Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en ▼erfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOEJïIX", telef. 15, d even goed en vlug bedient? Gemengd Nieuws. RA. M RH» Rechtzaken. Scheepvaart. YMttt-beridtim. do Delfhavensche Schie, den Mathenesserdijk en den Schiedamschen weg, door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland in dato 16/20 October 1916 goedgekeurd en op de gemeente secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Twee combinaties van raadsleden zijn onaf hankelijk van elkaar met voorstellen gekomen in zake gemeentelijken woningbouw. De heer H. Spiekman en zijn partijgenooten ver zoeken tegelijk met de begrooting 1917 in behan deling te nemen een voorstel om B. en W. op te dragen zoo spoedig mogelyk plannen in te dienen voor den bouw van woningen beneden den huurprijs van f 4 per week en daarbij in het hijzonder met de dringende behoefte aan wonin gen voor groote gezinnen rekening te willen houden. De heer T. de Meester c.s. kleedde het voor stel in den vorm van een motie iD, waarbij even eens B. en W. uitgenoodigd Worden voorstellen te doen tot het bouwen van eenvoudige woningen van gemeentewege. UIT VLAAKDINGEN. Met ingang van 1 December heeft de heer J. H. van Linden van den Heuvell ontslag gevraagd als voorzitter van de gezondheidscommissie. Het bericht, dat hy ontslag zal nemen als raads lid wegens aanstaand vertrek uit de gemeente, is onjuist. UI X DELFT, Bij de te Rotterdam gehouden examens vrije en ordeoefeningen der Gymnastiek, slaagde mej. J. van Herwenen, van hier. 3966 6 Gemeentebegrooting. De MEMORIE VAN ANTWOORD op heiver slag van het onderzoek in de afdeelingen van den Gemeenteraad van de Begrooting der gemeente voor 1917 luidt als volgt: (Vervolg.) Volgnummer 144. Onderhoud van pompen riolen. De waterspoeling van urinoirs is op verzoek der waterleiding op zuinigheidsgronden, opgeheven. Naar aanleiding van ingekomen klachten wor den in den laatsten tijd de urinoirs 2 maal per dag door de Gemeente-Reiniging schoonge maakt. Het urinoir tegen de Beurs en het bijplaatsen van urinoirs in de buitenstad zal een punt van bespreking uitmaken, terwijl wij zullen trachten aan het verzoek tegemoet te komen. Volgnummer 145. Kosten van havens, vaarten kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. Jaar wedden van het personeel daaraan verhonden. De besproken grachtdemping is in de jaren 1907 en 1908 nader onder de oogen gezien. Om dat ze verkleining van Schielands boezem inhield, 's bij den Ingenieur van Schieland naar de voor gaarden gevraagd. Deze deelde mede, dat geen vergoeding zou borden gevraagd, maar dat de riolen in de te dempen grachten te maken, moeten worden aan gesloten op de bemalen riolen van de binnenstad. Drndat de kosten, destijds op ongeveer V2 ton gouds berekend, door deze voorwaarde nog be- migrijk hooger worden, is toen niet verder op deze zaak ingegaan. Volgnummer 146. b. Overige kosten. VVordt, aan den wensch van het lid van Ge meentewerken voldaan, dan zal niet ƒ3400. maar ƒ4000.— meer noodig zijn. Het vernieuwen van de schuif aan de Korte Haven behoort tot gewoon onderhoud, doch er ,s hier sprake van het maken van een inrich- Hug om de schuif electrisch op te winden en dat ls nieuw, buitengewoon. Wij meenen daarom dat d° verandering terecht op Volgnummer 252 is gebracht. Volgnummer 148. Kosten van de Algemeene Her/raafplaats en kosten van begraving. Hi het Uitbreidingsplan is eene nieuwe begraaf plaats geprojecteerd aan den poldervaart nabij ^Pieringhoek. Volgnummer 151. Overige kosten van fabri cage. Deze opmerking is juist, de post moet tot "29.12 verhoogd worden. V olgnurnmer 154. Uitgaven voor den Reini- Qingsdienst. Krachtens Raadsbesluit van 21 Maart jl. is ten 'l'lnzien van het vraagstuk „verplaatsing van het errein van den Reinigingsdienst" is het gevoelen Wn een deskundige gevraagd. Diens rapport kan eerst in Januari of Februari ;l's' vvorden tegemoet gezien. Hoofdstuk VII. Kosten voor het Onderwijs. Binnen korten tijd kan een voorstel tot re geling vanhet onderwijs aan achterlijke kinde- len van ons College worden tegemoet gezien. Het komt ons echter niet noodig voor, daartoe reeds nu een bedrag uit te trekken. ▼olgnurnmer 171. Kosten voor de Middelbare obolen behalve vakscholen Burgemeester en Wethouders zijn bereid deze aak wederom in overweging te nemen en c.q. de Regeering te vragen op welke voorwaarden de Hoogere Burgerschool door het Rijk zou kunnen worden overgenomen. Wel wordt betwijfeld, of de voordeelen van een overnemen door het Rijk zoo groot zullen zijn, als sommige leden blijkens het verslag den ken wij willen daarom in overweging geven de verwachtingen niet te hoog te spannen. Volgnummer 191. Kosten voor Musea of Openbare Bibliotheken. In de behoeften aan Volksbibliotheken wordt naar het ons voorkomt, door het particulier ini tiatief voldoende voorzien. Hoezeer wij niet kunnen aanbevelen den Archi varis met het beheer van het Musea te belasten wordt samenwerking tusschen de Commissie en genoemden ambtenaar wenschelijk geacht. Wij stellen U echter voor het salaris van den Archivaris met ƒ100.te verhoogen doch hem daarentegen de verplichting op te leggen de Com missie bij te staan. Kan Uwe vergadering zich daarmede vereenigen, dan zullen wij met de Commissie overwegen in welken vorm die bij stand verleend zal worden. Volgnummer 193. Kosten van het Stedelijk Muziekkorps. Het verhuren van stoelen bij muziekuitvoe ringen, lijkt ons geen gemeentezaak. Als particu lieren hiertoe vergunning zouden vragen, zouden wij dat gaarne in overweging nemen. Uit den wensch spreekt waardeering van ons Muziekkorps, een waardeering die wij met vol doening constateeren. Volgnummer 201. Subsidie aan het St. Jacobs- Gastliuis. In de eerste plaats is het hooger subsidie noodig door de stijging der prijzen van levens middelen. Verder zijri in 1916 herstellingen uitgesteld omdat men daardoor de meerdere kosten der levensmiddelen wilde dekken. Bij de begrooting voor 1917 was men verplicht rekening te houden èn met de duurdere levens middelen èn met de uitgestelde herstellingen, die men niet kan blijven uitstellen. Uit de begrooting der instelling blijkt, dat re genten er naar streven om ook door een hooger vergoeding voor verpleegkosten te vorderen, hun inkomsten te verbeteren. Wij kunnen dan ook de opmerking niet onder schrijven. Volgnummer 206. Kosten wegens het uitoefenen van controle op de echtheid van Schiedamsche jenever. Het komt ons onbillijk voor om aan hen, die onder het contrólemerk jenever verzenden, hun thans dat merk te ontnemen. Wij willen eclrter wel toestemmen dat, wanneer de controle nog moest worden ingevoerd, de meerderheid van ons College daartoe niet zou adviseeren. Volgnummer 208. Kosten van verzekering tegen werkloosheid. Ook wij meenen, dat meer geld noodig zal zijn. Daar ons tot heden alle gegevens voor een raming ontbreken, kunnen wij evengoed het thans voorgedragen cijfer behouden als een ander voorstellen. Ieder cijfer hangt tot heden vol komen in de lucht. Volgnummer 212. Kosten van Brand- en In braakverzekering. Een tijdelijke verhooging lijkt ons wel ge- wenscht. Door de Commissie voor de Gemeentewerken zal een onderzoek worden ingesteld. Volgnummer 213. Onderhoud en administratie van bezittingen, niet voor -den publieken dienst gebruikt of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen. Hoezeer de keus van de' plaats niet gemak kelijk is, zullen wij overwegen in hoever aan de geuite wenschen is tegemoet te komen. Volgnummer 224. Bijdragen ingevolge art. 63 der Pensioenwet voor de Gemeenteambtenaren 1913. Wij hebben er geen bezwaar tegen, de voor gestelde lezing over te nemen. Volgnummer 252. Vernieuwing van de schuif Korte Haven met windwerk. Wij verwijzen naar ons antwoord gegeven bij volgnummer 146. Volgnummer 254. Verstrekking van gelden aan het fonds tot voorloopige dekking van lasten, voortvloeiende uit de buitengewone omstandig heden, in verband met den in 1914 uitgebroken Europeesclien oorlog Crisisfonds Ad I. Ten aanzien der kosten van uitvoering der distributiewet, heeft Uwe vergadering reeds van het door ons gedaan voorstel kennis genomen. Ad II. Het is ons niet duidelijk wat hier be doeld is. Slot volgt). Ongelukken. Gisteren is de ongeveer 60- jarige vrouw van den landbouwer J. v. M., wo nende in het Overwoud, onder Lunteren, te water geraakt en verdronken. Gisteren is te Kerkdriel in een achter de woning het driejarig dochtertje van P. v. H. ver dronken. De 43-jarige C. v. d. B., die per fiets den Stationsweg te Zaltbomjoel wilde oprijden, is Maandagavond onder een militaire vrachtauto geraakt. Gisteren is hy aan inwendige verbloe ding overleden. Logger vr ij gelaten. De naar Grimsby opgebrachte IJmuider stoomlogger Jhr. Ch. v. d. Brandeler is volgens te IJmuiden ontvangen tele grafisch bericht gisteren weder vrijgejaten. Roodvonk. Te Enkhuizen komen vrij veel gevallen van roodvonk voor. De scholen zijn reeds tijdelijk gesloten. Tegen het mijnengevaar. Naar wij vtc-irniemen is' op de N. V. Scheepswerf Wilton te Rotterdam een begin gemaakt met het aan brengen van een mijnemnet aan de „Batavier IV'. Dit beschermingsmiddel tegen mijnen is een nieuwe uitvinding! van de heeren P. J. Douwes Dekker te 's-Gravenhage en J. Eindhoven te Rotterdam. In dei maand Juli 1.1. wareiri wij1 reeds in de gelegenheid een klein model van de vinding te bezichtigen, welke hierin bestaat, dat rond den geheelen romp van het schip' ijzeren uithou ders worden aangebracht, die onder] ing ver bonden zijn door verscheidene horizontaal' lou- pende kabels en als het ware een groot net- wieirk om 'het schip vormen. Alle kabels' komen op voor- en achtersteven op windassen bijteen en wijl de uithouders kun nen draaien, kan in niet-gevaarlijk waVr het giebeele net tegten den romp gestreken worden, en in bedreigd gebied zeer gemakkelijk worden uitgezet, in welk laatste geval het netwerk on- gfeivteeir 4 a 5 meter van den romp verwijderd isi. i f" Stoot het stehip dl beter gezegd heit net op een mijn, dan zal er een ontploffing volgen, waarbij volgens dei vaste meening der uitvinders en deskundigen .alleen enkele uithouders zul len worden vernield. Daar elk seihip reserve-uit houders aan boord heeft, kan deze schade ia korten tijd worden hersteld. Hiet geheel© netwerk weegt ongeveer één ton :en ziou, wanneer het uitgezet is, de. snelheid mteit 10 pet. verminderen. Naar miem ons verzekerde zullen', zoodra het netwterk om de „Batavier IV" gereed is, op de Maas proeven genomen worden. (Msb.) Aangespoeld. Renter seint uit Londen De lijken van twee manspersonen, blijkbaar vreemdelingen, zijn gistermorgen te Eastbourne aangespoeld. De eene man was van groote af metingen langer dan 6 voet, 3 duim, ongeveer 125 k.g. zwaar, blijkbaar tusschen 45 en 50 jaar oud. Hij had alleen een paar bruine schoenen en een paar licht blauwe sokken aan. Hij had vreemd gevormde Of ren en was gewond aan het hoofdde wonden waren ernstig, De andere man, tusschen de 20—25 jaar oud, had een reddingsgordel, trijpen potoffels en een blauw gestreept hemd aan, dat gemerkt was R. Determeyer, Korte Niezel, Amsterdam/Hij had een glad geschoren gelaat en donker bruin haar en was ongeveer 5 voet en 9 duim lang- Onjuiste aangiftevoordeoorlogs- winstbelasting. Een fabrikant in het oosten van ons land heeft voor de oorlogswinst belasting eèn onjuiste aangifte gedaan, en, ten einde bij een eventueel onderzoek te zijnen kan tore gedekt te zijn, had hij tevens gezorgd voor een valsche balans, waarin zijn goederenvoor raad met een te lage waarde voorkwam. Een fictieve staat van dien voorraad moest tot ver der bewys dienen. Een onderzoek, als waarop de fabrikant niet had gerekend, heeft dezer dagen werkelijk plaats gevonden, waarbij de valschheid aan'het licht is gebracht, en daarmede vanzelf ook de onjuist heid der gedane aangifte. Op beide feiten staat uitsluitend gevangenisstraf, De zaak is in handen der justitie. Eiein e> r n s t i g vliegongeluk. - Men toieldt uit Wintel'r© aan de „Ms'b.": Op de heide van Wintejre tusschen Eind hoven en Oirscho't heeft gisterenmiddag' om streeks 4 uur bij de eerste opstijging een érn stig vliegongeluk plaats gehad. Diet aviateur-luitenant Van Oosten z,ya met luitenant Mantens van hef le regiment -veld artillerie, die als verkenner dienst doet, een vlieg-demonstratie houden. Die opstijging had .onder een' spontaan gejuich Van hielt publiek plaats. Aldra bemerkte men, dat de motor evenmin als de schroef der ma chine goed werkte. Nauwelijks had men dan ook een hoogte v'an circa 100 Meter bereikt, of het vliegtuig tnet de inzittenden stortte plotseling naar om laag en kwam terecht in ©en eiken houtgewas. Heit talrijke publiek, dat aanwezig was men vierde hier kermis stroomde nu onder alarm-'gteschreeuw naar de plaats des onheil3. Luitenant Mantens was licht gewond. Luitenant Van Oosten daarentegen moest met vereende krachten onder het vliegtuig vandaan worden gehaald. Hij1 was' in gebukte houding gezeten met de handen tegen het hoofd. In beiwusteliO|Oizen toestand weid hij; per auto naar Eindhoven vervoerd. Zijn toestand moet zorgwekkend zijn. linie, waar een reserve-eerste luitenant het be vel voert, kwam aldus het Alg. Milit* Weekbl." onlangs de volgende order voor op het dage- lijksch nota-boekje: „Ter gelegenheid van mijn verjaardag op he den bepaal ik, dat de gestraften kwijtschelding krijgen van den verderen duur, dat hun straf nog niet geëindigd is, behoudens, dat deze op hun straflijst blijft aangeteekend." Wat zal de Verjaardag van den commandant met verlangen worden tegemoetgezien 1 Fransche overwinning by Verdun. PARIJS, 24 Octobeir. (Avondcommuniqué). Op hief front bij Verdun hebben wij de DuitsChe liniei ovteir een breedte van zevëa kiLometer en eien diepte van drie kilometer ingedrukt. Wij namen het dorp en bet fort Diouau- mOnt, diet steengroeven bij Haudtomont en wij bezetten een stelling langs den weg BrasDiom a umon t. 1 Wij maakten 350 0 gev ang'ftnen, o.w 100 officieren. De buit is nog niet vastgesteld. Wij leden geringe verliezen, LONDEN, 24 Oct. Ten Zuiden van de Ancre niets te melden, behalve afwisselende beschie ting van da zijde des vijands. Wij maakten 80 gletvamgeneni Ten Zuiden vain Armentieres hevig weder- zijdsch artillerievuur. Een sterke vijandelijke afdeelinlg deed heden morgen vroeg een aanval op de Engelsche loop graven ten Oosten van Loos, blijkbaar met de bedoeling de mijngangen te verwoesten. Wij verdreven haar onmiddellijk weder eruit. BERLIJN, 25 October. (Officieel). Aan het Westelijk Front zijn de Franschen by Verdun doorgedrongen tot het fort Douaumont, dat in vlammen staat. Van het Roemeensche front wordt gemeld, dat de aanval vorderingen maakt. De Suitanpas is door Duitsche en Oostenrijksch - Hongaarsche troepen stormenderhand genomen. De legergroep van Mackensen rukt voort volgens het vastgestelde plan. Heden werden aanzienlijke vorderingen gemaakt, waardóór de in de Dobroedsja opereerende Russische en Roemeensche troepen van alle spoorwegverbindingen beroofd zyn. Nadere bijzonderheden ontbreken. De „Helena" vergaan. Hk'ï is bericht ontvangen, dat het, alhier fchuis- biehiOjotrende schoenerschip „Helena", kapitein N. Dopper, geladen met granietsteen, den llen Sep tember, op reis van Christiania naar Bergen, door dan storm met man en muis is' vergaan. Het schip was in 1909 te Groningen gebouwd en had een inhoud van 195 ton. De kapitein was pit Groningen afkomstig. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gis ter: A. M., wegens mishandeling te OVerschie tot tien dagen gevangenistraf, H. L. L. en J. G.49 jaar, lossen werkman te Deift, wegens diefstal te Kethel en Spaland, van een hoeveelheid melk, ieder tot f 5 boete, subs 5 dagen hechtenis. NIEUWE WATERWEG aang. 24 Oot. s. Non- den, Skiën; 25 Oot. s. Nieuw1 Amsterdam, New- Yoak; s. Tunisie, New-Yiorks. Ghr. Michelsen, dito; s. St. PhilipSland, Mathil. Viertr. 24 Oct. s. Import, Londen; s'. Gaaster- land, Newcastle; 25 Oct. s. Trevier, Barry; s'. Amsteldijk, New-York. 1 SCHIEDAM, 25 October. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH 35 „Wouter", stehippier W. Taal met 14 last haring en 2 last makreel van de 2e reis. 1 BEURS VAN SCHIEDAM 25 Oct. 1916. Moutwfjn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 25 Oct. f27 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens ie Commissie voor d« noteering R A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs 1 24 Oct.! 25 Oct. 20 Oct. 23 Oct. 24 Oct. f 28 f28 f27 Moutwjj ni.... Jenever:...» Amsterdamseh-e proeft. Spoeling: Stemming op heden: vast. f 31 f35— 1 36 Vj f 3.10 f31— f 35— i 361/i t 3.— Graanspiritus:.... Melasse-spiritus t. Ruwe spiritus 1... Spiritus. 24 Oct. f61—af1) f 60— kfO Algemeene amnestie! Bij een der de tachementen in de Nieuwe Hollandsche water- Steraming op heden 1 vast. 25 Oct. f 61óf f 60if1) 129—if i) per H.L, ad. 100%, per H.L. ad. 50%. f 28— i fi)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 3