Binnenland. Stada- m Gewestelijk Nieuws. Hierop volgde de „Stephano", die om haïfVijf 'smiddags, met passagiers, o. w. Amerikanen, aan bord, werd aangehouden. Men neemt aan, dat het sc'hip van tevoren w'as gewaar schuwd dat het zou worden getorpedeerdwant allei opvarenden zijn veiligi van hoord afgekomen en later door een torpedojager, opgepikt. Gister avond laat was dei „Stephana" npg drijvende; maar het s'chip had zware averij. Het s'.s. dat als' de „Kingston" was' aangeduid, wjeird om zps uur 's avonds in den gnotnd ge boord. Daarop volgde; de „Blommersdijk" en later de „Christian. Knudserr". Dier tijding van de duikboot-aanvallen verspreid de ziich Snel. In verscheiden havens bleven tal van stoomschepen, die gereed waren 'om uit te varen, binnen, terwijl1 aan verscheiden andere sichepen, die op zee wjaren, draadlooze waar schuwingen werden gericht. Deze schepen haast ten zich zoo spoedig mogelijk binnen de drie- mijlsJzoa© in veiligheid te komen, of. w|el zij verlieten de gebruikelijke scheepvaartroute en namen. omWegen. Ware het niet, dat de Amerikaansche torpe- dohioiatjagieirs zoo tijdige hujn hadden verleend, dan zouden er ongetwijfeld verliezen aan men- s'chi nJevens zijn te betreuren geweest. De Amerikaansche pers protesteert reeds tegen Duitschland's duikbootblokkade aan de Ameri kaansche kust. De «New York Herald" schrijft Duikboot-operaties op de routes, die recht streeks naar de Amerikaansche havens leiden, kunnen en mogen niet worden geduld. Het blad betoogt, dat het de hoogste plicht van de regeering is, om alles te doen, wat noodig is om een eind te maken aan deze Pruisische oor logvoering in de Amerikaansche wateren, en dat zonder uitstel. Het New Yorksche «Journal of Commerce" vraagt Moet onze kust een basis zijn voor Duitsche duikbooten Het blad schrijtt verder Indien Duitschland de woede van het Ameri kaansche volk wil wekken en het wil noodzaken, al wat het vermag te doen om Duitschland's vy- anden te helpen, dan zou Duitschland geen doel treffender middel kunnen kiezen dan deze wijze van oorlogvoeren ter zee op onze kusten. De «New York Times" schrijft in gelijken geest VolgeDS een mededeeling van het nieuwsagent schap Associated Press uit Longbeach (waar pre sident Wilson verblijf houdt), heeft de minister van marine, Daniels, in zijn voorloopig rapport, dat hij Maandagochtend aan president Wilson heeft doen toekomen, gemeld, dat de tot dusver ingekomen berichten er op wijzen, dat alle inter nationale regelen voor het oorlogvoeren door de Duitsche duikbooten, die aan de kust van Nieuw- Engeland opereeren, zijn in acht genomen. Amerikaansche ambtenaren vreezen toch, dat de aanwezigheid van een Duitsche duikboot-flottille in de buurt van de Amerikaansche territoriale wateren verscheidene lastige vraagstukken nopens de neutraliteit kan opwerpenen de ernstige kwestie kan er door aan de orde komen, of het opereeren van duibooten zóó dicht bij de Ameri kaansche havens niet feitelijk een blokkade is. Uit Longbeach wordt nader gemeld, dat presi dent Wilson en de regeeringsambtenaren die daar by hem zijn, zeer ernstig door het gebeurde zijn getroffen. JAPAN. Er is eien nieuw Kabinet geformeerd, mei Torautsji als minister-president met de porte feuille van financiën en baron Mofonc als mi nister van buitenlandsche zaken. De ministers van oorlog en marine zijn aangebleven. ALLERLEI NIEUWS. Het nieuwsagentschap „Associated Pres" publiceert een telegram van'zijn correspondent tei BeHijn, waarin het, in het buitenland ver spreide heripht, dat gezant Gerard een beroep v;an den keizer, om interventie van de Ver. Staten, om vrede te krijgen, overbrengt, tot klink klare,n onzin wordt verklaard. Uit Parijs wordt gemeld: De paketbOot „Gal lia", dit' ongeveer 2000 Fransche en Servische soldaten vjefYoerde, is op 4 dezer door een duik boot in den grond geboord. He! aantal geredde manschappen 'bedraagt totdusver 1362. Zij zijn op de Zuidkust van Sardinië geland Op 6 dezer hebben Russische torpedohooten een aanval gedaan op Samsoen en Sinope, waas- zij 58 zeil sichepen in den grond boorden en de steigers beschoten. Ziij sleepten een stalen sloep naar SeWastopd en maakten 40 gevangenen. Lichting 1909. De miliciens der militielichting 1909 zullen op 20 November e.k. van het veldleger over gaan naar de landweer. (Avp.) Binnenlandsche brievencensuur. Op de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer de Beaufort, betreffende het openen door de militaire autoriteit van brieven in binnenlandsch verkeer. (Ingezonden 21 Sep tember). Naar aanleiding van het ontvangen van een brief, mij door een mijner familieleden uit Sche- veningen toegezonden aan ncijn adres te Leusden, een gemeente die in staat van beleg is verklaard, welke brief door de militaire autoriteit is geopend, iets wat mij gedurende het gansche tijdperk van het bestaan van den staat van beleg nog Bimmer (S voorgekomen, veroorloof ik mij de vraag tot den minister van oorlog te richten of aangaande he( opeDen van brieven in binnenlandsch verkeer door de militaire autoriteit, door den minister of door den opperbevelhebber vaste regels of voor- mhriften zijn verstrekt en of de minister ook de edenen kan opgeven die tot deze opening hebben geleid, luidt het antwoord van den heer Bosboom) minister van oorlog. (Ingezonden 6 dezer): Volgens de bestaande regelen op het openen van aan de post toevertrouwde stukken mogen o.a. brieven gericht aan of afkomstig van leden der Kamer niet geopend worden. Mocht dus op den briefomslag de heer de Beaufort als lid der Kamer genoemd zijn geweest, dan is de opening daarvan een fout van de militaire censuur, waar voor het den minister past zijne verontschuldiging aan te bieden. Is dit echter niet het geval geweest, dan is niet in strijd met de voorschriften gehandeld en js de opening van den brief te wijten aan de omstandigheid, dat het naburige interneeringsde- pot een scherper toepassing van de censuur heeft noodig gemaakt dan elders gebruikelijk is. Niet temin is steeds den censoren er op gewezen, dat slechts die brieven geopend mochten worden, welke afkomstig waren van of gericht waren aan personen, die door hun naam of om andere rede nen vermoed werden vreemdeling te zijn of met vreemdelingen in verbinding te staan. Of hier nu louter een vergissing is begaan, dan wel de naam voor den censor niet die bekendheid had, welke de heer de Beaufort te recht bij ieder aanwezig mag achten, is niet opgelost kunnen worden. In beide gevallen betreurt de minister hetgeen is voorgevallen. Djambi. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende bericht van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië Kolonel Kroesen keerde van Moeara Tebo ter hoofdplaats Djambi terug en berichtte, dat langs de Batang Hari de bevolking grootendeels in de benedenstrooms van Moeara Tambesi gelegen doesons bijna in haar geheel is teruggekeerd. (Officieel). Bij het departement van koloniën is ontvangen htt volgende bericht van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië D? toestand te Ramtan Pandjan (Midden Tabir) is slecht, die te Soengei Manan en in de Tabir- streek boven Moeara Djernik goed. Tusschen Moeara Temheri en Moeara Tebo houdt zich een 300 man sterke bende uit Boven Toengkal op. Celebes. Uit Weltevreden wordt aan de «Tel." geseind Het oproertje op Celebes is thans bedwongen. De «Blommersdijk". Reuter seint uit Newport (Rhode Island), dat het s. «Blommersdijk", van de H. A. Lijn, op weg van New-Yerk naar Rotterdam, is getorpe deerd. De «Blommersdijk" (ex-Blötberg) mat 4800 ton bruto, en kon ongeveer 7500 ton lading ver voeren. Zij was geladen met ruim 6000 ton graan, ge consigneerd aan de Nederlandschc regeering, en stukgoederen, die aan de N. O. T. waren gecon signeerd. Distribntiewet. Aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is door den Nederlanschen Bond van R. K, Handelsreizigers-vereenigingen „St. Chis- toff'el", gevestigd te 's Hertogenbosch, tellende 12 vereenigingen met ongeveer 750 leden, een adres gezonden, waarin wordt opgemerkt, dat, waar Z. Exc. wel maatregelen nam, opdat de belangen van grossiers en détaillisten bij de ingevoerde Distributie wet niet of slechts gedeel telijk worden geschaad, de handelsreizigers en agenten in dezen niet werden genoemd, waardoor hunne belangen ten zeerste worden benadeeld. Reden, waarom de Minister wordt verzocht, alsnog in dezen die maatregelen te treffen, opdat deze categorie van menschen niet broodeloos wordt gemaakt. Een gevaar voor onzen scheepsbouw. Sedert eenige weken dreigt onzen Nederland- schen scheepsbouw een ernstig gevaar. Het is bekend, dat de productie Yan de Duitsche wals- werken den laatsten tijd zeer was gedaald. Veel wordt gewerkt voor den munitie-aanmaak, ter wijl bovendien het aantal werklieden in deze industrie belangrijk daalde. Het gevolg is ge weest, dat onze scheepsbouwwerven den laatsten tijd uit Duitschland zoo goed als geen profielstaal en spanten hebben ontvangen. De toestand is thans zoo geworden, dat, komt er niet spoedig wijziging ten goede, de kans bestaat, dat onze scheepsbouwwerven, hoezeer zij ook ais het ware met werk overladen zijn, een gedeelte van hun werklieden zullen moeten ontslaan. Men zal na tuurlijk overal zoo lang mogelijk aan den arbeid blijven: plaatijzer wordt betrekkelijk nog in ruime hoeveelheid gezonden. Maar het gebrek aan profielstaal en spanten wordt hier en daar reeds niipend. Zoo vernamen wij, dat op de Ned. Scheepsbouwmaatschappij in Juli van het vorige jaar reeds de kiel ia gelegd van een nieuwe vrachtboot, de Johan de Wit. Maar de moeite, die men heeft om materiaal te verkrijgen, is ooi-zaak geweest, dat men tot dusver de werk- zaamheden niet heeft voortgezet. De schepen, die thans op stapel staan zooals men weet» bouwt de Ned. Scheepsbouwmaatschappij voor de regeering vier torpedobooten en een kruiser zullen wellicht met het aanwezige materiaal afgemaakt kunnen worden, maar komt er niet spoedig wijziging in den toestand, dan zal het om zoo te zeggen ondoenlijk zijn het bedrijf in zijn tegenwoordigen omvang voort te zetten. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat over deze aangelegenheid reeds besprekingen gevoerd zijn tusschen het bestuur van de Vereeniging van Metaalindustrieelen en een vertegenwoordi ger van de Duitsche regeering. De bedoeling schijnt te zijn voor ons land een distributiebu reau op te richten. Dit op zichzelf beteekent echter reeds onafhankelijk van de voorwaar den die gesteld zullen worden een belemme ring van de volle ontplooiing onzer scheepsbouw- industrie. (Hbld) Gemeenteraad. IGirgadering van den Raad der gemeente Schiedam .op Dinsdag 17 October 1916 des na middags 2 uuxl ten Raadbuize,. De Gemeeatebegrooting. Uitgaven. (Vervolg.) Volgnummer 139. Onderhoud van straten en pleinen, van wegen en voetpaden. I, II, III. Het is een algemeene klacht dat de bestrating en het onderhoud der bestratingen, alleszins te wenschen overlaat. Meerdere leden merken op dat verscherping van toezicht op den arbeid der Gemeente-werk lieden zal leiden tot betere dienstverdeeling, wat aan den geheelen Dienst ten goede zal komen; ook beter toezicht op materialen, die op verschil lende plaatsen zijn opgeslagen, wordt noodig geacht. Wenschelijk noemen meerdere leden het, dat wat meer overeenstemming worde verkregen tus schen de verschillende takken van dienst, ten einde het opbreken en dichtmaken der straten meer oordeelkundig te doen geschieden. III. De noodzakelijkheid wordt door enkele leden uitgesproken van het verleggen van het z.g. rijwielpad in het Groene Weegje. III. Enkele leden betoogen de wenschelijkheid van het plaatsen van een hek aan het einde der Plantage (Hoofdzijde) en van het verbeteren der Warande tusschen Laurens Knappertstraat en St. Liduinastraat. I. Meerdere leden bepleiten verhooging van aanschaffing van keien. Volgnummer 145. Kosten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. II. Eenige leden dringen met klem er op aan dat zoo spoedig mogelijk worde ter hand geno men de demping van de Raam, de sloot in de Zijlstraat, het Slootje en de sloot in de Noord molenstraat. Bij een kortelings plaats gehad hebbende zeer hoogen waterstand, spoelden de 1 faeces de huizen van de Zijlstraat binnen. Volgnummnei' '144. Onderhoud van pompen en riolen. ill. De afdeeling vraagt of het niet mogelijk is dat de waterbesproeiing in de urinoirs worde ingevoerd, ook het bijplaatsen van meer urinoirs en liet verwijderen of veranderen van het urinoir aan de Beurs wordt noodzakelijk geacht. Volgnummer 146. Overige kosten. III. Het lid van Gemeentewerken acht de raming voor vernieuwing en onderhoud van be schoeiingen te laag, omdat vooi' de vernieuwing van den Schieoever reeds een bedrag van ƒ3500.gemoeid is. II. Eenige leden zijn van oordeel dat de post 252 van pag. 99 te huis behoort op deze plaats, en te brengen is onder volgnummer 146. Volgnummer 148. Kosten van de Algemeene Begraafplaats en kosten van begraving. III. Een der leden vraagt of het oog ook wordt gevestigd op het eventueel verplaatsen van het kerkhof bij het uitbreidingsplan. Volgnummer 151. Overige kosten van fabricage. III. Opgemerkt wordt, dat, in verband met de rekening der Gemeentereiniging de post „uit- keering aan de Gemeentereiniging voor stallen en voederen van paarden" moet worden verhoogd. Volgnummer 154. Uitgaven voor den Reini gingsdienst. I. Eenige leden vragen of verplaatsing spoedig te verwachten is. Hoofdstuk VII. Kosten voor het Onderwijs. II. De Sectie noodigt Burgemeester en Wet houders uit, op deze Begrooting te willen uit trekken een post voor oprichting eener school voor achterlijke kinderen. Volgnummer 171. Kosteti voor de Middelbare scholen (behalve vakscholen). I. Meerdere leden spreken de wenschelijkheid uit, dat de Gemeenteraad ernstige pogingen bij het huidige ministerie zal aanwenden, om onze Stedelijke II. B. S. om te zetten in een Rijks H. B. S. ónder aanbieding van het gebouw als mede een jaarlijksche Gemeentesubsidie van ƒ10.003.— waardoor de Gemeente een jaarlijk sche uitgave van ongeveer ƒ10.000.— en de Bur gerij door het veel lagere schoolgeld een jaarlijk sche uitgave van ƒ4000.besparen. Gezien de gunstige beslissing van Minister Cort van der Linden bij een zelfde aangelegenheid niet de gemeenten Amérsfoort en Breda, mc men zij dat deze op een dergerlijk verzoek gunstig za' beslissen. Volgnummer 191. Kosten voor Musea of Openbare Bibliotheken. In alle afdeelingen wordt door meerdere leden de vraag gesteld hoe Burgemeester en Wethou ders denken over oprichting van een openbare Volksbibliotheek, terwijl enkele leden verzoeken dezen post met 1000.- te veihoogen tot voorbe reiding der oprichting daarvan. III. Meerdere leden vragen of het niet ge" wenscht is het Museum te brengen onder het beheer van den Gem.-Archivaris zooals dit ge schiedt te 's-Hage, Delft, Dordrecht e.a. Volgnummer 193. Kdtsten van het Stedelijk Muziekkorps. II. Een lid wenscht Burgemeester en Wet houders in overweging te geven 'dat bij openbare muziekuitvoeringen de gelegenheid worde ge opend stoelen te huren voor den duur dei uitvoering. Volgnummer 201. Subsidie aan het St. Jacóbs- Gasthuis. I. Enkele leden vinden deze subsidie te hoog- Volgnummer 206. Kosten wegens het uitoefenen van controle op de echtheid van Schiedamsd11' jenever. II. Eenige leden wenschen dat deze p°s'' geschrapt worde. Volgnummer 208. Kosten van verzekering tegen werkloosheid. I. Een lid is de meening toegedaan, dat di' bedrag te laag wordt voorgedragen. Volgnummer 212. Kosten van Brand- en In~ braa kverzekering III. De vraag wordt door meerdere leden ge' steld of herziening van de verzekerde bedragen der panden niet noodig wordt geoordeeld. Volgnummer 213. Onderhoud en administraü' van bezittingen, niet voor den publieken dienst gebruikt of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen. II. Eenige leden bevelen aan dat Burgemees ter en Wethouders in de verschillende daarvooi in aanmerking komende Stads-Kwartieren zulle0 oprichten openbare Volks-Speelplaatsen. Volgnummer 224. Bijdragen ingevolge art. der Pensioenwet voor de Gemeenteambtenaren I9i3. III. De afdeeling vraagt of de toelichting van dezen post wel juist is en of de 'eerste zin niet als volgt moet luiden Deze bijdragen betreffen de Gemeente-Ambte naren die op '1 Mei 1913 niet in dienst der Ge meente Schiedam waren maar aan wie dez(- Gemeente belooning heeft betaald voor diensttijd welke zij voor 1 October 1913 boven den leeftijd van '18 jaren in werkelijken dienst in Gemeen telijke betrekking hebben doorgebracht alsmede de ambtenaren die op 4 Mei 1913 wel in dienst der Gemeente Schiedam waren, maar in dienst van een andere Gemeente zijn overgegaan. deze opvatting juist, dan moet ook de 2e zin dei toelichting veranderd worden. Volgnummer 252. Vernieuwing van de schuif Korte Haven met windwerk. I. De opmerking wordt gemaakt dat deze post niet moet worden opgenomen onder „buiten gewone" maar onder „gewone" uitgaven. Volgnummer 254. Verstrekking van gelden aan het fonds tot voorloopige dekking van lasten voortvloeiende uit de buitengewone omstandig' heden, in verband met den in i914 uitgebroken Europeeschen oorlog (Crisisfonds).. I. Eenige leden vragen wat Burgemeester en Wethouders zich voorstellen te doen in verband met de Distributiewet en of deze post niet te laag geraamd is. II. Een lid wenscht om alles, wat niet peï sé in een jaar wordt geconsumeerd te beschou wen als behoorende tot het hoofd Buitengewoom waarvoor eventueel zou mogen worden geleend- (Slot volgt)- Retraiten voor Mannen en Jongelingen. Het bestuur van St. Clemens verzoekt ons het volgende ter kennis van onze lezers te brengen In November zullen de leden van het Retraite- fonds St.. Clemens aan de Retraite deelnemen. Vpor hen die zich by deze Retraite willen aan sluiten bestaat gelegenheid zich daarvoor op *e geven bij het Bestuur van het fonds, dat heden (D:nsdag)-avond ten 8 uur in het gebouw van de° R. K. Volksbond, zitting zal houden. Volksbadhtiis. In de week van 1 7 Oct. 1916 werden genomen 523 baden. Ie klas kuipbaden 40, regenhaden 352e kla3 kuipbaden 95, regenbaden 336, 5 ets. kinder baden 17. over twee is het rijwiel van den metselaar G- K. terwijl het op den Buitenhavenweg ee° oogenblik onbeheerd stond, ontvreemd. Gisteravond heeft zich bij de P°' litie aangemeld een leerling-stoker der marine> die zeide, zonder verlof buiten zjjn garnizoen te vertoeven. Hy is hedenmorgen ter beschikking van den garnizoenscommandant te Delft gesteld*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2