Staten-Generaal. Binnenland. ^fiads- en Gewestelijk Nieuw*. Gemengd Nieuws. «en landing der geallieerden en voor opstand in Syrië, wanneer dat van troepen wordt ontbloot, onmogelijk meer troepen tegen de Russen at te zenden. De Russische ruiterij, die in Armenië opereert, bestaat uit 30.000 kozakken. De militaire toestand is dus voor Turkije uiterst hachelijk en een afzonderlijke vrede met Turkije is binnen niet langen tijd 'waarschijnlijk. PORTUGAL. Ten gevolge van den tusschen het Duitsche rijk en Portugal ingetreden oorlogstoestand, werd de gezant van Oostenrijk Hongarije te Lissabon door de regeering der republiek aangezegd, dat hij passen moest aanvragen en met zijn personeel het land verlaten moest. Den tegenwoordigen Portugeeschen gezant in Oostenrijk Hongarye zou te gelijker tijd zijn pas overhandigd worden. In het Engelsche Lagerhuis heeft Grey, sprekende namens Asquith, die ongesteld wast een verklaring afgelegd over Portugal's deelneming aan den oorlog. De onmiddellijke aanleiding, sprak hij, van Duitschlands afkondiging van den oor logstoestand met onzen oudsten bondgenoot, is het besluit van de Portugeesche regeering geweest om alle Duitsche schepen te requireeren, die sinds het begin van de vijandelijkheden in de havens van de Portugeesche koloniën hadden gelegen. Ware Portugal een volstrekt neutrale natie ge weest, zonder banden van bondgenootschap met een van de strydende partijen, dan zou zyn op treden niettemin volkomen te rechtvaardigen zijn geweest. De oorlog was echter de oorzaak ge weest van een snel toenemend tekort aan tonnen inhoud over de geheele wereld en bet was dui delijk geworden, dat het in bet belang van het land de plicht van de Portugeesche regeering was, gebruik te maken van alle beschikbare schepen m de havens. Dat was haar standpunt en door de Britsche regeering werd het haar ook duidelijk gemaakt, dat de staat het recht had, in geval van nood, het eigendom van elk persoon te requireeren en aan het algemeen nut dienst baar te maken, een recht, dat onafscheidelijk is van de souvereinitoit van iederen staat en dat door geen enkel buiteniandsche mogendheid tot een verwijt kan worden gemaakt. Portugal echter was geen neutrale natie in den meest engen zin van het woord. Bij het begin van den oorlog verklaarde de Portugeesche regeering, dat zy onder geen omstandigheden de verplichtingen van haar oud-bondgenootschap met Groot Brit- tannië zou veronachtzamen. (Toejuiching en). Zy had een handelwijze gekozen, welke geen derde partij zou kwetsen, aangezien zij bij de requireering betaling en schadeloosstelling toe zegde, maar de Duitsche regeering achtte het dienstig de zaken te bespoedigen door een voor- loopigen eisch om opheldering, kort daarop ge volgd door een oorlogsverklaring. Aldus wijzigde zij d8 geheele positie, wat betreft de betaling en schadeloosstelling. (Toejuichingen). Men moest opmerken, dat Duitschland, dat Portugal thans beschuldigde van neutraliteit— breuk, zelf in October en later in December 1944 op Portugeesch grondgebied invallen had gedaan tegen de Portugeesche kolonie Angola en later getracht had in Portugeesch Oost-Afi;ika een opstand onder de inboorlingen uit te lokken. Portugal moest er verzekerd van blijven, dat Groot-Britannië en zijn bondgenooten het allen steun zullen verleenen, welken het noodig kan hebben en, nu het genoodzaakt is geweest zich naast de geallieerden te scharen, zal het begroet worden als een dappere helper bij de verdediging van de groote zaak, waarvoor de huidige oorlog gevoerd wordt. ALLERLEI NIEUWS. Men verneemt uit Toeldzja, dat in geheel Bessarabië groote troepenbe egmgen gaande zijn. Het gebrek aan wegen bemoeilijkt het vervoer van troepen. De Russen leggen met konrtachtige haast nieuwe spoorwegen aan tusschen Neukalia en Bolgdad en van Reni over Ismail naar Bolgdad. De spoorweg KisenefLipkani wordt ook ver beterd. Een groot aantal arbeiders werkt aan schansen en spoorwegen. In Bessarabië zijn nieuwe rekruten. De »Vossische Zeitungt verneemt uit Athene Het eerste transport Servische troepen is van Korfoe te Saloniki aangekomen. Naar verluidt, zijn zy bij Galanti gekampeerd. Reuter seint uit Londen: Met het oog op de moeilijkheden, in den vreemde geschapen tengevolge van het feit dat de Engelsche regeerjng» bescheiden aanhoudt die betrekking hebben op effecten-transacties, ver neemt Renter's Agentschap van gezaghebbende zijde dat de feiten deze zijn: De Engelsche regeefing houdt effecten aan, die uit Duitschland via onzijdige havens ten verkoop voor Duitsche rekening naar onzijdige landen worden gezonden. Zij doet dit, op grond dat de Duitsche regeering een zorgvuldig over wogen politiek heeft aanvaard, ter vctkrjfeing van crediet in onzijdige landen door de aan deden van haar onderdanen in Laiteniandsche ondernemingen te voorkomen. Rit is een. goed overlegd middel om de linaneieele kracht van den vijand, waarvan zijn weerstand grootelijks afhankelijk is, te versterken. Deze effecten worden volgens een welberekend plan op de onzijdige markt geworpen met behulp van de Duitsche regeering. Goud en geld zijn contrabande, niet op grond van hun innerlijke waarde, doch op grond van het crediet dat zij scheppen, Andere middelen voor het schepper- van kre dieten zijn vatbaar voor aanhouding en voor uitspraak van een prijshoi. Een dergelijke aan houding; doet rechtstreeks1 afbreuk aan de linan eieele kracht van den vijand en weinig of geen schade aan onzijdigen. De effecten, die het horna fide eigendom zijn van onzijdigen knopen geen gevaar van in beslag neming of achterhouding en het eigendomsrecht kan in die gevallen ge makkelijk worden bewezen. Alleen wanneer er ernstige reden is om te g elooven aan vijan delijke herkomst worden de stukken achterge houden. .1 Als deze feiten goed werden ingezien is er geen aanleiding' voor een storim op de onzijt dige effectenmarkten als gevolg van Engeland's optreden TWEEDE KAMER Het lid van de Tweede Kamer de heer San nes heeft den 6den dezer de volgende vragen gesteldL I Is den minister bekend, dat verveners. in verschillende veenstreken, weigerachtig zijn turf te verkoopen tegen vastgestelde maximum-prij zen. waardoor in sommige gemeenten gebrek aan turf ontstond? Indien dit feit den minister bekend is of, na onderzoek, bekend wordt, heeft de minister dan maatregelen getroffen of is hij voornemens maatregelen te treffen, waardoor turf in het veen tegen de maximum prijzen verkrijgbaar zal zijn Zoo ja kan He minister meedeelen. welke maatregelen hij genomen heeft of voornemens is te nemen II Uit eenige gemeenten komen klachten, dat lange turf, welke den verbruikers in nor male omstandigheden 8 a 9. ten hoogste 10 stuivers per 100 kost, thans door turfschippers wort verkocht tegen 18 a 20 stuiver per 100. en dat bovendien herhaaldelijk gebrek aan turf voor huisgebruik bestaat. Is de minister, gezien dit feit, bereid om. a. plaatselijk maximum prijzen voor handela ren in turf vast te stellen of den burgemeesters machtiging daartoe te verleenen, indien bij voortduring de bij de maximum prijzen voor turf in het veen passende prijzen door schippers en handelaren worden overschreden b de gemeentebesturen te wijzen op de wen- schelijkheid, dat zij, waar mogelijk, er toe over gaan om, indien de bevolking slechts tegen ab normaal hooge prijzen turf kan koopen of in dien turf ter plaatse niet of niet voldoende verkrijgbaar ia. zelf turf inhet veen in te slaan welke eventueel door de handelaren in brand stoffen ter plaatse zou kunnen worden gedis tribueerd III. In de nieuwsbladen worden berichten aangetroffen, vo[gens welke hier en daar de verveners dreigen om in den a. s. zomer niet te vervenen, wanneer de regeering de maximum prijzen niet overeenkomstig hun verlangen ver hoogt Is de minister bereid om, voor geval de ver veners hiertoe mochten overgaan, hetzij bij de thans vatgestelde, hetrij bij nader vast te stellen maximum prijzen de mogelijkheid van maatregelen te overwegen, waardoor ver zekerd zal zijn, dat turf zal worden gegraven zoodat noch de betrokken arbeiders door werk loosheid zullen worden getroffen, noch gebrek aan turf voor industrie en huisgebruik zal ont staan De minister van landbouw, nij verheid en handel heeft hierop den 43den dezer het volgende geantwoord Ad. 1. Inderdaad is hier en daar gebleken, dat de verveners ongeneigd waren, tegen de door den ondergeteekende vastgestelde maxi- mum-pi ijzen turf te leveren. In die gevallen dat verzet werd volgehouden heeft de onder geteekende inbeslagneming gelast. Er bestaat, op grond van met de verveners gehouden be sprekingen, aanleiding te verwachten, dat in den vervolgde weinig tegenwerking meer zal on dervonden worden Waar deze nog mocht wor den ondervonden, zal daartegen met de beschik bare middelen worden opgetreden. Ad. 2. De ondergeteekende meent dat ge vallen van buitensporige prijsstijging in den detailhandel voor een belangei.ik deel moeten geweten worden aan leveringsvoorwaarden, waaraan bij den inkoop in de venen moest worden voldaan. Nu verwacht mag worden, dat de moeilijk heden in dit opzicht zich niet zullen herhalen, kan de tusschenhandel geen aanleiding vinden de inkoopsprijzen op ongemotiveerde wijze in de hoogte te dril ven Mocht de ondergeteekende in die verwachting worden beschaamd dat zal hij niet nalaten, ook daartegen de noodige maatregelen te beramen. Ad 3- In verband met de inmiddels gewijzig de loonsverhoudiugen in de venen, zal het even tueel noodig zijn. een nieuwe maximum prijzen regeling betrekking hebbende op het product, dat in 1914 gegraven zal worden, vast te stel len In hoeverre maatregelen overwogen moeten worden, waardoor verzekerd zal zijn, dat turf zal worden gegraven, zal van den loop der om standigheden afhangen. Den ondergeteekende is niet gebleken, dat de verveners voornemens zijn hun veenderijen dit jaar niet te doen vegraven. Integendeel wijzen verschillende door de vervenersorganisa- ties gedane verzoeken om te bevorderen, dat aan veenarbeiders die ondor de wapens verblij ven, een veelvuldig bijzonder verlof voor het komende seizoen wordt toegestaan, er niet op. dat de vrees, door den afgevaardigde op dit punt geuit gewettigd is. Uet postverkeer met Indië. De »Nieuwe Ct." meldt, dat er eerstdaags een mededeeling is te wachten, dat op verlantren van I de afzenders, dat buiten op de poststukken ken- i baar moet worden gemaakt, postzendingen met een bepaalde vrachtboot Hoor het Suezkanaal zullen worden verzonden. Verder meldt het blad, dat van de mail, welke 42 Februari van hier naar Indië is verzonden, belangrijk meer terecht is gekomen dan men aanvankelijk vreesde. Een deel der mail was reeds voor de Maloja uit per andere gelegenheid ver zonden door het Snezkanaal, en van de mail, die aan boord was van het vergane schip, zijn enkele zakken aan de Britsche kust aangespoeld. Het militair hospitaal te Amsterdam. Het lid der Tweede Kamer, de heer Drion, heeft de volgende vraag aan den minister van oorlog gesteld De dagbladen van heden bevatten het bericht, dat de minister van oorlog na zijn Zaterdag in het militair hospitaal te Amsterdam gehouden inspectie aan den dirigeerenden officier van ge zondheid heeft verklaard, den toestand zeer pri mitief te achten Is de minister bereid omtrent zijn bezoek aan Amsterdam en zijn bevindingen aldaar nadere mededeelingen te doen Neder 1. 0 verzee-Trust maal schappij De ministers van buiteniandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel hebben gisterna- middag in het gebouw van het departement van '•uitenlandsche zaken een conferentie gehad met de uitvoerende commissie der N. O. T. Aardappelen. Men meldt, dat Duitschland den doorvoer van aardappelen naar Zwitserland toestaat. Er moet tan bepaalde formaliteiten worden voldaan. Kon. Nat. Steuncomité. De 81ste Ijjst van by het Kon. Nat. Steunco mité 1914 ingekomen bijdragen (27 Febr. 4 Maart 1916) vermeldt een totaal bedrag van f52.260.604, makende met het totaal der vorige lijsten, ad f3.598.283.294, een totaal-generaal van f3.650.551.90. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Raadsvergadering van Dinsdag 21 Maart staan o.m. de volgende voor stellen 1. Benoeming van een lid van de Schattings commissie voor de Rijksinkomstenbelasting (vaca ture P. C vau der Pant Jr.) Aanbevolen worden (in alpbabetische volgorde) de heeren W. A. Hoek (Lange Haven), S. Hij man en N. van der Velden. 2. Voorste! van B. en W. tot geheel nieuwe inrichting van het Gymnastieklokaal van de nieuwe M. U. L. O. School aan het Oude Kerk hof, zonder gebruik te maken van de toestellen enz. van het lokaal aan den Buitenhavenweg, dat dan mede beschikbaar blijft voor ingebruikgeving aan particulieren, vereenigingen enz. 3. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van een crediet van f8000.— voor den aan leg van de Heenvlietsche en verlenging van de Voornschestraat. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van den gaog tusschen de panden Westvest nos. 23 en 25 aan de firma J. M. van der Schalk Go, voor den prijs van f 15.per M2. 5. Voorstel van B. en W. om een crediet be schikbaar te stellen voor het doen opmaken van kostenberekeningen inzake de verplaatsing van den aschtaal der Gemeente-Reiniging. 6. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van een vijftal bande laars in brandstoffen, om een reductie toe te staan op den koopprijs van cokes. 7. Voorstel van B. en W. om, naar aanleiding van de door de leden van den Raad, de heeren C Korpel, J. M. van Pelt en J. Duikelaar, gedane vraag, niet over te gaan tot gemeentelijken woningbouw. 8. Voorstel van B. en W. tot afwijzende beschikking op het verzoek van den SchiedamscheD Bestuurdersbond, om teu behoeve van zijn Bureau voor Arbeidsrecht een subsidie van flOO.— te verleenen. Gistermiddag: is door de politie aangehouden en ter beschikking van den gar. niz.oenscommandant te Rattcidam gesteld een militair, die van verlof uit zijn gamizooensplaats was achtergebleven. Van de st o omm o l e n „De Draak" is gisteren een zinken afvoerpijp ter lengte van lJ/2 meter ontvreemd. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 16 Maart 2.17 v.m. 2.31 n.m. UIT ROTTERDAM. De particulier A. J. S., uit Willemstad, is in den afgeloopen nacht in een pand aan de Goud sche Wagenstraat alhier, beroofd vaneen bedrag van oageveer f 3000. De recherche heeft op de Spaanschekade aangehouden den 21-jarigen Oostenrijkschen koop - man A. S M., geboren te Tarnow, in Galicië die een belangrijke bedrag heeft verduisterd Zyn te Leipzig wonende moeder had hem 40,000 mark toevertrouwd om in ons land inkoopem voornamelijk van katoenen goederen, te doen. Na zijn moeder aanvankelijk met valsche kwi tanties om den tuin geleid te hebben, kwam het bedrog uit. In Amsterdam, Den Haag en Rotterdam heeft hij met het hem toevertrouw de geld goede sier gemaakt in gezelschap van een juffrouw, met wie hij kennis had gemaakt en aan wie hij tal van geschenken gaf. Hii bezocht steeds eerste-rang hotels Bij zijn aan houding werd nog ongeveer ƒ6400 in zijn be zit gevonden. Inkoopen had hij nog niet gedaan- Dienstweigeraar. Te Schoonhoven heeft de milicien J. G., die sedert 1 Maart onder de wapenen is, uit beginsel dienst geweigerd. Hy zal voor den Krijgsraad moeten terecht staan en is reeds naar 's-Gravenhage gebracht. Ongelukken. De leerling-machinist E-, afkomstig van Zwolle, is gisteren op het stations terrein te Maastricht tusschen een machine en een muur bekneld geraakt en korten tijd later overleden. Te Delft is gisterenavond in het gasthuis overleden een drie jarige dochtertje van den werkwan Van G., dat Maandag tijdens de atwe- zigheid 'van de moeder in brand geraakte en met brandwonden overdekt werd gevonden: Aangehouden. Te Eersel (N «Br.) hebben de marechaussees aangehouden zekeren J. v. d- P., uit Haarlem, die, zonder tot het leger te behooren, gekleed was in de uniform van 2e luitenant en wapens droeg. Hij is naar Eind hoven overgebracht. Daar ter stede had by zich als baron Marchal uitgegeven. Relletjes Naar de »D. Ct.« verneemt moet gisteravond omstreeks zes uur in de Hoekstraat te Dordrecht een opstootje hebben plaats gehad, waarbij het tot een botsing tusschen de politie en het stakende personeel van de fii ma Koopman is g komen. Hierbij is de heer A. T., secretaris van de afdeeling Dordrecht van den Alg. Ned. Metaal be werkersbond, gearresteerd. G e e n t h e e. Een üuitscher had te Rotterdam eenige kisten thee gekocht. Bij onderzoek van den inhioiud bleek, dat deze in hoofd'.aak be stond nik gedroogde kruiden, stokjes cn blade ren, die met thee niets te maken hadden. Bptsing'. Van een van Utrecht komenden goederentrein is gisteravond op' de IJselbrug, bij Zwolle een koppelstang1 gebroken. Het losge raakte trein deel, 1 a 6 wagens, liep ten ge volgd van de helling der brug terug en 1 etste te Hattemertrroek op een aldaar1 staanden trein. De schalk was 'hevig, zoodat er materieel© schade is ontstaan. Van een zending; paarden werd er een ge dood en werden van andere de beeneu gebro ken. Het spoor was versperd, waardoor trein 553 van Utrecht niet te Zwpile kon binnenkomen. Die reizigers werden met het jokaaltje verder gebracht. Militaire censuur. Men meldt uit Enschedé Wij vernemen uit goede bron, dat de post bestemd voor wijken, waar personen wonen, die verdacht worden zich met fraudu- leuzen uitvoer van goederen bezig te houden op 't postkantoor gedurende een bepaalden tijd door haar daarvoor aangestelde officieren wordt onderzocht en nagelezen. Verduistering van p o.s t,z eg e I b 1 a- d e n Een tijd lang hadden bij de firma Ensche dé te Haarlem, alwaar oinze postzegels gedrukt worden, onophoudelijk verduisteringen plaats van misdrukken van postzegelbladen. Dink zij het energiek optreden van den heer S. J. Wee ning, van de firma M. Z. Booleman, te Amster dam. is deze verduistering thans ontdekt. Het feit heeft zich als volgt toegedragen- Op Zaterdag 29 Januari had zich hij den heer Weening; zekere R„ uit Haarlem, een jong- mensch, dat te Amsterdam in betrekdngi was, vervoegd. Hij vroeg, of de heer Weening be reid was, ongetande l-centspnstzegeis van Ne derland te koopen. Voor den philatelist zouden zuike postzegels, mits ontsnapt aan de con trole en op de gewone wijze ,a,an een loket ver kocht, veel waande hebben. De heer Weening antwoordde den man, hij nimmer iets kocht wat hij niet gezien jard- Hij verzocht zijn bezoeker daarom den volgen den Maandag terug te komen Op Maandag 31 Januari stelde de heer Wee- f ning zich daarop in verbinding met de con trole te Haarlem. Hij vroeg, of liet mogelijk was, dat ongetande l-centspostzegels in ver keerde handen waren gekomen. Indien die on getande 1-centspostzegels officieel in den han del wanen gebracht, dan was de pirijls belache lijk laag;. Namens de controle werd geantwoord, dat naar hun beste weten dergelijke zegels niet in rle handen van het publiek zijn gek >men, tenzij langs frauduleuzen weg. Des avonds .kwam R. bij den heer Weening! en het hij de zegels zien. Op Dinsdag liet d'3 heer Weening eenige van de zegels bij den be zitter halen en deponeerde hij deze onmiddel lijk bij de controle. De centrale recheich" te Amsterdam onderzocht, de zaak. Dei hee. Hee' «oma begaf zich naar Haarlem en stelde teU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2