Binnenland. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit Boekarest wordt melding gemaakt van eert bloedige botsing tosschen Turksche en Bulgaarsche officieren. 1 DE OPSTAND IN IERLAND. Nicholson, de parlementaire medewerker van de «Daily News«, deelt mede, dat er moeilijk heden zijn gerezen bij de onderhandelingen over Ierland. DllIKBOOTEN EN MIJNEN. In de Zwarte Zee heeft een Russische onder zeeboot tijdens een kruistocht vyf zeilschepen in den grond geboord en er een mee op sleeptouw genomen naar Sebastopol gebracht. De duikboot werd zonder succes door een wa tervliegtuig aangevallen. ATJiFiBT.TiI NIEUWS. De begrafenis van den Franschen generaal Galliéni heeft gisteren by prachtig weder te Parys plaats gehad. De uitvaart droeg een grootsch en plechtig karakter. De minister van oorlog zeide in zyn rede o.m., dat de regeering reeds by het uitbreken van den oorlog generaal Galliéne had gekozen om mochten de omstandigheden het noodig maken JofTre op te volgen. In een supplement van de „Times" schrijft e'en medewerker een belangrijk, en interes sant artikel ov^r de beste middelen om een h jij ven den vrede te verzekeren, zoodra de tijd voor het beëindigen van dezen wereldoorlog zal zijn. gekomen. Hij zegt o.a..: „Tot de vredesvoorwaarden zal ook behoo- Pen een tractaat, waarbij de grenzen der lan den zullen vastgelegd Worden, ten einde de nationale vrijheid te waarborgen en waarin pok overeenkomsten omtrent velerlei andere onderwerpen, zooals: de „open deur" voer den handel, vrijheid van verkeer ter zee en te land enz. zullen opgenomen wérden. AJle onderteekenarein zullen dit verdrag niet alleen te goeder trouw moeten nakomen, maar het ook hoog houden. Het zal het funda ment worden Voor het volkenrecht. Ite zgin. internationale wetgeving is' -een mislukking gebleken, oomdat- zij geen reke ning hield met die voornaamste nationale be langen, die sommige staten zelfs ton icoate van een oorlog hebben willen verdedigen en omdat de mogendheden, die haar -ondextee- kend hebben, zidh niet verplichtten, om haar met alle middelen, waarover 2ij beschikken, te doen eerbiedigien. Het volkenrecht, dat uit het vredesver drag zal voortkomen, zal deze fouten niet hebben, want het zal zich ook bezig houden met al de punten, waarom deze oorlog werd gevoerd en het zal onderteek end worden door ade oorlogvoerende landen en misschien ook nog door andere. 1 Engeland» buitenlandsche politiek zal er na den oorlog vooral op gericht zijn, de wer kingskring der internationale verdragen uit te breiden en er voor te zorgen, dat de wet ten, waarop de tractaten berusten, voldoende gegarandeerd zullen worden, omdat die an ders waardeloos zijn. als waarborgen voor vrede en vrijheid. Het zal ontzettend moeilijk zijn zulk een stelsel van wetten te maken en er zal veel tijd voor noodig zijn. Er zullen van tijd tot tijd beslissingen van groote beteekenis moeten genomen worden. Maar vooral zullen alle naties zware ver plichtingen op zich moeten nemen vooral de verplichting om de wet te verdedigen en te helpen handhaven tegenover ieder, die haar schenden mocht CHINA. Sedert de provincie Joennan zich onafhankelijk heeft verklaard, verkeeren acht van de 18 pro vincies van China in opstand. Sjantoeng is bjjna geheel in handen van de opstandelingen. Het vertrek van Prins Hendrik. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 31 Mei Hedenavond 7 u. 4 heeft Prins Hendrik, na zijn dnedaagsch bezoek aan Friesland, de hoofd stad dezer provincie, met den sneltrein naar het Zuiden, verlaten. De commissaris der Koningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma tboe Slooten en de bur gemeester, mr. J. A. N. Patyn, dedeu Z. K. H. uitgeleide. Op het perron 3tonden de Leeuwarder pad vinders met de hoofdleidster, mevrouw v. d. Goot opgesteld, en brachten den Prins het saluut. Eenige oogenblikken onderhield de hooge be zoeker zich nog met den commissaris en den burgemeester en nam met een handdruk af scheid. Onder luid gejuich van de padvinders, vertrok de trein. Mr. F. H. J. Tavearaat. f Inden ouderdom van ruim 67jaren is eergister- middag te s Graveuhage overleden de heer mr" F. H., J. Tavenraat, oud-griffier van de Provin ciale Staten van Zuid Holland. De bijkomende straffen opgeheven. De bykomende straffen, opgelegd aan alle mi litairen, welke zich met het Paaschfeest zonder verlof van hun korps hebben verwijderd, doch zich daarna behoorlijk hebben gedragen, zijn thans geheel opgeheven. De kaasuitvoer. De «Alkmaarsche Ct.<i meldt, dat de combinatie van Hoornsche firma's, onder leiding van K. H. de Jong's exporthandel, welke als eenige leveran cier voor de Zentrale Einkaufesstelle optrad, beeft opgehouden te leveren. Naar men hoopt, is er thans een betere rege ling te verwachten, welke zoowel de producenten als de exporteurs zal bevredigen en waar by het zgn. fooienstelsel zal zyn afgeschaft. De veeuitvoer geheel verboden. Het »Hbld.« meldt, dat naar aanleiding van de oploopende veemarkten thans aan het departe ment van landbouw geeu enkel consent voor uitvoer van vee meer wordt afgegeven, dus óók niet voor drachtig vee of jonge stieren. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Burg. en Weth. van Dirksland hebben zich tot den minister van landbouw gericht met het ver zoek te willen bevorderen, dat de bedoeling van het wetsontwerp omtrent de beschikbaarstelling van levensmiddelen/ onlangs ingediend, aldus wor de gewyzigd, dat het rijk, evenals totnogtoe, de volle kosten der bruinbrood-voorziening blyve drage. Burg. en Weth. achten het een onbillijkheid om, nu het ryk de volle kosten dier voorziening eenmaal op zich genomen beeft en daardoor vele gemeenten de bruinbroodregeling heeft gebracht, thans van dien last op de gemeente af te wentelen. Kommiezen-Y erifieateurs. Onder voorzitterschap van den heer L M. Ver- jaal uit Rotterdam is gisteren te Utrecht de jaarlyksche algemeene vergadering gehouden van den Bond van kjmmiezen-verificateurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in Neder land. Na eenige bespreking werd besloten, dat het bestuur zal blyven ijveren voor periodieke be vordering van alle kommiezeu-verificateurs tot verificateurs, en dat het, gezien de feiten, tevens de salarisactie wederom ter hand diende te nemen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Horbach te Rotterdam, Heslinga te IJmuiden, en W. Wensel te Amsterdam. Mr. van Waterschoot van der Gracht. Men meldt uit Dien Haag: Naai' wij vernemen wioirdt het lid der Eersite Ksmer der Staten-Generaal vo,or Zuid-Holland, Mi. W. S.. J. van Waterschoot van der Gracht, die in het Gemeente-ziekenhuis alhier verpleegd werd, na dei hem overvallen ongesteldheid, thans overgebracht naar het Ruist- en Herstellingsoord „Maris Stella", aan den Ouden Schevëningscben weg. In den nog zorg-vereischenden toestand van dien zieke, kwam nog geen verandering. Eigendomsoverdracht van onroerende goederen enz. Verschenen is het tweede gedeelte van het Verslag der Staatscommissie, inge steld bij Kon. besluit van 30 Juli 1906 no. 75, die iil, het op 31 Mei 1913 uitgebrachte eerste gedeelte behandeld had de eerste der drie haar gestelde vragen, namelijkop welke wijze, zon der daarbij de belangen van 's rijks schatkist uit het oog te verliezen, de wetgeving op de registratiebelasting en op de hypotheekrechten ware te herzien. Twee vragen bleven aan de commissie nog te behandelen over en wel lo. welke veranderingen behooren te worden gebracht in de wettelijke en administratieve bepalingen betreffende de eigendomsoverdracht van onroerende goederen en schepen, de vesti ging van rechten van hypotheek en scheeps- verband, de hypothecaire en kadastrale boek houding en die der scheepsbewyzen 2o. op welke wijze, mede in verband met den uitslag van het onderzoek der eerste twee vragen het dienstvak der registratie, waarin dat van het kadaster thans begrepen is, ware te reor- ganiseeren. De vruchten van haar onderzoek van deze beide vragen zyn in'het nu verschenen ge deelte van het verslag neergelegd. Zy bestaan in A. een rapport over de herziening van de wettelijke en administratieve bepalingen be treffende de eigendomsoverdracht van onroe rende goederen, de vestiging van hypotheek en de hypothekaire en kadastrale boekhouding, als mede over de reorganisatie van het dienstvak der registratie. B. een ontwerp van wet tot vervanging door andere van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek betreffende de overdracht en den af stand van onroerende zaken, de vestiging, de overdracht en den afstand van zakelijke rechten en het hypotheekrecht alsmede van daarmede verband houdende bepalingen in het Burgerlijk Wetboek en in andere wetboeken en wetten, met memorie van toelichting. C. een ontwerp van een algemëenen maat regel van bestuur tot voorziening in de kadas trale aanduiding van gedeelten van perceelen en tot regeling van de hypothekaire boekhouding, met toelichting. D. een ontwerp van wet op de grensregeling met memorie van toelichting. Voorstellen' omtrent de wettelijke en admini stratieve bepalingen betreffende de eigendoms overdracht van schepen, de vestiging van recht van scheepsverbatid en de boekhouding der scheepsbewyzen zijn door de commissie in studie genomen en overwogen. Bij die overweging is de commissie echter gestuit op bezwaren, die haar hebben verhinderd aan dit deel van haar opdracht gevolg te geven. Zij kwam tot over tuiging, dat de eigendomsoverdracht van sche pen niet doeltreffend is, te regelen, zonder daarin de regeling van het Nederlanderschap van schepen te betrekken. Het scheepsregister be hoort h.i. te zyn een register van Nederlandsche schepende vraag, welk stelsel yan eigendoms overdracht moet worden gekozen, is uit dien hoofde ondergeschikt aan de vraag, hoe het nationale karakter van het scheepsregister moet worden gehandhaafd. De in dit verband onmis bare regeling van de nationaliteit der schepen lag echter buiten de bevoegdheid der commissie. De regeling van het scheepsverband hangt sa men met de regeling van de voorrechten op schepen, welke voorrang hebben boven dit ver band; in het bijzonder by de executie van het scheepsverband zijn de belangen der bevoor rechte schüldeischers ten nauwste betrokken. De regeling van de voorrechten op schepen behoort echter evenmin tot de bevoegdheid der commissie. Een en ander heeft haai' geleid tot het besluit, dat een regeling van de bovenge noemde onderwerpen alleen mogelijk is, indien die regeling deel uitmaakt van een herziening van geheel ons verouderd recht betreffende schepen. De commissie verzoekt mitsdien haar te willen ontheffen van de taak omtrent be doelde onderwerpen. Een herziening van het scheepvaartrecht in zyn vollen omvang, meer in het bijzonder de herziening van den eersten en den laatsten titel van 'het tweede boek van het Wetboek van Koophandel, alsmede van de wet van 28 Mei 1869, Stbl. no. 96 betreffende de afgifte van zeebrieven en vergunningen tot het voeren van de Nederlandsche vlag, welke den rechtstoestand der schepen regelen, acht de commissie echter in het belang van het geheele scheepvaartbe drijf en van de scheepshypotheekbanken, waarbij een groot deel van het nationaal vermógen is betrokken, dringend noodzakelijk. Zy wordt in die meening versterkt door de ervaringen, van den laatsten tijd, welke afdoende hebben aan getoond, dat, ook uit een internationaalifcchte- lijk oogpunt, de bepalingen omtrent het Neder landerschap van schepen wijziging behoeven. De commissie bestond uit de heeren W. S. J. v.. Waterschoot v. d. Gracht (voorz.), R. Berger, I; Boer Hzn. (die een afzonderlijke nota bij het verslag heeft gevoegd), J. Eekhof, Enuma, J. v. Herwijnen, Hyrnans, G. v. Iterson, N. Koomans, Levenkamp, Molengraaf!', J. F. Neeb, A. Platei C. O. Segers en J. A. F. v. Asperen (secr.) WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765 te Z.-Duitschland. Laagste barometerstand 756.3 te Hernosand. Zwakke tot matigen wind uit westelyke richtingen, gedeeltelyk bewolkt, aanvankelyk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Propagandavergadering. Wij herinneren onze lezers er aan, dat heden- (Vrydag)avond 8 uur in Odéou een groote pro- pagandavergadering gehouden zal worden, uit gaande van de coalitie-partijen te dezer stede. Sprekers zjjnMr. G. van Baren, F. A. Moerel en J. van Meggelen. Herziening Havenreglement. De commissie voor de strafverordeningen zond aan den Gemeenteraad het navolgend schrijven: BWjj hebben de eer Uwen Raad hierbij aan te bieden ontwerpen van een nieuw havenregle ment en van wijzigingen van samenhangende bepalingen uit andere verordeningen. Bij ieder artikel wordt een toelichting gege ven, terwyl tevens de correspondeerende arti kelen van het bestaande reglement worden vermeld. De redenen van niet-opneming van eenige bepaling van het bestaande reglement worden opgegeven in een nota van toelichting. Toegevoegd is een aanhangsel, bevattende de politiebepalingen uit andere verordeningen dan het Havenreglement, speciaal voor de schipperij van belang. Het is de bedoeling, dat dit ook in het Gemeenteblad, waarin het nieuwe Haven- reglement zal worden opgenomen, daaraan zal worden toegevoegd, zoodat de belanghebbenden tegelijk van deze bepalingen kunnen kennis nemen. Dit zal ongetwijfeld als practische maatregel worden erkend. Ook door een meer systematische Indeeling hebben wij de raadpleging van het reglement trachten te vergemakkelijken". Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Mei f 58387.—1 95 nieuwe deelnemers. Terugbetaald in de maand Mei f 46281.50; 59 deelnemers geheel afgeschreven. Woensdagavond omstreeks 6 uur is een kinderwagen van T. de Ronde, wonende Laan Ons Genoegen, waarin een 2-jarig kind lag, aan den Vlaardingerdyk te water geraakt. De wagen met kind werd door eenige voorbijgan gers op bet droge gebracht. Den 14d en Juni hoopt R. J. vanRh ij a den dag te herdenken, waarop hy voor 25 jaar als lantaarnopsteker bij de Gasfabriek werkzaam werd gesteld. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 3 Juni 7.03 v.m. 6.36. n.tn. (Zomertyd). Woensdagavond is door de politin aangehouden een schippersknecht, verdacht van diefstal van een. biljet van 100 kronen op bet schip «Concurrent" liggende alhier. Het biljet werd op aanwyziug van den schippersknechts aan boord van het schip teruggevonden. De dader >s hedenmorgen naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht en ter beschikking der justi tie gesteld. Bij de politie is aangifte gedaan, dat Woensdag ten nadeele van eenige werklieden, werkzaam in in aanbouw zijnde huizen aan de Verlengde Mariastraat, eenige stuks gereed schappen zijn ontvreemd. Van een werkman is Woensdag* morgen in een fabriek aan den Buitenhavenvreg een horloge met ketting ontvreemd. Een rij wiel verhuurder in deHag®' straat verhuurde gisteren een rywiel aan een d 20-jarig jongmensch. Tot nu is de jongen nog niet teruggekeerd, zoodat vermoed wordt, dat hij het rijwiel heeft ontvreemd. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. R. en W. hebben bij! den gemeenteraad inge diend een ontwerp voor den aanleg van een begraafplaats te Hoek van Holland, waarvan de kotsten |Op f29,400 worden geraamd. UIT VLAARDINGEN. By de te 's Gravenbage gehouden examens vooi' de acte L. O. slaagde heer O. H. B. de Kor ver, van hier. Nekkramp. Te' Middelburg heeft zich een een geval van nekkramp voorgedaan. De lijder 's 'n het gasthuis opgenomen. Wittebrood. De burgemeester van Win* terswijk heeft de vergunning aan de bakkers des Zatersdags wittebrood te bakken, ingetrokken, wegens misbruik, dat er door afnemers van g0' maakt werd. Electrische draadversperring. ^r80 de grens bezuiden Valkenswaard waar aan hgt «Eindh. Dbl.c geschreven, dat de electrieehe draadversperring door de Duitschers ook aan d>' gedeelte van onze grens gereed is gemaak'* Binnen enkele dagen worden de draden ond®r stroom gebracht. Export van stroop qn aar Duitse h' land. Met de boterexport is 't gedaan, maar nu schijnt er weer een nieuwe uitvoer te kom®'1' namelijk die van stroop. De laatste dagen word' er ten minste zeer druk in gehandeld, vooral '0 Venlo. ,ldt Ons vee naar Duitschland. Men w0 uit Zevenaar Gedurende de laatste paar dagen wordt hi®r 10 de omgeving weder een drukken handel gedrflv0p in stam boek vee. Evenals een paar weken g0,e' den worden ook nu weer ook hooge pryten steedde middelprys varieert tusschen 400 0® 500 gulden per stuk, waarvoor weder talrijk® dragende koeien worden opgekocht, ver met bestemming om naar Duitschland te w°r j uitgevoerd. Iu teganstelling met laatst, toeo8 wat vee was. voor stamboekvee moest doorg®811' worden thans uitsluitend opgekocht die runde1,0"' waarvan vaststaat, dat zij dragend zyn. Diefstal. Zondagmiddag is te Tilburg ui^ een kast door middel van braak in de cant'*' van het militaire kwartier in de Centrale ^el 0 plaats der staatsspoorwegen, een bedrag van ontvreemd, bestaande in bankbiljetten van s en f 40. Drie militairen, op wie vermoed® berusten, werden gearresteerd. Bloedvergiftiging. Een verpleegde Johannesstichting te Nieuwveen is overle aan bloedvergiftiging door het openkrabben v een puistje. Kalk. Te Maastricht dreigt door gebrek kalk malaise in het bouwvak. Men heeft V tot den minister gewend, en de bemoei^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2