Binnenland. Staten-Generaal. Bt&ds- en Gewestelijk Nieuw*. Gemeugd Nieuws. heteft (Uit blijdmbap tóvteff den, terugbeet van de1 Moew© 1000 M voor de Itemarmixig geschonken» In Aken rijn, naax een ooirnespondent meldt, zoo goed als geen Lu-citers meer te krijgen Oe prijs» Van een, pakje lucifers bedraagt thans alhier 70 pfenning (42 dents). Het shicees van d!e jaarmarkt te Lvon is zóó groet, dat besloten is, haar te doen voert, diuren toit 20 Maart. Het bureau telt op heden pngeveer 1200 deelnemers. Aan 30 werd de toelating' wegens plaatsgebrek geweigerd. Niet alleen zijn alle magazijnen verhuurd, maar men heeft zich nog' genoodzaakt gezien, aan de expo santen andere gebouwen af te staan. CHINA. Het sNowoje Wremja« bericht, dat Joeansjikai het het herstel van de monarchie tot nader order heeft verschoven. Teielfder tjjd verbood hjj iedere betooging ten gunste van een bespoediging van zijn bestijging van den Keizertroon. Het Chinsche parlement is tegen den lsten Mei bijeengeroepen. Militaire hospitalen. De Ned. Verplegers V ak vereen Lging heelt zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin wordt aangedrongen op een reorganisatie van de verpleging in de militaire bospdalen. G. A. A. Middelburg -j- Te Doeners],oot is Maandagavond, bijna 70 jaar oud, overleden de heer G. A. A. Middelburg', een def meest bekende figuren uit de Zuid Afrikaan- sefce beweging. Leeningsontwerp. Verschenen is het Voorloopig! Verslag nopens het wetsontwerp tot het aangaan van. een geld- leening of leenimgen van f125,000,000. Landweerplichting 1912 met klein verlof. Naar jwij vei riemen, zal een gr,pat gedeelte der Haindweerlichting' 1012 (militielichting 1904) op Maandag 13 Maart a.s. met klein ver- lof verdekken. Verhooging van stormvloeden. De ,Staatsoommissie wier instelling de minis- ter van Waterstaat in de vergadering dei- Eerste Kamer aankondigde, zal een onderzoek! krijgen in te stellen, omtrent de mogelijke verhooging van stormvloeden langs den Wa terweg' van Rotterdam naar zee, met jitn.'O- diging lom voorstellen te doen omtrent de m'd- delten |om, indien die verhooging blijkt te be- Ptaan, zulks tegeu te gaan. Naar wij vernemen moet net in de bedoeling liggen tot voorzitter dier staatscommissie te beriotemen prof. H. G. van <le oande Bakhuv. zen, oud-hoogleeraar te Leiden. De N. 0. T. De uitvoerende commissie van de Nederi. Over zee-Trust Maatschappij heeft gisteren weer in Den Haag vergaderd onder voorzitterschap van den heer Van Aalst. Aardappelen. In de gehouden vergadering der voediDgsmid delencommissie te Leiden is besloten, ten spoe digste, zoo mogeljjk nog deze week, een aanvang te maken met den verkoop van zoogen. gemeente aardappelen. Twaalf aardappelhandelaren in deze gemeente hebbeD zich bereid verklaard, zich met den verkoop te belasten. De aardappelen die beschikbaar worden gesteld, zjjo Eigenheimers, uit Westmaas. De prijzen zyn 23 ets. per 9 pond (vijf kop) en 12^ ets. per 4J pond. Deze aardap pelen mogen alleen worden verkocht aan min Kegoeden. Vet. Er zal van rjjkswege opnieuw een beperkte hoeveelheid vet worden verkrijgbaar gesteld tegen 70 ets. per kg. De militaire verkenningstocht. De commandant van het vliegkamp te Soester- berg, kapt. Wallaardt Sacré, zou gisteren in Den Haag een onderhoud hebben met den opperbevel hebber, generaal Snjjders, om besprekingen te voeren aangaande het onderdeel van den militai ren verkenningstocht, dat waarscbynljjk binnen kort herhaald zal worden. s Het voornemen bestaat, dat er a.s. Zaterdag, waarschijnlijk in Den Haag, een gemeenschappe lijke maaltijd zal worden gehouden van de deel nemers aan den militairen verkenningstocht (be stuurders en verkenners), met enkele genoodigden. Vreemde vliegers boven ons land. Men meldt ons Te Vlissingen zyn Maandag op groote hoogte verscheiden vliegmachines waargenomen, komende uit noordoostelijke riebting en koersende naar het westen. Mails aangehouden. Het stoomschip »Veendjjk", van de Holland- Amerikalyn, 6 dezer te Rotterdam aangekomen, en de sNoordam2 dezer van Rotterdam naar New-York vertrokken, hebben beide de mail in Engeland moeten ontschepen De R. K. kerk te Koewacht. De Duitscbe commandantuur heeft bericht ge zonden, dat het verzoek van het R. K. kerkbe stuur te Koewacht om alle goederen uit de kerk op Belgisch grondgebied te mogen halen, zal worden ingewilligd. De goederen zullen door Duitscbe militairen uit de kerk gehaald worden en aan den grensdraad aan de Nederlaodsche eigenaars worden overgegeven. Burgemeester van Batavia. Naar men meldt, moet mr. dr. W. A. van Zijst, wethouder van Utrecht en lid der .Provinciale Staten van Utrecht, ernstig in aanmerking komen voor het nieuwe ambt van burgemeester van Batavia. Het dienstweigeringsmanifest. Op uitnoodiging van den Bond van Chili ten Socialisten kwamen j.l. Vrijdag 3 Maart een 30 tail vertegenwoordigers van diverse organi Balies bijeen om eene voorloopige bespreking te 'hiuilen over het beleggen van een groot© protestvergadering, naar aanleiding van het optreden van rijk en glemeenle en particuliere vvterkgever» tegen hunne ambtenaren en werk nemers, die het bekende d ie n t weiger i ngs n i a - nifest hadden onderteekend. Het dreigen met ontslag en het aan enkelen reeds gegeven ont slag' werd door alle aanwezigen ten sterkste afgekeurd en men voelde over hel algemeen er veel voor om met kracht op te .'-.omen vooi de ongerepte vrijheid en meeningsuiting van ambtenaren en werklieden. Een tweede circu laire zal over deze bespreking naar alle orga nisaties gezonden worden, terwijl ook nog niet uitgenoodigde vereenigingen dit schrijven dan zal worden toegezonden De iinancieele toestand van Zaandam. Men meldt ons uit Zaandam: 'In verhand met het door Gedeputeerde Sta ten geopperde bezwaar betreffende de goed keuring der gemeentebegroiotingi dienst. 1916, om dat daarlop aiis sluitingspost voorkomt een he- arag van f65 000 als bijdrage van het Rijk in het do,or de buitengewone omstandigheden ont stane tekort in de gewone- middeten, stellen B en W. thans vojo-r de post „InkomstenbeJtastingV met dit bedrag! Ie verhoogen 'Op den wenk van Gedeputeerde stalen om een geldleening op zeer korten Ie.mijn ajan tej g!aan fat dekking van dat gedeelte van het, tekort, waarvan kan worden aangetoond, dat het een gevolg is van de buitengewone omstandigheden, meenen B en W. niet ie kunnen inglaan, omdat zij in den gegeven toestand niet kunnen mede-, weiken om het budget nog zwaarder te belas ten met een niet onbelangrijk offer van terne en aflossing. Bovendien zal het nadeelig saldo op den dienst 1915 het tekort van f 65000 weder aanzien.ijk verhoogen, zoodat geldleening in geen geval af doend middel kan heeten. Borssele. De heer A. C, W Nairac. te Lochem, door wien in het jaar 1905 aan het Rijksarchief in Zeeland ten geschenke zyn gesteven verschillen de stukken, deel uitmakende van het archief der ambachtsheerlijkheid Borssele. heeft thans een tweede verzameling archivalia, bestaande uit wapenboeken, geschriften, plaatsbeschiij vingen enz., mede op de heerlijkheid en de familie Borssele betrekking hebbende, aan het Rijksarchief voornoemd ten geschenke gegeven- Aan den schenker is de dank der regeering be tuigd. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 7 Maart. Staatsbegruoiing 19t6. Mr. Kappeijne van de Copello, het nieuwbe- noemde lid voor Noord-Holland, wordt op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd. De Voorzitter stelt voor aan de agenda toe te voegen de wetsontwerpen betreffende de melkvoorziening en de kosten der besuyuLg van hei mond- en klauwzeer. Voortgegaan wordt met de behandeling van hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staatsbegrooting voor 1916. De heer L e 1 y, minister van waterstaat zegt, dat de noodregeling inzake de bestryding der werkeloosheid niet het karakter van een verzeke ring moet blijven houden, waarvan de Staat alle kosten draagt. Steun kan wel verleend worden, maar dan als ondersteuning en niet als verze kering. Wat de aanleg van wegen betreft zal spr. re kening houden met de gemaakte opmerkingen, evenzoo wat betreft het spoorwegverkeer in de mijnstreek. De instelling van een commissie voor onderzoek naar de gevolgen van verdieping van de Nieuwe Waterweg beteekent niet dat de minister een bepaalde opinie wil verdedigd zien. Hij wacht het rapport met belangstelling af. Overigens wyst de minister er op dat bet desbetreffende ontwerp by de Tweede Kamer aanhangig gemaakt wordt. De spoorwegbrug by Zwolle levert niet het min ste gevaar op. Het station Zwolle is te klein, waardoor het verkeer voortdurend vertraging ondervindt Uitbreiding van dit station is in voor bereiding. Na repliek wordt het hoofdstuk goed gekeurd. Tjjdeua de replieken maakte de Voorzitter de opmerking, dat op de perstribune voortdurend gesproken werd, dat hij dit niet beleefd vond tegenover de Kamer, tegenover de Regeering en tegenover de heeren zelf. Hij verzocht derhalve stilte. Hierop verlieten eenige journalisten de pers tribune. Zonder discussie en z. h. st. wordt hoofdstuk X (departement van landbouw enz.) goedgekeurd. Goedgekeurd wordt het wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van hoofdstuk X der Staats begrooting voor 1915 (beschikbaarstelling van levensmiddelen en veevoeder en kosten van tjjde- lijke rijksbui eaux). Aan de orde is de begrooting v&b Suriname. De heer v. K o I zegt, dat de streken Coronie en Nicherie in zeer slechten toestand verkeeien. Inzake verbetermg van de wegen geeft noch het Koloniaal Verslag noch de Memorie van Ant woord eenig antwoord. Van boschcultuur wordt niet de minste studie gemaakt. Op de rubber onderneming, die reeds vjjf ton heeft gekost, is de toestand nog absoluut niet hoopvol. Verschil lende industrieën konden worden opgericht. De woningtoestanden in Paramaribo moeten noodza kelijk verbeterd worden. Zoolang de wryving tusschen den Haag en Paramaribo blijft bestaan, is er niet veel verbetering te verwachten. De minister bleek voor 2 jaar geheel verkeerd ingelicht. Spr. hoopt dat de minister tbans den smaad dien bij op de Koloniale Staten wierp, zal terugnemen. Spr. acht een beter bestuur met ruimer blik voor deze kotbme gewenscht. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag 11 uur. TWEEDE Duurtetoeslag. Ingediend zijn de wetsontwerpen betreffende een duurtetoeslag aan de rijksambtenaren en beambten. De hoofdzaak is neergelegd in een wetsont werp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk II der staatsbegrooting voor 1916, naar welks toelichting alle betrokken ministers, voor zoo ver de door hen tot dien einde ingediende wets ontwerpen betreft verwijzen. De maatregel wordt toegepast volgens den op 1 Januari 1916 bestaanden toestand en strekt zich uit tot de ambtenaren en beambten die in vasten burgerlijken of militairen dienst zijn van het rijk of indien zij niet vast zijn aangesteld, wat hun dienstprestatie en hun verdere ver houding tot den staat betreft, een overeenkom stige positie innemen als de rijksambtenaren. Voorts worden de onderwijzers der openbare en bijzondere scholen en zij. die in zijdelingschen staatsdienst zijn met rijksambtenaren gelijk gesteld: De maatregel wordt echter beperkt tot hen, die gehouden zijn of als weduwnaar (weduwej eventueel als gescheiden echtgenoote, een of meer kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar te hunnen laste hebben en een belooning ge nieten, welke beneden na te noemen grens blijft. De toeslag wordt voor eens toegekend en be draagt behoudens een nader te omschrijven ver mindering zes ten honderd van het op 1 Ja nuari 1916 genoten jaarloon. Ter-'bepaling van het bedrag van het jaarloon wordt, behalve het in geld vastgesteld tractement, in rekening ge bracht hetgeen in de betrekking wordt genoten als kindertoeslag, standplaatstoeslag en andere vaste toelagen. Pleegt een ambtenaar (arbeider) geregeld betaling voor overwerk te ontvangen, zoodat daarmede door hem bij de inrichting van zijn levenswijze zonder bezwaar rekening kan worden gehouden, dan wordt bovendien in aan merkmg genomen hetgeen hij uit dien hoofde gewoon is te genieten. Voor de bepaling van het jaarloon wordt geen rekening gehouden met de voardeelen wegens het genot van vrije woning, vrij vuur en licht- e.d. üeze uitsluiting berust op de overweging, dat degene, die kosteloos is gehuisvest en brandstof en licht zonder betaling ontvangt, in deze opzichten niet lydt onder de stijging dei- prijzen zoodat er geen reden bestaat om hem deswege tegemoet te komen. De z^oeven bedoelde loongrens zal niet voor het gehëele rijk gelyk zyn. maar afhangen van de klasse, waarin de gemeente (eventueel ouder deel), waarin de betrokkene woont, voor de personeele belasting was gerangschikt volgens de classificatie, zooals die laatstelijk bij de wet van 19 Juni 1915 (St bl. No. 280 is ge wijzigd. De grens wordt gesteld op een bedrag van: f1200 voor de gemeenten der 1ste kl f1150 voor de gemeenten der 2e kl.f 1100 voor de gemeenten der 3e kl f 1050 voor de ge meente der 4e kl.f lOuO voor de gemeenten der 5e kl f950 voor de gemeenten der6e kl.? f 900 voor de overige gemeenten. Behalve de volgens bovenstaande regelen be rekende toeslag wordt aan hen, die niet meer dan het voor elke groep van gemeenten vastge stelde maximum genieten, Voor elk kind bene den den leeftyd van 16 jaar een vast bedrag uitgekeerd van f5. Deze extra-uitkeering kan boven het gestelde maximum worden genoten. De uitbetaling van het aan ieder toekomende zal geschieden in drie maandelyksche termynen en wel, ten einde het bijzonder karakter van de voorziening beter te doen uitkomen, op tijd stippen, welke niet samenvallen met die van de uitbetaling der loonen. Rotterdam, die morgenavond om 8 uur in Odéoa zal spreken overHoe voorziet de Middenklasse zich van medische verzorging, en hoe zou ze het kunnen doen." Gistermiddag omstreeks halfvjjf 's het schip ^Christina" in de Lange Haven tegen het daar gemeerd liggende schip Wilhelmina" aangevaren, waardoor van het eerste de boord plank brak en van het laatste de staaltros. De schippers kwam omtrent de vergoeding der schade tot overeenstemming. Hoogwater te Schiedam Donderdag 9 Maart 7.20 v.m. 7.35 n.m. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.8 te Haparanda. Laagste barometerstand 753.6 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matigen later wellicht toenemenden zuidoos telijken tot oostelijken wind, tydelyk opklarende later toenemende bewolking met kans op sneeuw, temperatuur om het vriespunt. Voor de Middenklasse. Wy vestigen de aandacht van belanghebben den op de per advertentie in ons blad aange kondigde causerie van den heer J. Pieterse, uit UIT VLAARDINGEN. In de gisteravond gehouden veigadering van het Vrijzinnig Comité alhier zijn als lestuurslid herkozen de heeren M. v. d. Burg Ilzn. en A. Maarleveld Azn. en is gexozen de beer A. HjJ> gerwerf Azn. Er werd besloten deel te nemen aan de ver kiezing voor leden van de Prov. Staten in dit jaar. 'Den heer A. rloogendijk Jzn. za.' een enn- didatuur worden aangeboden. UIT DELFT. By de te 's G«-avenhage gehouden examens voor nuttige handwerken slaagden de dames H. R. Wieneke, C. v. d. Wouden en C. W. in 't Hart, van hier. UIT ROTTERDAM. Men verzoekt ons te melden, dat van 3 tot 9 April hier ter stede zal wordeo georganiseerd een Winkel week van het Nederlandsen Faorikaat", zooals die reeds met succes in andere plaatsen van ons land is gehouden. Een belangrijke diefstal van olie en vet heeft aan de Willheüninakade alhier plaats gehad. Uit een daar staander» open spoorwagen zijn ge stolen 15 vaten hotei olie en 5 vaten vet, elk vat iwegende ongeveer 200 !:..og.am. De vaten waren uit Amerika aangevoerd. De dieven zijn brutaalweg mei ©pa met twee paarden bespannen sleeperswagen naar de Wil- helminaka.de gereden, hebben daar de vaten uit den spoorwagen getost en opgeladen en zijn toen met den buit weggereden. Op de gestolen vaten, die een aanzienlijke waarde vertegen woordigen, is bij verschillende kooplieaen hier ter stede beslag gelegd D|e politie is de voortvluchtige daders, die bekend zijn geworden, op het apoor Mïnen. In de maand Februari zijn op de Nederlandsche kust aangetroffen 46 mynen waar van 14 van Eugeischen. 30 van Duitschen en 2 van onbekenden oorsprong. Mijnen van Franschen oorsprong zijn er in die maand niet aangespoeld. In het geheel zyn er thans, sedert het uit breken yan den oorlog, aangespoeld 918 mijnen, aldus naar sorprong verdeeldEngelsche 484. bransche 58. Duitsche 175, van onbekenden oorsprong 201. Nekkramp. Wegens een geval van nek kramp in de nieuwe kazerne te Harderwijk, wordt aan geen der daar ondergebraente mili tairen voorloopig verlof verleend. Autoongeluk. In den afgeloopen nacht ongeveer kwart over één is een atax aan den Haarlemmerweg by de Van der uuynstraat te Amsteidam te water geraakt en de passagier, een heer van deriigjarigsn leeftijd, verdronken. Een voorbijganger waarschuwde aanstonds de politie op het Van Hogendorpplein, en met behulp van een dreg was de chauffeur, die boven op de auto geklommen was, spoedig gered. Per brancard werd hij naar het gasthuis gebracht. De passagier had de ruiten stukge slagen, waardoor de auto dadelijk volliep en omsloeg, ue ingenieur van de gasfabriek, de heer M. van der Horst, die op het geschreeuw was toegeloopen, begaf zich nog met een ladder in het ijskoude waier om te pogen het portier te openen, maar deze poging mislukte. De bi and weer, die gealarmeerd was, vermocht al evenmin ter redding iets te doen. Tegen half- vier verscheen Sincks toestel op het terrein, en even voor halfvyf was de auto opgehaald. De .drenkeling werd per brancard naar de gasfabriek gebracht ten huize van den directeur, wiens gast hij was geweest. De watersnood. Men meldt uit Buiksloot, dat gisternamiddag aan den Meerweg, die nog steeds erg bedreigd wordt, weer een woning is ingestort. Men meldt nit Broek in Waterland Nu de storm weer uit het Noordoosten komt, stroomt er weer veel water bij de dijkdoorbraak te Uitdam binnen en vluchten de menschen weer naar beter oorden. Velen gaan voor goed van hier- Men meldt uit Waterland, d.d. 7 Maart: Het water is weder gestegen Er gaan weer groote golven over de watervlakte, zoodat ver scheidene zandzakken zyn weggespoeld of stuk geslagen. De watervlakte is geheel verlaten, daar hat niet raadzaam is zich daarop te begeven»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2