Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f ont lij Gratis Ongevallen verzekering Kerstnacht. 39Jaargang. ZateHasr 23 December 1916 No. 11720. In onze Vroedschap. QTereettomstii op fle polis rermeiae Toomaite. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 30. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco- p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Adverteutiön 16 regels 92 ct. elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maa! berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De verzekering b*j É"flfèl1 D*J levenslange &J 1111 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitI ft. IJ |J voet of oog wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeehe Verzekeringsbank bij dood bij verlies van een duim; te Schiedam. UU wijsvinger; f (J bij verlies van eiken ande ren vinger. Schoon schip. De een niet, de andere wel,? Loontoeslag. Bouwverecnigiugen Winkelslui ting. De lichtkwestie. Onze vroeden hebben deze week eindelijk ge legenheid gevonden om schoon schip te maken met de tallooze bij den Raad aanhangige gemeen tezaken. Gelukkig vertoeft de heer Maas, die er een handje van heeft de discussies noodeloos te rekken, aan de overzijde van de Noordzee, waar hij thans andere, zwaarwichtige belangen bij machtiger heeren te bepleiten heeft dan in zijn woonstad. Zijn afwezigheid zal stellig het hare er toe hebben bijgedragen, dat de agenda nu eens afge handeld kon worden en wij in 1917 met een seboone lei kunnen beginnen. Het werd tijd ook dat er eens opruiming werd gehouden, want sommige voorstellen hadden reeds ontelbare malen op de agenda gestaan, in 't bij zonder drankverbod bij demobilisatie. Toch waren er nog twee zittingen mee gemoeid om den achterstand te boven te komen. Dinsdag- en Woensdagmiddag is er over velerlei onderwerpen heel wat gediscussieerd. Eokele behandelde zaken waren inderdaad niet zonder belang en kon het alleszins verklaarbaar heeten, dat onze vroeden er meer dan gewone aandacht aan schonken. Zoo lokte o. a. het voorstel van B. en W. in zake een klacht over den inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht een vrij scherp debat uit. Dit debat heeft, hoewel het feitelijk geen ver andering bracht in het voorstel, om de klagers (benadeelden) met een kluitje in het riet te sturen, toeh dit goede bereikt dat men bij de a.s. her ziening van de Bouwverordening zal kunnen waken voor een al te groote macht van dien ambtenaar. Er zal getracht moeten worden om de moge lijkheid te openen om van zijn beslissingen in hooger beroep te bekomen. Het staaltje wan willekeur, in deze Raads zitting gedemonstreerd, gaat inderdaad de perken te buiten. Men had zeker mogen verwachten, dat de heer Van Westendorp, wethouder van Gemeentewer ken, niet zoo lichtvaardig o jer zoo'n ernstige zaak Nacht komt aanzweven over de kale velden over de huizen, hier en daar opdonkerend in het vaalgrijze schemerlicht van den December avond. onrustig nog. met de verlichte ven sters, groote vraag-oogen. als van, een kind, dat in bed ligt, maar den slaap niet vatten kan. Op een zolderkamertje, in één van die kleine huisjes, ligt Gwen van Noorden. Ze is onder wijzeres op een school, een uur van het dorp, midden op de hei, heel eenzaam en heel mooi. Owen is jong, pas twintig, vol moed. en ze houdt van haar werk, van de kinderen. En de kin deren houden van haar, onbewust voelepd die heele groote genegenheid van „hun juffrouw", die zich uit in warme belangstelling in al hun lief en leed. Nu ligt ze daar! De donkere octgen, meestal stialend van levenslust, vol weemoed turend in 't vergrijzende licht van den stervenden winter dag. Haar hoofd klopt, haar handen gloeien. ze voelt zich ziek en eenzaam, daar op dat zolderkamertje. luisterend naar den wind, die giert door de hoornen, naar de enkele kar, die voorbij-rammelt over de hard bevroren grondzich ergerend aan de kale muren. het primitieve waschtafeltje.... het geschonden waschstel. dingen, die zë anders wel ziet, maar die haar niet hinderen, omdat ze ze beschouwt in het warme licht van haar eigen, zonnige natuur. Maar nu is het koud en treurig in haar. Haar hart is als een kerk, waarin geen dienst is, waar de eenzame bezoeker rilt van kou en onbegrepen verlatenheid. Geen vreugdestemmen klinken in haar hart.... alleen de echo van vervlogen hoop, als een dis sonant in de koude eenzaamheid. Ze heeft immers gehoopt en verlangd naar zou heen stappen en in duidelijke bewoordingen excuses zou hebben aangeboden aan de klagers, die toch terecht zieh ernstig benadeeld achtten. Er behoort geen bevoorrechting plaats te hebben. Afwijking van bestaande verordeningen, waar door de eene ingezetene in de gelegenheid wordt gesteld om een bouwwerk uit te voeren wat aan een ander niet kon worden toegestaan, verdient inderdaad strenge afkeuring. De gemeente-werklieden krijgen hun duurte- toeslag en wel per week 60 ets. plus 50 ets. voor elk kind. Wethouder Goslinga verzette zich tegen het aldus geamendeerde voorstel (Post de grens verhoogd van 18 tot 22 gld. en v. d. Zee, toeslag per kind verhoogd van 25 op 50 ets.), omdat nu toestanden werden geschapen die moeilijk zouden te normaliseeren zijn. Hierdoor komt nog scherper uit het gevaar van een toeslag, omdat deze maar tijdelijk wordt gegeven. De gemeentewerkman met 6 kinderen, die 17 gld verdient, zal zich wel in de handen gewreven hebben nu zijn loon met f3.60 p. week vermeerderd werd. Maar den eer. sten Zaterdag in Mei, als zijn loon waaraan bij gewend is weer met f3.60 verminderd wordt? Als de toeslag dan niet omgezet wordt in een vaste loonsverhooging, en dit laatste is niet goed denkbaar, dan zal bij alle reden hebben zich te beklagen over de royale bui van onze vroeden. Over het schoenengeld van de inspecteurs en de agenten moest eerst het advies nog worden ingewonnen van den commissaris van politie On danks de nadere toelichting hief de Raad, althans wat het schoenengeld betreft, het verschil tus- schen inspecteurs en agenten op. Bebaive de nachtwakers krjjgen nu alle ambtenaren der pol tie f 25. per jaar voor hun schoeisel. Voor particuliere bewaarscholen is eindelijk het verhoogd subsidie tot stand gekomen. De meeste amendementen konden de reis niet halen. Geen der partijgenooten van den heer Maas voelde er iets voor zijn amendementen over te nemen of te verdedigen. Ze kwamen dus niet eens in behandeling. De eenige verandering die werd aangebracht, is de bepaling dat de als subsidie toe te kennen bedragen moeten schouwd worden als de mini mum jaarwedden. Met 10 tegen 8 stemmen kreeg vroede de Bruin zijn amendement er door, strek kende dat ook de gehuwde onderwijzeres als hoofd van een bewaarschool mag optreden. die Kerstvacantie, als ze naar haar Moe der zou gaan, die ze in geen maanden gezien heeft, dat lieve, kleine Moedertje, van wie ze zooveel houdtHet. zouden maar tien dagen zijn, maar dat was genoeg geweest, om weer moed op te doen voor den heelen tijd.... En dan kwam immers de Paasch-vacantie weer 1 nee, die tien dagen waren genoeg. dip tien dagen zou ze genieten van huiselijk heid en gezelligheid. dan kon ze er weer tegen, was ze weer gewapend met een goede dosis opgewektheid, die haar de leelijke onaes- thetieche dingen om haar heen, mooi en warm deed zien. En nu lag ze ziek.... één dag voor Kerstmis 1 Ziek. en dan in zoo'n omgeving. zij, die zoo houdt van alles, wat mooi is en artis tiek, en met een overgevoeligheid, die grenst aan 't ziekelijke, blijft ze staren naar die dingen die haar nu zoo onaangenaam aandoen. Langzaam komt de nacht, vervaagt de harde lijnen van waschtafel en nachtkastje, geeft zachter ronding aan de grof-steenen lampetkan, totdat alles wegdoezelt in zwarte somberheid, en ze staart in een lijnlooze donkerte. - Met een gevoel van verlichting sluit ze haar moede oogen, en dommelt in, tot ze uit haaronrus- tigën slaap opschrikt bij 't slaan van half tien. Pas half tienHoe komt die nacht nog omZe is klaar-wakker, alles doet haar pijnhaar hoofd. haar keel. haar borst. en niemand, die zich een beetje om haar bekommert. Beneden is haar kostbaas nog druk aan 't werk. Tik, tik, tik, tikke, tikke, tikke gaat de hamerziek, ziek, ziek, alleen, alleen, alleen bon3t het in haar hoofd. „O, Moeder 1" en met een wanhopige zucht gooit ze zich op haar andere zij. waarbij 't stroo onder het véeren bed knierpt met een klagend geluid meeklinkend met haar zucht. Een viertal andere voorstellen ging vlug onder den hamer door. Woensdagmiddag werd de zitting voortgezet. De voorstellen omtrent het verleenen van steun aan woningbouwverenigingen vonden algemeene instemming. Toen vroede de Bruin gerust gesteld was omtrent de bedoelingen van de R. K. Woningbouwver- eeniging »St. Jozef", ging het voorstel er zonder stemming door. Hiermede is het groote struikelblok voor de bouwverenigingen weggenomen. »Volkshuisvesting" kreeg reeds goedkeuring voor den bouw van 239 woningen en ïSt. Josef' is ook met haar plannen klaar. Blijft de aanwas van de bevolking voortgaan, dan zullen ook de vereni gingen nog krachtig voort moeten gaan om eenige verbetering te brengen in den woningnood. De verordening op de verplichte negen uur winkelsluiting werd met 95 stemmen aangeno men. Na de aanneming van de motieKorpel in de vorige vergadering was niet anders te ver wachten. De heeren Scheffers en Lagerwey hebben zich nog geweerd, doch tevergeefsde meerderheid der vroeden besliste dat we, ook zonder op Rot terdam te letten, onze winkels om 9 uur konden sluiten. De heer Scheffers deed nog een poging om den winkeliers toe te staan ten minste op Zaterdag avond hun winkels tot 12 uur opeD te houden. Zijn voorstel werd niet aangenomen. Eigenaardig was bet dat de socialist Korpel het voorstel Scheffers bestreed met het argument, dat de christelijke winkeliers beter hun Zondagsplichten konden nakomen als ze Zaterdagsavonds wat vroeger konden uitscheiden. Wat een belang stelling Het voorstel Scheffers om alle werkdagen tussehen Kerstmis en Nieuwjaar onder de uitzon deringen op te nemen vond algemeene instemming. Eveneens werd op zijn voorstel het venten met kleine eetwaren en dranken na bezetten tijd ver- i boden. De verordening zal in den loop der volgende week worden afgekondigd en is 3 dagen daarna van kracht. Vermoedelijk zullen dus, te beginnen met 2 Januari de winkels om 9 uur voor het publiek gesloten moeien worden, behalve Zater dagsavonds, den avond voor Hemelvaartsdag en van .29 November tot en met 6 December en van I Nu maalt de juffrouw koffie voor den vol 1 genden dag. Dat doet ze iederen avond, maar nooit heeft 't Cwen gehinderd, zooals nu. dat eentonig geluid van den koffie molen. 't is, om dol te worden. God dank het is afgeloopen. Ook het kloppen houdt op. het wordt stil beneden. Buiten klinken nog enkele, haastige voetstappen van een laten bezoeker, die zich huiswaarts spoed, dan is 't ook daar stil, de doodsche stilte van een dorp, waar om tien uur alles slaapt in lan delijke onschuld. Nog even stijgt zacht stemmengeluid op, het avondgebed van de menschen beneden, in vro men eenvoud neerknielend op den houten vloer... biddend het Rozenkransgebed. en Gwen luis tert, ondanks zichzelf onder den indruk komend van dat mysterieus-heilige, dat uitgaat van 't gebed van eenvoudige lieden. Even wordt ze kalmer. even sluimert ze in. even maar, dan is ze met een schrik weer klaar wakker. Ze begint weer rond te woelen in het ontredderde bed, door geen zorgende hand terecht gelegd, en ook de gedachten in haar pijnlijk hoofd woelen weer rusteloos rond. Morgen... Kerstdag... feest voor iedereen en zij., zij kan hier blijven... hier... op dat ongezel lige kamertje. zonder iemand, die een beetje van haar houdt Haar moeder kan niet ko men natuurlijk niet. dat verlangt ze ook niet Maar, wat wil ze dan Thea Och, nee, ook nietl die gaat immers naar huis 1 Haar moeder heeft zich' ook op haar komst verheugd I Thea kon niet bij haar, Gwen, komen Arme Thea 1 zou ze erg geschrokken zijn van die briefkaart, waarop ze schr^f, dat ze ziek was en of ze haar Moeder -wilde telegrapheeren Ze heeft geschreven, dat 't niet erg was. dat ze niet ongerust hoefde te zijn Maar Thea is altijd zoo be- zorgd voor haar. Zij zal ook geen prettige 17 tot en met 31 December, dan mogen de win kels tot 11 uur geopend blijven. Het volgend jaar zal worden uitgemaakt of de verordening zal worden ingetrokken, dan wel voor goed zal worden vastgesteld. Nadat de Raad afwijzend had beschikt op het verzoek der gepensioneerden om toeslag op het pensioen, werd nog gesproken over eenige adressen van winkeliers betreffende de lichtverordening. Het blijkt een duistere zaak, waarin meer licht gewenscht is. Zal dezelfde besparine verkregen worden als de etalages van 6 9 niet verlicht mogen worden, maar gedurende dien tyd één licht in den winkel mag branden De Raad durfde geen beslissing te nemen, om dat men vreesde voor bezwaren die aan deze rege ling konden kleven. De winkeliers zullen zelf in deze meer licht moeten ontsteken laten ze na 8 uur in de stilte van hun duistere winkels een betere regeling uit denken. De Raad toonde zich bereidwillig genoeg om die maatregelen te nemen, die de winkeliers het minst in hun bedrijf zouden benadeelen. Natuur lijk moet voorop staan dat zooveel mogelyk licht bezuinigd wordt. Een onderhoud met Mgr den Aartsbisschop. „Het Centrum" heeft het oprcteel gevraagd van dein hoijgsten. kerkdijken waardigheidsbe kleder in ons land, Z. Dn H. den Aartsbisschop, over de vr edeskansen. Monseigneur was zoo welwillend aan de redactie toe te staan, ©enige vtraigietn tot Hem te richten en daarop bescheid te geven. .„He. ben", zeide Z. D: H. o.m., „natuurlijk1 vóór dein vrede. Ho© eer hij1 komt, hoe beter. Het hart bloiedt, als men ziet, welk sen ellende dioor den .oorlog is aangericht. En als er nu geen ei wie aam den strijd Jcoffit, zal de toestand niet slechts in hevige mate verergeren en gevaar lijker worden, ook voor de neutral© landen en viooir geheel het systeem van wereld verkeer, maar zal het herstel van den vrede later ook veel moeilijker te bereiken zijn. Bovendien, Waarom zou mep toch ook moeten doorvechten? Is ieir aait een oorlog1 gevoerd en hard- Voortgezet, waarvan men minder weet, Kerstmis hebben - om haar En Moe dertje arm moedertje, dat zich al zoo lang verheugd heeft op die dagen van ongestoord samenzijn, met haar eenigste. arm Moedertje) zij wordt ook teleurgesteld. zij heeft ook een treurige Kerstmis. allemaal om haar! nik wil niet ziek zijn. ik wil nietkreunt ze in radelooze wanhoop, maar haar wil, die al veel onmogelijke dingen mogelijk heeft gemaakt, is toeh niet in staat, om dat vermoeide pijn lijke gevoel overal weg te nemen. „O. Moeder. o, Thea. als 'k jullie feest stemming nu maar niet bederf. als je nu maar geen verdriet had om mij Ze schreit zich in slaap 'n onrustige, door droomen afgebroken slaap, maar 't is toch nog beter, dan dat eindelooze wakker liggen. Beneden wordt er tegen 't vensterluik geklopt ze schrikt wakker, haar hart bonstze moet even nadenken, voor ze weet, waar ze is en wat dat kloppen beteekenen kan O, ja, dat is waar 't Is, KerstnachtDe men schen beneden worden gewekt, om meteen naar de kerk te gaan Naar de kerk I zij wilde ook zoo graag naar de kerk 1 Als alles goed geweest was, zou ze morgenochtend naar de kerk zijn gegaan met haar Moeder Naar de kerk 1 ze verlangt er zoo naar 1 Wat zou 't heerlijk zijn, nu te hooren het „Glo ria in Excelsis Deo" en de melodieuze Kerst liederen juist nu Kling-klang. kling-klang 1 eerst zacht en teer, dan vast en helder klinken de Kerstklok ken door den stillen nacht. Gwen luistert. Een heilige Kerst-stemming komt over haar. Vrede op aardeZe vouwt haar handen. „Vader, Gij, die onze nooden kent, onze krankheden geneest Dan slaapt ze - rustig en kalm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1