Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Bewesteljjk Nieuws. die meest pessimistische beaoirdééiwo in het kamp deir entente! hadden voorzien. In het Engelsche Lagerhuis zeide Asquith in antwoord op een vraag van Carson betreflende den toestand in Roemenië Ik meen niet, dat het mogelijk of wenschelijk is op het huidige oogenblik meer te zeggen dan dat aan den militairen toestand van Roemenië de zorgvuldige aandacht van de Britsche regeering en alle geallieerden wordt geschonken. Reeds sinds verscheidene weken nemen zij alle mogelijke maatregelen om onze dappere makkers in Roe menië te steunen, in den schitterenden strijd, welken zy voeren. Ik hoop, dat wy er niet on tijdig pessimistische meeningen op na zullen hou den. Zoowel in Frankryk en Rusland als in En geland en Italië zijn en worden gezamenlijk maatregelen genomen, waarby ieder van ons alles doet wat in zijn vermogen ligt, om Roemenië te steunen in zijn stryd voor onafhankelijkheid. DUITSCHLAND EN NOORWEGEN. Reuter verneemt dat er réden is om te gë- loioven, dat de Noorsche mailboot van Bergen naar New-Cast Je door de Dtuitschers aangehou den. en naar een Diuitsdhe haven opgebracht is, hoewel zich geen contrabande aan booird bevond. Bit is niet de eerste maal, dat déze stoomschepen door vijandelijke oorlogsschepen worden aangehouden en doorzocht, maar tot he den kregen zij steeds toestemming om de réis voort tie zetten. In goed ingelichte Nponsohe kringen is men van meening, dat de toestand dagelijks ernsti ger wordt. Men wijst erop, dat Noorwegen, het welk in vredestijd de derde plaats inneemt on der de landen met een handelsvloot, thans on geveer 10 o/o van zijn totaal aantal schepen heelt verloren. Volgens bericht van den N.oorschen consul te Newcastle, is de Noorsche mailboot uit Ber gen te Newcastle aangekomen. RUSSEN EN TURKEN. Het Russisch communiqué meldt: Id Peizië nebben onze troepen na een hard- nekkigen strijd Bidjar, ten Noord-Westen van Hamadan, bezet. Een aantal krijgsgevangen is gemaakt en twee kanonnen zijn veroverd, AT.T.F.TLLEI NIEUWS. Die Engelsche mijnveger „Genista" is door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Er zijn slechts 12 opvarenden gered. Alle officiëren en 73 man verdronken. Da s.s. „Dido", „Sola" (Noorsch), „A1F* (Deensch), „Comtesse de Flaadre" (Belgisch) en da zeilschepen „London", „Tweed" (Engélsch) zijn in den grond geboord. Fransche bladen vernemen uit Boekarest, dat de brigade generaal Landovisko, de gewezeo secretaris-genei aal van het Roemeensche ministerie van Oorlog, benoemd werd tot chef van den generalen staf. Door een ontploffing in een munitiefabriek in Kent zijn twee mensehen gedood, terwijl tien ernstige brandwonden opliepen. Het gebouw werd eenigszins beschadigd. tot het maken van werken in gewapend beton, te 's-Gravenhage (Scheveningen)F. J. Matt hijsen hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie en materieel der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, te AmsterdamJohan J. Moret, accountant, lid van het Munitiebureau, te 's Gra- venhageW. de Vries Robbé, lid der firma de Vries Robbé Co. te Gorinchem, Stadhouders laan 3, te 's GravenhageA. G. Verbeek, lid der firma Roder Verbeek, te 's GravenhageI. W. Wilson, lid der firma Gebroeders van der Vliet, te Amsterdam 4o. tot plaatsvervangende leden, de heeren: S. W. Arntz, directeur der Naamlooze Vennootschap Hollandsche IJzermagazijn, te Alkmaar; J. J. Boekholts, lid der firma B. C. Boekholts, te Amsterdam; E. C. W. van Dijk, ingenieur, chef van den dienst van weg en werken der Neder- landsche Centraal Spoor, te Utrecht; A. H. Ingen-Housz, w. i., ingenieur by de Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in ge wapend beton, te 's Gravenhage; E. S. de Jonge, lid der firma E. Si de Jonge, Leuvehaven W.Z. 59, te Rotterdam; mr. K. J. Nieukerken, secretaris van de Coöperatieve Vereeniging van Neder- landsche IJzergieteryen te Amsterdam, te Am sterdamH. Smulders, lid van den raad van beheer van de werf Gusto te Schiedam, te 'sGra- venhage; Jos. Smulders, voorzitter van de Neder- landsche Vereeniging van Werkgevers in de Metaalindustrie te Utrecht, te Utrecht 5o. tot adviseerende leden, de heeren:F. Bege- mann, w. i., ryksnyverheidsconsulent te 's Gra venhage; I. K. Mercx, w. i., ryksnyverheidscon sulent, te Tilburg, en H. Steketee, w. i., rijks nijverheidsconsulent, te Deventer. (Stct.) Dj ambiPalem bang. De correspondent van de „N. R. Crt." te S.oerabaja seint Het 9e bataljon uit Tjimahi maakt zich met graaien spoed gereed naar Dijambi te vertrek ken. i eoncurentie vermindèrde. Op verschillende punten kwam men tot afspraken, tot overeenstemming» zoo bijv. omtrent de verdeeling van het goede renvervoer naar bepaalde streken, omtrent de tarieven der reizigers enz. Maar de wijze van verdeeling der voordeelen, uit zulke regelingen voortspruitende, gaf dan toch weer tot moeilijk heden aanleiding. Ten slotte hebben de bestuur ders der beide maatschappijen ingezien, dat de thans voorgestelde oplossing de beste was Zij verwachten, dat deze ten voordeele zal zijn» zoowel van de maatschappijen als van het pu bliek. Van eoncurentie immers was den laatsten tijd toch al weinig sprake meerde voordeelen die daaruit hadden kunnen voortspruiten, ge noot het publiek dus toch reeds niet meer. Daarentegen kan de thans openlijke samen werking verschillende voordeelen, vooral die van betere snellere verbindingen en oplossing van de spoorwegvraagstukken onzer groote verkeer- centra, als Amsterdam, Rotterdam eu Utrecht ten gevolge hebben. Die snellere verbindingen zullen zeker niet alle terstond kunnen worden ingevoerd, omdat bijv. die kortste routes niet altijd op groot verkeer zijn berekend, maar dat is een kwestie van tijd. Tegenover het buitenland zullen de maatschappijen samen in elk geval sterker staan dan toen men daar trachtte de twee tegen elkaar uit te spelen. (Hbl.) Broodrantsoen. Naar het „Hbld." ver neemt, moet binnenkort een regeeringsmaatregél té wacbtén zijn, waarbij1, evenals thans met bruinbrqod het geval is, ook de witbrqadverstrekking op beperkte schaal en onder kaart-verband zal plaats hebben. Het quantum wordt hoogstwaarschijnlijk 3 kilo wit brood per hoofd per week, behalve de kinderen ondeir 1 jaar. Uit De Meer. Men schrijlt ons: Het lang gevreesd© en gehoopte is werkelijk heid geworden: er is een kamervacature. Ze wierd gevreesd omdat 't moment van het ont staan der vacature tevens het sein zon zijn tot ontketening der politieke hartstochten. Het spe.1 is reeds in. vollen gang. Gehoopt werd de vacature, omdat men vrij algemeen eer» an deren candidaat verlangde. - Hiel bericht omtrent d© candidatnur BalVelrs is gelanceerd door d© groep opposanten, welke reieds ettelijke jaren vopr die Candida tuur ijvert. Als meer ernstig© candidaat wordt genoemd Mr. Hecrkens' Thijssen uit Haarlem. Bureaucratie. Men schrijft uit den Haag aan „De Tijd": Het trekt hier de aandacht, dat ondanks ve lerlei protesten, de regeermg altijd maar door gaat met voor de regperingsbureaux de kost baarste panden in te richten. Alles overtrffend is wat nu weer gebeurd is voor de Commissie van Bijstand voor het Distributiebedrijf. Daar heeft men huisvesting voor gezocht en gevonden in het voormalig nuis van Gijsbert Karei van Hogendorp, op de Kneuterdijk. Dit prachtig heerenhuis is onlangs voor drie ton overgegaan in de handen Yan de Rotterdamsche Bank ver eeniging, die er een harer bijkantoren in gaat onderbrengen, heigeen echter eerst later zal plaats hebben. Nu schynt de Rotterdamsche Bank het gebouw te hebben verhuurd aan het rijk. Men vrage maar niet, hoeveel dat zal kosten. Ook moet het bureau buitensporig lux ueus zijn ingericht. Zoo springt Bureaucratius met de belasting gelden om. En dat in dezen duren tyd. Distributie van ijzer en staal. By Kon. besluit van 2ö dezer is ingesteld eene Rijkscommissie voor de distributie van ijzer en staal en zijn in bedoelde commissie benoemd lo. tot lid en voorzitter dier commissie, de heer H. J. E. Wenckebach, oud directeur-generaal der Staatsmjjnen in Limburg, oud-directeur van Gou vernememsbedrijveB in Nederlandsch-Indië, te 's-Gravenhage 2o. tot lid en onder-voorzitter, de heer J. M. A. ridder van der Does de Bye, oud-hoofd-inspec- teur van de scheepvaart in Nederlandsch-Indië, te 's-Gravenhage 3o. toi leden de heeren H. van Aarst, voor zitter der Coöperatieve Vereeniging van Neder- landsche IJzergieteryen te Amsterdam, te Water graafsmeer D. P. H. Hasselman, voorzitter der Nederlandscbe Vereeniging van Werkgevers in de Metaalindustrie te Amsterdam, te Amsterdam G. H. Höimann, lid van de firma P. H. Hörmann te Utrecbt; E S. Kerkhoven, directeur van de Paiaffinetaanek der Dordiscbe Petroleum Maat schappij, te Amsterdam W. C. van Manen, c. 1.» ingenieur-directeur by de Hollandsche Maatschappij De fusie der twee groote spoorweg maatschappijen. De voorstellen tot wijziging der statuten, welke noodig is geworden om de voorgenomen fusie tusschen de beide maatsdhappijen moge lijk te maken, en het ontwerp der tusschen haar te sluiten overeenkomst, komen in 't kort hierop neer, dat de lasten en baten der beide lichamen in het vervolg bijeen gevoegd worden en het batig saldo zóó verdeeld, alsof de beide kapi talen. de 18 milioen der S. S. en de 224 mhi oen der H. IJ. S. M.één kapitaal waren. De S. S. krijgt dan 4/9 van de winst ter verdeeling onder hare aandeelhouders, de H. IJ. S M. 5/9; een aandeelhouder van de eene maatschappij ontvangt dus van de winst evenveel als aan deelhouder der andere. Dit wordt zoo voorgesteld uit de overwoging dat een berekening heeft uitgewezen, dat de resultaten van het bedrijf der beide Maatschap pijen sinds 1890 nagenoeg geheel overeenkom stig die verhouding waren. Voorgesteld wordt verder, dat de beide maat schappijen zullen worden bestuurd door dezelfde directie, uit ten minste twee personen bestaande de bepaling dat de S. S. een directeur generaal heeft, wordt vervangen door eene dat deze maatschappij bestuurd wordt door minstens twee directeurende H. IJ. 3. M. heeft thans statuten staan, dat zij door een directie van twee of drie leden bestuurd wordt; ook bij haar wordt dit gewijzigd in minstens twee. De tegenwoordige commissarissen der twee maat schappijen worden commissarissen van beide; de directeur generaal der S. 3. en de beide tegenwoordige directeuren der H IJ. S. M. zul len bij beide Maatschappijen de directie vormen; de benoeming van nieuwe directeuren der eene maatschappij zal voortaan door de commissaris sen der andere moeten worden goedgekeurd. Omtrent de aanleiding tot deze fusie verne men wij nog het volgende. Op een tijdperk be gonnen na de totstandkoming der spoorwegover eenkomsten van 1890. waarin de twee maat schappijen op ieder gebied hevig geconcureerd hebben, is een periode gevolgd, waarin deze TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 26 October. Voortgezet worden de algemeene beschou wingen over de Grondwetsherziening. De heer De Jong betoogt, dat er geen en kel argument is aangevoerd, waarom men aan de vrouw het kiesrecht zou moeten onthouden Met art. 192 stemt spr. in. Echter zal hij me dewerken aan iedere redactieverbetering welke met behoud van den geest van het compromis beter zal doen uitkomen, dat ook het bestaan der openbare school verzekerd moet zijn. De heer Marchant verwijt den vrij-libera- len, dat zij zoolang tegen het algemeen kiesrecht waren, terwijl zij zich daarvoor nu op Thorbecke beroepen. Hij betoogd voorts, dat de heer Troel stra een carricatuur heeft gegeven van het his torisch materialisme, en ontkent, dat het alge meen kiesrecht hieruit zou voortvloeien. Spr. ontkent ook. dat het organisch staatsrecht, den grondslag voor het gezinshoofden kiesrecht, een specifiek Rechtsch beginsel zou zijn en wijst erop, dat vele voorstanders van het organisch staatsrecht voorstanders van het algemeen kiesrecht zijn Hij ontkent voorts, dat de vrij zinnige liefde voor het algemeen kiesrecht een gevolg zou zijn van het naloopen der sociaal democraten. Spr. kan moeilijk deze Grondwetsherziening aanvaarden omdat het half werk is Het kies rechtvraagstuk wordt slechts ten halve opgelost. Spr. behandelt uitvoering de geschiedenis van het blanco artikel. 'tVrouwenkiesrecht zal het onderwerp worden van verhoogde actie. Het passieve vrouwenkiesrecht, dat we dankbaar aanvaarden, is van weinig beteekenis. Het actieve vrouwenkiesrecht is de hoofdzaak. Evenredige vertegenwoordiging zal aan vele onbillijkheden een einde maken er is voor spr. onafscheidelijk verbonden aan algemeen kies recht. Stemplicht acht spr. eveneens noodzake lijk. Ten aanzien van den schoolstrijd heeft ook altijd een antithese bestaan. Het denkbeeld van de verplichte neutrale staatsschool is altijd blijven bestaan, niettegenstaande ze onmogelijk was. De zucht naar verbetering van het onderwijs heeft d6 partijen tot elkaar gebracht. Volgens spr. doet het er niet zooveel toe wat erin de grondwet staat op de uitwerking van het arti kel komt het aan. Spr. acht het onmogelijk een termijn van invoering vast te stellen. Spr. wekt ten slotte allen op om mede te werken tot deze pacificatie. De heer Eerdmans zegt, dat de grond wetsherziening niet behoorlijk is voorbereid. De voorbereiding wat art. 192 betreft, is zeer zonderling geweest. De Regeering heeft door de samenstelling van de commissie feitelijk de zaak reeds beslist. Spr. betreurt dat belangrijke punten in de grondwet onaangeroerd zijn gelaten. De wijziging van art. 80 acht spr. een verbete ring. vooral omdat de criteria van geschiktheid vervielen. De evenredige vertegenwoordiging brengt de persoonlijkheid Yan de kiezers op den achter grond. Spr. vindt den loop van zaken voor het vrou wen-kiesrecht teleurstellend. Spr. zegt dat men nu helaas tevreden moet zijn met de verklaring,, dat het althans met meer onmogelijk zal zijn vrouwenkiesrecht in te voeren. Van art 192 zegt spr. dat velen meenen dat het in de praktijk Dog wel zal meevallen. Spr zegt dat de openbare school achteruit ge drongen wordt. Spr. vreest de toenemende macht van het by zonder onderwijs. Spr. is beducht voor de ge volgen van het regeeringsvoorstel. Art. 192 geeft geen vorm Spr. vreest dat door opvoeding in aller lei hokjes de eenheid van het volk zal worden geschaad. Spr. zou het liefste zien dat de min- nister zijn voorstel maar inrtok. De vrede moet komen van rechts niet van ons. Spr. zou de heeren der linkerzijde willen zeg gen troost is met het algemeen kies- echt, want dat komt toch. Het offer van een uitstel van een paar jaar is niet het verlies van de contróle over het volksonderwijs waard. De Vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag morgen half twaalf. Hojogste barometerstand 776.3 t© Haparan.(la- Laagste barometerstand 756.0 te \lissin0cn. Verwachting1 tot den avond van den' volenden dag!: Matigje tot krachtige Zuid-Oiostéljk© tot Wes telijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt, tijde lijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien. Boo- gere ochtend temper, atuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandvergadering, die gisteravond voor het eerst op Donderdagavond in plaats van op Zondag middag gehouden werd, was tamelijk slecht be zocht. Het nieuwe van dezen maatregel zal daar wel de hoofdoorzaak van zijn. De secretaris leest de notulen der vorige maan vergadering welke worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat sedert de vorig® vergadering 2 leden zijn toegetreden en 10 leden zijn uitgetreden, waarvan 3 overleden. De over leden leden worden in de gebeden der leden aan bevolen. Er is een vacature in het afdelingsbestuur, wegens uittreding van den heer Dries. Volgens bet reglement kan ieder 10-tal leden een candi daat stellen mits de candidaatstelling vergezeld is van een verklaring van den candidaat, dat hfi zijn eventueele benoeming zal aannemeü. Candi- daten kunnen tot Donderdag 16 November, des avonds 10 uur, worden ingediend bij het bestuur. De Voorzitter geeft nog eens een uiteenzetting van de regeling getroffen met de vakafdeelingen om de leden tegen een geringe vergoeding, te be talen door den vakafdeeling, toegang te geven tot den Apologetischen Cursus. De Cursus is door dezen steun van de vakaf- deelingen en van den Vrouwenbond, gratis toe gankelijk voor de Bondsleden en voor de leden van den Vrouwenbond. Het St. Willibrordusfeest zal gevierd worden op 12 November met als spreker de eerw. Pater Strijbosch, kapelaan der St. Jansparochie. De ver gadering zal worden opgeluisterd door muziek en zang. De leden hebben toegang tot deze verga dering met hun echtgenooten. Vervolgens wordt uitvoerig gediscussieerd over een huishoudelijke aangelegenheid de exploitatie van het BoDdsgebouw betreffende. Het genomen besluit zal te zijner tyd ter kennis van de leden worden gebracht. Bij rondvraag wordt door een der leden geklaag over de bezorging der Volksbanier. Door dit lid wordt tevens gevraagd of in sommige gevallen leden boven de 40 jaar niet kunnen worden toe gelaten tot het Ondersteuningsfonds. Het bestuur zal deze zaak overwegen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering met gebed gesloten. w KKtiBERIChT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Oct., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Gem. zangvereeniging „Polyhymnia". Het 25-jarig bestaan van de Gem. Zangvere niging „Polyhymnia," directeur de heer B. Jur* gens, werd gister-avond op feestelijke wijze her dacht door een Soirée in het gebouw Odéon. Een talrijk publiek vulde de zaal. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burge meester, den heer M. L. Honnerlage Grete, en afgevaardigden van vele zangverenigingen te dezer stede. Met de uitvoering van Ed. Erdelmans' „Aan de Toonkunst", gezongen door „Polyhymnia werd de soirée geopend. Dadelijk na dat dit nummer ten gehoore was gebracht, nam de le voorzitter van „Polyhym nia", de heer M. J. Beek, het woord. Allereerst heette hij den burgemeester welkom, die deZ® feestavond met zijne tegenwoordigheid vereerde^ Vervolgens wees hij in 't kort op de ontwikke lingsgeschiedenis van „Polyhymnia". jAanvanke; lijk een vereeniging met 20 leden, telde zij b'J haar 124-jarig bestaan 59 leden, terwijl zij er n# reeds meer dan 100 heeft. Daarna herinnerde hij aan het vele goede door het bestuurslid, den heer A. Jurgens, een va» de oprichters, voor de vereeniging verricht' Hij bracht hem daarvoor hartelijk dank en hoopte dat hij nog vele jaren in het bestuur zitting zal hebben. Vervolgens richtte hy zich tot den directed den heer B. Jurgens, wiens groote verdienste11 voor de vereeniging hij in 't licht stelde, da»1' bij er op wyzend dat zijn uitnemende leiding vee tot den bloei van „Polyhymnia" heeft bij In dragen. Namens de leden bracht spr. hem daarvoor hartelijk dank. Een driewerf „leve onze directeur" volgde eP deze woorden. Als stoffelijk blijk van waardeering bood "e heer Berck den heer B. Jurgens een fraaie eike11" houten muziekkast met 2 beelden ten geschenk® aan, daarbij overhandigend een album met namen der gevers. De burgemeester, de heer M. L. Honnerlal^ Grete, voerde alsnu het woord namens de do nateurs van „Polyhymnia". Ook hij wees op de 'vooruitgang dezer zangvereeniging en U1 woorden van lof over de laatste prachtige ul voering op 19 October van Die Schöpfung Namens de donateurs overhandigde spr- 3i* de vereeniging een gouden herinneringsmedai J ter bevestiging aan het vaandel. Voorts boo hij een grooten lauwerkrans aan en een oorkon door den heer Boer, calligraaf alhier vervaardig bevattende de namen der schenkers. Spr. hoop J dat „Polyhymnia" in bloei zal toenemen e0_e® sieraad zal blijven voor onze gemeente en 8 buiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2