentini tot bevelhebber van een bijzonder Italiaansch korps dn Albanië be noemd. De benoeming van den generaal tot dezen hoogen rang en de uitzending van verschei dene divisies naar Albanië staan in verband met de groote militaire beteekenis van de verdediging van Walona. Piacentini is reeds te Walona aan wal gestapt en heeft het bevel aanvaard. AMERIKA EN DU1TSCHLAND. Uit Washington wordt gemeld Het Huis van Afgevaardigden besloot met 256 stemmen voor en 160 tegen, het debat over de motie, betreffende den duikbooten-oorlog, die ana loog is aan de motie-Gore, die in den Senaat werd voorgesteld, op te schorten. Dit beteekent, dat men de duikbootpolitiek van president Wilson steunt. ALLERLEI NIEUWS. De »Tiraes« verneemt uit Boedapest, dat het debat in het Hongaarsche parlement bevestigde, dat het gebrek aan levensmiddelen veroorzaakt werd door een uitbreide mouopoliseering. De autoriteiten moedigden de groote Hongaarsche banken tot koopen en tot vasthouden van voorraden aan, waardoor de jaarlijksche winst met 150180°/0 toenam. Ondertusschen steeg het sterftecijfer onder de zuigelingen in ontzet tende matede lagere standen zyn er ellendig aan toe. Met het oog op den voorraad suiker, heeft de Oosten rij ksche minister van Handel besloten snikerkaarten in te voeren ten einde een betere contröle op het verbruik van dit artikel te ver krijgen. Per maand kan ieder hoogsten 1.25 kilogram op zyn kaart bekomen. Uit Berlijn Het rijksvoorstel betreffende post- en telegraaf- tarieven bepaalt, dat de porti van brieven, brief kaarten en drukwerken tot 5 plenniag verhoogd zullen wordenvoor pakketten zal de verhooging tot 20 pfenning, in het postcheqaeverkeer tot 5 pfenning bedragen. By de telegram-ko3ten komt voor locale tele- gremmen 15, voor andere 25 pf. toeslag. De telefoon-tarieven, zoowel voor aansluiting als gesprekken zijn met 20 procent verhoogd. Verder zal een stempelbelastiDg tot 30 pfen ning worden ingevoerd op vrachtbrieven voor stukgoederen. Generaal-majoar von Sotterer, commandant vjan 'efcn .brigade veldartillerie, is, naai' Bvit- Efche bladen mededeelen, gesneuveld (Een eere-lid van het Aacibener Marineverein, werden. Dit proces is berucht in de annalen der r ran- sche rechtspraak. De voorzitter stelde vier en vijftig vragen aan de vier en vijftig beschuldigden, aan elk één, niet meer. Het verhoor was dus in weinige minuten afgeloopen. Fouquier-Tinville was zeker van zyn reent- Men kon zeggen dat hij haar in de hand had. Veel moeite gaf hij zich niet. Zijn requisitor, dat bewaard gebleven is, bevat niet meer dan tien regels. Het was in den volsten zin van het woord een kort-proces. Binnen het uur waren de beschuldigden on dervraagd en geoordeeld. Geen hunner had gedood of zelfs maar ge tracht te dooden. Toch werden zij ter dood veroordeeld. Het vonnis beval, hen met roode doeken te bedekken, wanneer zij naar het schavot gevoerd zouden worden, als moordenaars der volksver tegenwoordigers, van menschen, die nog spring levend waren 1 Ook de arme Nicole en haar broeder van 15 jaar! Dat gebeurde op den 29 Prairial (Mei- Juni) van het jaar II, [W.ozdt vtrvohfjfl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1