Binnenland. m tiewentelijfe Meuws. tot herovering van het hun ontrukte eiland, het- geen echter, trots twee aanvallen der Russen, in het bezit van de Duitschers bleef. Deze mis lukking heeft daarop de Russen gedwongen hun aanvalsfront tot op de helft in te korten. Nadat zij tevergeefs driemaal met versche strijdkrach ten hadden aangevallen en wel tusschen de kust en den weg Mitau-Riga, gelukte het hun bij den vierden aanval over het ijs van het in den zo mer onbegaanbare Titulmoeras de Duitsche stel lingen ter breedte van een bataillon binnen te dringen. Overal elders werd de tegenstander niet alleen afgeslagen, maar door tegenaanvallen wer den hem gevangenen en materieel afgenomen. Een aantal kleine aanvallen van de Russen langs het heele Dunafront hadden ook -geen sue- I ces. Zij dienden om naar zwakke plaatsen in de Duitsche linie te zoeken. Dit zoeken is ech ter tevergeefsch. Niettegenstaande de geweldige concentratie van strijdkrachten in Roemenië is het Duitsche front in het Oosten sterk genoeg om overal alle pogingen tot aanvallen te doen mislukken. Russisch stafbericht: Ten zuiden van het Babit-meer, ten westen van Riga, hebben de Duitschers na sterke vuur- veorbereiding een aanval gedaan op onze nieuwe stellingen bij het dorp Kalntsen Onze troepen hebben hen door vuur en een tegenaanval terug gedreven. Na voorbereiding door geschutvuur hebben on ze troepen gisterochtend om elf uur een on- stuimigen aanval gedaan op den vijand, die een eiland in de Duna, ten oosten van Glxuden (ten noorden van Dunaburg) had bezet. De aanval was zoo hevig, dat liet vijandelijke spervuur hem niet kon stuiten. Toen de Duitschers zich niet langer konden staande houden, sloegen zij op de vlucht, door ons uit de flank bestookt mC|t granaat-kartesen en machinegeweren. Onze troe pen hebben het eiland vermees ter d en er 7 machinegeweren en 4 mijnwerpers buit ge maakt en 17 gevangenen genomen. Ten N.O. van Szelwof hebben wij door ons vuur een aanval gestuit. Gister-avond hebben vijandelijke vliegtuigen bommen op Luck geworpen. OP DEN tfALKAN. Duitsch stafbericht: Front aartshertog Jozef: Hardnekkig verdedigt de vijand de uit het Weretzker gebergte naar de Moldanvlakte voerende dalen. Ondanks ongun stig weer en zeer moeilijk terrein in het door kloven doorsneden woudgebergte aringen onze traepen den Vijand stap voor stap terug. Ook gis teren zijn aan weerskanten van he! Casin- en het Susita-dal met draadversperringen voorzie ne sterk verdedigde stellingen stormenderhand genomen en ondanks verwoed© tegenaanvallen behouden. Met gebruikmaking van de overwinning dron gen Duitsche en Oostenrijksche troepen meer naar het Noorden en bereikten, vijandelijke ach terhoeden terugwerpende, het Puina-vak, welks tegenovergestelden voor den vijand in een nieu wen stelling bezet houdt. Aan weerskanten van Fundeni zijn de Russen in de linie CzangeniNanesti teiuggeslagen. - Garleaska is bestormd en tegen hevige aan vallen bezet gehouden. De gisteren gemelde buit is gestegen tot 97 officieren en 5400 man, 3 kanonnen, en 10 ma chine-geweren. De Russische staf meldt: Vijandelijke aanvallen tegen een vak onzer stelling aan de Oitoz zijn afgeslagen. De vijand heeft de Roemeniërs 6 werst ten westen van Monastirca en Gasinul .tan de rivier Casin aangevallen en een weinig teruggedreven. De Roemeniërs hebben alle aanvallen in de streek van Rekos aan de Susita afgeslagen. Onze troepen hebben zonder daarin door den vijand te worden belemmerd nieuwe stellingen op de linie aan de Putna en de Sereth inge nomen. De „Times" verneemt uit Jassy onder dagtee- kening van den 2en Januari: In bevoegde kringen heerscht weinig twijfel, dat het doel der Duitsche legerautoriteiten is, een snelle bezetting van het geheels Roeineen- sche grondgebied. Vandaar dat het Duitsche offensief met de meest mogelijke energie wordt uitgevoerd en ongetwijfeld wordt voortgezet, ondanks de ongunstige weersgesteldheid in dit jaargetijde. De pogingen, om zich een weg te banen door Moldavië en door het Oitus-dal, worden onverzwakt voortgezet. Nieuwe troepen worden aangevoerd en de aanvallen duren dag en nacht met buitengewone hevigheid voort. Deze offensieve beweging berust ongetwijfeld op politieke motieven in verband met den vrede. Blijkbaar wordt gepoogd de diplomatieke we reld voor een fait -accompli te stellen, n.l. de| volledige onderwerping van Roemenië. Voorts schijnt men van meening, dat een politieke actie tegen de wettige regeering van Roemenië voor barig zou zijn, alvorens-het gansche gebied is onderworpen. Daarom wordt verwacht, dat de veldtocht krachtig zal worden voortgezet. In Roemeensche kringen te Londen heeft men des ondanks nog een ongeschokt vertrouwen in den afloop van den strijd. Griekenland De .Times" meent te weten, dat als gevolg van de houding, door de .Grieksche regeering aangenomen, en dé mededeeling, door haar aan de geallieerden gedaan, de ministers van de ge allieerden, die te Rome bijeen zijn, een nieu we nota hebben opgesteld en naar Athene ge zonden. Ofschoon de juiste bewoordingen nog niet bekend zijn, heet het dat zij .behelst: de on verwijlde inwilliging (door Griekenlandj van al le vroeger gestelde eischen, terwijl de Grieksche regeering binnen 48 uur er kennis van zal moe ten geven, dat zij die eischen inwilligt. Reuter seint uit Piraeus: De ententemogendheden Frankrijk, Engeland, Rusland en Italië hebben vanochtend aan de Grieksche regeering e|n ultimatum overhandigd, waarin zij binnen 48 uur aanvaarding der eischen van schadevergoeding en waarborgen, geformu leerd in de nota van 31 December, verlangen. ALLERLEI NIEUWS. De correspondent van de „Temps" te Ro me is in de gelegenheid geweest een onder houd met Briand te hebben, alvorens de presi dent van den Franschen ministerraad naar Pa rijs vertrok. „Onze reis, zei Briand, heeft buitengewoon veel nut opgeleverd. Ik geloof ook, dat zij juist op het rechte oogenblik is gekomen. Sedert de laatste weken en sinds de laatste conferentie tusschen de geallieerden, zijn er talrijke bezwaren van bijkomstigeu aard ge rezen en heeft men van de meest verschillen de kanten beproefd wolken om de Entente te doen samentrekken, wat betreft de wederzijd- sche betrekkingen tusschen de geallieerden. Zelfs afgezien van de algemeen bekende ge beurtenissen, moest men derhalve die wolken verdrijven, de moeilijkheden van ondergeschikt belang uit den weg ruimen en gezamenlijk in volkomen overeenstemming een oplossing vin den voor de tegenwoordige en toekomstige ge beurtenissen. Welnu, dat alles is ondernomen en onze be sprekingen kenmerkten zich door een goede verstandhouding en goed vertrouwen. Wij heb ben in gemeenschappelijk overleg al die kleine moeilijkheden van ondergeschikt belang uit den weg geruimd, die onze samenwerking hadden kunnen schaden. Ik heb bij onze Italiaansche collega s de hartelijkste sympathie gevonden en den vuri- gen wensch, om vastberaden tot de gemeen schappelijke overwinning is behaald, vol te houden. Van zijn kant heeft een Italiaansch minister tot den correspondent gezegd: „Gij zoudt niet willen gelooven welk een gunstigen indruk onze eerste minister, Boselli, gekregen heeft in de twee dagen, die hij met de heide Engel- sche en Fransche „premiers" heeft doorge bracht. Hij was letterlijk in de wolken over het heldere en besliste oordeel van Lloyd George, het intuïtieve en synthetische ver nuft van Briand en over diens bereidwillig© en sympathieke mededeelzaamheid. Sedert hij aan het bewind is, had hij nog geen gelegen heid gehad zijn collega's van zoo nabij te ont moeten. Nu hij ze gezien, gehoord ©n begrepen heeft, geeft hij er zich meer dan ooit reken schap van, hoe dit nieuwe verbond der mo gendheden van recht en beschaving het Ita liaansche volk waardig is en hoe het gegrond vest is op offiniteiten van cultuur, karakter en te gelijker tijd van reëel© en hooge helan- gen." Daar de aardappelvoorraad in Duitschland steeds schaarscher wordt, is nog grootex bezui niging noodig. Daarom is voor het heele Rijn- sche industriegebied het rantsoen vastgesteld op 3 pond aardappelen en 4 pond koolrapen per week. De koolrapen moeten namelijk spoediger opgebruikt worden, omdat zij niet zoo lang goed. van smaak blijven. Voor de zwaar werkende bevolking wordt het ontbrekende aan aardap pelen verder aangevuld met havermout, grut ten enz., waarmede echter evenzeer groote zui nigheid betracht moet worden.. SPANJE. Romanones heeft het ontslag van het geheel© kabinet gevraagd. Een later bericht meldt dat het geheele kabi net aanblijft. De koning heeft het opnieuw van zijn volkomen vértrouwen verzekerd. Een Reuter-teiejjram uit Londen meldt: De reden, die het Spaansche kabinet tot af treden heeft bewogen, is nog niet bekend, maar uit telegrammen in de Londensche bladen is de laatste dagen gebleken, dat de Duitschgezinde pers in Spanje hevige aanvallen deed op het kabinet-Romanones, wegens diens weigering om Wilson's vredesnota te steunen. Zoo heeft het Duitschgezinde blad „La Na- cion" onlangs een onderhoud met een diplomaat (naar verluidt de Duitsche gezant) gepubliceerd, die het in den grond boren van Spaansche sche pen voor Spanje een „ernstige les" noemde voor de wijze, waarop de eerste-minister zichzelf aan de zijde der geallieerden had geschaard en de gelegenheid tot bemiddeling in den oorlog had laten voorbijgaan. Daarop heeft het het conservatieve- blad „La Epoca", dat ofschoon entente-gezind na tuurlijk tegen een liberaal kabinet is, geant woord dat het onderhoud een beleediging was voor Spanje, dat noch bedreigingen, noch voog dij, noch lessen van vreemdon noodig had. w De internuntius. De pauselijke iDtert)Urtius mgr. Locatelli, die tot morgen in Den Haag zou blijven, heeft zijn vertrek nog eenige dagen uitgesteld en zal tegen liet einde der week naar Brussel, waar hij nuntius is, terugkeeren. Naar het Westelijk front. Generaal-majoor Burger, luitenant-kolonel jhr. Röe 1 en kapitein van Oorschot, die zich thaDS in Engeland bevinden voor een bezoek aan het Britsche front, hebben thans ook van de Belgische regeering uitnoodiging ontvangen tot het brengen van een bezoek aan het Belgische front. Onderhoud van vluchtelingen. De gister verschenen memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, be treffende de begrooting van binnenlandsche zaken, deelt mede, dat met zekerheid mag worden aan genomen, dat voor het onderhoud van vluchtelin gen in 1917 uitgaven zullen te doen zijn. Om in den eersten tjjd in de behoefte te kunnen voor zien, wordt evenals het vorig jaar, hiervoor een bedrag van f 2.000.000 geraamd. Het vluchtoord ie Ede In aansluiting aan ons bericht, dat de Belgische autoriteiten aandacht aau de voorgenomen ont ruiming van het vluchtoord te Ede schenken, schrijft »Het Volk" Wij hebben daar ook iets van gehoord. Zijn wij wel ingelicht, dan zouden de Belgi-che autoriteiten voornemens zijn om aan de Nederlaodsche iereering aan te bieden het vluchtoord o»er te nemen en voor Belgische re kening verder in bedrijf te houden. Kamerverkiezingen in 1917. Naar wij vernemen, is bet de bedoeling van het hooMhestuur van den Vrijzinnig Democrat! schen Bond, om over de vraag of de Kamerver kiezingen ro Juni 1917 bij enkele candidaatstel- ling zullen afl >open, geen partijcongres bijeen te roepen, maar de leden daarover bjj referendum te laten beslissen. De Liberale Uoie moet voornemens zijn een al- gemeene vergadering over de zaak te beleggen. (ïTel.") De huurcommissiewet. De voorzitter der Tweede Kamer (de heer Schaper), zou beden aan de vergadering voorstel len, om direct een aanvang te maken met de be handeling van de huurcomnsissiewet, het wetsont werp tegen onredelijke opdrijving der huurprijzen van woningen van lagere huurwaarde. Geen halve centen meer by de Rekenkamer. Iedér kent het verhaal van het verschil van een halven cent in de verantwoordingen, waarover men aan de Rekenkamer dagen en dagen zat te rekenen om het - abuis te vinden. Dit' is thans voorbij Bij besluit van den minister vaD Financiën is bepaald, dat bij alle berekeningen van leverin gen ten laste van het Rijk, breuken van een cent, indien zij niet grooter zijn dan 50/100, moeten worden verwaailoosd. Zijn de breuken grooter dan 50/100 cent, dan moeten ze tot ééo cent werden opgevoerd. Onlusten in Tapanoeli. Bij het departement van koloniën is ontvan gen het volgende telegram van den gouverneur -generaal van Nederlandsch-Inaië De resident van Tapapoeli bericht, dat sedert Zaterdag niets meldenswaard voorvielde op stand schijnt geheel bedwongen te zijn. In het geheel zijn vijftien opstandelingen gedood, vier gewond en vijf en veertig gevangen genomen, waaronder dertig door de bevolking. Het land schaphoofd van Siboelan is bij ongeluk gedood. (Stct.) Gemeentelijk giroverkeer. Blijkens een bericht in de „D. B" heeft het gemeentebestuur van Amsterdam aan de meeste bankiers en commissionairs in effecten aldaar een circulaire van onderstaanden inhoud verzon den „Aangezien door ons ernstige plannen worden voorbereid, om het giro voor de gemeente in te voeren, nemen wij de vrijheid u beleefd te ver zoeken, ons een opgaaf e willen verstrekken van de namen en woonplaatsen der personen en lichamen, die bij u eehe rekening hebben, opdat wij kunnen beoordeelen, in hoeverre bij de uitwerking der plannen van uwe aansluiting bii het giro verkeer door tusschenkomst van „De Nederlandsche Bank" kan worden gebruik ge maakt. Aangenaam zal het on zijn, wanneer wij de opgaven in alphabetische volgorde der namen mogen ontvangen en tevens van u te vernemen of wij haar te zijner tijd mogen publiceeren en of wij op geregelde mededeeling der verande ringen mogen rekenen Men was het er, volgens de D. B., vrijwel over eens dat moeilijk aan den inhoud zal kun nen worden voldaan, daar het bezwaarlijk is naam en woonplaat» op te geven van de per sonen en lichamen, waarmede men in rekening staat. Deze personen en lichamen zouden een dergelijke mededeeling doorgaans geenzins aan genaam vinden en de commissiehuizen zouden du3 de kans loopen bij opgave hun relaties te verliezen. Annexatieplannen. Na langdurige besprekingen nam de Raad van Maastricht het voorstel van B. en W., betref fende de uitbreiding van het grondgebied der gemeente, met 14 tegen 9 stemmen aan. De reeds meer dan 50 jaar lang gevoelde behoefte aan uitbreiding is hierdoor een groote stap na der tot hare verwezenlijking gekomen. Zij om vat de gemeentenSt- Pieter en Oud-Vroenhoven geheel en Limmel, Ambij. Heer en Heugem, (Gronsveld) gedeeltelijk (Plan VII) Het aantal inwoners komt daardoor van 39.000 op 50.000 WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Januari 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 670.7 te Skudesnaes. Laagste barometerstand nabij 750 te Zuid- Duitschland. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Jan.: zwakke tot matigen, later wellicht weer toenemende, noord-oostelijke tot noordwestelijken wind, nevelig tot zwaar be wolkt, later waarschijnlijk weder regen- of sneeuwbuien. Zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 16 Januari, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen 1. Benoemingen a. Van een lid voor het Burgelijk Armbestuur, ter vervulling der vacature, ontstaan door het af treden op 1 Januari 1917 van den heer J. van Katwijk en voortdurend door het niet aannemen der benoeming van den heer J. van Noortwijk. Aanbevolen worden de heeren 1. Jan van Katwijk 2. M. van Apeldoorn. b. VaD een lid der Commissie voor het Stede lijk Muziekkorps, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1917 van den heer B. A J. Wittkampf. Aanbevolen worden de heeren 1. B. A. J. "Wittkampf. aftredend 2. M. Zoetmulder. c. Van 2 leden der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1917 van de heeren S. Linnenbrink en D. Kok. Aanbevolen worden de heeren In de vacature Linnenbrink1. S. Linnen brink, aftredend2. J. A. J. Nolet. In de vacature Kok1. D. Kok, aftredend 2. W. L. B. J. Dekker. d. Van een lid der Commissie van administra tie der fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden, wegens periodieke aftredend op 24 Januari 1917 van den heer M. L. Honnetlage Grete. Aanbevolen worden de heeren 1. M. L. Hon- nerlage Grete 2. C. H. Scheffers. e. Van een lid van het College van Regenten der Hofjes van Belois wegens periodieke aftreding op 1 Januari ji. van den heer A. W. Schade van Westrum. Aanbevolen warden de heeren 1. A. W. Schade van Westrum, aftredend 2. F. A. C. Lechner. f. Van een Voorzitter, en een plaatsvervangend Voorzitter der Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs en het Werkloozenfonds, wegens periodieke aftreding op 1 Februari 1917 vap de heeren Mr. M. M. van Velzen en Mr. M. J. C. M. Kavelaars. Aanbevolen worden de heeren Als Voorzitter1. .Mr. M. M. van Velzen, af tredend 2. Mr. M. J. C. M. Kavelaars. Als plaatsvervangend Voorzitter 1. Mr. M. J. C. M. Kavelaars, aftredend2. Mr. M. M. van Velzen. 2. Wijzigingen der Gemeentebegrooting, dienst 1916. 3. Voorstel van B. en W. tot periodieke verhoo ging der jaarwedden van onderwijzend personeel der openbare lagere scholen. 4. Vaststelling van de staten van oninbare posten op het schoolgeld van het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool en de M. U. L. O. School, cursus 1915/16. 5. Voorstel vap B. en W. tot oninbaarverklaring huur over 1915 van gemeeotewoningen, waarvoor met het oog op de crisis aanvankelijk uitstel van betaling werd verleend. 6. Voorstel van B. en W. betreffende verhu ring van een gedeelte der aangekochte bezittiDg Spieringhoek. 7. Behandeling reclames inkomstenbelasting 1915/1916 en 1916/1917. 8. Voorstel van B. en W. tot gewijzigde vast stelling van de Verordening, regelende de samen' stelling en den werking der Commissie benoemd om B. en W. in de uitvoering der Distributiewet wet 1916 bij te staan en van de verordening, regelende bet afzonderlijk geldelijk beheer van de beschikbaarstelling van levensbehoeften tijdens d« buitengewone omstandigheden in verbaod met den in 1914 uitgebroken Europeeschen oorlog, naar aanleiding van de bepaling van art. 114bis der Gemeentewet, zulks naar aanleiding van door heeren Gedeputeerde Staten gemaakte opmerkiD' gen. 9. Voorstel van B. en W. om te besluiten d® lasten der noodwoningen aan de Zuiderstraat, rechtstreeks ten laste van het Crisisfonds te breö" gen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2