Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f tl Een ander bedoeld. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 39ste Jaargang Woensdag 6 December 8916 No. 11705 oTemikoiitii od ie polis yerielae Toorwaarflei. ft fï ffi Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. levenslange "111 s; I verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeit; 1 Ah v IJ voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoüandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester en Wethouders Van Schiedam doen te weten, dat doer den Raad dier gemeente in zjjn vergadering van den 5den December 1916, is vastgesteld de VERORDENING tot beperking van het gebruik van gas en electrisch licht in winkels. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in afschrift medegedeeld. En is hiervaB ingevolge artikel 7 der verorde ning afkondigmg geschied, waar het behoort, den 6den December 1916. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis, dat door hem in gevolge art. 1 der verordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden, optochten en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam (Gemeentebladen 1911 no. 43, 1913 nos. 16 en 27 en 1914 no. 22) tot nader aankondiging als sluitingstijd der tapperijen is vastgesteld de tjjd tusschen des avonds 11 en des voornuddags 5 uur, en herinnert dat ingevolge bovenvermeld arti kel te beginnen met den 7den dezer de tapperijen des avonds 11 uur moeten gesloten worden; en dat krachtens de verordening onder tappe rij «q mede worden verstaan koffiehuizen, bier huizen enz. en de aanhoorigheden dier inrichtingen- Schiedam, den 6 December 1916. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene keoms, dat op den dden December 1916 aan J B. C. Beining en Zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend voor het oprichten van een smederij met autogene metaal - lassching in het pand staande aan de Overschie- schestraat no. 39beneden, kadaster Sectie I no. 184 Schiedam, 6 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. 93 Zij zag er zoo edel. zoo zacht uitzij stak ffiij zoo hartelijk de hand toe. Ja toen was het, dat ik plotseling mijne zelfbeheersching Verloor Ik denk, dat ik overspannen geweest ben door de aandoeningen van den laatsten tijd. En ,in de kamer naast die, waar mijne zus ter op haar doodbed lag, vertelde ik haar toen e-Ues wat ik voor haar had geleden, en vroeg ik haar in mijn wanhoop of het dan werkelijk ^vaar was, dat zij nooit de mijne zou kunnen vvezen. »Ik wist wat zij zeggen zou, maar toen ik het haar hoorde zeggen, deed mij dat veel meer PÜn dan ik gedacht had. Nog was ik onder hen eersten indruk daarvan, toen ik uw hand °P mijn schouder voelde. Nu begrijpt gij alles, öiet waar? Maar dat is nu voorbij Ik ben Qu weer tot mijzelven gekomen. Ga niet heen, Alfred. Ik begreep dat gij op 't punt zoudt staan te vertrekken en daarom ben ik gekomen om h te zeggen, dat gij dat niet doen moet, omdat fcü haar niet ongelukkig moogt maken." Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van lo. A. Tieman, om, onder intrekking van de hij besluiten van 10 Januari, 19 April en 6 Juli 1916 verleende vergunningen, vergunning te ver- leenen voor het .oprichten van eene inrichting voor het drogen van groenten en beschadigde granen in de panden Hoofdstraat 35, 35a en 37, kadaster Sectie L. nos, 1440, 1441, 1442 en 1443, met 5 electromotoren van respectievelijk 30, 20, 10, 6 en 18 P,K. drijvende diverse, ventilateurs, wasch-, snij-, poets-, droog-, hijsch-, weeg en pom'pmachines, elevatoren en iransportschroeven 2o. de N.Y. Kaufman's Huidenhandel, om vergunning tot het ppnchten van een opslagplaats van huiden in de panden Noordvesteingel 125 a 127, kadaster Sectie H. nos. 109 en 110 3o. de Glasfabriek „de Sehie", om vergunning tot het uitbreiden haier machinale fleschenf'abrie.k aan den Buitenhavenweg 146, kadaster Sectie L. no. 1914, met een bankwerkerij en bergplaats met 2 electromotoren van respectievelijk 6 en 7 P K., het vervangen van een electromotor van 3£ PK., door een van 15 P.K., en het verplaatsen van een electromotor van 10 P.K. van de oude naar de nieuwe bankwerkerij; 4. L. Vervoort, om vergunning tot het op richten van een vischrookerjj in het pand Hef voetschestraat 15b, kadaster Sectie M nos. 2428 2429 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bjjlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Woensdag deu 20 Dec. a.s., des voor middags ten 11 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en d e mondeling of schriitelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie met tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art.. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 6den December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. „Zij behoeft niet ongelukkig te blijven. Waarom zou zij mij niet vergeten, wanneer ik weg ben „En mij gaan liefhebben?" zeide Stephan, met een flauw glimlachje „Dat wildet ge zeggen, niet waar Maar dat zou woordenspel wezen. Mij zal zij nu nooit meer beminnen. Hier is een ander bedoeld, zooals er ook ver leden jaar een ander bedoeld was bij het duel. Er zijn menschen, die altijd hun bestemming schijnen te moeten missen. Maar laten ,we nu geen woorden meer verspillen. Bespaar mij uwe betuigingen van leedwezen Reeds lang heb ik geleerd dat hij die iets heeft, er ge ■woonlijk nog iets bij krijgt, en dat hij, die niets bezit, ook arm blijft, tot het einde. Dat is zoo 's werelds beloop Het geluk voelt zich slechts aangetrokken door het geluk, zooals de zwaluw neerstrijkt ter plaatse waar andere zwaluwen haar nest gebouwd hebben. Onder mijn dak willen zij niet bouwen. Toen ik u gisteren zei, dat ge mij van alles beroofd hadt, was dat een leugen gij kondt mij niet berooven, omdat ik nooit iets bezeten heb". „Gij had haar de uwe kunnen noemen, als ik met gekomen was," zeide Radford met ge broken stem. „Dat hebt ge zelf gezegd". Stephan schudde het hoofd. „Ook dat was een leugen. Ik was toen niet bij mijne zinnen. Zoo iets is niet weggelegd voor menschen als ik.„ Zij hadden tot dusver nog midden in de OP DEN BALKAN. Roemenië. Terwijl van het Westelyk en Oostelijk front in de laatste dagen geen enkel belangrijke gebeur tenis wordt gemeld, blijven de gevechten op den Balkan nog steeds aller belangstelling trekken. Over den strijd der Roemeniers het volgende De Russische staf meldt: In de Bosch Karpathen heeft de vijand gisteren tal van aanvallen gedaan op de door ons bezette hoogte, 4 werst ten zuiden van Voroneika. Tot 1 uur 's middags sloegen wij alle aanvallen af, maar daarna slechtte de vijand door het vuur van zijn grof geschut onze schansen en dwong onze troepen, op de Hoofdstelling terug te trekken. Aan de greus van Moldavië duren de gevechten in het Trotus-dal en meer naar het zuiden tot het dal van de Dofnaoa (een imker zijrivier van tie Prahova) voort. Wij hebben opnieuw een reeks hoogten bezet, doch de vijand biedt hard nekkig weerstand en tracht door tegenaan vallen zijn positie te herstellen. In Walachjje duurt de strijd op de wegen van Targoviste naar Ploesci en van Titu naar Boeka rest, zoomede ten westen en ten zuiden van de hoofdstad, voort. De Roemeniers trekken, onder den druk van den overmachtigen vijand, die' heb onophoudelijk aanvalt, naar het oosten terug. De pogingen der Roemeniers om het vijandelijk ofïensief op de wegen naar Ploesci en Boekarest te stuiteB, zjjn niet met succes bekroond. In de Üobroedzja geen verandering. Onze zeeviiegtuigen hebben een aanval gedaan op het dorp Cara Murad, ten noorden van Con- stanza, er bommen op geworpen en ook een hmgwerpigen ballon gebombardeerd. De vlieg tuigen zijn ongedeerd ingerukt. Uit Weenen seint men Legergroep Mackensen De in de laatste dagen behaalde voordeelen zijn uitgebreid. Het Donau- leger heeft met zijn rechtervleugel Russische aanvallen afgeslagen en is ten Z.W. van Boekarest over de Arges getrokken. De ten N.W. van de Roemeensche hoofdstad opereerende O.-H. en üuitsche strijdkrachten zijn over de spoorlijn Boekarest Targoviste getrokken, na de vijandelijke achterhoede, waar die stand hield, te hebben teruggeslagen. Het aantal gevan geneD, den 3en Dec. ingeleverd bedraagt meer dan 12.000, Aan de beneden-Arges zijn op een betrekkelijk smal gevechtsfront soldaten, behoo- rende tot 28 Roemeensche reglementen, gevangen genomen. Legerfront aartshertog Jozef: De O.-H, en Duitsche troepen van generaal v. Arz hebben in het grensgebied ten westen en N.W. van Okna door een tegenaanval den Russen de geheele plaatselijke terreinwinst, die zij de laatste dagen kamer tegenover elkander gestaan. Stephan zette zich neder op een stoel, die bij hem stond, en met den elleboog op de tafel leunende hield hij de hand voor de oogen, waarschijn lijk om ze tegen het ljcht der kaars te bescher men Bij elke beweging der vlam bewogen zich hunne grillig op den muur afgeteekende schaduwbeelden. „Hoor eens Alfred," zeide hij, na een oogen- blik zwijgens, „ge zijt van de eene fout in de andere gevallen Gij hebt de z.iken maar van één kant bekeken, maar ge moet ze ook van een ander standpunt bezien. Vannacht heb ik nog eens over den laatsten tijd nagedacht. Ik geloof ook dat er een tijd geweest is niet dat zij mij beminde maar dat zij het voor nemen had opgevat met mij te trouwen. Maar dat is gemakkelijk te verklaren. Een jong meisje van nature enthusiastisch tot dwepens toe, steeds bezield met de zucht om een roeping te volgen, ontmoet een man, die 'door het noodlot wordt vervolgd En nu meent zij gevonden te hebben wat zij zoekt. Mij te redden, beschouwde zij als een levens 1 taak harer waardig, en die taak'aanvaardde zij met kinderlijke luchthartigheid Zij deed wat in haar vermogen was, het arme kind, maar zij faalde. Ik kan haar niets verwijten. Zij heeft het ziehzelve reeds verweten maar ten onrechte. Medelijden en verzet, ziedaar hare meest kenmerkende karaktertrekken, die juist de oorzark waren dat zij zich aan mij liet gele- op sommige punten hadden behaald, weer afge nomen. De bataljons van generaal v. Koevess hebben eveneens den vijand in verbitterden strijd uit de dezer dagen aan hem verloren schansen op den Werch Debr geworpen. Bij deze ondernemingen zijn 550 man gevangen genomen, 13 machine' geweren en 4 mijnwerpers buit gemaakt. Aanvallen der Russen ten N.W. van Soosmezo, ten Z.W. van Toelgyes en bij Dorna Watra zijn onder groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Servië. Franisch staffccrich!Ten Oosten van de Tsema bereikten de Serviërs, met voortzetting van hun sutqets van 3 Dec., de buitenwijken van Stia- vinia. Alle vijandelijke tegenaanvallen, werden met vicnoir den vijand bloedige verliezen a:ge slagen. Op 3 lejn 4 December vermeesterden -onze bondgenaoten vijf kanonnen en drie houwitsers. Tem. Noorden van Paralova zijn de Fransch-1 Sietrvische troepen eveneens vooruitgegaan. Die. Bulgaareehe staf meldt: in de streek van Monastir patr oei j ege Vechten. In die bocht van de Tsema is het rustig. Ten oosten van de Tsema hevig geschutvuur. In hef Moglenitsa-da] zijn zwakke vijandelijke aanvallen bij Bakowp en Nonte mislukt. Aan weerszijden va.n de Wardar zwak geschub vuur. Aan dein voet van het Be 1 asista-gebergf e rust. Aan de Stroema pa Ixoclje-ge vechten en zwak geschutvuur. j G r iet' enland, Lord Crewe heeft in hel Engelsch Iloogerhuis gister in antwoord op een vraag omtrent den toestand in Griekenland gezegd dat, naar blijkt uit een telegram van den Engelschen gezant te Athene, de opgerichte benden reservisten, die, v,o,br zoover kan worden vastgesteld, min of meer rechtstreeks betrokken waren bij de aan vallen op de ententetroepen en de op Vénizë- 1 is ten bedreven wreedheden, zijn afgedankt èn dat de stad thans door geregelde troepen van het Grieksche leger wordt bewaakt. Middelerwijl heeft de Engeische gezant den Engelschen on derdanen aangeraden zich naar Piraeus te be geven,, waar zij in veiligheid zijn gebracht. Hoewel men niet voor een onmiddellijk gevaar voor loven en eigendom van Engeische onder danen te Athene behoeft te vrèèzën, wenschén wij geenszins te verstaan te geven lat dé re- gtaiing den toestand minder ernstig inziet én dat do regeering in mindere mate besloten z|otu zijn om dei verantwoordelijkheid voor het ge beurde op 1 December vast te stellen en èr voor te waken dat dergelijke gewelddaden niet opnieuw voorkomen. Dit ze heele aangelegenheid besloot CreWö moet beschouwd worden in verband met over wegingen van maritiemen en militairen aard. ALLERLEI NIEUWS. In het Engelsch Lagerhuis vrceg de liberaal gen liggenmedelijden met. mijn tegenspoed, en verzet tegen den wil van haar tante. Toen zij begon te bemerken, dat zij mij niet van harte beminnen kon, begon de reactie. Ik heb den strijd, die daar woelde in haar kinderlijk gemoed, gevolgd van 't begin tot 't einde. Mijn God, wat was het gemakkelijk dien te volgen 1 Het berouw, toen zij bemerkte dat zij mij zoo noodeloos gekweld had, haar plotselinge veran dering. de onvoldaanheid met ziehzelve. En ook ik heb geleden, met haar en voor haar. Ik heb somtijds op 't punt gestaan haar aan te te spreken en tot haar te zeggen „Ge behoeft u niets te verwijten om mij, want het is niet waar dat ik u teminMaar die leugen wil de mij niet over de lippen." Radford stond in 't midden van de kamer, aandachtig luisterend, zoodat geen woord hem ontsnapte. Wat Stephan hein daar zeide, scheen hem de oplossing van menig, menig raadsel toe. Voor het huis rinkelden de bellen der paarden, zoo vaak zij de koppen bewogen. Het luidruch tig gesprek van Radford's oppasser met den joodschen slededrijver verbrak de stilte van het vroege morgenuur. „Maar het zal mij nimmer duidelijk worden waarom zij u niet beminde", zeide Radford langzaam. (Wordt vervoljd.) r l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1