Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flS De Oorlog. ELIANE. 40ste Jaargang. Dinsdag; 9 Januari 1917. No. 11780. Gratis Ongevallen verzekering i 10(11), FEUILLETON ifereettoiitii op Se polis rermeiae Toorwaariei, y y y Kennisgeving. Uaitenlandscfa Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand ct- £raQO° P- PO»* Z2-— P- kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. 1 by verlies by levenslange van by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Belet <xp de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op dea 8en Januari 1917 vergunning is verleend aan lo. de N.V Kaufman's Huidenhandel en hare rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een opslagplaats van huiden in de panden Noordvest- singel 125 en 127, kadaver Sectie H. nos. 109 en 110 -o L. Vervoort en zijne rechtverkrijgenden, j et °Prichieu van een viscbrookerij in het pand Hellevoetschestraat 15b, kadaster Sectie M nos. 2428 en 2429; Schiedam, 9 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNEREAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. AAN HET WESTELIJK FRONT. Engelsch statbericht van 8 dezer De vijand heeft in den nacht drie maal getracht onze stellingen ten Z.O. van Souche* te nade- ren, doch hij werd telkens door ons artillerie vuur teruggedreven, waarbij hij vele verliezen aan gewonden leed. Op verschillende punten van het front léven dige artilleriebedrijvigheid. Wij bombardeerden met goed resultaat de stellingen van den vijand ten Oosten van Lesboeufs, aan weerszijden van de Ancre en ten Oosten van Neuve Chapelle. De Duztschers hebben Yperen heftig beschoten. Wij beschoten gisteren talrijke vijandelijke bat terijen, waarbij wij door onze vliegers gesteund werden. Verschillende belangrijke plaatsen ach ter de linies der Duitschers werden door ons hifct succes gebombardeerd. Luchtgevechten hadden plaats, Waarbij twee ^landelijke vliegers naar beneden geschoten wer den. Twee onzer vliegtuigen worden vermist. AAN HET OOSTELIJK FRONT liet „Giornalo d'Italia" verneemt, dat, nu de énorme voorraden munitie van het Russische leger weder zijn aangevuld en het transportwe zen geheel is gereorganiseerd, de Russische krijgsraad, waaraan werd deelgenomen door den, Czaar en grootvorst Nikola,as, besloten heeft, het offensief van Broessiloff weder te hervatten op den zelfden voet als waarop het voorjaarsoffen- Naar het Franech. 18 „Welke meening „Die," zei Raynald ontroerd." om haar te beminnen aan wie ik mij zou verbinden, en wat misschien zeer verwaand is, de zekerheid te hebben, dat ik wederkeerig bemind word." „Ik had mij voorgesteld", zei Eliane eenvou dig, dat iedereen zoo trouwde of in het geheel niet. Dat komt, zonder twijfel, omdat ik mijn leven ver van de wereld doorgebracht heb." „Ja, daar komt het van. Maar zult gij nu van meening veranderen Dat zou zoo onmo gelijk niet zijn, want iedereen zal zeggen dat ]e ongelijk hebt." „Neen", zei Eliane met vaste stem. „Ik ben er voor mij zeker van, dat ik nooit zal ver anderen Zij zwegen beiden Toch was het onderwerp met uitgeput, maar te goed overeenstemmen is soms gevaarlijk. Misschien begrepen zij dit onbewust, want zjj zetten hun gesprek niet voort en gingen bijna onmiddellijk daarna naar binnen. De markiezin sief van 1916 heeft plaats gehad Het blad ver wacht een volstrekt en snel succes. 1 Bussisch stafbericht: Afdeelingen van ons hebben een dorp bij den Noordwestelijken hoek van het Tiroel-moeras meesterd. Na een hardnekkig gevecht hebben zij vij andelijke loopgraven bezuiden den westelijken uitlooper van het Babit-meer benoorden het dorp Kaïntoen genomen. Zij namen vijanden ge vangen en bemachtigden machinegeweren, loop graafwerktuigen en een batterij grof geschut! Alle wanhopige tegenaanvallen van aen vijand zijn afgeslagen. In den loop van den strijd bezuiden het Babit-mee'r hebben wij sinds het begin van de krijgsverrichtingen van 5 Januari af niet min der dan 16 kanonnen buit gemaakt en ongeveer 800 vijanden gevangen genomen. Volgens het rapport van den daar bevel voerenden chef heb ben onze troepen een buitengewone volharding en weergeloozen moed betoond. Onze vliegers hebben bommen geworpen op Kowel, het dorp Holoby (30 werst ten zuidoosten van Kowel), op het station Zablotsj ten westen van Brody, alsmede op het dorp Jassenow ten zuidwesten van Brody. 1 v Een vijandelijke compagnie heeft na vuurvoor* bereiding op on Ze ten oosten van Perepelniki (20 werst ten noorden van Zborof) gekanton- neerde troepen tweemaal een aanval onderno- men, die telkens door ons vuur is gestuit. Vannacht hebben de Duitschers een gasaanval gedaan tegen een vak bij' 't dorp Nowosiol, ten zuiden van Krewo. De drie gaswolken gingen gepaard met geschut- en mijnvuur tegen onze schansen. Daar de aanval verwacht was, wa ren tevoren alle maatregelen genomen. Na de derde gaswolk daagden vijandelijke kolomies op, ie aanstonds door ons vuur zijn teruggedreven Duitscfy communiqué: I Ten Westen van den straatweg Mitau—Riga vielen de Russen gisteren opnieuw met een sterke strijdmacht ever een breed front aan. Aan de Aa gelukte het hun de op 5 .fan. be haalde terreinwinst uit te breiden. Op alle overige punten werd de vijand op bloedige wijze afgeslagen. OP DEN BALKAN. Duitsch communiqué van gister: Het front v.an aartshertog Joseph: Niettegen staande den sneeuwstorm en de gevoelige kou de drongen wij opnieuw den vijand terug tus- schen het Putna- en Oitusdal. liet leger van Mackehsen: Den 7den Januari bracht het negende leger en in 't bijzonder den Duitschen en Oostenrijksch-Hongaarschen troe pen an generaal Kraft von Delmensingen en von Morgen weder een groot succes. Zij wier pen de Roemeniërs en Russen van den krachtig versterkten bergrug van den Mgr. Odobesti naar de Div, Putna terug. Verder Zuidelijk is die reeds in October versteikte en thans taai verdedigde Milcofstelling stormenderhand genomen. Tijdens een daarop ondernomen aanval werd den vijand geen tijd gelaten stand te houden in zijn twee de linie aan het kanaal tusschen Focsani en Iarestea. Ook deze stelling werd doorbroken. Pij den verderen opmarsch trokken onze troepen over den straatweg FocsaniBolotesti. Heden morgen vroeg werd Focsani gen.o-. men. Er werden 3910 gevangenen gemaakt en 3 kanonnen en verscheidene machine-geweren veroverd. Reuter verneemt dat. de Grieksche regeering een reeks mededeelingen aan de geallieerden heeft gedaan, die eigenlijk geen weigering en geen aanvaarding van de in de nota der geal lieerden vervatte eischen zijn. Er wordt gewe zen op zekere moeilijkheden, die zich zouden kunnen voordoen wanneer de eischen der En tente werden ingewilligd. De houding van de Grieksche regeering, zoo als zij uit deze mededeelingen blijkt, is stellig niet zoo onverzoenlijk als de houding van de royalistische pers. Het antwoord aan de regeering wordt te Ro me opgesteld, omdat zich daar op het oogen- blik zoo veel ministers van de geallieerde lan den bevinden. Ondertusschen duurt de verplaatsing van roya listische troepen, zooals zij in het antwoord op het ultimatum der geallieerden beloofd is, nog steeds voort, blijkbaar tot voldoening van dei gezanten der geallieerden. Russisch communiqué Na een krachtige artillerie-voorbereiding is de vijand bij PetZetsji ten Noord-Westen van Focsani vanmorgen tot het offensief overgegaan. Hij drong de Roemeniërs terug, maar rer hulp gezonden reserves brachten 's vijands opmarsch tot staan In dichte colonnes deed de vijand een aanval op onze sterling bij Pon tets jetsji ten Noord- Westen van Focsani, maar werd door ons he vig vuur teruggedreven en net veel do oden en gewonden op het slagveld achter. Ten Noorden van Olenefska en bij Kotoemikaldi aan de Se leth, acht werst ten Oosten van de monding, van de Buzeu hadden zijn aanvallen evenmin succes Griekenland De „limss" geert den inhoud weer van de nota van den Amerikaanschen gezant aan de Grieksche regeering. Hieruit blijkt hoe het ge val zich heeit toegedragen. Den tweeden December begaf een Ameri- kaansch onderdaan, Basil Saffie genaamd, zich des middags twee uur op straat, om eenig voedsel te koopen, toen hij door eenige Griek sche soldaten aangegrepen werd, die hem voor een ïrevolutionnair hielden en hem zijn geld ontnamen, ondanks zijn hevig protest en vertoon van zijn Amerikaansch paspoort. Hij werd voor een officier geleid en op diens bevel naar de infanterie-kazeme te Ambelosipi gebracht. Van daar werd hij naar het bureau van den onder bevelhebber overgebracht. Uit hetgeen hij onder- bewoog zich dien avond vroolijker dan anders zonder te vermoeden dat daarginds aan den gezichteinder een wolkje verscheen, dat het rooskleurig licht dreigde te overschaduwen, waarin haar nu het tegenwoordige en de toe komst schenen gedompeld. Het huwelijk werd vastgesteld op het einde van -Juli en men zou tot zoolang te Parijs blij ven, daar men wel de zes weken noodig had voor de toebereidselen tot zulk een schitterend feest. Dit overschreed heel wat het tijdstip, waarop de markiezin gewoonlijk naar Erlon- les-Bois vertrok en ér een gedeelte van het jaar doorbracht. Maar haar eenige dochter trouwde ook niet elk jaar, en nu was er zeker wel reden oin inbreuk te maken op den gewonen regel. Bovendien viel de tijd aan niemand der ons bekende personen lang. Onder voorwendsel, dat men Eliane de omstreken van Gary's of de musea en monumenten wilde laten zien, maakte men lederen dag tochtjes, die door allen heerlijk gevonden werden. Vóór Blanche ''s morgens uitging paste zij haar japonnen en 's avonds bewonderde zij de geschenken, nie haar wachtten, en die steeds in aantal toenamen. Zij genoot er met haar natuurlijke vroalijk- heid van, maar ook met een gevoel van ern stige dankbaarheid, want d-- onrustige gedachten, die de toekomstige verandering van haar lot bij haar zou kunnen opwekkeu werden verzacht door het vertrouwen, dat haar toekomstige man haar meer en meer inboezemde. Yves de Monléon won, om de waarheid te zeggen, aller hart, door zijn goedheid en zijn karakter. Hij bewees zelfs op hun verschillende tochten een kennis te bezitten, <ii« niet gering was Als er' sprake was van den tijd te noemen van een meubelstuk van den stijl eener pendule of van een kunstvoorwerp, waren zijn smaak en zijn kennis zonder voorbeeld, 't Is waar, dat, als er sprake was van zuiver historisch belang van een plaats of van een mooi punt. hij koeler of meer verstrooid, werd en dan liet hij het woord gaarne aan Malséigne of aan Raynald, die zich beurtelings belasten met op de vragen van E ïane te antwoorden. Want Eliane wist veel te vragenniet dat zij zelf zeer veel wist. maar de dingen die zij kende, waren haar zóo geleerd dat haar geest belangstelde in alles, en zij wist wat/ zij niet kende. Dit nu is bij een vrouw vooral voor hen, wie zij om opheldering vraagt, veel meer waard dan het kennen zelf Armand de Malseigne. altijd weinig tot spre ken geneigd en geheel vreemd aan de zucht om effect te maken, was toch een van die inen schen >an wie men zegt' zoDder geheel ongelijk te hebben, dat zij alles weten. Hij had indér daad zooveel boeken gelezen, zooveel landen gezien en zooveel berinneringen opgedaan in den loop van zon onafhankelijk en eenzaam leven, beurtelings gewijd aan lange stuoies en lange reizen, dat niets hem volkomen vreemd was. Wat Raynald betrof hy had weinia ouder werpen grondig bestudeerd, maar hy had een weg opving, maakte hij op, dat hij gefusileerd zou worden. Hij drukte zijn geleiders ernstig op het gemoed géén misdaad te plegen, die zich op hen zou wreken, maar de soldaten drewn hem vooruit met stompen en slagen. Zij wa ren reeds tot aan 'de laatste huizen der stad gekomen, toen hen de order bereikte, den ar restant weder naar de kazerne terug te brengen. ALLERLEI NIEUWS. Men meldt dd. 8 dezer uit Parijs: Een ontzaglijke menigte had gisteren gehoor gegeven aan den oproep van de Ligue des droits de l'homme, dfie ©en manifestatie georganiseerd had tegen de deportaties dpr Belgen; oud-mi nister Painlévé en de Belgen Maeterlinck en, Vande velde hielden redevoeringen. Maeterlinck verklaarde, dat de oproep der Belgische arbei ders een der meest hartverscheurende wanhoops kreten was, die ooit op aarde geklonken hebben. Maeterlinck richtte zich vervolgens tot de neu tralen en bezwoer hen geheel hun plicht te doen. Zij hebben, aldus spreker, geprotesteerd, dat is waar en eenigen hunner op prijzenswaardig krach tige wijze, en Spanje heeft eenige beloften ver kregen, Duitsche beloften betreffende den toe stand van de repatrieering der Belgen. In Ameiika is de verontwaardiging grooter geweest dan ergens anders en er hebben reek sen manifestaties plaats, maar dat is alles. De „Times" verneemt uit Rome: Omtrent de besprekingen, gehouden door de ministers der geallieerden, is niets uitgelekt. Men bewaart hierover een diep stilzwijgen. Het is vermeldenswaardig, dat bel bij derge lijke gedegenheden gebruikelijk ceremonieel bij na geheel achterwege bleef. Zaterdag werd meer dan zes uur lang ver gaderd. lijdens de ochtendzitting verwijderden zich drie minister-presidenten om een korte be raadslaging te houden. De ofiicieele bijeenkomsten weiden weldra ge volgd door verschillende particuliere conferen ties van staatslieden der verschillende landen. Minister Briand begaf zich Zaterdag om half elf, vergezeld van Barrère en eenige leden der Fransche missie naar de ConsuJta om Ro- selli en Sonnino te bezoeken. Lloyd George volg de om half twaalf met Rennel Rodd en de le den der Britsche legatie. 's Middags tusschen 3 en 4 %erden de te Ro me vertoevende missies door de koningin en den vertegenwoordiger van den koning en de koningin-moeder ontvangen. In een sterk door den censor besnoeid te legram uit Rome aan de „Stampa" wordt gemeld, dat de conferentie der Entente-vertegenwoordi gers het Grieksche vraagstuk definitief zou op lossen en tevens ook de definitieve tekst van de antwoordnota aan president Wilson én vie neu tralen zou vaststellen. Het belangrijkste vraag stuk, dat behandeld zou worden, alsdus de cor respondent van de „Stampa", was de vaststel ling van een nieuw veldtochtplan, dat uiterst vlug en levendig verstand, dat zich meester maakte van alles wat hem aangeboden werd en bovendien bezat hij het tal nt om welsprekend weer te geven wat hij gevoelde, dat z ch nooit meer g-openbaard had dan op d>e lange toch ten, waarop men van onderwerp tot onderwerp overspringend, de ernstigste dingen besprak, die soms de diepste snaren der ziel deden trillen. Eliane werd dan ernstig en oplettend, terwijl daarentegen Yves en Blanche gebruik maakten van de gelegenheid om niet meer te luisteren en zich slechts met elkaar bezig te houden. Waarover, spraken zij dan? In het algemeen' over geen der dingen, die gewoonlijk het gesprek uitmaken van geliefden. Zy maakten plannen voor de toekomst, waarin schiterende en beuzel achtige vooruitzichten zich vermengden met edele en edelmoedige doeleinden. Nu eens be raadslaagden zij gezamenlijk over de kleur hun ner meubels en den vorm hunnerrytuigen. Dan weer bespraken zij de nuttige en goede plannen, die Yves wilde verwezenlijken op zijn mooie buitenplaats te Crecy en hield hij er van haar te voren op de hoo. ie te brengen, opdat zij later hém zou helpen. Het gelaat van Blanche ver loor dan de lachende en kinderlijke uitdrukking en hiar oogen schitterden vol belangstelling, want al trilden de snaren van dientkunst en' gevoel niet zeer sierk by raar, zoo was het geneel anders met die van edelmoedigaeia vroomheid en zelfopoffering Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1