Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Sratis Ongevallen verzekering t tatiai m ie ojenlani fles Heeren. 40ste Jaargang. Vrijpa? 5 Januari 1917 No. 11728 oïsreesïöffisüK op ie polis femelde ïoorwaarfien. Liturgie. Binnenland. Leger eu Vloot. Beioengd Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, ua kantoortijd no. 148. - Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand c franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 1—6 regels 92 ct. elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel, Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De bi) levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door oy verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies v&n een duim; te Sehiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Zoo warm we algemeen voelen voor het heer- ij e Kerstmis, zoo ongevoelig zijn zeer velen onder ons voor het Hoogfeest van 's Heeren open- aring. Zou niet de onbekendheid met het feest- ge eim, die zich openbaart in den geheel verkeer den naam «Driekoningen" daarvan de reden zijn De wijzen toch, door de ster naar Bethlehems sta geleid, zijn slechts de zeven figuren van het tableau wat op dezen dag ons voor den geest wordt gesteld. De hoofdpersoon is Christus zelf Die in Zijn goddelijke grootheid zich aan de wereld openbaart. Het feest van 's Heeren openbaring is het oude Kerstfeest van de Kerk. Lang reeds voordat op ecenaber het feit van Christus'geboorte werd gevierd, heidacht de Kerk op 6 Januari de groote lefdedaad Gods van onze verlossing. God zelf is gekomen om ons te verlossen. Dat was de greote gedachte, die op dezen dag feestelijk tot uiting kwam. Eu de bewijzen daarvoor zoekt de Kerk in het verlossersleven van den mensch géworden Godszoon. Dat hulpelooze kind in de kr.bbe is de Almachtige, die door een wonderbare ster de wijzen uit het Oosten tot Zijn aanbidding roept. Uit machtelooze, arme menscheDkmd'is de Brui- degom van de groote Godsstichtmg, de H. Kerk, y aor Zijn doopsel m de Jordaan reeds van e voren reinigt vau alle smet en rimpel, op dat ze wezen zal een vlekkelooze bruid. Dat hulpbe hoevend schreiende wichtje in de kribbe is de Godsgezant, Die door Zijn wonderen de godde- ijkheid van Zijn zending zal bewijzen, zooals Hij begon te doen in Zijn 'eerste wonder op de brui loft te Kana. Het geheele offisie van dezen dag houdt zich beurtelings bezig met die 3 groote feitende roeping der wijzen door de ster, het doopsel van Christus in de Jordaan, waar Zijn Godheid door den Vader zelf werd verklaard het wonder van de bruiloft van Kana als eerste uiting door Christus zelt van Zijn goddelijke macht. Toen later het Kerstfeest zelf algemeen gevierd werd, heeft toch de Kerk dezen feestdag aange houden als aanvulling van het Kerstfeest, welks feestvreugde op dezen dag haar hoogtepunt be reiken moet. De roeping der heidenen toch tot de aanbidding van het kindje van Bethlehem betee- kent de roeping van allen tot het Godsrijk, wat Christus hier stichten kwam, beteekent dus ook onze eigene roeping tot het ware geloof. Eu daarom is ook de herdenking vau die 3 feiten op dezen dag zoo geëigend, wijl hier reeds blijkt, dat Christus zijn zendmg niet beperkt tot Rraël alleen (zooals uit de roeping der tierdais iu den Kerst nacht zou kunnen schijnen) maar dat die zending bedoelde de geheele wereld te omvatten in deeene Kerk, gevestigd door Ctnistus' leer, bekrachtigd door zijn wondermacht In dank dus voor 's Heeren goedheid, die ons begenadigde met de groote gave van het ware geloof, moeten we vandaag den mensch geworden God huldigen en aanbidden, tegelijk ons apostelen makend van Zjjn rijk door gebed voor de bekee ring der heidenen. Van het Hof. Het Koninklijk gezin is voornemens Zaterdag van het Loo in dè residentie terug te keeren. De nieuwe Nederlandsche leening volteekend. Officieel wordt medegedeeld, dat de nieuwe 4 pCt. Staatsleening van 125 miliioen gulden ruim is volteekend. Tweede Kamerverkiezing Den Haag II. Uit 's Gravenhage meldt men: Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Den Haag.II (vac.-mr, W. Dolk) werden uitgebracht 2666 geldige stem men. Daarvan verkreeg L. L. H. de Visset- (S. D. P.) 505 en J. W. IJzerman (Vrijz.) 2161 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. W. IJzerman. Naar hot Britsche front. Gisteravond vertrokken van 's Gravenhage per Hollandsche Spoor naar Vlissingen, om vandaar naar Engeland over te steken, generaal-roajoor J. Burger, commandant der He divisie luitenant kolonel jhr. J. H. Röellvan den staf der artillerie, en de kapitein der infanterie J. W. van Oorschot werkzaam aan het departement van Oorlog, vor mende de Nederlandsche militaire missie, die, op uitnoodiging van de Britsche regeering, een be zoek zal brengen aan het Engelsche front. Genoemde officieren ontmoetten in de 1ste klasse-wachtkamer den militairen attaché bij de Engelsche legatie, majoor L. C. F. Oppenheira, den adjudant van den minister van Oorlog, kapi tein jhr. W. Röell, en eenige officieren en amb tenaren, werkzaam aan het departement van Oorlog, met wie zij zich gedurende het wachten op den vèr over tijd zijnden trein onderhielden en die hen tot aan den voor hen gereserveerden coupé uitgeleide deden. an Gist Reuter seint uit LondeD Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de beperkingen, aangeduid in de be schikking van '11 September 1916, over den in voer van gist in Nederland opgeheven zijn eo dat vergunning tot ujtvoer zal worden gegeven. Het broodrantsoen. Naar «Het Volk" meldt, zal het broodrantsoen worden vastgesteld op 4 ons per dag en per per soon boven 1 jaar. Voor personen, die zwaren arbeid verrichtten, zullen toeslagkaarten worden gegeven, zoodat zij meer kunnen krijgen. Anti Oorlogs-Ruad. In Den Haag is gister een bijeenkomst gehou den van het bestuur van den Nederlandschen Anti-Oorlogs Raad met eeoige leden van de Eerste en de Tweede Kamer en andere bekende persoon lijkheden, onder wie de minister van staat jhr. mr. Van Karnebeek, het lid van den Raad van State mr. Th. Heemskerk, de oud-commandant van het veldleger de gep. Iuit.-generaal De Meester en mr. L. P. Plemp van Duiveland, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring. De bijeen komst had een streng vertrouwelijk karakter. De besprekingen zijn gisteren niet lot een einde gebracht en zullen iu een de volgende week te houden bijeenkomst worden voortgezet. Nederl. regeeringsfllm leger en vloot. Zooals indertijd is medegedeeld, neeft de opper bevelhebber van land- en zeemacht, namens den minister van oorlog, aan de firma Albert Frères opdracht verstrekt tot het vervaardigen van een uitgebreide fiirn, betrekking hebbende op onze weermacht te land en ter zee. Deze film is thans gereed gekomen. De Koningin, de, Koningin-Mosder en de Prins der Nederlanden hebben hun tegenwoordigheid toegezegd op een gala-avond, welke a.s. Dinsdag te 8 uur, in de Res.-Bioscoop, aan de Ketting- straat, in Den Haag, zal plaats hebben, waar deze film, genaamd Nederl. regeeringsfllm Leger en Vloot, voor het eerst zal worden vertoond. Tot bijwoning vau deze vertooning zijn uitnoodigingen gericht tot de ministers, opper vlag-, hoofd- en verdere officierente 's-Gravenhage met hun dames, Ook de burgemeester der residentie, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, zal de demonstratie bijwonen. De tabaksindustrie bedreigd. Men seint uit Batavia Vanwege de tabaksnijverheid ia Besoeki is ter kennis van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië gebracht, dat zij met zware verlie zen bedreigd wordt wegens de opvordering op greote schaal van de laadruimte der Nederland sche vrachtschepen door de Nederlandsche regee ring. De «Java Bode" bepleit een samenwerking van de verschillende takken van landbouw met de reeders ten opzichte van het vervoer van aan spoedig bederf onderhevige voortbrengselen, daar anders geheele districten, waar tabak wordt ver- bouwd, met ondergang worden bedreigd, waardoor de rust onder de dan broodelooze bevolking in gevaar zou worden gebracht. journalistiek. Aan den heer F. X. M. Schiphorst is op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdredacteur der «Nieuwe Haarlemsehe Courant", met ingang van 1 Januari j.l. Gesehorst. Naar wij vernemen, is het socialistisch week- b'ad «De Kerkradenaar" onder redactie van Ackens Co op last van den commandant van het veldleger voor den tijd van een maand ge schorst. pleegde diefstallen op de militaire rustkamers alhier, werd Woensdag bij verschillende inwo ners dezer gemeente door de Rijkspolitie huis zoeking gedaan: Van het gestolene is echter niets ontdekt. Opleiding van adininis rateurs by het leger. Door vden inspecteur der infanterie is, na be komen machtiging van den minister van Oorlog, bepaald, dat. in verband met de bestaande be hoefte aan administrateurs, in het bijzonder bij de reserve landweer bataljons, dienstplichtige militairen, die aanleg voor administratie blijken te bezitten, zoo noodig, voor eene opleiding tot reserve sergeant-majoor-administrateur en later voor het vervullen van die administratieve betrekking kunnen worden aangewezen, indien daartoe niet een voldoend aantal bereid wordt gevonden. De dienstplichtigen, die tegen hunnen wil worden aangewezen zullen echter niet verplicht zijn, een verbintenis aan te gaan als reserve sergeant majoor administrateur bij het reserve personeel van de landmacht, maar zullen, nadat zij met gunstigen uitslag het examen voor dien rang hebben afgelegd, als sergeant worden werk zaam gesteld in de functie, welke normaal door een 3ergeant-majoor administrateur wordt ver vuld. Zij kunnen in dat geval worden gesteld in het genot van een toelage. Voor toelating tot den cusus ter opleiding van sergeant-majoor-administrateur moet de dienstplichtige o m. den rang van sergeant bè- kleeden en in dien rang ten minste twee maan den dienst hebben gedaan. Ten einde in de toekomst over een voldoend aantaL administrateurs te kunnen beschikken zullen de korps en depót comandanten de dienst plichtigen, waarvan, in verband met den hur gerwerkkring, kelken zij vervullen, verwacht kan worden, dat zij aanleg bezitten om admi nistratief werkzaam te zijn, zooals onderanderen accountants, boekhouders, kantoorbediendenenz., afvragen of zij zich' voor opleiding tot reserve sergeant majoor administrateur beschikbaar wil len stellen waarbij hun moet worden medege deeld. dat zoo noodig, tot aanwijzigieg zal worden overgegaan. Deze dienstplichtigen moeten indien zij den rang van sergeant nog niet bekleeden, zoo spoedig mogelijk tot de opleiding voor dien rang worden bestemd De onderofficieren, die voor de opleiding tot reserve-sergeant-administrateur worden bestemd) zullen in ploegen worden verdeeld, waarna deze ploegen by opvolging een cursus te Kampen zullen doorloopen. De duur van den cursus zal ongeveer twee en-een-halve maand bedragen Direct na afloop van den cursus zal het examen worden afgenomen. De eerste cursus zal in de tweede helft van Februari aanvangen. Spionnage. De Belgische zeeloods A. P. L-, te Vlissingen, die verdacht werd van spion nage, is wegens gebrek aan bewijzen op vrije voeten gesteld. Naar( Duitschland. Naar het „U. D." meldt, heeft de Duitsche.regeering aan kapitein M. Belzer, adjudant van den commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie,' vergunning verleend tot het brengen van een beioek aan het westelijk gevechtsfront. (Yserfront). Kerkdiefstal. Te Kerkrade heeft een dief zich meester gemaakt van den inhoud van een offerblok, geplaatst naast de Kerstkribbe, in de R. K. kerk aldaar Het offerblok was met een beitel geforceerd Hier en daar werden nog eenige dubbeltjes gevonden. Portugal en de oorlog.. De president van Portugal, Bernardino Machado, heeft aan een Amerikaansch dagbladcorr. tor zake van het zenden van Portugee-sdie troepen naar Frank rijk medegedeeld, dat Portugal aan den Voor avond staat van het Op ruime seihaa.1 deelnemen aan de krijgsverrichtingen. D:e militaire missies def generale staven van Frankrijk,. Britannië en Portugal beoogsn de middelen te beramen oim Portugeesche troepen naar het slagveld van Vlaanderen en Frankrijk te zenden. Onze troepen, aldus dei president, zullen aan de- operaties in Frankrijk deelnemen op bet oogenolik, waarop die: generale staven zullen beslissen, dat ons optreden het meeste nut kan hebben. Onze militaire medewerking zullen wij uit eigen middelen bestrijden. Overigens is Enge land bereid er in toe te stemmen ons de noo- digc middelen te verschaffen om aan den port ing volgens de meest moderne- wijze deel te nemen. Wij 'kropen en zuilen nog meer koo- pein Britsche munitie, evenals Frankrijk en Rusland doem, tegen de geldende prijteen. Heb geld, dat wij van Engeland leeuen tegen den koens van den dag, zal binnen twee iaren na de omderteekening van het vredesverdrag wor den afgelost, door een vergoeding, w©lke ons zal worden toegekend, alsmede door middel van de uitgifte eener buitenlandsche leening. De in Engeland opgenomen gelden zullen uit sluitend in de landen der Geallieerden worden aangewend. Geen zelfverdediging. B., die eer- gistermiddag te 's-Gravenhage een bezoeker van zijn volksrestaurant, een de Nieuwe Molstraat, alhier, met een revolverschot aan het hoofd verwondde, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Hij heeft zich reeds vroeger te Groningen aan een soortgelijk feit schuldig gemaakt. De door hem meegebrachte getuigen, die zou den bevestigen, dat hy uit zelfverdediging had gehandeld, verklaarden juist het tegendeel. Typhus. Men meldt uit Haarlem Sedert het einde van December zijn in de omgeving van den Harmen Jansdeg alhier 6 gevallen van tyhpus voorgekomen. Door de ge nomen maatregelen acht men gevaar voor uit breiding der ziekte voorkomen. Diefstallen. Men meldt uit Roosendaal: In verband met de eenige dagen geleden ge- Eet ongeluk op de Schelde. Over het ongeluk op de Schelde meldt men nader uit Vlissingen De commandant van een torpedoboot wilde zich in een jol naar een ander marine vaartuig op de reede begeven. Door den sterken stroom en het ruwe weer dreef de jol af. Toen zij hij de torpedoboot terugkwam bleek zij zelfs vol water te staan. Terwijl eenige leden van de be manning der torpedoboot pogingen in het werk stelden om den commandant aan boord te ha len, kreeg het vaartuig zulk een geweldigen schok, dat de manschappen tegen de reeling werden geslagen. Deze boog door en vier der opvarenden met den commandant geraakten te water. Een sergeant, die onder de drenkelingen was en zeer goed zwemmen kon, toonde groote tegenwoordigheid van geest. Hij bracht de hem toegeworpen reddingboeien naar zijn lotgenoo- ten. Er ging zulk een sterke stroom, dat de commandant en een der anderen zelfs onder de torpedoboot door getrokken werden en aan de andere zijde weer boven kwamen. Intusschen was ook van het tweede marine vaartuig een jol te hulp gekomen. De drenke lingen werden opgepikt, met uitzondering van den korperaal-torpeaist Bogaard, die verdronk. Zijn lijk'is tot nu toe niet gevonden De commandant was in bewusteloozen toe stand en is naar Vlissingen gebracht, waar hij thans onder geneeskundige behandeiing is. f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5