Binnenland. Staten-Gene raai. Stads- en Gewestelijk Nieuwe Gemengd Nieuws. niater zeid© er trotsch op te zijn, dat ear een Alkalische brigade aan den gtriji roof Ver dun deelneemt. In de jaarvergadering van de Kamer vjoor Scheepvaart deed de bekende groot reeder eu ministersvader Sir Walter Runciman eenigie me dedeelingen, die de „Times" voor een „ner veuze ontsporing" houdt. Als de Regeering nog een hal£ dozijn sche pen requiaeert, dan gaan, meende Runciman, de vrachtprijzen van 60 naar 90 sh. Wij st.ua misschien, zonder' dat wij het merken, voor een grotote, financieele ineenstorting en uk zou wei wenschen, da,t wij aan het publiek konden duidelijk maken, hoe groot hel gevaar is. daar wij niet in staat zijn, snel het vereiscihte aan tal schepen te bouwen. De president viel Runciman in de rede met de* opmerking, dat er geen reden was voor de vrees, dat een nationale ramp op komst stond, maar dat alles, wat een man van de positie van Runciman ter tafel bracht, aan den vijland zou worden overgebriefd. Baron Bentinek. Wij vernemen, dat de Kmiing'n ritmeester R. F. C. baron Bentinek tijdens diens non-ac tiviteit belast beeft met het beheer van het koninklijk staldepartement. t De Landweerlichting 1912. Van lofficieele zijne wordt gemeld: (Het courantenberichtvolgens hetwelk de landweerlichting 1912 den 13en Maart a.s. met verlof zou gaan, is beslist onjuist. Wel moet het voornemen bestaan om die lichting;, welke 20 April met klein, verlof naar huis zou gaan, voor een gedeelte voor dien datum te doen vertrekken, maar dit vroeger tijdstip -staat nog niet vast en zal stellig niet 13 Maart zijn. De Deiftsehe professoren-benoeming. Dit Delft wordt aan „De Tijd" gemeld: Het advies, door de afdeeiing der algemeens wetenschappen van de Technische Hoogesrhool te Delft aan de curatoren verstrekt, om prof. mr Di. Blom te doen vervangen door den oud- minister Treub, die als eerste op de aanbeve lingslijst werd geplaatst, is nog ailesoehulve een beslissing. Trouwens, mr. Treub zelf moet, te voren gepolst, tegen zijn eventueele benoe ming eenige, zij het niet-piinoipieele, beden king hebben geuit. Evenals de afdeeiing van algemeene weten- schappen heeft het college van curatoren zeer lang getalmd, en talmt het nog, om zijn hou ding te bepalen. Tot de candidaten, genoemd buiten de voordracht van ae algemeene weten schappelijke afdeeiing; behoort nog ten be kend liberaal, een Katholiek Kamerlid en een geleerd kloosterling." Als "men volledig wil wezen, moet hieraan, naar de „Ned." meent te weten, nog worden toegevoegd, dat onder de aangezochten ook een jong geleerde van Chu-Historische richting behoort. Het Asser-monument. De commissie voor het Asser-monument heett besloten dit monument, bestaande uit een bronzen beeld van Asser op voetstuk, door prof. A„ W. M. Odé ontworpen en uitgevoerd, bestemd om in het Vredespaleis te worden geplaatst, niet daar te plaatsen en te onthullen dan nadat de vrede zal zjjn tot stand gekomen, opdat de buitenlandsche diplomaten deze plechtigheid zullen kunnen bij wonen. Aangezien dit tjjdstip nog niet bij benadering is te bepalen, heeft de commissie besloten om de inmiddels in brons voltooide buste van Assen eveneens door prof. Odé vervaardigd, bestemd om op marmeren voetstuk geplaatst te worden aan de Universiteit van Amsterdam, aldaar te ont hullen in April a.s. De maildienst op Engeland. In verband met de wijziging in de verzending der post tusschen Nederland en Engeland vise versa, is het zeepostkantoor verplaatst van Vlis- singen naar Rotterdam (Deiftsehe Poort). Burgemeesters op Java. Het sUtr. Dbld." meldt, dat het nog geenszins vaststaat, dat mr. Van Zyst een eventueele be noeming tot burgemeester van Batavia zal aan nemen ot zelfs met het oog op zyn gezondheids toestand, welke nog steeds te wenschen overlaat, zal kunnen aanvaarden. Omtrent de benoeming van burgemeesters voor Batavia, Soerabaja en Semarang meldt bet blad nog, dat het de bedoeling zou wezen om alleen voor Batavia een burgemeester uit Nederland te doen overkomen; voor de beide andere sleden zouden personen in aanmerking komen, die reeds in Iudië verblijf houden. Nederland en de Vereenigde Staten in bet Verre Oosten. Naar de „Tel." uit Weltevreden verneemt, zal Harrison, de ghuverneur van de Philippijnjn, in April officieel een bezoek aan Java bmhgt-a, om ons stelsel van kolonisatie, onderwijs en landbouw te bestudeeren Dit bezoek is, zooals van zelf spreekt, Van het grootste belang voor .le betrekkingen tus schen Nederland en de Vereenigde Staten. Waarschijnlijk zal hij met onzen nieuwen Gou verneur-Generaal, graaf Van Limburg Stiruni, ook den toestand in het Verre Oosten bespreken, met het oog op de politiek van rapan. Begeeringsgroenten. Uit Amsterdam wordt gemeld. Van het Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen is bericht ontvangen, dat roode en gele kool niet anders dan in kleine hQeveelheded ter beschikking van de gemeenten kan worden gesteld. De voorzitter der Levensmiddelencomrnissie beeft op grond daarvan, in overleg met de bur gemeester moeten besluiten, aan het Centraal Administratiekantoor te berichten, dat op de levering van zulke kleine hoeveelheden kool voor deze gemeente geen prys wordt gesteld. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 8 Maart. Voortgezet wordt de bahaudeling van de Begrooting van Suriname voorl916 De heer P1 e y t e, minister van Koloniën zegt,, dat de heer van Kol veel punten heeft besproken, die niet in de gewisselde stukken zyn aangeroerd. Spr. ontkent, dat de ambtenaren den baasspelen. De heer van Kol heeft te veel waarde aan klach ten zonder zich te overtuigen van de gegrond heid dier klachten. De kwestie van papiei fabri cage uit hout is reeds gedeeltelijk opgelost. Spr. zegt, dat het zijn schuld niet is, dat de cultuur- bank nog niet tot stand ie gekomen. Spr. verde digt de fioancieele politiek tegen de critiek van den heer van Kol. De crisis heeft op de Koloniën lang Diet zoo zwaar gedrukt als op het moederland. Met een lït-ffif.g van 5 opcenten ware het bf-noodigde be irag te vindeD geweest. Vyf procent is waarlijk vergeleken bij het hetgeen hier te lande wordt geheven, een onbeduidend bedrag. De Koionie moet geldelyk leeren zelf rund te komeD. Ook ten opzichte daarvan heefi de minister steeds geduld getoond en getracht met beleid te han delen. De heer v. Kol repliceert. De begrootmg woidi goedgekeurd. Aan de oide is de Begrootiug voor Curagao 1916. De heer van Kol vraagt waarom voor de West-Imnsche koloniën de defensie kosten worden g. dragen dooi N-.ieiland, terwijl dit voor de Oost D dische koloniën niet het geval is. Spr. wijst op het belang van de vischeiy voor deze kolonie en op de sleente verbinding met de «ndeie eilanden. Spr. bepleit verbetering van de ha»en. Aan de Katholieke geestelijken brengt spr. hulde voor het vele dat zij voor de bevolking eu de kolonie hebben gedaan. Leei plicht, school «oedmg. beperking van den kinderarbeid acht spr. noodzakelijk. Voorts betere rechtspraak, bestuursdecentralisatie voor de eilan den, enz. enz. De heer P 1 e y t e, minister van koloniën zegt, dat de politiek der laatste jaren goede gevolgen heeft gehad voor deze kolonie. De verbetering der St. Anna baai gaat langzaam maar vordert toch. Voor de verbetering van den gezondheidstoestand worden maatregelen genomen, ook om een betere verbinding te krygen met de anderè eilanden. De begrooting wordt goedgekeurd. Aan de orde is Hoofdstuk X Koloniën. De heer v. d. Berg bespreekt de Karengsen- quaestie. Het adres van de Semarangsche Ver- eemging voor lokale beiancen acht spr. van meer gewicht dan de minister. 'Spr. schaart zich aan de zijde van adressante. De bevoegdheid der gemeente raden is te beperkt en te weinig omschreven. Over het Kamponvraagstuk is spr. hut niet eens met de handelwijze van den oud-gouv. generaal Idenburg, die de autonomie van die lichamen aantastte. De quaestie van het kiesrecht zal spoedig aan de orde komen. Z.i. zal het kiesrecht uitsluitend aan staatsburgers worden toegekend. Hij vraagt den minister nog eens te overwegen of het wel gewenscht is aan vreemdelingen geheel of gedeel telijk het kiesrecht te verleenen. Daarin toch schuilt eeu niet denkbeeldig gevaar. Spr. vraagt inlichtingen omtrent de privaat rechtelijke bepalingen ten opzichte van de Chi- neezen. De heer de G ij zeiaar vraagt waarom alleen voor de sursus in tropische geneeskunde te Am sterdam subsidie gegeven wordt terwyl in Leiden hetzelfde onderwijs wordt gegeven. De heer Cremer bepreekt de myoontginning en speciaal de Djambi-conces3ies. De minister heeft in deze een zeer vreemde houding aange nomen. Spr. acht petroleum niet geschikt voor ontginning van staatswege. Wil men de richting Albarda uit, dan moet de mijnwet worden inge trokken. Inzake de defensie van Ned.-Iodië zegt spr. dat het hem verheugt dat de Minister van Bmnen- landsphe zaken op 25 Februari jl. deze aangele genheid als buiten de politiek liggend, heett aan gewezen. De aanbouw van de vloot zal veel tyd kosten. Het leger dient gereorganiseerd in de richting van militie. De heer van Kol zetrt, dat de toestand in Iudië op vele punteo achteilyb is. Wij leven in een woeligen tyd. De expanoe-noodzakeljjkheid doet zich overal gevoelen en Indië ligt te midden van allerlei groote staten die er begeerige oogen ep slaan.De afloop van den oorlog dieDt te worden afge wacht. Spr. vraagt of de nieuwe gouverneur- generaal het recht zal hebben zich rechtstreeks in connectie te stellen met andere mogendheden dau wel ot alles via Den Heag zal blijven gaan. Spr. laakt de rechtsonzekerheid der inlanders, die leidde tot de oprichting van de Sarekat Islam. Spr. breekt zijn rede af* De vergadering wordt veidaagd tot Donderdag 11 uur. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Maart, medegedeeld door het Kon, Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 te Haparanda. Laagste barometerstand ongeveer 750 te Zuid- Duitscbland. Verwachting tot den volgenden dagMeest matige Noord-Oostelijke tot Noordwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijulijk sneeuw, of regenbuiën, stijging van temperatuur- Ontplofling. Hedenmorgen heeft in de lakstokerij van de lak en vernisfabriek van de firma Tom en Snelle, Noord vestsingel, een ontploffing plaats gehad. De lakstokerij is gelegen achter het hoofdgebouw. Van een smeltketel, waarin hars en bruinsteen werden verbit. is vermoedelijk, doordat de zich ontwikkelende gassen niet konden ontwijken, de helm afgesprongen. De gloeiende hars verspreidde zich door de fabriek. De directeur, de heer Addens, wonende te Rot terdam en de eveneens aldaar woonachtige arbeider P. Vrijenhoek, werden door de gloeiende hars ernstig aan hoofd, gelaat en handen ge wond. Zij konden niets meer zien. Na door dokter Geerdes verbonden te zijn, zyn belden per ry'tuig naar het Ziekenhuis overgebracht. Een begin van brand werd door arbeiders van aangrenzende fabrieken gebluscht. Door de ont ploffing is het dak van de lakstokerij ontzet. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Teleph. interc. No. 244. Geopend dagelijks van 8£—1 en van 2— 4jj uur, bovendien Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond van 78 uur. Gevraagde arbeidskrachten behan ger halfw., bebangersjungen, brandersknecht, broodoakker halfw. bov. 17 j., broodbezorger, conische zager, distillateursjoagen, kleermaker- grootwerker, ondermouter, schilder haltw., winkel bediende, bankwerkers, dagindragers, rijwielher steller halfw., schilder, technisch Frausch corres pondent. Te Amsterdam: 5 kantoorbedienden, 18 -24 jaar, in bezit diploma ri. b. 8. Te Deltt: 1 aankomend sigaren sorteerder- plakker. Te Deventer: waterbouwkundig opzichter tee kenaar. Te Maassluis: timmerlieden, schilder. Te üversctuetuinknechts. Aangeboden arbeidskrachten: fa brieksarbeiders, forceur, kantoorbediende, loop knecht, losse weiklieden, stokers. Apologetische Cursus. Gisteravond sprak de weleerw. heer Paulusseu als laatste les van den apologetiscben cursus, over »Het Hiernamaals". Spr. toont aan, dat het menschelijk verstand, ons reeds wjjst op een leven na dit aardsche. Uit onze menscbennatuur, die hoog verheven is boven de andere schepselen, bljjkt reeds, dat de mensch voor een verheven doet bestemd is. De zucht naar geluk, die in de menschenziel is gelegd, kan niet bevredigd worden hier op aarde, zooals de H. Augustinus zegt: »Ons hart is onrustig en zal niet rusten voor het rust heeft gevonden in God." Alleen God kan geheel onze ziel vullen. Het geloof aan eon leven hiernamaals is alge meen in het geheele menschenras, zoowel by de onbeschaaide en als bij de beschaafde volken Hoewel alles om ons heen wjjst op vergaan en verdwijnen leeft in de menschenziel voort het besef dat hiernamaals een ander leven is. Zoowel de dwaling der zielsverhuizing als de gebruiken der oude stammen bjj begrafenissen enz. zijn er het sprekend bewjjs van. En ook het spiritisme is ten slotte een uiting van dit bewustzijn. De eigenschappen der ziel wijzen ons er opdat de ziel niet is geschapen voer het kortstondig leven op de aarde. Ons geweten, die inwendige rechter, die niet zwjjgt ook niet voor geheime zonden, wjjst op een booger leven dan het stof felijke. De rechtvaardigheid Gods eischt een leven hiernamaals. De groote ongelykheid in deze wereld zou niet overeen te brengen zjjn met Gods recht vaardigheid en goedheid zoo er niet een leven hiernamaals was, waarin rechtvaardig over onze verdiensten Z3l wotden geoordeeld. Ten slotte haalt spr. tal van uitspraken aan uit de Openbaring en de H. Schrift waarin wordt gewezen op het leven hiernamaals. Hoe het leven hiernamaals zal zjjn weten we niet, maar we weten wel, dat het ruimschoots opweegt tegen outberiugen en teleurstellingen op deze wereld, om hiernamaals eeuwig gelukkig te zjjn. Want de H. Paulus heeft het gezegd »Geen Oog heeft het gezien geen oor heeft het gehoord en nooit is het in 's menschen gedachte opge komen wat God bereid heeft, voor die Hem lief hebben." De heer Mouwens spreekt een woord van dank tot alle sprekers die in dit seizoen voor ons zjjn opgetreden, en tot de aanwezigen, die trouw de lessen hebben bjjgewoond. Spr. hoopt hen het volgend jaar weer allen te zien terugkomen als de Bond weder een nieuwen cursus zal organi- seeren. Gisternacht oh'geveer 12 uur is te Schiedam van den laatsten in de richting! VIaar- dingen veitrelckenden trein een personenrijtuig 3de klasse ontspoord. Er waren geen reizigers in. De trein bleef gedeeltelijk te Schiedam ach ter, het andere gedeelte vertrok met 1 uur vertraging naar zijn bestemming. Twee sporen 'in de richting Rotterdam waren lot gisteroch tend 6 uur versperd. Hoogwater te Schiedam Vrjjdag 10 Maart 7.57 v.m. 8.14 n.m. Hoogwater. Men meldt uit Monnikendam Gistermorgen was de stand van het zeewater ongeveer 3U c.M. boven A. P., zoodat door de gaten in den dijk weer veel water is binnenge komen, waardoor de stad op het overstroomde gebied flink is gerezen. De verbindingsweg Monnikenaam Edam is nog niet begaanbaar. De dam in de Zuidervesung semjut nog niet geheel dicht te zijn, want de cemrifugaalporap die de stad van het overtollige water vrij moet houden, kon het water niet wegpompen, zoodat thans ook weer een van de nulpmachines in werking is gesteld. De werkzaamheden aan de gaten in den zee dijk konden gisteren wegens den storm niet* doorgaan. Het gat in den Katwouderdyk ia thans op A. P. gebracht het gat in den Wa- terlandscnen djjk is nog ongeveer 70 c.M. bene den A. P. In het gat van den Katwouderdijk sloeg gis- terenocütend nog een flink stuk door den storm weg. De waterstand te Durgerdam is sedert -Maandag 20 c.M. gestegen tot 25 c.M. boven A. P. Het kerküof wordt door den golfslag op» nieuw bescnaaigd. Een begrafenis moest gisteren te Amsterdam gescnieaeu, ornaat net Kerüüot te Duigerdam door üe gol eu bespueld worüt. tN- v. d. D.j Uit Nieuweudain: Vannacht zjjn te Buik sloot weer aue nuizeu in eikaar gezakt. Een bom. Te Posterholt ^Limb.)zjjn Zondag eenige personen in hechtenis gesteld, in verband met eeu alaaar in beslag genomen bom, welke scheen bestemd te zyn voor een aanslag op een munitiefabriek in Duitschland. Diefstallen. Naar aanleiding van veel vuldige kazerneaiefstallen in den laatsten tijd e Uirecni gepleegd, neeft de politie te Ellecom en te uiereu in ouaerscneiaene woningen huis zoeking gedaan,, hetgeen tengevolge üad, dat een groot aantal militaire lijfgoederen, dekens en andere voorwerpen werden opgespoord en in beslag genomen, en eveneens zestien fietsen. Een groot aantal personen moet oy deze zaak betrokken zijn. Er nebben reeds aanhoudingen plaats gehad te Ellecom, Utrecht en in Den Haag. Gearresteerd. Twee militaire wielrijders van Doetinchem zijn te 's Heerenberg in arrest gesteld Oader verdenking, twee vrouwen behulp zaam te zijn geweest bij het smokkelen. Vergiftiging door lijnkoeken. De heer M. Frankenhuis, rijks veearts te Sliedrecht, heeft bij verscheidene landbouwers paarden, koeien en varkens onderzocht, die verschijnselen van vergiftiging vertoonden, na te zyn gevoe derd met cocoskoeken. Het scheikundig onderzoek aan de Rijksse- ruminrichting van de opgezonden koek heeft uitgemaakt, dat deze zeer sterk verontreinigd was met de zeer giftige stof ricinus, en dat deze ongetwijfeld de oorzaak van de vergiftiging was. De koeken waren betrokken door den Slie- drechtschen Boerenbond en geleverd door de N. V. Veevoeder- en Kunstmesthandel te Rot terdam. Inbraak. In de steenfabrieken te Wijk bij Duurstede en Amerongen is tusschen 4 en 9 dezer ingebroken in de lokomotiefloodsen. Alle koperen deelen zyn van de machines afgenomen- Te Amerongen alleen bedraagt het vermiste 150 pond koper. De politie heeft de zaak in handen- Pokken. In de laatste dagen zijn te Am sterdam weder vier gevallen geconstateerd, een in de Bilderdykstraat, een in de Van Speykstraat een in de 2e Helmersstraat en een op de Bil- derdykkade. Alle gevallen zjjn z.g. gewijzigde pokken De gezinnen waarin de gevallen zijn voorgekomen, zijn in observatie genomen. In het geheel zijn 22 gevallen voorgekomen waarvan 3 met doodelyken afloop, Gisterenavond bad te Halfweg een ernstig10 aanrijding plaats tusschen een viacutwagen co» ®cn automobiel. D© vrachtwagen, die uit de richting Haarlem Kwam, hau geen licht, zoodM de van Amsterdam komende auto q oor, den iwaren sneeuwjacht ae vrachtwagen niet fcom 2ien. Door handig sturen van den chauffeur werd de wagen slechts van achteren aangereden. H0* paard werd door glasscherven zoodanig gewond» dat het spoedig stierf. De voerman, eeu 19-ja i?"* jongen, bekwam ernstige verwondingen. Hjf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2