Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. WRAAK. Gratis Ongevallen verzekering 39 «te Jaarsaug. Vrijdag 17 Maart 1916 No. 11485. OTereeitoiistii op de polls femelde yoorwaarden. QCftdecto berichten. Buiteulandsch Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Wazü wrwlrfl. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50. per week 12 cent, per maand SO ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.; elke regel daarboven 15 ct. maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. "regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. ,.bii verhes van bij levenslange geheele g f f g een hand invaliditeit; S t IJ U voet 0f ?off- verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij dood; bij verlies van een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet o(p de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemene kennis, dat op den I6en Maart 1916 vergunning is verleend aan lo. L. van Pelt en zijne rechtverkrijgenden voor het oprichten voor den proettyd van een jaar, van eene fabriek voor het snijden, koken en drogen van groenten en vruchten in het pand Lange Nieuwstraat '27, kadaster Sectie L no. 575, met een electromotor van 10 P.K. en een ketel van 11 M*2 verwarmingsoppervlak 2o. de glasfabriek »De Schie", en hare recht verkrijgenden, onder intrekking van de haar bij besluit van Burgemeester en Wetüouders van Schiedam, resp. dd. 21 November 1912, 24 Juli 1913, 6 Maart 1914 en 22 October 1914 verleende vergunningen, voor het oprichten van een machi nale flesschenfabriek, met een stoomketel van 90 M2 verwarmingsoppervlak en 21 electromotoren van totaal 6094 P.K., aan den BuitenUavenweg 146, kadaster Sectie L no. 1914 3o. de N. V. Nederlandsche Distilleerderij eu F lesschenfabriek, voorheen de firma Herman Jansen en hare rechtverkrijgenden, voor het Uitbreiden harer branderijen aan de Noordvest nos. 97 en 99, kadaster Sectie A nos. 570 en 1210, door bijplaatsing van 3 electromotoren van sreza- menlyk '20 P.K. Schiedam, 17 Maart 1916. Burgemeester Wethouders voornoemd, ï|e i^^etark5' De Burgemeester, V. SICKENGA M. L. HONNERLAGE GRETE AAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransch communiqué van gisternamiddag luidt fransche patrouilles in België konden waar nemen, dat het vuur der Fransche artillerie op de Duitsche kuststellingen in destreek van Nieuw- poort gericht, vijandelijke verbindingsloopgraven vernietigd heeft. In de streek ten noorden van Verdun had in den loop van den nacht geen infanteriegevecht plaats. Het bombardement op den linker Maas oever was tamelijk zwak, maar op den rechter oever, in de streek van Haudromont en Damloup, heviger. De Fransche artillerie heeft de streek ten wes ten van Douaumont hevig beschoten, waar de Duitschers stellingen aanlegden. In Woevre beschoten de Franschen Duitsche coavooien. In de Vogeezen, ten zuiden van Thur, hebben de Duitschers een aanval gedaan op de Fransche stellingen bij Burnhaupt, die onmiddellijk tot staan werd gebracht. 199) Alle vertegenwoordigers waren aanwezig. Op ieders gelaat was ongerustheid, opgewon denheid te lezen. In de zaal was het snikheet. De vertegenwoordigers keken elkander aan met blikken van wantrouwen en vijandschap en het publiek van deze onvergetelijke zitting was met dezelfde gevoelens bezield. Hij, die deze groote zaal, welke vijf zes duizend menschon kon bevatten, binnentrad, kreeg onmiddellijk den indruk, dat hier twee Vijandelijke legers tegenover elkander stonden. Be zitting werd geopend. Collot d'Herbois fcat voer. Fouché, de latere minister van politie onder het keizerrijk en hertog van Otrano, had zijn maatregelen genomen. Waar hij zich nog niet sterk genoeg voor voelde om tot een openlijken aanval over te gaan, begon hij alvast zich met ae vijanden van zijn vijand in verbinding te stellen. Zijn veldtochtplan was zorgvuldig over wogen en voorbereid. Be vijandelijkheden werden geopend door Het avond-communiqué meldtde Dujtschers gefaald hebben bij hun aanval op Ten Westen van de Maas vielen de Duitschers, Verdun, en dat de Franschen zich met roem na een hevig bombardement van ous front Bé- overdekt hebben bij het afstaan van deze aanval- thincourt Cumières, onze stellingen op den Mort. jen. Zij weten voorts zeer wel, dat de Duitsche Homme krachtig aan. De stormaanvallen slaagden verliezen ongehoord groot zjjn. er niet in ergens vasten voet te krijgen. De De »Matm« schrijft, dat men, om deze verlie- Duitschers werden gedwongen terug te trekken naar het Raven bosch, waar ons geconcentreerd artillerié-vuur onmiddellijk in werking trad en zware verliezen toebracht. Op den rechteroever van de Maas verdubbelde de aetiviteit der artillerie ten Oosten en ten Westen van Douaumont en in de nabijheid van het dorp Vaux. Er hadden geen infanterie-aan- vaden plaats, doch onze batterijen beschoten troepen öp marsch. Hevig bombardement in Woëvre en ten Noorden van dé Aisne. Duitsch communiqué In Vlaanderen en in het bijzonder in de nabijheid van de kust, nam de artilierieactie m hevigheid toe en eveneens in de streek van Roye en Ville au Bois (ten noordwesten van Reims). In Champagne ondernamen de Frauschen, Da een krachtige, maar resultaatlooze artillerie- voorbereiding, volkomen vergeefsche aanvallen op onze stellingen ten zuiden van St. Soupiet en ten westen van den straatweg Somme Py— Souain, waarbij wij slechts weinig, de vijand echter vele manschappen verloor. Bovendien namen wij daarby twee officieren en 150 onge- wonde soldaten gevangen en maakten twee ma chinegeweren buit. Links van de Maas werdén aanvallen van den vijand om de hoogte van de Mort Homme en de woudstelhngen ten noordoosten daarvan te bezetten in den aanvang tot staan gebracht. verand8erden Moezel is de toestand on- n±lUideR VaD NietJer-Anspach drongen onze pMromHes, na een succesvolle beschieting der vijandelijke loopgraven, deze binnen, vernielden de verdedigingswerken en keerden met eenige gevangenen en buit weer terug. In een luchtgevecht werd een Fransche vlieg machine ten zuidoosten van Be.ne ,n Champagne neergeschoten. De mzutenden zijn verbrand Vijandelijke vliegers herhaalden hedennacht hun aanval op de Ümtsche lazaretten te Labry, ten oosten van Conflans. De eerste aanval had plaats m den nacht van 12 Maart. Md.taire schade werd met aangericht. Van de bevolking werden een vrouw zwaar, een vrouw en twee kinderen minder ernstig gewond De speciale correspondent van de »Echo de Par,s« te Madrid schrijft aan zijn blad, dat de Duitsche propagandisten al het mogelijk doen om het Spaansche publiek te overtmgen dat de ver hezen van het Duitsche leger voor Verdun gering zyn in vergelijking met die der Franschen Deze propaganda schildert de Franschen af als ontmoedigd, en beweert, dat de hospitalen te Pa- rys overvol gewonden liggen. De Spanjaarden welen echter heel goed, dat Vadier die in de Nationale Conventie het depar- partement .der Ariège vertegenwoordigde en wiens naam allang vergeten is lc»gde Hij beschuldigde Robespierre zich verzet te hebben tegen de maatregelen, die het comiteit van Openbaar Welzyn tegen de samenzweerders had gemeend te moeten nemen Dit was een opzienbarende beschuldiging. De tegenpartijen op de banken der vertegenwoor digers en op de publieke tribune keken elkaar wisten a^üLkrihü, 't]aint-Just met dreigend gelaat de spreektnbuun, en hij begon de redevoering mt te spreken, die hij den vorigen dag had beloold achterwege te zullen laten Die redevoering was niet meer dan een uitwerking der denkbeelden van Robespierre. Tallien viel den spreker in de rede en riep hem toe Het gordijn, dat zooveel misdaden bedekt, moet worden weggerukt. Dit was de vonk, die het kruit deed ont ploffen. Het onweer, dat al lang zoo broeide, barstte plotseling los, onvoorzien door den redenaai, wien het niet mogelijk meer was het te bedwingen. De man, die al zoolang hier in deze zaal als onbeperkt meester had geheerscht, zag in, dat hij zeil nu de laatste poging moest doen om meester te blijven. Op een wenk van den Onomkoopbare verliet zen aan te vullen, binnen den tyd van 24 uur niet minder dan 180 militaire treinen naar het Fransche front stuurde, 80 met bestemming naar Cambrai, 15 naar Sedan en 35 naar Mezières Zelfs aannemende dat van iedere twee treinen slechts één met troepen geladen was, betee- kent dat nog 65.000 man in die korte spanne tyds. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Oostenrijksch communiqué Op het Russische oorlogstooneel is by het leger van Pflanzer-Baltin en dat van Böhm Ermolli de activiteit van de artillerie van beide partijen toegenomen. Ten Noord-Oosten van Koslof aan de Strypa sloegen onze troepen aanvallen der Russen af. Duit3ch communiqué Op het Oostelijk front hadden op verschillende punten artilleriegevechten plaats. Bijzondere ge beurtenissen kwamen niet voor. Uit Russische bron wordt gemeld Ten gevolge van het krachtig protest van de Oostenrijksche regeering, heeft de Duitsche generale staf besloten den invoer van drie Poolsch-Oosten- rjjksche bladen in het door hen bezette gedeelte van Polen toe te staan. De gouverneur van Warschau, ven Beseier, heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat er in Polen alleen in het Duitsch geschreven brieven verzonden mogen worden. OOSTENRIJKERS EN ITALIANEN. Uit Rome Na een hevige beschieting heeft de vyand twee verwoede aanvallen gedaan op de pas door ons veroverde stellingen in de streek van San Martino. Beide aanvallen zjjn afgeslagen, nadat de vijand tot onze verschansingen was doorgedrongen. Het terrein is bedekt met lijken. DE DUKBOOTEN- OORLOG. Het stoomschip »Patria« kwam gister te New York aan met 900 passagiers aan boord. De kapitein deelt mede, dat het schip ter hoogte van Tunis, zonder waarschuwing, door een duikboot werd aangevallen. Een torpedo ging op een afstand van 20 voet van het achterschip, voorbij. duitschlanii. De Beiersche Katholieke Vrouwenbond heeft Zondag in verschillende steden van Beieren groote vergaderingen bijeengeroepen, waarin het aandeel der Katholieke moeders in de zedelyk-godsdien stige herleving van het Duitsche volk behandeld werd. De vergadering in Müuchen had een schit terend verloop en werd bijgewoond door koningin Marie Tberese, prinses Arnulf, talrijke leden van de geestelijkheid en den adel en door vrouwen Saint Just de spreektribune en maakte plaats voor den meester, die nu zelf het woord wilde nemen. Keurig gekleed betrad hij de tribune. Zijn galaat was bleek, zijn oogen staarden strak voor zich uit en aan geheel zijn optreden was merkbaar, dat hij een uiterste poging wilde wagen om zijn invloed te herwinnen en was dat gelukt, wee dan den overwonnenen I Collot d'Herbois was op zijn hoede. Hij gaf een afgesproken teeken en terstond daarop werd Robespierrre begroet met schril gefluit en beleedigingen. Van de publieke tribune werd geroepenWeg met den tiran I En uit de vergaderingGeen dictator meer Onder deze algemeene teekenen van vijand schap kromp de man ineen, die een oogenblik te voren had gemeend, hier nog oppermachtig te zijn en zijn vijanden te kunnen verpletteien. Deze aanval, even plotseling als heftig, ovei- weldigde hem en deed hem zijn bezinning verliezen. De stemmen van zijn verdedigers gingen vei- loren in het helsche rumoer, dat zijn tegenstan ders maakten. Hij voelde dat hij verloren was. Collot d'Herbois had zijn voorzittersplaats aan een zijner vrienden afgestaan, om zelf een meei werkzaam aandeel in den strijd te kunnen nemen. Nu poogde Robespierre zijn vijanden het hoofd te bieden, maar hij zag zelf het hopelooze uit alle standen. Kardinaal von Bettmger liet de vergadering zyn beste groeten overbrengen. Ook daar bevrediging. De bevredigingscommissie, bestaande uit de kopstukken der politieke partyen mitsgaders haar onderwijsspecialiteiten, kwam tot resultaat en dit feit doet veel verhopen. Wij zijn er nog niet er zijn nog klippen te omzeilen maar we zyn nu toch op den goeden weg. Juist daarom hindert het te meer, dat we op een ander terrein van het lager onderwys, waarop we beter dagen gekend hebben, weer aan het achteruitboeren zijn. We bedoelen de samenstelling der examencom missies. Het »iïuisgezin« deelt daarover het volgende mee sin de Middelburgsehe commissie voor de on derwijzersakte heeft één Katholiek zitting. Van de vier en twintig deskundigen der Haar- jemsche commissie zijn er maar drie bij het bijzonder onderwijs werkzaam. Zulk een verhouding spot met alle billijkheid en redelykheid. En indien de vrijzinnigheid werkelijk tot be vrediging geneigd isvan minister Cort van der Linden weten we sinds lang, dat hy niet anders wil, waarom zorgen ze dan niet, dat de examencommissies zóó worden samengesteld, dat het byzonder onderwys geen asschepoester- rol krijgt toebedeeld. Juist als men de groote bevrediging wil, moet men in de kleine zaken coulant en rechtvaardig zijn". Het maakt nu een zieligen indruk, terwyl de vryzinnigiieid bakzeil haalt in de groote twist vraag der laatste halve eeuw, haar zich te zien vastklemmen aan het monopolie en de profijtjes van lagere orde, merkt de ïRsb.« op. Benoeming legercommandant in Nederlandsch- Indië. Vermoedelijk zal met de benoeming van een legercommandant in Nederl.-Indië gewacht wor den totdat de gouverneur-generaal Van Limburg Stirura in Indië zal zijn aangekomen. Troepen verwisseling aan de grenzen. Naar wij vernemen, maakt het thans een ernstig punt van overweging uit om de troepen aan de grenzen door andere afdeelingen te doen vervangen, eene omwisseling van troepen dus, waarop reeds meermalen van verschillende zyden werd aangedrongen. De ondste lichting der zeemilitie. Het Tweede Kamerlid, de heer Hugenholtz, heeft de volgende schriftelijke vraag tot den mi nister van Marine gericht: »Is de minister bereid, aan de Kamer mede van die poging in. Vruchteloos was zijn beroep op de publieke tribune, toen zijn stem boven het rumoer uitklonk: Patriotten, beschermt mij Vruchteloos riep hij. met wanhoop van een drenkeling, die zich door de golven voelt ver zwelgen Voorzitter der moordenaars, ik vraag het woord. Eerst toen de acte van beschuldiging, door zijn vijanden opgemaakt, tegen hem zou wor den uitgebracht, keerde de kalmte in de zaai terug. Men had hem van de spreektribune weggedrongen. Zijn vijanden waren hier oppermachtig, maar toch' had hij nog vrienden, nog aanhangers: Henriot en zijn nationale garde en de rechters van de revolutionaire rechtbank. Hij behoefde slechts een teeken te geven, een beroep te doen op de gewapende macht en de strijd zou beginnen, waarin alleen het wapen geweld beslissen zou. De moed ontbrak hem, dat teeken te geven. Hij sprak het woord niet uit, dat hem mis schien nog gered zou hebben. De Nationale Conventie sprak nu haar oor deel uit. Robespierre was overwonnen. Saint-Just, Couthon, Lebas en de jongere Robespierre, broeder van Maiximiliaan, werden met hem in staat van beschuldiging gesteld. flOOOskflöO fl!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1