Binnenland. pen Gp San Pietro (Görz)niemand is gedeerd en er is geen schade aangericht. RUSSEN EN TURKEN. Uit St. Petersburg d.d. 12 September: ünziei troepen hebben den z.g. Pyramidenbérg, ten zuiden van het dorp Pirdjan, en de hoogten langs den linkeroever van de Mas la Darassi bezet. Op de bergen is sneeuw gevallen èa 's naehtsl vriest het al. ALLERLEI NIEUWS. Die Duitste'he Rijkskanselier heeft zich naar den keizer in het hoofdkwartier begeven. D|ei Oostenrijksche cavalierie-igeneraal Karl ven Ptlanzer Baltin, die het commando voerde over do troepen in Zevenburgen, is door den keizer van zijn functie ontheven Die „Ediot Beige" Verneemt uit' Brussel, dat de Dujtsehers beslag hebben gelegd op de fondstein van de Ranque Nationale de Be-lgique, ten bedrage van 600.000.000 francs. Djt bedrag zou twee jaar na het kluiten van den vrede terugbetaald worden plus een renté van 4 o/0 Lloyds meldt, dait gerapporteerd wordt, dat de. Noorsdhe- stoomschepen „Furu", „Fre- davore", „Lyderhorn"- en „Polynesia" tot zinken zijn gebracht. 24 leden van de bemanning dér „Polynesia" zijn te Penzance geland. Vier worden vermist. Volgens een nader telegram uit Athene, heeft het geheble kabinet—Zaïmis zjjn ontslag genomen. Da gezant van Noorwegen te Berlijn heeft in opdracht van zijn Regeering opnieuw verze kerd, dat dit Rijk zijn neutraliteit zal hand haven. H. M. de Koningin. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de Koningin te Oostburg aangekomen, vanwaar over Zuidzande, Nieuwvliet enGroede naar Breskens gereden werd. Van alle woningen in de verschillende gemeenten wapperden de vlaggen. Om zes uur is H. M. te Vlissingen teruggekeerd. Per koninklijken trein werd naar Middelburg gereden, waar op het stationsemplacement in den trein overnacht wordt. Heden wordt een bezoek gebracht aan Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Hedenmiddag is er een vlootrevue te Vlissingen. Verdediging van Indië. Men verzoekt ons te meiden dat de slotzin van het in 't oificieele bericht omtrent de verdediging van Indië, opgenomen telegram van den Minister van Koloniën aan den Gouverneur-Generaal, moet luiden »Zy (n.l. H. M. de Koningin en de Regeering) betreuren dat de buitengewoon bezwarende om standigheden van het oogenblik, verhinderen meer te doen dan aanstonds de versterking der levende strijdkrachten ter hand te nemen, doch zullen zich niet onbetuigd laten maatregelen te nemen in het belang van de verdediging ter zee, zoodra en in zooverre als deze mogelijk zullen zjjn." In dit bericht stond abusieveljjk«zoo die al en in zooverre als deze mogelijk zullen zjjn." üuitsche officieren in Nederland. Uit Roosendaal wordt gemeld Sedert de bezetting van België komen regel matig Duitsche officieren in burger kleeding over de grenssoms komen zij te voet, soms per auto of per trein van Esschen naar Roosendaal en dan reizen zij zoo verder geheel Nederland door. Git is hier algemeen bekend en onze militairen ec politie-autoriteiten weten het zeer goed. Doch juist, doordat hier in Nederland het passensysteem niet is ingevoerd, en iedereen, zoowel Belg als Duitscher, mits hjj niet in militair tenue is, zonder pas over de grens kan komen, is daar niets tegen te doen. Dat Duitsche officieren regelmatig te Roosen daal komen dineeren, is een sprookjewel kan men hen dikwjjls op het perron heen en weer zien wandelen als zij op den trein wachten om verder het land in te reizen, vooral naar Rotterdam Vertrek van den Porugeesclien gezant. Gisterenavond vertrok de afgetreden gezant van Portugal de heer Ferreira, per Holt. Spoor van 7.52 naar Vlissingen om via Eogeland en Frank rijk zjjn nieuwen post te Bern te bereiken. De Distributienet en de Burgemeesters. Wij lezen in „De Tijd": Naar aanleiding, van het „Ingezonden stuk", in de „N. R. Crt." schrijft ons nu onze bericht: giever „Behalve de rectificatie, dat namens Amster dam niet burgemeester Telingen, maar wethou der Wibaut aanwezig was, vermag ik in het Stukje overigens geen verdere tegenspraak tè lezen. Feit is, dat de burgemeester van Rot terdam is heengegaan, Loen de Minister Posthuma de, vergadering verliet. Aan dit feit worde vol gens den heer Stulemeijor „een verkeërden uit- leg" gegeven. In mijn bericht werd echter ge heel geen uitleg gegeven, maar alleen vermeld, dat dit vertrek opviel. Ais de heer Zimmermann niif.it is weggegaan met het oog op zijn waar digheid, dan spijt mij dat voorden heer Zimmerman. Al's de minister de burgemeesters van onze gioote gemeenten .inviteert, mag hij wel tegenover hen zooveel egard hebben, dat hij do vergadering1 voor een deel niet aan anderen overlaat. Dat jhr. Van Karnebeek en wethouder Wibaut niet vertrokken zijn, betreur ik dan nok. Die heer Stulemeijer „wènscht niét in te gaan op den verderen inhoud van (mijn) bericht." Dit is jammer. Ik had gaarne gezien, dat hij had bevestigd, wat ik ook nu nog volhoud, dat de vergadering zeer slecht voorbereid bleek te zijn ien een verloop had, dat weinig' goeds be looft in zake de voorgenomen distributiemaat regelen". Onlusten op Djambi. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndië ontvangen telegram is kolonel F. J. Kroesen^ Batavia aangewezen om de leiding der militaire actie in Djambi op zich te nemen. Heden vertrekt nog een compagnie infanterie en een sectie genietroepen derwaarts, de laatste tot herstel van telefoon- en telegraafverbindingen. Tevens is van den resident van Palembang medeeling ontvangen dat de controleur Walter 2 dezer te Siroelangoen is vermoord. (Stct.) Uit Weltevreden seint men aan de «Tel." Er zjjn thans 1200 soldaten in Djambi gedeta. cheerd. In den vorigen Djambi-oorlog waren er slechts 1100. De toestand aan de Hembrug. Ter bespreking van het antwoord van den tijdelijken voorzitter van den ministerraad op het adres der samenwerkende Rijkswerkliedenbonden, zal de commissie uit deze bonden in het laatst dezer week bjjeenkomeD. (Het Volk) Proefmobilisatie. Naar aanleiding van een in de pers circuleerend bericht van «Het Centrum" heeft de »H. Ct" zich om inlichtingen gewend te meest bevoegder plaatse, waar men verklaarde «Van een te houden proef-mobilisatie is in het geheel niets bekend". Hoog bezoek. Het Centraal-Comité vau de Neder landsche Ambulance voor Duitschland en Oosteorijk-Hou: garije bericht, dat de Nederlandsche ambulance te Gleiwitz 1.1. Zaterdagnamiddag van 1 tot 3 uur bezoek gehad heeft van H. M. de Keizerin Augusta Victoria van Duitschland. Soda. In verbanll met de mededeelingen van han delsreizigers in waschmiddelen, dat na 31 Decem ber 1916 de Sodacommissie geen soda meer zal leveren aan waschinrichtingen wordt medegedeeld, dat dit ten eenenmale onjuist is. Cacaoboonen. Wy vernemen, dat de N. O. T. erin geslaagd is, een regeling te treffen, waardoor de moeiljjk- heden, die aan den invoer van cacaoboonen in den weg stonden, volkomen uit den weg zyn geruimdi zoodat verwacht mag worden, dat binnenkort de aflevering van cacaoboonen aan fabrikanten weder zal aanvangen. Hanze-borgmaatschappjj. Men deelt ons mee, dat vóór een drietal weken de acte vau oprichting der N. V. Hanze-Borg- maatschappij notarieel is verleden en dat de werk zaamheden der Maatschappij een aanvang hebben genomen. Reeds zijn aanvragen om borgstelling tot een bedrag van meerdere tienduizenden inge komen. Geen nieuw dagblad. Men deelt aan de «Nieuwe Zeeuwsche Ct." naar aanleiding van verkeerde geruchten mede, dat de bespreking, in de jongste vergadering der R. K. Propagandaclub «St Paulus", te Middelburg ge houden over de invoering van een groot R. K. dagblad in Middelburg, niet moet worden verstaan, alsof men daar een nieuw R. K. Dagblad wil op richten, maar hoogstens als een opgeworpen idee om door middel van propagandisten van «St. Paulus"* een bestaand R. K. dagblad bij die katho Heken geregeld te doen lezen, die neutrale dag bladen met name «De Courant", het z.g. po pulaire afkooksel van «De Telegraaf" tot geregelde lectuur hebben. Lederprjjzen. Die Ned. Bond van S choe nm akerspatroonsver- eenigingen heeft aan den minister van landbouw lem aan den voorzitter van het distributiebmreau vroor huiden en looistoffen, onderstaand telegram gezonden: De vergadering van schoenmakerspatroons, ge houden te Utrecht, lettend op de hoogè prijzen van zoolieder, welke tengevolge hébben on in steeds meerdere maté zullen hebben, Jat het bedrijf der .schoenreparateurs verloopt, ach', hét dringend noodig, dat zoo spoedig mogelijk de invoer van buitenlands'ch zoojleder worde toe gelaten ten einde verdere prijsstijging te voor komen. Melkvoorziening in Noord- en Zuid Holland en Utrecht. In vierhand met de dezen winter té verwach ten verplichte melkvoorziening van de groofè gemeenten in Noord- en Zuid-Holland en Utrfecht, is ier te Deventer, eèn vergadering gthoudén Van aangeslotenen bij bet Boterèontrole-station G'elderiand-'Overijsel, samengeroepen door dé commissie voor de melkvoorziening in Gelder- land-Ovcrijsej. In deze commissie hebben zitting de héeren C. M. Vismain, A. S. Krot tej Enschede, J. Steen- huizen te Wapenvelde, en A. H. Zwart te Bor- ciulo. Het doel' is om het dezen winter té verwach ten) tekort aan c on sump tiemelk in de groote steden aan te vullen uit de oostelijke provincies; dit zal dan plaats vinden door tusscheokomst van de Boterciontröle-stations, die alle gegevens bezitten Van de door de aangeslotenen vér werk té melk. Hiervoor zijn door den inspecteur van het 2uiVelwezen besprekingen gehouden met de spoorwegmaatschappijen en zijn door de commis sie voornoemd de verschillende botérfahriefcen in beide provinciën ingedeeld naar gelang van hun boteirproductie. Daar deze vndeefing vrij plotseling moest plaats hebben, deden zich ver schillende bezwaren voor in Verband met het lokaal transport naar dei verschillende stations, plaatselijke prijzen enz., die aanleiding gaven tot 'een uitvoerige gedachten wisseling, temeer daar lang niet alle bij het B. C. G. O. aange sloten bedrijven door de commissie waren aan gewezen, hetgeen volgèns haar, door dt- uitge strektheid der beide provinciën, ook onmogelijk was. Dtei vergadering was echter Van meéning, dat deze verplichting' oiver alle bedrijven zou moeten wordiem verdeeld; tevens werd uitdrukkelijk in het licht gesteld dat door de fabrieken Voor dè kwaliteit der melk slechts zou kunnen worden ingestaan tot het station van1 aflading, dat de betaling contant zoude zijn en dat de levering van bet benoodigde driedubbele stel melkbusaen door de regeering zou geschieden. Als gevolg der uitgebreide debattén wérd be sloten, om de commissie, rekening houdende met de verschillend geopperde bezwaren, op te dragen, een nieuwe regeling to ontwórpen, die daaraan zooveel mogelijk zial tegemoetko men. Het laat zich aanzien, dat door deze Van regeeringswege ingesteldè verplichte mèlklévè- ring, de boterproductie nog meer zal vermin deren, temeer daar door de hoogs prijzèrr van bet krachtvoeder alé anderszins, de landbouwers hun Veestapel toch al te sterk mo effen vérmin- déren. Groenten. De minister van landbouw, nijverheid en handel, gezien het Kon. besluit van 29 Juli jl., Stbl. no. 362, houdende verbod van uitvoer van alle groen ten in gezouten of gedroogden toestand of op andere wyze verduurzaamd, welke in verscben toestand niet uitgevoerd mogen worden, heeft bepaald Art. 1. De Rijkscommissie van Toezicht, als bedoeld in art. 6 der statuten van de vereeniging «Groenten-Centrale", zal van 13 dezer af consen ten kunnen verleenen voor den uitvoer van alle soorten gezouten snijboonen en spersieboonen. Art. 2. Consenten worden, met inachtneming van de hiernavolgende bepalingen, alleen verleend ten name van hen, die als exporteurs van de in art. 1 genoemde producten bij de in datzelfde artikel genoemde Rijkscommissie van Toezicht zijn ingeschreven en niet als zoodanig zijn ge schorst, terwijl afgifte van die consenten alleen plaats heeft voor den uitvoer van die hoeveel heden, welke, ingevolge het bepaalde in de arti kelen 2 en 4 van de regeling van het bedrijf van verduurzamen van groenten, vastgesteld bij be schikking dd. 5 dezer, als voorradig of als inge zouten zijn opgegeven. Art. 3. De exporteurs van de in artikel 1 ge noemde producten zyn verplicht, voor elke 100 vaten, waarvoor zy consent aanvragen, volgens door het bestuur der vereeniging «Groenten - Centrale" onder goedkeuring der Rijkscommissie van Toezicht te geven voorschriften, 35 vaten voor binnenlandsch verbruik beschikbaar te hou den en af ie leveren, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 4 en 5, met dien ver stande, dat moeten worden beschikbaar gesteld a. voor den uitvoer van pronkboonenpronk- boonen b. voor den uitvoer van snijboonen snijboonen c. voor den uitvoer van dubbele spersieboonen dubbele spersieboonen d. voor den uitvoer van enkele spersieboonen enkele spersieboonen e. voor den uitvoer van andere soorten spersie boonen: enkele of dubbele spersieboonen. Art. 4. De beschikbaar te stellen vaten boonen moeten gemiddeld inhouden hetzelfde netto uitle verend gewicht als die voor den uitvoer waarvan zij worden beschikbaar gesteld. De beschikbaar te stellen vaten boonen moeten zijn van prima qualiteit en afkomstig uit fabrie ken of inmakeryen, welke, naar het oordeel van het bestuur der vereeniging «Groenten-Centrale", den waarborg bieden, dat bij de behandeling der boonen, vóór, tijdens en na het inzouten, de ver- eischte reinheid en zindelijkheid betracht zijn. Art. 5. Nadat de beschikbaar gestelde boonen goedgekeurd zijn, zullen de vaten door voornoemd bestuur worden gemerkt en verzegeld. De exporteurs, door wie de boonen zyn be schikbaar gesteld, verliezen van af het tijdst'P, waarop die beschikbaarstelling plaats bad, c beschikking over de gemerkte en verzegelde vaten boonen. Zij zijn gehouden er voor te zorgeD, dat de in denzelfden staat blijven en dezelve op eers, aanmaning van voormeld bestuur, geheel of 'J5 gedeelten, behoorlijk voor aflevering gereed m" franco boot of spoor te leveren, een en »D naar genoegen van voormeld bestuur. Art. 6. Voor de beschikbaar te stellen geZoufeD boonen zullen, na aflevering, de navolgende prijzea worden vergoed Voor alle soorten snijboonen en dubbele spei"sie boonen 13 cent per kg. voor enkele spersieb00 nen 15 cent per kg. Met kilogram wordt bedoeld kilogram net0 uitleverend gewicht. De okshoofden en tierces, waarin de boonen worden beschikbaar gesteld, zullen worden be taald met respectievelijk f 5 en f4.50. Naar wij vernemen zal voor den komenden winter de hoeveelheid groenten, welke door be middeling van de groenten centrale ter besc king der gemeentebesturen wordt gesteld, v grooter zijn dan het vorige jaar. Dit wordt v00^g veroorzaakt door den grooten boonenoogs'- prijzen, hoewel officieel nog niet vastgesteld, 1 len iets hooger zijn dan het vorige jaar. De ve*" hooging zal nochtans niet zoa althans wolje ons medegedeeld - in verhouding staan tot verhoogde productiekosten. De officieele vastst ling der prijzen geschiedt vóór 1 October, w"rDa de burgemeesters hunne opgaven kunnen mze0 den. (flbld.) Nieuws uit Indië. De „Tel."-correspondent te Weltevreden seint^ Op Midden-Java is een hevige paniek verooi zaakt door vier zeer krachtige aardschokken te11 Zuiden van Banjoemas, die in den nacht vaB Zaterdag op Zondag plaats grepen en veroorz; werden door onderzeesche uitbarstingen in rzaakt den te Indischen Oceaan. Alle steenen gebouwen Maos hebben meer of minder schade gekregen- Zoo zijn o. a. het station van Torn KesoighaU evenals het pharmaceutische laboratorium in vlammen opgegaan. De bevolking van Tjitlatjap is gevlucht, evena 3 die van Djamboe en Karangkemiri. Tal van huizen zijn verwoest. De brug over de Serajo® is beschadigd, maar nog voor den dienst gescW gebleven. Het treinverkeer ondervindt over he algemeen weinig stoornis. Er is meer paniek, dan het gevaar rechtvaart' gen zou. Van geen plaats komen berichten van dooden of gewonden. De bevolking vreest he1' haling en brengt den nacht in de open inch door. Ook in de meeste andere steden van Midden-JaVa zijn schokken gevoeld, waardoor echter geel1 schade is aangericht. Er rijden treinen vol dakloozen weg uit Ma°3 en Djekja, de plaatsen, die het zwaarst van ae aardbeving te lijden hebben gehad. De mal te Maos is volslagen verwoest. De spoorweg e0 de telegrafische verbinding zijn reeds herstel Socialistische lectuur. Dés Zaterdagsavonds fcrijgén de lezers vim „Heit Volk" als geestelijke versnapering' ,,.U® E tenkraber." Die teekénaATSi Hahn en Jordaan leveren er"' hunne satirieke tockeningèn. Hermans, de vi3"- giere redajeteur van den intusschen roend'1'6 overleden „Roode Duivel", zorgt voor de rij'»10 lat ij, en een paar godsdienst- en prie3.térs-batel' (je zoudt aan het kollewijnsch zeggen, dat een paar openbare schoolmeesters waren) v-°{ gein voiör „stemmigie Z,ondagsiectuur". Reeds schreven wij het een en ander het feuilleton, dat er thans gaat, een r«llVl" getiteld „De Zwarte Weg" en waarin spr°^c is van een pastoer en een korter, van wie eerste natuurlijk een domper, dwingeland is em de ander, die met eerstgenoemde t^e hoop ligt, een vrij, onafhankelijk en achiba'1 man, Het feit, dat de laatste zich heeft vergi'ëpr' aan de Vroiuw van zijn buurman, wordt 3 ten vrij natuurlijk verloop van het men,sohe'Jl leven voorgesteld. In het nummer van gisteren schetst de 0,1 bekende schrijver een ontmoeting' tusschèn de" pastoor ten diens vroegeren ko3ter, waai'1" Z.Eierw., volgens den auteur, den koster ee" zeer laakbaar, met alle eerlijkheid in strijd 'Sa laaghartig voorstel doet. Het antwoord van den koster beslaat ohgc veer 2 kolom druks, waaruit wij de volgend^'; aan het adres van den pastoor gerichte sche- woorden opmerken: „piatsér, geraeene bénde' huichelaar en konkelaar, stom stelletje boérerl pastoors, boerenbedrieger, kerel, i oever, nudf' loozie opvreter, boevenpak, smeerlap, sch-" schoelje, gloor stelletje." Dit moois wordt begeleid door een -wd1 paapsc'h taaltje in denzelfden toon. Ziedaar de Zomdagslectuur der le'zefs vïU' „Bet Volk". Als) onze priesters op straat w°ï' den uitgescholden, kennen zij de bron. 'Diat is nu diei socialistische literaire be> 'b!t' vingsmeithode, des Zondags onder het kerkm11 met de Notekraber-vuilnis'kar onder de jczèi"5 rondrijden, om hen op te hitsen tegen „d« Pa' pen, die Zondagsmorgens in hun preeken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2