tad»* en toewesielijk Nieuwe ren en 1(30 soldaten gevangen. Ten Oosten van de Maas werd een hevig bombardement op de Pransehe stellingen op het einde van den dag gevolgd dootr een krachtige offensieve actie van de Duitschers op een front van 2' KM. tusschen de hoeve van Thiaumont en den vijver van Vaux. De Duitschers, die er in geslaagd waren vas ten voet te krijgen in de Fransche stellingen ten Zuiden van het fort Douaumont en ten Noorden van den vijver, werden volledig verdreven door tegenaanvallen, die gedurende den nacht door de Franschen ondernomen werden. wea mitrail leurs en eenige gevangenen vielen in handen der Franschen. Ten Westen van Douauinont en ten Zuiden van het bosch van Haudromont kwa men de Franschen eveneens vooruit; zjj bevrijd den eenige gewonde Fransche krijsgevangenen en namen 20 Duitschers gevangen. Het avondcommuniqué meldt: Wij hebben den Noordelijken raad van den kra ter, ontstaan door de ontploffing van een D.uit- sche mijn bij heuvel 285 in Argonne bezet. Onze nieuwe stellingen bij MortHoxmne en ten Westen van de Maas zijn hevtg beochoten. Er is een geweldige bedrijvigheid van de vij andelijke artillerie ten Oosten van de Maas tot aan het fort van Vaux. In Woëvre een levendig geschutvuur, Havas seint in aansluiting aan de ofhcieele communiqués, uit Parijs De Duitschers hebben hun partieels offensie; tegen Eparges niet voortgezet; zij willen ongitv twijfeld onze aandacht afleiden van. de nieuwe, algemeene actie, die door hen wordt voorbereid er zijn zekere dingen, die op dat komende nieu we, algemeene offensief wijzen, zoo b.v. het voortzetten van het hevig bombardement op de beide oevers- van de Maas en het aankomen van nieuwe versterkings-bataLlons, die door on ze aviateurs ontdekt werden. Onze soldaten hebben reeds eeae tegen bewé ging uitgevoerd door een serie afzonderlijke aan vallen. Woensdag deden zij een aanval ten Noord westen van den vijver van Vaux, waar zij gevan genen maakten, enkele vijandelijke loopgraat'ele- menten in hun bezit kregen en ean versterkte redoute veroverden; Donderdag deden zij op de Noordelijke helling van den Mort-Hommö eéu aan val, waar zij de Duitschers uit een groot ge deelte van de voorste loopgraaf verjoegen. Déze -resultaten zijn uit een tactisch oogpunt van belang en bewijzen, dat onze troepen hun Vechtwaarde en volharding nog volkomen be waard hebben. Er zal een dag komen waarop zij gelegenheid zullen krijgen hun aupi jrioxitext nog vollediger te bewijzen. Het Duitsch communiqué meldt: In het Maasgebied kwam het, in samenwer king met groote activiteit der wederzijdsche ar tillerie, tot hevïgje infanterie-gevechten. Op den westelijken oever deden de Franschen met een sterke troepenmacht een aanval in de nabijheid en ten posten van den Mort-Homme. De aanval werd over het algemeen bloedig afgeslagen. Om een klein gedeelte van een loopgraaf in de streek van het bosch van Lecaurettes, waar in de Franschen wisten door te dringen, wordt nog' ge-streden. Hechts van de Maas bleven de pogingen, die de vijand in het werk stelde, om weer in het bezit te komen van de steenen brug, ten zui den van de hoeve van Haudromont, vruchte loos. Ten Zuiden van de vesting' Douanmcnt zijn de na-gevechten, die zich in den loop van den nacht in eenige Fransche loopgraven omwikkel den, nog1 niet geëindigd. Ons hevig en gecon centreerd artillerie-vuur bracht herhaaldelijk -vij- andeJijkp aanvallen tegen de Duitsche linies in het Bois des Caiilettes reeds in den aanvang tot staan'. In den sector van Vaux, in de vlakte van Woevre en op de hoogten ten Zuidoosten van Verdun bleef, evenals de varigie dagen, de be drijvigheid der artillerie aan weerszijden zeer groot. Een vijandelijke vliegmachine viel brandend neer irt het bosch van Fumin, ten Zuidwesten van Vaux. aan het oostelijk front. Duitsch stafbericht: Ten Oosten van Karbunovvka, ten Noord-Wes ten van Bunabuig, leden de Russen bij1 een nieu wen, vergeefse hen aanval, aanzienlijke verliezen. Bij het leger van Von B'khmer wierp een Duitsch vliegeskader overvloedig bommen op de spoorbaan van Tarnopol. Uit St. Petersburg wordt gemeld De zware en lichte artillerie van de Duit schers heeft de loopgraven en het bruggehoofd van Ikskull beschoten. Onze batterijen brachten een deel van de artillerie en de machinegewe ren der Duitschers tot zwijgen Op den rechtervleugel in de streek van Ja cobstadt artillerie duel. Ten W. van Olyk en ten N. van Woeravintsa aan de Ikwa trachtte de vij an d onze loopgraven te naderen. Hij werd teruggeslagen. In Galicië heeft de vijand hardnekkig in de streek van Puopuova Gora aangevallen, maar vergeefs. OOSTENRIJK EN ITALIË Het Agentschap Stefani seint uit Rome Langs het geheele front tusschenpoozend artillerie-vuur en herhaalde vliegerverkenningen. Kleine botsingen van de infanterie in het boven- dal van de Astico, in het Sigana-dal en in het bovendal van de Cordovole. Wij maakten een dertig gevangenen. in het gebied van den Monte Nero zijn in den nacht op 20 dezer kleine afdeelingen van den vijand, die tegen onze linies op den Mrzli en den Sleme bommen trachtten te werpen, teruggeslagen. Gistermiddag heeft een eskader vliegtuigen bjj Triest het station voor watervliegtuigen met bommen bestookt. Het wierp een zestig granaten en mijnen met zichtbaar groot succes. De vlieg tuigen. die aan het als gewoonlijk geen uitwer kinh hebbende vuur van de luchtverdediging* batteiijen van den vijand bloot stonden, zijn ongedeerd teruggekeerd. Aan de „Times" wordt gemeld, dat de Itali anen hun slag op de Col di Lana geslagen hebben na een voorbereiding van drie maanden, waarin zij onder de Monte Sief een tunnel boorden van 1000 meter lang. Zij lieten daar mee een groot stuk van dezen berg in de lucht springen. Een aanmerkelijk deel van de stelling der Oostenrijkers werd vernield. De overige schansen werden door de Italianen bezet. Zy namen 400 gevangenen. AMERIKA EN DÜITSCHLAND. De Amerikaansche gezant te Berlijn overhan digde de antwoord-nota Ier Amerikaansche Re geering in zakè den duikbootenoorlog. Donder dag-avond om 8 uur aan den Staatssecretaris van het Dep. van Buitenlandsche Zaken. De publicatie der nota zal binnenkort ge schieden. Uit Albany wordt gemeld: Het Parlement nam vóór de verdaging een re solutie aan, waarin aan President Wilson onbe- perkten steun wordt verleend met betrekking tot de crisis met Duitschland en waarin het aan- hooge hoornen aan weerskanten sloeg ik een zijweg in, die ad vele jaren geleden in het bosch was uitgehakt, want hij was half toegegroeid. Langs dezen weg liep ik ettelijke mijlen ver. Het bosch was heerlijk om in te wandelen op djen Inni-middag', en een paar- maal moest ik de verzoeking weerstaan om ergens in de schaduw te gaan liggen en een uur te slapen. Maar let wel! ik ging niet slapen. Ik herinner me elk oogenblik van de wandeling, al werd ik op den duur erg moe. „Eindelijk zag ik aan ae steilte, die ik af moest, dat ik over de waterscheiding was geraakt en nu afdaalde in het dal van deze rivier hier, de Eure. De weg was een pad geworden, ien ik vroeg me af, waarheen me dat zou leiden, toen ik bemerkte, dat het een verzorgd aanzien kreeg; er waren plekken zand en grind op, en hier en daar had men de kanten afgestoken. Gaande- weg ging het er nog keuriger uitzien. Het pad was een en al zand, en ik zag verspreid aan gelegde boomgroepen staan, tot ik ten laatste begreep, dat mijn dwaaltocht mij in een park had gebracht, op particulier terrein. „Ik vond het niet erg, want aan een reiziger, die vertelt hoe 't gekomen is, vergeeft men dat gewoonlijk. Bovendien moest ik wel doorioopen, want ik wist geen anderen weg en het pad leidde me naar het westen, dus juist in de rich ting die ik uit moest. Maar of het nu was dat liet mij toch hinderde mij ergens te bevin den waar ik niet wezen mocht, of dat ik er hier hinder van had, dat ik er zoo verreisd uit zag. ik voelde het gebrek aan slaap en de vier inoeienis van de lange wandeling hoe langer hoe meer. Plotseling kwam ik, achter dichte lozestruiken vandaan, op een groot grasveld, aan het eind waarvan een statig buiten stond met een gracht er omheen, zooals Fransche land huizen dikwijls hebben, en een steeneu brug over de gracht. „Het huis was eenvoudig en toch statig. De bouwstijl was aantrekkelijk en het. geheel had iets buitengewoon rustigs en vreedzaams. Aan den anderen kant van het grasveld viel een fon tein in water. Ik zag het niet, maar hoorde liet. Aan het geluid te oordeelen was hel een van die Fransche fonteinen, waar de inenschen, die twee eeuwen geladen dergelijke huizen bouw den, zooveel van hielden. Het plassen van het water maakte oen weldadigen indruk op me, maar ik was zoo moe en slaperig, dat het het eene oogenblik mij veel verder klonk dan het andere. Aan den rand van de' rozenboschjes stond een tuinbank. Nauwelijks wetende wat ik deed (want op iemands erf is zoo iets eigenlijk onbehoorlijk) zette ik mij daar neer, en keek met welbehagen naar de gracht en het huis met zijn trotsche dftk, en verlustigde mij in het geruisch van de fontein. Ik denk dat ik toen in slaap zou zijn gevallen, als er niet iets was gebeurd." De man hield even opi met zijn verhaal en zag me aan, alsof hij zich overtuigen wou of ik ongeloovig keek, maar ik geloofde hem. Ik deed juist mijn best op mijn teekening den leienen boom anders te maken dan den andere. Dat is buitengewoon moeilijk, en het lukte me dan ook niet. Ik knoeide maar voort, en met meer beslistheid ging hij voort: „Wat er gebeurde was diter kwam een jong- wendeu van alle hulpbronnen wordt goedgekeurd, noodig óm de eer van het land te handhaven. ROEMENIë. Uit Boekarest wordt aan Je „Deutsche Tages- zeiting" geseind: In politieke kringen van Roemenië wordt te genwoordig de vraag besproken, of Roemenië ook verder neutraal blijven of zich bij een der beide mogendheden-groepen aansluiten zal yoor het te laat is. Naar de „Opinia" uit Jassy verneemt, is men voornemens na de Paaschdagen groote staatkun dige betoogingen te houden, die ten doel hebben Roemenië een beslissende hpuaing te doen aan nemen. De vroegere Minister van Oorlog, Fi- lipescu, ijvert niet meer voor het viervoudig ver bond en schijnt toenadering te zoeken tot Margfii- loman, die er thans op- aandringt, dat Roemenië, i na de politieke handelsovereenkomst met de Cen trale mogendheden, nog engere aansluiting aan deze zal voegen. Uit Roexarest wordt aan de „Journal de Genève' geseind, dat het handelsverdrag inet DiujtsehJand felle eritiek beert uitgelokt van den kant der oppositie. Het blad „ttoumanie", orgaan van Take Jo- inescu, schrijft, dat Roemenië door dit verdrag door Djuitsehiand geëxploiteerd wordt en er voor het sluiten van dit verdrag; geen noodzakelijkheid bestond. j i De oppositie zal weder stappen doen ten gun ste .der Entente; in begin Mei zal een vergadering van afgevaardigden plaats hebben om een be weging op touw te zetten tot interventie. Het ofiicieuse blad „Indépendance Roumaine" verdedigt daarentegen de politiek van Bratianu en wijst er pp, dat het gesloten verdrag een noodzakelijke voorwaarde was om den toestanc van het Rijk dragelijk te doen blijven. De oor logvoerende mogendheden zelf hebben een der- gelijken weg moeten inslaan; Rusland moest de laatste maanden uitvoer naar Duitschlanc toestaan, om in rujl chemische producten te verkrijgen, die volstrekt noodig waren. Roemenië kon drie oogsten» die onverkocht waren, niet bewaren, daar een natie; niet alleen brood noo dig heeft om te blijven leven. De „Grazer Tagespost" verneemt, daUte Roe- meenscjhe Itegeering aan de ujitvoereommissie den uitvoer van 100 waggons spiritus naar O os tenrijk-Hongaiije toestond. Doitachland zond een insepciteur naAr Roemenië om den uitvoer van Roemeensehe wijhen na,ar Duitschland te ,wga niseeren, die den invoer van wijn uit Frankrijk zal vervangen. DUIKB00TEN en mijnen. Reuter seint uit Londen Een Nederiandsch stoomschip heeft 20 koppen van de bemanning, o. w. den kapitein, van het stoomschip „Sabbia" geland, dat in de Noord zee door een on plïing gezonken was. Vijf sto kers werden door het geweld van de ontploffing weggeslingerd, een van hen is gewond. ALLERLEI NIEUWS. In Engeland maken ongeveer 1,900,000 arbei ders wapenen en munitie in ongeveer 13,000 rijks-fabrieken en werkplaatsen, hoewel er1 onder deze een aantal zijn, die slechts ten deeie voor het rijk werken. Onder die arbeiders zijn ruim 200,000 vrouwen en meisjes. Vendzelos is voor de aanvallende verkie zingen vow de Grieksche Kamer door de libe rale partij candidaat gesteld te Mytilene. Hij heeft de candidatuur aanvaard. De vroegere Venizelistisehe minister Michalopoelos is can didaat te Drama. Die Kamei is tot 3 Mei verdaagd. - Uit Zurich wordt aan den „Berliner Loka1 Anzeiger" geseind Schepen der entente zijn de haven van Canea op Creta binnen gevaren en hebben getracht den Duitschen en Oostenrijkschen consul, als mede de Duitsche onderdanen, te arresteeren. Deze zijn echter naar het binnen land van Kreta gevlucht, zoodat de pogingen mislukten Uit Wilhelmshafen wordt, volgens een Reu ter telegram uit Kopenhagen, aan de „Kieler Ztggemeld, dat in de nieuwe torpedo- fabriek in eerstgenoemde plaats verleden week Vrijdag een zware ontploffing is geweest, waardoor een aantal menschen gedood en ge wond is. De fabriek was kortgeleden voltooid en op 25 Februari door den Keizer geïnspecteerd. Generaal-ve 1 dmaatschalk Freiherr von der Goltz is na een ziekte van 10 lagen, den I9en April in het hoofdkwartier van zijn Turksch le ger aan vlektyphus overleden. WEERBERICHT. eiegrahscn oericin. uaa; waarnemingen, verricfit in »«n morgeD vat 22 April, medegeueeln door het Kon. Net) Met., instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 755 te Oost-üuitseb- land. Laagste barometerstand 744.8 te Maastricht. Verphting wa tot den volgenden dag: Zwakke tot matige winden ïut noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. meisje uit liet huis, in het wit gekleed tn met een blauwe sjaal over het- hoofd en om den hals gewonden. Ik kende haar goed. Het was een gezicht, dat ik van mijn jeugd af aan had gekend, maar ik kon me met geen mogelijkheid haar naam te- binnen brengen." „Als iemand moe is", zei ik, al teekenende, .gebeurt zoo iets meer: een naam die je zoo good bekend is als je eigen wil je maar met invallen. Het gebeurt vooral1 na slapelooze nach ten." „Dat is zoo," zei hij met een diepen zucht; „maar het is mij niet mogelijk het zonderlinge van mijn gevoel te beschrijven. Want daar was ik nu en ontmoette de oudste en misschien de liefste van mijn vriendinnen, en stellig die ik het beste kende, een vriendin," voegde hij er met een lichte aarzeling bij. „die ik in lange jaren niet bad gezien. Het tvas me een buiten gewoon groot genoegenhet deed me' goed. Jk vergat bet oogenblik dat ik haar zag, waarom ik over de heuvelen was gekomen en mijn plan orn naar Chartres te gaan...... Maai- nu moet ik u zeggen vervolgde hij eenigszins verlegen, „dat ik Peter heet." .Merkelijk?" zei ik ernstig. „Vammijn voornaam", voegde hij er snel bij. „Natuurlijk," zei ik zoo vriendelijk als ik kon. Het scheen hem goed te doen, dat ik zelfs niet geglimlacht had bij zijn me de (Reeling. „Ja", vervolgde hij haastig; „Peter, ik heet Peter,, Die jongedame kwam dan bij; me en zei„Zoo, Peter, we dachten niet dat je zou komen. Ze leek niet verbaasd!, maar- scheen me alleen niet zoo vroeg verwncht te hebben. ,,'t Struikelblok". De R K. Tooueelvereeniging „Pius X" uit Rotterdam geeft Zondag 30 April a.s in het gebouw van den Ned R. K. Volksbond aan de Lange Haven alnier een opvoering van ,,'t Strui kelblok", spel uit het leven door Herin. Nauw Jr- Voor eenige weken heeft deze toon eel vereeni- ging in „Imperial" te Rotterdam „'t Struikel blok gegeven. Zoowel het stuk als het spel der dilettanten werden in „Het Nieuwe Dagblad" zeer gunstig beoordeeld. „Het „spelschiet ver in de goede richting, waar het dilettanten-too- neel heen moet. Men kan het stuk meevoelen als als een brok echt leven, dat is de hoofd verdienste", zegt het blad ervan. En verder-' „Allen vertolkte den vlot geschreven dialoog op vlotte wijze. 'tGiug in boeiend-blij vend vlug tempo. Hoe zulk algemeen succes mogelijk is En dat bij dilettanten Omdat er regie was omdat de regisseur de ziel moet geweest zjjo voor hen, die onder zijn leiding oefendenomdat deze een kunstzinnig man is, die de natuurlijke begaafdheidskern zgner spelers in goede richting tot ontwikkeling leidt. Want aanleg en begaafd heid toonden de acteurs ruimschoots. De goede regie gaf daarom goede spelers en evenwichtig spel. Meer stukken in deze richang' en nog zuiverder gecomponeerd, - en we ko men er: uitdrijving der „draken", en opheffing van het dilettantisme." Flora-Bioscoop. De directie der Flora Bioscoop heeft deze week voor een afwisselend programma gezorgd. D® hoofdfilm „Als het Geweten spreekt" is een spannend „-rama in 4 bedrijven. Voor de pauze wordt gegeven „ue Redaende Ring Voorts een mooie gekleurde natuuropname. Ook de kluchten ontbreken niet op het programma. „Alles om een vroüw„Ware vrienden hebben één ge dachte en „Riri als landlouper houden de lachspieren in beweging. Als varieténummerHet optreden van den Hollandschen Humorist-violist Eduard Ton aire- Zooals reeds per advertentie is aangekondigd lk zal Philip xcepen", zei ze. „Je herinnert je Philip toch?" Hier liet mijn geheugen me weer ia den steek. Ik' herinnerde mij wel, dat er ee;n Philip was, maar ikrkon hem niet thuisbren gen Da,t was me vreemd. Wat haar betreft» o haar kende ik zoo goed als mij. zelt; maar Ruk naam, het was alleen haar naam, waal' ik maar niet op kon komen. Het was net zoo gdk als' dat ik mijnt eigen naam of dien van mij11 moeder niet wist. „Zij riep Philip, en hij kiWaïn uit het huis- Hij zag; er net zooi uit als ilk mij hem. herinnerd?- Ei was tusscten hein beiden een gemeenzaam heid, die ik op dat «ogenblik heel natuurlijk v onö, ma,ar of hij haar broer was of haar aan staande ,of baar echtgenoot of wat, ik kon het me met geen mogelijkheid herinneren. „Je ziet er vermoeid uit," zei-hij met een vriendelijke stem, die mij. aangenaam aandeed en die ik mij dui delijk herinnerde. „Ik ben .ook bek af", zei ik- „K,om binnen", zei hij „wij zullen je wat wij° met water geven. Wil je ook wat eten?" antwoordde, dat ik meer- behoefte had aan sla pen dan aan eten. Daar kon gemakkelijk voot gezorgd worden, zei hij. „Ik wandelde met hen over het groote gTasveld naar het huis, en hoorde aldoor het ruischen van de fontein, nu van' dichtbij, dan in de verte- Soms leek het g'eluid mijlen ver weg, dan wee1' afe het ware in mijn ooien. Of het door hun gesprek was of omdat ik zo zoo goed kende lof door mijn moeheid, ik weet 't niet, maar toen ik op de brug was kon ik me niets met»' te binnen brengen dan alleen hun tegenwoordig- J heid, lk werd iniet eens meer geplaagd door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 6