Binnenland. Staten-Beneraal. lie. Duitsche pers brengt berichten in om loop als zouden de Roemeen-che troepen, die in de Dobroedsja opereeren, wree dimden be dreven hebben tegenover de Bulgiaarsche be volking. Het is zoo goed als overbodig deze feagenadhtigo berichten tegen té spréken; zij hebben geen ander doel dan om de aandacht af te leiden van de giruwelen, dio de Bulgaarsche troepen bedreven hebben tegenover de Roê- meenscbe gewonden en gevangenen op andere plaatsen. Het Bulgaarsche leger s.taat nu één maal bekend als wreed. Die kwalificatie heeft het in de voorafgaande Baikan-ooriogen eens en voor al verworven. IN OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden verklaarde graaf Bela Serenye, dat hij het voor stel van Andrassy om de delegaties bijeen te roe- peD, zijn bijval schonk en derhalve uit de regee ringspartij trad, daar het stemmen hierover tot partij-kwestie was verklaard. Bela zeide zich er wel van bewust te zijn, dat by met zijn opvatting alleen stond in zijn party en ook niet wenschte> dat dit voorbeeld navolging zou vinden. Uit Boedapest wordt geseind: In het verloop van zijn rede in het Hongaar sche Huis van Afgevaardigden kondigde graaf Apponyi aan, dat hij dé militaire leiding, d. leiding van de buitenlandsdhe politiek en daar bij aansluitende vraagstukken zou behandelen. Die spreker wijdde daarna uitvoerig uit over de militaire gebeurtenissen bij dé doorbraak van Lutzk en bij Okna, waardoor, naar spre keir hoopte, de militaire situatie op het Ooste lijk front slechts tijdelijk gewijkigd was. D'eze dingen hebben, aldus spreker, wijzigin gen in bet veldtochtsplan ten gevolge gehad. Het is natuurlijk onvermijdelijk dat er ook veranderingen komen in het opperbevel, die het groote vertrouwen bij de troepen en de bevolking, zooals dat na Gorlice aanwezig was, weder wekken. Ook in de oorlogvoering van de Entente zijn glove fouten gemaakt die voor de Centralen uiterst gunstige resultaten nebben op«eieverd. Maar na elke fout die gemaakt werd zijn per soonlijke waarborgen geschapen, opdat een herhaling van een dergelijke fout zich niét meer zou voordoen. En het is een gerechtvaardigde cisch .ook voor Oostenrijk-Hongarije te verlangen, dat er zulke waarborgen zullen verschaft worden. De minister-president behoorde voor het vol doen aan dezen eisc'h het gewicht van zijn gé- zag in de weegschaal te werpen. ALLERLEI NIEUWS. In verband met het bericht over het plotse ling oproepeD van militairen aan de Duitsche grens is nog het volgende te melden Van de ruim honderd grenswacht-soldaten te Elten is een zeventigtal telegrafisch opgeroepen en gisterochtend met den eersten trein naar Keulen vertrokken. In een aantal andere garnizoensplaatsen langs onze grens, o.a. te Emmerik, kwam Dinsdagnacht een militaire auto de mannen het bericht bren gen, dat zy dadelijk weg moesten. Van laatst genoemde plaats vertrokken, zoo vernam ik, 140 man. En zoo zijn de laatste paar dagen nagenoeg alle garnizoenen uitgedund. Het blad »Prawitestivennvj Westnik" pu bliceert en oekase van den Tsaar betreffende de oproeping van alle landstormplichtigen van den 2en graad van de lichtingen 1915 tot 1903, als mede de lichtingen 1902 tot 1899 van den marine landstorm. De bladen te Petrograd herinneren er aan, dat de oproeping van de landstormplich tigen van den tweeden graad reeps ongeveer twee maanden geleden bepaald was, maar tweemaal met het oog op den oogst uitgesteld was. De rijkskanselier is gister uit het groote hoofdkwartier naar Berlijn teruggekeerd. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Genève heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de ontvoeringen in Noordelijk Frankryk en de tusschenkomst van de Bondsvergadering wordt geëischt. Bij de luchtaanvallen op Boekarest aldus ver neemt de ïSecolo" uit St. Peterburg zijn een 50*tal menschen door bommen getroffen, van wie er 8 zijn gedood en 30 zwaar gewond. Fransche bladen vernemen uit Lissabon dat vier scheepvaartmaatschappijen aan de regeering hebben voorgesteld om de in Portugal ^beslagge nomen Duitsche schepen te gebruiken voor de inrichting van een rechtstreekschë lijn Portugal Brazilië. De regeering heeft overweging toege zegd. Uit Christiania wordt gemeld Aften posten" bericht, dat de Fransche minister-president Briand, door verschillende officieren vergezeld, al hier van Engeland is aangekomen eD Dinsdag verder zousreizen naar Rusland. Generaal Pau is te Parijs van zijn reis naar Rusland teruggekeerd, bezield met een blij ver trouwen en de vurige overtuiging van aanstaande, schitterende overwinning. van de Marinebegrooting voor 1916 (buitengewoon credietad f3.500.000). Het wetsontwerp strekt om opnieuw de be schikking te verkrijgen over een buitengewoon crediet, ten einde de verdere uitgaven, verbonden aan het buitengewoon onder de wapenen houdeD van de dienstplichtigen der zeemilitie en aan alle verdere maatregelen verband houdende met de buitengewone omstandigheden, die tot dat onder de wapenen houden hebben geleid, gedurende het tweede halfjaar 1916 daaruit te kunnen be strijden. Daarvoor wordt noodig geacht eene som van f 3.500.000. Deze raming is hoofdzakelijk gebaseerd cp de uitgaven gedaan over het jaar 1915. Ter toelichting van enkele posten wordt o.a. door den minister het volgende medegedeeld Het hooger bedrag ad f 50.000, aangevraagd voor vergoeding kostwinnerschap zeemiliciens, vindt zyn oorzaak in de omstandigheid dat, in verband met de hoogere bedragen die voor kost winnersvergoedingen zijn uitbetaald, in plaats van het geraamde bedrag van f 200.000, hierdeor in 1915 noodig is geweest een som van ongeveer f 250.000. Ten einde den reservevoorraad steenkolen te kunnen handhaven op de hoeveelheid, die daartoe wordt noodig geacht in verband met het aanzien lijk verbruik ten behoeve van de vloot, wordt de beschikking gevraagd over een bedrag van f500.000. Hierby is rekening gehouden met mogelijke stijging der kolenpryzen na 1 October a.s. Voor uitbreiding van het aantal watervliegtui gen met 4 stuks a f20.000 per stuk, wordt uit getrokken f80.000. Voor aankoop van twee motorbooten voor het verleenen van hulp by de oefeningen met water vliegtuigen f 7000. Het ligt in het voornemen een loods voor watervliegtuigen met wachtlokaal en werkplaatsen op te richten voor den dienst in de zuidelijke zeegaten. Een bedrag van f 95.000 is uitgetrokken voor de aarisehaffiog van granaten voor anti-luchtvaart- gescbut en f56.000 voor de levering van rookvrij ouskruit. Een bedrag van f 260.000 wordt aangevraagd voor den aanmaak van torpedo's, torpedo lanceer inrichtingen, schietkatoen en mijnen hier te lande Onder de diverse uitgaven is een bedrag be grepen van f150 000 ter voorziening in de be hoefte aaD een mijnenlegger in verband met bet verlies van het stoornloodsvaaituig Schelde, dat als zoodanig was ingericht. De buitengewone uitgaven, waarvoor een cre diet ad f6 50Ü.000 voor den dienst 1915 werd toegestaan, hebben tot nu toe bedragen een totaal van f 6.009.700. via Boskoop, al of niet met aansluiting op de Haarlemmermeer lijnen. Voor het handelsverkeer tusschen Rotterdam en Amsterdam, alsmede voor het kweekerijcen- trum Boskoop, dat hierdoor uit zijn isolement wordt verlost, z(in deze plannen van de zijde, welke ook de electrische tramverbinding Middel bnrg—Vlissingen hebben bewerkstelligd zeer belangrijk. Melkvoorziening. Ter bespreking van de absoluut onbevredigende regeling van de melkvoorziening door de regeering voor de melkinrichtingen, zijn deze tot een spoed vergadering op a.s. Zaterdagmiddag te 's Graven- hage bijeengeroepen door het bestuur van de afdeeling sMelkverzorging der Nederlandsche Melkbygiënische Vereeniging." Het is te Voorzien, dat verschillende inrichtingen haar bedrijf zullen moeten stoppen, hetgeen de toestanden nog moei lijker zou maken. Eerste Kamer. Ei&: Eerste Kamer der Staten-G éneraal zal aanst. Dinsdag na de opening1 der nieuwe zitting een openbare vergadering; hoiuden des namiddags té 31/2 uur. Generaal Colthoff. Gisteren is in Den Haag ever ledfin in den ouderdom van 71 jaren, dei ?ep. genera al-majoor dier infanterie P. C. Colthoff, Officier in de Orde van Oranje Nassau. Militaire hospitalen. Naar „D(a Tijd" verneemt, is als eerste ge volg van het onderzoek naar den toestand der militaire: hospitalen door het Miniisterie van Oorlog gelast, een vervanging der bestaande be vloering door vlieren Van houtgraniet. Hiervoor komen al dadelijk in aanmerking de hospitalen te Amsterdam, Muiden, Kampen, Breda, Vlissin gen en Bergen op1 Zoom. Levensmiddelen voor Nederlanders. Die „Tag" sthryft: Volgens «ene bekendmaking van dén Neder- landscben consul te Aken staat de Nederland- sfcbe regeering in overlég met dé „Zentxalèin- kaufsgiesellschaft" toe, dat in UOilschland wio- ntnde Nedeirlandsiche onderdanen van hunne familie of Vrienden in Nederland maandelijks 41/2 K.G. boter en 5 K.G. andere in Nederland geproduceerde levensmiddélén als geschenk toe gezonden krijgen. TWEEDE KAMER. 4 Buitengewoon Marinecrediet. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging De „Standaard". De „Stand." mieldt: Dtusven was de „Standaard" eigendom van dr. Kuyper, doch deze heeft hiervan gratis af stand gedaan. Ook met het c,og op de toekomst moest aan ons blad een eigen Gestaan verzekerd worden, zoodat 't geen stoornis teweeg bracht, zoo de tegenwoordige bezitter met de jaren of deeor overlijden uitviel. Voor dit doel is nu reeds een zeer aanmer kelijk kapitaal bijeengebracht, zoodat aan het oude tobben voor goed een eindè is gekomen. Nieuwe spoorverbinding Rotterdam - Amsterdam. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat conces sie is aangevraagd voor eene directe electrische spoorverbinding van Rotterdam naar Amsterdam Brandstoffen. Die- minister van landbouw, nijverheid en han del heeft de volgende circulaire betreffende voor ziening van brandstoffen tot de burgemeesters gericht Ik heb de ©er u te herichtén, dat door mij overwogen is in hoeverre het noodig en wenscbe- lijk zou zijn krachtens de lb,.palingen, der Dis- tubutiewet 1916 regelen vast ie' stellen ten éindè to verzekeren, dat voldoende voorraden brand stoffen in het aanstaande winterseizoen beschik baar zijn iem een regelmatige distributie daarvan kan plaats vindon. j Vooralsnog bestaat er naar mijn me&ning gteene aanleiding om tot dergelijke maatregelen over te, gaan, aangezien de regeling, Welke ter zake reeds getroffen is door de Rijkskulendisitrihutie, een voldoenden aanvoer en distributie van brand stoffen in genoegzame mate verzekert. D|e door de Rjjks-kolendistribu.tie getroffen re geling komt in hoofdzaak hierop neer, dat de geheele productie van brandstollen hier, té Jande, zoowel als de hoeveelheden, welke uit Diuitsch- land, België en Engeland worden ingevoerd, wor den gedistribueerd onder controle van de Rijiks- kol'mdistributie. Vaste prijzen zijn voor het halfjaar 1 April—1 October 1916 vastgesteld voor dei groot-industrie, waaronder te verstaan zijn de verbruikers van meer dan 500 ton per jaar, en voor de klein- industiie', gevormd door de overige industrieels verbruikers. Alleen voor de Belgische kolen gel den voor de maanden Augustus en September hooger prijzen. Voor de anthraciet zijn, wat be ttot t de Limburgsehe en Duitsche koten, prijzen vastgesteld vooii het geheelé jaar 1 April 1916 1 April 1917. Ditzelfde geldt voor de eierbriket- len uit Limburg en Duitschland en voor de I.jmburgsciht! kachelkolen. Voor Duitsche kadhelkokn gelden de prijzen voor het halfjaar 1 April—1 October 1916, ter wijl voor Belgische huisbrandkolen de prijzen voor die maanden Augustus en September ver hoogd zijn. Aan den groothandel1 is een bepaalde, winst marge toegestaan, zijnde 16 voor anthraciet en fö voor kachielkolen per 10 ton 10,000 K.G. Aan de Rijkskolendistributie is derhalve nauw keurig bekend', voor welken prijs de brandstol len beschikbaar worden gesteld voor de detail listen in brandstoffen. Dpi toebedeeling1 van de voorradige hoeveel heden aan kleinhandelaren is over het gehéele land geschied op dei basis: van de door hen over het jaar 19131914 afgenomen hoeveelheden. Door de, regeling', welke alle importeurs en pro ducenten met de Rijks-ikolendistributie hebben getroffen, is het deze mogelijk, te allen tijde na te gaan, hoeveel' brandstoffen aan iederen kleinhandelaar zijn afgeleverd. Dank zij deze regeling: is het mogelijk om, indien mocht blijken, dat in de eierne streek, in verhouding tot de andere, te veel of te weinig brandstoffen voor radig mochten zijn, dit te veel of te weinig: door een gewijzigde distributie: te egaliseer en. Naar het mij voorkomt, is aldus met instand houding van dien groot- en den kleinhandel een behoorlijke distributie van steenkolen verzekerd, mits alle belanghebbenden zich blijven houden aan de tegels, waartoe zij bijl contract gebonden zijn. Ik twijfel er niet aan, dat dit ook inder daad bet geval zal zijn, en acht, in verband hiermede, verder ingrijpen mijnerzijds voorals nog omnaodig. Met name acht ik de, vaststelling van maximum prijzen voor steenkolen ongeweuscht, aangezien didze in de praktijk veile moeilijkheden zou op leveren, voornamelijk tengevolge van. plaatselijk soms zeer verschillende omstandigheden, trans portkosten, enz., die aanleiding pleven, dat de prijzen voor steenkolen in verschillende gemeen ten ook in gewone omstandigheden steek ui toen- loop,en. Mocht echter blijken, dat in uw gemeente niet voldoende hoeveelheden steenkolen aanwe'zig' zijn, respectievelijk aangevoerd worden, of dat door kleinhandelaren onredelijk hoogt prijzen voor hunne artikelen in rekening' worden gebracht, dart verdient het aanbeveling, dat van een en andier uwerzijds onverwijld mededeeiing wordt gedaan aan den directeur der Rijks-Kolendisitri- butiic;, Jav astraat 44, 's-Gravenhgae, die dan de noodig© maatregeten kan treffen, opdat, hetzij het tekort aan brandstoffen worde aangevuld, hetzij brandstoffen tegen matigen prijs te uvvèt beschikking worden gesteld. Teneinde u een overzicht té verstrekken via11 den. loop der steenikolenprij'zen over de laatsh jaren zij het volg|endei opgemerkt: Eien ter Ziake ingesteld onderzoek hééft lot resultaat gehad, dat mag worden aangenomen; dat per H.L. franco aan huis bezorgd, gekost heeft a. in dje, winters 1912/13 en 1913/14Limburg' s'che en Duitsche1 anthraciet f 1.55, Belgische aP' thracfeit if 1.75, eierbxiketten f 1.10, kache&oi0» f 1.15; b. in den winter 1914/15: Limburgsehe Duitsche anthraciet fl.65, Belgische, anthraciet f 1.80, icierbriketton 11.15, kacheikoilen f 1.20; c. in dom winter 1915/16: Limburgsehe en Duitsche .anthraciet i 2.05, Belgische anthraciet f2.10, ciegbriketten fl.35, kachelkolen 'ƒ1.55; d. en Augustus 1916 koist: Limburgsehe Pa Diudtschie: anthraciet f2.15, Belgische anthraciet f 2.40, eicirbriketten f 1.55, kachelkolén 11,75. Uit. dit overzicht, hetwelk uiteraard globaal is en niet uitsluit, dat met hef o:og op, verschil'^ in transportkosten de prijken plaatselijk kunne» uitcenloopen, blijkt, dat mag warden aaage» men, dat van de twee laatste jaren vóór de» oorlog tot op thanseen stijging: heelt plaats £e' had vo,ora. Limburgsehe; en Duitsohe ajitbra' diet cja. 39 pot-, b. eierbriketten ca. 50 pct-> c. fcachejlkolen ca. 50 pet., terwijl in deze stij ging ten opzichte van den vorig,en winter 's begrepen een verhooging résp. voir a, b én 0 van ca. 5 pet., 22 pet. en 13 pet. Etn en ander kan u tot richtsnoer strekke» bij beoor'deeling v:an dei vraag', of in bepaalde gevallen door den kleinhandel al dan niet on redelijk hooge prijzen worden gevorderd. Die distributie van bruinkoolbriketten valt nim onder de, regeling, welk© door de Rijkskal011' distributie, is gemaakt. Niettemin verdient bet aanbeveling, dat eventueels klachten, omtrent het tekort aan deze brandstof, of te hooge pril' zien, welke daarvoor gevraagd worden, even eens ter kennis worden gebracht van den direc teur der Rijkskolendistributie. Wat betreft gaseokes meen ik' te mogen aan nemen, dat voor zoover in uw gemeente een gemeentegiasfabriek aanwezig is, uwerzijdsde noodigjci maatregelen zijn getroffen, oipdat vol doende, hoeveelheden van deze brandstof tegón matigen prijs in de gemeente verkrijgbaar zÜ'n' Intusschen zal ik, indien (en awent. een der gelijke fabriek bestaat, gaarne vernemen, wélke regelen zijn vastgesteld in zake, den verkoelt der cokes en welk© prij'zen thans voor het pfl-'r duct in rekening' worden gebracht. Tem aanzien van turf verwijs ik u naar mijne circulaire van 25 Augustus j.l. Peulvruchten. De Vereeniging van handelaren in peulvruch ten heeft Woensdag te ,s-Gravenhage hare jaarbjk' sche algemeene vergadering gehouden, waai'io het jaarverslag werd uitgebracht en de aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden werden herkozen, Besprekingen werden gehouden naar aanleiding van de bekendmaking van den minister van landbouw, volgens welke wordt overwogen de peulvruchten, die thans nog onder verband liggeö in de Stelling van Amsterdam, voor uitvoer vrij te geven tegen verwisseling van elke 100 K-® dier Stelling peulvruchten voor 300 K G. van den nieuwen oogst. De vergadering sprak na de van het bestuüi' gekregen inlichtingen en de gehouden besprekin gen als hare overtuiging uit, dat elke aankoop van groene erwten en bruine boonen, die niet geschied met het doel, de gekochte partij onmiddelijk, wanneer daartoe de gelegenheid is opengesteld, door deponeering in de Stelling van Amsterdam ter beschikking van de distributie te stellen, alle bij het artikel geinteresseerdeib zoowel handelaren, landbouwers als speculanten) in groot gevaar brengt, aangezien onvoldoende deponeering den minister aanleiding zou kunnen zijn tot inbeslagneming van alle voorraden tegen zeer lage prijzen. Eenstemmig was de vergadering van oordeel- dat de prijzen, die thans gevraagd worden vooï deze artikelen, te hoog zfjn om voldoende de poneering te verkrijgen. Uit de vergadering werd het bestuur in ernstige overweging gegeven om mocht onverhoopt inbeslagneming noodig zijn bij de regeering te bewerken, dat allereerst van die inbeslagneming zouden te lijden hebben z(j, die deze peulvruchten zuiver speculatief 011 niet met het doel ze ter beschikking van bet rijk te stellen, hadden aangekocht en ze ondei' zich hielden en in de tweede plaats de produ centen, die niet bereid zouden zijn de erwten en boonen tegen redelijker prijs dan thans, doch in ieder geval ver boven de normale prijzen aan handelaren af te staan. Na nog eenige huishoudelijke bespreking60 werd de vergadering gesloten. Kiesrechtactie der Vrijzinnig Democraten- Naar de »Tel.« verneemt, wordt door het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond het p'aP uitgewerkt voor een groote kiesrechtactie, die hierin zal bestaan, dat op den vooravond van de openbare behandeling van de ontwerpen Grond wetsherziening door iedere afdeeliDg van deO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2