Het gouden feest van S. H. „Orpheus". Binnenland. stads- en Uewestelijk JNieuws. melding van tredende incidenten, die geduren de den slag plaats vonden en welke hem aan leiding gaven te verklaren „Ik ben niet in staat mijn gevoelens van trots volkomen weer te geven, die mij bezielen over den geest, die de bemanning der vloot vervult". Nederland en Frankrijk. Een Havas telegram uit Parijs meldt: Naar aanleiding van een brief, waarin een hooge. in Nederland in aanzien staande persoon er zich over verwondert, dat de Franschen Ne derland verwijten, dat het Duitsehland veeleer buitenlandsche contrabande toevoert dan zijn nationale producten verkoopt, wijst de senator Alexandre Bérard er in de Événement op, dat Frankrijk in den tegenwoordigen oorlog voor de geheele wereld zijn bloed stort, ten einde de onafhankelijkheid van alle volken, ook de neu trale en daaronder het nijvere Nederland te ver dedigen, en dat indien Frankrijk overwonnen zou worden, het Duitsche monster Nederland het eerste verscheuren zou. Bérard besluit Het is natuurlijk, dat het Fransche volk onte vreden is, dat zij die belang hebben bij zijn overwinning, er toe bijdragen, dat meer van zijn edel bloed moet vloeien. Mr. M. W. F. Treub. Naar men verneemt is mr. M. W. F. Treub, oud-minister van Financiën, benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de econmie bijzonder onderwerpen, aan de Nederlandsche Handels- Hoogeschool te Rotterdam. Oud-minister Talmn. Uit Haarlem meldt men, dat de toestand van oud-minister Talma achteruitgaande is. Uivoer van aardappelen. De Duitsche inkoopvereeniging heeft gedreigd haar inkoopen op de aardappelmarkten te Warmenhuizen (N.-H.) te zullen staken, als voldaan wordt aan de bepaling, 25 pet. van den uitvoer in consignatie naar Engeland te zenden en de rest naar Duitsehland voor een prijs, vooraf door de besturen der vier marktbonden gesteld. Het ss. „Brussels". Te Roosendaal zijn, naar aan het „Hdbl' wordt gemeld, Zaterdagnamiddag uit België aangekomen een dame met 2 kinderen opva rende van het stoomschip „Brussels" van de Harwichlijn, welk schip naar Zeebrugge is op gebracht. De overige passagiers, waaronder verscheidene Russen en een vrouw met kinde ren, wier man bij Armstrong werkt, zijn naar Duitsehland overgebracht. De dame klaagde zeer over de ondervonden behandeling. Manufacturen. Naar men meldt, heeft het Engelsche gezant schap in Den Haag thans den eisch gesteld dat onze geheele uitvoer van manufacturen naar neutrale landen zal worden stop gezet. Wordt aan dien eisch niet voldaan, dan zal er geen katoen meer naar ons land worden doorgelaten. Hedennamiddag zullen afgevaardigden van de belanghebbende Kamers van Koophandel te Zutphen bijeenkomen, tot het plegen van over leg. Hollandscke bloembollen door Frankrijk geweerd. Namens den minister van buitenlandsche zaken is aan den Bond van Bloembollenhandelaren medegedeeld, dat de invoer van bloembollen in Frankrijk verboden is. Hoog Bezoek. Dr. Weiter, directeur-generaal van Landbouw Nijverheid en Handel in Luxemburg, vertoeft is Donderdag in het Hotel den Oude Doelen. Hij bracht een bezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken. In het Hotel den Ouden Doelen is eveneens aangekomen de heer H. W. Diedericht, consul- generaal van Amerika te Antwerpen. De Tji-Kembang vrijgelaten. Uit Weltevreden wordt aan de Telegr. geseind De Tji Kembang, die met een lading goud naar Singapore was opgebracht, is weer vrijgelaten. Bepalingen in het belang van de volksvoeding. In de parlementaire kringen verwacht men, dat het afdeelingsonderzoek van het nieuw-in- gediende wetsontwerp tot vaststelling van bepaling in het belang van de volksvoeding en van eene doelmatige distributie van goederen wegens de vele belangrijke vragen van grond- wettelijken en staatsrechtelijken aard, die daar bij betrokken zijn, zeker een drietal dagen in beslag zal nemen en tot een uitvoerig afdeelings- verslag zal leiden. De groentendistributie. Naar het Hdbl. verneemt, is met ingang van 1 Augustus benoemd tot inspecteur van de rijkscommissie van toezicht op de grontencen- trale de heer J. C. Mebius, thans algemeen chef in De Bijenkorf te Amsterdam, vroeger hoofd administrateur van De Dageraad aldaar. Utvoer van schepen. Aan het Hdbl. wordt gemeld, dat de moeilijk heden, die werden ondervonden bij den uitvoer van schepen, weldra tot het verleden zullen behooren. Er is een aanschrijving te verwach ten, waarbij wordt bepaald dat bona fide con tracten kunnen worden uitgevoerd. Wanneer dus reeds van het begin af heeft vastgestaan, dat de bestelling uit den vreemde kwam, zal de uitvoer van het schip zonder meer worden toegestaan. Voorts zal worden toegestaan de uitvoer van schepen, waarvan de Nederlandsche vloot het bezit voor eigen gebruik niet noodig acht. Roode kruis. In tegenwoordigheid van den Burgemeester en de leden van het Roode Kruis Comité voor Schiedam, werden gisteren namens Z K. H. Prins Hendrik door den heer Jhr Mr. Roëll ten stadhuize in de Burgemeesterskamer het kruis van verdienste uitgereikt aan Mej A. van de Stadt, de heeren A H. de Bruijn en A. H, W. van Luik, de zilveren medaille aan Mej Ma Ja Ha. van de Ven en de bronzen medaille aan den heer A F. M. Beukers. De Voorz van het Comité verklaarde zich vertegen te gevoelen met de onderscheiding wan neer hij zich vergeleek met de mannen die nu al bijna 2 jaren onze grenzen bewaken Hij wilde de onderscheiding aanvaarden als een hulde ,aan allen die met hem hadden samen gewerkt en een bewijs dat Schiedam in Augus tus 1914 bij geen ander gemeente was achter gebleven Hij verzocht het hoofdcomité de ver zekering over te brengen dat Schiedam paraat zou blijven en dat wanneer de krijg aan onze grens werd geboerd onze jongens aan de grens vast iep Schiedam konden rekenen De Burgemeester dankte Jhr Roëll voor de waardeerendé woorden bij de uitreiking gespro ken verziocht zijn dank over te brengen voor de in Schiedam toegekende onderscheidingen en herhaalde dat het SchiedarrtscheComité paraat zóu blijven D,oor Bi en W. i'q definitief to.t kier.k 2e klasse ter gemeente-secretarie algemeen© za ken benoemd mej C. Th. M. van Kemenade. Zaterdagavond ontving een vrouw, die bij een winkelier in de Gorzen 1 hectoliter bjopnen had gekocht ongeveer 1 ons te weinig Be winkelier wilde haar de schade niet ver goeden. De vrouw diende haar beklag in big de politie, die in den winkel een aantal maten en gewichten aantrof, die niet van het geldige ijkteeken waren voorzien. Proces verbaal werd opgemaakt en de maten en gewichten in beslag genomen. Gistermidd a gjsioege en Kastelein in zijn inrichting aan den Diam een bezoeker zioodanig op het linkeroog, dat deze zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Zaterdagmiddag om viör ujur is een auto van den heer v. Deventer óp den Rotte rdamschen Dijk in botsing gekomen met een auto van de R. O.. Maatschappij1 uit Rot terdam. Van. den auto van v. Deventer was een as verbogen, doch de wagen kon nog met eigen kracht naar huis1 worden gereden. De andere auto, waarvan de machine beschadigd was, is naar Rotterdam gesleept. Op advies van den dokter is een zieke schepeling van een hier binnengekomen logger, per rijwielhrancard naar het ziekenhuis overgebracht. r hoogwater te Schiedam: Dinsdag 11 Juli 1.02 v.m. .24 n.m. (Zomertijd). UIT VLAABDINGKN. Bü het gemeentebestuur is ingekomen een brief van het hoogheemraadschap Delfland, meldende, dat 15 dezer tot verhooging van den Maasdijk in deze gemeente zal worden overgegaan B. en W. hebben aan Gedeputeerde Staten ver zocht, deze ophooging niet goed te keuren, daar hierdoor een zeer groot aantal ingezetenen ten zeerste zal worden geschaad. Van verschillende zijden wordt er op aangedrongen, dat het ge meentebestuur in onderhandeling zal treden met Delfland om deze ophooging te voorkomen en door versterking van den spoordijk en de keersluis toch de veiligheid te verhoogen. De raadsleden C. G. Roos, C. van Yperen, A. Hoogerwerf Azn. en A. Hoogendijk Jzn. hebben thans verzocht, een raadsvergadering te beleggen tot het beramen van maatregelen, in deze aangelegenheid te ne men. De feestelijkheden ter eere van het gouden jubileum van S. M. „Orpheus" hebben Zaterdag een aanvang genomen. Schiedams burgerij viert Orpheus" feest mee en ten teeken daarvan was van tal van huizen de vaderlandsche driekleur ontplooid. Zaterdag-namiddag reeds leverde de druk- bevlagde stad een vroolijken aanblik op. Om 8 uur werd de concertenreeks, in Odéon te geven, geopend met een galaconcert door Orpheus" met medewerking van mej. Beb. Robben (sopraan), Rotterdam en den heer Leo Frederiks (bariton), Schiedam. Odéon in feestdos. Aan den ingang van Odéon, aan het Plein Eendragt, is een alleraardigste eerepoort opge richt. In den boog staat, geflankeerd door het Schiedamsche en het Nederlandsche wapen, het woord „Orpheus", daarboven het nieuw insigne, met een motief van g-sleutels. Aan weerszijden zijn de jaartallen 1866 1916 te lezen. Hoog boven de poort wapperen twee Nederlandsche vlaggen en wat lager zijn ook de Schiedamsche kleuren, geel zwart, ontplooid. De eerepoort, hel wit geschilderd, omslingerd met levend groen en veelkleurige bloemen, vormt een vriendelijk entree. De hierbij aangebrachte electrische verlichting maakt vooral een mooi effect. Vanuit den ingang komende in den tuin vindt men dien herschapen in een allée van groen en bloemen, waartusschen ontelbare electrische gloeilampjes fonkelen. De geheele feestversiering sluit zich aan bij een grooten muziektempel, aan den waterkant geplaatst, waarin bij gunstig weer de openlucht concerten gegeven zullen worden. In den tuin zijn hier en daar aardige zitjes onder een dak van lover. De concertzaal van Odéon had Zaterdagavond ook een feestelijk aanzien. Ter zijde van het tooneel was weinig groen om slingerd met breede linten met de Schiedamsche tweekleur terwijl aan de balustrade van het balcon een stemmige versiering met sierlijke bloemen was bevestigd. De geheele versiering van tuin enz. is ont worpen door den architect P. Sanders alhier. De electrische verlichting is aangelegd dooi den heer Frans Koopmans te Rotterdam. De firma Gebr. Oosterhof voerde het timmer werk uit, terwijl aan C. J. van Dijk, bloemist, Singel, alhier, de levering van de groen- en bloemenversiering was opgedragen. Een lid der feestcommissie had de zorg voor de decoratie op zich genomen. Het Gala-concert, Zaterdagavond in Odéon gegeven, werd geopend met een rede van den eere-voorzitter van „Or pheus", den heer M. L. Honnerlage Grete, bur gemeester van Schiedam. De heer Honnerlage Grete sprak als volgt „Hooggeachte Directeur, Bestuurderen en Leden van Schiedams Mannenkoor „Orpheus", Leden van Eerecomité, Da mes en Heeren Feestgenooten. Het is mij een zeer aangename taak de rij der feestelijkheden ter gelegenheid van het 50- jarig jubileum met een kort woord te mogen openen. Men heeft mij dit als Eere-Voorzitter gevraagd en het verheugd mij aan dit verzoek gevolg te kunnen geven. Wij zijn hier tezamen gekomen, om het gou den feest te vieren van „Orpheus", en een blik in den feestwijzer doet ons zien op welke wijze dit feest zal worden gevierd. En wie onzer durft er aan twijfelen of deze feestviering kans van slagen heeft Zeker niemand. Immers is „Or pheus" in deze Gemeente niet de Zangvereeni- ging die bij uitnemendheid aller sympathie geniet Wij zien het weer bij deze feestviering hoe al dadelijk, op uitnoodiging van het Bestuur, een Eere-Comité zich vormt, dat met dat Be stuur het plan voor de feestviering vaststelt en zijn hulp en steun verleent. Wij zien hoe heel het muzikaal Schiedam en ook een groot aantal muziekminnaars van elders zich opma ken om dit jubelfeest mee te vieren en hier te komen genieten van al het schoons dat in deze dagen zal worden ten gehoore gebracht en al dus te geraken onder den invloed van die reine harmonische toovermacht der muziek, die, zooals een groot dichter zegt, de meest verstokte ge moederen roert en bedwingt. De „Orpheus" der Grieken deed door zijn zang en snaren het wild gedierte des wouds zich aan zijn voeten nêervleien, en in hem zagen de Grieken dan ook de verpersoonlijking van de groote macht der muziek. En is dit ook thans niet het geval met onze feestvierende Vereeni- ging Hoevelen toch heeft zij niet in al die 50 jaren doen genieten en onder den verede lenden indruk harer kunst gebracht? Het zou mij te ver voeren om in den breede hierover uit te weiden. Vergunt mij slechts vluchtig te wijzen op de talrijke schoone concerten, vaak met beroemde solisten door haar gegeven; op de schitterende, der kunstwaardige feesten bij gelegenheid van haar 15, 25, 30, 35 en 40-jarig bestaan, bij velen Uwer zeker nog in aange name herinnering op de vele zangwedstrijden, zoowel in ons vaderland als in den vreemde, waar zooveel lauweren zijn behaald; in één woord op het geheele waarlijk muzikale leren dezer vereeniging. Zoo staat, na zulk een roemvol verleden, „Or pheus" thans hier, gesierd met de gouden kroon, en (zonderling samenvallen) daar staat ook tege lijk de hooggeachte directeur, zijn zilveren jubi leum vierend als de kunstzinnige leider van „Orpheus". Rijken en „Orpheus" met zilveren en gouden banden aan elkaar verbonden te samen vierend hun heerlijk; jubelfeest I Geachte feestgenooten, gij zult het begrijpen hoe gelukkig ik mij gevoel als mede-oprichter van sOrpheus," die tevens 35 jaren langhaar voor zitter was die lief en leed met haar heeft gedeeld en die thans nog als EereVoorzitter zoo nauW aan haar verbonden ben, nu ik op dit dubbel feestgetij de eerste mag zijn die hulde brengt aan hen die hier zulk een schitterend en zeld zaam feest vieren. Namens mijzelven en zeker ook namens B allen hier aanwezig, ja, ik durf zeggen name°s heel Schiedam, breng ik U, feestvierende D1' recteur en Zangers, hulde. Hulde en ook dank voor alles wat door Uwe Vereeniging in die halve eeuw is gepresteerd, met den hartgron- digen wensch dat „Orpheus" onder de eminente leiding van den kunsténaar, Georg Rijken, za blijven voortgaan op het pad der kunst zooal het tot nu toe zoo roemvol heeft gedaan. Dat Dat het steeds moge blijven het populair® Mannenkoor van Schiedam. Ja, zangers, dit klemt nog te meer waar U dezer dagen, ter gelegenheid van dit gouden feest, door B- onze geëerbiedigde Koningin het bizondere voor recht werd geschonken U te mogen noeme0 Koninklijkezang vereeniging (applaus). Van harte gelukgewenscht met die hooge onder scheiding, met dien heerlijken titel. Houdt hoog nu Uw vaandel en toont U ook in alle® Koninklijk in al Uw streven in al uw werken- Hooge kunst moet gij beoefenen, en kunt dit» waar gij het groote voorrecht hebt een echt kunstenaar als leider te hebben in den persoon van den jubileerenden directeur Rijken, (applaus1) Het was fijngevoeld om dezen eersten feestavond te maken tot een grootsche hulde aan B^ Directeur-Componist. Dat eert U, zangers, e° is een bewijs van de groote genegenheid di® gii uwen Directeur toedraagt. Een schoon en schitterend succes worde B dan op dezen en de volgende avonden toege' wenscht! Ik mag er niet aan twijfelen dat B in deze dagen de zoo noodige sympathie en steun van het kunstmini, end publiek, ook i0 den Yorm van een groote deelname aan B'^ feest, zal worden getoond. Zóó zal deze feest" viering, even als de vorige feesten, met guide0 letteren in Uwe geschiedboekeu kunnen worden opgeteekend als één van de groote momenten uit Uw Zangersleven. Feestgenooten, ik verklaar hiermede de feest' viering van „Orpheus" voor geopend, en noodig U allen uit met mij van harte in te stem®®0 met den uitroep: Leve de Koninklijke Zangvereenij Schiedams Mannenkoor OrpheUs Leve haar Directeur Georg Rijken Een daverend applaus volgde op deze woorden- Georg Rijken gehuldigd- Na de eerste afdeeling van het concert lia,d de huldiging plaats van den directeur van »Br' pheus", den heer Georg Rijken, wiens 25-jar'£ feest als directeur van het mannenkoor ook heden werd herdacht. De eigenlijke datum va° dit zilveren jubilé was 20 Maart, maar de her denking had men verplaatst tot heden, teneind® het met het gouden feest van „Orpheus" 16 doen samenvallen. De huldiging van Georg Rijken is voor de° eminenten directeur een ware verrassing Se' weest. Binnengeleid door den heer A. M. E. Pape0' huijzen, voorzitter van het Feestcomité, over handigde de heer A. B. H. Verhey den he®1- Rijken den tekst en muziek van den do0' Verhey gecompöneerden „Feestzang", waarval1 het slot luidt: Laat de tonen schallen 1 Zingt uw jubelzang 1 „Orpheus" kan niet zwijgen. Door des harten drang 1 Onze stemmen zwellen Tot één breeden klank Hem op dezen feestdag Onze hulde en dank 1 Na dezen feestzang beklom de heer Hon°eI' lage Grete andermaal het podium en ricbtte zich tot den heer Rijken. Gij zult zeker onder den indruk zijn - old113 sprak de heer Honnerlage van de groot^ verrassing u bereid. De verrassing was voor een groot geheim en daarom zal u deze sp°n' taue hulde, onder leiding van den groot® kunstenaar Verhey, destemeer hebben moet®** treffen. De compositie van den heer Verhey 6 zijn leiding hier stellen wij op den allerhoogst Prijs. Spr. brengt den heer Verhey dank dat - zulks voor Rijken gedaan heeft. Het is echt®, een dubbelen dank, daar Rijken en „Orph®°3 één zijn. De jubilaris voelt de spontane hulde, die h® hier gebracht is. Voor de groote moeite, die de heer Ve^1^ gehad heeft voor het instudeeren der comp03^1^ waarmee hij zich als een groot kunstenaar doen kennen en een vriend van „Orpheus".bie spr. den heer Verhey als een nauw pand v vriendschap het eerelidmaatschap van hetzalJ koor aan. tfjj Onder luid applaus en h?t zingen van leve lang" werd het insigne den heer Vert1® op de borst gespeld. Zich vervolgens tot den heer Rijken wend®0 zegt spr. dat Rijken steeds de ziel is S@vfe6ei van het Mannenkoor. De 25 jaren zü° "L vruchteloos voorbijgegaan sedert de Vliegh zü taak neerlegde. j „Orpheus" heeft dagen van minderen bl°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2