Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en 6rr f i/j De Oorlog. 40*te Jaargang. Vrijdag 12 Januari 1917. No. 11733. Gratis Ongevallenverzekering f 1(10(1 ELIANE. öTsreeiioiïtit op de polis Tenelae Toonraardei. f {J(J(J Officieele berichten. Kennisgeving. Ruitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telel. 85, oa kantoortijd no. 148. - Postbus: 39. 50 (,;b"ttneffiente"f 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand aa&0 P- P10®1 f 2— P- kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent Advertentién 1-6 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel bpeciale conditiën voor herhaaldelijk au veneeren. Tane ven worden op aanvrage levenslange 0 0 O verlies van geheele i 11 i f een hand, invaliditeit; LUU voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Sehiedam. 8 U U wijsvinger; |J bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester en Wethoudersvan Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier Ge ënte m zijne vergadering van 19 December 191b is vastgesteld de volgende: VERORDENING op de winkelsluiting te Schiedam. Artikel 1. Het is verboden een winkel (inbegrepen bar bierswinkels en kapperssalons) voor het publiek geopend te hebben lo. voor 's morgens 5 en na 's avonds 11 uur: op Zaterdag h' op den dag voorafgaande aan den Hemel vaartsdag c. op werkdagen van 29 November tot en met 6 December, en van 17 December tot en met 31 December 2o. op andere dagen vóór 's morgens 5 en na 's avonds 9 uur. Art. 2. Het verbod, vervat in art. 1, is niet van toe passing op a. apotheken b.. inrichtingen, waarvoor in of krachtens an dere verordeningen een sluitingsuur is bepaald c. alle localiteiten, niet vallende onder letter b, doch die, blijkens hare inrichting, bestemd zijn voor het gebruik ter plaatse van de aldaar verkochte eet- en drinkwaren. Art. 3. Is op het uur. voor de winkelsluiting voor- geschieven, nog publiek in den winkel aanwe zig, dan mag dit nog bediend worden, doch niét ^nger dan gedurende 15 minuten. Art. 4. Zoolang in een winkel publiek aanwezig ia, of er winkelbedienden aanwezig zijn, wordt, be houdens het geval in art. 3 voorzien, deze steeds als voor het publiek geopend beschouwd. Art. 5. Het ,is verboden in de inrichtingen en locali teiten, bedoeld in art. 2, sub. b en c, waren, welke uit de inrichting worden meegenomen te verkoopen of af te leveren op de uren, waar op winkels volgens art. 1 moeten gesloten zijn. Hetzelfde geldt ten aanzien van apotheken voor alle andere waren dan genees- en heelmiddelen oa chirurgische instrumenten. Art. 6. Onverminderd de bepalingen op het venten m de verordening ter handhaving van de open bare orde en veiligheid en op de straatpolitie opgenomen, is het venten op den openbaren weg, behalve met drukwerken, verboden op de uren, waarop het volgens art. 1 verboden is winkels voor het publiek geopend te hebben. Art. 7. Burgemeester en Wethouders of. zoover het den Burgemeester aangaat, de Burgemeester zyn bevoegd bij openbare kennisgeving eene al of niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer verordening a. algemeen ten aanzien van alle winkels voor enkele in die kennisgeving aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen b. ten aanzien van alle winkels op eene tentoonstelling, fancy fair of andere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard, voor een in die kennisgeving vast te stellen tijdperk. Art. 8 Voor zooveel daartegen niet is voorzien bij eene wet, eenen algemeenen maatregel van Bestuur of een Provinciale Verordening, wordt overtreding van eenige bepaling dezer verorde ning gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Waar het betreft, zedelijke lichamen, vennoot schappen of vereenigingen, zijn de bestuurders voor de naleving van deze verordening aanspra kelijk. Art. 9. Onverminderd het bepaaide bij art 8 van het Wetboek van Strafvordering, zijn met het op sporen en constateeren van overtredingen dezer verordening meer bepaald belast de ambtena ren der Gemeentepolitie. Ie bepalen, dat binnen een jaar na de vast stelling der verordening sub. Ie een besluit zal worden genomen omtrent haar - al of niet gewijzigd voortbestaan. het oprichten van een fabriek voor het berei den en drogen van groenten, aardappelen en vruchten in de panden Noordvest 121—125, kad. Sectie A nos. 614, 624, 625, 635, 1185 en 1186, den lten Januari 1917 is gewijzigd als volgt dat de reukstoffen, in de af te voeren $datnpen voorkomende, door kokers die ten min »ste 3 meter boven de nok van het dak uitkomen, snooeten worden afgevoerd, aangedreven door D^xhausters van voldoende capaciteit". Schiedam, 12 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-HollaDd volgens hun bericht van den 2/5 Januari 1917, B, no. 1515 (2e afd.) G.S. no. 35 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 12den Januari 1917. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Naar het Fransch. 21 Zijn vriendschap was sterk, diep getrouw, en wel verre van andereD bezig te houden met wat hem be trof, moest hij wanneer h(j over zichzelf wilde spre ken, zulk een onoverkomel(jken afkeer overwin nen, dat zijn trouwste vrienden bijna geen der gebeurtenissen uit zijn leven kerden. Wat zij slechts wisten, dat was, dat hij tot een toewij ding in staat was, dietegen alles bestand was dat hij bijna in alle dingen goeden raad wisL te geven en dat hij, om het verdriet van anderen te beklagen of te verzachten, een bijna vrouwe lijk instinct had, en een soort van ondervinding, die bij gebrek aan een andere verklaring, een teeken was, dat hij geleden had. De zoon van een vertrouwd vriend van Ray- nald's vader, had hij met deze familie steeds nauw verbonden geleefd. Oud genoeg en vooral verstandig genoeg om in de zorgen van de markiezin ingewijd te zijn en jong genoeg om den vriend har er kinderen te wezen, voelde hij voor de eerste iets als een kinderlijke toewij ding, en voor de andere een soort vaderlijke Burgemeester en Wethouders van Schiedam vestigen er de aandacht op. dat op heden is afge kondigd de verordening op de Winkelsluiting, zoodat deze in verband met art. 474 der Gemeen tewet op Maandag 15 Januari a.v. in werking treedt. Schiedam, 12 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat voorwaarde b der vergunning d.d. 30 November 1916, voor liefde. Toch zag hij er jong uit en tijd noch droefheid, die zijn haren vergrijsd hadden kon den noch de regelmaat noch de edele uitdruk king zijner gelaatstrekken uitwisschen. Op dit oogenblik drukten zij ergernis, treurigheid en ongerustheid uit. Raynald, die misschien boos zou zijn gewor den, als het gesprek voortgezet was geworden zooals het begonnen was, werd kalm. zoodra zijn vriend zweeg en toen deze eindelijk in een stoel ging zitt'en met een courant in de hand, alsof hij niet meer aan dit onderwerp dacht, kwam hij er zelf op terug Sedert eer, maand gaf hij zich over aan de machtigste bekoring van alles, zonder dat één gedachte hem was komen verontrusten Hij had zich zelfs tot nu toe niet afgevraagd of hij zijn nichtje werkelijk beminde h(j wist slechts dat haar schoonheid hem bekoorde, en dat haar verstand en haar karakter hem een belangstel ling inboezemde en een aantrekkelijkheid voor hem hadden, die hij vroeger nooit ondervonden had. Hij erkende dat zij boven hem stond dat onder haar invloed sommige beuzelachtige dingen, waarmee hij zich onledig hield, plaats maakten voor nieuwe gevoelens. Hij had als in een droom geleefd. maar nu het ontwaken kwam, waarom moest dit nu droevig wezen Waarom zou integendeel de droom niet de zachte wer kelijkheifl in zijn leven worden Dat was Zoo ongeveer hetgeen Raynald zijn vriend met een plotselinge openhartigheid ant- HET ANTWOORD DER ENTENTE OP DE NOTA VAN PRESIDENT WILSON. Reuter seint uit Londen In de antwoordnota op de nota der Vereenig- de Staten, welke op 19 December aan de geal lieerden is overhandigd, betuigen deze hun eer bied voor de verheven gevoelens, welke de Amerikaansche nota in haar geheel bezielt. De nota betuigt instemming met het voorstel om een liga van naties "te vormen, welke den vrede en de gerechtigheid in de wereld zal verzekeren De nota vervolgtDe geallieerden hebben even diep als de regeering der Vereenigde Sta ten den wensch gekoesterd, zoo spoedig moge lijk een einde te zien gemaakt aan den oorlog waarvoor de centrale rijken verantwoordelijk zijn. Doch naar hun oordeel, is het onmogelijk op het oogenblik zulk een vrede te verkrijgen, die hun niet alleen herstel restitutie en waarborgen zal geven, welke hun volgens de rechtvaardig heid verschuldigd zijn, wegens de daad van aanval, waarvan de schuld neerkomt op de centrale mogendheden, terwijl het beginsel zelf, waaruit die daad voortvloeide de veiligheid van Europa ondermijnde maar tevens zulk een vre de, die zal maken, dat de toekomst "der Euro- peesche naties gevestigd wordt op een zekeren grondslag. De geallieerde naties z(jn er van overtuigd, dat zij niet strijden voor zelfzuchtige belangen maar boven alles om de waarborgen te ver schaffen voor de onafhankelijkheid der volkeren, voor wet en voor menschelijkheid. In de nota wordt de meening te kennen gege. ven, dat het op dit oogenblik onmogelijk is, een vrede te verkrijgen, die herstel en teruggave zal verzekeren alsmede de waarborgen, welke hun rechtens toekomen. De nota verklaart, dat de geallieer den het uiterste doen, om de schade voor de neutralen, als gevolg van den oorlog, te ver minderen. De geallieerden verwerpen op zeer vriend schappelijke, maar duidelijke wijze de analogie tusschen de beide oorlogvoerende partijen. Zij verhalen uitvoerig de wreedaardige methodes der Duitschers, die ieder principe van humani teit verachten en allen eerbied, den kleinen staten- verschuldigd, verwerpen de moorden op de Armeniërs; de Zeppelin-aan vallen de duikboot-oorlog tegen handelsschepen; de mishandeling van gevangenen de deportaties, etc. De geallieerden voegen hieraan toe, dat zulk een reeks misdaden stellig hun protest begrij pelijk zal maken. Betreffende de vredesvoorwaarden wordt in de nota het volgende gezegd Zij omvatten le. Herstel van België, Servië en Montene gro, met schadevergoeding. 2e. Ontruiming van Frankrijk, Rusland'en Roemenië, met behoorlijk herstel. Se. Reorganisatie van Europa op den grond slag van de principes der nationaliteiten en het recht van alle volkeren, klein of groot op vol komen veiligheid en vrije economische ontwik keling en teruggave van het gebied, dat den geallieerden formeel ontrukt is. 4e. Bevrijding van de volkeren, die onder de moorddadige tyrannie van de Turken staan. 5e Verwijdering van het Turksche rijk uit Europa. De plannen van Zijne Majesteit den keizer van Rusland betreffende Polen zijn duidelijk kenbaar gemaakt in de proclomatie, welke hij zoo pas tot zijn legers gericht heeft. Het is nauwelijks noodig hieraan toe te voegen, dat terwijl het de wensch van de geallieerden is Europa van de brutale aanrandingen van het Pruisische militarisme te redden, het nooit hun bedoeling geweest is, zooals beweerd is, de uitroeiing te zoeken of de politieke vernietiging der Duitsche volkeren. Het hoofddoel der geallieerden is, den vrede te verzekeren op die beginselen van vrijheid, rechtvaardigheid en onschendbare trouw aan de internationale verplichtingen, welke nooit heb ben opgehouden de actie der vereenigde Staten te bezielen. Met dit hooge doel voor oogen, zijn de geallieerde regeeringen eens en vooral be sloten al haar krachten aan te wenden en elk offer te dragen, opdat zij het conflict, waarvan, naar zij overtuigd zijn, niet alleen hun eigen veiligheid en welvaart, maar de toekomst der beschaving afhangt, tot een zegevierend einde brengen. Lloyd George aan het woord. Reuter seint nit Londen Lloyd George heeft in Guild Hall over de oor- logsleening gesproken. Hij giug toen over tot behandeling van de vredeskwestie en verklaarde I De keizer heeft in een manifest aan zjjn volk gezegd, dat de Entente het vredesaanbod had j afgeslagen. Dat was gedaan om met zachte mid- woordde op de vragen die deze niet meer tot hem richtte „Waarom?" antwoordde hij, na hem opmerk zaam aangehoord te hebben. „Wel, dat heb ik je reeds gezegd, omdat je moeder op dit punt een vaste meening heeft. Ik twist daar nu niet over met je ik weet niet of die zoo goed en zoo gegrond is ik weet alleen dat zij er niet van zal afwijken. En nu, Raynald, vraag ik je of je een strijd wilt aanvaarden, die evenmin gelukkig zal zijn voor jou als voor haar. die er de onschuldige oorzaak van is Zou zij het kunnen verdragen, dat zij zelf de onrust bracht onder het dak, waar zij vol liefde is opgenomen, toen zij alleen op de wereld stond „Zij had recht op de plaats, die zij zoo laat is komen innemen onder ons", zei Raynald drif tig en vol bitterheid. „Mijn moeder had jegens haar en haar grootvader groot onrecht te her stellen en het zou een grooter en wreeder onrecht zijn haar te willen straffen voor de gevoelens, die zij zonder te willen inboezemt en mis schien. misschien haar het offer op te leg gen. van die, welke zij heeft." Malseigne keek hem aan. „Maar zei je dan straks niet juist, dat, wat dit laatste punt 'aangaat jij er volstrekt niet zeker van waart „Dat heb k juist niet gezégd. Maar'ik weet inderdaad niet. wat zij van mij denkt" „Eu jij houdt vol d t je nooit tot haar gespro ken hebt, zooals je dat nu tegen mij gedaan hebt „Nooit, dat zweer ik je. Maar die volkomen overeenstemming die tusschen ons heerscht, als zij die nu eens bemerkt had. als zij zich rekenschap gegeven had van het goede dat zfj m(j aandoet, zooals ik dat gevoel, en als dat alles in haar hart die werkelijke en diepe gene genheid bij haar had opgewekt zonder welke zij zich nooit zal verbinden „Arme Raynald, als dat zoo was, zou het offer afschuwelijk ziju," zei mijnheer Malseigne ontroerd. En terwijl h(j plotseling bleeker werd dan gewoonlijk: „Ja dar. zou afschuwelijk zijn, en ik zou den moed niet hebben het je aan te raden „Vergeef mij, Armand, dat ik., zonder het te willen, een treurige herinnering bij je opgewekt heb. Maar ik beken het, mijn vriend, ik dacht dat die mij een bijzonder recht gaf om op dit oogenblik up je medelijden te rekenen Malseigne herstelde zich van de voorbijgaande ontroering die hij ondervonden had. „Mijn medegevoel 1" zei h(j met kracht, „i hebt gij zeker en volkomen. .Maar Raynald, is hier geen sprake van mijn medegevoel, maar van je plicht, ik zou bijna zeggen van je eer. Beiden verplichten je niets tegen Eliarie te zeggen, voor je de toestemming heb van je moederen daar het nog tijd js, beloof m(j nu da je voort .zult gaan met zwijge en dar je nu alles zult vermijden wat. zonder woorden, haar je gevoelens zou kunnen openbaren". Wordt vervolgd.) „dat er

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1