Staten-Generaal. Binnenland. Gemeld wordt, dat Sazonof benoemd is tot Russisch gezant aan het Britsche hof. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit New York gemeld, dat verschillende kerkgenootschap pen en andore lichamen President Wilson ver zoeken ditmaal van Washington's geboortedag op 22 Februari een dag van nationaal protest te maken tegen het optreden van Duitschland in België. In het verzoek, dat de vereeniging van New Yorksche geestelijken tot den President heeft gericht, wordt afschuw en verontwaardi ging over de deportaties in België als daden der Duitsche regeering uitgesproken. Het adres noemt de deportaties onwettig, onmenschelijk en een beschaafd volk onwaardig en verzoekt alle ker ken, arbeidersverenigingen en organisaties in het geheele land om tegen het monsterachtige onrecht, dat nog voortduurt, te protesteeren, ook opdat de Amerikaansche regeering wete, wat het gevoelen van het Amerikaansche volk is. Ten zij de deportaties ophouden, zal er den 22n Februari een nationale betooging gehouden wor den. grooter dan er ooit een op Washingtonsdag gehouden is. Ip alle steden zijn sub-commissies aangewezen. Er is een verordening van den Duitschen Bondsraad verschenen, volgens welke de invoer van alle waren in Duitschland alleen nog met toestemming van den rijkscommissaris voor uit en invoervergunningen mogelijk is. Het doel van de verordening is, om door verhindering van in voer van artikelen, die geniist kunnen worden, op den wisselkoers een gunstigen invloed te oefenen en de voor betaling aan het buitenland beschikbare middelen uitsluitend te doen gebrui ken voor den invoer van nuttige artikelen Uit zondering wordt alleen gemaakt voor den invoer van voorwerpen in het kleine grensverkeer voor de bewoners in een grensdistrict, licfaesgeschen- ken, bezendingen voor krijgsgevangenen, seheeps- proviand en postpaketten op grond van con sulaire uitzonderingscertificaten. Verzoeken om vergunningen voor invoer moeten bij den rijks commissaris voor uit- en invoervergunningen te Berlijn, met opgave van de redenen, ingediend worden. r TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 17 Januari. De beraadslaging over art. 10 van de buur- commissiewet en het daarop ingediende amendement-de Kanter, ooi den in het artikel ge noemden huurprijs te stellen op achtmaal de in de tabel der kieswet genoemde bedragen, in plaats van viermaal. De heer Roodenburg verklaart zich tegen het amendement. Naarmate men hooger huur kan betalen staat men onafhankelijker eD de nieuw- huurwaarde. Het wetsontwerp kan zich slechts uitstrekken tot die woningen, waarvoor de nood het meest nijpt. De heer de Kanter meent, dat wel de be woners van groote heerenbuizen niet in zulk een toestand verkeeren, dat de wetgever de helpende hand naar hen moet uitstrekken, maar dat de grens toch hooger moet worden gesteld dan in het ontwerp. Wat den nieuwbouw betreft, men kan op het oogeoblik reeds niet meer van bet houwen van nieuwe huizen spreken.. De aanbouw kan door sprekers voorstel niet worden stop gezet. De heer Drion zegt dat er verdeeldheid over het artikel ook'onderzyn politieke vrienden heerscht. Men zal afwachten wat het standpunt der regee- ring is. De heer 3e Beaufort vreest, dat door het amendement-de Kanier een geheel ander systeem in de wet zal komen. De minister van justitie blijft by zijn meening, dat de uitbreiding binnen de enizst mo gelijke parken moet worden gehouden. Er is met aangt-toond, dat de Dood algetnaen is. Spr. mankt een vergelijking met bet arbeids contract eD zegt, dat de regeering het amendement niet kaD or dei steunen. De heer Ter Spil ondersteunt het betoog van den heer de Savornm Lobman. Volgens moderne rechtsbeginselen is het gebruik van een noodtoe stand om eeD piaestutie te bedingen, die in geen verhouding staat tot de comra praestatie, nietig. Daarom wrdaki spr. hét beroep van den minister op het arbeidscontract. Het geldt hier niet alleen de economisch zwakkeren. Spr. wil elke grens uit de wet verwijderen en zich daarom zijn stem over bet amendement-de Kanter voorbehouden. De voorzitter zal Vrijdag voorstellen, in de volgende week Dinsdag- en Donderdagavond de gtaatsbegrooting te behandelen. De heer Beniner brengt rapport uit over een adres van een afgekeurden milicien-sergeant. Na eenige discussie wordt de conclusie der commissie aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. Daarna wordt de behandeling van artikel 10 der Huurcommissiewet en van het amendemeut-de Kanter voortgezet. De beer Koster repliceert. Vervolgens repliceeren de heer de Savoroin Lobman en de K a n t e r. De minister dupliceert Het amendement de Kanter op artikel 10, om de daarin opgenomen huurgrens te verdubbelen, wordt verworpen met 41 tegen 26, het arti kel 10 wordt daarna aangenomen met 41 tegen 26 stemmen. De heer Drion trekt zijn amendement in om een art. lObis in te lasschen. Bij art. 11 neemt de minister een amendement v. Sasse van IJsselt over om de bepaling toe te voegen, dat getuigen bij te aaviseeren brief' moeten worden opgeroepen. Art. 11 wordt z. h. st. ^angenomen. By art. 12 verdedigt de heer Sasse van IJsselt een amendement tot invoering van een nieuw lid, luidende De gemeente, waarin een buurcommissie wordt ÏDgesteld, verschaft kosteloos een gemeubileerd lokaal in hetwelk de commissie kan vergaders en haar archief bewaren. De heer M endels verdedigt een amendemec om alle kosten ten laste van den Staat te bren gen en niet voor de heltt ten laste der gemeenti De heer D u y s wil de stukken vrijstellen vai zegelrecht. De Minister wil de beslissing inzake dt kostenverdeeling aan de Kamer overlaten en neem over de redactioneele wijziging, waarop door dei heer Duys werd aangedrongen. Bij aanneming van het amendement-Mendeh heeft spreker bezwaar tegen het amendement-v Sasse v. IJsselt. De amendementeu Mendels en v. Sasse v. Iltseli worden verworpen. By art. 13 neemt de minister een amendemmt- v Sasse v. JJsselt over. De heer de Monté Verloren verdeligt «en amendement op art 15 strekkende om te be palen, dat de wet ten hoogste nog een half jaar in wet king blijft, nadat de kroon den Raad van State gehoord, verklaart dat de buitengewmeu omstandigheden hebben opgehouden te bestaai. Da heer Drion meent, dat een dergelijkebe- scbikkingt moet geschieden dooi' een wet. Do heeren Kooien en Mendels bestrijien het amendement. De Minister he ft geen bezwaar tegen het amendement. De commissie van Rapporteurs adviseert' het amendement aan te nemen. Uitgebracht worden 35 st. voor en 15 st. tejen. Do Kamer blijkt dus niet meer voltallig. Over het amendemeut moet Vrijdag opnieuwge- sternd worden. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag avond 8 uur. Het begin van het verslag van de avondz tling van Dinsdag 16 Januari (Justitie-begrooting) ri.oet ca de mededeeling van den vöorzitter gelezen worden als volgt De heer Fleskeus bespreekt den rechtstoe stand van de ambtenaren die tegen willekeur geen bescherming vinden. Spr. dringt op ver betering aan. - De heer Juten spreekt over de smokkelarij en de spionnage. In elke grensplaats bevinden zich spionnen, 't Spijt spr. het te moeten zeggen, meest zijn 't Belgen, Spr. wenscht krachtige maatregelen te zien genomen. Vordering van schepen. Na kennis genomen' te hebben van de Memo rie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreflende het wetsontwerp tot vordering van schepen, heeft de Commissie van Rapporteurs het wenschelijk geoordeeld in mondeling over leg te treden met den minister van landbouw, nijverheid en handel. Bij het onderhoud, dat op Vrijdag 12 Januari heeft plaats gehad, heeft de minister uiteengezet, hoe hij zich de werking der wet voorstelde, waarbij met alle betrokken belangen, ook die van de Nederlandsch Indi- schen handel en scheepvaart, rekening zal zijn te houden. Voorts boeit in die vergadering ae ïnmiddei» ingekomen Nota van Wijzigingen een onderwerp van bespreking uitgemaakt waarbij 3e minister mededeelingen heeft gedaan over het verloop van de machinisten-staking te Rotterdam en de bemoeiingen der regeering in dat conflict. De commissie meende op grond van die mededee lingen de groote urgentie van de behandeling der bepaling onder het nieuwe art. 6 voorgesteld te moeten erkennen, maar oordeelde het haar plicht, vooraf een afdeelingsonderzoek omtrent die bepaling uit te lokken. Bi) het onderzoek der Nota was men vrij al gemeen van oordeel dat de voorgestelde be voegdheid der regeering om, indien een opge vorderd schip onvoldoende is bemand zoo noodig personen aan te wijzen voor indienst stelling op dat schip, de persoonlijke vrijheid der ingezetenen aantast op een wijze, die met de ten onzent geldende opvattingen niet is overeen te brengen en dat er uit dien hoofde tegen de bepaling zeer groote bezwaren bestaan Hierbij werd er op gewezen dat ongeneigdheid om op schepen dienst te doen, in deze tijden waarin de zeeschepen aan zulke groote gevaren blootstaan, waarlijk i iet enkel behoeft voort) te spruiten uit onwil om zekere arbeidsvoorwaarden te aanvaarden. Wie aan de zeevaart deelneemt waagt tegenwoordig zijn leven. Het is wel een buitensporige bevoegdheid der overheid, iemand daartoe te kunnen dwingen. Intusschen, zoo algemeen als deze meening was, was ook de opvatting, dat, indien met het oog op de voorziening van ons land van levens middelen en grondstoffen deze bevoegdheid voor de regeering onmisbaar is zelfs over de zeer groote bezwaren moet worden heengestapt en de verlangde maentorder zoo deugdelijk moge* lijke waarboigen met betrekking tot hare aan wending aan de regeering niet mag 1 worden onthouden Nadat gevraagd is of de zaken inderdaad zoo staan, worden eenige beschouwingen aan de thans geëindigde machinistenstaking gewyd en een volledig relaas gevraagd van hetgeen heeft plaats gevonden en in het bijzonder van de bemoeiingen der regeeringen ten aanzien van het conflict, welk relaas zich ook moet uitstrek ken tot het gebeurde na de indiening van de Nota van Wijzigingen. Is een bepaling als de voorgestelde in de gegeven omstandigheden onmisbaar, dan wensch- ten verscheidene leden, dat die althans aan een betrekkelijk korten termijn zou worden ge bonden. De vorm. waarin het voorstel, om aan de regeering de door haar gewenschte bevoegdheid te verleenen aanhangig is gemaakt kon velen leden niet bevredigen. Die bevoegdheid moet niet beperkt zijn tot de gevorderde schepen, maar ook bestaan met betrekking tot de schepen die krachtens vrijwillig aangegane overeenkomst bevracht zijn door de regeering. Dit geval zal zich ook na de toestandkoming der wet onge twijfeld nog wel voordoen, ja men mag, op grond van de stukken, aannemen, dat het de regel zal blijven. De nieuwe bepaling zal dus. als gevolg van de vastknooping aan het denk beeld der schepen vordering, onvoldoende blijken. Had de regeering voorgesteld, deze nieuwe zaak, die mét de schepenvordering feitelijk niet heeft te maken, in een afzonderlijk wet te regelen, dan zou vanzelf het juiste karakter van den maatregel beter tot zijn recht zijn gekomen. Sommige leden meenden, dat het alsnog aan beveling verdient dezen weg van een afzonderlijk wetsontwerp op te gaan. Als een ander bezwaar, voortspruitende uit de invoering der nieuwe bepaling in het wets ontwerp, betreffende de vordering der schepen werd gewezen op de eigenaardigheid, dat terwijl beoogd wordt een dwangmaatregel tegen het scneepsvolk, de bepaling is gehuld in een vorm', als gold het een maatregel tegen tekortkomin gen van de reeders. Verscheidene leden hebben er krachtig op aangedrangen, nat de samenstelling der com missie van advies, in het 3de lid van art. 6 bedoeld, van dien aard zal zijn dat de zeevarenden daarin een waarborg kunnen zien voor behoor lijke benartigiug hunner belangen. Het zeer buitengewoon karakter van den maati egel der aanwijzing maakt zulk een waarborg noodzake lijk; de vakverenigingen moeten in de com missies zijn vertegenwoordigd. Van andere zijde werd er de nadruk op gelegd, dat geheel vrij staande personen alleen in deze commissies zit ting kunnen hebben, niet personen, die zelf be laag hebben bij de quae3ties waarover de com missie zal hebben te beslissen. Het lid van den Raad van State. By K. B. is benoemd tot lid van den Raad van State, mr. dr. G. F. M. baron Van Hugen- poth tot Aerdt. Rantsoeneering. Het Kamerlid Sannes heeft, naar »Het Volk" meldt, tot den minister van Landbouw eenige vragen gericht, betreffende de wenschelykheid en noodzakelijkheid om ook voor eenige andere levensmiddelen dan brood tot rantsoeneering over te gaan. Baron Mackay. Men meldt uit s"-Gravenhage Engeische bladen hebben gemeld, dat lord Reay baron Mackayj te Londen is gevallen en zich daarby er heeft bezeerd. Naar wy vernemen is lord Reay inderdaad ten gevolge van de in de Londensche straten heerschende duisternis ge struikeld, of gevallen. Hij heeft daardoor een ernstig ongeval aan het heupbeen bekomen, waardoor niet onwaarschijnlijk ook voor den vervolge een belemmering in 't loopen zal ont staan. Aardappelonmeelcontracten. Naar wij vernemen, heeft de rijkscommissie van toezicht op de Vereeniging van Aardappel- meelfabrikanten gisteren in de Harmonie te Groningen een vergadering gehouden met be langhebbenden bij de loopende aaraappeliueel- contracten nieuwe oogst. Doel van deze vergadering was om zooveel mogelijk zekerheid te stellen voor het nakomen der contractueele verplichtingen van koopers- en verkoo perszyde. Als resultaat werd eene commissie gevormd bestaande uit tien leden, aangewezen en b©vol- machtigd door de in de vergadering aanwezige handelaren en contractanteh. Deze commissie zal, onder leiding der rijkscommissie, trachten een gewenschte regeling van zaken te verkrijgen. Distributie. De minister van Landbouw enz. heeft den burgemeesters per circulaire verzocht er toe te willen medewerken, dat geen mededttlingen aan de pers geschieden omtrent correspondentie tus- schen gemeentebesturen of gemeentelijke distri butiebedrijven en zijn departement, ook wanneer die correspondentie nog niet is afgeloopen. De Hoofdaalmoezenier De hoofdaalmoezenier van het Nederlandsche leger, majoor Evers, vertoeft in Duitschland, om den aalmoezeniersarbeid daar .te lande en by het Duitsche leger te bestudeeren. Zijn funtie wordt tijdelijk waargenomen door oen aalmoe zenier der 2de divisie, den heer Padberg. Kamerverkiezing Rheden. Er worden pogingen in het werk gesteld om jhr mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, com mies-griffier der Eerste Kamer, te bewegen, een candidatuur voor het district Rheden, in de va cature-wijlen jhr. Van Nispen tot Sevenaer, te aanvaarden, i 1 Koper voor de Hembrng vrijgelaten. Naar verluidt, zou de Engeische regeering 3000 ton koper hebben vrijgelaten, die ten behoeve van de munitie-aanmaak naar de Hembrug; zal worden verzonden. Bakkersbedrijf. De Nederl. Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf, heeft onder voorzitterschap van den heer Peters, uit Rotterdam, te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering gehouden. In hoofdzaak golden de besprekingen de voor de bakkers door de nieuw-ontworpen broodrege ling gerezen moeilijkheden; Na uitvoerige bespreking werd aangenomen een motie van den heer Hoepner (Utrecht), waar in er bij het hoofdbestuur op aangedrongen wordt, dat dit stappen zal doen, om van den minister te verkrijgen, dat ér maatregelen getroffen zul len worden, tengevolge waarvan het bedrijf voor de hakkerspatroons loonender zalworden dan dit thans het geval is. Mededeeling werd gedaan, dat de heer Ver kade bedankt had als lid der vereeniging, waar door tevens een vacature in het hoofdbestuur ontstaan was. Tegelijkertijd met de voorziening in deze vacature had ter uitbreiding van het be stuur de verkiezing van nog 2 leden plaats. Benoemd werden als hoofdbestuurslleden de hee ren G. de Jonge (Amsterdam), Ten B-sch (Utrecht) en Retzel (Den Haag). (Hdbl.) Aanwervingsbureau voor Nederlandsche Reeders Naar wij vernemen heeft de Scheepvaart-V er- eeniging te Rotterdam, voor eene 'onvoldoende samenwerking met de werkgevers in het ha ven- en scheepvaartbedrijf te Amsterdam vree- zende, besloten te Amsterdam een kantoor op te richten om te geraken tot betera samenwer king ten opzichte van de gelijkheid der arbei ders en loonvoorwaarden. Haar doel is, indien de resultaten daartoe aanleiding geven een zich over het geheele Rijk uitstrekkende organisatie tot stand te brengen, waarin alle werkgevers op scheepvaartgebied zouden worden ondergebracht. Voorloopig is echter als doel gesteld Amster dam te betrekken binnen den kring van de be» moeiingen der afdeelingen „Aanwervingsbu reau voor Nederlandsche Reeders." Naar wij vernemen hebben niet alleen de leden der groep Reederijen te Amsterdam, maar ook de directiën der groot© Stoomvaart-Maat schappijen voor de eerste jaren financieelen zoowel als moreelen steun toegezegd. Door de instelling van dit bureau zullen voor het ver volg de leden der vereeniging voortaan de bemanningen voor dé te Amsterdam monste rende schepen uitsluitend door middel van het aanwervingsbureau moeten netrekken. Hierdoor zal gebroken worden met allerlei iusschenper- sonen voor de arbeidsbemiddeling. Het tuindersbedryf. Uit de tuinders uit Delft en Omstrekeu en het Westland is een commissie benoemd, bestaan de, uit de heeren: E. Flinterman, A. A. Eijgen- raam, te Delft. C. A. van Beveren, tc Loosdui- nen; J. Barendse te Poeldijk en J. Termosshutzen te Pynacker, aan wie is opgedragen zich tot alle veilingvereenigingen in Nederland te wenden, om ze op te wekken tot het voeren van een ac tie om van de regeering te eischen-: le. dat de regeering van te voren zal vast stellen de percentages, die voor binnenlandsch verbruik zullen worden aangewezen, opdat ae tuinders zullen weten waarvoor zij telen; 2e. dat de regeering bij haar maatregelen een vaste lijn zal volgen, opdat er geen bevoordeel ling zij van tuinders in de eene streek boven die in een andere; 3e. dat in de regeeringscommissies vakmen- schen zullen worden opgenomen; 4e. dat er meer waarborgen zullen zijn, dat er voor de artikelen een loonende prijs is te behalen; 5e. dat geen maximumprijzen zullen worden vastgesteld of althans tot een minimum worden beperkt, aangezien zy bij het ontbreken van een eenheidsprijs voor het vervoer tal van moei lijkheden doen ontstaan. Het wordt dringend noodig geoordeeld, in tijda maatregelen te treffen, ppdat verkregen worde, dat de tuinbouw wordt behoed voor een zelfde groot nadeel als ten vorige jaxe door de rege ling voor de andijvie en de bloemkool is ge leden. i 1 Uitvoering van de Distributiewet De centrale commissie inzake de richtige uit voering van de Distributiewet, in het leven ge- roepen door de verschillende arbeidersorgani- saties en arbeiderscoöperaties te Arnhem, heeft aan den minister van landbouw een adres ge zonden, waarin eenige klachten aangaande de uitvoering worden geuit. Door dèn onvoldoen den aanvoer van regeeringspeul vruchten zijn te Arnhem vrywel geen peulvruchten op bons ver krijgbaar, terwijl de prjjzen dier artikelen in den vrijen handel zoo exorbitant hoog zyn, dat zy buiten het bereik van de arbeiders vallen. Te vens wijst het adres erop, dat het in Arnhem verkochte vee, bij mislukte smokkelpoging in be- slag genomen, steeds weer door smokkelaars wordt opgekocht, en vraagt dit vee zoo te ver- toopen, dat het aan de gemeenschap ten goe> 9e komt. i bouw in Den Haag geltfi huïi-eu VUB hoogore t - -| i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2