Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering finn bariM f en it fif» De Oorlog. eliane. 40ste Jaargang. Maandag 15 Januari 1917. No. 11735 feuilleton. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand c tranoo p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlek© nummers 2 oent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. nyereeüoffiïtii op ae poli: jermeine Toorwaarflei. Öffieieele berichten. levenslange t 000 verlies van 1 (1 f| biJ flOf] Jm"8 invaliditeitI |J U vol? oï^gI (JU I I UU - duim; verzekering wordt gewaarborgd door de Holl&ndsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. 1 J y y een duim; 1 [|[J wijsvinger; |(J bij verlies van eiken ande ren vinger. Kwade praktijken bij de keuring van dienstplichtigen. De Burgemeester van Schiedam waarschuwt de militie- en landstormplichtigen er voor zich met tusschenpersonen in verbinding te stellen om voor den dienst afgekeurd te worden om at, indien zij inderdaad ongeschikt zijn, de a euring ook zonder die personen zou plaats heb ben en -wijst met nadruk op art. 206 van het Wetboek van Strafrecht luidende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2o" bij die een ander op diens verzoek opzet telijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood tengevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Schiedam, 15 Januari 1917. -De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. AAN HET WESTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldt dd. gisten Buiten levendig geschutvuur van beide par tijen aan de Somme, zijn de krijgsverrichtingen over het geheele front door regen en sneeuwj van geringen omvang geweest, 's Nachts zijn op verscheiden plaatsen aanvallen van vijande lijke patroeljes afgeslagen. Fransch stafbericht van gister-middag Ten Z. van de Somme en op den rechteroever der Maas eenig geschutvuur aan heide zijden. e nacht was op het overige gedeelte van het front kalm. Het Fransche avondcommuniqué mc-ldt: Kanonvuur ten Zuiden van de Somme en in de streek van Verdun. Vijandelijke verkenningspatrouilles ten Zuiden van T'erry-au-Bae werden met verliezen terug geslagen. Nabij Pont-a-Mousson is een vijandelijk vlieg- U1g neergestort. De vliegers zijn- gevangen ge nomen. Engelsch stafbericht: Een aanvalspoging op een patrouille op een °nzer posities ten Noord-Westen van Gueude- °°nrt op gisterenavond mislukte totaal. De vij and werd met verliezen teruggedreven. Gedurende den nacht deden onze patrouilles geslaagde ondernemingen in de nabijheid van uuve Chapelle en Armentières. Naar het Fransch. 23 Wi^e baar eerst mee naar Crecy némen, voor twee of drie maanden naar gene Ude der Alpen opdat hij. zooals hij zei, met haar talie zou hebben gezien en er later nooit meer aan zou behoeven te denken. Dit besluit verwekte zulk een ongenoeeen, dat lanche er van schrikte. Zij had nooit gezien, oat iemand zich tegen haar moeder verzette oo ven dien voelde zij dat de wil van h .ar toe komstige echtgenoot niet zoodanig wa«, dat men gemakkelijk over zegevierde. Zij riep de nulp in van mynheer Malseigne. Yves vroeg an zijn kant den steun van mevrouw de Crecy en gedurende eenige dagen had er een levendige un vinnige woordenwiss-ling plaats. Malseigne ueed zyn best om de markiezin voor te stellen, at er niets misplaatst of kwetsends was voor lanche in den wensch dien Monléon te kennen gat om na zijn huwelijk met haar alleen te zyn. markiezin herhaalde dat. om zulks gepast te vinden, men een Eugelsch meisje moest zyn, wat haar dochter gelukkig niet was. Wat de Wij bombardeerden in den namiddag met goede resultaten de vijandelijke loopgraven ten Noord- Westen van Lens. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsch communiqué: Bij de legergroep van prins Leopold geen ge beurtenissen van beteekenis. Bij de legergroep van kolonel-generaal aarts hertog Jozef, in de Oostelijke Karpathen, dron gen ten N. van de Gouden Bistrica Duitsche gre nadiers op verscheiden plaatsen de Russische stellingen Linnen en brachten den vijand ern stige verliezen toe, waarop zij overeenkomstig het bevel met buit en gevangenen in hun eigen stelling 'terugkeerden. i Ten Z. van den Oitoz-pas is een door den vijand bezette hoogte bestormd. Vijftig gevan genen vielen in handen van de aanvallers. Uit St. Petersburg: In de streek van Riga bezuiden het Babitmeer hebben Duitsche afdeelingen in aangesloten ge lederen de onze oostelijk wan Kalntsein aangeval len. Ze werden teruggeslagen. Een vijandelijk luchtsmaldeel van 13 vliegtui gen heeft ongeveer 40 bommen op het .station Radriwilof geworpen. Vliegtuigen van ons daal den bij verkenningsvluchten achter de vijande lijke linie in weerwil van het zeer heftig© ge schutvuur der tegenstanders tot 1400 M. en be stookten een batterij van hen bij het dorp Kro ket 20 werst beoosten Zloczow mét machine- geweervuur. OP DEN BALKAN. De Duitsche staf bericht: Bij de legergroep van Mackensen werden de krijgsverrichtingen belemmerd door het slechte weer. Een aanval der Russen aan de Sereth, ten N.W. van Biïaila, werd afgeslagen. Uit Berlijn: Vadeni, aan den spoorweg Braila-Galatz ge legen, is genomen. Uit St. Petersburg: De vijand heeft onze afdeelingen van de hoog ten benoorden de Sla.nik gedrongen. Vijandelijke aanvallten op de hoogten zuide lijk van de Oitoz zijn alle gekeerd De Roemeniërs vielen de tegenpartij weste lijk van Monastirca Casinul aan de Casinu aan. Na -een verwoed handgemeen wisten ze haar terug te werpen, haar loopgraven te bezetten en drie machinegeweren te nemen. Uit Berlijn meldt men: Aan de neutrale regeeringen, die dipllömatieke vertegenwoordigers in Boekarest hebben, werd verzocht deze terug te roepen, daar na het! vertrek der Roemeensche regeering uil Boeka rest de verovering der vesting en hel instellen van een militair bestuur voor de uitoefening; der diplomatieke functies geen terrein meer overblijft. De neutrale gezanten verlieten Boe karest den 13den Januari in een ter hunner be schikking gestelden extra-trein. barones aangaat, zij bepaalde er zich toe te zeggen, dat haar neef een zonderling was, maar dat men hem moest nemen zooals hij was en zij be weerde dat. als men hem toch noodzaakte om op den dag van zijn huwelijk een groot diner mee te maken, hij zich zou gedragen op een wijze, die allen minder op hun gemak zou stellen. „En toch", zei mevrouw de Liminges, „is mijnheer de Monléon een nette man, die. zoo als ik mij voorstel, niet in staat is. om de een of andere zonderlinge buitensporigheid te begaan. Niemand verwacht dien dag dat de jongehuwden zich veel bezighouden met het gezelschap. Hij zal naast Blanche aan tafel zittenen al spraken zy gedurende het geheele dmer slechts met elkaar, dan zou dat niets bijzonders zijn, terwijl zoo alleen weggaan om samen te gaan reizen, het toppunt is van dwaasheid en ongepastheid." „Dat stem ik toe", zei d6 baronnes, „maar als zich eenmaal een denkbeeld vastgezet heeft in het brein van Yves, dan is het beter geloof me, om hem niet tegen te werken In dat ge val zou je zien, dat hy zich somber en onte vreden zou toonen, en dat zou slecht passen bij een trouwdag, zoodat meenigeen het op zou merken en het aanleiding geven zou tot allerlei praatjes. „Dat zal men ook doen als zij zoo op zijn Engelsch weggaanmen zal er heel wat over babbelen, wees daar verzekerd van." „Waarschijnlijk wel, maar dat zullen dan toch De in de vijandelijke pers verbreide geruchten van uitzetting der gezanten en de daaraan vast geknoopte kwaadwillige beschouwingen missen eiken grond. 1 ALLERLEI NIEUWS. Havas seint uit Parijs: De middenrijken hebben in hun laatste nota getracht de schending van de onzijdigheid Van België in hej. vergeetboek te brengen en den geallieerden hun optreden in Griekenland ten laste te leggen. Tegenover deze beschuldiging zij nogmaals op de feiten gewezen. Terwijl Duitsehland gebonden was door een verdrag, waarbij h et verplicht was de onzijdigheid van Bel gië te eerbiedigen, bestond er ten aanzien van Griekenland geen verdrag van dien aard. Voor dit land is de onzijdigheid eejn vraag van poli tick, welke het naar zijn goedvinden kan op-i lossen. Een eeuwig durende onzijdigheid is Grie kenland bij geen enkel verdrag opgelegd. Inte gendeel hebben Frankrijk, Engeland en Rusland tegenover Griekenland het recht van tusschen- komst krachtens internationale overeenkomsten, die dateeren van het ontstaan van dezen staat. Griekenland is onder bescherming van de mo gendheden gesteld bij verdrag van Londen van 6 Juli 1827, het protocol van- 3 Februari 1830, de conventie van 7 Mei 1832 en hel verdrag van Londen van 13 Juli 1863, dat in art. III het land onder; ouvereiniteit plaatst van prins Willem) van Denemarken onder den naam van George I en bepaalt, dat Griekenland onder deze sou-, vereiniteit en onder waarborg van de drie ge noemde groote mogendheden, een monarchale, onafhankelijke en grondwettelijke staat zou zijn. De verdragen voorzien in een 'millitair© actie. Elk der drie contracteerende mogendheden zou het grondgebied van den nieuwen Griekschen - staat kunnen laten betreden, zonder toestemming van de twee andere onderteelcenaars. De zen ding van troepen der Entente naar Saloniki is geschied om Griekenland in staat te stelle» zijn bondgenootschappelijk verdrag van 1913 met Ser vië na te komen. Dit verdrag met Griekenland moet Servië verdedigen tegen een aanval, maar Servië moest om deze hulp te verkrijgen zelf troepen beschikbaar stellen. De expeditie naar Saloniki is uitgezonden op aanvraag van den eersten minister Venizelos, zooals sir Edward Grey den 18den April 1916 in het Lagerhuis! heeft verklaard. Venizelos, die een beroep de©d op deze tusschdnkomst, steunde op de meerder heid van de vorige Kamer, die gekozen was op regelmatige wijze en die het geheele Grieksche volk vertegenwoordigde. Het Berliner TageMatt" noemt als waar- sehijnlijken opvolger van graaf Benckendorff, den overleden Russischen gezant te Londen, Saso- nof, den gewezen Russischen minister van bui- tenlandsche zaken. Een telegram uit Rome meldt: De duikboot Vc 12, die de Oosteurijksch-Hog- gaarsche marine van de Duitsche had overgeno- voor uw dochter minder beleedigende praatjes zijn, dan die, welke ik u waarschuw te vermij den en dan is er iets, dat je als zeker moet aannemen, dat je hem nooit, nooit van mee ning zult doep veranderen. De markiezin werd door deze bewering aan het wankelen gebracht, maar zij begon bezorgd te worden voor de toekomst van Blanche by zulk een volharding, en zij ondervroeg haar ern - stig om zich te verzekeren of zij er niet bang voor was. De markiezin had het geoorloofd gevonden om zich zonder de hulp van haar dochter te be moeien met de keus van hem, wiens vrouw zij moest worden,) omdat zij zich zelf veel toereken baarder achtte dan haar. Maar aan den anderen kant wilde zij volstrekt het geluk niet opofferen of in de waagschaal leggen, dat zij wilde ver zekeren en hoe ver gevorderd de zaken ook waren, zoo zou zij niet geaarzeld hebben met alles te breken, als zij Blanche ongerust of ver ontrust had gezien; maar tot haar groote ver bazing vond zij haar juist in een geheel anderen gemoedstoestand. Blanche had een zachter ka rakter. Van haar jeugd af was zij gewoon om zonder moeite te gehoorzamen en in alle dingen haar wil ondergeschikt te maken aan dien van haar moeder, zonder zelfs aan tegenstand te denken. Hoe zou in haar dan nu die gedachte gekomen zyn tegenover hem, die nog een veel grootere macht op haar zou uitoefenen 7 men, is in onze handen gevallen en maakt se dert deel'uit van on zei eskaders. Een andere; duikboot V 12, die aan de Oostenrijksch-Hongaar- sche marine behoorde, is eveneens in ons be- zit, Lichting 1911. (Officieel.,) Behoudens onvoorzieniene omstandig heden, zal de lichting 1911 bij de onbereden korpsen, torpedisten en pantserfortartillerie uitge zonderd, vermoedelijk omstreeks 40 Maart eerst komende met onbepaald (klein) verlof kunnen vertrekken. Verbod van uitroer van riet en biezen. Het Stbl. no. 172 bevat een Kon. beslu;t van den 12en dezer, waarbij de uitvoer van riet en biezen en alle producten daarvan is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelyk op te heden of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. De oorlogswinstbelasting. Een reeder te SchevmingeD, die na aankoop van twee IJmuider stoomtreilers het treilersbedryf jaat uitoefenen, heeft zich bereid verklaard, de eventueele aanslagen van de schippers en machi nisten in de oorlogswinsibelasting te vergoeden, om de beide schepen in de vaart te houden. Het woningvraagstuk. Het Ned. Gorr. bureau meldt ons, dat in re- wgeeringskringen een verandering van den bijslag van rijk en gemeenten in overweging is. Schenkingen. Men méldt üit Rijssen: De zeereerw. heer F. Th. Weitjes, R.-K. eme ritus-pastoor te Huissen, heeft de volgende som men geschonken: aan het R.-K. par. armbestuur f2000; aan het R.-K. kerkbestuur v. d H. Dio- nysius f5400;1 aan het R.-K. schoolfonds f 8000 en aan het R.-K. weeshuisfonds f 10.000. Geen linnen uit Engeland. De Handelsvereeniging Rotterdam heett, naai de Middenstander meldt, van de N.O.T. bericht ontvangen, dat de Engelsche regeering geen li cences meer verstrekt voor zendingen van lin nen goederen van ©enigen aard naar Nederland. Kamerverkiezingen 1917. De centrale R.-K, kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Wijk bij Duurstede heeft het voorstel van, hM hoofdbestuur goedgekeurd om de pe riodieke verkiezingen in dit jaar zonder strijd te doen afloopen, met dien verstande evenwel, dat zulks niet beschouwd moet worden als ge heel in te stemmen met de tegenwoordige re geering. Blanche was niet die verbeelding ten deel gevallen die tegelijkertijd den rijkdom en de kwelling uitmaken van hen, die ze bezitten. Haar denkbeelden waren eenvoudig, bepaald en weinig ingewikkeld. Nauwelijks had zij de hand van De Monléon aanvaard, of zij had haar onder werping aan hem opgedragen als aan een nieu wen vorst. Toen zij later merkte dat zy op bijna alle punten dezelfde gevoelens hadden en denzelfden smaak hadden zich het vertrouwen en de aan hankelijkheid daar spoedig bijgevoegd en zy was er bijna toe gekomen om oprecht te meenen, dat hij altijd gelijk had. Haar moeder bemerkte dus, dat, wel verre van ongerust te zijn over de zoogenaamde zonderlingheden van de Mon léon, Blanche het alleen maar was, omdat zij haar zag aarzelen met toe te geven. Wat het onderwerp aangaat, waarvan sprake was, zoo zou zij evenzoo gehandeld hebben als hij een een heel andere meening was toegedaan. Zij hechtte niet 'meer aan de reis dan zij het vol gens gewoontegroote diner vreesde. Wat zij alleen maar wilde, was dat Yves tevreden zou zijn en geen wolkje den helderen hemel zou verduiste ren, waaronder zij zoo vreedzaam de toekomst tegemoet ging. {Wordt vervolgd.) il i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1