Binnenland. Btads- en Gewestelijk Niengjj: zijn aaiar Saloniki rertroikkèn om zicfi bij1 de Vieffiizelistiscihe beweging' aan te sluiten. Admiraal Dartigë is door dien koning' ontvan gen. Het onderbond heeft ongeveer eén uur ge duurd. DUITSCHLAND EN NOORWEGEN. Uit Berlijn meldt men Onder het officieele bericht, waarin de aan komst van de Noorsche nota van antwoord ordt gemeld, publiceert de «Lokal Anzeiger« een tele gram uit Kopenhagen, dat zegt, dat de pers te Christiania de overhandiging der nota zonder eenig commentaar mededeelt. De inhoud dezer nota is onbekend, maar zeker is, dat het incident nog niet is gesloten en dat men met spanning Daitschlands antwoord tegemoet ziet. Aan de Noorsche beurs waren de noteeringen van scheep- vaartaandeelen aanzienlijk lager. ALLERLEI NIEUWS. «Correspondenz Wilhelm« meldt: Naar wij vernemen, is de keizer sedert eenige dagen door een lichte keelaandoening aangetast. De keizer, wiens dagverdeeling geen verandeiiDg onderging, neemt de gewone rapporten in ont vangst. Het «Petit Journak meldt dat als gevolg van de samenkomst van Joffie en Cadorna, waarin het talmen op den Balkan besproken is, een krachtig optreden van generaal Sarrail te ver wachten is. De «Driennik Polskk meldt dat Polen een protest tot den Paus hebben gericht tegen ge dwongen rekiuteering van soldaten voor het Duitsche leger in Russisch Polen. De Paus zal voor het eerstvolgend consisto- rium drie Fransche aartsbisschoppen (van Rennes, Rouaan en Lyon) tot kardinaal verheffen. Het aantal Fransche kardinalen zal dan 8 bedragen. Dit is een zeldzaam getal, daar het plenum der Fransche vertegenwoordiging in het heilige col lege slechts uit 7 kardinalen bestaat. De Fransche katholieke pers wijst op de belang rijkheid van deze aan Frankrijk bewezen onder scheiding. Van de grens meldt men aan de »Tel.« Men vreest, dat de Duitscher3 den 15en No vember met het wegvoeren van burgers uit Brussel zullen beginnen. Er worden reeds maatregelen genomeD, om opstootjes te voorkomen. In vele gevallen hebben de Duitschers de Belgen weggevoerd, zender dat hun naastbestaan- den er iets van af wisten. Dit blijkt uit de vele kaarten en briefjes, die zij uit de treinen wierpen, met het vriendelijk verzoek aan den vinder, aan het opgegeven adres te doen weten, dat de af zender weggevoerd is. Ik verneem, -dat de Duitschers te Antwerpen strenge maatregelen genomen hebben om alle opstootjes in verband met de wegvoering van burgers te onderdrukken. Nabij het Centraal- en Zuidstation staat een prikkeldraadversperring en zijn eenige mitrailleurs opgesteld. Niemand mag zich aan de vensters vertoonen. Over de brug van Burght (Zuiderstad) komen lange rijen bur gers door soldaten vergezeld en afkomstig uit de dorpen aan den linkeroever der Schelde. Zoo komen ze nabjj 't spoorwegnet en worden dan met burgers uit de stad en omgeving in de lood sen van het station Antwerpen—Harwich opge sloten. In 't Zuidstation moeten ze in de treinen, die via Oude GodContichMechelen in de richting van 'tOosten rijden. Van Beirendrecht en de dorpen rechts van de Schelde voert men burgers per stoomtram aan. Veel burgers zijn te Antwerpen en Borgerhout zonder waarschuwing opgepakt, terwjjl ze op straat liepen. Die met een kaart gewaarschuwd wordt, moet levensmiddelen voor, twee dagen meenemen. Ook uit de gevan genissen voert men burgers weg. Wie daar opge sloten is wegens overtredingen van het verbod betreffende brievenvervoer, beleediging, enz., ver trekt, zonder eerst afscheid te mogen nemen van zjjn familieleden. Te Esschen verwachtte men Vrijdag II. de toepassing van de maatregelen, Donderdag te Putte, maar op beide dorpen ont braken op de controle zeer veel weerbaren. De Duitschers geven nu 8 dagen tijd, om zich aan te melden. Van Esschen moet-'t Belgische doua- neupersoneel vertrekken; reden en bestemming zijn onbekend. De «Kölnische Volkszeitung» verneemt langs een omweg, dat een uit Portugal te Londen te ruggekeerd Eugelsch koopman meedeelingen heeft gedaan over den ontredderden toestand in Portu gal als gevolg van den oorlog. Bij elk troepen transport, dat een Portugeesche haven verlaat, komen tafereelen van muitery voor. De soldaten moeten met geweld worden weggevoerd, daar zij veelal weigeren het vaderland te verlaten. Tengevolge van het volkomen plat liggen van den handel bevindt de bevolking zich in grooten nood. Het tegenwoordige kabinet wordt door de oppositie heftig aangevallen. De algemeene stem ming in het land is zeer ongunstig voor de re geering. De „Lokal Anzeiger" meldt dat de patronen- fabriek te Sèvres door een ontploffing volslagenis vernield. Het St.bl. No. 506 bevat een Kon. besluit van 10 dezer houdende verbod van uitvoer van reuk stoffen van den dag der afkondiging van dit be sluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Knolrapen en paardepeen. De minister van landbouw, nijverheid en hande^ brengt ter kennis, dat met het oog op de heer- schende schaarschte aan veevoeder geen vergun ning zal worden gegeven voor den uitvoer van knolrapen en paardepeen. Het is noodig dat de geheele oogst dezer gewassen in het binnenland wordt verbruikt, daar in geen geval van uitvoer sprake kan zijn. (Ster.) "Verkiezing Eerste Kamer. Daar de Prov. Staten der provincie Groningen reeds 28 dezer hun winterzitting houden, zal er geen buitengewone zitting plaats hebben voor de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature-Zijlma. Kamerverkiezingen. De officieele candidaatstelling voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Haarlemmermeer ter voorziening in de vacature ontstaan door de verkiezing van den heer Van Wichem tot lid van de Eerste Kamer, is bepaald op Dinsdag 21 November, de eventueele stemming op Vrijdag 1 December en de eventueele herstem ming op Vrijdag 15 December. De candidaatstelling in het kiesdistrict Tiel, ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer Tydeman, is bepaald op Dins dag 28 November en de eventueele stemming en herstemming op resp. 7 en 14 December. Men deel ons mede, dat mr. Kolff, kanton rechter te Geldermalsen, bedankt heeft voor de candidatuur in het district Tiel, hem van antirev. zyde aangeboden. te lande aanwezigen voorraad is hiervan het gevolg geweest, waardoor een ontelbaar aantal banketbakkers wordt benadeeld. De „Koningin Regentes". Wolff seint uit Berlijn Naar wij, niet officieel, vernemen, werden, da delijk nadat de «Koningin Regentes« was aange houden, van boord verscheidene zakken, waar schijnlijk met poststukken, in het water geworpen. Een dezer zakken is door een onderzeeboot opge pikt en bleek in hoofdzaak couranten te bevatten voor het departement van buitenlandsche zaken in Londen. 30 voor den krijgsdienst geschikte onder danen van aan Duitschland vijandige staten, die aan boord waren, zijB gevangen genomen. Onder hen was een Engelsche soldaat, die met verlof uit zijn interneering in Nederland, op reis was. Aardappelendistribntie. De te Groningeif' gevestigde Exportvereeniging van Veenkoloniale aardappelen heeft voor eenigen tijd met de regeering een contract gesloten om haar, voor de distributie 5000 wagons zand- en veenaardappelen te leveren. Naar men verneemt, heeft dezelfde vereenigiDg thans weer voor 7000 wagons met de regeering gecontracteerd. Geen melkbrood meer. Van heden Maandag af is te Nijmegen door den burgemeester het bakken en verkoopen van melk brood verboden. Uitvoer van koeien. De minister van landbouw heeft toestemming verleend voor den uitvoer van hoogdrachtige koeien naar Spanje. De verzending zal de volgende week plaats hebben. Uitvoerverbod. Het St.bl. No. 505 bevat een Kon. besluit van 10 dezer houdende verbod van uitvoer van alle specerijen van den dag der afkondiging van dit besluit. "Woningbouw. B. en W. van Den Haag stellen den aankoop voor van een oppervlakte grond aan den Parallel weg, groot 673 vierk. M., tegen f 12 per vierk. M., ten einde deze in erfpacht te kunnen uit geven aan de Woningbouwvereniging «Open baar Belang», die plannen beeft ontworpen voor den bouw van arbeiderswoningen met geldelyken steun der gemeente op de terreinen. De ondiepte van de Schie. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Door den grooten overlast, dien de scheep vaart ondervindt, door het niet op peil houden van de diepte van het vaarwater tusschen Over- schie en Delft en niet alleen de scheepvaart, doch ook vele bedrijven te Delft en te 's Gravenhage die aldus geen grondstoffen of goederen toegevoerd kunnen krijgen, omdat de schepen met hun ladingen in dat ondiepe vaarwater blijven vast zitten, besloot de Yereeniging van Fabrikanten en Handelaren en de Scheepvaart op de Schie, zich met een breedvoerig gemotiveerd adres te wenden tot Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, ten einde verbetering in dien toestand aldaar te verkrijgen. Daar het ook van groot belang is voor Den Haag, met zijn kostbaar havencomplex aan de Laakhaven, waarvan bij den aanleg niet slechts gerekend is op scheepjes van geringen diepgang en dat thans den toegang tot die haven door dat ondiepe vaarwater, voor grooter schepen belemmerd ziet zal de medewerking van 't gemeentebestuur worden ingeroepen, om het verzoek bij de Gedeputeerde Staten krachtig te ondersteunen. Zuidvruchten. Het «Hbld.» maakt gewag van ernstige verwik kelingen over den invoer van versche en gedroogde zuidvruchten. Op dit oogenblik geeft de N. O. T. daarvoor geen enkel consent af. De goederen< waarvan de consignatie aan de N. O. T. wel reeds was toegestaan, werden in Engeland gelost of zelfs, wanneer ze hier te lande reeds waren aan gekomen, noodzaakte de Engelsche regeering de N. O. T. ze terug te zenden naar Eogeland, om ze daar voor het Prijzenhof te brengen. De En gelsche regeering heeft ten slotte drie booten aangehouden en er alle zuidvruchten uitgehaald. De stoomvaartmaatschappijen weigeren voor- loopig zuidvruchten te vervoeren. Omtrent de oorzaak van het optreden van Engeland meldt het blad, dat van die zijde de eisch is gesteld, dat eerst de grenzen voor den uitvoer van het Nederlandsche fruit moeten wor den gesloten. De Engelsche regeering betoogt eenvoudig, dat, wanneer de Nederlandsche fabri kanten jam of compote willen maken, zij daarvoor in de eerste plaats bet Nederlandsche fruit moeten gebruiken. Men wil niet, dat dit fruit wordt uit gevoerd en het tekort aangevuld met zuidvruch ten. Is het blad wel ingelicht, dan heeft Enge land zich bereid verklaard om, wanneer die eisch wordt ingewilligd, den aanvoer van zuidvruchten weder toe te laten. Op dit oogenblik worden zelfs reeds onderhandelingen gevoerd over een geheel nieuwe regeling. «Vreugd en Rust". B. en W. van 's-Gravenhage zijn van oordeel, dat in de beslissing van Ged. Staten van Zuid- Holland, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het besluit van den Haagschen gemeente raad om de buitenplaats «Vreugd en Rust», inde gemeente Voorhurg, aan te koopen, niet behoort te worden berust en geven mitsdien den Raad in overweging hun eollege te machtigen om daartegen voorziening te vragen bij de Kroon. Het betrekkelijk voorstel komt voor op de agenda voor de vergadering van den gemeente raad op Maandag 20 November a.s. Verzoek om den uitvoer van fruit te doen ophouden. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche Ban- ketbakkersvereeniging is een adres gericht aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, waarin verzocht wordt den uitvoer van fruit in welken vorm ook te laten ophouden. Dit uitvoerverbod wordt gevraagd, omdat naar het hoofbestuur uit betrouwbare bron gebleken is, deze uitvoer een der oorzaken is, waardoor de import o.a. van amandelen zeer bemoeilijkt wordt. Een enorme prijsstijging van den kleinen hier Valsche zilverbons. De minister van financiën brengt ter kennis, dat valsche zilverbons van f2.50 waarop de handteekening Ant. van Gijn voorkomt, in omloop zijn. De bons dragen als serie L. U. en als nummer 09978. Het verschil met de echte bons is te onder kennen aan het volgende lo. Het watermerk staat te veel naar rechts en is iets kleiner. 2o. Rand en letters zijn grof. 3o. de gele ondergrond ontbreekt. 4o. de blauwe ondergrond wij kt af in teekening. 5.o De valsche bons kunnen gemakkelijk on derscheiden worden door de gladheid van het papier. 6o. De letters en cijfers, in het bijzonder de serieletters en de letters van het onderschrift, houdende de strafbepaling, zijn ietswat gevlekt. 7o. Het geheel maakt een minder scherpen indruk en vertoont een blauwere kleur dan de echte bons. Aangezien valsche bons niet door het rijk zullen vergoed worden, zal het publiek, ter voorkomiug van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig op hem aangeboden bons toe te zien en dezen, indien zij kenmerken van ver- valsching vertoonen, te weigeren of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. (St.ct.) Kostwinnerschap. Op na te melden vraag van den heer van Wijnbergen, betreffende te veel uitbetaalde ver goeding wegens kostwinnerschap, heeft de mi nister van oorlog het daaronder vermelde ant woord ingezonden Naar aanleiding waarvan, op welke gronden en met inachtneming van welke rechtsbeginse len is onder dagteekening van 27 September 1.1. door den minister van oorlog aan „Heeren Burgemeesters der onderscheidene gemeenten' gezonden de navolgende circulaire: „Herhaaldelijk wordt mij door burgemeesters bericht, dat tengevolge van het niet of niet tijdig ontvangen van een opgaaf, als bedoeld in 2o der Militie- Vergoedings-Intructie, 29 der Land. weerinstructie III, of 28, eerste lid, der Land storm-instructie, aan de betrekkingen van dienst, plic'ntigen teveel vergoeding wegens kostwinner schap is uitbetaald. Meermalen echter verzekert de betrokken militaire autoriteit dan de opgaaf wel degelü te bestemder tijd te hebben verzonden. Ik acht het nuttig, u thans in het algemeetl te berichten, dat ik in beginsel in dergelijk gevallen de te veel uitgekeerde gelden ten l®ste van den burgemeester moet laten, voor zoover ik geen aanleiding mocht hebben om de j»i9t heid van de bewering der militaire autoriteiten in twijfel te trekken. Antwoord van den heer Bosboom, minis^1 van oorlog De aanleiding van de aan de burgemeester gezonden circulaire is gelegen in het toeneme» aantal gevallen, waarin door burgemeesters te veel vergoeding wegens kostwinnerschap wel' uitbetaald aan de betrekkingen van dienstplic'1" tigen, niettegenstaande door de betrokken taire autoriteit op tijd een opgaaf als bedoel n 20 der Militie-Vergoedings-lnstructie, der Landweerinstructie III of 28, eerste l'a der Landstorm-Instructie was verzonden. De gronden en rechtsbeginselen, waarop »e circulaire steunt, zijn deze, dat te veel uitbe" taalde vergoedingen geen vergoedingen ZU°, verschuldigd ingevolge art. 84 der Militievve art. 15bis der Landweerwet of art- 9 der Land" stormwet; dat daaraan de betrokken minister hun goedkeuring dan ook niet kunnen hechten, en dat zij dus, ingevolge het tweede lid van art- van het Militie-Vergoedings-Besluit, art. 9 vafl het Landweer-Besluit III en art. 2$ van het Landstorm Beslnit, niet ten laste van 's rijir kas verevend kunnen worden. Naar de meening van den minister van oorlog legt art 84 der Militiewet, waarvan het tweede lid bepaalt, dat, wanneer in geval van oorlog oorlogsgevaar of andere buitengewone omsta»" digheden de militie geheel of ten deele buite»' gewoon onder de wapenen is geroepen, de ëe den, benoodigd voor de uitbetaling van de i» dat artikel bedoelde vergoeding, naar bij Koni»^" lijk besluit te stellen regelen, voorgeschote» worden uit de gemeentekas, op die gemeente een niet te ontkennen risico. Hij vermag echte* niet de gemeenten van dit bij de wet opgeleg risico te ontlasten. Terugbetaling aan de ge' meentekas van te veel uitbetaalde vergoeding11 kan dan ook, zijns inziens, alleen geschieden 111 geval schuld of nalatigheid aan de zijde van de militaire autoriteit zoo al niet gebleken, da» toch aannemelijk is. De OHlusten op de Aroe eilanden. Uit Weltevreden meldt men aan de «Tel-*- De onlusten op de Aroe-eilanden zijn het wei" van een inlandscbe vereeniging. Deze vereenig'®# heeft ook de hand gehad in ongeregeldheden °P de eilanden, welke den 6den Juli van dit j9®1" plaats vonden. De Sarikat Islam. De »Tel.« verneemt uit Weltevreden: Nadengoenawan, berucht door zijn kuiperij6® in het Djambische, is gedwongen als vice-preside»' van den centralen Sarikat Islam af te treden e® vervangen door Abdoeimoeis. St. Willibrordusfeest. Gisteren vierde de afdeeling Schiedam van d®® Ned. R. K. Volksbond het St. Wilibrordusfeest. De leden naderden des morgens tot de H. T»ie Om 10 uur werd in de Singelkerk de Hoog°°lS opgedragen tot intentie van de levende en over' leden leden van de afdeeling. Des avonds om 8 uur had in de Gehoorzaal v9° het Bondsgebouw de feestvergadering plaats, d>6 als naar gewoonte, zeer druk bezocht was. De vergadering werd o.m. bygewoond deor de® Hoogeerw. heer Deken CoppeDs, den Zeereef' heer Pastoor Verhoeven, de Weleerw heer®0 Warnink en Hoogeveen, en vele Eerw. broed®rS' De Voorzitter, de heer Mouwens, sprak ee® hartelijk woord van welkom tot de talrijke wezigen. »St. Ambrosius" gaf onder leiding van den »e Smits een viertal nummertjes ten beste, die &ee in den smaak vielen. Gespeeld werd »VivS Rotterdam", B. Verhallen, «Ouverture Fle»rS d'Amitie", R. Nihout, «La Traviata", G. Verdi®0 «Sons of the Brave, F. Bidgood. ai' de «St. Cecilia" zong onder leiding van haar recteur, den heer Veugelers, «Hymne aan Nacht" van Rielle en «De Hemel" van Vlieg Deze nummertjes werden keurig en correct ge zongen, forsch van toon en mooi van voordrac Deze onderafdeeiing maakt onder leiding van b9® bekwamen directeur flinke vorderingen wat talrijke publiek, door het luide applaus dat d®&6 nummertjes uitlokte, ten zeerste bleek te wa91 deeren. be' De Feestrede. De Weleerw. Pater Strijbosch verkreeg nu woord tot het houden van de feestrede. De Eerw. redenaar sprak op den feestdag v St. Willibrord, den patroon van den Bodd, °v het godsdienstig leven van den Roomsch-Katb° Heken Vereenigingsman. Laten wy op deZ feestdag meer dan aan de sociale taak, d®® ken aan de godsdienstige taak van onze R- organisaties. De door den Paus gewilde en do de Bisschoppen gesteunde organisaties welke alleen den werkman sterk maken in den ec0°^e mischen strijd maar hem ook beschermen teg®® dwalingen op godsdienstig gebied. In R. K. Bonden aaneengesloten staat hjj stef

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2