Binnenland. Gemeenteraad. De Borengeneraal Smuts, bevelvoerder over de Britsche strijdmacht in Oost-Afrika, zal Zuid- Afrika vertegenwoordigen op de aanstaande rjjjks- conferentie te Londen. Uit Luzern verneemt de „Daily News": Verscheidene Zwitsersche Waden zeggen dat de geheimzinnige zending van prins Bülovv is mislukt en dat hij op het punt staat naar Ber lijn terug te keeren. De prins heeft aan vrienden te Luzern zijn leedwezen betuigd over het onverzoenlijk ka rakter van het antwoord der geallieerden aan Duitschland en Wilson. Te Düsseldorf zullen in plaats van vijf' pond aardappelen per hoofd en per week drie pond aardappelen en vier pond rapen verstrekt worden. De Franschen zullen eerlang over geschut van 52.6 m.M. beschikken. Een aantal dier mon sters zijn reeds voor montage gereed. Eveneens is er nieuw geschut voor den luchtdienst inge voerd, met geweldige draagwijdte. De kanonnen- productie zou tot meer dan 2500 stuks per maand gestegen zijn. Meer dan een millioen mannen en vrouwen werken in de munitiefabrieken, 300.000 geweren per maand worden er op het oogenblik in Frankrijk gemaakt, en pl.m. 20.000 machinege weren in dezelfde tijdruimte. De „Frankfurter Ztg." verneemt uit Chris- tiania, dat de Noorsche handelsvloot in Decem ber 34 schepen heeft verloren van te zamen 45.172 ton. Wegens het ongehoord opdrijven der prij zen va.n wijn en cognac zijn op bevel van den rijkskanselier voor die artikelen in Duitschland maximum-prijzen ingevoerd. Reuter seint uit Madrid: Visschers hebben op zee een ledige sloep aan- getroffen, afkomstig van het Nederlandsche stoomschip „Bertonde." Men vermoedt, dat de „Bertonde" getorpedeerd is en de inzittenden van de sloep zijn opgenomen door een ander schip. Een Nederlandsch stoomschip van den naam „Bertonde" komt echter in Lloyds register niet voor. Nederland en Engeland. In verband met het „dringende gevaar", het welk op zeker tijdstip in het begin van den oorlog ons land heette te bedreigen, trekken zeer de aandacht de volgende mededeelingen, door majoor Scheibert gepubliceerd in de „Köln Volksz." d.d. 14 Jan.: Onophoudelijk, richt Engeland het oog op die belangruke Vlaamsche kunststreek Men raadde aan een landing op het eiland Walcheren te beproeven, om van dat Hollandsche gebied uit, Antwerpen en het Duitsche front van achter aan te vallen. Naar ik uit vertrouwbare bron verneem was deze onderneming niet een kwes tie van woorden, maar de militaire en maritieme voorbereidingen waren reeds zoo goed als afge- loopen. Slechts de onwrikbare houding van Ne derland heeft het plan in duigen doen vallen- De geschiedenis zal eenmaal alles aan het licht brengen. Nederland wist wel, dat het aan ons een machtige steun heeft. Dat wist Engeland ook wel. Zoo werd dan ook teneinde raad het voor Walcheren bestemde leger naar de Dardanellen gezonden, want het moest toch ergens naar toe- Slechts de onbuigzame vasthoudendheid en de sterke militaire uitrusting der Nederlandsche regeering hebben Engeland van dit plan doen afzien. In het jaar 1910 begon Nederland de Schelde- monding te versterken. Geweldige Krupp-kanon nen werden aangekocht. Daartégen protesteerde Engeland en uitte zelfs bedreigingen. Toch moest het Engeland, uit den aard der zaak, vrijwel onve schillig zijn, hoe Holland met de Schelde- mondiug handelde Thans weten wij de reden. De sterk bewapende Scheldemonding heeft er veel toe bijgedragen, dat Nederland voor de oorlogsellende bespaard bleef. Hoe Engelsch ge zind de meeste Hollanders ook mogen wezen, toch zal eens het feit meer worden erkend, dat Duitschland tot op het uiterste Hollands neu traliieit geëerbiedigd heeft. Hadden wij niet, toen die inval op Walcheren dreigde, Nederland kunnen bezetten Wij hebben het niet gedaan en willen het niet doen daar wij op Holland s help je zelf ver trouwen. Eq dit feit zal er toe bijdragen, om de veel geuitte vrees, dat Holland door een over winnend Duitschland zon worden opgeslokt, te vernietigen. Hebben wij de goede havens aan de Vlaamsche kust in ons bezit, dan is Holland niet meer de bufferstaat, als hoedanig het thans dienst doet. Als door een wonder is Holland voor een lot als Belgie, Servie of Griekenland bewaard gebléven. Het bezit van de Vlaamsche kust, moet bij eventueele vredesonderhandelingen het kardinale punt uitmaken. En ik zie niet in, dat dit voor Frankrijk en Rusland nadeelig zou kunnen zijn. Integendeel, elke besnoeing van de Engelsche heerschappij ter zee kan der wereld slechts tot voordeel strekken". Surlname-stHdie-syndicaat. Alvorens naar zijn besteTmmmg te vertrekken heeft de Gouverneur van Suriname een veiga dering belegd van bij groote Indische cultuur- nderuemingen betrokken personen en heeft hun verzocht hun belangstelling te schenken aan de bevordering der cultures in Suriname. Tengevolge van deze bespreking is gevormd het Suriname- syndicaat in Den Haag, dat een commissie uit zijn midden naar de West zendt ter bestudeering van toestanden en cultures en welke dienaan gaande voorstellen zal doen aan het syndicaat. Als secretaris dezer commissie is benoemd de heer E. Snellen, rijkstuinbouwleeraar, te 's Her togenbosch die 28 Februari a.s. scheep zal gaan. (s* Hert. Ct.) Cacao. Naar wij vernemen, is alle cacao, die hier te lande was aangekomen vóór 31 December en tot dusver was vastgehouden, thans vrijgegeven In totaal bedraagt de vrijgegeven hoeveelheid cacao ongeveer 17000 balen. Wollen en half-wollen manufacturen. Tusschen de N. O. T. en de Engelsche re geering is een voorloopige regeling getroffen be treffende den invoer van wollen en halfwollen manufacturen. Het zal waarschijnlijk mogelijk zijn een voor Nederlandsch verbruik voldoende hoeveelheid dier manufacturen in te voeren; echter brengt de getroffen regeling mede, dat de N. O T. slechts consenten zal afgeven voor hoeveelhe den, die overeenkomen met de normale importen van de aanvragers; verzoeken om consenten voor te groote hoeveelheden zal de N. O. T. dus moe iten weigeren. Voorloopig is de N. O. T. nog twzig met het behandelen van de consent-aanvragen, die zijn ingekomen in de periode, gedurende welke En geland het afgeven van licenses bijna geheel had gestaakt. Levensmiddelendistributie. Op een bij den Minister van LN. en H. in gediende klacht, dat sommige burgemeesters ster ke neiging vertoonen, de arbeidersco3p?raties te negeeren bij de distributie van levensmiddelen, ontving de permanente commissie, inzake crisis maatregelen, namens den Minister van diens se cretaris-generaal Versteeg, het volgend antwoord: „In antwoord op uw schrijven heb ik de eer u mede te deelen, dat het mijne bedoeling is coöperatieve vereenigingen geheel gelijk te stel len met andere handelaren. Ik verzoek u mg wel te willen mededeelen, welke burgemeesters deze vereenigingen bij andere handelaren achter stellen." ad*- m Gewestelijk ÜViewwv Volksbadhttis. In de week van 7 13 Jan. 1917 werden ge nomen 531 baden. Ie klas kuipbaden 52, regenbaden 382e klas kuipbaden 98, regenbaden 329, 5 ets. kinder laden 14. Apologetische cursus. Op den Apologetischen cursus van hedenavond zal het onderwerp behandeld worden „Is de Kath. Kerk nog noodig voor dezen tyd" Gisteravond is bij het afrijden van den afrol van den Langen Achterweg, de 15 jarige bestuurder van een handwagen door de ruit van perceel No 1 aan het Klein Groenendal gereden, waardoor twee ruiten en een sponning braken. UIT DE2JTT. Zaterdag-avond hield het plaatselijk comité tegen opdrijving der woninghuren een verga dering. i j i Het bleek, dat sommige verhuurders in de laatste weken reeds bij voorbaat tot de 10 o,o verhooging zijn overgegaan, welke de1 minister van Jusitie in uitzicht had gesteld, die door de Tweede Kamer verworpen is. Er werd ook gewezen op het feit, dat in een onderhoud met de beide verhuurdersvereenigingen deze hadden verklaard, dat een verhooging van 5 °/o vol doende was ter bestrijding van hoogere kosten. Zonderlinge motieven werden aangehaald om de verhoogingen goed te praten. Zelfs motiveerde een verhuurder een verhoo ging van 23 cent op een weekwoning van f 2.50, vooral wegens hoogere herstellingskosten, ter wijl aan bedoelde woning geen cent voor reparatie ten koste was gfelegd in het vorige jaar. Het comité had de beste verwachting van het wetsontwerp tegen de ongemotiveerde opdrijving der huren, waarvoor het zich natuurlijk bijzonder interesseert. In de laatste weken zijn sommige verhuur ders reeds bij voorbaat overgegaan tot de 10 pCt. verhooging, welke de Minister van Jusitie in uitzicht had gesteld en door de Tweede Ka mer verworpen is, in een onderhoud met bet plaatselijk Cogité tegen de huuropdrijving, had den de beide verhuurdersvereenigingen verklaard, dat een verhooging van 6 pCt. voldoende was ter bestrijding van hoogere. kosten. UIT ROTTERDAM. Gisteravond te half elf is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het achtergedeelte van pand Hoogstraat 150. alwaar gevestigd is de winkel in tapijten en linoleums van den heer D. B, de Klerk. Het geheele achtergedeelte» ziide Groenendaal is uitgebrand, t w. parterre, eerste en tweede verdieping. De brand werd gebluscht onder leiding van den hoofdman G, van Sillevoldt. Uitgerukt waren 8 handspuiten en de reddingsbrigade. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 16 Januari 1917, des nam. 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 17 leden. (Er bestaat een vacature). Afwezig de heeren W. A. Beukers, J. M. v. d. Schalk, Mr. von Briel Sasse, S. A. Maas en R s. Nieuwjaarsrede van den Burgemeester. Na opening der vergadering spreekt de Voor zitter de Raadsleden als volgt toe Mijn Heeren! Het oude jaar is geëindigd en het nieuwe be gonnen te midden van de steeds voortdurende oorlogsellende. Zal dan eindelijk 1917 een einde maken aan dit bloedig bedrijf? Wie zal het zeg gen. Een enkel oogenblik werd het donkere wol kenfloers vaneengereten en drong een eenzame zonnestraal door. Daar hoorden wij in de verte het vredesuizen door de lucht, dan helaas, de wolken kwamen opnieuw aanrollen, de hemel werd weer verduisterd en de landen sidderen weer onder het geweld van den oorlogsstorm die steeds meedoogenloos voortwoedt. Desondanks hebben wij, Nederlanders, Gode zij dank, nog altijd groote reden tot dankbaar heid. Immers ons Vaderland bleef voor dien gru wel der verwoesting gespaard, al werden wij ook meermalen voor moeilijke vraagstukken in ver band met het volkenrecht gesteld, en al moest onze neutraliteit voortdurend worden uitgedrukt door het op de been houden van een groot pa raat leger, dat ontzaggelijke fïnanciëele offers vraagt en dat op onze samenleving een steeds zwaarder wordenden economischen last legt. Moge toch spoedig de tot razernij opgevoerde harts tochten tot bedaren komen, en niet iilleen voor de oorlogvoerende naties, maar ook voor ons land een nieuw tijdperk van zegenrijke rust intreden. De toestand onzer Gemeente mag in het afge- geloopen jaar niet onbevredigend genoemd wor den. Het getal inwoners nam vrij belangrijk toe. Het vermeerderde door geboorte met 4146, door vestiging in de Gemeente met 3214, totaal dus met 4360 inwoners. Het verminderde door over lijden met 528, en door vertrek uit de Gemeente met 2196, tezamen 2724 inwoners, zoodat de totale vermeerdering 1636 en het totaal der be volking op 31 December 37.613 inwoners was, ongerekend 149 Belgische vluchtelingen, (mannen, vrouwen en kinderen). Nieuwe'industrieën ves tigden zich weder in de Gemeente en over het algemeen bleef de in 1915 ingetreden verbetering van den toestand aanhouden. In vele bedrijven kwa men soms werkkrachten tekort, zoodat werkloos heid gelukkig tot de groote uitzonderingen be hoorde. Dit blijkt wel uit den geringen bijslag dien de Gemeente aan het Gemeentelijk'Werk- loozenfonds behoefde te verleenen en die slechts f243.88 bedroeg tegen ƒ3300.in het vorig jaar. Ook het plaatselijk Steuncomité verleende slechts een betrekkelijk geringen steun in geld, levens middelen, huurbons enz., tot een bedrag van ƒ2271.155, welk bedrag nagenoeg geheel werd gedekt door bijdragen van het Kon. Nat. Steun comité, particulieren en vereenigingen. Meende men aanvankelijk dat het plaatselijk Steuncomité zich in den loop van het jaar geheel zou kunnen terugtrekken, in het laatst van het jaar kwam er helaas een kentering. Door den oorlogstoestand en voornamelijk door het groot gebrek aan scheeps ruim te, konden verschillende groote bedrijven niet blijven doorwerken, zoodat weer werkloosheid ontstond en het noodzakelijk bleek het Steun comité weder in volle actie te stellen. Te betreu ren is het dat de band tusschen verschillende groote industrieën en hun werklieden zoo los is, dat bij de minste stoornis in het bedrijf de menschen soms bij honderdtallen hulploos op de straat staan en zich tot Steuncomité of Armbe stuur moeten wenden. Er zijn toch voorbeelden zoowel in het buitenland als in sommige plaatsen van ons land dat betere toestanden mogelijk zijn, en dat b.v. door het onderling oprichten van fondsen, verzekeringen, hulpkassen en dergelijke, althans nietdadelijk de hulp der Gemeente be hoeft te worden ingeroepen. Ik meen gerechtigd te zijn op deze ernstige zaak de volle aandacht der betrokken industrieelen te mogen vestigen, temeer waar'wij ons beijveren om groote industrieën voortdurend naar onze Stad te trekken en dus de arbeidersbevolking zich in sterke mate uitbreidt. De duurte der eerste levensbehoeften werd weer voor een groot deel tegengegaan door de beschik baarstelling van levensmiddelen tegen normale prijzen. Het levensmiddelenbureau, waaraan thans een Commissie uit Uwen Raad verbonden is, verrichtte weer uitstekende diensten. Door het inwerkingtreden der distributiewet komt thans Vio van het verschil tusschen in- en verkoop prijzen ten laste der Gemeente, hetgeen een aan zienlijke som uitmaakt. Binnenkort zal U door de Commissie een verslag worden overgelegd, waar in hoeveelheden en prijsverschillen zullen worden opgenomen. Behalve de artikelen door de Regeering ter béschikking gesteld, en die wij gaarne hadden zien uitgebreid met klompen, sajet, enz., (doch onze pogingen daartoe bij den Minister waren vergeefs), werden door de Gemeente, ook goed- koope cokes verkrijgbaar gesteld. In de maanden November en December werden afgeleverd 18297 Hectoliter, waarvoor aan bijslag werd betaald f5.489,10. Het Woningvraagstuk baarde het Gemeente bestuur veel zorg en moeilijkheden. Door parti culieren werd, wegens de dure materialen, zeer weinig gebouwd, zoodat hier noodzakelijk de helpende hand van Rijk en Gemeente moest geboden worden. Daardoor alleen werd het dan ook mogelijk dat 40' arbeiderswoningen door de Vereeniging „Volkshuisvesting" konden worden gebouwd, terwijl nóg 242 woningen gullen ver rijzen. Ook de R. K. Bouwvereeniging „St. Jo seph" diende zich aan met een plan voor een 60-tal woningen. De Gemeente zelf, door hooge noodzakelijkheid gedwongen, stichtte een, 24-tal wel ingerichte houten woningen. Noodzakelijk blijft het intusschen dat worde voortgegaan met bouwen. Wij kunnen daarom slechts hopen dat de tijdsomstandigheden binnen niet al te langen tijd dermate zullen verbeteren dat ook zonder Rijks- of Gemeentesteun de bouw van woningen op ruime schaal weder zal kunnen worden ter hand genomen. Hoe ons Gemeentelijk Grondbedrijf onder den druk der tijden werkte, moge uit de volgende cijfers blijken: Totaal zijn slechts verkocht 2.233 M'2. grond tot een bedrag van f 17.444,50. In erfpacht uitgegeven werden 56.933 M2. grond vertegenwoordigende een waarde van f558.181,67. Daarentegen werden aanzienlijke perceelen grond door de Gemeente aangekocht en het grondbezit vermeerderd met 51.73.44 H.A. tot een bedrag van f888.622.72. Door deze belangrijke aankoopen gaf Uw Raad het bewijs het met het Dagelijksch bestuur vol komen eens te zijn dat een goed en verstandig beleid vordert dat zooveel mogelijk de grondprij zen door de Gemeente moeten worden beheerscht, vooral in die gedeelten die in de naaste toekomst voor bebouwing het eerst in aanmerking komen. Wat U ongetwijfeld met mij verheugen zal, is wel de gunstige uitkomst van ons scheepvaart en havenbedrijf. Volgn. 13 onzer begrooting, ge raamd op f 54.330.gaf een totaalopbrengst van f65.216.435. De buitengewoon sterke ver meerdering der binnenvaart is hiervan de oor zaak immers zoowel de stoomzeevaart als de buitenlandsche riviervaart bleven vrijwel stationair. Ook de exploitatie onzer drie groote Gemeente bedrijven was gunstig. De totale Gasverkoop be droeg 4.560.000 M3., een toename van 5 u/o bij 1915, niettegenstaande de invoering van den Zomertijd, wat een aanzienlijke besparing aan lichtgas veroorzaakte, en voorts de bezuinigings maatregelen in de maand December die een be- sparing van 21 tengevolge hadden. Ofschoon deze laatste besparing zeker niet onbelangrijk genoemd mag worden, zal het toch zaak zijn dat de burgerij ernstig bedacht blijve op ver dere lichtbesparing. Mij dunkt dat overmatig licht hier en daar, zonder bezwaar voor het maatschappelijk leven, nog wel eenige vermin dering kan ondergaan. Overigens werd aan de Gasfabriek geregeld hard gewerkt om de gewenschte verbeteringen aan te brengen, terwijl ook met de uitbreiding, zoover dit mogelijk was, werd doorgewerkt. Het waterverbruik was 4.298.000 M3., een toe name van niet minder dan 42 Daar het wa terverbruik per hoofd der bevolking reeds hoog was, wijst een toename van 12 op een groote verkwisting van water, waartegen onvermijdelijk krachtige maatregelen genomen dienen te worden. Het electriciteitsbedrijf breidde zich wederom flink uit, daar de verkoop 4.570.000 K.W.U. be- droeg, een toename van 26 bij het vorig jaar. Te betreuren is het dat dit bedrijf in den laatsten tijd steeds meer moeilijkheden onder vindt tengevolge van den oorlog. Sommige mate rialen zijn niet meer te krijgen en ook de kabel die zeer hoog in prijs is wordt hoe langer hoe schaarscher. Het zou mij te ver voeren, M. H., wanneer ik verschillende gewichtige besluiten van Üwen Raad in dit overzicht breedvoerig zou moeten behan delen. Vergunt mij daarom dat ik de voornaam ste in het kort aanstip. Zij zijn o.a. Het onderzoek door een Raadscommissie, naar de wenschelijkheid der oprichting van een Ge meentelijke Hypotheekbank. Het verleenen van credieten voor de voltooiing van den boschaanleg op den persput in het Fran kenland; voor het opmaken van plannen tot verplaatsing van den Gemeentereinigingsdienst; voor den bouw van het Gemeenteziekenhuis; (waarvan de grondslagen thans gelegd worden), en voor den bouw eener nieuwe school voor ge woon L. O. aan de Zwartewaalsche straat. Besluiten tot herziening der traktementen en loonen van Politie, Onderwijzers, Gemeente-Amb tenaren en-werklieden, en bovendien nog tot toe- kenhing van een duurtetoeslag aan verschillende categoriën van Gemeentewerklieden, enz. Een ontwerp tot wijziging van het plan van uitbreiding van het Z. W. deel der Gemeente. Het sluiten eener Geldleening groot 1.000.000.— Het sluiten eener overeenkomst met Schieland omtrent de buitenberinging van het Frankenland. Herziening van de subsidieregeling aan bewaar scholen. De verplichte 9 uur winkelsluiting. De vaststelling eener nieuwe progressieve hef fing der plaatselijke belasting op het Inkomen. Ongetwijfeld was 1916, zooals Gij ziet, een jaar van buitengewoon veel arbeid, een jaar waarin door gemeenschappelijk werken veel goeds in onze Gemeente tot stand kwam. Men heeft waarlijk niet stilgezeten, maar ondanks de ongunstige omstandigheden, is voortgewerkt en is zóóveel goeds en nuttigs verricht dat wij met groote zelfvoldoening mogen terugblikken op het tijdperk dat achter ons ligt. En thans, M. H., gaan wij weder met vertrouwen de toekomst tegemoet. Zeker, de tijden zijn1 ernstig, en verschillende vragen doen zich aan onzen geest voorZal ons Vaderland voortdurend buiten den oorlog kunnen blijven Zullen wij verzekerd zijn van een vol doende distributie van brandstoffen en levens middelen Zal het economisch leven niet geheel ontwricht worden, hetzij gedurende den nog steeds voortwoedenden oorlog of zelfs, wat algemeen verwacht wordt, ook na het sluiten van den vrede Bedriegen wij ons zeiven niet, M. H., n,een, wij kunnen helaas op al deze vragen geen bevredi gend antwoord geven. Nog eens, de tijden zijn zéér ernstig, maar toch mogen wij niet werkeloos neerzitten, integendeel wij moeten doen, met bedachtzaamheid en wijs beleid, wat voor onze Gemeente noodzakelijk moet gedaan worden. En vooral als wij nog moeilijker tijden dan thans mochten gaan beleven, ié het noodzakelijk dat allen eendrachtig de handen in elkaar slaan, dat Gemeentebestuur, Raad en burgerij eensgezind zijn en dat steeds en overal krachtig meegewerkt wordt in het bevorderen van al datgene wat onze Gemeente fot heil en Zegen kan strekken. Met grooten dank voor al de sympathie èn vriendschap die ik persoonlijk van U en "van de burgerij zoo ruimschoots in het afgeloopen jaar bij verschillende gelegenheden mocht ondervin den, doe ik een ernstig beroep op Uw aller medewerking en steun voor het nieuwe tijdperk dat wij zijn ingetreden. Helpt mij, Schiedam groot maken en in bloei te doen toenemen. Ik reken hierbij ook weder op den gewaardeerden J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2