Htads* en Gewestelijk Nieuw* den minister Posthuma ter bespreking van het vraagstuk der kolenvoorziening van de Nederland- sche overzeesche vaart. Prov. Statenverzekeringen. DELFT. De Centrale A. R. Kiesvereeniging heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld de beide aftredende A. R. leden, de heeren L. den Hoed en mr. H. A. van de Velde. Regeeringseieren. Naar het »U. D.« meldt, heeft het gemeentebe stuur besloten, bij wijze van proet, een hoeveel heid regeeringseieren van gemeentewege te doen verkoopen direct aan verbruikers. De eieren zullen alleen verkiijgbaar zijn voor verbruikers en wel lot een maximum van 10 stuks op een dag. De Eemdfjk getorpedeerd De Engelsche admiraliteit publiceert de vol gende verklaring Het Nederlandsche stoomschip „Eemdyk" is den 7den dezer door een vijandelijke duikboot getorpedeerd, toen het op weg was van Balti more naar Rotterdam. Het had op vier ver schillende plaatsen de Nederlandache kleuren op de zijden geschilderd, schild, met felle kleuren beschilderd, aan den voormast en de reedery- vlag in felle kleuren aan den hoofdmast. Op de zijde stond de naam en de haven van her komst in groote witte letters. Het schip is gezonken, doch op het strand gezet. In Enge land is door deskundigen een nauwgezet onder zoek ingesteld naar de stukken staal en geel koper, die in het lek van het schip zijn gevon den. Het zijn ongetwijfeld stukken van een tordedo en zij zien er uit als de stukken, die in andere gevallen, waarin een schip is getor pedeerd door Duitsche duikbooten, zijn gevon den. De stukken staal worden beschouwd als deelen van een luchkamer en het stuk geel koper als een deel van een krukas van een sleutel. Geen staal van de dikte of de soort van deze stukken wordt gebruikt bij eenig bekend type van Engelsche of Duitsche mijnen. tot de lichting 1915 of oudere lichtingen, die uitstel van eerste oefening hadden gehad en met 1916 onder de wapenen moesten komen, tot nader order niet behoeven op te komen. UITSLAG der stemming ter ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad in Kiesdistrict III (Buitenharenwe? en Dwars straat) op Dinsdag 18 April 1916. Dunrtotoeslag. Hei Comité voor Gemeenschappelijk Salarisa- tie, bestaande uit gedelegeerden voor vereeni- gingen van openbare en bijzondere onderwijzers heeft in een aders aan de Tweede Kamer ver zocht in het ontwerp Duurtetoeslag de volgen de wijzigingen aan te brengen 1°. er worde geen maximun-bedrag bepaald. 2°. de klassiflcatie der gemeente vervalle 3°. de grens worde gebracht op f 1500 4°. ook aan ongehuwde onderwijzers (essen worde de foeslag verleend. Thomson-monument. De Tel. meldt, dat het niet mogelijk zal zijn, gevolg te geven aan het oorspronkelijk voorne men, om het Thomson-monument op 15 Juni a.s. (Thomson's sterfdag) te 's-Gravenhage te onthullen. De maquette is juist dezer dagen van de schoonheids commissie bij het Thom son comité terug ontvangen. Charle3 van Wijk hoopt echter met zijn weik zoo tijdig gereed te zijn. dat de onthulling in ieder geval tegep het einde van het jaar zal kunnen plaats hebben. Homoeapathisch Ziekenhuis. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Diaconessen huis te Utrecht besloten hl het verpleegd personeel uit het Homoeopathisch Ziekenhuis terug te nemende zusters, in dit ziekenhnis werkzaam, waren voor dit doel af gestaan door het Diaconessenhuis, maar het be stuur deze inrichting heeft het gewenscht ge ooraeeld de overeenkomst dieaangaande met het Homoeopatnisch Ziekenhuis met te be stendigen en zoo eindigt dit contract ultimo De cember. De oorzaak moet gelegen, zón in principieele verschillen. De voorspelling van den vorigen geneesheer-directeur, dr. vanRoijen die, zooals men weet, het vorige jaar ook om principieele redenen ontslag nam, dat ook het heengaan van het verplegend personeel van het Diaconessenhuis te wachten stond, is dus be waarheid geworden. Voor ontspanning. Nu definitief tibaald is, dat tijdens de Paaschdagen geen militaire verloven worden verleend, beeft de minister voor de militairen eer, som gelds uitgetrokken, ten einde de mi litairen gedurende deze dagen aangenaam bezig te houden, o.a. door het geven van muziekuitvoeringen, enz. Geen broodkaarten. Naar aanleiding van hét bekende verzoek van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de burgerij, heeft de burge meester van Amsterdam voorloopig de uitgifte van broodkaarten gestaakt. Deze maatregel is genomen in afwachting van een definitieve regeling1. Lichting 1915 enz. Nu het opkomen der lichting' 1916 wegens het voorkomen van besmettelijke ziekten voor on- bepaalden tjjd is uitgesteld, is ier kennis wan het leger gebracht, dat ook zij, die behooren Stemd 1st riet I II Tot. Aantal kiezers. H29 1159 2288 Uitgebrachte stemmen 796 835 1631 Van onwaarde. 10 11 21 Geldige stemmen. 786 824 1610 Volstrekte meerderheid. 806 P. DE BRUIN (S.D.A.P.) 449 469 918 T. SLAVENBURG (C.H.) 337 355 692 Gekozen de heer P. de Bruin. Bij de stemming op 8 Juli 1915 werden uitge bracht 1837 geldige stemmen. Hiervan verkregen Dubbelman (*.R) 770, De Groot (Vryz.) 509, Korpel (8.D A.P 538, Maas (Vrijz.) 467. v. d. Meer (C.H.) 757 en v. Pelt (S.D.A.P) 524 stemmen. Bij de herstemming op 21 Juli 1915 werden uitgebracht2017 geldige stemmen, waarvan verkregen Dubbelman (A R.) 940, Korpel (S.D.A.P.) 1048, v. d. Meer (C.H.) 940 en v. Pelt (S.D.A.P.) 1048 stemmen. De uits'ag der gister gehouden stemming is voor de Rechtsche partijen ongetwyfeld een te ieurstelling. Bij vergelijking der cyfers van 1915 zal ieder onzer overtuigd zijn, dat de Rechtsche kiezers, over het geheel genomen, goed gestemd hebben. De sociaal-democraten brengen in district III niet meer dan ruim 500 stemmen uit. Zonder hulp der .vrijzinnigen kon de socialist in III de overwinning niet behalen. Bij deze verkiezing is al wat ÜDks stemt te hoop geloopen om den candidaat der S.D.A.P. de overwinning te bezorgen. De heer de Bruin zal dientengevolge weer zit ting nemen in Schiedams gemeenteraad. De vrijzinnigen laten het nu aankomen op een verdrijving der behoudende partijen in den Raad en bezetting der epengekomen zetels door de èociaal-democrateu. Wat wjj van de socialisten te verwachten hebben, leert ons de gemeente Zaandam. De vrijzinnigen zullen de verantwoording heb ben te dragen van hun politieke gedragslijn, waarvan zjj wellicht te laat het verkeerde zullen inzien. Binnenkort moet er in district III wear in een vacature van Rechts worden voorzien. Reeds wordt gemeld, dat de socialisten met den fondsbode Erkelens zullen uitkomen De vrijzinnigen kunnen nu weer gaan ijveren om ook dezen rooden proletariër in den Raad te helpen. j De Rechtsche kiezers zullen zich echter niet by den gister geleden nederlaag neerleggen, maar met alle kracht werkzaam bljjven om de fouten, welke eventueel aan organisatie enz. kleven, te verbeteren. Vooral komt het er op aan dat in al onze kringen het steeds dreigend wordend roode ge vaar wordt ingezien en de krachtigste middelen worden ter hand genomen om dit gevaar te keeren. Meerdere belangstelling ook onder onze Schie. damsche katholieken voor alles wat de practiscbe politiek aangaat, ware zeer gewenscht. Laten in de thans nog voor ons liggende dagen vóór de verkiezing ter voorziening in de vacature- de Graat allen, die nu reeds zoo voljjverig in liet belang van deu Rechtschen candidaat werkzaam zjjn geweest, met verdubbelden ijver de propa ganda ter hand nemen. De Inkomstenbelasting. B. en W schrijven aan den Raad In de raadsvergadering van 30 November 19lé zegden wij een ernstig onderzoek toe van het voorstel van den heer Van der Hoek, betreffende de invoering van progressie bij de inkomsten belasting. Na het advies van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen is dit onderzoek nu voltooid. Daarbij zijn tevens behandeld de adressen tot Uwen Raad gericht om de som voor noodzake lijk levensonderhoud te brengen op f500.—. Als resultaat van het onderzoek komen wij met voorstellen tot Uwen Raad, welke niet alleen b strekking- hebben op deze beide belan- rijke punten, maar ook op een aansluiting bij de Rijksinkomstenbelasting ten aanzien van de berekening van het inkomen, om van hare ge gevens te kunnen gebruik maken. Ten aanzien van de progressie moeten wij het volgende opmerken. Ongetwijfeld moet er voor worden gevoeld om de kleinere inkomens te ontlasten en de belas ting voor deze eenigszins geleidelijk te doen oploopen. Men bedenke daarbij echter altijd, dat de last, dien men van den een afneemt, op den ander moet worden overgebracht. Nu Is het natuurlijk, dat iemand met een groot inkomen de belasting gemakkelijker op brengt dan iemand met een klein inkomen, maar men zij in dezen voorzichtig, vooral in onze Gemeente, waar men, gelijk bekend is betrekkelijk zoo weinig vermogende ingeze tenen heeft. Door ontlasting van de talrijke lagere inko mens gaat wel veel verloren, maar door hoo gere belasting van de schaarsche hoogere inko mens wordt weinig gewonnen. Het gevaar is derhalve groot dat vooral op den middenstand een gevoelige verzwaring van dru1: wordt gelegd. In geen geval stelle men dan óok de pro gressie voor als middel om te komen tot een hoogere opbrengst waar het besproken feit. dat een groot aantal aangeslagenen wordt ontlast, ieder te kort een scherper effect geeft en spoe diger voert tot de grens der belasting. Ook zij men zich goed bewust van het eigen aardig karakter onzer gemeente, die als woon stad niet zoo veel aantrekkelijks biedt, zoodat het gewenscht is de meer vermogenden niet af te stooten maar veeleer aan te trekken. Om deze redenen zjjn wij vroeger tegen de invoering van progressie in onze Gemeente geweest. Hoewel de bezwaren ons ook nu nog duide lijk voor oogen staan, komen ze ons evenwel niet onoverkomelijk voor en meenen wij tot in voering van progressie onze medewerking te kunnen verleenen, onder vooropstelling echter dat zij matig zij. Van de verschillende progressieschalen waar van wij kennis namen, kunnen wij ons het best vereenigen met die van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen, gemerkt CF.B.I. Daarin wordt in de lagere klassen niet te hoog begonnen en loopt het percentage voor deze geleidelijk op. Dit toch is wel de goede zijde die door ons in de progressie wordt gezien. Evenwel gaat deze schaal ons te ver Wy meenen, dat de in acht te nemen voor zichtigheid gebiedt met de belasting der toe neming van het belastbaar inkomen niet verder te gaan dan tot 6%,. Anders gaat men o.i. de grenzen te buiten. Toegepast op het voljaarskohier 1915/1916, zou volgens deze schaal het percentage van het laagste inkomen van f25.— zijn 3.07 en van het hoogste van f82.050.6.10% zulks met inachtneming van het vermenigvul- digingscijfér op de percentages der schaal toe te passen, om te komen tot de voor dat jaar benoodigde opbrengst. Dit is te zien in bijgaande tabel, die voor de klassen, in groepen bijeen genomen, een over zicht bevat van verschillende progressiestelsels alle toegepast op het kohier 1915/1916 en geba seerd op den tegenwoordigen aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud, met inbegrip van den kinderaftrek. Daaronder zijn ook die van den Haag Dordrecht en Gouda. De staten, waar uit dit overzicht is getrokken, liggen ter visie, W(j merken nog op, dat het door ons aan bevolen stelsel aan de regelen der Gemeentewet voldoet. Waar onze voorstellen strekken om ook de som voor noodzakelijk levensonderhoud te bren gen op föOO.— zulks in overeenstemming, met den gestegen levensstandaard. is dit een reden te meer om niet te ver te gaan met- de progressieschaal Immers van dien hoogeren aftrek genieten de lagere inkomsten weder on evenredig het meest. Het eerste belastbaar inkomen van f125.— volgens de tegenwoordige verordening, zal dan sjechts voor f25.— belastbaar worden. Die be lasting wordt dus met 4)5 of 80% verminderd- De belasting van het hoogste inkomen boven genoemd zal echter door een hoogeren aftrek van flOO,- nog met geen 110 procent ver minderen. Bovendien houde mep in het opg. dat ingevolge onze voorstellen, die beoogen, zooveel mogelijk aansluiting aan de Rijksinkomstenbelasting ten aanzien van de berekening van het zuiver in komen, de aftrek van andere belastingen door den belastingplichtige betaald, vervalt, wat vooral een nadeel zal beteekenen voor de hoo gere inkomens. Dit gaat dus alles in de richting van progres sie. Daarom ga men ook niet verder dan voor ons wordt voorgesteld. Gelijk wij zeiden, is een 'derde hoofdpunt van onze voorstellen, zooveel mogelijk aansluiting aan de Rijksinkomstenbelasting ten aanzien van de berekening van het zuiver inkomen, om van haar gegevens te kunnen gebruik maken Waar deze wel niet vóór October beschikbaar zijn, moet de ingang van het belastingjaar worden verschoven van 1 Mei tot 1 November. Het voorstel strekt nu om volgens de bestaan de verordening nog te heffen voor de maanden Mei tot en met October 1916. Daaruit kan de begrooting voor 1916 de helft voor het door haar benoodigde bekomen. De andere helft zal zij dan moeten ontvangen uit de opbrengst over het belastingjaar November 1916 tot en met October 1917, waarin de heffing voor het eerst volgens de nieuwe regeling zal plaats heb ben. De overige helft van d6 opbrengst van dat belastingjaar blyft ;voor 1917. dat weder van het belastingjaar 1917/18 de andere helft ontvangt. Het vermenigvuldigingscijfer toe te passen op de progressieschaal zal dan jaarlijks moeten worden bepaald naar de geraamde opbrengst ten bedrage van het gemiddelde bedrag uitge trokken op de twee begrootingen. Voor het belastingjaar 1916/1917 zal bijv. het vermenigvuldigingscijfer zoodanig moeten worden vas'gesteld, als noodig is om te verkrijgen de helft van de opbrengst uitgetrokken op de be grooting voor 1916 plus de helft van die uit te trekken op de begrooting voor 'l917. Als belangrijk gevolg van die aansluiting bij de Rijksinkomstenbelasting moeten wij opmer ken. dat de inkomsten uit beroep en bedrijf niet itfeer,gelijk tot heden niet alleen hier maar vrijwel algemeen gebruikelijk was, zullen worden bere kend naar de gemiddelde opbrengst van de laatste drie jaren, maar naar die van het vorige jaar. Tegen de nieuwe berekening is voor en tegen te zeggen, maar wil men gebruik maken van de gegevens van het Rijk, daD is er geen keus. Overigens mogen wij opmerken, dat de bere kening over een jaar vroeger meer bezwaar zou hebben gegeven dan thans, toen de branderij- industrie met neven bedrijven zoozeer de hoofd tak van bestaan was in deze gemeente. Waar de opbrengst daarvan in de verschillende jaren sterk uiteen liep, zou de berekening over éen jaar dus groote schommelingen in de belasting heffing hebben meegebracht en was het veel meer noodig deze door berekening over drie jaren te nivelleeren, De financieele gevolgen dezer voorstellen kun nen niet in cijfers worden gebracht. üe verhooging van de som voor levensonder houd beteekent een belangrijk verlies. Daartegenover zal uit het vervallen van den aftrek van betaalde belasting een winst zijn te boeken. Verder wordt van gebruikmaking van de ge gevens der Rijksinkomstenbelasting verbetering van aanslagen verwacht. Ook zal de voortzetting der kleine klassen tot f2000.gelijk door ons wordt voorgesteld, naar wij vermoeden, nog eenig voordeel bren gen, daar door de geringere opklimmingen min der verloren zal gaan. En ten slotte moet worden erkend, dat bij de toepassing der schaal op 1915, een ongunstig jaar tot grondslag is genomen. Nog eenige opmerkingen. De aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud wordt thans anders geregeld, waar de kinder aftrek wordt voorgesteld op f25.- per kind. Dit kan ten gevolge hebben, dat de gewijzigde aftrek niet voor allen evenveel voordeel brengt. Voor gezinnen met 5 kinderen zal de aftrek in zijn geheel, d.i. de vaste som plus het bedrag per kind berekend, met den tegenwoordigen gelijk zijn. In alle andere gevallen brengt hij echter een kleiner of grooter voordeel. Men houde ten aanzien van dezen aftrek in het oog, dat deze niet wordt goedgekeurd, wan neer hij te hoog kan oploopen. Wy nebben even wel hoop dat de voorgestelde zal worden aan genomen, vooral ook, nu net Rijk zelf is voor gegaan met een aftrek van föO.— per kindi zonder beperking van het totaal bedrag. Het ontwerp eener nieuwe verordening, voor zien van een toelichting bij de artikelen, wordt U hierbij aangeboden. Het advies van de Commissie voor de Finan ciën en de Belastingen, dat wij geneel hebben gevolgd, behalve ten aanzien van de voortzet ting van de percentages der toenemingen boven 6 leggen wy nierbij over. Wij merken op. dat van de beslissing ten aanzien van den aftrek aan de verschillende adressanten moet worden kennis gegeven. Verjaardag Z. K. H Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden viert lieden zijn veertigsten verjaardag. 'Van den toiren en van de gemeentelijke en andere openbare gebouwen wapperde heden dé vaderiandsche driekleur. Door het gemeentebestuur is bet volgende telé- g'ram verzonden Prins Hendrik der Nederlanden. Uw Koninklijke Hoogheid bieden wij op dezen dag icnze beste wenschen voor U en Uw huis- Gemeentebestuur van Schiedam. *'m Namens de Oranjevereeniginjgi werd onder staand teleg'ram verzonden: Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, 's-Gravenhage. De Oranjeveneeniging biedt U en Uwe Konink lijke familie eerbiedig! geluk wenschen aan. MONTFOORT, Voorzitter. Prov. Statenverkiezing. Gedeputeerde Staten hebben bepaald, dat d« verkiezing zal plaats1 hebben op Dinsdag 6 Juni, de stemming1 op Donderdag 15 Juni, en de herstemming zoo noodig op Vrijdag 23 Juni- Spiritus. De „Tetoglriaaaf" schrijft thans over de spiritus- tabricage. j In het avondblad van gisteren komt het vol gende voer.- i „Men verzoekt ons de aandacht er op <-e vestigen, dat, hoewel er hier te lande groot •S a 2 "3 a a a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2