Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f Cf] brer fifj EERSTE BLAD. Een schoon en nuttig werk. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 39ste Jaargang. Zaterdag 16 September 1916e No. 11637 Qffldteei* berichten. Binnenland. oTeratfoiBstii od fle polls femelde voorwaarden, Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Buiteniandgch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 60 cent. Advertentiën: 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij n ft f I bij levenslange f» 1 1 6 I verlies van geheele f 11| een hand, invaliditeit; 1 jL U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Rollandsche Algemeene bij dood; Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Schiedam. 1 Uy wijsvinger; S fj bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat tengevolge van de stgging der bloem- en meelprijzen, de maximumprijzen van het brood met ingang van Maandag 18 dezer als volgt zullen zjjn vastgesteld Witbrood met melk gebakken per 7 H.G. 19 cent. d water 8 18 Ongebuild tarwe-melkbrood j 6 13 Regeeringsbrood op broodkaart 1 KG. 12 en tevens dat de maximumprijs van de suiker (wit en geraffineerd) eveneens met ingang van Maandag 18 dezer is verhoogd tot 29 cent per h k.g. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. Sluiting Appelmarktbrug. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat vanaf' Maandag 18 September a.s. tot nadere aankondiging de Appelmarktbrug voor het verkeer met rij- eu Voertuigen zal zijn afgesloten. Schiedam, 16 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Re Secretaris, De Burgemeester V. SICKENGA M. L. HONNERLAGE GRETE Door de afdeeling van den R. K. Vrouwenbond gaat in onze stad ter hand genomen worden »de bulp in de huishouding". In den breede zal deze zaak wel besproken worden op de groote leden vergadering van dien bend op Dinsdag 19 dezer maar we meenden goed te doen reeds nu dit schoone sociale liefdewerk in breeder kring be kend te maken. Al bad deze jeugdige organisatie niet anders tot stand gebracht dan deze onderaf deling alleen we zouden haar bestaansrecht meer dan bewezen achten en allen, die ze nog steeds beschouwen als een »ge vreesde nieuwigheid" °f die, niet zonder critiek, sde kat eerst wel eens lit den boom zullen kgken", willen toeroepen laten we eensgezind dat nuttige werk gaan steu nen. Hoe dikwijls toch gebeurt het niet, dat buismoeders de door de doctoren voorgeschreven rust niet kunnen nemen, omdat ze haar gezin met aan zijn lot kunnen overlaten en vreemde hulp te duur isl Hoe dikwijls moet de sympa thieke vereeniging der H. Maagd aan haar zieken niet hopeloos lang versterkende middelen ver strekken, waar de noodzakelijke rust, die niet genomen kan worden een veel spoediger genezing mocht doen verhopen. Welnu de hulp in de huishouding gaat probee- fen hierin de noodige verbetering te brengen door zooveel mogeljjk door verzorgsters het werk te doen verrichten, waartoe de huismoeder wegens kiekte niet in staat is. Met opzet zeggen we zoo veel mogelijk, want begrijpelijk zal de jeugdige onderafdeeling zeer bescheiden beginnen, wijl ze juist om haar jeugd, de onkosten die uit haar Werk noodzakelijk moet vloeien, nog niet in groote twaarte kan dragen. Wie helpt haar vooruit om haar zegenrijken arbeid zoo spoedig mogelijk algemeen te maken. Naar wij vernemen, heeft de ziekenvereeniging haar volle medewerking toege- 2egd en zelfs eenigen finaocieelen steun voor een eerste proefjaar gegeven. Zulk een goed voorbeeld moet gevolgden waar velen met ons bij het ooren van de oprichting der hulp in de huis- °uding zullen gezegd hebben »dat is nu eens Practisch werk", daar moeten we verder gaan en d°or practischen steun ook het welslagen helpen verzekeren. Wij wenschen het bestuur van de hulp in de uishouding een vriendelijk onthaalbjj de be ende goedgeefsheid der Schiedammers zal ook a»r de steunpenning niet onthouden worden. aar vverk is jn waarheid een schoon en nuttig Werk. AAN HET WESTELIJK FRONT. DE SLAG AAN DE SOMME. Fransch stafbericht van gistermorgen Ten Noorden van de Som me hebben de Fran- schen gisteravond in een vinnigen aanval stormen derhand alle Duitscbe loopgraven ten Zuiden van Rancourt genomen en afdeelingen vooruitge schoven tot aan den zoom van dit dorp. Vannacht hebben de Duitschers hun aanvallen op de streek ten Oosten van Cléry hervat. De aanvallen werden bloedig afgeslagen, vooral naar 't uiterste Zuidelijke punt van hoogte 76, waar de Duitschers gevoelige verliezen leden. Ten Zuiden van de Somme hebben de Fransche ten Noorden van Berny-en-Santerre een handgra naat-aanval met gemak afgeslagen. Tusschen Oise en Aisne konden de Franschen bij een overrompeling van een Duitschen loop graaf in de streek van Aulrêche den Duitschers eenige verliezen toebrengen en gevangen weg voeren. Op den rechter Maasoever hebben de Duitschers tot tweemaal toe een poging gedaan om de Fran sche linies ten Westen van den weg naar het fort Vaux aan te tasten. Het Fransche machinegeweer heeft hen telkenmale teruggeworpen in hun lóóp- graven van uitgang. Het Duitsch communiqué van gister meldt: Legergroep-k roonprinsRupprechtvan Beieren: Met dezelfde hevigheid als vorige dagen isdeartilleriestrijd tnsschen Ancre en Somme voortgezet. Een poging van sterke Engelsche strijdkrachten om onze ten Zuiden van Thiepval vooruitspringende linie door een omvattenden aanval te nemen, is mislukt. Sterke, dapper doorgezette Fransche infanterie- aanvallen, door langdurig roflelvuur voorbereid) die ten doel hadden tusschen Rancourt en de Somme een doorbraak te bewerken, zjjn onder zeer bloedige verliezen mislukt. De hoeve Le Priez, ten westen van Rancourt, is door den vij and bezet. Ten Oosten van Belloy en ten Zuiden van Soyecourt hebben wij plaatselijke aanvallen afge slagen. In luchtgevechten hebben kapitein Bölcke en luitenant Wintgens elk twee vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Legergroep-D uitsche kroonprins: Naar achteraf wordt gemeld, was op 13 Sept. ten wes ten van de Souvillekloof een deel,van onze voorste linie verloren gegaan. In hevigen, des nachts voortgezetten strijd is de vijaud er weer uige- worpen. Gisteravond is een Fransche aanval voor ons front Thiaumount—Fieury gebroken. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Oostenrijksch communiqué Front aartshertog Karei: In het Cibo- dal zijn de gevechten te onzen gunste beslist. Overigens is er, afgezien van geslaagde onder, nemingen onzer patroeljes, niets van belang ge beurd. Front Leopold v. Beieren: Tusschen de Lipa en den spoorweg Kowel Rowno is de artil- lerrie-actie verlevendigd. Het Duitsch communiqué meldt Front Leopold v. Beieren: Niets van belang. Front aartshertog Karei: In het vak van Narajofka en ten oosten daarvan hebben Duitsche en Turksche afdeelingen geslaagde on dernemingen uitgevoerd. In de Karpatben zijn aan de Westelijke helling van de Cimbroslawawk in onze linie doorge drongen Russen teruggeworpen. Het gisteren ten Westen van den Capul in 's vijand hand gevallen deel van onze stelling heb ben wij heroverd. Een telegram uit St. Petersburg meldt De toestand is onveranderd. OP DEN BALKAN. De Bulgat je m.' Het Fransch communiqué van gistermiddag luidt Van de Stroema tot het Doiranmeer duurde het wederzijdsch geschutvuur tamelijk hevig voort. Iu de streek van de Belesbergen, op den linker oever van de Wardar, leverden de Engelsche troepen een hevig gevecht met de Bulgaren, door Duitsche iDfanterieafdeelingen gesteund, dat in het voordeel der Engelschen eindigde. Atchikowo werd stormenderhand genomen, evenals twee stellingen ten noorden van die plaats, waarin de Engelschen zich krachtig versterkten. Wij maakten honderd krijgsgevangenen en ver overden tien mitrailleurs. Aan den rechter Wardaroever veroverden de Franschen loopgraven over een lengte van 1500 meter en ongeveer 800 meter diepte. Ten oosten van de Tserna zetten de Serviërs hun opmarsch voort naar Wetrenik en Kamatsjalan. Ten westen van het Ostrowomeer werden sinds enkele dagen gevechten geleverd tusschen het Servische leger en sterke Bulgaarsche troepende strijd leidde tot een schitterend succes voor onze bondgenooten, Vernitsjevo werd in een bajonetaanval genomen, evenals het grootste gedeelte van het Mal ka Nickjegebergte. De Servische cavalerie vervolgde de vluchtende Bulgaren en maakte zich meester van het dorp Eksisoe, daardoor den vijand dwingende tot een overijlden terugtocht van ruim 15 K.M. Daarbij veroverden de Serviërs 25 kanonnen en maakten een groot aantal krijgsgevangenen, waarvan het juiste cyfer nog niet bekend is. Op den linkervleugel van de geallieerden zijn de Fransch-Russische troepen geheel bevrijd van de benden Bulgaarsche komitadjis, die vooruitge- rukt waren tot Kajani, ten zuiden van het Ostro womeer, over een afstand van ongeveer 60 K.M. Vier Fransche vliegers wierpen bommen op Sofiaeen dezer is doorgevlogen naar Boekarest en daar geland. Het Duitsch communiqué meldt Na een heftigen strijd moesten wij Malka Nidze (ten oosten van Fiorina) in handen van den vijand laten. In het Moglenagebied werden vijandelijke aan vallen afgeslagen. Ten oosten van de Wardar werden Engelsche afdeelingen, die zich in vooruitgeschoven Duitsche loepgraven hadden genesteld, daar weder uitge worpen. De ROieime ni r s. Het officieel Roemeensch communiqué van 15 dezer luidt Aan ons Zuidelijk front in de Dobroedsja wor den zeer hevige gevechten geleverd. De Russisch- Roemeensche troepen trekken in noordelijke richting terug. Duitsch communiqué: De verbonden troepen van de legergroep van Mackenzen braken in nieuwe aanvallen meer malen den tegenstand van den vijand en wierpen hem op de algemeene linie Cuzgun (ten oosten van Silistria) Kara Orman (zuidoostelijk van Silistria). Prins Friedrich Wilhelm von Hessen is bij Kara Orman gesneuveld. Het aantal, bij de inleidende gevechten en de verovering van Toetrakan gemaakte gevangenen bedraagt, naar thans is vastgesteld, 28000 man. ALLERLEI NIEUWS. Vier Fransche vliegtuigen hebben een groot aantal bommen op Sofia geworpen. Een hun- her heeft den tocht voortgezet en is te; Boeka rest neergestreken. De tegenslagen van de Roemeensché legers in de Dobroedzja hébben den bevelhebber dier troepen, generaal Georgescu, zijn «-commando gekost. Hij is tot militair attaché te Londen be noemd. Generaal Crainiceano neemt zijn commando over het tweede legercorps over, géneraal Ave- rescu is tot bevelhebber van het derde leger corps benoemd. Volgens de Duitsche bladen stond het vierde Grieksche legerkorps, dat zich liet interneeren, onder bevel van generaal Chatzopoelos, met de 5de en 6de divisie te Drama, met het 16e infan- terieregiment te Seres, met de 7e divisie té Kamalla, Elk dezer drie divisies bestond uit 3 regimenten infanterie, die ieder van 800 tot 100 man sterk waxen, elk met twiee bergbatterijen. Bovendien behoorde bij het legerkorps een ar tillerieregiment van 9 batterijen, dat zijn stand plaats te Kawalla had. Uit Athene wordt aan de „Daily Telegraph," van Donderdag geseind: 1 Het Servische leger is, nadat de kroonprins er een inspectie over hield, aan het geheele frontt et het offensief overgegaan. Het vermees terde Sorowitsj en rukt thans op Fiorina aan. De Bulgaren trekken snel terug. Zij hebben zwa re verliezen geleden. Hun linies zijn doorge broken. Tweede Kamer. D|e leden der Tweede Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 dé zer des namiddags te drie ure. Telegrafische verbinding met Engeland hervat. Sinds 12 uur in dan ajfgeloopen nacht is de telegraaf-dienst tusschen Engeland en Neder land, welke, gelijk men weeti sinds dén nacht van 12 op 13 dezer door Engeland werd stopgezet,- weer hervat. ij Om hef groot aantal telegrammen, dat uit Londen naar Nederland geëxpedieerd werd, snel te verwerken, waren op liet telegraafbureau te Rotterdam en Amsterdam extra-nachtploegen in dienst gesteld. Minister Lely en het Zuiderzee-plan. Die „Deutsche Landwirthschailiche Presse" van 9 September bevat van de hand van professor Adolf Mayer, vroeger lange jaren directeur van het rijkslandbouwproefstation te Wageningen, te genwoordig: weer Diuitscher, een féuillefoh, waarin het volgende wordt gies'chreven 16 Augustus. In de' vorige week heb ik een reisje gemaakt naar de Hollandsc-he Residentie, om -eenige heeren, dié aan dé spits staan van- de landbouworganisatie, op 'te zoeken, allemaal oud© beleenden uit den tijd/dat in betrekking was, maar nu opgeklommen tot vooraanstaan de positie. Ik trof o. ,a. den minister van Waterstaat ex-gouverneur van Suriname, vermeed echter, natuurlijk politieke- onderworpen aan le roeren, die, hem verlegenheid konden bezorgen. Interessant voor mij was het onderhoud met dit departementshoofd, met wien ik vóór 26 jaar de geheele Zuiderzee bevaren én van hët schip honderdein bodemmonsters gestoken had, die, dan aan het proefstation werden .onderzocht, dat hij, trots dei ongehoorde kisten, die het instandhouden der" mobilisatie het land oplegt, toch aan d-e uitvoering van zijn droogmakings plan denkt, en, ziooals hij mij mededeelde, voor stellen aan de Tweede Kamer voorbereidt- Hij was van oordeel, dat juist de oorlogservaringen, het reken-en met grooteré sommen dan oo.it le voren,- de mensthen ruimer van" opvatting, maakten en dat het nu erop aankwam niet angstvallig vast fca houden aan zekeren göbrui- kelijken .omVang van het budget, maar op het openen van nieuwe productiebronnen. Dé afhan kelijkheid van het buitenland, wat de brood- voeding betreft, is' in dezen oorlog zoowel voor de strijdenden als voor dö neutralen, die tus schen hen zijn ingesloten, een kwade zaak ge bleken. W,at moet het dus een in het oogval lend argument zijn staatsgelden 1e besteden voor het verhoo-ge-n der landbouwproductie; voor het v-eroveren van e-en niéuwe provinciè pp dén HoUands'cbcn erfvijand, het water. De Algemeene R. K. Werkgevers Vereeniging. Wy ontvingen de drie praeadviezen over „De Collectieve Arbeidsovereenkomst", uitgebracht als inleiding van de bespreking in de algemeene vergadering der Algemeene R. K. Werkgevers vereniging, welke op 28 September 1916 te Arnhem in „Musis Sacrum" zal worden gehou den. Prof. L. van Aken beschouwt de C. A O. in 1 la, i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1