Binnenland. Staten-Generaal. lads- en Gewestelijk Nieuw*. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verloederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? Gemeenteraad. tijn en de mogendheden, die welhaast twee jaar aan den gang zullen zijn. Blijkbaar zijn de vier kabinetten van meening dat zij den een of anderen modus vivendi met Konstantijn kunnen bereiken, die zullen voor komen dat hij zijn leger in den rug van Sar- rail's troepen werpt, óp den dag dat de Bulgaar- sche en Duitsche troepen naderen. Be „Daily Chronicle" merkt op dat Grieken land voor verscheidene maanden leeftocht schijnt te hebben en dat daarom de vraag iijst, of de geallieerden hun blokkade niet zouden moe ten versterken met den een of anderen sneller werkenden druk. Wij hadden gehoopt, zegt het blad, dat de conferentie te Rome plannen had bekrachtigd, om alle gebeurlijkheden under de oogen te zien. ALLERLEI NIEUWS. Uit Berlijn: Volgens opgaven van de „Gazette des Arden nes, zijn tot einde December 1916 in 16 maan den in het geheel 2557 Franschen en Belgische inwoners door Fransche en Engelsche artillerie projectielen en vliegerbommen gedood. In 1916 werden alleen 147 kinderen beneden 15 jaar gedood (en 660 kinderen gewond. In de te Keulen gehouden vergadering van afgevaardigden van het Centrum heeit de Justiz-rat-Beli met het oog op het veelbesproken oorlogs- en vredesdoel het volgende verklaard: Wij mogen het aan de leiders van het Rijk en van het leger toevertrouwen dat zij een edr- vollen vrede zullen weten af te dwingen, wan neer Engeland dank zij een verscherpten duik bootoorlog in het hart zal zijn getroffen. Wij moeten onze „vuistpanden" zoolang vast houden, tot ook de laatste H.A. van onze kolo niën zal zijn teruggegeven. In de toekomst moe ten wij een koloniale politiek in grooten stijl voeren om ter handhaving en uitbreiding van onzen handel geschikte steunpunten te vinden. Die taak zal hij het sluiten van den vrede niet uit het oog worden verloren. Reuter meldt uit Tokio, dat ^an boord van den Japanschen linie-kruiser „Tsoekoeba" in '4e haven van Jokosoeka een ontploffing heeft plaats gehad, waardoor het schip in brand geraaktet Volgens de eerste berichten zijn er 400 dooden. De Tsoekoeba was twaalf jaar geleden ge bouwd en had een waterverplaatsing van 13.750 ton. De bemanning telde 817 koppen. Lloyd George en de leden van het oorlogs kabinet hebben belangrijke samensprekiugeu met generaal Niveile en generaal Haig gehouden. Reuter seint uit St. Petersburg dat onder den buit die bij het offensief van de Russen in de streek van Riga genomen is, tot dusver zijn: 50 machine-geweren, 30 kanonnen, de geld kist van het 364ste regiment infanterie met 335.000 mk. erin, 300 paarden, twee pantser auto's, 50.000 gasmaskers, 50.000 umformpa,, 15.000 geweren, 20 veldkeukens sn 10.000 fles- schen brandewijn. De staking in Fransche munitiefabrieken duurt nog voort, zegt de „Matin." De werkgevers en de vertegenwoordigers der werklieden hebben den minister van munitie loonlijsten voorgelegd, die zoover uit elkaar loopen dat elk der partijen de voorstellen van de andere voor onaanneme lijk verklaart. De arbeiders verlangen dat de loonen van tijd to t tijd worden herzien in verba fid met de steeds stijgende prijzen der dagelijksche benoo digdheden. Tegen een verplicht scheidsgerecht maken de werklieden bezwaar. Registratie van rijpaarden. Ten einde betrouwbare gegevens te verzame. len omtrent de in Nederland aanwezige paar den, geschikt tot onmiddellijk gebruik onder den zadel, is door den opperbevelhebber van land en zeemacht eene oommissie tot registratie van rijpaarden ingesteld. Mevrouw Goeman Borgesius. f Naar wij met leedwezen vernemen is de echt- genoote van mr. Goeman Borgesius, die tijdens de ziekte van haar man ook ongesteld was ge worden, gister overleden. (Vad.) - Tweede Kamerverkiezing Rhenen. De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het Kiesdistrict Rhenen ter voorziening in de vacature wijlen den heer Van Nispen tot Sevenaer is bepaald op 6 Februari e.k., de stemming op Donderdag 15 Februari, de herstemming op Donderdag 22 Februari e.k. Nederla' dsche Telegraaf Mg. Radio Holland De 'groote stoomvaartmaatschappijen hebben gezamenlijk opgericht een nieuwe maatschappij, onder den naam Nederlandsche Telegraaf maat schappij Radio Holland, die ten doel heeft de installatie en het beheer van draadlooze stations aan boord van Nederlandsche schepen op zich te nemen, waardoor het geheele Nederlandsche scheeptelegraafkantoor onder zuivere Nederland sche controle komt. De aandeden komen in banden der scheep vaartmaatschappijen en het maatschappelijk ka pitaal zal f 1 miliioen bedragen, waarvan f 200.000 is uitgegeven. De heer F. Wackers le Amsterdam zal als directeur en de heer A. Walrave te 's-Gfa- venhage als inspecteur der nieuwe maatschappij optreden. Zeeliedenstaking. Tengevolge van de zeeliedenstaking liggen in de haven te Rotterdam zestien stoomschepen stil. Eergisteren zijn er op vier stoomschepen zeelie den gemonsterd. De stakers posten bij het kan toor van den waterschout. Javuansche emigranten voor Suriname. Ter voorziening in de behoeften aan plantage arbeiders in de- kolonie Suriname, zijn door den minister van Koloniën eenige maanden geleden maatregelen getroffen, opdat twee transporten emigranten van Java rechtstreeks Daar genoemde kolonie zouden worden overgebracht. Blijkens van den gouverneur van Suriname ontvangen 'elegraflsch bericht is het eerste van deze trans po'ten, vermoedelijk ter groote van 565 hoofden, per stoomschip vRotti" van de Stoomvaaft-Maat- ;c iappij Nederland, in uitstekenden welstand te Paramaribo aangekomen. Duitsch Annexion isme. De »Matin« ontvangt het volgende telegram uit Zünch Den 12en Januari hield von Schultze Gaever- nik, radicaal Rijksdaglid, een rede over den oorlog e Essen. Hij zeide o a. «Wij moeten ons verzetten tegen het herstel van den status quo in België, want een koninklijk België, door een verdrag ge* waarborgd, zal niet den minste waarborg voor ons opleveren. Onze eisch zal zijn, dat het Vlaamsche deel van België gehepl wordt afge scheiden van het Waalsche. Van Nederland zul len wij toestemming eischen tot het aanleggen van een kanaal voor zeeschepen dat van Keulen aan den Rpn dwars door Nederland zal loopen, om bij Vlissingeu in zee uit te komen." TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 16 Januari. Nadat besloten is de Schepenvorderingswet te behandelen na de Huuicomm'ssiewet worden de beraadslagingen over dit laatste ontwerp voort gezet bij art. 4. De heer Drion beveelt een amendement aan om ook de stijging van den rentestandaard als geoorloofde reden voor huurprijs-verhooging te laten aanmerken. De heer Beumer verklaart zich tegen de amendementen Mendels en Drion. De heer Snoeck H enkemans vreest groote moeilijkheden en onrechtvaardigheid tegenover de verhuurders door het vele werk van de huurcommissie vooral in een groote Stad. Spr verdedigt een amend., om in te voegen: „of in verband met de algemeene stijging der kosten, rustende op zijn bedrijf." De minister van justitie schaart zich naast tien heer Beumer tegenover den heer Drion en kan het amend -Henkemans niet aanbeve len. Hij neemt echter het denkbeeld over, dat de beslissing van de huurcommissie met rede nen omkleed moet zijn. De heer Jannink deelt mee, dat de com missie van rapporteurs ontraadt de amend. Mendels en de Wijkersloothover het amend.- Drion is ze verdeeld. Het amend.-de Wijkerslooth wordt aangeno men met 58-5 stemmen, het amend- Drion verworpen met 43—20, Het amend. Henkemans verworpen met 36-27 en het amend Mendels met 45 18 stemmen. Ait. 4 wordt aangenomen z. h. s. Aan de orde komt art. 5 met de daarop in gediende amendementen Mendels en de Wijker slooth. De minister neemt het amend de Wijkerslooth overhet amendement Mendels is vervallen Art. 5 wordt aangenomen z h. s. Op art 6 wordt een amend.-van Sasse van IJsselt verdedigd door den heer Janssen welk ainëndement beroep in cassatie op de uitspraak van oen kantonrechter in het belang der wet nio gelijk stelt. De minister meent het amend, over en het art wordt z h s aangenomen. De heer Mendels verdedigt een amende inent om een art. 6a in te las-chen om uiteen zetting van een huurder uit een huis te voor komen. De heer Snoeck Henkemans bestrijdt het amendement. De heer Drion betoogt, dat het de zaak veel te sumier regelt. De minister ontraadt aanneming. Ook de heer Beumer bestrijdt het amende ment. De heer Mendels repliceert. De heer Jannink meent dat de door den heer Mendels bedoelde gevallen slechts zelden zullen voorkomen en dat door 'het amendement de taak der huurcommissie zeer zal worden verzwaard. Het amendement wordt met 47-17 stemmen verworpen De artikelen 7 en 8 worden z. h. s. aangeno men. De heer Jansen licht een amendement toe van den heer Van Sasse van IJsselt op art 9- De heerSav.ornin L o h m a n is tegen straf bepalingen. De heer Mendels verdedigt de strafbepaling o m. met een beroep op de pandhuiswet. De heer L o e 1 f is niet tegen strafbepalingen doch hij acht de thans voorgestelde te zwaar. De heer van Hamel betoogt, dat het hier geen principieele en ingrijpende kwestie betreft. Bij de scheepvaart heefi. men sinds jaar en dag strafrechteilijke bepalingen. De Minister bestrijd het betoog van den heer Lohman en hg neemt het amendement van Sasse van IJsselt over De heer de Geer merkt op. dat het hier niet geldt de sanctie op het niet nakomen van een contract maar een strafrechtelijke bepaling op het aangaan van een door de wet niet gewild contract. Dit gaat volgens spr. veel verder. Art. 9 wordt met 51 tegen 10 stemmen aan genomen. De heer Koster verdedigt bij art. 10 een amendement de Kanter om den huurprijs twee maal zoo hoog te stellen als is voorgesteld. De heer Savornin Lohman heeft er bezwaar tegen dat meergegoeden zich niet kun nen verzetten tegen onredelijke huuropdrijving. In de avondvergadering wordt aan de orde gesteld de Justitiebeg rooting. De Voorzitter deelt mede. dat er een lid was, die 't woord wenschte, te voeren over het bekende proces tegen Duitschland. Nu er een wetsontwerp daai omtrent is ingediend zou hij dat doen bij de behandeling van dat ontwerp. Spr. hoopt dat ook anderen dit zullen doen De heer F1 e s k e n s bespreekt den rechts toestand van de ambtenaren die tegen willekeur geen bescherming vinden. Spr. dringt op ver betering aan. Hij behandelt voorts de smokke larij en de spionnage In elke grensplaats be vinden zich spionnen, 't Spijt spr. het e moeten zeggen, meest zijn 't Belgen. Spr weuscht krachtige maatregelen te zien genomen. Ten slotte houdt spr. een uitvoerig historisch betoog om aan te toonen dat de achterstelling waaraan de katholieken gedurende 2£ eeuw hebben bloot gestaan, nog voortduurt bij het verleenen van adeldom. De heer Mendels bepleit de wenschelijk- heid om kleine zaken niet door den krijgsraad maar door den kantonrechter te doen afhandelen Spr dringt aan op 't maken van een uitzon dering in de wet voor hen die wegens gewetens bezwaren er op tegen hebben de wapens te dragen en op een afzonderlijke behandeling van politieke misdadigers. De heer Sasse van IJselt dringt aan op wijziging der voorschriften voor verplichtte in acnnjviiig van advocaten en procureurs. De heer van Hamel wijst op de ongelijkheid, die gebleken is bij de berechting van de dienst weigeringainaunesten. Spr bepleit de invoering van een handelsregister. Spr. dringt aan op het alleen in het uiterste geval gebruik mak--n van de bevoegdheid tot preventieve heentenis bij overtredingen van art. luO strafwetboek De heer Limburg dringt nog eens aan op regeling van den rechtstoestand van de amb tenaren. Hij vraagt kleine overtredingen door militairen met te vervolgen. De heer Beumer is over de mededeelingen omtrent de voorwaardelijke verooideeling niet opumistisch gestemd. Wat de naturalisaties betreft heeft spr. met groote verwondering ge zien, dat het voorstel tot wijziging van het reg lement van, orde een auti-Duitscne strekking heeft. De heer Ter Laan bespreekt ook de rege ling van den recntsioestand der ambtenaren. De heer Snoeck Henkemans, de prak tijk der kinderwetten besprekende, meent, dat niet alleen het ontzetten uit, maar ook het her stel in de ouderlijke macht te geinakkelyk gaat. Het gezag van de vereenigins voogdessen over de kinderen moet worden versterkt. De heer Hugen holtz meent dat een Rijksdoorgangshuia voor voorwaardelijk veroor deelden wenachelijk is. Voor de voorwaardelijk in vrijheid gestelden zou hij een Rijkslandbouw kolonie willen, waarheen de menschen werden gedirigeerd in afwachting van de tot standko ming van het reclasseeriugsplan en voor het vinden van een werkgever. De heer Knobel sluit zich aan bij hetgeen de heer Hugenholtz aanvoerde en ondersteunde ook het betoog van den heer Snoeck Henkemans. De veigadering wordt verdaagd tot Woens-' dagochtend half twaalf. Reclame. Gister-avond om half elf is aan het woonhuis van den Burgemeester een adres aangeboden, dat gericht was aan den Gemeenteraad. Onze burgemeester is een zeer welwillend man én hoewel hij begrijpelijkerwijze niet voldeed aan de uitnoodiging van Enka en Korpel om „bui ten te komen" heeft hij toch de deputatie ontvan gen en het adres aangenomen. Wij hadden liever gezien dat het Hoofd der Gemeente op dit onvoegzame uur de betoogers had gestuurd waar ze hoorden: naar huis. De S.D.A.P. heeft langen tijd niets meer ge had om reclame mee te maken, ze hebben met beide handen deze gelegenheid aangegrepen om weer eens van zich te laten hooren. Is het niet weerzinwekkend, dat de droevige toestanden waaronder in het bijzonder de arbei dersbevolking gebukt gaat, door deze demago gen, wordt uitgebuit voor een misselijke recla- mebetooging Het Raadslid Korpel beklom zelfs het bordes van het stadhuis e n stond met heftig armgezwaai het volk toe te spreken, dat gelukkig rustig bleef en gauw naar huis ging. Het is sollen en spotten met de nooden van het volkl Kan men nu met dergelijke betaogingen de rampen, die ons treffen afwentelen? Zoowel de Burgemeester al# de Raadsleden hebben getoond alles te willen doen om ver lichting te brengen, daar waar die het meest noo- dig is Het is dus in hooge mate onverantwoorde lijk den indruk te vestigen dat door dergelijke demonstraties de toestand is te verbeteren. Gemeenteraad. Aan den Gemeenteraad is onderstaand adres ingezonden Ondergeteekenden, in deze optredende resp. na mens den Schiedamschen Bestuurdersbond, de afdeeling Schiedam der Soc. Dem. Arb, Partij en de Soc. Dem. Vrouwenclub te Schiedam, nemen hiermede de vrijheid navolgende onder Uwe aandacht te brengen: dat de prijzen van klompen, sajet, garen, band en waschartikelen sinds Aug. 1914 schrikbarend zijn gestegen en nog steeds stijgen. Als voorbeeld mogen dienen, dat voor een paar klompen, wel ke op genoemd tijdstip f0.50 a f 0.60 kostte, nu fl.20 5 f 1.25 moet worden betaald. Zoo is het ook met sajet, waarvan de prijs met meer dan 100 o/o is vermeerderd, terwijl garen, band en waschartikelen nog een groote prijs stijging hebben ondergaan; dat in de distributiewet de verkrijgbaarstol- ling van deze artikelen niet is .opgenomen, niet tegenstaande zij tot de benoodigdheden kunnen worden gerekend, welke een gezin onmogelijk kan missen; dat het al zoover is gekomen met de arbei dende .bevolking dat genoemde artikelen bui ten hun bereik vallen. De abnormale prijsver- hooging ook varr andere benoodigdheden, weder om niet vallende onder de distributiewet, heeft veroorzaakt dat zij aan het eind van hun koop kracht zijn; dat deze toestand een verbittering en onte vredenheid wekt welke zich dagelijks meer be. gint te uiten; dat het daarom zéér gewenscht zal zijn, daar de regeering het initiatief niet wenscht te ne men, de goederenlijst genoemd in de distributie wet met de hiervoren genoemde artikelen uit te breiden, het gemeentebestuur zal overgaan deze benoodigdheden tegen den prijs, welke gold in Aug. 1914 beschikbaar te stellen. Redenen waarom zij U verzoeken er hij het gemeentebestuur op aan te dringen de hiervoren genoemde artikelen zoo spoedig mogelijk, in elk geval nog dezen winter tegen, verminderden prijs beschikbaar te stellen. Voordrachten wed-trgd. Voor den door de Tooneel vereening ïVrienden- kring" te houden Nat. Voordrachten wedstrijd zijn buiten de reeds door het gemeentebestuur geschon ken bronzen medaille nog door de volgende be langstellenden medailles geschonken. Door de Kon. Zangvereeniging Schied. Mannenkoor nOrpbeus" vervuld zilveren medaille; Tooneel vereeniging ïAlberdinck Thym" zilveren medaille; Muziek vereniging ïOefening Baart Kunst" zilveren kruis; de directie van Odéon, het magazijn »The Prince ef Wales" en de directie van het jRott. Nieuwsblad", ieder een zilveren medaille. Door Buïgemeester en Wethou ders zfjn als klerk 2e klasse ter gemeente Secre tarie benoemdN. Scheffers aan de afd. Finan ciën en J. Schoof hg het belastingwezen. Hoogwater te Schiedam Donderdag 18 Januari 10.18 v.m., 11.16 q.m. 4685 6 ii. Oninbaar. 5. Voorstel van B. en W. tot oninbaarverklaring huur over 1915 van gemeentewoningeD, waarvoor met het oog op de crisis aanvankelijk uitstel van betaling werd verleend. Na onderzoek is het B. en W. gebleken, dat de huurders van eenige gemeentewoniiigen niet in staat zijn om het achterstallige te betalen en ook niet in de mogelijkheid verkeeren om dien ach terstand in te bal^n. Voorgesteld wordt tot oninbaarverklaring van deze huur-sommen over te gaan. De heer Kavelaars begrijpt niet, dat B. en W. nu reeds met een voorstel tot oninbaarver klaring komen. Spr. acjjt het beter om te wach ten tot de schuld bjjna verjaard is. Wethouder Lagerwey zegt, dat deze posten van de rekeningen van 1914 en 1915 steeds open bleven staan. Spr. zegt. dat bij onderzoek is ge bleken, dat tengevolge van mobilisatie en werke loosheid de betrokkenen niet in staat zijn en ook in afztenbaren tijd niet in staat ,zullen|zgn de achterstallige huur te betalen. Spr. acht dus nu den tgd gekomen om den Raad voor te stellen de posten af te schrijven of een andere regeling te treffeD. De heer Kavelaars acht ket beter de zaak aan te houiien tot 1918. Het is een kleine moeite die posten over te schrijven. Spr. vreest, dat het zoo spoedig verleenen van onthefffag tet gevolg zal hebben, dat ook aodere huurders met het be talen van huur achter zullen bljjven. De heer de Bruin zegt niet alle hier bedoel de gevallen te kennen. Een geval kent hij wel .en dat is een gemobiliseerde. Nu hebben de par ticuliere huiseigenaren genoegen genomen met een gedeeltelijke tegemoetkoming van het Steuncomité en de heele huur kwijtgescholden. Spr. zegt, dat de gemeente die tegemoetkoming van het Steuncomité wel niet zal krjjgen maar dat spr. toch verwacht dat de gemeente in dezen niet een slecht voor beeld zal geven, door nog een paar jaar te wach ten of er nog niet iets te halen is. De heer Kavelaars vraagt of het in alle drie de gevallen gemebiliseerden betreft. De Voorzitter zegt, dat een gemobili seerd is. Wethouder v. Westendorp zegt, dat de andere 2 gevallen werkeloozen betreffen. Ze heb ben reeds iets van hun achterstallige schuld af betaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2