Mads- en brewestelijk Nieuw-, Leger en Vloot. Fin. en Econ. Mededelingen»^ fcekosja een gezien cn invloedrijk staatsman te Tokio waarin deze de annexatie van Ned. tndiö door .Tapan (vooralsnog in den vo-m van een protectoraat) aanbeveelt. Nadat Java en Sumatra aoor Japan zouden zijn bezet en aan straat Soendaa verdedigings werken zouden zijn aangelegd, zou gein vreemde vloot zich meer een doorbraak naar Oost-Azië kunnen banen. De cacao- en chocoladeindustrie Uit verschillende berichten is reeds gebleken, dat onze cacao- en chocolade industrie op het oogenblik in een zorgelijke positie verkeerd. Reeds hebben enkele fabrieken geheel of gedeéltélijk stopgezet en men verwacht in de komenae we ken, dat door gebrek aan grondstoffen, zeer vele, zoo niet alle fabrieken zullen moeten sluiten. Bij onderzoek bleek ons het volgende de oor zaak van deze moeilijkheden te zijn: Duizenden zakken cacaoboonen uit neutrale en ook uit Engelsche havens op N.O.T. contracten in Nederland aangekomen, en door de fabrikanten betaald, worden door de N.O.T. niet aan de eige naars uitgeleverd, tenzij deze eene nieuwe ovér- eenkomst willen teekenen, waarbij zij verklaren, dat alle. op 11 Februari in hun bezit zijnde, of na dien datum afgeleverde N. O. T. vrije cacao boonen én producten daarvan onder N. 0. T. ver bond staan. De fabrikanten, die N. 0. T. vrije producten verkocht hebben voor dien fatalen ter mijn, mogen na 11 Februari, deze reeds afge sloten koopen niet uitvoeren, tenzij zij zich aan boeten willen blootstellen, welke tot 10 X de waarde van het product bedragen. Teekenen zij deze verklaring niet, dan krijgen zij geen grond stoffen en worden de door ben reeds betaalde en opgeslagen voorraden naar Engeland gezonden- Aan de andere zijde staan de koopers, die met proces bedreigen, indien de fabrikanten niet aan hun verplichtingen voldoen. Force majeure, kon in deze nier geldend ge maakt worden. De fabrikanten stellen zich op het standpunt, dat aan de reeds gesloten N. 0. T. contracten geen nieuwe bepalingen mogen wor den vastgeknoopt en zeker niet zulke, «lie hun beletten, in goed vertrouwen gesloten verkoopor ders behoorlijk uit te voeren. Een waarschuwings tijd is niet gegeven en de bloote mededeeiiug. om trent «de nieuwe voorwaarden op 11 Februari gedaan aan een comité uit de cacaofabrikanten, werd eerst in de eerste dagen van Maart door voorlegging van een N. 0. T. contract gevolgd. Het benoeit geen betoog, dat vele fabrikanten dit nieuwe contract niet kunnen teekenen; zij loopen dus de kans geen aanvoeren meer te krijgen. Men hoopt dat de N. 0. T. alsuog tot billijke concessies bereid is; zoo niet dan blijft eene werkeloosheid op groote schaal in deze in dustrie niet uitgesloten. Grensverkeer met België. Men meldt uit Maastricht Niettegenstaande de loopende geruchten, dat de Belgische grenzen van gisteren af voor het personen- en goederenvervoer zouden zijn her opend, kunnen wij, na ingewonnen informaties, met de meeste beslistheid verzekeren dat de Belgische gienzen. zoowel voor goederen- als personenvervoer nog altijd gesloten zijn. Wel worden de Nederlanders, die vóór net sluiten der grenzen, om eene of andere reden in- Belgie vertoefden, zoo successievelijk weder vrijgelaten Gisteren keerde nog een persoon uit het naburige St. Pieter, welke drie weken in België was op gehouden in den schoot zijner familie terug. Alleen bij hooge uitzondering kan iemand, die voor zaken of dringende aangelegenheden naar België zou moeten en die in het bezit van een buitenlandsche pas is, zijn verzoek, met redenen omkleed en door den burgemeester van de plaats zijner inwoning gelegaliseerd, bij het DuitBche conculaat indienen. Uit Gouda. In de algemeene vergadering van houders der N. V. Kon. Stearinekaarsenfabriek Gouda zal, naar de „G. Cf." verneemt, dooi commissarissen worden voorgesteld, 125,009 aan de gemeente Gouda aan te bieden voor de stichting van een vnks- en schoolbaj. Invordering van kvritantiën. De Nijmeegsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft zich naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling dor Brieven posterijen tot de Tweede Kamer go- wend met een adres, waarin zij er op wijst., dat zij in beginsel geen bezwaren heeft dat de han del en nijverheid door hoogere posttarieven bij dragen tot ae vermeerdering der Rijksinkomsten. Dat de post-, telegraaf- en telefoontarieven ver hoogd worden, acht zrj in dit opzicht biliyk. De Kamer heeft evenwel bezwaar tegen de voorge stelde herziening van art. lj^der bovenbedoelde wet. Door deze herzieningt-n zullen de innings- kosten voor invordering van gelden en kwitan- tiën aanmerkelijk verhoogd worden, zoodat voor al de meer dan f25.hooge -kwitantiën ten zeerste 'zullen worden getroffen. Ook vindt de Nijmeegsche Kamer minder recht vaardig de heffing van geiden voor geweigerde kwitantiën, wanneer deze ten tweeden male aan den schuldenaar worden aangeboden. Daar zeer vele kwitantiën niet bij de eerste aanbieding wor den voldaan, zal bedoelde beffing in d© practjjk neerkomen op een verhooging van het récht Van invordering met 5 cent j>er kwitantie, wat per centsgewijze een aanzienlijke verhooging is. De Kamer van Koophandel verzoekt dan ook den Stalen (jeneraal goedkeuring te onthouden aan de herziening van art 19. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naai waarnemingen, verrii t1 in den morgec van 11 Maart, medegedeeld deer h< t Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.1 te Bodo, Laagste barometerstand 750 te Zuid Duitscb- land. Verwachting Matige, in het Noorden tijdelijk krachtige noordoostelijke tot oostelijken wind, betrokken of zwaarbewolkt waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien. Zelf temperatuur. St. Vincentiusvo eening. Maandagavond om S uur zal de Vereeniging van den H. Vineentius van Paulo, «alhier in het géhouw der Vereeniging, Lange Nieuw sf.xai; l<3i, haar Jaarlijksche Algemeene Vergadering hou den De vergadering, waarin de jaarverslagen dei conferenties en der andere liefdewerken w-or- dt-n uitgebracht is toegankelijk voor de weldoe, ners der irereenjging en voor alle belangstellen der It K, Volksbond. De afd Schiedam van den Ned. K. K. Volks bond zal Zondagmiddag om 1234 uur hare ge wone maandelijksehe vergadering houden in het Bondsgebouw, Lange Haven Woningbouw. Aan Schiedam is een voorschot verlr^nd tot een bedrag van ten hoogste f66.000, ten ©inde genoemde gemeente in staat te stellen eên voor schot. van gelijk bedrag te verleenem aan de ver eeniging „Volkshuisvesting," ten behoeve van den bouw van een 40-tal arbeiderswoningen. Provinciale Crediet- en Spaarbank Schiedam. In de heden gehouden Algemeene Ver gadering van aandeelhouders is door den Directeur verslag uitgebracht over het tien de boekjaar 1915. De belans en winstrekening werden goed gekeurd en het dividend bepaald op 12%. De heer A. C. v. Wieringen werd als Com missaris herkozen, terwijl in do vacature, ontstaan door het zich niet beschikbaar stel len van den heer von Briel Sasse in ©en volgende vergadering gal worden voorzien. Aan het verslag is het volgende ontleend: Stond ons gewone zakenleven na het in treden van den Oorlogstoestand vrijwel stil, na het verschijnen van ons jaarverslag over 1914, in Alaart '15, achtten wij de omstan digheden hier te lande dermate gewijzigd, dat wij besloten, ons bedrijf met kracht te hervatten. Kwamen in het begin niet zoo veel so lide aanvragen binnen ars wij anders gewoon waren, later verbeterde dit zeer. In de hierdoor ontstane behoeften aan meerdere kasmiddelen, werd ruimschoots voorzien cloor de verdere plaatsing onzer p Obli gatie n. Het resultaat hiervan ging onze verwach tingen te boven. In 1915 toch werd niet minder dan f 127.500.aan Obligation ge plaatst en gestort, hierbjj niet gerekend de aan de gemeente Schiedam té leveren Obli- gatiën (zie onder). Voorts vloeiden de deposito's nog. weer ruimer dan vorige jaren, waardoor van de gelegenheid tot verdisconteering bij de Ne- derl. Bank voorloopig geen verder gebruik behoefde gemaakt te worden. De bij de Nederl. Bank loopende accepten werden afgedaan, zoodat op 31 December '15 geen enkel accept meer verdisconteerd was. Naar aanleiding van een adres van tanige Schiedamsche bouwondernemers, aan den Gemeenteraad alhier, om beschikbaarstel ling van gelden tegen aannemelijk© voor- waarden, teneinde het bouwbedrijf weder te doen herleven en daardoor de werkeloosheid te verminderen, en meteen tegemoet te ko men aan den woningnood, verklaarden wij ons aan Burgemeester en Wethouders be reid, hiervoor onze bemiddeling te verlee- non. Hiervan werd door het Gemeentebestuur gebruik gemaakt, en besloot de Raad in zijn zitting van 17 Aug. '15 om f 100.000. 5 Obligatiën onzer Instelling a Pari af te nemen, teneinde ons in staat te stellen voor de aan de Gemeente verkochte Obli gatiën gelden onder le hypothecair verband te verstrekken, een en ander onder bepaal de voorwaarden. In de Raadszitting van 31 Dec. '15 werd het bedrag van f 100.000.verhoogd tot f225.000.—, een bewijs van vertrouwen in onze instelling van het gemeentebestuur dat wij op hoogen prijs stellen. De levering der Obligatiën zal eventueel geschieden zoodra de in aanbouw zgnde huizen gereed zijn, en de hypotheken ver leend zijn. I)e regeling is, uitgezonderd de rente, geheel overeenkomstig die van de Gemeente Haarlem, met de Haa.rlemsche Hypotheek- v bank. Aar. het eind van 1915 werd besloten, de houders van 41/2 Schuldbrieven, met winstaandeel in de gelegenheid te stellen, met 1 Jan. 1916 hunne stukken te con- verteeren in 5 Obligatiën, tegen teen vergoeding van 1 voor kosten van aan maak, zegels, reclame enz. Van deze gelegenheid werd vrij algemeen gebruik gemaakt. Hierdoor zal het ons mo gelijk zijn, voor de 5 Obligatiën de officieel© beursnoteering t© Amsterdam aan te vragen. Het resultaat dezer conversie komt in het verslag over 1916 tot uitdruk king. In 1915 werden uitgegeven f127.500. 5 0/0 Obligatiën en ingekocht f 1500.waar door op 31 December '15 in omloop waren f 152.700.5 Obligatiën. Aan 41/2 Schuldbrieven werd geplaatst f 400.en ingekocht f9350.waardoor op 31 December '15 in omloop waren f240.600 41/2 Schuldbrieven. Op 1 Januari '15 was aan deposito's ge deponeerd f 150329.—. Gedurende- 1915 werd gedeponeerd f 362.374.— en terugbetaald f 292.452.zoo dat op 31 December 1915 het saldo der deposito's bedroeg f220.251. In 1915 werden toegestaan 67 'leeningen tot een bedrag van f376.512.— aan af lossing werd ontvangen f271.884.Op 31 December '15 stonden uit 242 leeningen tot een bedrag van f666.023. Allo deze leeningen zijn gedekt door per soonlijke of zakelijke zekerheid, terwijl de meeste feeningen zijn versterkt door een polis van Levensverzekering, gesloten bij de II.A.V.-Bank Schiedam. Aan Intrest werd ontvangen f 41005. en aan Commissie- en administratiekosten f 14704.Aan Onkosten werd betaald f 7756.en Intrest Schuldbrieven en de posito's f 24372. Na afschrijving van alle kosten der plaat sing van Obligatiën f2255.en f 175.93 op Debiteuren, waarvan sedert reeds weer f 50.werd ontvangen, blijft een netto-winst van f20964.(vorig jaar f16823.—) waar van komt aan het Reservefonds f2096. Fxtra reservefonds f 7867.Aandeelhou ders f 6050.Tantièmes f 3150.—. De Reserves zijn nu gestegen tot f44116 zijnde ruim 88 0/0 van het gestort Aandee lenkapitaal. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevra gen sleutel, broche, portemonnaie met inh. R. K, kerkboekje, portefeuille ten name M., polsmof. bagagedrager van een flets, By vinders: bruine kous, Terwolder, Beier- landsche str. 30ring met sleutels Noordhoek, brugwachter Koemarktbrug portemonnaie met inhoud. Schippers. Pernissche straat 206bril, Rost. Oosterstr. 70paar sokken, Zagwyn, Rott. dijk 176'zak met ledige portemonnaie. den Held, K. K'erkstr. 9tricot kinderpakje, v. Dijk. Broersveld 106; horlogeketting met goud beslag Scheffers. Tuinstr. no. 17 (Uamlaan;; R K catechismus. Olieman, Brielsche str 20 mof Plooij, Villastr. 69 jeneverfust D.B 115. Collewyn, L Nieuwstr. 156portemonnaie met mesje en geld. Westerholt, St. Piet-rsteeg 8 snoekgrauwe hond (.boxer), Noomen, Oosterstr. 20. V. P. N. Donderdag avond hield de onderafdeeling Schiedam en omstreken der V. P. N. in een der zalen van Odeon hare jaarvergadering. Doordat de voorzitter, de heer J. M. van der Schalk, plotseling verhinderd was, opende de heer J. Jonker Roelants de goedbezochte vergadering, met een woord van welkom en gaf het woord aan den secretaris. Na het lezen der notulen, las deze een schrij - ven voor van het hoofdbestuur, inhoudende dat de heer J. J, Kannegieter had opgehouden veilingmeester te zijn van de R. C. V. en dat in zijne plaats was benoemd de heer Ph. Lan- genhoff. Uit het jaarverslag van den secreraris bleek, dat het aantal leden der onderafdeeling was verminderd, wat deze toeschreef, deels aan de ongunstige tijden, welke de liefhebberij door maakt, deels aan het werken van het hoofdbe stuur, dat zich, uit den aard dor zaak. meer gelegen laat liggen aan de belangen der platte landsbevolking dan aan die der steden. Nadat hij nog een overzicht had gegeven wat de onderafdeeling het afgeloopen jaar voor hare leden had gedaan, eindigde hij met een woord van opwekking om de afdeeling weer tot hoogen bloei te brengen. De rekening en verantwoording sloot met een klein batig saldo en werd door de heeren A. van der Loo en D. J. van Bochoven in orde bevonden. De begrooting voor 1916 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de beurt van aftreding als bestuursleden waren de heeren J M. van der 8chalk en J. H- Scheurerman, welke beide met bijna algemeene stemmen werden herkozen, laatstgenoemde nam zijn benoeming aan terwijl den heer J M van der Schalk hiervan in kennis gesteld zal worden. Tot afgevaardigden voor de vergadering van het Prov. Bestuur werden gekozen de heeren M. C- Plooii en A. J Oosterhoff, welke beide hunne benoeming aanvaarden. Aan de beurt van aftreden waren de heeren W. van der Most, Sr. en J. Jonker Roelants, welke beide, wegens drukke bezigheden voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschten te komen. Nadat de heer W. van der Most Sr. een ver slag had uitgebracht over de gecombineerde tentoonstelling, gehouden te Rotterdam, werd met algemeene stemmen besloten dit jaar een expositie te houden in Schiedam en daarvooi samenwerking te zoeken met Rotterdam. Verder werd van de bestuurstafel medege deeld er weer evenals vorige jaren toeslag zal verleend worden op broedeieren en dekrammen, de hoenders en konijnen, dienende voor de fok kerij, zullen gekeurd worden door de heeren W. van der Most Sr. en H G Hellendoorn. Ten slotte werd besloten de laatste clubavond in dit seizoen te houden op 6 Maart a s. in de bovenzaal Odeon, des avonds 8 uur. waarop de heer van der Most o.m. de uitslag zal bekend maken. Door eenige bestuursleden waren 3 stel broed eieren beschikbaargeeteld welke onder de leden verloot werden. Stct. no. 60 bevat degewjjzigde&ta- tuten van de N. V. Glasfabriek „De Schie" alhier. Aan S t a a t s-C t. no. 59 z ij n t o e g e- voegd de Koninklijk goedgekeurde Statuten der volgende naamlooze vennootschappen: 1. Rijnschip „Maria Johanna", alhier. Doel: het exploiteeren van een Rijnschip, hetzg in eigen gebruik, jhletzij in verhuur als anderszins, Kapi taal f 10.000, verdeeld in 20 aandeelen van f600, alle geplaatst en volgestort. Voor de eerste maal is als directeur benoemd de heer 'A. Roelofs, schipper alhier. 2. Hijnschip „Sibilla und Anna," Doel alsbo- ven. Kapitaal f9000, verdeeld in 18 aandeelen van f 500, alle geplaatst en volgestort. Voor de eer ste maal is als directeur benoemd de heer A. Roelofs, schipper alhier. Gisteren z jj n op de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden, de 26-jarige A. V., die bij het lossen van straatkeien uit ©en in de Voorhaven liggend schip de hand verwond had, en de 17-jarige K. V., die zich in een distil leerderij met een stuk glas in de hand had ge sneden. H u o v w it f. o 1 'e Schiedam Zonda? 12 Maart 9.29 v.m 1012 n m. Maandag 13 Maart 10.51 v.m. 11.44 n.m. (TIT ROTTERDAM In het onbewoonde doch geheel gemeubileerde huis van mevrouw de weduwe Musley, te Voor burg, staande aan den Walenburgeiweg, is inge broken. De daders, de 19-jarige loodgieter J. N- van B. en de 17-jarige voorshger A. P. A. B-, hebben zich van den Schieweg af over een wei land, toegang verschaft tot de achterzijde van den tuin. De inbrekers verlieten bet huis aan de voor zijde, hetgeen door een aan, den Walerburgerweg wonenden winkelier werd gezien. Hij zag hen» ieder met een gevulden zak op den rug, op een motorwagen van ljjn 6 stappen en waar schuwde de politie, die de beid© jeugdige in brekers op (het Hofplein, in het bezit van bet gestolene, aanhield, toen de trant daar stil hield. Vergoeding wegens kostwinner schap De minister van Oorlog heeft be paald, dat door1 de militaire chefs ten spoedigste aan de betrokken burgemeesters opgave m-k* werden gedaan van de dienstplichtigen, die een der onderofficierera ngen cekjeeden, terwijl tö dens den verderen duur dei motilisatie et-n soortgelijke opgave moet geschieden van hen. die tot een ondetraffkiererang worden bevor derd Ook zal bericht moeten worden gezonden van dienstplichtigen, die wegens het verrichten van bijzondere werkzaamheden een bijzondere toe lage van meer dan 25 cent per dag Doven ban soldij met mobilisatietoelage genieten; een <?n ander in verband met de door de turgemeestete toe te kennen vergoeding wegen: feostwimte1"- sehap (Avp.) Landweerlichting 1916, De min'*" ter van Oorlog' heeft bepaald, dat de landweg- lichting 1916 zal worden gevormd door: 1e. de militieplkhtigen, die in normale tijd*' omstandigheden in 1914 en in 1915 naai" landweer zouden zijn overgegaan; 9e. door de militteplichtigen, die in normal tijdsomstandigheden eerst in 191ft naar landweer zouden overgaan. Naar verluidt, zal Müller's Algemeene Scheep' vaart Maatschappij over het afgeloopen jaar 1-°^ pCt uilkeeren. Het is nog niet bekend, of h**1 dividend geheel in contanten of voor do heb'' in nieuwe aandeelen zal werden voldaan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2