De Kamerverkiezingen in 1917. Aan de Besturen van de by den Algemeenen Bond aangesloten Centrale R: K. Kiesvereenigin- gen is de volgend circulaire gezonden Ingevolge eene door de Voorzitters der Hoofd besturen van den Bond van Vrije Liberalen, van de Liberale Unie en van den Vrijz. Dem. Bood gedane uitnoodiging, had op 21 December II. eene bespreking plaats tusschen de Voorzitters der zeven in dé Tweede Kamer vertegenwoordigde politieke partijen, over de Kamerverkiezingen, welke volgen moeten op de a.s. Kamerontbinding. Naar aanleiding daarvan hebben w(j de eer U te verzoeken, Uwe Centrale Kiesvereemging te raadplegen over de vraag, of zij genegen is mede te werken, dat bij de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke tengevolge van de ontbindmg met het oog op de Grondwetsherziening in 1917 moeten plaats heb ben, de zittende leden geen bestrijding vinden, en, zoo mogelijk, bij enkele candidaatstelling worden herkozen, waarbjj dan duidelijk zal moeten wor den vooropgesteld, dat gedurende de parlementaire periode, aanvangende na bedoelde verkiezing en eindigende met de ontbinding, tengevolge van de eerste verkiezing krachtens evenredig k'esrecht, door alle partijen zal worden bevorderd, datelke beslissing zal worden vermeden over eenig onder werp, dat tot politieken beginselstrijd zoude kun nen leiden. Waar vrij zeker in den zomer van 1918 de verkiezingen krachtens evenredig kiesrecht zullen plaats hebben, zal, wordt bovenstaande vraag be vestigend beantwoord, daarvan het gevolg zijn, dat het tegenwoordig Kabinet en de tegenwoordige meerderheid tot het najaar van 1918 zullen blij ven gehandhaafd. Wij begrijpen, dat aanvankelijk by Uwe Kies- vereemging de neiging zal bestaan, boven gestelde vraag te beantwoorden metneen* Wanneer men toch bedenkt, dat de Regeering zelve in het najaar van 1915 het politiek bestand afbrak, dat de linkerzijde in den afgeloopen zomer een geweldigen gelukkig mislukten aanval deed, met het doel de Eerste Kamer om te zet ten, eischt de consequentie, dat ook in 1917 de verkiezingsstrijd op de gewone wijze worde gevoerd. Wij verstaan het voorts, dat de Kiezers, die aanstonds na de campagne van '13 hebben be merkt dat de linkerzijde niet bij machte was een Kabinet te formeeren, aan wie voorts uit woord en daad steeds meer duidelijk gebleken is, hoe zij door de linksche verkiezingsleuzen en voorstel lingen zijn misleid geworden, haken naar het oogenblik, om de in 1913 begane vergissing te herstellen. Wij gevoelen eindelijk, dat de steëds toenemen de ontevredenheid over deD gang van zaken op binnenlar.dsch terrein, dat de verwaarloozing der sociale Veizekeringswetten, dank vooral den Minister Talm* tot stand gebracht, de Kiezers met ongeduld het tijdstip doen tegemoet" zien^ waarop zij gelegenheid zullen hebben een anderen koers te geven aan de behartiging der bmnen- landsche aangelegenheden. Toch meenen wij, dat de vraag in bevestigen den zin zoude kunnen worden beantwoord. Wij toch bljjven daarbij consequent, wijl onzer zijds de hervatting van deD binnenlandscken po litieken 'strijd, in de huidige buitengewone tijds omstandigheden, voortdurend is afgekeurd. De Grondwetsherziening werd voorts in de 2e Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verwacht mag worden, dat ook de Katholieke kiezers in de gedane voorstellen zullen berusten. Werd verder dit jaar een verkiezingsstrijd ge voerd, dan zouden, ongeacht deu uitslag daaivaD, toch èn Kamer èn Regiering zich tot het tijd stip waarop de verkiezingen volgens evenredig kiesrecht zullen hcbbeD plaats gehad, slechts met de afdoening der noodige administratieve werk zaamheden kunnen bezig houden zonder meër. Maar dan is het duidelijk niet van zóó overwe gend belang, in dien korten tusscheotijd een rechtsch Kabinet aan het bewind te brengeD, terwijl in het sctner ondenkbare geval, dat de linkerzijde den veikiezingsstiijd zoude winneD, het optreden van een liberaal-socialistisch Kabinet thans zeer zeker niet zonder bedenking zoude 2jjn. Bovendien zal in 1918 in elk geval een politieke strjjd geleverd moeten worden. De door de Regeering aan de orde gestelde Grondwets herziening zat komt zjj tot stand zulks on- vermijdeliik maken. Waar zoo de zaken staan, meenen wij, dat, nu eenmaal de tegenwoordige Regeering niet aan stonds in Augustus 1914-een nationaal Kabinet heeft getracht te formeeren, aan haar ook wel in het korte overgangstijdvak '17'18 de verant woordelijkheid voor de binnenlandsche admini stratie kan weiden gelaten. Zi*j zullen wij, met terzijdelatiDg van een ver kiezingsstrijd du jaar, ons tijdig en goed kunnen voorbereiden tot den politieken strijd, die gestre den moet worden, en wel op geheel nieuwe wjjze, in 1918, in welk jaar de Kiezers ruim schoots de gelegeuheid zullen vinden het in '13 verloren terrein te herwinnen. Wij meenen derhalve U in overweging te mo gen geven, aan Uwe VereecigiDg aan te raden, bovengenoemde vraag in bevestigenden zin te be antwoorden, in welk geval Uw hoofdbestuur zich zal gemachtigd houden aan de Hoofdbesturen der andere politieke partijen mee te deelen, dat bij bij den Bond aangesloten R. K. Kiesvereenigingen van wie een zoodanig antwoord is ingekomen, bereid zijn mede te werken tot boven omschre ven doei, mits de boven omschreven voorwaarden zoo noodig nader omschreven worden ver. vuld. Wjj verzoeken U vriendelijk, vóór 15 Fe bruari a. s.. de beslissing Uwer Kiesvereeniging aan den len Secretaris, Baron Van Lamsweerde te Arnhem, te willen medeelen. Het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kisvereeningingen in Nederland. Mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen, Voor zitterMr. Max van Dam, Onder Voorzitter. A. M. J. E. A. Baron van Lamsweerde, 1 e Secretaris, Mr. J. N. J. E. Heerkeos Thijssan, Penningmees ter, J. W. Vienings. Jonkheer Mr. L. E. M. Von Fisenne, Mr. P. J. M. Aalberse, Mr. F. J. M. A. Reekers, W. Fransen J.zn., Dr. H. W. Takken- berg, E. A. Ohms, Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, J. Scbaepkens van Riem pst Jr., Mr. G. F. M. Baron van Hugenpoth tot Aerdt. De Successiewet. Men meldt uit 's-Gravenhage Naar wij uit welingelichte kringen vernemen, loopt de nieuwe Successiewet, ondanks de in het voorloopig verslag der Kamer tot uiting ge komen bezwaren, geen gevaar te worden ver worpen. Wel verwacht men, dat sommige le den der Eerste Kamer hun stem niet aan het ontwerp zullen geven. De distributie. Men meld uit 's-Gravenhage De directeur van het Rijks centraal admini stratiekantoor voor de distributie van levens middelen heeft aan den minister van Landbouw verzocht hem van zijn ambt te ontheffen. De directeur van het Rijksdistributiekantoor is de heer La. Gro. voormalig Remonstrantsch dominé, later schoolopziener. Ministerie van Ouderwijs. In onderwijskringen circuleert een adres aan H. M. de Koningin met verzoek de instelling van een Ministerie van onderwijs te willen overwegen Het gaat uit van prof. dr. B. Symons te Groningen e.a. (Ned.) Invoering van een handelsregister. De Middenstandsbond heeft zich in opdracht van het op 6 en 7 dezer te Leiden gehouden congres, nogmaals tot den minister van Justitie met het verzoek gewend de spoedige invoering van een handelsregister in Nederland te willen bevorderen. De zeilvaart weer in eere Men seint ons uit Batavia Het eerste Nederlandsche zeilschip, de Alber- tina Beatrice, dat tabak zal vervoeren, vertrekt midden Januari, onder kapitein Meulemans. Het tweede zeilschip, de „John. Davie," zal in Maart a s. met een lading tabak uitzeilen. tüd» en Nieuw*. Commissie van advies voor den havenarbeid. Bij Kon. besluit van den Gden dezer is, ge zien artikel 19 der Stuwadoorswet (wet van 16 October 1914, Stbld. no. 486) en het Reglement voor de Commissiën voor den havenarbeid (Ko. besluit van den 5den September 1916, Stbld. no. 435) bepaald: Voor de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Pernis, Dordrecht en Zwijndrecht wordt een commissie van advies voor den havenarbeid ingesteld, welker zetel is ge vestigd te Rotterdam. De commissie zal den naam dragen van Com missie voor den havenarbeid te Rotterdam. Flora-Bioacoop. Bijzonder belangrijk is deze week het vervolg op het Flora-Journaal. Zooals te begrijpen is bewegen de meeste tafereelen zich op het krjjgB tooneel. Het „Carnaval te Nizza" is een prachtige op name van een carnavalsoptocht. Wat ddar te zien wordt gegeven, overtreft de stoutste ver beelding. Het kluchtige genre ia vertegenwoordigd door „De groote en de kleine vagebond" en „De lot gevallen van een bruidegom". Na de pauze gaat het spannende drama „Zijn zwaarste taak". Jac Deebs, de detective, ver telt bij zijn thuiskomst na een afwezigheid van, drie jaar, aan zijn moeder wat zijn zwaarste taak is geweest Hij heeft een meisje gered op op het oogenblik dat zij zich in wanhoop van het leven wilde berooven. Het meisje neemt hij in zijn huis op en een door hem geleid onderzoek geeft hem zekerheid dat de wees, die hij van den dood gered heeft, de erfgename is van een millionair. Op het landgoed in Ame rika ontdekt Deebs, dat zij achtervolgd wordt door den onterfden zoon van den millionair. Na veel wederwaardigheden, waarbij Deebs zich,doet kennen als een vernuftigen en voortvarenden de tective, slaagt hij erin de hand te leggen op den belager van Ellen. Op het oogenblik ech ter dat hij dit succes behaalt, wordt het hem tevens duidelijk dat Ellen, die hij beminde, de medeplichtige is van den andere en niet de erfgename waarvoor zij zich uitgaf. Het bevel om haar te arresteeren was zijn zwaarste taak. Een bezoek aan de bioscoop is deze week bij zonder aan te bevelen. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevragen op werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags Rozenkrans, autonummer 314? By vinders Broche, Vogeljj, Noordvest 77 knipmesje, Wes terhof, Laan Ons Genoegen 29portemonnaie met inhoud, Voorbach, Buitenhavenweg 164; poitemonBaie met inhoud. Hengst, Spinhuispad 16; gouden broche, (te Rotterdam gevonden), Hazelberg, Kreupelstraat 211rozenkrans en zwart fluweelen muts, v. Wagtendonk, Klein Groenendal 2322; hectogram, v. Leeuwen, Broersvest 133; kinderhandtaschje, Schilperoord, Fabristraat 55; rozenkrans, v. Lith, Boterstraat 53 zilveren' broche, de Graaf, boschwachter van het Sterrebosch 'portemonnaie met inhoud, Sluiter, Visscherstraat 23; damestaschje met inhoud, Linnebrink, Lange Haven 68; zakdoeken en panlap, v. d. Be g> Hoogstraat 38bov.zilveren halsketting, v. d. Ree, Hoofdstraat 123; glacé handschoen, Zuidgeest, N. Haven 163L „Lorenzo Perosi". Zondag 21 Januari e.k. zal deze vereeniging ter herdenking van haar vijfjarig bestaan een feestconcert geven, dat, gezien de ernstige voorbereiding, een mooie uitvoering belooft te worden. Het programma vermeldt als hoofdnummer „Erlkönig's Tochter" van Niels W. Gade, een toonwerk voor soli en koor. dat tot het beste gerekend kan woiden, door dezen musicus ge componeerd. Als solisten zullen optreden Mevr. A. Reballio- Siewe Sopraan, Méj. B Land. Alt, en de heer Carl Butter van Hulst, bariton. Het aldus zoo uitstekend verzorgde programma zal zeker vele toehoorders trekken. Levensmiddelenbureau. Men deelt ons mede, dat na,herhaalde aanvraag eidelijk voor Schiedam beschikbaar zijn gesteld 50 balen boonen en 100 balen erwten. Deze hoe veelheden zijn veel te gering, doch het rijks- distributiebureau antwoordt op alle aanvragen, dat er niet meer is. Ook de beschikbaarstelling1 van visch laat ten gevolge van de staking in IJmuiden den laatsten tijd te wenschen. Groenten zijn er zoowel versche als gecon serveerde en vatgroenten in voldoende hoeveel heden aanwezig. ee Gister-middag o.m kwart voor vijf is op ongeveer 200 M. van het Roode Hek de 34-jarige H. Grave, wonende Mauritsstraat te Rot terdam door de electrische tram aangereden en ernstig aan hoofd, mond en linkervoet ge wond. Het ongeluk is gebeurd doorflat de man die in de richting van Schiedam liep uitweek voor de van hier komende tram. De bestuurder van de van Rotterdam komende tram, die den man op korten afstand zag, remde uit alle macht doch kon het ongeluk niet voorkomen. G. is op advies van een dokter per rijtuig naar het zie kenhuis te Rotterdam overgebracht. Vr ij dagmiddag omstreeks 5 uur is de 17 jarige C v. d. B., wonende Matenessestraat, in de gereedschappenfabriek sLabor", aan den Buitenhavenweg, door een drijfriem gegrepen. De jongen werd tegen den grond geworpen. Hij was aanvankelijk bewusteloos, doch men kon hem Spoedig weer tot bewustzijn brengen Daar hy een blo-dende wonde aan het hoofd had hekomen, werd by naar dr. Eodtz gebracht, die hem heeft verbonden. Tegen een aardappelhandelaar, alhier, die veenaardappeien boven den door den minister vastgestelden maximumprijs verkocht is proces verbaal opgemaakt. De politie alhier heeft gisteren een persoon aangehouden, die een zak aard appelen naar zijn woning in Vlaardingen wilde vervoeren. De (regeerings)aardappelen zijn in beslaggenomen en ter beschikking gesteld van het distributiebureau. De winkelier, die de aardappelen had verkocht, wordt, gestraft. Een 11 j arig e j o ng en, d i e h ier g is teren zwervend werd aantroffen, is gisteren door de politie naar zijn woning in Rotterdam over gebracht. Op verzoek van de politie alhier is door de Rotterdamsche politie aldaar aange houden, de varensgezel A. van Buit Bosch- kapelle die op 19 December in een café aan de Boterstraat alhier eenige horloges een halsketting en twee biljartballen had ontvreemd. De man bekende den diefstal te hebben gepleegd. Hij is na het verhoor weer ter beschikking van de politie te Rotterdam gesteld, omdat hij ver dacht wordt zich in Rotterdam, Haarlem. Lei den. Hillegersberg, Dordtrecht en Middelburg aan dergelijke feiten te hebben schuldig ge maakt. Door de politie alhier is gisteren aangehouden een persoon, die koper vervoerde. Hij bekende het koper te hebben ontvreemd aan de Droogdok-Maatschappij, waar hij werk zaam was. De man is aan de politie te Rotter dam overgeleverd tot nader onderzoek. DeMaatschappij Maas en Water weg alhier heeft in opdracht van lastgevers gekocht de panden Constantia aan de Boterstraat en het winkelhuis aan de Hoogstraat 48. Hoogwater te Schiedam: Zondag 14 Januari 7.36 v.m., 7.42 n.m.Maandag 15 Januari 8.13 v.m. 8.23 n.m. Ingezonden Mede deelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOEMX", telef. 15, u even goed en vlug bedient 1 4685 6 AAMBEIEN, meest voorkomende kwaal van onzen tijd. Hij, die bevrijd blijft van aambeien, mag in derdaad van geluk spreken, want de martelin gen van jeukende, bloedende, droge of uitwen dige aambeien berooven den lijder van alle rust en genot. Weinig menschen ontsnappen aan deze kwaal na den middelbaren leeftijd. Oorzaken van vatbaarheid ervoor zijn erfelijk heid, leverkwalen, gebruik van sterke purgeer middelen, verstopping, te veel eten of drinken, zittende leefwijze, en te weinig lichaamsoefe ning. Vrouwen lijden er dikwijls aan bij zwan gerschap, ofschoon de vatbaarheid dan reeds te voren bestond. Bij alle vormen van aambeien zijn regelmatige stoelgang, licht verteerbaar voedsel en zorgvul dige reiniging van groot belang. Ofschoon in ver gevorderde gevallen operaties door sommige autoriteiten worden voorgestaan, werd opmerkelijk succes verkregen door het ge bruik van Foster's Zalf, een spoedig verzach tende, heelende en antiseptische zalf, in het bi zonder geschikt voor aambeden. De eerste aanwending van Foster's Zalf doet de prikkeling verminderen en het voortgezet ge bruik doet de ontsteking en het bloeden ophou den, en maakt in de meerderheid der gevallen een einde aan de kwaal. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Schiedam verkrijgb. bij Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na on tv. v. post wissel k f 1.75 p. doos. tfemenjrd Nieuws. Uitvoer van stamboekvee. Naar men ons mededeelt, is door den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel toegestaan de uitvoer van 750 stamboekkoeien, welke ten minste eenmaal hebben gekalfd (geen vetvee) en van 50 volbloedstieren van 14 maanden tot 2 jaar oud De koeien moeten ingeschreven zijn in het Register (voor Friesland Hulpboek) Stam boek of Hulpstamboek van het N R. S. het F R S. of het G.R S en de stieren in het stamboek, van een der genoemde stamboeken. De Regis ter koeren (voor Friesland Hulpboekkoeien) moe ten voor lOctober 1916 zijn ingeschreven, terwijl alle dieren voor 1 December 1916 in de Provincie van aankoop aanwezig moeten zijn. De uitvoer is opgedragen aan de Rundvee- vereeniging en niet aan de Rundveestamboeken. Voor den aankoop zijn eenige Duitsche commis sien in het land. welke met behulp van eenige daarvoor aangewezen commissionairs de fokkers bezoeken. Inbraken te Amsterdam. De brandkast- bende te Amsterdam gaat steeds brutaler te werk. Na den „strop", dien ze laatst op den Singel haalde, is gisternacht revanche genomen. Of de nachtelijke tocht een succes voor de hee- ren is geweest, valt nog te bezien. Er werden drie inbraken gepleegd in de Haarlemmer Houttuinen. Ten eerste werd toe gang verschaft tot perceel nummer 90, ten kantore der firma Vlaanderen en Doets, han delaren in boonen, erwten en zaden. De deu ren zijn met behulp van een valschen sleutel! opengesloten. Zoo - kwamen de inbrekers in het kantoor, waar ze hun krachten beproefden op de brandkast, die in een gewone kast staaf. Beide kasten werden geopend. De brandkast werd opengehakt, maar hierin werd niets ge vonden, dan eenige ceelen, die ze lieten lig! gen. De kast was nog half vernield ten ge volge van een vorige inbraak, i De politie vond gister-morgen uit, dat de in brekers op 't dak klommen en door een luik een pakhuis wisten te bereiken op nummer 8688, der firma in koloniale waren Campen Co. Langs eenige verdiepingen bereikten ,ze het parterre, gelegen kantoor. Ook hier werd de brandkast geforceerd en met meer resultaat dan de vorige. Ongeveer f500.be nevens eenige effecten worden vermist. In ruil daarvoor deponeerden ze naast de kast het gebruikelijke souvenir. Door een onbegrijpelijke oorzaak lieten ze de zak met inbrekerswerktuigen in de goot liggen. Bij - de firma Vlaanderen Doets hebben de inbrekers een oude krant, een stuk papier en een zakdoek met een groenen rand achterge laten. De derde inbraak gold het oliepakhuis der firma Capelle Co., op nummer 36. Ze wisten hier aan den waterkant een spijl van een raam uit te breken en kwamen zoo binnen. Er wordt slechts weinig vermist, wat postzegels en si naasappelen. De brandkast werd ongemoeid ge laten. Het is niet zeker of die beruchte bende in dit i»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2