Binnenland. Staten-Generaal. ben geworpen, hebben onze troepen alle aan vallen der Duitsehcrs weerstaan. De Franschen zijn meester gebleven van: het terrein in het 'ai-llette-bo,sch ©n op heuyel 310. Tegen het. vallen yan den avond handhaafden de Franscbe troepen zich nog heldhaftig binnen het fort Douaumont. Fiansteh communiqué van gistermiddag In Cnampagne beproefden de Dpitschers met feenulp van verstikkende gtassen de Fransche li- niën in de streek ten Westen van Navuriu te naderen. Het gjordijnvuur van de Franscnen wierp de üuitschei'S naar hun loopgraven terug. Op dein linkeroever van de Maas beproefden de Duitse hers in den loop van den nacht een machtige offensieve beweging ten Oosten van Mioirt Homme. Na een gevecht van man te-1 gen man drongen zij ten koste van belang rijke ofters in het dorp Cumières en -de Franscbe loopgraaf onmiddellijk ten Westen er van door. Uit pas ontvangen berichten blijkt, dat het Duitsdhe effectief, dat sinds den 21en Mei in de streek van Mort Hjomme wordt gebruikt, meer dan drie divisies groot is. Op den rechteroever van de Maas volgden de lartdleirie-yoorbereidingen en aanvallen elkaar met gelijke hevigheid op in de streek van Haudroanont en Douaumont. Ondanks de hardnekkigheid van de Duitschers, die geen men- schenJevens tellen, slaagden zij er slechts in vasten voet te krijgen in enkele stukken1 loop graaf ten Oosten yam het fort. Alle pogingen tegen onze stellingen ten Westen van en in het fort zelf, werden door het vuur der Franschen verijdeld. In Woevre werden de sectoren van Eix en Moulinville gebombardeerd. 'Duitsch communiqué van gister: Ten Zuid-Westen van Givenchy vielen sterke F.ngelsche strijdkrachten verscheidene malen onze nieuw© stellingen aan. Slechts enkele man schappen wisten er binnen te dringen en vie len in een gevecht van man tegen man. Overi gens werden alle aanvallen onder zeer groote verliezen V|0pr de Engelsehen algeslagen. Eveneens was dit het geval met aanvallen van kleinere afdoelingen bij1 Hulluch en Blaire- ville. Ten Zuid-Oosten van. Nouvron, ten Noord westen van Monlin-sous-Touvent en in de streek ten Noorden van Prunay mislukten zwakke aan vallen der Franschen. Links van de Maas verijdelden wij met ons infanterie- en machine-geweervuur gemakkelijk een vijandelijken aanval op de Zuid-Westelijke helling van den Mort Homme. De Thüringsche troepen veroverden het dicht bij de Maas geleigfen dorp Cumières stormender hand. Tot heden zijn meer dan 300 Franschen, onder wie acht officieren, gevangengenomen. Ten Oosten dor rivier herhaalde de vijand zijn verwoed© aanvallen in de streek van) Dicuau- mont. Hij leed door ons vuur zeer zware ver liezen. Het tijdelijk verloren terrein heroverden onze dappere regimenten bijha geh.ee,; zij maak ten daarbij meer dan 550 gevangenen. De ge vechten worden, terwijl de artillerie er zeer krachtig aan deel neemt, voortgezet. ITALIë EN OOSTENRIJK OiTstenrijksch communiqué INoordeiijk van het Su ga na-dal namen onze troepen den bergrug Salubro, hij Burgen (Borgo) in bezit. Op den bergrug aan de grens ten Zuiden van het dal werd de vijand van den Kempelherg verdreven. Maar naar bet Zuiden houden de Italianen de hoogten ten Oosten van den Val d'|Assa en het versterkt gebied van Asiago Arsiero (bij de Astioo) in hun bezit. Het fort Campoloimgo is in onze handen. Onze troepen kwamen dichter bij het Val d'Assa en het Posina-daJ. Sedert het begin van de aan vallen werden 24.400 Italianen gevangengeno men, onder wie 524 officieren, terwijl 251 stuk ken geschut, 101 machine-geweren en .16 mijn werpers buitgemaakt werden. In den .sector van de hoogvlakte van Doberdo vonden artillerie-gevechten plaats, die van tijd tol tijd zeer levendig waren. Bij M.ontalcwne werd een- aanval van den vijand afgeslagen. Een onzer vliegeskaders wierp bommen op het station van Per1 la G-arnia. Bij de ontruiming van de plaatsen in ons gebied door den vijand, schijnt ook de Ita lian nsche bevolking gedeeltelijk mee te gaan. Lieden, die zoo hun vaderland verlaten, zullen zich wegens aansluiting' bij den vijand voor den strafrechter moeten verantwoorden. Italiaansch communique van gister Bet officieele Italiaansch communique luidt In het Lagarina-dal vond gistermiddag een hevige beschieting plaats tegen ons front aan beide oevers van de Adige. Een vyandeljjke colonne, die in kleine groepen van Lizzana naar Marco wilde oprnkken, werd door het vuur van ome artillerie gestuit. Gedurende den avond werd een aanval bjj Vallarsa en in de richting van den Monte di Mezzo door onze troepen verijdeld. Bij den ingang van de vallei van Terragnele en de Astico vond het gewone bombardement plaats en vindt de ontruiming by het Posina- en Astico-bekken op regelmatige wyze plaats. Onze troepen verschansen zich op de dekkings linie van het Arsiero-bekken. Wy hebben het geschut vernield, dat wy niet mee konden nemen. Tusschen de Astico en de Brenta begon de vijand gisteren een krachtigen druk uit te oefenen op onze stellinnen ten Oosten van Valdassa. In het Sugana-dal trokken onze troepen op de hoofd linie terug, dit wordt sinds den 22sten langzaam en geregeld uitgevoerd. In Karintie worden hevige artilleriegevechten geleverd. Aan het overige frijnt vond niets bijzonders plaats. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Stazione della Carniaer waren eenige slacht- olfers en er werd eenige materieele schade aan gericht. JAPAN. De betrekkingen tusschen Japan en China zou den uiterst gespannen zijn geworden als gevolg van gebeurtenissen, die hebben plaats gevonden jn Kwantoeng, waar Chineesche troepen hebben geschoten op Japansche militaire posten. China heeft zich met kracht verzet tegen de pogingen van Japan om van dit voorval partij te trekken om geheel Kwantoeng militair te bezet ten. By de diplomatieke onderhandelingen voeren beide landen een uiterst opgewonden taal, ALLERLEI NIEUWS. De byzondere correspondent van de »Times« beschrijft aldus het dagelyksch leven aan het from in Frankrijk in België: »Mijngevechten en korte aanvallen zijn afgrij selijke vormen van oorlogvoering. Aan beide zyden heeft men enorme scherpzinnigheid ontwikkeld bij den mijnenstryd het laten ontploffen van een mijn, het bestormen van den krater, om hen, die er nog in overgebleven zyn en zich verzetten, te dooden, het in staat van verdediging brengen van de nieuw ontstane stelling tegen mogelijke tegenaanvallen en ook in het verydelen van de pogingen van den vjjand. Beide partijen zyn het er over eens, dat mijngevechten een van de ellendigste aaBvalsvormen zyn. Er zijn weinig minder aangename dingen dan het bezetten van een loopgraaf in de frontlinie, wanneer men vermoedt, dat de vijand daaronder aan het werk is geweest. Langs de ongeveer 140 kilometers frontlengte, die wy bezetten, woedt bijna onafgebroken het gevecht voort, ofschoon telkens slechts een klein deel der troepen werkelijk in een gevecht ge wikkeld istoch wordt ieders leven voortdurend bedreigd, is ieder den geheelen dag aan een minder hevig vuur blootgesteld en kan hy iederen nacht plotseling en zonder waarschuwing in een gevecht op leven en dood van man tegen man van de afschuwelijkste soort gewikkeld worden. Veel ontzettender dan een der vernielde steden tan België of Frankrijk, en al de onbeschrijfelijke ellende, die zjj doorgemaakt hebben, is de strook lands, bijna 650 kilometer lang, die door West- Europa loopt, een eindeloos veld van bloed, waar de twee legers elkanders nu reeds anderhalf jaar vasthouden, totdat de grond er onherkenbaar is geworden en de helft van die geheele strook in één groot kerkhof is veranderd. Hierbij vergeleken zijn alle slagvelden ter we reld slechts speelplaatsen. Voor diegenen thuis, die het niet gezien heb- bea, behoort het iets te zyn, waaraan men slechts met eerbied en ontzetting mag denken." Hef Nooysche stoomschip „Tjömbö" is getor pedeerd. Volgens- e«u particulier bericht zyn het Russische schip „Regina" en de Italiaansehe schepen „Roberto" en „Ge*sina" door duikbooten aangevallen. Uit Rome wordt gemeld: Tijdens de krijgsvorriohtingen, waarbij in het noorden der Adriatisühe Zee een Oostenrijkscli vliegtuig is geveld, heeft een onzer gewapende motoiïbooten een vijandelijke gewapende motor boot in den gïond geboord en de bemanning gevangen genomen. Gisteren; heelt een vijandelijke duikboot kanon schoten gelost op gebouwen bij Porto Ferrajo. Dlocsr het vuur onzer verdedigingswerken is de duikboot gedwongen zich te verwijderen. Er is niemand gedeerd en de schade is onbeteeka- nend. Tweede Kamerverkiezing Winschoten. De christelijk-historischen zullen voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het -district Winschoten, vac. dr. Bos, geen candidaat stellen. Generaal-majoor H. C. Kronouer. Naar wij vernemen, is de generaal maioor bij het Ned. Indische leger, H. C. Kronouer, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst, met toekenning van den titulairen rang van luitenant generaal. Ds. A. S. Talma Sedert Zondagavond vertoeft de oud-minister, ds. A. S. Talma, in het Diaconessenhuis te Haarlem om een rustkuur door te maken. De toestand van Z.E. is gunstig. De „Prinses Juliana',. Naar men verneemt, zal het ss. „Prinses Juliana" van de Mij. Nederland, dat op het oogenblik is opgelegd, ongeveer 20 Juni weder uitvaren. Het 20 millioen-ontwerp. Ten stadhuize te 's-Gravenhage heeft gister morgen een conferentie plaats gehad van ver tegenwoordigers der gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, in zake het wetsontwerp tot verhooging van het 10de hoofdstuk der begrooting met 20 millioen gulden, als aandeel van het Rijk in de kosten van gemeentebesturen, voortvloeiende uit de beschikbaarstelling van levensmiddelen tegen verminderde prijzen. Duurtetoeslag geweigerd. De afdeeling Baarn van den Bond van NederT Onderwijzers heeft met algemeene stemmen besloten den volgens de wet toegekenden duur tetoeslag te weigeren. Prijsopdrijving van aardappelen. De minister van landbouw, nyverheid en han del brengt ter algemeene kennis, dat, naar hem gebleken is, voor binnenlandsch verbruik bestemde partyen aardappelen door handelaren worden opgekocht en aan het verbruik onttrokken, ten einde de pryzen dezer aardappelen op te dryven. Partijen aardappelen, die aldus worden opge. houden, zullen onmiddellijk in beslag genomen worden De aardappeiopkoopers. »Het Volk» schryft Naar wy vernemen, zijn van regeeringswege maatregelen in voorbereiding, teneinde te zorgen, dat de nieuwe aardappelen niet onbelemmerd uitgevoerd kunnen worden. De bedoeling is om datgene, wat voordat die maatregelen van kracht worden, reeds uitgevoerd mocht worden, nochtans te doen medetellen bij de berekening van de hoeveelheid die in totaal over de grens zal mogen worden gebracht. Dientengevolge zou dus de op- koopery van den kant van de Duitsche inkoop centrale niet kunnen bewerken, dat alles te zamen meer werd uitgevoerd dan van regeeringswege beoogd wordt. Wel echter zou van het langdurige treuzelen met het uitvaardigen van de beraamde maatregelen het gevolg kunnen zyn, dat in den eersten tijd der nieuwe maatregelen een groote uitvoer plaats had en er dan tijdelijk nijpende schaarschte kwam. Dit treuzelen wordt eenerzyds gewete'n aan tegenwerking van de boerenorgani- satie, anderzjjds aan de ziekte van den minister. Wel schynt de minister zich uit zijn vacantie oord Ruurlo geregeld met het departement in verbinding te houden en stelt hij zich voor op die wijze ook tjjdens zijn ziekteverlof van twee maanden de algemeene leiding te kunnen blijven voeren. Maar het is duidelijk, dat dit maar zeer gebrekkig gaan moet en dat het toch al tegenover de winstgrage boeren veel te slappe departement nu bij zjja hoofdeloosheid nog veel hulpeloozer is. Hieraan wijt men ook het uitblijven van de zoo dringend noodige uitvoerbeperking voor nieuwe aardappelen. geld van week tot week doorgaat, is een der belangwekkende verschijnselen in ons economist leven. Die! verhouding! van het goud en het zilver is daarbij nu als 538 te-gen 2, zondat het g©'e metaal overheerseht. Men ziet liet oofc niet meeï in omloop, schoon het onafgebroken uit hef buitenland binnen onze grenzen komt. Het te6* taal saldo, dat thans nog beschikbaar is ter de*- king van uit te geven bankbiljetten, heeft een waarde van bijna 402 millioen, zond ar do A> deiri and schei Bank desverlangd 2009 millioen aan papier zop mogen uitgeven, veel meer dan de geheele Nederlandsche Staatsschuld, die op 1 Januari ruim 1561 millioen bedroeg. /Deze cijfers bewijzen, dat onze geldmarkt ér gezonden staaf verkeert, wat nog niet zeggtUl wil, dat oofc ons geheele economische leven, i" de meest gewenschte richting: loopt. De ophoo ping van geld geschiedt ml. v(oiOir een groet deel ten koste van het vroeger voorhanden rij"' de surplus aan gebruiksmiddelen, waarvan do voorraden minderen, ,z.oodat van overproductie schier op geen enkel gebied meer sprake ïs- Die kan dan oofc niet meer plaats hebben,- wij millioenen voortbrengers van de Europeesch0 marlet wtarden afgehouden, en zich dagelijks be' zighouden met beschadigen en vernietigen va" het bestaande. Baar' ons' land nog blijft voortbrengen ©n rite61' uitvoert dan er binnenkomt, spreekt het vu" zelf. dat onze geldvoorraad toeneemt in gelijk6 verhouding als onze verbruifcsnuddelen a£ne" men. De Wekelijfcsche Bankstaat is als de ther mometer, waarvan men onze economische be weging op de wieieldvlakte kan aflezen. Collectief contract opgezegd. In de gisteren gehouden vergadering van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen werd de volgende motie aangenomen De bondsvergadering van den Ned. Bond van boekdrukkerijen, overwegende dat de bestaande collectieve arbeidsovsreenkomst op vele punten verandering behoeft, besluit het hoofdbestuur op te dragen, aan werknemersorganisatiën het collec tief contract op te zeggen. Ambtelijk bezoek. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Baron Sweerts de Landas Wyborgh, bracht gis teren vergezeld van mr. van der Hoop, Com mies ter prov. griffie, een ambtelijk bezoek aan de gemeenten Delft en Vrijenban. De ree-uitvoer. Men sébii'yift aan de „Nieuwe Courant" Er schijnt hij" den uitvoer van1 stamboekvee heel wat slachtvee tusschen het melkvee door gesmokkeld te zijn. Zou het niet gewenscht zyn een streng1 onder zoek in te stellen ook int verhand met de treu rige regeling van het vervoer? Wellicht kon men dan de schuldigen en nalatigen opspoten. Er is toch zeker in strijd met de ministerieele Voorschriften' gehandeld en er js vee uitgevoerd, waarvoor geen consent gegeven was. Was voor een geleidelijke uitvoering van de verleende vergunningen zorg gedragen, dan zou scherpere controle mogelijk geweest zijn. Het verdient overweging de namen der per sionen of lichamen1, die consenten krijgen en de hoeveelheid, waarvoor hun die verleend worden1, te publieeeren. Door geheimzinnigheid wordt voedsel gegeven aan allerlei dwaze geruchten. Oofc zou het overweging verdienen mededee- ling te doen van grondstoffen enz., die b.v. in ruil' voor' het vee werden verkregenmeer open baarheid oofc op dit gebied zou dergelijke regee- ringsïnaatregelen in1 een juister licht stellen. De positie Van den Minister van Landbouw wordt -ook daardoor bemoeilijkt, dat sommige Kamerleden voor hun kiezers om consenten tot uitvoer komen aankloppen wat niet behoorde te geschieden. Onze geldvoorraad. >,De Tijd" schrijft De toenemende oplegging van geld en munt- materiaal aan de Nederlandsche Bank, die gere- Oud-gouverneur-generaal ldenburg. Men meldt 'ons uit Amersfoort: De nu d - gou vemen i gen er aal van Nederlandse"' Ibd-ië, de heer Idenhurg', zal met zijn ceri" de zjomerimaanden doorbrengen in het pensi»"' netel Birfchoven bij' Amersfoort. Heden, Donder dagmiddag wordt Z.Exc. aldaar verwacht. Levensmhldelenvoorziening. Vanwege het ministerie van landbouw, nijver' heid en handel is met betrekking tot de levens' middelenvoorziening de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht Ik heb de eer U mede te deelen, dat voor bet derde crisisjaar, dat welhaast voor de deur staat, door mij wederom maatregelen inzake levensmid' delenvoorziening zullen worden getroffen, wanneer het ontwerp van wet tot aanvulling en verhoog'"# van het tiende hoofdstuk der StaatsbegrootmÉ. voor het dienstjaar 1916 tot wet zal zijn ver heven. In afwachting daarvan acht ik het gewenscbl de behoefte te kennen, waarin zoo doenlijk e° zooveel mogelijk zal worden voorzien, en verzoek ik U derhalve te willen nagaan, of de beschik' •baarstelling der onder toezicht van rijkscouam's" siën gedistribueerde artikelen wederom voor UW gemeente noodzakelijk (wenschelijk) is, en zooj8> welke hoeveelheden der verschillende artikel®0 U van September 1916—Mei 1917 voor uwe %e' meente wenscht te betrekken. Het behoeft geen betoog, dat mijnerzijds °P een zoo juist mogelijke opgave der benoodigde hoeveelheid wordt gerekend. Mocht in Uwe gemeente de wenscbelijkheid d«r beschikbaarstelling van artikelen, waarvan tot heden geen distributie is ingesteld, zyn gebleke". dan verneem ik zulks gaarne en zal in dat gey9' tevens gaarne opgaaf ontvangen van de verlangde hoeveelheid. Daarna zal door mij worden ovei" wogen of tot de beschikbaarstelling kan worde» overgegaan. Betreffende de prijszetting der verschillende v»° regeeringswege beschikbaar te stellen artikele»' kan thans nog niets met zekerheid worden mede gedeeld. Waar echter de prijsbepaling waartege" de consument eventueel deze artikelen zal kunne» koopen in het ontwerp van wet Beschikba"r' stelling van levensmiddelen voorshands aan de gemeenten is overgelaten, en de kosten der be schikbaarstelling, welke aangegeven worden doof het verschil van den kostprys en den prijs w»»r' voor zij ter plaatse beschikbaar worden gesteld, voor drievierde door het ryk zullen worden ge' dragen, behoeft de onzekerheid omtrent den 10 stellen kostprijs U, naar mijne meening, niet v»» het opgeven der benoodigde hoeveelheden 40 onthouden. Uwe berichten op deze circulaire worden g^r°e tegen 15 Juni e.k. tegemoet gezien. U gelieve ze te adresseeren aan den directeur van het Centraal Administratiekantoor voor de distribu1'6 van levensmiddelen, Noordeinde 167, Den B»8#' TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 24 Mei. Indische leening. De Voorzittr stelt aan de orde het ontwerp tot het aangaan van een geldleening te name en ten laste van Nederlandsch Indië De heer v. Vu uren heeft bezaar tegen b behandelen van dit ontwerp tijdens de af wezigbe' van den minister. Spr. verwacht dat str9 j geen beroep zal worden gedaan op de afwezigb01 van den minister om vragen af te wijzen. ,e De Voorzitter zegt, dat de Regeering 0 behandeling iD 's lands belang acht. M De heer de Meester blijft de rechtstreekse" itcrave verkiezen. ÖDr sant n«»riaons wat ko0 uitgave verkiezen. Spr van uitgifte en rente gaat overigens wat L betreft met de reg0er'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2