Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering fC(] f Ifi ELIANE. De Oorlog. 39ste Jaargang. Woensdag 13 December 1916. No. 11711 mmikomstü op ie polis Tcrieine foonrardei, Offlcieele berichten. Kennisgeving. Huitenlandsch Nieuws. feuillE 1 O ft. Het vredesaanbod der Centralen. Bureau: Boterstraat 50. Telel. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 60 et., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. hij p gï 00 levenslange B J i g verlies van geheele I 111 een hand, invaliditeit4>UU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeen© Verzekeringsbank bij verlies van een duim; Schiedam. I UU wijsvinger; |j bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam Gezien het verzopk van lo. de N. V. Boll Dunlop's Distilleerderij, om vergunning tot het oprichten van een distil '6erderij in de panden Schie 38 en 40, kadaster Sectie A no. 1352, met 4 electromotoren van totaal B-K., drijvende 3 ponapen en een spoelmachine 2o. P. Krommenhoek, om vergunning tot het b'tbreiden zijner bakkerij in het pand Hoogstraat '2, kadaster Sectie B no. 2342, met een electro blotor van 2 P.K., drijvende een kneedmachine en eea amandelmachine 3o. J. M. van der Valk Jzn. Co., om v.er- Sunning tot het uitbreiden der fabriek tot het breiden van vischconserven in het pand Willems- kade 19) kadaster Sectie L no. 2211, door t>jj- P'aatsing van een locomobiel van 20 P.K. met 18 ^2. verwarmingsoppervlak, drijvende een elevator, een roerende kookketel, een schudzeef metgehak- tbachine en een bussendichtmaakmachine, alsmede eeu electromotor van 2 P.K., drijvende een lucht- Veötilator de N. V: Nederlandsche Couserven- en ftevoederiabrieken „de Schie", om vergunning l°l het uitbreiden harer groentendrooginricbtmg aau de Schie 56—58, kadaster Secti A, nos. 41, ^2, 1191, 1450, 964 en 1530, door bijplaatsing Van een electromotor van 20 P.K., drgvende een Mutilator Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Boen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Woensdag den 27 Dec. a.s., des voor buddags ten 11 jj ure, ten raadhuize gelegenheid Za' worden gegeven om bezwaren tegen het toe kan van die verzoeken in te brengen en die b°ondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- °ven genoemd, op de secretarie der gemeente, Va° de schrifturen, die ter zake mochten zijn tbgekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet beroep op eene beslissing ingevolge de Hin- erWet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom- st'g art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur °f een of meer zijner leden zijn verschenen, ten eihde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13en December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. .Naar het Fransch. 8e^aar toen Eliane bespeurde, bleef hij plot- staan, verbaasd en eenigszins verlegen, lea' ^laarbiykelgk gemeend dat de kamer was. »Neem mij niet kwalijk", zei hij. „ik ga heen, ant ik hinder u ik zou zoo niet binengekomen als ik geweten had, dat .gij hier waart, aar wie zou ook denken dat, op dit uur en et dit prachtige weer, gij ergens zoudt kunnen dan in het Bois de Boulogne, met mama en Blanche myk ben niet uit en gij hindert mij volstrekt et. Maar waarom kwam je hiereen, als je cbt hier niemand was j, »lk kwam ik kwam een boek halen, dat Datelcer wist nergens anders te kunnen vinden dat" rboek daar", zei hij en wees op het boek, 1 Eliane op tafel gelegd had, toen zij opstond. »benyson?« die ilc wilde de passage nog, eens weer lezen, m Je mÜ gisteren gewezen heb, en daar ik eende dat de je uit waart, wilde ik eens In de gister gehouden Duitscbe Rijksdagzitting heeft de Rijkskanselier, na een exposé ie hebben gegeven van den militairen toestand, het volgende gezegd Op onze tot nu toe afgelegde verklaringen,dat wij tot vrede bereid zijn, beeft de vij-md steed8 ontwijkend geantwoord. Thans zijn wij nog een stap verder gegaan. Volgens de grondwet rustte den len Augustus 1914 op den keizer persoonlijk de moeilijkste be slissing, die een Duitscher ooit te nemen heeft gehad, nl. het bevel tot mobilisatie, dat hem door ^e Russische mobilisatie was afgedwongen. Tijdens deze lange, zware oorlogsjaren, heeft den keizer éen gedacnte bezield: boe bij Duitsoblaud na een zegevierenden strijd den vrede zoü kunnen her geven. Niemand kan dit beter getuigen dan ik, die' de gebeele verantwoordelijkheid voor alle re- geenngsbandehngen draag. In bet diepste zede lijke en religteuse plichtsgevoel jegens zijn volk en jegens de menschheid acht de keizer thans het ujdsup voor een offioieele vredesactie gekomen. Z. M. heeft mitsdien in volkomen overeenstem ming en ia gemeenschap met zijn hooge boudge- nooten besloten, den vijandelijken mogendheden voor te stellen, vredesonderhandelingen te begin nen (levendig bravo! beweging"). Vanochtend heb ik de vertegenwoordigers der mogendneden, die onze rechten in de vijandelijke staten waarnemen, d.z. de vertegenwooi digérs van Spanje, de Ver* Staten en Zwitserland, een gelijkluidende, aan alle ijandelijke naogend neden gerichte nota overhan digd, met verzoek ze door te zenden. Hetzelide gebeurt vandaag in Weenen, Caustan- tinupel en Sufia. Ook de andere onzijdige staten en de Paus worden van onze stap verwittigd. De inhoud der nota. De nota luidt als volgt »De vreeselijkste strijd dien de geschiedenis ooit heeft gezieü, woedt sedert bijna 2£ jaar in een groot deel der wereld. Deze ramp, die de band van gemeenschappelijke, duizendjarige be schaving niet heeft kunnen verhinderen,.treft de menschheid in haar kostbaarste bezit. Zij dreigt den geestelijken en stoffelijken vooruitgang, die, bij het begin der 20e eeuw, de trots van Europa was, te vernietigen. Duitschland, en ijjn bondgenooten Oostenrijk- Hongarije, Bulgarije, Turkjje hebben in dezen strijd hun onoverwinnelijke kracht bewezen, en op een, in getalsterkte veel krachtiger vijand, groote overwinnmgen behaald. Onveranderlijk houden hun linies stand tegen de herhaalde aanvallen van de legers hunner tegenstanders. De jongste stormloop op den Balkan is snel en zegevierend afgeslagen. De laatste gebeurtenissen graag in deze zoogenaamde studeerkamer gaan zitten, die. terwijl gij hier in huis zijt de eenige kamer geworden is, waarop men het woord gezellig kan toepassen." „Tante en Blanche zouden niet gevleid zijn door het complimentje, dat ge mij daar maakt," zei Eliane lachend. „Zij zouden dat niet voor een compliment opnemen. 'Haar smaak is de mijne en misschien ook de uwe niet. Ik wed, dat zij'alleen maar vinden, dat je hier veel wanorde veroorzaakt heb, in de kamer die je is afgestaan Daar bij voorbeeld die groote tafel tegenover het venster, mét die twee vazen vol bloemen te midden van die goed gerangschikte boeken. Die andere kleine tafel bij dien zorgstoel en die étagères en die oude canapé van den muur af, waar hij honderd jaar lang tegen aan ge staan heeft en die mooie roos daar heel alleen in het kleine kristallen vaasje, die daar als toevallig staat en toch zou gemist worden als zij zich niet daar bevond, en de piano onder de oude klok, en daar aan den tegenovergestel- den wand dat kruisbeeld 1 Dat alles is voor is voor mij volmaakt, daar ik er verstand van heb en ook oog voor het schilderachtige.' Maar die groote zaal met zijn ronde tafel, zijn regelma tig gerangschikte stoelen en leunstoelen, en zelfs de kleine zaal, met die verschrikkelijke sporen van het groote rijk, dat er den stijl van hoeft ve-woest, dat is meer in overeenstemming met den smaak, die over het algemeen in mijn bewijzen, dat hoelang de oorlog ook moge duren, onze tegenstand niet gebroken kan wor den, dat integendeel de geheele toestand de verwachting op verder succes rechtvaardigt. Ter verdediging van hun bestaan en hunne nationale ontwikkelingsvrijheid zijn de vier ver bonden mogendheden destijds gedwongen naar de wapens te grijpen. Ook de heldendaden hunner legers, hebben daara»n niets veranderd, steeds hebben zjj vastgehouden aan de overtui ging, dat hunne eigen rechten en gegronde aanspraken niet in strjjd zijn met de rechten van andere naties. Zij gaan er niet op uit hunne tegenstanders te vernietigen of neer te werpen. Gedragen door het .bewustzijn van hun mili taire en ecopomische kracht zijn zij bereid den hun opgedrongen oorlog zoo noodig tot het uiterste voort te zetten maar tevens zijn zij bezield door den wensch, verder bloedvergieten te voorkomen en aan de gruwelen van den oorlog een rinde te maken Daarom stellen de vier verbonden mogendheden voor spoedig toj vredesonderhandelingen saam te kumeu. De voorstellen, die zij voor déze onderhandelingen doen en die er op berekend ziju de eer, het bestaan, en de ontwikkelingsvrijheid hunner volkeren te verzekeren, vormen naar hunne overtuiging een geschikte grondslag voor het herstel van een duurzamen vrede. Indien, on danks dit aanbod om vrede en verzoening tot stand te brengen, de strijd mocht voortduren, zijn de vier verbonden mogendheden besloten, hem tot het zegevierend einde voort te zetten. Zij weigeren echter plechtig iedere verantwoor delijkneid daarvoor voor de menschheid en de geschiedenis. De K. K. Regeering heeft de eer die mede- deeling voor verdere overbrenging ter kennis van Uwe Exc. te brengen, met verzoek die aan uwe regeenng te willen doorzenden". De rijkskanselier vervolgde, na de nota te heb ben voorgelezen Mijne heeren In Aug 1914 hebben onze vij anden de machtkwestie van den wereldoorlog ge steld. Vandaag stellen wij de vredeskweslie der menschheid. Hoe het antwoord onzer vijanden zal luiden wachten wjj af met de kalmte, die ons onze uitwendige kracht en de innerlijke kracht van ons rein geweten geelt (bravo). Weigeren de vijandeiy en willen zij de reusachtige last van al het verschrikkelijke dat dan nog zou moeten vol gen op zich nemen, dan zal tot in de schamelste hut elk Duitsch hart opnieuw opvlammen in hei ligen toorn tegen vijanden, die ter wille van hun vernietigings- en veroveringsplannen geen paal en perk wilden stellen aan den menschenmoord. (bravo rechts). In een voor de toekomst beslis send uur hebben wij een besluit genomen, dat gedrenkt is met hét bloed van honderdduizenden onzer zonen en broeders, die het leven hebben gelaten voor de veiligheid vau het vaderland. Menscheiijk verstand en menschenhand kunnen in deze volkerenstrijd, die alle verschrikkingen van den menschelgken moed en den menschelijken familie heerscht. en die allen veel prettiger toe schijnt, dan die bekoorlijke wanorde, waar ik zoo van houd, en die mij deze kamer, zelfs als gij niet thuis zijt, doet verkiezen boven al de andere in hei huis." Het jonge meisje tot wie dit alles was gericht, was, na eerst gelachen te hebben, zeer ehistig geworden, en haar gelaat, dat een oogenblik glansde was weer treurig en nadenkend gewor den als straks „Wa je mij daar zegt, Raynald", zei ze na een oogenblik van stilte, „doet mij ge«-n genoe gen van anderen verscniilen is dikwijls het zelfde als hen ondanks zich zelve tegenwerken, en God weet het, dat ik niet gaarne uw goede moeder of Blanche zou hinderen, van wie ik zeer veel houd, hoewel „Hoewel je in het geheel niet op elkaar lijkt." „Als ik niet op haar lijk dan strekt mij dat zeker niet tot eer. Hoe het ook zij, ik behoor tot de familie en in het jaar dat'ik hier heb dooi gebracht, nad ik mij moeten richten naai den smaak naar de gewooinen aie hier heer- scheti en zeker afstand moeten doen van die zonderlingheden, waarvan het leven dat ik tot nu toe geleid heb, de oorzaak is. Maar om dat te kunnen doen zou ik het verledene moeten vergeten terwijl ik hoewel ik toch werkelijk gelukkig ben". Zij hield plotseling op, opdat haar stem de ontroering met zou doen kennen die als een ondankbaarheid wilde verbergen. Maar het was wil op ongekende wijze heeft onhuld, het uiterste niet bereiken. God zal richten 1 Wij zullen zon der vrees en met opgerichten hoofde onzes weegs gaan, vastberaden om te strijden, doch tot vrede bereid (levendige toej. handgeklap). Op ViO)Otsttl van Spahn (Centrum) werd. de zitting verdaagd en den voorzitter machtiging verleend den Rijksdag weer bijeen te roepen. Z. H. dei Paus en de vredes- voorstplJ.ein. Uit Weenen wordt gemold: Tegelijkertijd met den dopi- de centrale mo gendheden gedane stap is. een bijzondere nota ter kennis van den vertegenwoordiger van den H. Stoeit gebracht en de werkdadigie belangstel ling van den Paus ycjur dit vredesaanbod ver zocht. Diei „Norddeutsch© Allgemeine Zeitung" stóhrijift Z. H. Paus Benedictus XV is van den stap der keizerlijke regeering onderricht dn or de volgende nota, welke de'gezant von Miihlberg zond aan Z. Km. den ivaidmaui-StaaLssecretans Gasparri. Overeenkomstig de ontvangen opdracht heb ik de eer, aan Uwe Eminentie in afschrift de verklaring te zenden, weike de keizerlijke re- gieering heden aan de regeermgien van die Sta ten, waarmede het Diuitsche Rijk zich in .opr- logstaastand, bevindt, deed overhandigen door bemiddeling van de mogendheden, die ziiich. heb ben belast, de Dmitsche belangen in die1 landen te behartigen. De keizerlijke en koninklijke Oostónrijksch-Hongaui'tche, de keizerlijke Turk- sichiei en de koninklijke Bulgaarsche regieering drukten hun bereidwilligheid uit, om de vredes onderhandelingen op gelijke wijze te beginnen. Dia redenen, welke Duitschland. en zijn bondger iniaoten tot dezen stap bewogen, zijn bekend Sedert twee en een halt, jaar verwoest dè oor log bet Europeesche vasteland, grootse,he be- sehavingsgioiecjeren zijn vernietigd, velden zijn mieit bloed gedrenkt., miilioenen dappere solda ten sneuvelden in den strijd, miilioenen keuren tieirug in groote ellende naar bet Vaderland, door smart en rouw wéjdt bijna ieder huis ver vuld. Niet de oorlogvoerenden alleen, doch ook da neutralen wiorden door de zware lasten van da geweldige worsteling gedrukt. Die handel en wat in jaren van vrede is opgebouwd, ligt ter neer. De besje krachten der volkeren worden onttrokken aan de productie1 van nuttig® goe deren. Europa dat zich wijdde aan de verbreiding Van den godsdienst, de beschaving, de oplossing van sociale vraagstukken, dal het middenpunt was van wetenschap, kunst en van iederen vTeedzamen arbeid, gelijkt thans op één oor- Fogsfcamp, waarin de, resultaten en de arbeid van vele tientallen van jaren worden bedreigd met vernietiging'. Duitschlandvqert den verdedigingsoorlog te»' geln denvernietigingsiarbeid zij'ner vijanden. Het te vergeefsdikke tranen welde in haar oogen op, en rolden over haar wangen. Reynard de Liminges keek haar verbaasd aan en trachtte de oorzaak te raden van haar tranen. Zij herstelde zich spoedig en ging voort „Gij zult mij niet dikwijls zoo zien. Maar deze dag is voor mij niet g'tiijk aan de andere." Raynald begreep haar verkeerd „Deze dag is inderdaad te mooi", zei hij „om dien door te Jbrengen, alleen en opgesloten en het verwondert mij niet dat je-zenuwen over spannen zijt't is ongehoord, dat mama en mijn zuster zonder je zijn uitgegaan." 1 „Ik heb het verzocht. Tante wilde mij mee nemen. Blanche weigerde uit te gaan zonder mij. Maar deze dag is voor mij een treurige herinneringsdagzij hebben mij veroorloofd dien eenzaam door te brengen Ebane zweeg. Zij schreide- niet meer. maar tegen den rug van een stoel geleund, vergat zij de tegenwoordigheid van haar neef en hernam langzamerhand den loop harer ge dachten, die door zijn Komst was afgebroken. In zulk een gouding die de bevalligheid harer gestalte deed uitkomen, in haar grijs zijden kleed met een breede zwarte ceintuur, haar golvende haren, die van voren gescheiden waren en van achter in dichte lokken neervielen, als van een Grieksch standbeeld zou zij tot model hebben kuuneij dienen voor een scliiider. Wordt vervoijd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1