Dagblad voor Schiedam en De Oorlog. 40sie Jaargang. Zaterdag 13 Januari 1917. No. 11734 Gratis Ongevallen verzekering öTsrseitoüiïtii op Se poilï yorseloe ïoorwaardei, Buitenlaiidscii jftieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50. per week 12 cent, per maand ranoo p. post ƒ2. p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. levenslange i 0(111 verlies van geheele 111 8 een hand, !nïa'iditeitI ft, U IJ voet of oog; 1 8 U U I I UO een duim; verzekering wordt gewaarborgd door de Boliandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. van van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. de strijd duurt voort. Fen telegram uit Berlijn meldt, dat keizer Wil helm de navolgende proclamatie heeft uitgevaar- Onze vijanden hebben het masker laten val- en. Eerst hebben-zij met hoon en huichelach tige woorden over vrijheidszin en menschelijk ons oprecht vredesaanbod van de handi gewezen, thans zijn zij in hun antwoord aan dei ver Staten verder gegaan en hebben hun ver overingszucht erkend, waarvan de schandelijk- iei ,oor de lasterlijke motiveering nog toeneemt. Hun doel is Duitschland ten onder te bren gende met ons verbonden mogendheden te ver brokkelen en de vrijheid van Europa en van. de- zeeen te knechten onder hetzelfde juk, dat riekenland thans tandeknarsend draagt. Maar hetgeen zij in dertig maanden van bloe- ïgen oorlog en van den meest gewenloozen eco- nomischeh strijd niet hebben kunnen bereiken at zullen zij ook m de toekomst niet volbren gen Onze roemrijke overwinningen en de ijze ren wilskracht, waarmede ons strijdend volk te genover den vijand en in het vaderland alle jam mer en nood van den oorlog heeft i gedragen, s aan er ons borg voor dat ons dierbaar vader land ook voortaan^iets. heeft te. vreezen. Vlammende verontwaardiging en heilige toorn zullen de kracht van eiken Duitschen man en elke Duitsche vrouw verdubbelen, 'tzij die kracht aan den strijd, den arbeid of offervaardig Inden gewijd is. J die dezejl heerlijken geest der vrijheid m het hart van ons dapper volk'heeft geplant zal ons en onze beproefde bondgenoote-n ook de volkomen overwinning op alle machtsbegeerte en vernietigingswoede onzer vijanden verleeuon. BE1SI OOSTEN RIJ K8CH li NOTA Men seint dd. gister uit Weenen: Graaf Czernin, de minister van buitenlandsche zaken, heeft aan de vertegenwoordigers hier ter stede van de Vereenigde Staten, van de neutrale mogendheden in Europa en van den heiligen "toe* een nota gericht, waarin de Oostenrijksch- Uongaarache regeering hare opvatting over den toestand, ontstaan door de verwerping van hel vredesaanbod door hare vijanden aangeeft. NIEUWE KRIJGSPLANNEN DER ENTENTE. De correspondent te Weenen van de „Köln. tg. seint, dat men daar aanneemt, dat een van e resultaten van den krijgsraad der entente te ome geweest is, dat de Balkan-onderneming 01' entente zal worden gestaakt en dat enkel- maar Saloniki- en Wallona als onderpanden zul len worden in bezit gehouden. In de plaats van de actie op den Balkan zal een nieuwe onderneming tegen Turkije worden egonaen, om door het nadeel toebrengen aan et voor het zwakst gehouden lid van het vier voudig verbond, dit toch nog een klap toft te brengen. Men acht zelfs een nieuwen aanval op de ardanejlen niet voor buitengesloten; doch men houdt een landing in Syrië voor nog waarschijn lijker. Men brengt de deelneming van Britsche ad miraals aan den krijgsraad met dit plan in ver band. italiaansch oorlogsschip op MIJNEN GELOOPEN. •De Italiaansche Minister van Marine miaakt be kend Om gewichtige militaire redenen, die thans niet meer bestaan, is tot nta toe verzwegen, dat m den nacht van 11 December het oorlogsschip „Regina Margherita" op twee mijnen geloopen en gezonken is. Ten gevolge van groote scheu ren in de kiel was het schip in weinige minuten onder den waterspiegel verdwenen. an de kqppen tellende bemanning is het grootste deel omgekomen. De ongunstige om- 8 an. ^beden maakten het reddingswerk zeer moeiljIk' tocb werden er nog 270 man gered). De commandant en 14 officieren belmoren tot de slachtoffers. Behalve de schepen,waarvan dan melding werd gemaakt, is er geen enkel verloren ge- gegaan. De „Regina Margherita," gebouwd in 1901, groot 13.430 ton, had een bemanning van 820 koppen en was, bewapend met vier 30.5 cM., der 20.3 cM. en twaalf 15.3 cM. kanonnen en torpedo-lanceerbuizen. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. Reuter verneemt, dat, hoewel het antwoord van de Grieksche regeering op het ultimatum der geallieerden in hoofdzaak als een inwillig ging van hun eischen beschouwd wordt, het toch, naar de meening der geallieerde rege©. ringen, niet voldoende nauwkeurig of definitief is in verband met de huidige situatie. Om slechts een voorbeeld aan te halen: Terwijl de onmiddellijke invrijheidstelling van de gevan-, gengenomen Venizelisten geëischt wordt, wordt deze in het antwoord toegestaan, maar er wordt niet bepaald wanneer dit zal plaats vinden. Er zijn reeds instructies naar Aïhelne ge seind betreffende het antwoord. Aan de Griek sche regeering zal worden medegedeeld, dat het antwoord van Griekenland voldoening wekt wat den inhoud betreft, maar dat Loeh een .stel liger aanvaarding van dé eischen noodzakelijk is. Er is geen sprake van een uitstel van 14 dagen in de uitvoering van de eischen der ge allieerden, zooals in enkele kringen verluidt, liet ligt ook niet in de bedoeling," de nlokkade op te heffen, voordat de eischen der geallieer den ten volle ingewilligd zijn. Een groot aantal leden van de Britsche kolo nie heeft Athene reeds verlaten, .maar de ver tegenwoordigers der geallieerden blijven"nog op hun post. AAN HET WESTELIJK FRONT. I'ransch stafbericht van gister-avond: In d-e Vogezen is een verkennersaf.leeliiig na een geconcentreerd geschutvuur Duitsche loop graven binnengedrongen, waarbij ze de verdedi gers overweldigde. D-e Engelsche staf meldt: In het vorige etmaal hebben we benoorden de Ancre nog 28 gevangenen gemaakt, waarmee net totaal, in dat gebied bij dei gisteren gemeld© geslaagde operatie gemaakt, tot 204 is gestegen. Wij drongen in den afgeloopen nacht, de vij andelijke loopgraven ten noorden van At recht binnen en namen vijanden gevangen. Onze verliezen waren gering. Op verschillende punten tusschen Rancourt en Hebuterne was het geschut erg in de weent. Wij bombard-eerden de loopgraven van den vij and benoorden Ransart en benoorden Givenchy met goeden uitslag. Het Duitsch legerbericht van gisteravond luidt: Benoorden de Ancre zijn gevechten aan den sang. AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf bericht: Front prins Leopold van Beieren: Aan de Duna en in het Merengebied ten Z. van Dunaburg is de militaire bedrijvigheid aan merkelijk geluwd. Aan den spoorweg Wilua-Du- naburg aanvallende Russische compagnieën zijn met groote verliezen afgeslagen. Twee tot verbetering van onze eigen stelling ten N.O. van Riga ondernomen kleine aanval len leverden 33 gevangenen op. D-e Russische staf meldt dd. gister: De Duitschers hebben met aanzienlijke strijd krachten onze afdeelinge-n beoosten het dorp Kalntsem aangevallen. Het vuur en een tegen aanval van de onzen hebben de aanvallen af geslagen. Bezuiden het dorp Zubilno, tusschen Wladi- gir Wolinski en Luck, 10 werst ten zuiden van- Kiss-elin, heeft de vijand van zijn loopgraven uit een slang naar onzen kant geworpen, welke leek op die, waaruit hij brandende vloeistoffen spuit- Daarna hoorde men het eigenaardig fluitend ge luid van ontsnappend gas- Eerst vertoonde d-e gas wolk een geel-en groenachtige, daarne een wit achtige kleur. Ze werd door den wina verspreid en streek langs het front zonder onze loopgra ven te bereiken. Dit duurde twee minuten'en herhaalde zich niet. OP DEN BALKAN. Russisch stafbericht van gister: Rij een verkenningsvlucht in de buurt van het Putnadal is een vliegtuig op twee vijandelij ke toestellen gestooten. Met een van d-e- tweC( bond het den strijd aan. Het dwong het vijande lijk vliegtuig te landen. Bezuiden de rivier Oitoz beeft de vijand onze af deelingen aangevallen en ze een weinig terug gedrongen. De vijand viel de Roemepiërs ten westen van Monastirca en Casinul aan de Casinu aan, maar werd teruggedreven. In die streek hebben dei Roemeniërs v an hun kant het offensief genomen. Ze wierpen, den vijand op de hoogten twee werst zuidwaarts terug. Even ijdel b-i-even vijandelijke aanvallen in de streek noordoostelijk van Campariie aan de Susita zoomede bij Kotumikhali, 8 werst ten zuidoosten van waar de'-Buzeu uitmondt. De Duitsche staf meldt: Front aartshertog Jozef: Bij uitbreiding van onze successen op 10 Ja nuari zijn ook gisteren aan weerzijden van den Üitor-weg verscheidene achter elkaar gelegen stel lingen van den vijand bestormd. De vijand leed groote verliezen aan dooden en gewonden eni liet 1 officier en 80 man, 6 machinegeweren in onze handen. Ten N. <en ten Z. van het Susit a-dal bleven vijandelijke aanvallen vruchteloos. Mackensen: In de moerassige laagte tusschen Braila en Galatz drongen wij de Russen "verder naar de Sereth terug. Laburt-ea is genomen. In den nacht op 11 Januari beproefden gewapende vijandelijke schepen Isaceea Donauopwaarts te passeeren. Een stoomschip is door ons vuur ixi den' grond geboord. Andere werden gedwongen op den noordelijken oever te lo'open. ALLERLEI NIEUWS. Van bevoegde zijde verneemt da „Meierijscbe Crt." eenige bijzonderheden over den toestand, die in Leuven en all-ernaasten omtrek thans beerscht: Het oude schoon© Leuven biedt een trooste loos beeld. Men weet. dat bij -den inval van het Duitsche leger en de gevechten in en om deze stad meer dan duizend woningen, waaronder zeer kostbare, zijn vernield geworden. De ruïnes zijn nog slechts voor een zeer klein gedeelte- op geruimd en -leggen ook nu nog, na twee jaar, een onmiskenbaar cachet op onze goede stad. De bevolking, die aanvankelijk voor een groot deel gevlucht was, maar later weer terugkeerde1, zoodat bijna 40.000 burgers binnen haar mu ren terug waren, is weer met vele duizenden ge slonken De werkloozen en dezen helaas niet alleen, zijn uit hun woningen weggevoerd, maar men draagt ook deze zware beproeving met gelaten heid. Leuven heeft wel zijn hartroerende too- neelen aanschouwd bij de groote deportaties van de laatste maanden, maar het heeft niet dat j verzet gekend, waarover van andere plaatsen gemeld wordt. Naast de werkloozen zijn ook vele dienstbare jongemannen weggevoerd. Anderen, zoowel oude ren, als jongeren, zijn te midden van de alge meene verwarring' ontsnapt naar neutraal gebied; naar Nederland en zelfs naar Luxemburg. Hon derden Leuvenaars leven bovendien verspreid over het Belgische- platteland, waar de Duitsche speurzin hen nog niet heeft kunnen ontdekken. Ge-en wonder, dat onze pastoors hun pijnlijke smart uiten over hun jammerlijk verstrooide kud de, waarvan men nimmer iets meer hoort en wier lot onbekend blijft. Leuven bad een 43.000 inwoners; thans zal het getal weinig meer dan 10.000 bedragen; 10.000 burgers tegenover even- zooveel soldaten, want de Duitschers toonen hier nogeen ongebroken macht. Het Duitsche en verduitschte bestuur van onze srad tracht den toestand voor de achtergeblevenen zoo drage lijk mogelijk te mak-en, maar claimt er niet in den ti'oosteloozen toestand eenigszins te verbe teren. D-e volksvoeding is zelfs lond-er de kunstig ge vonden Duitsche distributiemaatregelen vastge- loopen. De levensbehoeften zijn schrikbarend hoog in prijs, gelijk in geheel cfen omtrek, maar een groote kring van' boe-ren is verplicht die) producten van dien o, zoo geslonken vee stapel voor onze stad te reserveeren. De ge- meepte-financiën geraken volkomen uitgeput. De belastingen worden natuurlijk bijna uitsluiteind voor economische doeleinden aangewend, maar zijn daartoe zelfs niet toereikend. Leuven zakt steeds dieper in den schuldenlast weg. Hier volgen eenige prijzen: Boter fr. 4.50 per K.G. Aardappelen fr. 13 per 100 K.G. Brood fr. 1.10 per KG. Vieesch fr. 4.50 —5 30 per K.G. V-ele andere artikelen zijn naar evenredigheid nog veel hooger in prijs. Voor 'n ei betaalt men b.v een haJven franc, voor steenkolen fr. 43j per ton. Gelukkig worden de laatste weken ver schillende artikelen aan de armen tegen vermin derden prijs geboden...... Door geheel België wordt nieuwe bedrijvigheid waargenomen. Er heeft een druk vervoer op alle treinen plaats, maar omdat alles in geslo ten waggons geschiedt, is niet met zekerheid te zeggen, of er manschappen, munitie of artil lerie naar het front worden overgebracht. De reservetroepen in de verschillende lijdelijxe kam pen van de Belgische provincies Brabant en Limburg zijn Maandag alle plotseling met onbe kende bestemming vertrokken. Over de duurte verneemt het blad het vol gende: uit de provincies Antwerpen en Brabant: Boter fr. 16, vet fr. 12, koffie fr. 13. vieesch fr. 810, aardappelen fr. 0.45 per K.G. Een stukje kwatta-chocolade kost te Brussel 0,75 fr. Volgens te Havre ontvangt n inlichtingen zijn zoo even ongeveer duizend spoorwegarl-;i- d-ers uit Mechelen weggevoerd. Een andere-groep van zoo wat 800 werklieden bij hetzelfde bedrijf zal 16 Januari worden gedeporteerd. Op dien dag zullen ook uit de dorpen in dei buurt van Mechelen d-e daartoe in aanmerking komende mannen worden weggevoerd. De „Daily Telegraph" verneemt dd. 11 de zer uit Milaan: Er bestaat groote kans dat het kabinet Clam Martini-e zal aftreden. Achter de schermen zijn Tsjechische invloeden tegen hem aan den gang, omdat Martinie en Czernin, ofschoon tsjechen, als afvalligen te boek staan. NOORWEGEN. In de troonrede, waarmede de koning van Noorwegen/ gister het Storthing heeft geopend, wordt gewezen op d-e steeds toenemende moei lijkheden, die de neutralen ten gevolge van den oorlog ondervinden. Hoewel Noorwegen steeds trachtte de meest strikte neutraliteit te hand haven, konden meeningsverschillen met de oor logvoerenden ten gevolge van tegenstrijdige be langen niet vermeden worden. Pij de behande ling dezer kwesties heeft de regeering den raad van den voorzitter van het Storthing en van de 1 partijleiders ingewonnen, maar, daar dit niet vol doende -is, acht men het gewenscht een commis sie uit het Storthing te benoemen, die de re geering in gewichtige aangelegenheden kan raad plegen. D-e troonrede gewaagt verder van de confe renties van de ministers van Buitenlandsche Za ken der Scandinavische landen, van de nota's, die gezonden werden ter ondersteuning gan Wil son's vredesvoorstel en bespreekt ten slotte den toestand der staatsfinanciën. Gedenkteeken voor president Steyn. Bij eenige heeren hier te lande is het denk beeld gerezen, een gedenkteeken op te richten voor president Steyn. Zij hebben zich daartoe in verbinding gesrell met het hoofdbestuur dei* Nederlandsch Zuid Afiïkaansche Vereeniging dr Hendrik Muller en den voorzitter van het. Al gemeen Nederlandsch Verbond Het ligt in de bedoeling een uitgebreide commissie voor dit doel te vormen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1