HENRI SIEGEKsT Ingezonden Mededeelingen. 139 HOOGSTRAAT 139. Eenijfgt adres hier ter stede. Eigen werkplaatsen. Goud, Zilver, Uurwerken. Gemengd Nieuws. grond voor haar houw onderhandelingen heeft aangeknoopt. Zoolang de vereenigingen als deze nog steeds van hun activiteit bljjk geven, lijkt ons, afge scheiden van de bezwaren eener gemeente exploi tatie, de in dezen aangewezen weg om tot het doel te geraken, het op loyale wijze tegemoet komen aan de bouwvereenigingen, en komt ons bouw van gemeentewege noch noodzakelijk noeh gewenscht voor. Tot zoover het prae-advies van B. en W. Onzerzijds de volgende opmerkingen In het jaarverslag der Gezondheidscommissie wordt medegedeeld, dat op een getal van 5026 woningen van f3.— en daar beneden er 105 leeg stonden. Onder dit getal zijn dan begrepen een zeer groot aantal onbewoonbare woningen. Het percentage beschikbare woningen bedroeg slechts li Op het in-treurige feit, dat te Schiedam de samenwoning van meer dan een gezin in één woning hand over hand toeneemt en dit voor de zedelijke en maatschappelijke verhoudingen hoogst ongewenschte toestanden schept, wordt niet af doende nadrnk gelegd. Het euvel is zoó groot, dat men, bij een onder zoek naar het aantal gevallen van samenwoningen van meer dan een gezin in één woning, opzien barende cijfers zou zien. Hoewel wij ook niet bepaald voor gemeente lijken woningbouw zijn, doet het Gemeentebestuur toch o.i. veel te weinig ter bevordering van het particulier initiatief. Het behoort met aile ten dienste staande middelen in den woningnood te voorzien, niet alleen in den oogenblikkeljjken nood, maar het moet ook op de toekomst bedacht zijn. Zulks kan bijv. geschieden door goedkooper bouwgrond beschikbaar te stellen voor volkswo ningen enz. Het eenig afdoende middel om de ongebrei delde, systematische opdrijving der woninghuren nu weer met 10 te Schiedam tegen te gaan ishet voorzien in het woninggebrek. Wan neer er voldoende aanbod van arbeiderswoningen is, zullen de ^huisjesmelkers" zich nog wel tien maal bedenken alvorens voor woningen, soms ware krotten, prijzen te vragen, die niet in ver houding staan tot de intrensieke huurwaarde. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te Oe Bildt. Hoogste barometerstand 763.9 te Stockholm. Laagste barometerstand 761.6 te Vlissingen. Verwachtingzwakke tot matige winden, meest uit zuidelijke richtingen, licht tot halfbe- wolkt, weinig of geen neerslag, overdag iets warmer. Huishoud- en Industrieschool. De Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en omstrekeD biedt wederom gelegenheid aan het publiek om kennis te nemen van hetgeen in ge noemde school, aan de Prins Mauritsstraat no 9, zoo al wordt geleerd en der.resultaten, welke met het onderwjjs aldaar worden bereikt. Hedenmiddag is de tentoonstelling met openbare les geopend. In de benedenlocaiiteiten vertoonen de afdee- lingenkoken, wasscherij en strjjkinrichüng, evenals andere jaren, de gewone bedrijvigheid. Met groote vaardigheid worden in de ruime keuken een groote verscheidenheid gerechten door rappe handen gereedgemaakt, die het bewjjs le veren van de alleszins bekwame leiding waaronder het kookonderwijs alhier staat. De strijkinrichting en de wasschery geven den bezoekers een aardig kijkje op de hier gevolgde leermethode. In eeD afzonderlijk lokaal is een keurige etalage ingemaakte groenten en fruit opgesteld. Een zeer uitgebreide en belangwekkende expositie van de meest verscheiden gerechten, in de Huishoud school gereedgemaakt, sluit zich daarbij aan. In de verschillende lokalen op de eerste étage is heel wat belangwekkends te aanschouwen. Zeer interessant is de afdeeljng opleiding cos- tumière. In deze afd. kunnen de leerlingen na 2 jaar onderricht een getuigschrift en na 4 jaar een diploma bekomen. Het meest volledig onder wijs.in genoemd vak wordt hier gegeven. Men ziet er een bonte mengeling veelkleurige costumes, rokken, blouses enz. Het borduren op dameskleeding wordt ook hier den leerlingen grondig geleerd, waarvan menig proefstuk getuigt. Op het vervaardigen van mantels legt men zich thans meer toe, zoodat daarvan ook eenige stuks zijn geëxposeerd. Een rijke collectie nuttige en fraaie handwer ken is een lust voor de oogen. De dames, welke dezer dagen in de Huishoud en Industrieschool een kijkje gaan nemen, zullen ongetwijfeld vol lof zijn over het veele schoons wat hier is uitgestald. Het werk en de leermiddelen der leerlingen, die de dagscholen I en II bezoeken, is bet be zichtigen overwaard. Er zijn behalve de opleiding voor costumière nog opleidingen voor leerares in het liDgerie-vak, huishoudkundige, leerares in huishoudkunde, kin derjuffrouw enz., waarvan het tentoongestelde een overzicht geeft. Voor meisjes, die M. U. L. 0.- en H. B. S.- onderwys hebben genoten is sedert eenige jaren een afzonderlijke cursus aan de school verbon den, die gestadig in bloei toeneemt. De aandacht trekken de door den leeraar, den heer F. Bakker, opgestelde leermiddelen betreffende de kennis der natuur, voediogs en genotmiddelen. Zoo zijn daar heel bezienswaardigde cacao- vruchten, vervalschte cacao en een door een Belg vervaardigde aanschouwelijke voorstelling van het werk der bjjen. Alle afdeelingen zijn een bezoek alleszins waard en is het te hopen, dat dezer dagen vele stadge- nooten eens kennis zullen nemen van het vele schoons, hetwelk in de Huishoud- en Industrie school is tentoongesteld. Heden-avond van 7—9 en voorts Zondag van 2jj 4Jj uur en Maandag van 2—4£ en 7—9 uur is de tentoonstelling voor bet publiek toegankelijk. i. Odé. f Te Voorburg is op 82-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Odé, vroeger uitgever te dezer stede. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevra gen, damestaschje, kinderschoentje, kinderhand- schoentje,jsleutels, R K. kerkboekje, zilveren oor knoopje. Bfj vinders: Ring met sleutels Koemarkt brug, bij den brugwachter. Kinderportemonaie met inhoud v. Zutphen, Hoofdstr. 194. Porte monaie met inhoud Martens, Brugmanstr. 10- v. Duijl's sleutel Muijs, L. Kerkstr. 52 boven IJzeren schuit, v. d. Helm, Vellevest, 8. bril in étui, de Vette Overschiescheweg, 146. Rozen krans Zoetmulder, Kethelstr. 13. Portemonaie met inhoud Engering, Hoogstr. 180. handvat van een kachel, Mulder, Ouddorpschestr. 9. Hedenmorgen is in deLange Nieuw- straat de 6 jarige M. Voogd, die op een sleepers wagen geklommen was, daar af gevallen. Hjj kreeg een der wielen van den wagen over het lichaam. Het knaapje werd op advies vbb dr. Ris naar het ziekenhuis vervoerd, waar het om twee uur aan de gevolgen is overleden. Naar oogge tuigen mededeelen heeft de koetsier geen schuld. Hoogwater te Schiedam: Zondag 19 Maart 4.08 v.m. 4.15 n.m. Maandag 20 Maart 4.41 v.m. 4.52 n.m. UIT DELFT. B. en W. stellen den raad voor, Stads-Doelen met daarbij behoorenden tuin en muziektent, met het oog op de tijdsomstandigheden te ver huren aan den heer L. Penning, den tegenwoor- digen huurder, tegen een huursom f 4004.30 per jaar. By de nieuwe voorwaarden is het den huurder verboden, aldaar kermisvermake lijkheden te houden. De R. K. Vrouwenbond opent a.s. Vrijdag 24 Maart in het gebouw »Unilas" een cursu3 in ziekenverpleging. UIT VLAARDINGEN. By de te Rotterdam gehouden examens voor de nuttige handwerken slaagde mej. P. van der Windt, van hier. 1476 8 1442 10 De toestand in de cacao-indnstrie, De conferentie tusschen den minister van Land bouw en het comité uit cacaofabrikanten en de uitvoerende commissie der N. 0. Twelke gister te 12 uur aan 'sministeers departement werd gehouden en ongeveer iy2 uur duurde, heeft, naar uit goede bron vernomen wordt, nog niet tot een definitief resultaat geleid. Naar aanleiding van de gevoerde besprekingen zullen de cacao fabrikanten wederom een vergadering houden, ten einde tot overeenstemming te komen omtrent de verder te volgen gedragslijn, waarna waarschijn lijk een tweede conferentie met den minister en de uitvoerende commissie der N." O, T. zal wor den gehouden. In de „Middelburgsche Courant" kwamen de zer dagen artikelen voor, waarin omhullingen wer den gedaan omtrent het opkoopen lij een aan tal winkeliers in Zeeland van cacao en choco lade in kleine hoeveelheden, die dan in maga zijnen worden verzameld, om later als zooget- naamd N. O. T. vrij te worden uitgevoerd Naar wij vernemen laat de N. O. T. naar aanleiding van deze mededeelingen een ernstig onderzoek instellen, waartoe in het begin de zer week een inspecteur der N. O. T. naar Mid delburg is vertrokken, ten einde daar en in an dere plaatsen van Zeeland natogaan wie zich aan deze misbruiken schuldig maken en welke de. omvang is van het gesignaleerde 'euvel. Regeeringsgroenten, Door dein leider van het Levensmiddelenbureau, den heer II. Nagtzaam, te Haarlem, zijn eenige mededeelingen gedaan over de redenen, waarom er zoo weinig regeeringsgroenten te verkrijgen zijn. Er zijn han delaars, die met de groenten op de vrije markt komen, terwijl de regeering er al wekenlang op wacht. Onlangs kwam de mededeling bij de Le vensmiddelenbureaux, dat wel koolrapen voor handen waren. Lieden, lie anders 15 tot 50 Kg. noodig hadden, vroegen en kregen nu plotseling 500 Kg.! Voor zoover bekend is, heeft echter de binnenlandsche consument heel weinig van dezen grooten voorraad gezien. Conflict te Leeuwen, De Ned, R, K. Metaal bewerkersbond heeft onder de burgerij va,n Leeuwen een circulaire verspread, waarin wordt meegedeeld, dat de gehr. Meijer van I.eeu wen en Zalt-Bommel dei arbeiders omdat zijl zich Roomsch willen organiseeren brootieloos durven maiken en dat dus de staking Zaterdag d.oor de metaalbewerkers geproclameerd,, hun is opge- drongen. Djaarom wordt een beroep gedaan op den steun der burgerij. Op het oogenMifc stalken er ruim 60 van de metaalbewerkers aan de scheepsboiu werij der firma Meijer; de gehuwden hebben nog tot Zaterdag a.s., tijd om als lid van den bond te bedanken. i I' De stakers gedragen zich zeer ordelijk. Verboden uitvoer. Men meldt uil Olden zaal Gistermorgen is door een patrouille van de grenswacht Losser beslag gelegd op 36 balen tabak, die in de richting' der Duitse lie grens vervoerd werden. De tabak behoorde aan een winkelier L. te Overdinkel. Daar tabak zonder geleibiljet mag vervoerd worden,, is het de vraag of de inbeslagneming kan worden gehandhaafd. De rijksambtenaren te Denekamp bekeurden gisternacht S. van Denekamp en G. van Olden- zaal, die trachtten 200 pond rijst en 100 pond spek naar Duitschland te smokkelen. Verder werden twee Dnitschers bekeurd we gens het smokkelen van 70 pond vet en spek. Het schip dat noodseinen gaf. Het Zweedsche stoomschip „Ask", kapitein H. E. Falk. is gisteravond in de Schieliaven te Rol, terdam aangekomen. Dit stoomschip: van de Svealijn, varende van Stockholm naar Lauden en thans gekomen van Westervik in Zweden met een lading' hout, giroot 360 standeard, waar van 40 standeard als deklast, met bestemming naar Londen, is volgens' mededeeling van den kapitein gisterochtend omstreeks ha l fees zeven mijl We&t-Nootrd-West van den Noord-Hinder op een mijn geloopen of getorpedeerd. De wacht aan dek hoorde een zwarem slag en gelijktijdig sloeg een kolom zwart water aan stuurboordzijde, juist voor det brug omhoog. Daa: is het stoomschip ongeveer een meter onder de waterlijn geraakt. Het maakte dadelijk zooveel water, dat het voorschip spoedig vol uep. Een fbellenbaan of een duikboot is niet ge zien. Nadat men eenige vuurpijlen had afgeschoten, ter waarschuwing van den h oord-Hinder, ging het schip voor anker en begaf de kapitein zich met de geheele bemanning, bestaande uit 16 personen en drie vrouwen, in twee redding, booten, die men, omdat er een vrij sterke stroom liep. met loglijnen aan de ,.Ask" levestigde. Toen men anderhalf uur in de booten gezeten had, welke ruim van alles voorzien waren, en zag, dat het stoomschip op' zijn lading hout Jdeef drijven, ging de bemanning' weer aan boord. Mei de stoomfluit weiden nu seinen gegeven, waarop het Noorsche stoomschip ..Lisbeik met groindnooten op weg van Dakar, op de Westkust van Afrika, naar hier naderde. Daar de „Ask" met haar kop diep in liet water lag en de compassen door den schok onklaar waren geraakt, werd een tros na.ir de „Lisbeth" uitgebracht. Steeds halve kracht stoomende, is de „Ask" daarop door de „Lisbeth" gesleept tot tusschen het Maas-vuurschip en de g&shoei, waarna ze uit eigfen kracht den Nieuwen Waterweg is bin- nengeloapen en met assistentie naar de Schie haven te Rotterdam is opgjestoomd. Het water datj,dooreen lek in de ketelschotten tiet schip binnendrong), is mei de pompen van het schip bijgehouden. Door de ontploffing beeft het schjp hier en daar aan stuurboordzijde-, aan dek en in de machinekamer schade gekregen. Bij aankomst in den Nieuwen Waterweg zijn de compassen igleverittoeerd. Heden za] de „Ask", waarvan cargodoars zijn de firma D. Burger en Zoon te Rotterdam, in het dok gaan. Het stoomschip „Ask", in 1908 te Gothenburg ghhouwd, is bruto 1041 en netto 592 registert on groot. Het behoort aan de reed er jj Svea te Slock- holm, directeur H. Blomberg. Onze graanvoorraad. Onze tarwé- voorraad is den laatsten tijd geducht aan bet verminderen schrijft het „Hbld." Wel bestaat er voorloopig nog geen kans, dat we voor eeo tekort zullen staan, maar in bevoegde kringen wordt toch aan het feit alle aandacht geschonken- De oorzaak ligt voornamelijk in het opont houd, dat onze schepen hebben, ten gevolge van de herhaalde aanhoudingen waardoor het gebrek aan scheepruimte in belangrijke mate verergert- De tarwe, die nu nog aankomt, wordt van uit Rotterdam rechtstreeks over de fabrieken gedis tribueerd. Verschillende schepen met tarwe zijn thans onderweg en met de lading daarvan hoopt men den reserve voorraad in ons land te vergrooten. Is eenmaal de schepenwet in het Staatsblad verschenen, waardoor de Regeering bevoegdheid heeft aan het uitvaren bepaalde voorwaarden te verbinden, dan zal zelfs de mogelijkheid van een dreigend tekort zijn ver dwenen. Een ontploffing. In de munitiefabriek te Wöllersdorf had eergisteren bij de bewerking van slaghoedjes een ongeval plaats. Het 'okaal, waarin het werk plaats vond, werd gedeeltelijk vernield- De arbeider, die met het bewerken der slag hoedjes. bezig was, heeft er waarschijnlijk één van laten vallen; door den sl^> is tevens een gedeelte der overige in het lokaal voorhanden zijnde slaghoedjes ontploft, waardoor vier uien- schenlevens verloren gingen. Aan dit ongeval 's kort geleden een dergelijk voorafgegaan, dat ver oorzaakt werd door een arbeider, die uitgleed en op een met schietmateriaal gevuld afdak viel- Ook hierbij zijn vijf personen om het leven ge komen, ten gevolge hunner wonden. Het ge rucht was verspreid, dat het hier een ontplof fing gold, waarbij honderd mensehen waren ge dood. In werkelijkheid echter had het ongeval, afgezien van de gemelde verliezen, een snei gó' tluschten brand ten gevolge, zonder dat hierdoor het bedrijf ook slechts in geringe ma te werd gestoord. Wraakoefening. Omtrent den te Tiel bin- nengebrachten G. K. uit Kerkdriel, die Zondag avond den gemeente-veldwachter T. aldaar lé vensgevaarlijk heeft verwond, vernemen wij', dat K„ die vergezeld was door drie kameraden, den veldwachter, die op surveillance was, aantrof, hem met een mes moet hebben aangevallen en ongeveer 20 steken toegebracht, o. a. aan ge laat en handen. De aanleiding moet gezocht wor den in een wraakoefening van mandenmaker van beroep, die ongeveer een jaar geleden door den veldwachter in militaire kleeding moet zip aangetroffen, tot het dragen waarvan hij niet be voegd was. M. is deswege gestraft en uitte later de bedreiging: „Ik zal hem er wel voor krij gen." Ook tegen de drie personen, die by waxen, is een gerechtelijk onderzoek ingesteld- Inbraak. Men schrijft i ons uit Maastricht: In den afgeloopen nacht heeft de 17 jarige Duft- scber uit Boehem, genaamd Ernst flolznadel gé- tracht in te breken. Zeef nrutaal en zonder ang^t, betrapt te worden ging hij te werk In een in aan bouw zij'nd huis op de Markt ontvreemde hij té" breekijzer en 'n nijptang'. Hiermede toog hij naaf n in aanbouw zijnd huis in de Vij£ha;iug'3traah alwaar hij 'n ladder meenam om zich le begeven naar het daartegenovergelegei huis Kerkhof?' waar 'n raam op de eerste verdieping openstond- Toen hij de ladder beklom, werd hij betrapt door een agent van politie, .lie hem' terstond arres teerde Op het politiebureau bleek nog bij onder vragen, dat de inbreker naar Aliastricht was gekomen per fiets, die hij' te Heerlen had..- - Over den prijs der sigaren, In een ar tikel van „De Sigarenwinkeliers" over den toe stand in de sigarenbranche lezen we o.a. bét volgende „De tabak, voornamelijk om blad en binnen goed zjjh zoo duur geworden, dat wij, om niet genoodzaakt te worden, tabaksstelen en ««dé ren afval in de sigaren te verwerken, verpijn' zijn, de prijzen der sigaren met i/8 cent per etui' te verhoogen. Zoo ongeveer luidden op 1 Februari de be richten van fabrikanten aan Winkeliers en va" winkeliers aan de rookers. En nog geen niaa«d later zeggen fabrikanten aan winkeliers bijna zon der uitzondering: „Mij zijn maar besloten de oude prjjzsn t" handhaven, want wij krijgen last met onze af nemers." „De Sigarenwinkelier", zet dan voor den W®* uiteen hoe dat zit. De ouderen van dagen weten zich heel g°ctl te herinneren, dat zij, een 40—50 tal jaren ter"?' voor 2, 21/2 en 3 ct. een geheel andere, (d- betere) sigaar kochten dan thans voor hetzelfdé geld, waarmede te constateeren valt, dat de garen óf duurder óf minder geworden zijn- Daarover bestaat dan ook waarschijnlijk ge&n "meningsverschil. Ook de jongere- mokers, oordeé- lende over een veel korter tijdsbestek, verke ren dezelfde ondervinding te hebben opgeda""' De oorzaken zijn in 't eerste goval voor pen: wij behoeven alleen maar le herinner®'1 aan het waardeverschil van het geld, toen heden; maar ook in 't tweede geval wordt lüe£ óverdreven. Het laat zich ia 't tweede wordt door 21.000 artsen erkend «Is het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2