Dagblad voor Schiedam en f en rr fis De Oorlog. 40ste Jaargang. Dinsdag 16 Januari 1917. No. 11736 Gratis Ongevallenverzekering ELIANE. oTereeitomstif op fte polis Temelae Toonaarden. Officieele berichten. Buitenïandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, aa kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën; 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. 1 UU wijsvinger; f y by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 17 en Donderdag 18 Januari a.s., een gedeelte van de Hoofdstraat loopende tusschen de Nieuwe $aven en de Brouwerstraat voor het verkeer met r(j- en voertuigen zal lijn afgesloten. DE VREDESBEWEGING. Reuter seint uit Washington dd. 15 Januari: 1 resident Wilson is voornemens in een ver klaring ten aanzien van de hem door de regee ringen van beide oorlogvoerende mogendheden- gioepen toegezonden nota's stelling te nemen, doch te verzending van deze verk'aring aan de regeeringen van bedoelde mogendheden zal hij van de houding van het Congres afhankelijk ma ken. Uit Zwitserland wordt aan de „K. V." ge. seind: Volgens de „Idea Nazionale" heeft de H. Stoel aan den clerus der neutrale staten den drin genden wensch te kennen gegeven, om zich te onthouden van iedere bespreking omtrent de vre desvoorstellen der centrale mogendheden, ten einde niet de meening ingang te doen vinden, dat het V aticaan door bemiddeling van den clerus eene propaganda, uitsluitend ten gunste van een deel der oorlogvoerenden onderneemt en om te verhinderen, dat de meeningen en oordeelvellin gen van enkelen gelden zouden als geautoriseer de verklaringen. DE TOESTAND OP DE 00RL0GSTERRE1NEN Marcel Hutin schrijft in de „Echo de Paris": Thans nu de geallieerSen hun besluit kenbaar gemaakt hebben, spreekt het van zelf, dat elk oogenblik .nuttig gebruikt moet worden voor de voorbereiding van het offensief, dat, volgens me thodes die op de ervaring gerond zijn, ons de overwinning moet geven. Het komt er op aan, dat de samenwerking van de geallieerden een maximum-inspanning bereikt. ü;e geheel e kwes tie is niet, dat men krachtig moet toeslaan, maar op tijd nroet toeslaan. Generaal Robertson beeft zich ongetwijfeld met généraal Lyautey verstaan over een bespoediging van de beweging. In Februari 1916 hebben de Duitschers, door Ver dun aan te vallen, het gemeenschaopelijk offen sief van de geallieerden willen voorkomen. Op het oogenblik dat Duitschland nog in Roemenië doende is, is het van belang, dat de geallieerden aan (het Westelijke front niet achteraan komen\ Fi; de Duitschers. Hutin, die er tie aandacht op vestigt, dat de naam van Falkenhayn niet meer ln de Duitsche legerberichten voorkomt, stelt de vraag, of deze belast zal worden met het Naar het Fransch. 24 Alles eindigde met een toegeven van beide partijen. I)e markiez n zag van het avondfeest at en stemde in het vertrek toe. En Yves daarentegen onderwierp zich aan een feestelijk onbijt, dat alle familieleden, vrienden en be kenden in het huis Liminges zou vereenigen en daarna zou Blanche hem volgen, die dan haar neer en meester zou zijn geworden. Die dag brak eindelijk aan. Blanche, nog mooier door de ernstige en ingetogen uitdruk king op haar gelaat, had haar trouwkleed aan gedaan Het rijtuig wachtte haar, en haar broeder, die haar moest geleiden, stond daar, ontroerd en ernstig, gereed om haar den arm te geven. De markiezin drukte haar, voor zij net huis verliet, nog eens aan het hart met die teederheid vermengd met angst, die zoo wel Dekend is aan die arme moeders, die dan be merkten dat dit oogenblik, door haar met zoo veel zorg voorbereid en met zooveel genot tege moet gezien, juist een van de smartelijkste tijd stippen is in haar leven. Eindelijk vertrokken zij. bevel over de troepen, die tegen Sarrail moe ten opereeren. Een telegram uit Londen meldt: Kolonel Repington, de militaire medewerker van de „Times", zegt in een beschouwing: De toestand in het Westen is deze, dat Duitschland 128 divisies tegenover ons heeft en dat het aan tal Fransche, Engelsche en Belgische divisies, zelfs als men rekening houdt met de wisselende sterkte van een divisie aan weerskanten, nog niet dusdanig is, dat zij een beslissing in een aan vallende oorlog belooft. Voor den oorlog namen wij aan, dat een overmacht van twee of zelfs van drie tegen een niet te groot was voor een aanvaller en wij moeten telkens weer herhalen, dat wij in het geheel niet zoo'n overmacht be zitten, en dat toch de overwinning afhangt van het verkrijgen van zulk een overmacht. Het is bovendien voor de Duitschers altijd mogelijk, om in het Westen de vlottende strategische re serves in de schaal te werpen, die zij nu tegen Roemenië gebruiken, en als wij in 1917 ic-gen den vijand slechts een geringe overmacht in het veld voeren, kan niets meer dan een ge ring succes redelijkerwijze verwacht worden. Te kens opnieuw is de stelregel van Nelson, dat het aantal alleen den vijand vernietigen kan, juist gebleken en bijgevolg moet het. ons" hoofd doel zijn, dat het aantal zoowel aan manschap pen als aan kanonnen te verkrijgen. Daarna spreekt de militaire deskundige over het feit,, dat anders schrandere politici met deze doodeenvoudige theorie niet meegaan on over verschillende expedities, waarin troepen versnip perd worden. Sedert de conferentie te Rome beginnen wij echter te hopen, dat wij goed op weg zijn om den raad van bevoegde soldaten op te volgen, onder wie Ca. do ma en Robert son een voorname plaats innemen.' Als men aanneemt, vervolgt kolonel Reping ton, dat onze oorlogsindustrie, thans in haar vollen omvang werkt en daarmee zal voortgaan, hebben wij hard gebrek aan meer divisies. Wij kunnen die op drieërlei manier krijgenten eer ste door zooveel mogelijk divisies naar het weste,- lijke front te zenden, die elders verspreid zijn; ten tweede door het Duitsche stelsel tot uitbrei ding van het totaal van hun divisies na te vol gen en ten derde door in Engelanu en in de koloniën geheel nieuwe divisies op to richten. Het oorspronkelijke plan van Kitschener om voort te gaan met d© ontplooiing van nieuwe strijd krachten is gaandeweg verloopen in den recru- teeringswarbocl op het einde van 1915. En zelfs nu is er nog niet geheel en al orde geschapen. De militaire deskundige schrijft de verantwoor delijkheid voor de verlenging van den oorlog toe aan de partij in het vorige kabinet, die meer op den handel dan op de overwinning bedacht was. Die bezorgdheid voor den handel voerde den uitvoer in Engeland in 1916 tot 500 millioen op, wat bijna een record-cijfer cijfer is, maar welk voordeel trok men van het bereiken van dat cijfer ten koste van een verlen- De kerk. die schitterend verlicht was, was zoo vol bloemen, dat de geur er van de lucht bezwangerde Allen die. ondanks het seizoen, nog in Parijs waren, en een menigte menschen. die met opzet gekomen waren om dit schitte rend huwelijk bij te wonen, omringden het altaar, waar Blanche en Yves voor geknield waien. De laatste wordt met bewondering be schouwd door de nieuwsgierigen. Men merkt op, dat hij zijn ja met klem uitspreekt en dat hij het eerst opstaat, wat zekere kenteekenen zijn voor zijn heerschzuchtigen aard. Daaren tegen bidt hy en buigt het hoofd zonder ge maaktheid. gedurende de mis. die op de inze gening volgt. Wat Blanche aangaat, zy ligt neergeknield en haar lief gelaat is bedekt met tranen. Zy wischt dan haar oogen af en begint weer te glimlachen. Yves geeft haar den arm en iedereen begeeft zich naar de sacristie, waar de jonggehuwden gefeliciteerd worden. Dit brengt een verwarring teweeg en men vergeet^ een oogenblik de heiligheid van de plaats waar men zich bevindt. Deze uitwerking werd nu meer dan ooit te weeggebracht en de toeschouwers, talrijker dan gewoonlijk. duwden, drukten en dreven de an deren voort, die onmiddellijk op het jonge paar volgden. Elian e, die niet wist wat er gebeuren zou, en die deze overhaaste bewegiug niet ver wachtte van de menigte, had zich niet gehaast haar plaats te verlaten, waar haar grijze japon en rose hoed en meer nog haar bevalllige ge- ging van den oorlog, die een uitgave van 2 milliard in het -jaar meebrengt. Engeland liet 4000.000 man op militairen leeftijd in het bur gerlijke leven, dank zij de achterdeurtjes die de militaire dienstplichtwet open liet. Geen mi litaire politiek ié ooit meer „penny wise and pound foolish", (de zuinigheid die de wijsheid, bedriegt) geweest. Wij hebben nu, gaat kolonel Repington voort, een regeering die aan het bewind is gekomen met. het doel, om den oorlog te winnen en wij wachten vol vertrouwen de maatregelen af, die de toestand eischt. Wij .hebben nog1 60 divisies in het Westen noodig en kunnen die krijgen door onze toevlucht te nemen tot een van de drie aangegeven middelen. De mannen zijn er. En naar alle waarschijnlijkheid zal de verschijning van die nieuwe divisies in het'veld den oorlog beslissen. AAN HET WESTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht: Ten N. van de Somme houdt het levendige artillerievuur aan. Terwijl, op verscheiden plaat sen voorwaartsche bewegingen- van vijandelijke patrouilles afgeslagen zijn, slaagden onze eigen verkenningsafdeelingen er in, door voorspoedige ondernemingen gevangenen en machinegeweren binnen te brengen. Het Fransch stafcommuniqué luidt: Wcderzijdscbe bombardementen aan beide oever van de Somme, den rechteroever van de Maas en in Lotharingen. De Duitschers deden "na* bombardement aan vallen op vooruitgeschoven posten tusschen de Aisne en Argonne. Zij werden na levendig ge vecht met handgranaten teruggeslagen. Wij voerden verscheidene succesvolle raids uit, namen materiaal en gevangenen. Engelsch communiqué: In den loop van den nacht drong een afdee- lihg van onze troepen de Duitsche linies ten Oosten van Loos binnen; er werden den vijand groole verliezen toegebracht. Wij bombardeerden .'de onderaardsche schuilplaatsen en maakten ©eni ge gevangenen. Ten Noorden van de Ancre heeft ons geschut een vijandelijk transport met goed gevolg bescho ten. Aan ons front vond het gewone artillerievuur plaats. De vijandelijke stellingen ten Zuid-Oos ten van Loos (ein tegenover het bos eb van Gre- nier werden met goed gevolg beschoten. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsch legerbericht: Front Leopold van Beieren: Bij donker weer bleef de militaire bedrijvigheid gering. OP DEN BALKAN. Roemenië. Duitsch stafbericht: Front aartshertog Jozef: Ten N. van het Su- sita-dal zijn onze pas genomen stellingen door vrij sterke Russische en Roemeensche strijdkrach ten aangevallen. De vijand is overal afgeslagen. stalte en haar edele gelaatstrekken, meer dan een harer huurlieden hadden afgeleid. Terwijl zy zoo onbeweeglijk bleef zitten, zag zy voorby gaaneerst Blanche, op den arm van haar man geleund, toen de markiezin aan den arm van den ouden hertog van Longvilliers een bloed verwant van haar schoonzoon, toen Raynald met een oude dame, de hertogin van Longvilliers. Daarop kwam een jong meisje, in 'toogvallend door de sierlijkheid harer kleeding, de levendige glans harer zwarte oogen, haar lange krullen, die onder uit een hoedje kwamen en op een rose japon vielen, dat haar mooie gestalte zeer goed deed uitkomen. Toen kwam de barones de Crecy. in een japon, waarvan de roode klem- wel een beetje te levendig wasvoor het seizoen, maar die haar als een der belangrijkste perso nen van den stoet deed kennen beladen met kanten en zooveel diamanten als het maar eenigszins mogelijk is 's morgens te dragen, zonder geheel de grenzen van den goeden smaak te buiten te gaan, straalde zij van onvermengd genot want eindelijk was zij ingelijfd in die keur der Parijsche samenleving, waarvan zij, ondanks den naam dien zij droegj nooit geslaagd was, deel uit te maken. De stoet ging zoo onder de oogen van Eliane voorby en zij dacht er nog niet aan mee te gaan, toen iemand, die haar geheel onbekend was, maar die hoewel hij ver van haar afstond, meer dan eens naar haar gekeken had. plotseling naderde, de stoelen met geraas ter zijde wierp, Mackensen: Tusschen den mond van d<e Bu- zeu en de' Sereth is, ondanks ongunstig weer, de laatste door de Russen ten Z. van de Sereth nog behouden plaats Vadeni, stormenderhand genomen. Het Wolffbureau meldt: Be, staat van zaken op het gevechtsterrein aan de toegangswegen tot Moldavië ontwikkelt zich, niettegenstaande het nevelachtige weder, geheel volgens het ontworpen krijgsplan. Aan de Beneden-Sereth is de zuidelijke rivier oever' op enkele plaatsen gezuiverd van Russi sche achterhoedetroepen, waarbij de Turksche troepen zich onderscheidden. Het door lien in een stormaanval genomen dorp Mihalea ligt slechts 3 K.M. van de spoorlijn Galatz-Tecucin verwijderd, welke llijn den linker-oever van de Sereth volgt. Noord-oostelijk van Foscani houden zich Rus-/ sen op in een van, 3 tot' 5 KM. breed moerassig dal tusschen de Putna-bocht en de Sereth, ter wijl zij op den noordelijken oever van de Put na in krachtig versterkte stellingen jn een laat- sten hevigen tegenstand er alles op zetten om de bedreiging op de flank van hun vleugel in het gebergte te beletten. Trots allen beletselen en dén hevigen tegen aanvallen van de Russen en. de Roemenen, ko men de bondgenooten in de uitloopers van de Karpathen dagelijks dichter bij' de vlakte. 'Russisch stafberichtvan gister: De Roemeniërs hebben den vijand op de hoog ten, 2 werst ten Zuidoosten Van Monastircx Casi- nul, aan de Casinu, aangevallen en hem na een heet bajonet-gevecht één werst Zuidwaarts terug geworpen. Vijandelijke afdeelingen, die in de zelfde streek aanvielen, zijn niet alleen teruggë- sllagen door de Roemeniërs met hulp van de Russische troepen, maar eveneens twee werst 'Zuidwaarts gedrongen. In de streek van Vadeni, 10 werst ten Zuid westen van Galatz, heeft de vijand, ter sterkte, van een regiment ongeveer, onze wachtposten aangevallen, die een beetje in Noordelijke richting weken. Afdeelingen van den vijand hebben, na een geduchte voorbereiding Van het geschut, bij her haling onze stellingen in de buurt van Tsjiusleni, 12 werst -ten Noordoosten van Focsani, aanger vallen. Alle aanvallen 'zijn met zwarè verliezen voor den vijand gekeerd. G r i k e n 1 a n d De Fransche pers drukt den tekst van het Grjekscbe antwoord op het ultimatum der En tente af. Ze betoont zich onvoldaan met den toon der nota. De inwilliging van het kabinet te Athene wordt, gelet op de voorwaarden, die in de nota zijn uitgedrukt, eenstemmig onvol doende en onaannemelijk geacht. ALLERLEI NIEUWS. Te Chemnitz is een firma wegens het op drijven van levensmiddelenprijzen, ;ot 18.500 M. boete veroordeeld. die tusschen haar en hem instonden en haar zijn arm aanbood. Eliane nam eerst, verbaasd, toen dankbaar den arm, want rij bemerkte nu, dat zy. om haar tante en de jonggehuwden te bereiken, door een dichte menigte heen moest dringen. „U tiadt dadelijk mevrouw de Liminges moe ten volgen, juffrouw. Ik ben echter blij, dat u het niet gedaan hebt. daar dit mij nu de gele genheid verschaft u nuttig te zyn." Eliane antwoordde met een eenvoudig hoofd knikje, terwijl haar onbekende beschermer met geweld eenige nieuwsgierigen ter zijde schoof, die hen verhinderden de lange rij genoodigden te volgen. Eliane ging met moeite voort, gesteund dooi den arm, waarop, zy leunde, maar zonder nog te begrijpen waar men haar bracht. Eindelijk waagde zy het te vragen. „Waar gaan wy heen? Wel daarheen, tegen over u, naar de sacristie, waarvan gij van hier uit de deur ziet. Wy zullen er op onze beurt inkomen, als de honderd vijftig personen voor de honderd en vijftigste maal den graaf en de gravin geluk gewenscht hebben met hun geluk kige vereeniging. Eliane zweeg. 'Maar na nog een paar schre den met moeite gedaan te hebben, bleef zy plotseling staan. Wordt vervolgd.) sk fffl0sfefl0öAf1flB-€

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1