I Binnenland. •uads- eu Uewestelyk Nieuws. Macin ligt oflgjeyeer 12 Kilometer tea 0., Jijila pl,m. 14 K.M. tea N.-O. van Braïla. aan üüjT westelijk front. Het Franpdh communiqué vaa gistermiddag luidt: Eien vrij levendig axtilleriegevecht had plaats ten Noord-Oosten van de Somme, iu de streek vaa Ronvroy, bij Verdun, rondom Morthojun© ien B-ezonvaux. Ia Champagne bad sa de Iransche patrouilles actief np en namen een aantel Duit- scht'XK gevangen. Diuitsch communique: Legergroep van den Diuitóchen kroonprinsBij toenemende helderheid ontwikkeldé zich 's mid dags levendige werkzaamheid van de artillerie in heit Maasgebied. By bet bods le Prétre drongen patrouilles van het Landweerregiment infanterie no. 93 tot in djq derde Iransche loopgraven door en keerden na vernieling van verdedigingswerken met 12 gevangenen terug. ALLERLEI NIEUWS. Naar men in Citykringen verneemt, zal de nieuwe lingerie he oorlogsiöening, diö de vol gende week wordt uitgegeven, een rente dragen van ongeveer öi/i o/o. be inschrijvers zullen de kins hebben tusscihen een rente van 4 of 4(4 o/o, vrij van inkomstenbelasting, en een rente Van 51/!, aan de inkomstenbelasting :mderwor- pen. Bet bedrag der leening is ongelimiteerd. Houders van oude oorlogsfeeningen en van F.ohe- quepbonds zulien een convers ieiecht hebben. Naar de „Temps" meldt, zijn ongeveer 100 officieren en onderofficieren van het Portu- geesche leger te Parijs aangekomen. Er zul len in het geheel 500 de voorbereidende maat regelen nemen voor de ontvangst van het Pcutugieescihe expeditiecorps van generaal Ta- magnini. Diet „Matin" verneemt uit Cherburg', dat de hulpkruiser „Rouen" Zaterdagnacht uit de zóne van Casquet draadloos om hulp seinde. Ha sleepboot „Centaur" vertrok onmiddellijk om assistentie te veiieeuen. Sedert dien heelt men van beide scheperi niets me®r gehoord. Xoxpe- dobootilotilles en sieepbooten hebben tot heden tevergeefs naar de schepen giezocht. Drie zwaar gewonde matr|Ozen van de „Rouen" zijn opge- visC'ht. ParijsChe bladen vernemen uit Florence, dat de vroegere kroonprinses Louise van Sak- sten, thans madame TosseUi, bij haar terugkeer inaar België op bevel van den koning van Sak sten in een klooster is geïnterneerd. Vo-lgcns de „Vpesische Ztg.". zou het Fran- Sdbe linieschip, „Véïité" (14,870 torn) in del nabije held van Malta dof>r een Duitse he duiikboot ge torpedeerd zijin. Het schip z,o<u zwaar bescha digd votor d® haven liggen. Uit Boedapest meldt men!: D|e leider der oppositie, graaf Aindrassy, ver klaart in zijn nieuwjaarsrede: Als die Entente beweert, dat ons vredes aanbod slechts een manoeuvre is, en niet ge meend, kan ik mededeeten, dat president Wil son de vredesvoorwaarden thans kent en de Entente ze daar te weten kan komen. Het Engeriche departement van Landbouw onder leiding van den heer Protbers la,at,v schrijft de „Times", geen tijd verloren gaan om de productie van levensmiddelen te vermeerderen. Aan het departement werd met het oog daarop dan ook reeds een afzonderlijke afdeeling- voor dfc' productie van voedingsstoffen inge steld Alle Duitsche gevangenen, die met het landbouwbedrijf op de hoogte zijn, zullen aan bat werk gezet en over het land verdeeld wor den; in het geheel zouden er 10.000 .zijn. Een aantal werktuigen zal men ter beschikking van de landbouw-Ciomité's stellen. He Iersche regeering m'oet voornemens zijn werkplicht in hef landbouwbedrijf in te voe ren, Ook Engeland eet thans rijn oorlogsbrand, dat uit 25 percent gebuild' en 75 percent onge- build meel bestaat. De commandant van Londen heeft aan de voornaamste hotels en restaurants een schrij ven gericht, waarin hij prijzen vaststelt, die officieren en soldaten voor hun maaltijd mo gen besteden; er was namelijk herhaaldelijk ovteir verkwisting geklaagd. De dringende bede om steun, die door middel van „St. Bavo" en de katholieke pers, thans door Haarlems Kerkvoogd tot de diocesanen wordt gericht, zal zeker niet te vergeefs wor den gedaan. Veel, zeer veel, is er noodig. Wie voor het schoone doel iets wil bijdragen, zen de zijn giften aan de Redactie van „St. Bavo" „Huize Bijdorp11 te Voorschoten. Nieuwjaarsreceptie bjj Mgr A. J. Callier. Maandagmiddag den eersten Januari ontving Z. D. H. de Bisschop van Haarlem de Eerwaarde Geestelijkheid uit de stad Haarlem, dieaanZ.D.H- hare wenschen voor het nieuwe jaar kwam aan bieden. Uit aller naam sprak de hoogeerwaarde Vicaris Generaal mgr. M. P. J. Molimann Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid als volgt toe: Monseigneur, In blijde stemming staat op dezen Nieuwjaars dag Uwe Geestelijkheid voor U. Zij verheugt zich van harte, dat de schijnbaar ernstige bedreiging Uwer gezondheid, welke haar eeoige maanden geleden ontstelde, gebleken is een ongevaarlijke ziekteaanval te zyn geweest, en dankt God vurig, dat zij, als verhooring barer gebeden, nu mag begroeten haren gezonden Bisschop. Monseigneur, W(j Uwe geestelijke zonen deelen zoo gaarne lief en leed van onzen Vader in Christus. In het afgeloopen jaar is er weer zooveel goeds geschied in Uw Bisdom Uw clergé heeft wederom zoo hard gewerkt aan het heil der zielen het katholiek vereeniiringsleven nam toe in groei en bloeide devotie tot Jezus' H. Hart, door U zeiven met woord en daad aanbevolen, bracht zooveel licht en kracht in onze katholieke huis gezinnen, die opgewekt door de afbeelding van 's Heeren liefde zoo gaarne en zoo dikwijls hnn Koning kwamen zien en smaken in Zijn H. Sacra ment; nieuwe parochiën en scholen werden ge sticht en voorbereid de Katholiekendag te Rot- terdam was een heerlijke uiting van openbaar Roomsch leven. En nu moet ik neg zwjjgen, Monseigneur, van de vele andere vruchten van deugd en heiligheid, die, min of meer in het verborgen door de werklieden in den Wijngaard onder Gods zegen gekweekt, Uw bisschoppelijk hart niet verkwikt hebben, omdat de kennis daarvan ontbrak. Want, terwijl het minder goede U moet wor den medegedeeld en aan Uw oordeel, berisping of bestraffing onderworpen, zwjjgt men meestal over zoovele goede werken, over de blijde op volging Uwer voorschriften en wenschen, zoodat Uw hart bij al zijn leed en zorgen, ook veel vol doening, die het smaken kon, moet missen. Monseigneur wij deelen Uw vreugde en Uw leed en spreken dus ook in ons eigen belang, wanneer w« U een allergelukkigst Nieuwjaar toe wenschen. Als bijzondere bede voegen Wy hierbij het is aok Uw vurig verlangen: moge God de mid delen zegenen, waardoor de oprichting van nieu we parochiën en de opleiding onzer Geestelijk heid in Uw spoedig jubileerend Seminarie verge makkelijkt worden I Dan wordt 1917 ook voor ons dierbaar Diocees en dus ook voor U een zalig jaar. Nadat de Hoogeerwaarde Vicaris Generaal ge sproken had, nam Monseigneur het woord en be gon den Hoogeerwaarden Vicaris Generaal te be danken voor de goede wenschen voor het nieuwe jaar en voor de goede vooruitzichten gesteld voor het komende jaar. Monseigneur dankte ook allen voor de gebeden gestort voor zjjne gezondheid, die in het afgeloo pen jaar een oogenblik dreigde te wankeleD. jVoorzeker is in het afgeloopen jaar wederpro veel goeds tot stand gebracht, ook veel waarvan de kennis voor ons verborgen is geblevendit te bedenken was voor mjj dikwjjls eene troost." Z. D. H. hoopte dan ook, dat de gebeele geeste lijkheid hiermede voort zal blijven gaan, en dat alle geestelijken van Ons Bisdom vverleden jaar heb ik de oudere» den jongeren ten voorbeeld gesteld, ik durf dat thans niet meer doen, want juist in dit jaar ontvielen ons twee jeugdige kapelaans" de kracht en de gezondheid mogen bezitten om in het nieuwe jaar veel te kunnen arbeiden tot heil van ons bisdom. U allen wensch ik een Zalig Nieuwjaar. (St. Bavo.) Men schrijft aan de „Nederluit Liverpool De Londenache cotrespoadent van de „Liver pool Post" bericht, dat binnenkort een belang rijke diplomatieke verandering zal worden me degedeeld, namelijk, dat sir Walter Townley als Britsch gezant bij het Nederlandsche hof sir Alan Johnstone zal opvolgen. Sir Walter Townley is pas te Teheran geweest, maar had vooraf langdurige ondervinding van Europeesche diplomatie opgedaan Hij begon zijn loopbaan te Parijs en bracht kort daarna zijn eerste bezoek aan Perzië, maar drie jaren later was hij weder in Parijs terug; later ging hij naar Boekarest. Lissabon en Berlijn, alwaar hij twee jaren doorbracht en vervolgens naar Rome. Hij is ook in Peking, Constantinopel, Was hington en Buenos Ayres geweest. Naar het Britsche front. De Engelsche gezant heeft gister aan de drie officieren van het Nederlandsche leger die het Britsche front gaan bezoeken, in het gezantschaps gebouw een noenmaal aangeboden. Behalve de leden der Britsche legatie, zaten mede aan de Fransche gezant, de Franscheende Russische militaire attaché en de Belgische ge- zanischapsraad prins de Ligne en prinses de Ligne. Statistiekzegels. Ter voldoening van het, ingevolge de wat op het staiistiekrecht te heffen recht zullen stati tiek- zegels worden ingevoerd, welke verkrijgbaar zul len zijn aan kantoren der posterijen. De zegels worden uitgegeven in de waarden van 1, '2, 2Va, 5, 10, 15, 25 50 cent en van lf 2, 2Yj, 5 en 10 gulden. Die van lager waarden dan een gulden zijn uitgevoerd in roode kleur met roode waarde vermelding en die van de waarde van een gulden en hooger in blauwe kleur met zwarte waarde- vermelding. Haver. Naar wij vernemen, bedraagt het percentage van de distributie voor haver, in deze maand te leveren, voor werkpaarden 45 procent van de door den minister per paard vastgestelde hoeveelheid. De Paus voor de Belgisehe weezen. Op gezag van de „XXième Siècle" hebben wij reeds medegedeeld, dat de Belgische Koningin Elisabeth het plan had opgevat, in Nedeiland een tehuis te bouwen voor weezen van Belgische soldaten, en waarvoor reeds giften waren inge komen. Naar wij vernemen, zullen Z. H. de Paus, j Amerika en Spanje het voorstel van den bouw van een Belgisch weezen-tehuis in Nederland krachtdadig ondersteunen. HET LIEFDEWERK DER ARME NIEUWE PAROCHIËN. Het weekblad „Sint Bavo" heeft een inschrij ving geopend voor de vorming van een fonds tot ondersteuning van de arme nieuwe parochiën van het bisdom Haarlem. - De redactie van „St. Bavo" is de inzameling van giften begonnen op verzoek van Z. D. H. Mgr. Callier. Het „liefdewerk der arme nieuwe parochiën" verdient inderdaad den krachtigen steun van alle katholieken van het Haarlemsche diocees. Het aantal nieuwe parochiën neemt voort durend toe. In 13 jaren tijds werden er 22 nieuwe parochiën gesticht. Men begrijpt dat de nieuwe katholieke kerken vaak in omgevingen moeten verrijzen waar de katholieke bevolking onmogelijk alleen voor de stichting en instandhouding van haar parochie- kerk kan zorgen. I D H Mgr. W. van der Ven. Onze Bossche correspondent seint De beterschap van Mgr. van der Ven, bisschop van Den Bosch, houdt aan. Z. D. H. kan reeds meermalen daags het bed verlaten en geniet een goede rust. Gisteren ontving Monseigneur bezoek van de kanunnikken van het Kathedraal Kapittel van St. Jan, met Z. D. H. Mgr. A. Diepen aan het hoofd. (Ti'd> De Engelsche gezant. De Britsche gezant bjj ons hof, sir Alan John stone, heeft medegedeeld, dat zijn heengaan gee nerlei verandering beteekent in de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de Britsche en de Nederlandsche regeering. Tweede Kamer. Naar wij vernemen, moet de voorzitter van de Tweede Kamer voornemens zijn om in de Kamervergadering van Woensdag a.s. bij de re geling van werkzaamhedèn mede te deelen, dat de centrale afdeeling besloten heeft om Donder dag 41 Januari, des voormiddags in de afdee- lingen te doen onderzoeken q. m. de wetsont werpen Aanvulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooiing voor 1917 (Beschikbaarstelling van levensmiddelen)Wij ziging van art. 20 der Burgerlijke Pensioenwet, art. 32 der Pensioenwet voor de bijzondere leeraren 1913 en ar II der wet van 21 Juni 1913 (Stbl. no. 303)Nadere verhooging der begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie- Inrichtingen voor 1916 (vergoedingen wegens leverantiën en diensten voor het departement van Oorlog). Schrpenvorderingswet. Uit kringen van den Nederlandschen scheepbouw is een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin wordt betoogd, dat het ontwerp Schepenvorderingswet niet voldoende rekening houdt met de bouwkosten van schepen vóór den oorlog, gedurende den oorlog en in de toekomst. Het adres voert aan, dat, wil men de Neder landsche reederijen en den Nederlandschen scheepbouw door de wet op de vordering van schepen niet benadeelen, dan de door den mi nister te benoemen commissie geheel moet vrijstaan de waarde van de opgevorderde sche pen te bepalen en niet gebonden zijn aan een maximum- Verzocht wordt uit alinea 2 van artikel 2 te laten vallen de woorden„Nochtans zal dit be drag in geen geval hooger zijn dan 2J maal het bedrag, dat bij gelijke berekening zou zijn ge vonden, ware de reiB in Juli 1914 aangevangen' opdat de te benoemen commissie naar recht en billijkheid zal kunnen handelen. Electrische tram. Het »Vadmeldt, dat de plannen voor de electrificatie van de stoomtram DelftDen Haag in een vergevorderd stadium verkeeren. De bedoeling is niet alleen de ljjn Delft—Den Haag voor electrische exploitatie te verbouwen, maar deze ljjn door de Lekstraat te 's-Graven- hage door te trekken naar Wassenaar. Zuid-Sumatra. Uit Weltevreden verneemt de »Tel." dat het tiende bataljon in drie colonnes een marsch za' maken van Palembaog naar Telok Betong, bjj i wijze van machtsvertoon tegenover de bevolking i van Zuid Sumatra. Dit wordt noodig geoordeeld, vanwege den invloed dor Sarikat Islam. De troe pen zulien den 20en dezer te Batavia aankomen, kolonel Kroesen keert de volgende week terug, daar het in Djambi rustig is. Geldzendingen uit Indië. Men seint uit Batavia De ongerusthei in financieele kringen be treffende de overmaking van geldzendingen enz. enz. naar Holland, heeft na de geruststellende mededeelingen van den heer Van Aalst plaatst gemaakt voor verbazing, omdat het hier niet betreft geruchten, maar ambtelijk vanwege de Nederiandsch-Jndiscne regeering openbaar ge maakte mededeelingen. Toch is de toestand, doordat de onzekerheid werd opgeheven, rustig geworden. 1425 processen-verbaal wegens smokkelarij. Als een bewijs hoezeer de smokkelarij ook in Winterswijk hoogtij gevierd heeft, moge die nen, dat in 1916 door de politie ongeveer 1425 processen-verbaal werden opgemaakt, tegen 357 over het jaar 1915, eene vermeerdering dus van ruim 1060 verbalen, welke bijna uitsluitend op rekening der smokkelarij geschreven moet wor den. Men bedenke, dat ook in 1915 niet weinig werd gesmokkeld. Een oorlogs-molestrerzekering. De Vereeniging van Nederlandsche Werkge vers „Centraal Beheer verspreidt den volgenden oproep Van verschillende zijden is de vraag tot ons gekomen of het niet mogelijk zoude zijn maat regelen te treffen om te voorkomen, dat onze industrie een onnerstelbaar verlies als gevolg van vernieling van onroerende eigendommen en voor raden zou lijden, in geval ook ons land onver hoopt in den oorlog mocht worden betrokken. In enkele Europeesche Staten heeft de wetgever uitdrukkelijk de verplichting erkend de schade, door oorlogsmolest aan de eigendommen van dé burgers toegebracht, te vergoeden. In Engeland heeft de regeering een staatsverzekering in het leven geroepen, waardoor de onderdanen in staat gesteld zijn, tegen betalingeener matige premie,, hun bezittingen tegen molest te verzekeren. Waar nu in Nederland door de regeering tot nu toe geen maatregelen zijn genomen en er een molestverzekering, welke afdoende waar borgen biedt, niet bestaat, komt het bovenge noemde vereeniging gewenscht voor, middelen te beramen, waardoor onze industrie verzekerd wordt, dat zij, wat er ook moge gebeuren, in staat zal zijn zich te blijven handhaven. Over de mogelijkheden, welke naartoe wellicht zullen kunnen leiden, stelt zij zich voor, op een even- tueele aanstaande vergadering aan belangstel lenden nadere mededeeling te doen Seminarie-Hageveld. Den 2en Mei van dit jaar zal ons klein Semi narie Hageveld te Voorhout honderd jaren be staan. In het jaar 1816 werd het te Velsen begon nen, eii ra 1847 naar Voorhout verplaatst. Tot voorbereiding de plechtige viering van dit eeuwfeest heeft zich een eere comité gevormd, bestaande uit den Hoogeerw. Vicaris generaal, de provisoren, eenige oud-leeraren en het huidige leeraren-college. In een circulaire aan de oud-leeraren doet dit comité een beroep op de dankbaarheid der oud studenten, opdat als grootsch feestgeschenk bij gelegenheid van dit jubelfeest door algemeene samenwerking aan het seminarie kunne worden aangeboden een belangrijke som toi uitbreiding van het „Fonds voor de studeerende jeugd". Dit fonds, hetwelk de zorgen helpt verlichten van hen, die studenten tot het priesterschap in Hageveld aanbieden, moest bij de talrijke daartoe strekkende aanvragen het gewone kwantum reeds beperken. Het comité hoopt in staat te worden gesteld, aan het seminarie een zoodanige versterking van dit fonds te kun nen aanbieden, dat het mogelijk worde meer studenten aan te nemen en aldra het aantal priesters in ons Bisdom aanzienlijk uit te brijden want het werk, dat in eigen kring te doen valt, neemt hoe langer hoe meer toe. (St. Bavo.) WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 760 te Zuidduitschland. Laagste barometerstand 737 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag westelijk tot znidwestelijken wind, zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Maximumprijzen. Blijkens een advertentie in ons blad van he den, magen bruine bno.nen en groene erwten en r.jjst niet duurder verkocht w)on*. dtto dan reap. 11, 11 en 14 cent per pond Het publiek betale derhalve niet meer dan genoemde prijzen. Aldus werkt men mee tot hielt tegengaan van prijsopdrijving.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2