Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden» terwijl „DE PHOENIX'?, telef. 15, u even goed en vlug bedient 1 Verandering in oude gewoonten Scheepvaart. kaarten verkrijgbaar zijn a 50 ets. in den boek handel van C. L. Langenhuysen, Rotterdam. De politieke propaganda. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen De commissie, welke vanwege den Algemeenan Bond van R. K. Kiesvereeningen in Nederland werd ingesteld en in opdracht heeft te onderzoe ken wat zou kunnen gedaan worden ter regulee ring en zoo noodig ter centraliseering van de politieke propaganda, heeft zich dezer dagen in verbinding gesteld met de secretarissen der R. K. Propagan- daclubs of R. K. Kiesvereeuigingen in ons land, ten einde zich van hunne medewerking by de vervulling van hare taak te verzekeren. Namens de commissie zij hier op die medewer king nogmaals een beroep gedaan. Het Ijjdt geen twijfel, dat het tot een nuttig resultaat harer bemoeiingen bovenal zal bijdragen, wanneer zij zooveel mogelijk over alle gegevens kan beschik ken, welke haar van dienst kunnen zyn. Op spoedige behandeling en terugzending der vragen lijsten wordt daarom in het belang der zaak beleefdelijk aangedrongen. Visscherijinkomsten en oorlogswinsten. De stoomtrawlers in de maand September van dit jaar te IJimuden binnengekomen be- somden f4.733.510 tegen f 1.675.193 in Septem ber van hjet vorig jaar. In September 1916 dus f3.058.317 meier dan in September 1915, niet tegenstaande er in September van dit jaar 76 et oom tra wier 3 minder binnenkwamen dan in September 1915. In September 1914 was de op brengst f265.690. In de afgejoopen negen maanden vin dit jaar beaamden de stoomtrawlers £18.706.158 tegen £8.389.896 in die eeiste negen maanden van het' vorig jaar. Ofschoon er in genoemd tijdvak van 1916 256 stoomtrawlers minder linnenkwUmen dan in gelijk tijdvak van 1915, was de besom ming dier vaartuigen f 10.316.262 banger. In de o^rste negen maanden van 1914 besomden de stoomtrawlers i 3.802.204. De zeiltrawlers besomden in September van dit jaar f74.478 tegen f41.485 in September van bet vorig jaar of in September 1916 f 32.993 meier dan in September 1915. In de eerste negen maanden van dit jaar besomden deze Vaartuigen 1776.507 tegen f272.673 in de eerste negen maanden van het vorig jaar of in genoemd tijdvak van 1916 f 503.834 meer dan in gelijk tijdvak van 1915. De in September van dit jaar binnengekomen stoepen besomden f60,211 tegen f25.051 in September van het vorig jaar. In September 1916, otetihiDton er 2 sloepen minder binnen kwamen f35,160 meer besomming dan in Sep tember 1915. In de eerste négen maanden van dit jaar besomden deze vaartuigen f310,156, tegen f158,326, in de eerste négen mranden van hieit vorig jaar, of in genoemd tijdvak van 1916 f 182,130 meel' besomming dan in gelijk tijdvak van 1915. De- haringliog'gers Van IJmuiden. voor zoo- vtjr aan den publiekerr afslag verkocht, besom den in September- van dit jaar f894.326 tegen f647,025 in September van het vorig jaar |of in September 1916 f 247,30#meer dan in Sep tember 1915. Gedurende de eerste negen maan den van dit jaar besomden deze vaartuigen f2,727,388 tegen £1,075,665 in de oerete negen maanden van het vorig jaar at in genoemd tijdvak van 1916 f 1,651,723 meer dan in ge lijk tijdvak van 1915. te opbrengst van alle jn de maand Sep tember vap dit jaar aan den Rijk.;afslag aan gevoerde viSch bedraagt f 5,880.380, tegen f2,575.805 in September van bet vorig jaar en f336.010 in September 1914. Alzo? in Sep tember 1916 £3,304.575 meer dan in Septem ber 1915 en £5,544.370 meer dan m Septem ber 1914. De totaal-opbrengst van alle in de «eiste negen maandeni van dit jaar aange voerde visch bedraagt 123.662.071, tegen f10,388.148 in de eerste negen maanden van het Vorig jaar eh f 4,594.548 in de eerste ne gen maanden van 1914. In genoemd tijdvak van 1916 dus f13,273,923 meer dan in gelijk tijdvak van 1915 en f 19,067.523, zegge ruim 19 millioen gulden meer dan in gelijk tijdvak van 1914. Ongelukken. Te Maastricht heeft gis ternamiddag de soldaat-kommies B., toen hy zijn revolver schoon maakte, by ongeluk zijn vrouw in het onderlijf geschoten. Zij is onmid dellijk overleden. Door een machine gegrepen. Gis teren had te Amsterdam een werkman van Trompenberg, genaamd H. Smit, wonende Da Costastraat 189, het ongeluk door een electri- sche machine gegrepen en driemaal in de rondte geslingerd te worden. De man is met zware inwendige kneuzingen in het O. L. Vrouwegast huis opgenomen. In brand geraakt. In een woning aan de Zaagmolenkade te Utrecht, geraakten de kleederen van een 28 jarige vrouw, bij het aan maken van den kachel in brand. De vrouw vluchtte de straat op en sprong in het water, waardoor de vlammen doofden. Met ernstige brandwonden overdekt, werd de ongelukkige per zieken-auto naar de Rijkskliniek vervoerd. Automobiel verduisterd. J. M. had van den Haarlemschen fabrikant S. zijn auto mobiel ter leen gehad. M. reed daarmee naar Amsterdam, verkocht daar de auto en kocht voor het geld o.a. een motorrijwiel. M. is aangehouden en de auto en het motor rijwiel zijn in beslag genomen. Valsch bankbiljet. Te Haarlem is door J. v. d. B. een valsch bankbiljet van f 40 uitgegeven met de wetenschap, dat dit valsch was. Proces-verbaal is opgemaakt. Uit België. Gisteravond zijn te Vlissin- gen aangekomen ongeveer 210 vrouwen en kin kinderen en enkele mannen uit België en Noord- Frankrijk, allen Fransche onderdanen, die verlof hebben gekregen naar Frankrijk terug te keeren en hu geleidelijk met de maibooten over En geland naar Frankrijk zullen vertrekken. Zy vertellen, dat het leven in België, vooral aan de Fransche grens, buitensporig duur is. Nekkramp. Te Giessen is by een 20 jarig jongeling, afkomstig uit Gameren, nekkramp geconstateerd. De patiënt is dadelijk geïsoleerd. Ongelukken. Donderdagmiddag geraakte te Groningen een ongeveer 20 jarig meisje on der de electrische tram. Bloedend verwond aan het achterhoofd werd zy per politiebrancard naar het academish ziekenhuis vervoerd. De toestand is ernstig. De identiteit van het meis je is nog niet vast te stellen. B ei n z i n p-'n o p d. Mem schrijft aan de „MsO." Ook te' Utrecht heerscibt benzine-mood. Wan neer er, niet spoedig verandering in den toestand komt, zal dei N. V. Utrechtsehe Automobielen- Garage! over een dag pf acht haar bedrijf moe ten stopzetten. De Utr. Taxi Automobiel-Mij. is geheel afhankelijk van de N. V. Acetylcna, waar mee z© gecontracteerd heeft. Sinds ge ruimen tijd is ze op 450 liter benzine per week ge steld, terwijl zij gemiddeld 1500 L. per wéék noodig heeft. Uitgave gestaakt. De uitgave der „Nieu we Bussumsche Courant" is ten gevolg© der hopge papierprijzen en stijgende éxploitatiekos- ten vcortoopig gestaakt. De last van inkwartiering. In den Gemeenteraad van Vejsen heeft de heer Nëfscher gisterenavond een interpellatie gehouden in ver band met de voorgenomen opheifing van het tentenkamp en inkwartiering by de burgerij te Santpoort en Wijkeroog, en verder over de ge leden schade aan huizen en bommen bij de onlangs gehouden manoeuvres in de Stelling Am sterdam. Bij de laatste kwestie beginnende, zegt spr. een persoonlijk onderzoek te hebben ingesteld, waaibij hem bleek, dat de schade aan de huizén de in de bladen gemelde nog verre overtrof. Veje glazen zijn gebroken en dakpannen Yan de huizen geslagen door het zware dreunen van het geschut, lnterpeilant vraagt daarom mede werking van den burgemeester, dat alle schade zal worden vergoed, waarna de voorzitter mede deelt, dat de geleden schade aan hém kan wier- den opgegeven. Betreffende de inkwartiering zegt spr. ver nomen te hebben, dat B. en W. de aandacht van de militaire autoriteiten gevestigd hebben op verschillende groot© gebouwen, waarvoor hij hen hulde brengt. Wette Vermeulen, dié gedu rende een maand loco-burgemeester was, geeft een uiteenzetting van de zaak en déeit mede, dat namens den Stellingcommandant van Amster dam een kapitein te Velsen is geweest tér be spreking van de zaak. Met den lijdeiijiken wet houder Hanegraaff en den gemeentesecretaris zijn toen besprekingen gevloerd en verschillende gehouwen bezichtigd. Men had door de welwil lendheid en medewerking van dezen kapitein en den stellingcommandant den indruk dat alles geregeld Was, totdat een andere kapitein is ge komen, die een geheèt andere meèning was toe gedaan, zoodat weder een algemeéne inkwartie ring dreigde. Door den loco-burgemeester ïs toen éen schrij den aan den stellingcommandant gericht, Waarin hij betoogt, dat hier voldoende gelegenheid Is tot huisvesting in gpoote gebouwen, welke ter beschikking zijn gesteld en waarin hij aantoont, dat. de arbeidende bevolking in deze gemeente met den velen nachtarbeid en den heerschenden woningnood, met de beste wil geen inkwartiering kan geven. Op voorstel van den heer Netscher wérd met afgemeene stemmen besloten, dat dé gemeen teraad zich tot den commandant der Stelling van Amsterdam zal wénden met een beroep op diens welwillendheid! onder aantooning dat hier groote gebouwen beschikbaar zyn. (Hbl.) Antiquiteiten. Voor de rechtbank te ,s Gravenhage. stond gister terecht de 67-jarige A- W., echtgenoote van C. van D., wonende aldaar, beschuldigd van oplichting. In het begin van de maand Maart dezes jaars zou zy volgens de dagvaarding, aan den anti quair I. van E.mede wonende alhier, verkocht hebben 10 antieke stoelen met 2 daarby be- hoorende fauteuils voor dea prijs van f 1100, daarby voorgevende, dat deze stoelen afkomstig waren van een erfenis en uit een oud kasteel te Busaum. Zij en hare zuster waren de erfge namen. Later is gebleken, dat de stoelen niet antiek waren, niet van een erfenis afkomstig en even min uit een oud kasteel te Bussum, Bekl. ge hoord, gaf thans op, dat ze kamers verhuurde, o.a. hqd ze een bovenkamer verhuurd aan zeke re juffrouw S., wier man lijdende was aan kan ker. Deze juffrouw had haar aangezocht, voor haar een en ander te verkoopen. Zoo verkocht ze voor haar een paar z.g. antieke beeldjes voor f 200 aan den koopman Van S. Later kwamen de stoelen die volgens de juffrouw-boven, voor f700 moesten opbrengen en deze verkocht ze aan den antiquair I. van E. voor f1100. Het verschil dus f 400, werd door hen samen gedeeld- Ook erkende ze van de opbrengst van de beeld jes f 25 genoten te hebben. Bekl. ontkende evenwel gezegd te hebben, dat de stoelen an tiek waren en ook, dat ze gezegd zou hebben, dat ze uit een kasteel afkomstig waren. D* officier van justitie, mr. Bijnen, behandel de eerst een omissie in de dagvaarding om ver volgens te komen tot de feiten zelf. Erkennen de dat de getuigenverklaringen zeer vaag zyn, staat het z.i. vast, dat bekl. door een samen weefsel van verdichtsels, v. E. heeft bewogen tot den koop over te gaan. Dit is dus te kwa- lificeeren als oplichting. Wat de straf betreft, die aan bekl. moet worden opgelegd, wil spr. in aanmerking nemen, dat het hier tusschenpersonen zijn, die de eigen lijke schuldigen zijn, deze wisten dat de stoelen niet antiek waren. Het is daarom dat spr. meent, dat bekl., die nog nimmer met den strafrechter in aanraking kwam, voorwaardelijk zal kunnen worden veroordeeld. Hij requireert schuldigverklaring aan oplichting en voorwaar delijk veroordeeling tot 3 maanden gevangenis straf, in de hoop dat bekl. zich voortaan zal onthouden van dergelijke handelingen. Mr. dr. J. H. W. Q. ter spill, als verdediger optredend, pleitte vrijspraakr A u t om i t r a i 11 e u r s. D© „Matin"- geeft een beschrijving van de auto-mitrailleur.;, nu in gebruik in het Fransche léger. Een juist verschenen Engels.-h bericht spreekt over het geblindeerde materiaal der Engels'che automabielafdeeling. Er is alle reden om ook te wijzen op de Fransche auto-mitrailleurs. Dé endervinding, in den oorlog1 opgedaan, heeft reeds lang bewezen, dat de cavalerie, hoe vermetel deze otok moge zijn, er slechts zelden in slagen zal, om' dwars door heit spervuur heen te gaan, dat dé vijandelijke infanterie, dqar mid del van zijn mitrailleurs, op hem richt- Het eenige middel om deze takliek te beantwoorden is: de vijand in zijn eigen stellingen bestrijden met een nog' heviger vuur. In het begin der vijandelijkheden stuurden de Duitséhers de wei nige geblindeerde auto's, die zij van het type Benz bezaten, dwars door België en het noor den van Frankrijk heen. De Franschen bezaten toen slechts vier automitrailleurs, en die waren nog in Marokko. Op de gewone toerwagens plaat ste men toen mitrailleurs en de Franschen wis ten er wonderen mede te doen. Deze af deeling is nu uitstekend in orde; ook is et een centrum van opleiding gesticht. Het personeel van die strijdauto's heeft reeds a,an de gévechten deelgenomen van den Yser, bij Epargés en Hertzwiller, in Servië, waar het den moeilijken terugtocht ,over den1 Vardar bescherm de. Ook aan de, Stomme hadden zij meer dan eens gelegenheid tussthenbeide te komen. „Als eindelijk het grojotó uur z,al geslagen zijn, zullen zij zich werpen op den grqoten en dan vrijen weg naai den Rijn..." Een Duitse hl oqrdeel ovek den En- gelschen soldaat. Naast de minachtende uitingen van vele schrijftafel-strategen in Duitsch- tand en Oostenrijk, die de waarde van den En- gelachen soldaat verkleinen staan pok andere opvattingen van hen die Tommy uit de praktijk bennen en die geheel anders luiden. Het drie-maandelijksche orgaan van de Royal United Service Institution bevat een hoogst be langrijk opstel, getiteld „Het Engelsche léger daar Diuitsche oogen gezien," waarin de schrij ver, dr. Thomas Smith, de bekende schrijver van „Th© Soui of Germany" een aantal tref fende uittreksels geeft uit Duitsche boeken en artikelen over den oorlog. Het volgende is b.v. een uittreksel uit een boek, dat dén strijd in het eerst© jaar van den oorlotg' behandelt, van de hand van een Oostenrijker, dr. G. Lan dauer, en getiteld „Engeland". „De: laatste tien dagen hebben wij, ten Wes ten van RijsSe! en niet ver van Armen tier és „wat rust" gehad; wij hebben hier Engelsdien tegenover ons. Mijn batterij is eerï der schakels in de lange keten van „brommers," die dag-in, dag-uit, vuur en ijzer tegen den vijand braken. Wij tellen de dagen en de episoden, die ze meebrengen maar niet méér, want elke dag heeft zijn gevecht. „Behalve de Engelsthe zijin er Indische troe pen en een stuk of wat Fransche batterijen vóór ons. Die ervaring van eiken dag versterkt ons in de overtuiging, dat wij' met een vijand te doen hebben, die over een on vergelijke lijk uithoudings- en weerstandsvermogen beschikt, een vijand, op wien het scherpste geweervuur en de ontzettendsle slagregens van granaten en kartetsen nauwelijks eenjge uitwerking heb ben. „Wij winnen langzaam terrein, maar heel langzaam en voor: eiken voet gronds moet zwaar betaald worden. In de stormenderhand geno men loopgraven liggen de Engelsche dpode'A in rijen, zooals te verwachten was van man nen, die vlqojr1 de bajonetten der aanvallers niet verbleekten, noch van wijken wilden hoeren. Van een militair standpunt beschouwd, kan niemand ontkennen, dat zulk een vijand rec.it hééft op den griootsten eerbied. „Dé E.ngtelschen hebben hunne in den oiOtTog in dei koloniën opgedane, ervaringen op bijzon der schrander© manier vqqr Furpoeesche om standigheden pasklaar weten te maken." Spionnage. Het „Dbl. van Z. H." brengt het volgende verhaal: In het woonhuis van den heer Leonce du Castillon, leider van het te 's-Gravenhage ver schijnend Belgisch Dagblad, is ook het redactie bureau van dat blad gevestigd. De echtgenoote van den heer du Castillon nam een dienstbode in huis, die, ofschoon uit Duitsche ouders te Brussel geboren, een Belgische was. Doordat de gedienstige echter enkele malen op luistervinkje spelen betrapt was, kreeg de heer du Castillon argwaan en ging hij nauwkeurig de gangen van de meid na. Het gebeurde meermalen, dat de meid een overdreven zucht tot helderheid voor de deur des heeren Castillon's privé werkkamer aan den dag legde, vooral als er een of ander vertrouwelijk gesprek gevoerd werd, maar be wijzen, dat zij hiermede eenig doel beoogde, waren niet voorhanden. Ten slotte echter kwam men er achter, dat de meid een Duitsche spion was. In den kelder werd n.l. in een groote mand de copie van het blad bewaard. Op een avond werd de dame verrast, terwijl zij zorgvuldig den inhoud van de mand nasnuffelde, snippers aan elkaar paste en blijkbaarvol belangstelling de copie onderzocht. Toen was meteen haar doel duidelijk het Belgisch Dagblad ontving geregeld berichten uit België en nu was het blijkbaar de taak van de dienstbode, na te gaan, wie die berichten zond, de copie ervan op te zoeken en aan den Duitschen spionnagedienst in handen te spelen, Erg fortuinlijk was zij daarmede niet' daar alle berichten en artikelen steeds zorgvul dig door de redactie werden overgeschreven en de oorspronkelijke copie werd vernietigd. Men begrijpt wat er met de zenders nit België ge schied was indien de meid hun copie had kun nen machtig worden. Dat de meid op staanden voet ontsiagen werd, laat zich begrijpen. 3704 6 maakt u gezond. Als GIJ verschijnselen van nierzwakte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheu- matiek, ischias, spit, niergruis of steen, rupgij11 of onnatuurlijke vermoeidheid beproef dan de nieuwe Foster's methode Geef rust aan uw gestel door minder vleescb, thee koffie of opwekkende middelen van welken aard ook te gebruiken, en drink meer water en meer melk. Vermy'd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frische lucht, slaap en lichaamsoefening in de buitenlucht. Breek onmiddelijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor eik, maar men kan natuurlijk niet verwachten, dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwijnt. Zieke nieren vereischen behalve zorg een nier geneesmiddel. Mochten uwe nieren verzwakt zyn of worden, herinner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen- Foster's Pillen en Foster's Betere Gezondheid methode passen allen mannen en vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nie ren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schiedam verkrijgt by Kappelhoff Hoving. Toezending geschied0 franco na ontv. v. postwissel a f 175 p. doos of f 10. p. zes doozen. NIEUWE WATERWEG aang. 6 Oct. s. ^vil' helm, HudiksVal]s. Bes-tuin, New York; s'- taviar VI, Londen. Velrtr. 6 Ocit. si Schokland, Leitbs'. Lupus1, Bergen; s. Midsjand, Newcastle; s Prof. Buys, Hull; s. Import, Ltondie|n. I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 6