Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? Gemeenteraad. thans zeker is dat we hier in Schiedam deze zeldzaam begaafde kunstenares te hooren zullen krijgen. De datum van het concert zal later worden bekend gemaakt. Grondaankoop. B. en W. deelen den Raad mede Toen ons eenige dagen geleden werd medege deeld, dat de bezittiBg, bekend onder den naam van ïSpierinphoek", te koop was, hebben wy terstond gevoeld, dat de gemeente daarop hand moest leg gen, wanneer zij althans voor een behoorlijken prijs te krijgen was. Zy is zoo dicht gelegen bij onze gronden aan het Sterrebosch, ja grenst zelfs aan onze bezittingen in Oud-West Frankeland. Door deze ligging kan dezen gronden een toekomst niet worden ontzegd. Toen nu deze bezitting, die 30 H.A. beslaat, na onderhandeling bleek te verkrijgen voor f400 000. hebben wij, gerugsteund door bespre kingen in het comité-generaal, dit aanbod aan vaard, overtuigd, datdeze prijs (gemiddeld f 1.31 per M3.) niet te hoog was. B. en W. achten zich inderdaad gelnkkig voor dien prijs ook in dat gedeelte der gemeente een zoodanig bezit te hebben verwerven, dat de zaken daar rustig kunnen worden aangezien en de ge meente in staat is ook daar de opdrijving der grondprijzen te breidelen, hetgeen voor de Volks huisvesting een levensbelang is te achten. Volgens de kadastrale legger blijkt dat 25.99.73 H.A. onder deze gemeente en 4.46.08 H.A. onder de gemeente Kethel liggen, welke laatste op het Uitbreidingsplan voor een nieuwe begraafplaats zijn bestemd. Schiedamsche IJsvereeniging. Dinsdagavond hield de Schiedamsche IJsver eeniging in het gebouw der Spoelingvereeniging alhier een algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van heer C. Houtman. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en deelde een en ander mede over hetgeen het be stuur in het belang der vereeniging had verricht. Door den secretaris-penningmeester, den heer Germeraad, werd voorlezing gedaan van het jaar verslag over 1915. Uit het verslag bleek, dat het aantal leden stationair is gebleven. Aangezien er geen ys is geweest, valt er over de vierkzaambeden der vereeniging in het belang der ijssport niets bijzonders te releveeren. Het financieel verslag over het afgeloopen boek jaar werd voorts uitgebracht. De ontvangsten bedroegen f 713.08 en de uitgaven f 613.39, zoodat er een batig saldo is van f99.69. Er moeten echter nog twee rekeningen betaald worden tot een bedrag van f257.41. Onder dankbetuiging voor het beheer, werd de, rekening en verantwoording goedgekeurd. De twee aftredende bestuursleden, de heeren Bosseiaar en Houtman, werden herkozen. De vergadering vereenigde zich met het voor stel om het bedrag der contributie voor 1916 on gewijzigd te handhaven. Het bestuur zal overwegen wat ter uitbreiding van het ledental kan worden gedaap, b.v. het ter teekening leggen van lijsten in enkele winkels. Een de aanwezigen vroeg of het bestuur reeds een overzicht kon geven van de vermoedelijke uitgaven in 1916. De voorzitter deelde mede, dat de gewone uit gaven ongeveer f360 zullen bedragen, maar dat de grootte der kosten van de werkzaamheden tot het in gereedheid brengen van de ijsbaan afhan kelijk is van de vraag of we al dan niet ijs krygen. Het bestuur streeft er naar om de uitgaven tot de striktst noodzakelijkste te beperken. Bij een zeer zuinig beheer zou,* wanneer er geen ijs komt, een klein batig saldo over kunnen blijven. Bij de rondvraag vroeg men of het bestuur al de mogelijkheid heeft onderzocht om de ijsbaan electrisch te verlichten. De voorzitter antwoordde dat die mogelijkheid nog niet is onderzocht, maar dat er stellig naar geïnformeerd zal worden. Een der aanwezigen verklaarde dat de con- sumtie in de ijstent by de vorige gelegenheid nogal te wenschen overliet. Gevraagd werd of het bestuur niet kan zorgdragen dat hierin ver betering komt. De voorzitter beloofde dat de zaak in ernstige overweging zal worden genomen. Ouder dankzegging aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling sloot de voorzitter hierna de vergadering. Overreden. Gistermiddag om 3£ uur is Marietje van Waard op den Singel door de paardentram over reden. Het meisje was over de rails geloopen toen de tram in haar onmiddellijke nabijheid was. Zy werd aan het rechter onderbeen ernstig vérwond. Op advies van een dokter is zy naar her Stedelijk ziekenhuis overgebracht en aldaar 1 ter verpleging opgenomen. De koetsier had aan het ongeluk geen schuld. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand October f 82599. 102 nieuwe deelnemers. Terugbetaald in de maand October f55501.78; 54 deelnemers geheel afgeschreven. Vereeniging van polders. De Ged. Staten van Zuid-Holland hebben ten huize van den secretaris van den Nieuwlandschen Polder van 1 November af, gedurende een maand, ter inzage neergelegd een ontwerp-besluit tot vereeniging vau den Nieuwlandschen, den 's-Gra- velandschen en den Klein-Babberspolder. sriivBfiiil Out. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Nov., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerstand 765 te Oostduitsch- land. 1 Laagste barometerstand 750.4 te B,odo. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matigen zuidwestelijke» tot zuidoostelyken wind, nevelig tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk «enig© regen zelfde temperatuur Bij het te Rotterdam gehouden ex- amen vrije en orde-oefeningen zijn o.m. geslaagd de dames N. Hoogland, J. M. Lelkus en D. W. A. van Riet alhier. Staats Ct. no. 255 bevat de Konin- klijk goedgekeurde statuten der Naamlooze Ven> nootschap ^Vuurvast". Hollandsche fabriek van vuurvaste materialen alhier. Doel het fabriceeren van vuurvaste materialen en het dry ven van han del hierin. Kapitaal f 100.000. verdeeld in 5 seriën van 40 aandeelen, elk aandeel groot f 500. De eerste serie aandeelen is geplaatst en volgestort. Voor de eerste maal zyn tot directeuren benoemd de heeren W. O. A. Koster, lid der Tweede Ka mer en J. Harreman industrieel alhier tot com missarissen de heeren mr. L. N. Roodenburg en en W. J. E. H. M. De Jong leden der Tweede Kamer en mr. A. J. F. Foker lid van den Ge meenteraad van Leiden. Hoogwater te Schiedam.: Vrydag 3 November 9.27 v.m., 10.05 n.m. Op 6 November hoopt W. W u i s m a n den dag te herdenken dat hy vóór 40 jaar in betrekking^ kwam als baas by de Firma J. A. J. Nolet. Men deelt ons mede dat diploma A. voor de zuivere toepassing van het Correspon dentieschrift en vertrouwdheid met het systeem »Stolze Wery werd verstrekt aan de dames J. J. M. den Brinker, M. Groot en D. M. L. Mast van hier. HIT ROTTERDAM. Dei uitdrager J, vian der S. uit de Gowerne- straat, kocht van e©n man twee schuitjes tin Wegende 72 kilogram. Bij onderzoek bleek, dat biet geen tin maar vertind lqod is', waardoor de kopper ©en schade heeft van ruim f 250. Vermoed wordt, dat dez© schuitjes vertind lood,' die vo >r- ziein zijn van waarmerken, die doen geloovén, dat heit Bankatin is, te Amsterdam vervaardigd worden. De recherche is er in geslaagd de hand te leggen op een Duitsch spion, F. W. H. N.. die germmen tijd hier ter stede woonachtig was en voor Duitschland 'spioneerde. De inlichtingen dje hij verst iekte bepaalden zich niet alleen tot berichten over de geallieerden Hij gaf ook mededeelingen, die nadeelig waren voor Neder land. Bij een te zijnen huize gehouden huiszoeking werden voor hem zeer bezwarende papieren ge vonden. Daardoor kreeg men een stevig bewys tegen den spion, zoodat tot zijn arrestatie kon worden overgegaan. Hij zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Aangaande het spionnagegeval verneemt de „Tel", nog, dat het de Duitscher F. W. H. Nuss- holz is, die gearresteerd werd. De verdachte woonde vóór den oorlog hier ter stede op het Burgemeester Hofmansplein, waar hij zich aan vankelijk gevestigd had als makelaar van schepen. Ook heeft hij daar eenigen tijd een cafétje ge houden. Reeds vóór den oorlog had het de aandacht getrokken, dat Nussholz, hoewel hij wijnig zaken deed, toch op een royalen voet kon leven. Het schijnt, dat hy toen al tegen Nederland gespion- neerd heeft. Na den oorlog verhuisde hij naar den Boezemsingel, waar hij zich uitsluitend met spionnage bezighield met Duitschland. Zijn bemoeiingen bepaalden zich niet uitslui tend tot hetgeen te Rotterdam geschiedde. Hij had zijn verbindingen over het geheele land. De in zyn woning aan den Boezemsingel ge vonden papieren, vormen een overtuigend bewys van zijn schuld. Hij werd op het goede oogen- blik gearresteerd-, want hy maakte juist aan stalten om te verhuizen en elders zyn bedrijf voort te zetten. Men hoopt ook de hand te leggen op zijn helper. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Van de gisterenavond om zes uur te al hier binnenkomende trein hing de achterste wagen zonder wielen er achter aan. Hy is blijkbaar over een afstand van 2 K.M. zoo mee getrokken, daar de rails over dien afstand ont zet zyn. De personentrein kon niet verder ko men dan halte Haak. De laatste treinen konden weer doorrijden tot het station Hoek van Holland. UIT KETHEL EN SPALAND. Dia minister Van landbouw, nijverheid en han del heeft krachtens artikel 2 en artikel 8 deir Dtistributiiewet 1916, nader vastgesteld de maxi mum melkprijizien voor deze gemeente, voor de maanden November en December 1916 en Ja nuari en Februari 1917, als productieprijs op 10 ct. per Liter, ongerekend den toeslag: Van 2i/a oent, en als consumptieprijs op 12 cent per Liter, ongerekend den voorwanrdejijken toe slag van i/g oent, 1 i i 3966 6 H. Wethouder G o s 1 i n a zegt, dat hy getracht heeft eenige argumenten tegen de voorstellen van den heer de Bruin aan te voeren, doch dat hij er niet kleineerend over heeft gesproken. Spr handhaaft zijn meening, dat door het toeken nen van slechts 100 gld. de waarde van de hoofdacte gedeprimeerd wordt Spr. zegt voorts dat de plaatsen door den heer de Bruin genoemd, ook voorkomen op een lystje dat in „Vrijheid en Recht" heeft gestaan. Dat lystje is niet volledig'omdat er .alleen op voorkomen de toelagen voor de niet verplichte hoofdacte. Dat de wet de waarde van de hoofdacte waardeert op 200 gld. is door spr. opgemerkt omdat de wet op het lager onderwijs voorschrijft dat aan onder wijzers met hoofdacte f 100 en met verplichte hoofdacte f200 toelage moet worden gegeven. Het is niet waar dat onderwyzers met en zonder hoofdacte dezelfde bevoegdheid hebben, zooals de heer de Bruin zegt. Spr. moet aan iedere school een bepaald aantal onderwijzers hebben, die in het bezit zijn van de hoofdacte. Een toelage van 200 gld. zal ongetwijfeld het aantal sollicitanten met hoofdacte doen toenemen. Dat het onbillijk zou zyn tegenover oudere onder wijzers ontkent spr., ook vroeger kon men met ijver en vlijt de hoofdacte halen. Wanneer het voorstel—de Bruin werd aange nomen dan zou men het daarheen moeten lei den, dat alleen onderwijzers met hoofdacte hier werden benoemd. Wii zullen dien eisch echter moeilijk kunnen volhouden. Amsterdam heeft ook dien eisch moeten laten vallen omdat het niet kon voorzien in het verloop. Tenslotte zegt spr. naar aanleiding van de opmerking van den heer de Bruin, dat hij het verleden van den Raad zoo spoedig mogelijk wil verloochenen, want dat onze voorgangers lang niet tot de vlugsten. behoorden, dat hy dit gratieuze compliment eerbiedig aan zyn voorgangers aanbiedt. De heer Maas zegt, dht de heer de Bruin wel zegt, dat hij vooruit wil, maar dat hij blijkens zyn voorstel niet verder ziet aan den tegenwoordigen toestand. Spr. heeft zyn amendement ingediend om in de toekomst ver zekerd te zyn van sollicitanten met de meest volmaakte bevoegdheid. Daarom wil spr. deze premie handhaven. Wethouder v Westendorp zegt, dat hij het woord prullen niet heeft gebezigd. Spr. acht het bezit van de hoofdakte van zeer groot belang Al waarborgt de hoofdacte niet alles zij draagt toch by tot grootere algemeene kennis van degene die ze bezit. Wat het compliment be treft, dat de heer Goslinga hem heeft overge dragen. Spr. bewaart nog altijd een dankbe tuiging van de afd. Schiedam van het N O.G die spr. ontving toen hy een kleine salarisver betering voor de onderwijzers had voorgesteld. De Voorzitter, die na spr. wethouder van onder wijs «as deed weer wat meer.. Men moet altijd datgene wat gedaan is beschouwen in verband met den tijd en de omstandigheden. Schiedam heeft echter altijd een goeden naam gehad op onderwijsgebied De heer Kavelaars zegt, dat hij voor het amendement de Bruin zal stemmen als gevolg van het aannemen van de vorige amendemen ten—Maas. Er is geen wettelijk bezwaar tegen dit amen dement want de cijfers van resp. 100 en 200 gld. door wethouder Goslinga genoemd hebben slechts betrekking op de minima. Wethouder Goslinga zegt, dat hij slechts bedoelde te zeggen, dat de wet de hoofdakte op 200 gld waardeert. De heer de Bruin zegt,dat zyn compliment niet bedoeld was voor de voorgangers van den heer Goslinga Spr. heeft slechts gezegd, wat de heer Maas in zijn amendementen heeft uit gedrukt. De achterstand is zelfs erkend door het college bij de indiening van deze voorstel len. Jarenlang zyn alle voorstellen om salaris verhooging voor de onderwijzers afgestuit op het verzet in den Raad en de heer Goslinga was steeds erbij om daartegen front te maken. Sprr zegt, dat hij gaarne wil meewerken, aan iedere poging om goed personeel te krijgen. Spr. acht het echter met de tegenwoordige sa larissen mogelijk dat alleen onderwijzers met hoofdakte worden benoemd. Met spr.'s voorstel wordt een groote onbillijkheid ten aanzien van de oudere onderwijzers weggenomen. Het voorstel—de Bruin wordt aangenomen met 12 tegen 10 stemmen. Vóór stemden de heeren Kavelaars, v. d. Hoek, v. Pelt, Lagerwey, Melchers, Scljeffers, Dinkelaar, Beukers, Post, Korpel, de Bruin en Evers. Tegen de heeren v. Westendorp, Ris, v. d. Schalk. Koopmans, v. d. Zee, v. d. Tempel, Houtman, Goslinga, v. Briel Sasse en Maas. Aan de orde is art. 3. Hierop is ingediend een amendement Maas om de leeftijdsgrens te doen vervallen en het woord „inwonend" voor kinderen te doen ver vallen v en een amendement-de Bruin om de toelage ook toe te kennen voor de onderwijzeressen en voor de kostwinners. Wethouder Goslinga acht het veiliger te blijven binnen de door de wet gestelde grenzen. In de Kamer en bij de regeering is de plaats om te trachten verandering te brengen in deze toelagen. B. en W. hebben zich tegen verhooging van deze toelagen verzet op grond van argumenten aangevoerd door de onderwijzers zelf, die er zich over beklaagden dat hun inkomen voor het grootste deel bestond uit toelagen. Spr. begrijpt niet dat de heeren Maas en de Bruin, die in principe tegenstanders van eiken toeslag zijn de heer de Bruin deed ten op zichte van de hoofdakte reeds een goed geslaag de poging om die toelage te verminderen nu trachten dezen toeslag uit breiden. Het is bovendien nog een vraag of een der gelijke uitbreiding door Gedeputeerde Staten zou worden goedgekeurd. De door den heer Maas voorgestelde weglating van de leeftijdsgrens, acht spr. een niet ge- wenschte uitbreiding. Het stam salaris van den onderwijzer is hoog genoeg zoodat deze premie voor een vroeg huwelijk niet behoeft te worden gegeven. De heer de Bruin wil de toeslag ook geven aan de gehuwde onderwijzeres en aan °e kostwinners. Spr vreest, dat alle onderwijzers en onderwijzeressen, die nu bij hun ouders in wonen zich zullen ontpoppen als kostwinners. Volgens het voorstel de Bruin zouden ook ge huwde onderwijzeressen die huurtoeslag krijgen- Maar de echtgenoote moet volgens het burgen- Wetboek bij den echtgenoot inwonen. Zij heb ben dus geen huishuur te betalen. En als een onderwijzeres trouwt met een onderwijzer dan wordt het nog gekker, dan krygen ze dubbel vergoeding voor huishuur. Spr. kan geen van deze amendementen aanbevelen. De heer Ris vraagt hoe de wethouder denkt over het voorstel Maas om „inwonend" te laten vervallen. Wethouder Goslinga zegt, dat hij bet veiliger acht de wettelijke bepalingen te volgen' doch dat hij tegen het amendement Maas met zooveel bezwaren heeft als tegen het amende ment-de Bruin. Waar we het systeem van de wet loslaten moet de gemeente zelf gaan be talen. De heer v. d. Zee vraagt welke de finan- cieele gevolgen zijn van de voorstellen Maas en de Bruin. Wethouder Goslinga zegt, dat de kosten van het voorstel-de Bruin niet te berekenen zijn omdat hy vreest, dat velen zich als kost winners zullen ontpoppen. De amendementen- Maas zullen ongeveer 500 gld. kosten. De heer Maas zegt, dat deze meerdere kos ten reeds begrepen waren in de 12500 gld. 111 de vorige vergadering genoemd. De heer Kavelaars zegt, dat in dit arti kel gehandeld wordt over tegemoetkoming m de huishuur. Er is dus geen reden om vergoe- ding voor huishuur toe te kennen wanneer kinderen niet inwonend zyn. Ook kan men be zwaarlijk die huishuurtoelage geven aan men- schen, die bij een ander, hun ouders, inwonen- De toelage strekt ter tegemoetkoming in d® huishuur van dengene, die als onderwijzer be zoldigd wordt. De heer Maas zegt, dat hij hoewel tegen stander van toelagen, dit voorstel heeft gedaan omdat hij de toelage beschouwt als een correc tief op een regeling die nog niet aan alle eischec voldoet. Spr. zegt, dat er geen bezwaar tegen is verder te gaan dan de wet. B. en W. gaan m dit voorstel op vele punten verder dan de wet- Spr. ziet geen enkel motief waarom eerst op b®1 28e jaar een huishuurtoelage wordt verstrekt- Spr. zegt, dat de heer Goslinga het met spr. een» zal zijn, dat het niet gewenscht is jongelui die willen trouwen te laten wachten tot hun 28e jaar. Voor den onderwijzer is het huwelijk en het vaderschap in zijn betrekking eer een vooi- deel dan een nadeel. De heer de Bruin zegt, dat de heer Maas niet consequent is. Ook B. en W. hadden het beginsel van gelijke salarieering voor mannen en vrouwen in dit opzicht door moeten voeren. De verandering die spr. wenscht ligt 10 een systeem. Daardoor krijgen we een verorde ning die zoo goed mogelijk af is Spr. protes teert tegen de wijze waarop wethouder Gos linga zich van spr. amendementen wil afmaken- Hy zeide, dat hij de kosten van spreker s amendementen niet kon benaderen. Sprekei zegt, dat de heer Goslinga sinds 14 Octo ber, toen spr zyn amendementen indiende UJ" genoeg heeft gehad om, zoo hij wilde de kosten daarvan te berekenen. Met het kostenbezwaai kan men spr.'s an endementen niet wegcijfer®" en ook niet door alle mogelijke gevallen op te noemen, die zich wel eens zouden kunnen voordoen. Als een onderwijzer zich verplicb gevoeld de zorg voor zijn moeder op zich te nemen krijgt hij niet den toeslag, die wel zb" collega krijgt, di6 zijn eigen weg ging trouwde. Hetzelfde geldt voor de onderwijzeis- Spr. vindt het onbillijk en hard, dat zulk^ menschen. die hun plicht doen worden achter gesteld. Spr. is niet voor het geven van toe lagen, maar als er toelagen worden gegeven» dan moeten ze niet onthouden worden aan hen» die ze evenzeer noodig hebben. Deze toelag beschouwt spr. als een aanvulling van be salaris. Uit billijkheidsoverwegingen verdien spr 's amendement de voorkeu© Het amendement-de Bruin, in stemming gebracht, wordt verworpen mot 17 tegen0 stemmen. Vóór stemden de heeren de Bruin, v. Dinkelaar, Korpel en v. d. Hoek. Aan de orde is het amendement-Maas. Wethouder Goslinga dient hierop subamendement in, strekkende om alleen 0 leeftijdsgrens te doeu vervallen en het woor „inwonend" te laten staan. Spr. zegt, dat g®® toelage voor huishuur kan worden gegeven 'de kinderen niet inwonend zijn. De heer Maas zegt, dat we niet PreCï^j weten, wat de wetgever bedoeld heeft, toen Jh J de huishuurtoelage vaststelde. B. en W. wij k® van de wet af door 125 gld. te geven in plaa t van de 50 gld., die het rijk geeft. Wat de voorschrijft, doet dus niets ter zake. Wij bebbe het in onze macht om een der onbillijkhede' die noodzakelijk aan een algemeenen r®g kleven, weg te nemen. Het argument dat all®® huishuur mag worden vergoed, is een sophism De bedoeling is tegemoet te komen in de ko ten van het onderhoud van een gezin, 0 kosten zijn niet minder wanneer de, kinde1 buitenshuis worden opgevoed. De heer Kavelaars zegt, dat in züna,r^gt ment geen sprake is van sophisme. De spreekt van toelage voor huishuur. Als iernaii zijn kinderen bij familie laat opvoeden en z op kamers woont, kan men hem geen bu huurtoelage geven. Wil men die menschen geven, dan moet men een andere toelage g®v maar geen huishuurtoelage. De heer Maas zegt, dat het een sophis"^ is, dat men om een woord, de menschen toelage onthoudt, waarvan men overtuig0 dat ze er recht op hebben. De heer Goslinga trekt zijn amendem in, dat door den heer de Bruin wordt oveig nomen. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2